Oprescu: Ar trebui schimbata toata conducerea PSD. Ion Iliescu ramane un guru al partidului si al tarii

de Dan Gorun     HotNews.ro
Marţi, 15 decembrie 2009, 22:22 Revista Presei | Business

Sorin Oprescu
Foto: AGERPRES
Sorin Oprescu crede ca intreaga conducere a PSD ar trebui schimbata "de jos si pana sus fiindca s-au adunat acolo niste oameni care fac imposibila reformarea". Primarul Capitalei spune ca este nevoie de un nou Congres dar cu alegeri corect organizate.

"Nu trebuie sa mai existe alegeri cu sali din astea facute. In ultimii ani produsul a fost preparat in laborator si apoi vandut publicului ca mare castigator. Multi dintre colegii mei din PSD au ales sa traiasca intr-un marasm crezand ca lucrurile sunt conduse de undeva de sus cu mare intelepciune si forta. Ei bine, nu-i asa", spune acesta.

Intrebat daca in afara de Mircea Geoana, Marian Vanghelie si ceilalti lideri de la varful PSD care ar trebui sa paraseasca conducerea daca nu ar trebui sa plece si Ion Iliescu, Sorin oprescu a spus ca nu s epune problema fiindca "Ion Iliescu ramane ca un guru al acestui partid dar si al acestui popor fie si pentru faptul ca a stiut sa mentina un echilibru atunci cand a fost la buton".


Citeste mai multe despre   



















3849 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    da (Marţi, 15 decembrie 2009, 22:26)

    MirceaA [utilizator]

    Iliescu ramane un greu al tarii... un greu bolovan atarnat de gatul tarii.
  • +12 (16 voturi)    
    colegii mei din PSD (Marţi, 15 decembrie 2009, 22:27)

    ealexs [utilizator]

    "colegii mei din PSD " ... hopa !!! domnul independent fix cucu !
  • +9 (13 voturi)    
    A mentinut echilibrul cu minerii (Marţi, 15 decembrie 2009, 22:28)

    zorba [anonim]

    omorand oameni.. Bata-l D-zeu de Ilici, cu cat scapam mai repede de psd cu atat mai bine. Numa sobolani grasi au mai ramas in corabia psd.
  • +9 (13 voturi)    
    oarecum (Marţi, 15 decembrie 2009, 22:30)

    srt [utilizator]

    de acord cu Oprescu, mai putin ultimul paragraf.

    Iliescu nu a "stiut sa mentina un echilibru" si a fortat un echilibru. Iliescu e primul care trebuie sa dispara din PSD pentru a readuce increderea in acest partid si in stanga romaneasca.
  • +12 (14 voturi)    
    Independentule (Marţi, 15 decembrie 2009, 22:30)

    Sargon [utilizator]

    Independentule Sorin, ce treaba ai tu cu PSD-ul? ;)
  • +8 (10 voturi)    
    Despre pesedeu (Marţi, 15 decembrie 2009, 22:38)

    Ibrahim [utilizator]

    Ma Sorine,
    da nu ar fi mai simplu sa renuntzam de tot la el ? La peszedeu si la batranu ala rau...
  • +9 (11 voturi)    
    Guru al poporului ?!? (Marţi, 15 decembrie 2009, 22:39)

    Valentin [anonim]

    Da, a mentinut un echilibru chemind minerii si facind sa stagneze toata tara, motiv pentru care sintem unde sintem. 95 la suta din PSD ar fi trebuit sa fie in inchisoare incepind cu Iliescu, daca justitia si-ar fi facut treaba, nu sa ne rinjeasca din spatele lui Geoana
  • +7 (9 voturi)    
    Corect (Marţi, 15 decembrie 2009, 22:43)

    Walker [anonim]

    Doctore, daca vine Dl Diaconescu, devine aerul mai respirabil la PSD.
    • +4 (6 voturi)    
      Asa pare... (Marţi, 15 decembrie 2009, 23:20)

      dor de duca [utilizator] i-a raspuns lui Walker

      Asa a parut si cu Crin... Pana una alta, Diaconescu ramane sustinatorul papusii Geoana, prietenul pe ascuns al lui Vanghelie, doar pentru ca jocurile sa fie facute.
      Nu tot ce-i frumos si da bine, e si de mancare.

      Sincer, mi-as dori o stanga romaneasca puternica, dar deocamdata Diaconescu e un Crin de la psd.
      Pacat.
      • +2 (4 voturi)    
        toti baroni, Diaconescu mai putin (Marţi, 15 decembrie 2009, 23:30)

        Walker [anonim] i-a raspuns lui dor de duca

        Pai ceilalti se dau la fund. Numai dinozaurii/baronii din PSD ies la inaintare. Uite si Rus sta in linia a doua, ii place doar sa traga alarme. Niciunul cu scaun la cap nu are cojones in PSD.
        Eu am opinat Diaconescu alegand cel mai mic rau dintre cele 3 nume vehiculate.
    • +1 (1 vot)    
      in principiu (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:23)

      visio [anonim] i-a raspuns lui Walker

      as vrea sa te contrazic; aparitiile lui la tv din ultima vreme in campania electorala m-au deziluzionat profund; il inteleg ca nu poate iesi din linia partidului insa daca chiar i-ar pasa ar face ceea ce este necesar pentru ideologia dansului dar nu cred ca vrea; cum bine spunea cineva pe aici, psd-ul are cei mai bogati oameni din tara(incluzandu-l pe patriciu bineinteles)...e o ciudatenie, nu? cam asta este psd-ul si ar fi bine sa si incalzeasca gleznele cel putin jumate de secol sau mai mult...
  • +7 (9 voturi)    
    iliescu trebuie fortat la pensie (Marţi, 15 decembrie 2009, 22:45)

    cristache [anonim]

    Iliescu a tinut un echilibru la furat. democratic vorba lui vangele
  • +8 (10 voturi)    
    ca adevar graiesti doctorasule (Marţi, 15 decembrie 2009, 23:02)

    gogoasa [anonim]

    Ilici ramane un guru, al comunismului fatarnic si obraznic, al bolsevicilor cu inimi negre si obraji din talpa de bocanci. Ar trebui sa fie in mijlocul lor sa danseze tontoroiul cu perestroica agatata de gat si steaua rosie pe piept infierata. Esti la fel ca ceilalti, psihologul de serviciu ce a ratacit drumul. Lasa politica si mai bine ocupa-te in continuare de lucrurile cel mai putin importante pentru Bucuresti!
  • +7 (9 voturi)    
    guru al tarii ?? (Marţi, 15 decembrie 2009, 23:14)

    Ion [anonim]

    Cine mai baiete?
    iliescu ?
    Hai dom,ne fugi de aici !!
    Iara vorbesti in somn ??
    Hai du-te, mai canta si la alta masa !!
  • +3 (5 voturi)    
    Promitem sa-l sanctificam (Marţi, 15 decembrie 2009, 23:31)

    nano2k [utilizator]

    Promitem sa-l sanctificam pe Ilici.
    Dar numai dupa ce ne paraseste.
    Hai sanctificarea!
  • +6 (6 voturi)    
    Ce e ala ''guru"? (Miercuri, 16 decembrie 2009, 1:06)

    Vasile Aelectromotostivuitoritei [anonim]

    Dl Oprescu ar trebui sa imprumute un dictionar serios (este - nu-i asa? - un intelectual) si sa vada ce inseamna ''guru". Daca dl Iliescu este un ,,guru" al tarii,inseamna ca scumpa noastra patrie are deja un cult cvasi-religios pentru fostul secretar PCR de Iasi. Sau poate ca este chiar religios. Dl Oprescu nu se gindeste sa anunte mai clar existenta cultului Iliescu, cu dsa in calitate de prim ierarh. Slava Domnului, partea asta de lume a mai avut parte de iluminati din acestia...
  • +1 (1 vot)    
    Oprescu sa nu uite de unde a plecat (Miercuri, 16 decembrie 2009, 9:32)

    un votant stanga, anti dictatura [anonim]

    Ca in momentele de rascruce, la anaghie, in loc sa-si dea mana, sa-si spele rufele numai in intyeriorul partidului, fiindca in TOATE partidele si UDMR exista greseli, opinii divergente-altfel progresul nici n-ar fi posibil, din greseli se mai si invata si uneori ele conduc la cimentarea solidaritatii daca cei implicati sunt deschisi si au sufletul si mintea curate -. Exista deci si bune si rele, mai multe sau mai putine, la toti, dar ceea ce dezgusta este dezbaterea lor in presa si nu in interior. Daca vor sa creezeo altfel de imagine, intai trebuie sa priceapa ca inafara PSD trebuie sa fie un partid UNIT , o singura voce. Fiecare sa transmita presei acelasi mesaj, asa cum fac liberalii si PDL. Mitrea si cei care vorbesc contra partidului (gen Ioan Rus, Dancu, Oprisan,Madalin Voicu, etc.care au ajuns cunoscuti cu ajutorul partidului dar in campanie au stat ascunsi,n-au miscat un deget ), sa spuna ce au de spus in organele de conducere ale partidului sau , daca disciplina de partid nu le prieste, sa treaca la cei carora le fac jocul. Solutiile se discuta in interior, nu la televiziuni. Sa le fie rusine pentru ma spurca imaginea partidului. Nu este proprietatea lor, exista regulamente , daca nu-s capabili sa le respecte, sa fie exclusi, sa nu mai destabilizeze PSD-ul. Reorganizarea intreprinderilor in Romania a insemnat, intotdeauna, falimentarea lor si acapararea pe maruntis de catre o camarila sau alta. Asa ca si reorganizarea propusa la Tv prin denigrarea partidului, cred ca tot asta ar vrea ei sa insemne, la ordinele unui smenar politic. Asta e , cred, intelesul actiunilor lor.Oprescu, daca vrea sa se intoarca si sa sprijine partidul care l-a format si lansat, sa o faca, asta ar fi gestul dictat de "bunul simt", daca-l are. Fiecare s-a folosit de partid in folos propriu, apoi incep sa-l murdareasca cand interesele (de afaceri sau justitie) li se schimba. RUSINE sa le fie.
  • +2 (2 voturi)    
    doctore... (Miercuri, 16 decembrie 2009, 10:00)

    electrocutioner 6000 [anonim]

    ...lasa consideratiunile politice, pune mana pe lopata si scapa bucurestiul de zapada.
    ca in 2 ani de cand te-au votat tone de fraieri, nu ai facut nimic pentru orasul asta.

    sunteti niste nesimtiti penali!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    ce cadou frumos (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:01)

    tvee [anonim]

    ar fi facut romaniei psd-ul daca s-ar fi "predat" puscariilor, sa ii vezi incolonati frumos marsaluind catre inchisorile din jurul bucurestiului... mmm asa prin viscol, ah ce vis frumos.
    oricum vis sau nu, citiva tot or sa ajunga la racorica :D

    "Ion Iliescu ramane ca un guru al acestui partid dar si al acestui popor fie si pentru faptul ca a stiut sa mentina un echilibru atunci cand a fost la buton".

    orice afirmatie pozitiva despre acest criminal ar trebui sanctionata, macar asa cu o palma pesta fata :))
  • +1 (1 vot)    
    recomandare (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:12)

    florin [anonim]

    Primarele Oparescu sa caute pentru tatucul Ion Ilici Iliescu un taxidermist bun. Ca medic "de guru", cat a fost director la Elias si Municipal, i-a recomandat acestuia doar cardiologi si gerontologi. Acum ca e un primar "de tot *uru`" - vezi recenta afirmatie ca scoate armata la deszapezit - sa-i mai caute si ce trebuie, ca fie sigur de vesnicia lui Ilici in mintea "colegilor mei din PSD".
  • +1 (1 vot)    
    cine vorbeste.... (Miercuri, 16 decembrie 2009, 12:58)

    johannes teuton [anonim]

    Mare vorba ise din gura ta doctore.
    Iliescu este cel mai mare KURU al ROMANIEI.
    A reusit sa "nu ne vindem tara" si a dato gratis hotilor din psd, pnl etc.
    Cinste lui acum dupa 20 de ani de la ...1989.
  • +1 (1 vot)    
    Crin Antonescu presedinte PSD (Miercuri, 16 decembrie 2009, 14:33)

    cornel [anonim]

    Cel mai bun presedinte al PSD il vad pe Crin Antonescu. Un individ care poarta girul celor trei mari: Iliescu, Patriciu si Dan Voiculescu.Sau, mai bien, sa se faca o contopire PSD,PNL , cu fond galben-rosu , cu secera si ciocanul si Adevarul.
    Traiasca tovarasul Antonescu, nou " sarac si cinstit " al noii formatiuni politice.
  • 0 (0 voturi)    
    echilibru (Miercuri, 16 decembrie 2009, 15:40)

    utu [anonim]

    iliescu s a folosit de mineri ca sa si rezolve treburile murdare.apoi i a abandonat aceasta categorie sociala fiind stigmatizata si aproape decimata.Au rAMAS disponibilizatii si pensionatii pe caz de boala sau la limita de varsta ,care se lupta cu saracia.Ei nu sunt persoane cu statut special care sa aibea privilegii.Mergeti si i veti vedea in vechile centre de minerit cum se chinuie.Mai mare rusinea.
  • 0 (0 voturi)    
    Vedeti! (Miercuri, 16 decembrie 2009, 18:45)

    eschu [anonim]

    Bucuresteni, vedeti ce ati facut daca n-ati fost la vot pentru primaria capitalei. Si-au pus scursura asta,pe oprescu ca sa-si faca de cap. Apropo cate semnaturi trebuiesc ca sa fie dat jos si sa alegem un nou primar ca lumea?