Cristian Diaconescu: Daca cineva mi-ar fi prezentat o adeziune la PNL as fi semnat-o dupa cum s-a comportat Crin Antonescu cu mine. In PSD cu siguranta nu ma mai intorc

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2010, 23:03 Revista Presei | Business

Cristian Diaconescu
Foto: AGERPRES
Cristian Diaconescu a declarat, miercuri seara, la "Ora de foc" (Realitatea TV), ca s-a inscris in grupul independentilor condus  de Gabriel Oprea, dar nu stie daca se va inscrie si in partidul anuntat de acesta, in alt partid sau alta structura.In PSD cu siguranta nu ma voi mai intoarce", a declarat Diaconescu care spune ca ramane prieten cu Victor Ponta si-si ureaza mult succes in reformarea si cresterea partidului.

Diaconescu a dezvaluit ca a fost foarte impresionat de atitudinea lui Crin Antonescu care l-a sunat sa-i spuna ca este alaturi de el incat ar fi fost posibil sa semeneze chiar o adeziune la PNL sub imperiul acelei impresii.

"Daca cineva de la PNL mi-ar fi pus atunci in fata o adeziune probabil ca as fi semnat-o la cat eram de impresionat. Sigur ca nu se pune problema asta acum", a declarat Diaconescu.

Cristian Diaconescu ar putea fi numit ambasador, cel mai probabil la Paris, iar Marian Sarbu ar putea parasi si el PSD si i-ar putea lua locul lui Mihai Seitan la Ministerul Muncii, au declarat, pentru HotNews.ro, surse din PDL. Acestea sunt primele zvonuri politice care circula dupa retragerea lui Cristian Diaconescu din PSD.

Invitat, marti seara, la o emisiune la Antena 2, Cristian Diaconescu afirma ca nu exclude varianta de a reveni in diplomatie, in conditiile in care are grad de ambasador.


Citeste mai multe despre   























3043 vizualizari

  • -3 (17 voturi)    
    neserios (Miercuri, 24 februarie 2010, 23:09)

    saladin [anonim]

    Diaconescu incepe sa devina neserios. Se inscrie la sefia psd, renunta, sare in barca pnl....Alo, noi stim ca asa fac politicienii dar parca te dadeai social democrat pina la moarte...
    De fapt ce vrei, o functie, un ciolan ceva, rusinoasa atitudine....
    • +1 (7 voturi)    
      Nu ti-e rusine? (Miercuri, 24 februarie 2010, 23:17)

      Andronic Eugen [anonim] i-a raspuns lui saladin

      Na postac de doi ban al partidului care se tot subtiaza,ai sarit repede-repede sa dai cu noroi în Diaconescu,ha?Nu uita ca Diaconescu este(mai bine zis, a fost!!!) cel mai respectabil si cinstit om al partidului kkt al pesede-ului!Îmi pare bine ca pesede-ul lui nelu' kaghebelu' se duce dracu'!(si bine ar sa se duca tot acolo si fondatorul sau!).
    • -5 (7 voturi)    
      woma (Miercuri, 24 februarie 2010, 23:44)

      Avea nume de presedinte [anonim] i-a raspuns lui saladin

      De fapt nu vrea nimic, ramine un securist ordinar, desi o conditie era indeplinita: ESCU.
    • 0 (2 voturi)    
      Da, neserios! (Joi, 25 februarie 2010, 0:19)

      i22eh [utilizator] i-a raspuns lui saladin

      Adica, mai pe romaneste, cu Crin! DA' NU PUTEA SA TACA? Eu inteleg ca ai lui l-au abandonat sau chiar l-au filat, dar chiar cu primul care ii ciripeste ceva dulce in ureche? Asta e naivitate, mai ales ca nu vorbim despre o cearta in curtea scolii.

      Crin se descotoroseste pana si de amicul Orban, de ce ar avea vreo remuscare fata de un outsider? Diaconescu avea uriasa sansa sa devina din "pesedist" - "social-democrat". Oh well, cred ca nu vom sti ce inseamna notiunea asta prea curand :))
  • -3 (3 voturi)    
    Iritarea sobolanilor de pe epava psd-pnl(esuata) (Miercuri, 24 februarie 2010, 23:22)

    George [anonim]

    Saladine,pesedist mic,mananci des borsh comun cu talibanii lu' antonescu?
    • 0 (2 voturi)    
      sobolani si sobolani (Joi, 25 februarie 2010, 2:17)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui George

      Bine zis, bravo! Sobolanii din PD-L sunt acum pe val, le merge bine! Apropo, ati vazut ce gras si frumos e...Mi-e scarba si sa-i pronunt numele...
  • +3 (7 voturi)    
    Cu bun simt - prea mult bun simt pentru un politic (Miercuri, 24 februarie 2010, 23:25)

    cristiaan [anonim]

    Cristian Diaconescu este un om deosebit. Stilat, serios, muncitor, corect, inteligent. Neadaptat insa junglei politice. Neadaptat si in fata "jurnalistilor" care tin cont mai mult de forma decat de fond.

    Declaratia ca ar fi semnat o declaratie de adeziune la PNL daca i s-ar fi dat la momentul respectiv a facut-o ca sa exprime starea deosebta in care se afla dupa Congresul PSD. Ce sa inteleaga insa jurnalistii Realitatea TV? Ei au luat doar forma cuvintelor si au creat stirea falsa. Diaconescu vroia doar sa arate ca a fost extrem de afectat de neloialitatea colegilor de partid, iar ei au inteles ce au vrut.

    Ma bucur ca a plecat din PSD. Ma indoiesc insa ca ii va fi bine intr-un partid romanesc prea curand.

    As fi fericit sa fie prietenul meu. Un om cu bun simt, cu prea mult bun simt; si cu prea putina stabilitate emotionala pentru politica romaneasca si pentru presa romaneasca care te trece prin furcile caudine si te decapiteaza fara mila.
  • -1 (3 voturi)    
    si daca (Miercuri, 24 februarie 2010, 23:27)

    zdrang [anonim]

    Si daca te-ai intoarce la P.C.R.-ul tau si la securistii tai nu ar fii mai bine?Pupincurist si jeg ai fost si ai ramas. Un prieten .
  • -2 (6 voturi)    
    Corect (Miercuri, 24 februarie 2010, 23:40)

    Florin [anonim]

    Evident! Marele integru si neprihanit, acest martir al neamului, urmarit si haituit.. Mi se face sila.. Duceti va toti la Oprea si formati alaturi de el, mafia personala a presedintelui preaiubit, Basescu Traian! :)
  • +2 (4 voturi)    
    Bravo dl.Diaconescu (Joi, 25 februarie 2010, 0:05)

    corina [anonim]

    Trebuia sa plecati mai demult din PSD, unde sincer nu aveti ce cauta acolo si mai bine sa faceti ce stiti dvs. adica sa fiti diplomat.
  • 0 (0 voturi)    
    PNL - PSD este vreo diferenta ?? (Joi, 25 februarie 2010, 7:14)

    G.C. [anonim]

    Domnule Diaconescu, oare dvs. va orientati in politica dupa interesele si necesitatile Tarii, sau dupa cine va plange pe umar spre consolare ??
    Dupa tandemul PSD-PNL , sustinut de mai toata mass-media, la greu, acest popor tot NU l-a ales, avand perceptia politicii lor meschine, de grup, in dauna intereselor majore..
    Dvs. dezamagiti insa daca va veti invarti in acelasi cerc atat de meschin..
    Nucleul format insa de : Ontanu-Anghelescu-Oprea , toti rupti din PSD, acesta este insa pentru Romania, iar nu cum incearca altii sa -l catalogheze.
  • 0 (0 voturi)    
    TEAMA ? (Joi, 25 februarie 2010, 10:23)

    coco [anonim]

    Cand sari din barca puterii si incerci cu disperare sa te agati de prima scandura ce trece pe langa tine arati doar atat: TEAMA SA NU TE INNECI, sa nu ramai singur in apa cu rechinii, crocodilii si ce jivine or mai trai acolo, pentru ca stii ca te vor ...papa...

    Da, ca sa ai o asa teama trebuie sa stii tu ceva,.... si anume ... ca esti comestibil, bun de apucat de undeva si ca fara protectie .... iti scurteaza ... :))))

    ma rog si la mafie exista teama asta, cand dezertezi trebuie sa te pui repede sub umbrela cuiva ca altfel te cam .... gauresc nitel
  • 0 (0 voturi)    
    si care'i problema (Joi, 25 februarie 2010, 16:03)

    st^naga.com [anonim]

    omul a declarat clar ca este si ramane de stang.
    compatibil perfect cu crinescu.
  • 0 (0 voturi)    
    dan (Vineri, 26 februarie 2010, 12:56)

    costy [anonim]

    om educat cu bun simt.bine a facut
  • 0 (0 voturi)    
    fripturistii (Vineri, 26 februarie 2010, 20:48)

    pantera [anonim]

    daca fugarii ar fi fost corecti paraseau barca mai de mult, acum ,cand si-au dat seama ca au pierdut un os de ros au dat bir cu fugitii.Astia sunt tradatorii.Tradatorii trebuiesc aspru pedepsiti.Acum,cand PSD trece printr-o criza de imagine ei contribuie la adancirea crizei.Ce rusine , Partidele care ii vor primi sa se gandeasca de mai multe ori ca in tradatori nu trebuie sa ai incredere.