Avioanele franceze au bombardat primele convoiul lui Gaddafi

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Joi, 20 octombrie 2011, 23:03 Actualitate | Internaţional


Potrivit ministrului apararii Gerard Longuet, convoiul in care fostul lider Muammar Gaddafi incerca sa parasesca ultima sa reduta, orasul natal Sirte, a fost interceptat de aviatia franceza. Avioanele frantuzesti au identificat convoiului alcatuit din circa 80 de vehicule. Longuet a declarat ca ulterior Gaddafi a fost ucis de catre inamicii sai, scrie Le Point.

Ministrul francez sustine ca trupele sale nu au distrus convoiul, ci i-au incetinit inaintarea. In acest timp rebelii din Mirsata au interceptat convoiul si dupa ce o parte din vehicule au fost distruse, Gaddafi a fost scos din masina crezandu-se initial ca este mort, dar s-a dovedit ca fostul lider libian era inca in viata.

In data de 19 martie 2011, mai multe avioane de lupta Rafale au inceput survolarea intregului teritoriu al Libiei pentru misiuni de recunoastere, inainte ca fortele NATO sa preia comanda operatiunilor impotriva lui Muammar Gaddafi.


Citeste mai multe despre   
















1619 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    da (Joi, 20 octombrie 2011, 23:12)

    ampersand [utilizator]

    avioanele franceze au bobardat primele convoiul, după care s-au predat.
  • +3 (3 voturi)    
    Rusine ! (Joi, 20 octombrie 2011, 23:37)

    . [anonim]

    "Avioanele franceze au bombardat primele convoiul lui Gaddafi... "? Razboi civil intre Franta si Libia ? Asta cu aprobarea ONU ? Iar Laureatul Premiului Nobel pentru Pace il Felicita pe Sarkozy ? China si Rusia nu au nimic de spus ? Rusine !
  • +3 (3 voturi)    
    Povesti nemuritoare (Joi, 20 octombrie 2011, 23:44)

    Cris07 [utilizator]

    Din start spun ca nu am fost nici pro si nici contra povestii asteia. Insa nu pot sa ma abtin cand vad ce zice nato. Cica nu au distrus convoiul, doar l-au incetinit. Restul au facut revolurionarii libieni! Puhahaha...! Adica sa nu le fure Revolutia sau cum!? Astia (nato, francezii, whoever) dau mititei cu mustar si frisca. Oare ce vor lua in schimb? Parca am un deja vu cu doar vateva elemente si nuante de povesti nemuritoare!
  • +2 (2 voturi)    
    e jale (Vineri, 21 octombrie 2011, 0:01)

    Marean [anonim]

    foamea e mare in vest. cine urmeaza? ca astia nu ies la bani
  • +1 (1 vot)    
    clau.danut@yahoo.com (Vineri, 21 octombrie 2011, 0:09)

    dan [anonim]

    sa-i vedeti si pe libieni peste 20 de ani!!! se vor "privatiza" adica vinde la straini mai mult "mocca" industriile libiei exact cum s-au praduit in romanica combinatele petrolul si acum aurul si libienii vor ajunge la fel k romanii datori vanduti! sclavii bancilor si ai fmi-uli! pacat de gaddafi!
  • +1 (1 vot)    
    jenant (Vineri, 21 octombrie 2011, 0:18)

    adidas [utilizator]

    trupele nato au bombardat un convoi care, in mod evident, puteau cauza neplaceri populatiei civile ce manifesta pasnic.
    jenant.
  • +2 (2 voturi)    
    legea circulatiei (Vineri, 21 octombrie 2011, 0:24)

    adidas [utilizator]

    citind mai bine articolul constat ca acest convoi mergea prea repede si a trebuit sa fie bombardat ca sa se respecte legea circulatie. misiunea a fost indeplinita, convoiul a fost incetinit, si populatia pasnica l-a linsat pe conducatorul neregulamentar.
    respectul legii circulatiei este mare in noua libie.
    aferim