Cum se vede punerea sub acuzare a premierului Ponta in afara tarii

de A. Florea     HotNews.ro
Luni, 13 iulie 2015, 20:03 Revista Presei | Internaţional

Presa occidentala prezinta, luni, pe prima pagina, ultimele evolutii din dosarul de coruptie al premierului Victor Ponta. Newsweek si Al-Jazeera descriu situatia din Romania ca fiind o criza politica, in care seful guvernului si presedintele refuza sa comunice de mai bine de o luna, iar noile acuzatii ale DNA maresc presiunea asupra lui Victor Ponta pentru a demisiona din functia de premier. Franffurter Allegemeine si Euronews se incurca cu privire la numele premierului roman. In vreme ce stirea ajunge si la cotidianul thailandez de limba engleza, Bangkok Post, care sustine ca cresterea presiunii asupra lui Victor Ponta il va determina pe acesta sa demisioneze.

Potrivit Newsweek, “acuzatiile care i se aduc lui Ponta adancesc conflictul politic in curs de desfasurare dintre premier si presedinte”. Iohannis i-a cerut demisia lui Ponta imediat dupa numirea ultimului ca suspect intr-un caz de coruptie, cei doi nu-si mai vorbesc de mai bine de o luna, mai aminteste Newsweek.

Investigarea unor importante cazuri de coruptie au aruncat Romania la marginea unei crize politice. Newsweek aminteste ca Ponta nu este singurul politician roman acuzat de coruptie, alti politicieni importanti fiind investigati de DNA, precum Elena Udrea, fost candidat la presedintie in 2014, si Darius Valcov, fost ministru de Finante, sustine Newsweek.

Al-Jazeera titreaza ca “Premierul roman a fost pus sub acuzare intr-un dosar de coruptie”. Astfel, actuala criza politica din Romania reprezinta un nou regres in incercarea de a curata mediul politic si juridic din Romania, mai aminteste Al-Jazeera.
Coruptia din Romania descurajeaza investitorii straini, iar chiar eforturile de stoparea a mitei au avut drept efect nedorit incetinirea luarii deciziilor si intarzierea unor contracte importante cu statul, mai noteaza Al-Jazeera.

Ponta a demisionat de la sefia partidului de stanga PSD pana la finalizarea investigatiei DNA, dar a precizat ca nu va demisiona si din functia de premier, in ciuda apelurilor repetate ale presedintelui Klaus Iohannis, mai sustine Al-Jazeera.

Premierul Victor Ponta se agata de putere in ciuda faptului ca a fost pus sub acuzare pentru coruptie si a multiplicarii vocilor critice din tabara sa, in conditiile in care opozitia de centru dreapta nu inceteaza sa ii ceara demisia, scrie AFP.
 
Ponta, care sustine ca e nevinovat, a asigurat in mai multe randuri ca va demonstra ca acuzatiile la adresa sa nu sunt reale imediat ce va fi convocat la DNA, mai aminteste AFP.

Guardian titreaza ca “Premierul roman a renuntat la presedintia partidului din cauza urmaririi penale”. Victor Ponta neaga acuzatiile de fals in inscrisuri, spalare de bani si avaziune fiscala, argumetand ca sunt motivate politic, dar renunta la sefia partidului pana la finalizarea anchetei procurorilor, sustien The Guardian.

Cotidianul britanic aminteste ca premierul a petrecut aproape o luna in Turcia, unde s-a operat la genunchi. Acesta s-ar fi internat in spital fara sa-l anunte prealabil pe presedintele Klaus Iohannis.

Potrivit Guardian, pe langa problemele sale penale, Ponta incearca sa reia acordul cu FMI si Comisia Europeana. Acordul a fost deviat dupa taierea atxelor si relaxarea fiscala care va intra in efect de la inceputul lui 2016. In vreme ce liderii internationali au spus ca guvernul roman trebuie sa ia masuri pentru compensarea taierii taxelor, doar astfel poate fi mentinuta stabilitatea financiara.

BBC aminteste ca o parte din averea premierului Victor Ponta a fost pusa sub sechestru. Acesta este acuzat ca a primit echivalentul a  55.000 de euro de la un aliat politic in timp ce era deputat.

Potrivit Bloomberg, viitorul premierului Victor Ponta este in primejdie dupa ce procurorii anticoruptie l-au pus oficial sub acuzare si i-au inghetat conturile.
Ponta este primul premier in functie pus sub acuzare in Romania, iar presedintele Klaus Iohannis i-a cerut din nou, luni, sa demisioneze, aminteste Bloomberg.

Telegraph noteaza ca premierul Victor Ponta este cel mai inalt oficial roman in functie implicat intr-un dosar de coruptie si pus sub acuzare de catre DNA, agentia anticoruptie responsabila cu punerea in spatele gratiilor a zeci de politicieni si judecatori in ultimii ani.

Cotidianul britanic aminteste si de rezultatele remarcabile ale DNA in 2014, cand agentia anticoruptie condusa de Laura Kovesi, a pus sub acuzare 1100 de persoane implicate in dosare de coruptie.

Potrivit CTV News, procurorii romani l-au inculpat, luni, pe premierul Victor Ponta intr-un dosar de coruptie si i-au inghetat conturile, marind presiunea asupra acestuia pentru a demisiona de la sefia guvernului.

Bangkok Post, principalul cotidian de limba engleza din Thailanda, titreaza ca “Premierul roman e acuzat de frauda si spalare de bani”. Procurorii romani l-au pus sub acuzare, luni, pe premierul roman pentru trei fapte d ecoruptie. Ziarul thailandez sustine ca presiunea pusa pe premier il va determina sa demisioneze in curand.

Euronews a anuntat, astazi, punerea ofciala sub acuzare a premierului Victor Monta, amintind de sintagma “Puie Monta”, lansata la protestele din 2013. In vreme ce, Frankfurter Allegemeine l-a numit pe prim-ministru Viktor Ponta.


Citeste mai multe despre   



















5464 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    Ce mai conteaza? (Luni, 13 iulie 2015, 20:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Oricum Romania e o tara de hoti, cu un parlament de mafioti si un partid de guvernamint fondat de criminalul Iliescu. E tara de unde se fura pina si sinele de tren sau indicatoarele rutiere de pe drumurile publice. E o tara de k*t de unde nu poti decit sa pleci si sa scuipi in urma ta.
    • +1 (1 vot)    
      indiferent cum cataloghezi TU Romania (Luni, 13 iulie 2015, 20:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      p$d se va opri in 2016 la Brutarie....te ashtept cu hartia igenica sugerata de Victor Rebengiuc, si sa iti ceri scuze aici pe Hotnews
    • +12 (14 voturi)    
      Da,dar... (Luni, 13 iulie 2015, 20:37)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      are in schimb "cel mai cinstit guvern"
    • -9 (17 voturi)    
      pentru formularea (Luni, 13 iulie 2015, 20:44)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      "E o tara de k*t de unde nu poti decit sa pleci si sa scuipi in urma ta"
      eu iti propun chiar sa ne scuipi cu "k*t"
      Mai mergeti undeva cei care tot aruncati anateme asupra tarii, nevolnicilor.
    • +5 (13 voturi)    
      Nu e adevarat! (Luni, 13 iulie 2015, 20:51)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Sunt milioane de oameni cinstiti care isi castiga muncind din greu painea. E o tara frumoasa, cu multi oameni harnici. Din pacate educatia civica a fost si este la pamant. Lucrul asta insa nu-ti da dreptul sa scuipi !
    • -1 (3 voturi)    
      Ori băsist ori rus (Luni, 13 iulie 2015, 21:16)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Băsist că doar el îndruma românii să emigreze și să se facă toți chelneri și tinichigii. Nu că am ceva cu meseriile astea și meseriașii din domeniu dar să le spui tinerilor că trebuie că asta trebuie să fie viitorul lor ...

      Sau rus că doar ei au interes să țină țarile din jurul lor în șah, conform principiului dacă nu poți să alergi mai repede ca ei pune-le piedică.

      Și nu, nu sunt pontist, am o încredere limitată în Iohannis dar țin la România. Tu nu faci decât să scuipi pe mormintele înaintașilor tăi.
      • 0 (0 voturi)    
        Chelner (Marţi, 14 iulie 2015, 5:26)

        puk [anonim] i-a raspuns lui trotuar

        No offence, dar mai bine chelner intr-un stat civilizat unde iti poti permite un trai decent decat profesor pe 1000 lei in Romania....
        • 0 (0 voturi)    
          pffffhahaha (Marţi, 14 iulie 2015, 10:46)

          os [anonim] i-a raspuns lui puk

          Corect. Daca atat ai putut...
  • +7 (7 voturi)    
    Se vede asa cum se vad toate! (Luni, 13 iulie 2015, 20:21)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Multa minciuna, multa inselaciune...
    Ei se fac ca nu observa (sorry pentru cacofonie), noi ne facem ca ei nu vad!
  • +5 (9 voturi)    
    Wow !!!! (Luni, 13 iulie 2015, 20:24)

    CiprianNicolae2 [anonim]

    Niste ”băsisti” , cum ar zice unii , care denigreaza imaginea Românicăi .
    Dar ce conteaza , noi suntem mândrii că suntem români , ce dracu .
  • +1 (1 vot)    
    FAZ (Luni, 13 iulie 2015, 21:04)

    catt [anonim]

    Si Hotnews se incurca cu privire la numele cotidianului german. Ba chiar de doua ori.
  • 0 (2 voturi)    
    Raspuns pentru cel ce scuipi pe tara. (Luni, 13 iulie 2015, 21:19)

    Ion dragos [anonim]

    Iti dorim sanatate si multe reusite unde te afli acum, dupa ce ai scuipat in urma sau cum te-ai exprimat in comentariu.
    Unii, probabil naivi si optimisti absolut, am optat pentru a ramane in tara, cu toate neajunsurile materiale si sociale cotidiene, si am avut si avem idealuri, obiective si principii intangibile de moralitate, cinste, onoare, demnitate, inclinati spre munca in ritm asiduu si continuu. Chiar daca unii ne scriam temele la lumina lumanarii, intr-o casa fara electricitate sau elementare utilitati, ne-am dedicat scolii, iarna ne scriam temele cu manusi pe maini si, de multe ori, cu burta goala, dar ne-am luptat pentru visele noastre. Si, in tara pe care tu o blamezi si scuipi pe ea, noi iti stergem scuipatul, fara sa te blamam sau condamnam, continuam sa ne facem treaba ireprosabil, fara a astepta vreo rasplata sau multumire materiala; simpla satisfactie morala este suficienta si tine mai bine de foame de orice venit material. Intr-adevar, starea generala sociala nu este una incurajatoare, schimbarile, avand in vedere istoria si istoricul, nu pot veni pe termen scurt, poate dupa o generatie se vor remarca progrese semnificative, dar cu bagatelizare, ridiculizare, demonizare, cultul antivalori si anti pregatire scolara, nu rezolvam nimic. Si, in tara pe care tu o blamezi, fara relatii/pile/nepotisme, exclusov prin propriile puteri si exceland in domeniile carora le-am dedicat ani, si probabil tineretea, am ajuns oameni morali, impliniti si profesionisti, indiferent ca profesam in medicina, invatamant, cercetare, administratie publica, justitie.
    P.S. : subliniez ca acest comentariu nu are nicio legatura cu articolul de mai sus, este pur si simplu un arc reflex de revoltare la adresa celor care "scuipa" pe tara, parafrazandu-l pe utilizatorul de mai jos.
    • 0 (0 voturi)    
      Emotionant (Marţi, 14 iulie 2015, 14:17)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Ion dragos

      "Dedicarea" catre scoala a fost partiala, dovada scrierea agramata. Vindecarea incepe cu constientizarea bolii, pana te ve trezi, impreuna cu cei ca tine, vei fi bolnav. Propaganda nationalista, exploatata de ceausescu, inca isi spune cuvantul. Deviza vremilor era " Fie painea cat de grea tot mai bine-n tara mea" acum "Fie painea cat de rea, tot ti-o fura cineva". Luciditatea ne poate duce catre un viitor mai bun nu vise nationaliste delirante.
  • 0 (0 voturi)    
    + cateva dosare grele pe numele Ponta Viorel ! (Luni, 13 iulie 2015, 21:42)

    Plagarus [utilizator]

    5% pentru Ciurel, 15% pentru PSD şi Ponta + DNA Ploiesti (Ghitza & Hertanu ) + datoria kazaha stearsa de '' nasul " Ponta.V +Deutsch -Megapower (12 milioane $ ) dosar cu "acoperitul " Ponta + MAFIA PONTA a pădurilor +...........?
  • +4 (4 voturi)    
    ce rusine (Luni, 13 iulie 2015, 21:46)

    kostel [utilizator]

    am plecat de 5 ani din tara din cauza unor puslamale ca victorel ... de vreo saptamana, cum vin de la munca, deschid repede televizorul pe euronews saa vad ce se mai inatampla in grecia si sa vad cum se termina negocierile pentru arsenalul nuclear din iran. acestea sunt primele 2 stiri difuzate din jumate in jumate de ora si au cover de vreo 5 minute fiecare. azi cand am venit de la munca si am dat pe euronews ce vad cu groaza? mutra lui pontalache si cum ne face de ras in lume ...... mi-a fost rusine si mai apoi mila de romanii ramasi acasa (inclusiv familia mea)
    • -2 (2 voturi)    
      Frumos. Mirobolant (Marţi, 14 iulie 2015, 10:49)

      mai gandeste [anonim] i-a raspuns lui kostel

      Bine ba Costel cu K, poti sa iti tii mila cand strangi capsuni sau ce alt job de toata jena faci pe acolo.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu jobul e de jena (Marţi, 14 iulie 2015, 14:19)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui mai gandeste

        ci modul cum il face omul. Un profesor universitar ce ia spaga de la studenti e jenant dar un maturator ce isi face bine treaba e de admirat. Se vede cam cum iti faci tu treaba (care o fi ea).
  • +1 (1 vot)    
    One night in Bangkok... (Luni, 13 iulie 2015, 23:18)

    Maniu [utilizator]

    Nene Ponta (sau, dupa Euronews, Monta) acu' că ți-ai lăsat bărbuță, îți dedicăm un cântec ”Can't be too careful with your company
    I can feel the Devil walking next to me” (să fie Șova, Boss?).