Revista Kamikaze: Sefii sindicalisti ai Realitatii, la DNA pentru evaziune de 6,2 milioane de lei

de Revista Kamikaze     Kamikaze
Miercuri, 31 martie 2010, 12:55 Revista Presei

Liviu Luca, Dumitru Costin si ceilalti sindicalisti care administreaza televiziunea lui  Vintu au produs, numai in 2008, o evaziune fiscala de 6,2 milioane de lei noi, conform ANAF. Fiscul le-a facut sindicalistilor plingere penala la DNA, scrie revista Kamikaze in editia online.

Dragi profesori, stimati sondori, doamnelor si domnilor muncitori calificati sau nu, avem o intrebare: v-ati platit cotizatia la sindicat? Daca da, sa nu va fie rusine sa recunoasteti, l-au prostit unii ca Luca si Costin pe Vintu, era clar ca o sa incerce si la voi. Bun, daca v-ati platit cotizatia la sindicat si acum asteptati sa fiti reprezentati in fata statului, nu va faceti mari sperante: liderii aia care apar la TV, cu alura de justitiari sociali, au o mare durere-n prompter de voi.

Nu trebuie sa ne credeti pe cuvint, o sa va povestim cu amanunte cam cu ce fel de justitie sociala lucreaza acesti baieti si cam cit de tare ii intereseaza pe ei taxele si impozitele din care ar trebui sa va primiti voi cresterile salariale. Inainte sa intram in subiect, sa precizam ca evaziunea fiscala despre care se vorbeste in acest text a fost realizata de urmatorii (zice ANAF): Liviu Luca, Iacob Baciu, Dumitru Costin, Achille Dutu, Ion Eftimie, Marius Petcu. Daca nu ati auzit de ei, inseamna ca nu le-ati platit niciodata cotizatie, chestiune pentru care va felicitam sincer. Citeste tot articolul in Revista Kamikaze. 


Citeste mai multe despre   






















10330 vizualizari

  • -14 (34 voturi)    
    Ei na... (Miercuri, 31 martie 2010, 13:10)

    spanac [utilizator]

    Rafuieli personale ridicate la rang de interes national. Ca sa vezi noutate: in Romania se fura. Noutatea ar fi sa se aplice legea si dupa cele 30 de zile de arest preventiv. Praful in ochi prinde doar la dobitoci.
    • +24 (28 voturi)    
      E bine si asa, (Miercuri, 31 martie 2010, 13:21)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui spanac

      rafuielile personale sa duca la aplicarea legii. Cum, necum si din ce cauza nu conteaza, important este ca legea sa se aplice. Si in ultimul timp praful din ochi a inceput sa se transforme in fapte.
      • +14 (14 voturi)    
        Mitrea e exemplul de urmat! (Miercuri, 31 martie 2010, 14:25)

        ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        MIron Manivela Mitrea a fost primul sindicalist care a profitat de pe urma pozitiei pe care o avea!

        Toti marii lideri sindicali sunt pusi numa pe tras pt. ei si familiile lor! Ii doare fix in pix de cei pe care ii reprezinta daca lor le iese banu gros si isi intaresc pozitiile. Se folosesc de masele pe care le reprezinta ca moneda de schimb si nu fac decat sa-si traga vile si masini pe numele apropiatiilor!

        Si din cand in cand apar pe la TV ca sa arata ca sunt implicati 100% si isi reprezinta masele cu un real folos....
      • +2 (2 voturi)    
        ORICINE este in preajma (Joi, 1 aprilie 2010, 10:40)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        lui Vantu intr-o prima etapa castiga bani (pentru ca "dorm linistiti") dar vine faza a doua: puscaria!
        N-au invatat nimic de la Ioana Maria Vlas. Ei cred ca e gluma si ca bate ea campii. NU.
        Vantu atrage oameni cu bani (pentru ca te numesti om de afaceri atunci cand le faci cu banii altora) dar si profesionisti naivi.
        Le recomand celor ce sunt luati in vizor de DNA sa se duca la vorbitor la Vlas, sa invete din greselile ei.
    • +25 (25 voturi)    
      noutatea e ca se fura la paravanul presei (Miercuri, 31 martie 2010, 13:24)

      baboi [anonim] i-a raspuns lui spanac

      asta e noutatea, ca se face crima organizata prin intermediul presei
  • +19 (21 voturi)    
    Toti sunt mizerabili si conduc prostimea le greve. (Miercuri, 31 martie 2010, 13:24)

    cornel [anonim]

    Vantu" si ai lui..... era o zicala comunista. Lor li se potriveste si astazi.
    Sa ma scuze PNL si PSD, dar asta e !
    • +15 (15 voturi)    
      Sistemul politico-mafiot este o realitate (Miercuri, 31 martie 2010, 13:58)

      Diogene [anonim] i-a raspuns lui cornel

      Sistemul politico-mafiot este o realitate, cauzele care au permis implantarea si hegemonia asupra statului si a intregii societati de catre clica speculantilor, tradatorilor, uzurpatorilor, sunt multiple.
      Conspiratia antinationala si antistatala a fost initiata in 1987 de catre anumite cercuri ce detineau controlul unor pirgii de comanda in vechiul regim, revolutia din ’89 a insemnat doar rasturnarea REGIMULUI Ceausescu [ caderea era previzibila, oricum regimul era la agonie], victimele erau necesare pentru a da credibilitate loviturii de palat.

      Mai multe veti afla aici : http://www.universulromanesc.com

      Nu se urmarea rasturnarea regimului de dragul poporului, scopul exact consta in a preintimpina o schimbare a sistemului declansata de forte novatoare, toate evenimentele ce s-au desfasurat in 89-90 s-au derulat conform unui plan bine definit, manipularea, prin instrumente specifice a maselor a permis conspiratorilor sa-si desavirseasca planurile, controlul total.

      La prima vedere situatia actuala permite o radiografie sumara, cercul vicios nu permite o reforma a sistemului, se cauta banalizarea si obosirea opiniei publice, abandonul oricarei revendicari.

      Elementele insurgente au declansat actiuni de desconspirare, cutremurul este previzibil in viitorul apropiat, seismul va permite reconstruirea societatii pe baza valorilor.

      Resursele, capitalul poporului au fost acaparate de o minoritate ce interfereaza cu toate institutiile statului, partide, parlament, puteri, prin intermediul cozilor de topor, asa zisii politicieni, controleaza legislativul, executivul, puterea judecatoreasca.
  • +17 (17 voturi)    
    Realitatea TV datoare la Reuters (Miercuri, 31 martie 2010, 13:38)

    vlad [anonim]

    Reuters cere declansarea procedurii de insolventa pentru Realitatea TV si NewsIn ,,,, aici dovada : http://economie.hotnews.ro/stiri-media_publicitate-7009398-reuters-cere-declansarea-procedurii-insolventa-pentru-realitatea-newsin.htm
  • +19 (19 voturi)    
    Irealitatea TV (Miercuri, 31 martie 2010, 13:48)

    costi [anonim]

    cu dumitrescu,laura,oana plimba ursu,letitia,dinescu,tanase,ema si cristina si toti tatulici si ciuvicii de acolo in fiecare seara ne servesc lectii de moralitate,critica abuzuri si furaciuni,critica si iar critica .toti joaca rolul oamenilor integrii.dar iata ce se intampla la irealitatea : evaziune fiscala.asteptam emisiunea in care sa critice acest incident ca sa ne dea dovada de moralitate.daca nu o fac inseamna ca canta numai pe bani la comanda clientului.nu sant ziaristi.
    • +15 (15 voturi)    
      si intre timp.. (Miercuri, 31 martie 2010, 14:25)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui costi

      atac la sotia sefului ANAF, atac la Vladescu, atac la Seitan. Orice sef sindical are intotdeauna dreptate!! Apropos: Razvan Dumitrescu, cel ce plange pentru pensii si someri si injura salariile de 4600 lei de la stat, PRIMESTE 17200 EURO lunar. Ipocrizie, numele tau e Razvan Dumitrescu!
      • +7 (7 voturi)    
        Se vinde bine, Razvan Dumitrescu... (Miercuri, 31 martie 2010, 15:31)

        ion [anonim] i-a raspuns lui cinic

        Chiar ma intrebam pe cati bani se vinde omul asta. Credeam ca e o suma mai mica. Dar vad ca are un tarif ridicat. E categoria lux..
        • +5 (5 voturi)    
          vorba lui (Miercuri, 31 martie 2010, 16:59)

          costi [anonim] i-a raspuns lui ion

          Intreb si eu !? .L-o fi intreb si eu pe vantu dai 17000 si vantu a zis dau. si asa a fost.da taxe plateste? nu ca este o chichita cu drepturile de autor. si CAS nimic.da seara de seara face critica ca nu-s bani la pensionari si de 2 zile arata irealitatea pensionari care iau bani de la CAR cate 300-500 lei saracii.
          Pai daca i-a saracit vantu? ca au avut oamenii bani la fni da i-a luat vantu la economie de piata si ia fentat.legal.
          sa plateasca irealitatea taxele ca sa fie bani la buget pentru pensionari.sau mai bine sa aduca banii inapoi vantu
  • +15 (15 voturi)    
    Liviu Luca (Miercuri, 31 martie 2010, 13:52)

    Eu [anonim]

    Pe cand Liviu Luca la DNa ... ???
    Respectiv ... legat ???...
    Astept
    • +15 (15 voturi)    
      Dar Vantu pe cand? (Miercuri, 31 martie 2010, 14:06)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui Eu

      Aia ar fi intr-adevar anticoruptie !
      • +5 (5 voturi)    
        Cozi de topor (Miercuri, 31 martie 2010, 15:29)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Creator

        Ai observat in titlu ca Vantu n-a semnat nimic. A avut administratori care au semnat cum a vrut el.
        • +2 (2 voturi)    
          CITAT ! (Miercuri, 31 martie 2010, 19:03)

          Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

          @ Din Dan Puric: .." Un ofiter sovietic: Noi rusii nu avem atatea topoare cate cozi de topor aveti voi!,.."..Daca CNAS ar publica cateva dosare"fierbinti"unde frati,vecini prieteni se turnau intr-o veselie, am intelege de ce o educatie,crestina , nationalist a patriotica,nu sovina,nici rasista.O educatie despre onoare,loialitate,camaraderie,unitate este vitala mai ales azi in plina criza morala.O criza apocaliptica! DDD
          • +2 (2 voturi)    
            Cozile de topor (Miercuri, 31 martie 2010, 20:39)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

            vor exista in Romania mereu. Solutia nu este sa le elimini ci sa le folosim si noi, romanii, in interesul nostru comun.
    • +4 (4 voturi)    
      Dar Radoi? (Miercuri, 31 martie 2010, 18:21)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Eu

      Asta ia toti banii de pe spatiile publcitare de la metrou.
  • +14 (14 voturi)    
    Au inceput fostele slugi ....... (Miercuri, 31 martie 2010, 13:56)

    Katana [utilizator]

    ale lui SOV sa dea "din casa"?

    E bineeee !!! :) :) :)

    DNA-ul este atent , nu va faceti probleme!
  • -3 (9 voturi)    
    mare descoperire (Miercuri, 31 martie 2010, 13:57)

    gigi [anonim]

    chestiile alea sunt intr-adevar imorale, la limita legii, dar totusi legale, pentru ca legisaltia actuala permite asemenea artificii. Aproape toate companiile mari din tara asta procedeaza la fel, mai ales folosind primele doua situatii: plata pe drepturi de autor si plata prin microintreprinderi. Se utilizeaza frecvent mai ales in zona de servicii, IT si media.
    De aici si acele statistici aberante cum ca salariile medii bugetare sunt mai mari decat salariile medii in privat. Pentru ca marea parte a veniturilor in privat sunt ascunse dupa asemenea artificii.
    Nu ati descoperit roata, ci doar ati aratat ca ANAF , din pacate, lucreaza doar la ordin, si se sesizeaza doar acolo unde "trebuie"
  • +3 (5 voturi)    
    abordare corecta (Miercuri, 31 martie 2010, 14:06)

    george [anonim]

    Din pacate pe schema asta merge cea mai mare parte din mass media din Romania. Doar pentru ca au ‘o voce’ ei au aceste privilegii de ’smecheri’. Ca sa nu para doar o razbunare aceasta abordare ar trebui extinsa catre toate firmele care practica ’smecheria’ asta.
    Poate asa nu ar trebui sa mai ia bani guvernul de la amaritzii de pensionari sau functionari marunti, care din pacate nu au ‘o voce’
  • +12 (12 voturi)    
    Sa speram ca asta este doar inceputul.... (Miercuri, 31 martie 2010, 14:08)

    Rescatorul [anonim]

    ca prea devenise aerul de nerespirat in tara asta?!
  • -1 (11 voturi)    
    Dar oare cei ce scriu ai cui angajati au fost? (Miercuri, 31 martie 2010, 14:09)

    camelia [anonim]

    Seamana cumva a scuipat acolo unde ai mancat.
  • -5 (7 voturi)    
    presa crizata (Miercuri, 31 martie 2010, 14:14)

    suzy [anonim]

    ce misto lucreaza astia de la kamikaze.au si ei un singur subiect:vantu.ce presa fac.te doare mintea.nu mai are presa cu cine sa se rafuiasca si o face ea cu ea.da oare in spatele domnilor de la k cine sta?ce subiect misto ar fi si asta.daca tot se rafuiesc.ca s cercetati astia nu e o noutate.ma intreb cine naiba nu mai e suspect in tara asta.pana si cocos a stat la masa cu inrelopii,dar udrea e ministru si da lectii de moralitate.asa ca ce sa ma mai mire?
    • +5 (5 voturi)    
      ce importanta mai are (Miercuri, 31 martie 2010, 15:02)

      luci [anonim] i-a raspuns lui suzy

      ai cui angajati au fost.? important este ca se pun rotitele in miscare, ca prea fura multi in tara asta...
      pentru ca si inventiile astea financiare sunt tot la limita legii si, in mod normal , ar trebui interzise...
      sau sa ne transformam toti intr-o tara de inventatori, etc., sa fim platiti pe drepturi de autori, microinteprinderi, etc....
      daca se iau masuri, ici, colo, functioneaza de cand lumea "sa moara si capra vecinului"...
      sa avem rabdare...
  • +1 (1 vot)    
    RE:Luca&Costin (Miercuri, 31 martie 2010, 14:53)

    Ovidiu [anonim]

    Ii ia Base si pe astia?:))
  • -1 (5 voturi)    
    mare prostie a la k (Miercuri, 31 martie 2010, 15:21)

    andrei [anonim]

    k a dat o cu bata in balta de data asta.sa ridice piatra cine nu o face. nu e o noutate si nici ilegal nu e,poate doar imoral.legislatia actuala permite asemenea artificii si se utilizeaza frecvent mai ales in IT si media. de la protv ,rtv …la antene si ziare locale. toate folosesc acelasi sitem. daca realitatea a facut evaziune a facut toata media din ro.cum ar fi supravietuit altfel?
  • +3 (3 voturi)    
    E doar vina lor... (Miercuri, 31 martie 2010, 16:07)

    Cetateanu' Turmentat [anonim]

    Citind comentariile astea inversunate imi dau seama ca e doar vina lor: "Nu au dat dovada de nici macar un miligram de bun simt sau solidaritate umana, au furat numai pentru ei si si-au batut joc de cei care au preferat sa ramana curati", iar lumea s-a saturat, ii vrea legati mai repede acum si cu orice pret.

    Subscriu si eu, ca o merita in plin....
    • +1 (1 vot)    
      raspuns (Miercuri, 31 martie 2010, 16:23)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Cetateanu' Turmentat

      asa...si ce ar mai ramane?nimic.pt ca toti sunt la fel.chiar si cei care stam pe margine si ne spunem curati ...nu suntem.si chiar cei care tipa in gura mare si condamna,oamni simpli.sunt in stare de orice excrocherie.deci....sa ne calmam.sistemul e facut din oamni si sistemul va ramane la fel,ori cu unii ori cu altii
  • +4 (4 voturi)    
    Lideri de sindicat si ziaristi pusi pe capatuiala. (Miercuri, 31 martie 2010, 16:43)

    ticuta2IV1940 [utilizator]

    Pana acum avem doi lideri de frunte ai sindicatelor care,unul a ajuns prim-ministru (Victor Ciorbea) si unul mare senator(Miron Mitrea) credeti ca s-au dus acolo ca sa va apere interesele? nu,dragi sindicalisti ,v-au tradat ,iar voi ati platit cotizatie ca ei sa-si atinga scopurile.Astazi se contureaza un nou val al sindicalistiolr corupti ,pusi pe capatuiala ca intr-un viitor apropiat sa va tradeze din nou.Au monopolizat ecranul
    tv,iRealitatea si antena3 alaturi de "preacinstitul Razvan Dumitrescu"pentru a ne demonstra cat de "cinstiti"sunt
  • +3 (3 voturi)    
    cum ne reprezinta sindicatele? (Miercuri, 31 martie 2010, 19:56)

    ionica fara frica [utilizator]

    Demagogia si aservirea politica sint trasaturile fundamentale ale liderilor sindicali. Dar acesta nu este ceva inventat de romani. Cam peste tot in lume e la fel. Ceea ce poate fi diferit, este faptul ca aceia care ar trebui sa apere interesele unei categorii profesionale sfirsesc prin a incalca legile in mod flagrant.
    Nu stiu daca ati remarcat in stiri ca marca Volvo a fost vinduta in pierdere chinezilor de catre Ford. Fratele meu m-a intrebat cum se poate una ca asta. Pai se poate: sindicatul din industria automobilului este unul dintre cele mai puternice din SUA. Fabricile de masini prefera sa lucreze in pierdere de ani buni decit sa faca productia mai eficace si sa reduca salariile angajatilor (v-ar conveni sa fiti platiti cu cel putin $80 pe ora, nu-i asa?). Concluzia? GMC - faliment, cumparat de Obama; Chrysler? Pontiac? Adio si n-am cuvinte! Dar sindicalistii pot fi fericiti: si-au "aparat" interesele prin falimentarea propriilor fabrici.
  • 0 (2 voturi)    
    Patriciu vs Vantu (Miercuri, 31 martie 2010, 20:35)

    MarEan Vanghelie [anonim]

    O batalie intre 2 trusturi gigantice de la noi .... jalnic ....
  • +1 (1 vot)    
    incredibil dar adevarat ca sindicalistii (Miercuri, 31 martie 2010, 21:56)

    ovidiu [anonim]

    si diversi angajati din Realitatea l-au furat pe vantu:))) sau asta e rasplata pt prestatia din alegerile prezidentiale de anu trecut??:-? dilema mare:))))
    hmmmmmmmmmmm
  • 0 (0 voturi)    
    dar (Joi, 1 aprilie 2010, 10:41)

    membru' [anonim]

    e simplu de evaluat:X individ,prin profesarea propriei meserii,a facut atita avvere ( Y);de la intrarea in sindicat si evolutia ca lider,in Z ani a acumulat W avere;de stiut ca,probabil intre Y si W exista comparatie cu ordin de marime enorm si semnificativ;si atunci,cind in campanie electorala,radoi scoate fraierii in strada,si radoi nu e intrebat cum isi permite treaba asta,e firesc sa cred ca sindicatul nu ma reprezinta! si nici cei care nu-l intreaba pe radoi nimic!si citi mai sint ca el?
  • 0 (0 voturi)    
    luca la dna (Joi, 1 aprilie 2010, 14:33)

    bc [anonim]

    acest individ, spun petrolistii, ca a fost turnator la secu de a putut ajunge in ac. pozitie. in loc sa fie exponentul, petrolistilor a avut grija sa-si bata joc de ei cat si cand a vrut. probabil ca a avut la mana toata conducerea petrolului de a putut sa o domine. sau poate la toti le era frica de el pt ca purta pistol imediat dupa revolutie. poate-l ajung blestemele petrolistilor sau precum in sfintele scrieri, totul se plaeste. s-a cam facut timpul. cel putin sa-i confiste toata averea pe care o are din furtul petrolului si a petrolistilor.