Ramadanul calca pe urmele Craciunului occidental in materie de kitsch

de Cristina Bobe     HotNews.ro
Miercuri, 11 august 2010, 23:11 Revista Presei | Internaţional

Ramadanul a inceput miercuri in Indonezia insotit de o campanie puternica de marketing ce aminteste de modul in care sarbatorile de iarna au fost mutilate de occidentali. Inceputul acestei sarbatori a fost umbrit de mercantilismul aflat in crestere in aceasta tara, care detine cea mai numeroasa populatie musulmana, si de amenintarile violente venite din partea grupurilor fundamentaliste, ne informeaza El Mundo.

Un nou conflict s-a iscat intre adeptii traditiei musulmane, conform careia interdictia de a manca, de a fuma si de a intretine relatii sexuale intre rasaritul si apusul soarelui are un rol purificator, si membrii bogati ai clasei de mijloc, alaturi de gruparile islamiste.

Mai multe centre comerciale din Jakarta si-au impodobite fatadele cu decoratiuni baroce care amintesc de lumea araba si au pregatit o serie de oferte si reduceri pentru aceasta perioada, utilizand tehnici de marketing asemenatoare celor practicate de occidentali pentru sarbatorile de iarna.

Principalele canale de televiziune din Indonezia au pregatit programe speciale pentru aceasta sarbatoare, intr-un stil asemanator celui "islamic pop". Spatiile publicitare sunt incarcate de referinte la Ramadan, reamintind ca aceasta perioada trebuie sa fie una in care familiile si prietenii isi ofera intre ei cadouri, se reunesc in aceeasi casa si sfarsesc intalnirile cu mese copioase.

In acelasi timp, membrii gruparii radicale "Frontul Aparatorilor Islamului" (FPI) au mobilizat un numar de 5.000 voluntari care vor trebui sa monitorizeze orice bar care se deschide in timpul noptii de Ramadan, sub amenintarea explicita de a fi atacat.

Profesorul Abdul Kadir Riyadi, din cadrul Institutului de Studii Islamice, a scris recent un articol de opinie in ziarul "The Jakarta Post", in care s-a pozitionat impotriva ambelor extreme, amintind ca "Ramadanul este o iluminare morala". In editorialul sau, profesorul a criticat pe de o parte pericolul manifestat de "influenta materialismului", iar pe de alta parte "discrimarea" provocata de toate fundamentalismele, inclusiv celor religioase, care impiedica "experienta spirituala" ce implica postul si castitatea.


Citeste mai multe despre   






















1012 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    pt. cristina bobe (Miercuri, 11 august 2010, 23:27)

    ampersand [anonim]

    cred c-am fi mai mulţi curioşi de-un eseu scris de tine pe tema "mutilării serbărilor de iarnă de către occidentali" - la siguranţa de sine ce răzbate din această sentinţă sunt convins că eşti tobă pe subiect.
    • 0 (0 voturi)    
      si eu (Joi, 12 august 2010, 3:17)

      inlocsadorm [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      si pe mine m-ar interesa o compunere pe aceasta tema. se pare ca avem de a face cu o viziune originala. cuvantul meu preferat "consumerism" nu a aparut deloc in aceasta incitanta notitza.
    • -1 (3 voturi)    
      Traditia stramoseasca le-au mutilat !!! (Joi, 12 august 2010, 3:59)

      Mos Ene [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Sarbatorile de iarna n-au fost mutilate de occidentali. Tot de orientali au fost mutilate mai intai,si mai precis de crestinii ortodocsi !!! Ouale rosii, iepurele de paste, sorcova, capra, ursul, colinde gen. florile d-albe, ninge iar, plugusorul, mese imbelsugate si bautura ....hohoooo cat cuprinde. Apoi, du-te si ia lumina, du-te si mai fa nu stiu ce ritualuri batranesti... e plina TRADITIA !
  • -2 (4 voturi)    
    Observ cu interes atitudinea Hotnews...... (Joi, 12 august 2010, 1:07)

    George [anonim]

    Observ cu interes atitudinea Hotnews si modul in care trateaza subiecte care au legatura(sau nu) cu lumea musulmana sau cu lumea araba, modul in care sunt scrise articolele si tendinta (desi subtila) de a prezenta intr-o lumina proasta tot ce inseamna islam sau lume a orientului mijlociu!
    De asemenea observ modul in care sunt scrise anumite articole, titlurile acestora, menite a crea o atmosfera tensionata in randul celor care dau comentarii la aceste articole!
    Si nu in ultimul rand observ si superficialitatea unora dintre cei care dau comentarii, precum si tendinta de mahala si de ciondaneala care incepe sa acapareze si sectiunile de commenturi ale HotNews!
    • +2 (2 voturi)    
      unde anume (Joi, 12 august 2010, 1:34)

      dorian gray [anonim] i-a raspuns lui George

      ...ai observat tu asta:
      " atitudinea Hotnews si modul in care trateaza subiecte care au legatura(sau nu) cu lumea musulmana sau cu lumea araba, modul in care sunt scrise articolele si tendinta (desi subtila) de a prezenta intr-o lumina proasta tot ce inseamna islam sau lume a orientului mijlociu!"?
      chiar te rog sa-mi arati.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Joi, 12 august 2010, 3:22)

      asylum leftovers [utilizator] i-a raspuns lui George

      "Frontul Aparatorilor Islamului" (FPI) au mobilizat un numar de 5.000 voluntari care vor trebui sa monitorizeze orice bar care se deschide in timpul noptii de Ramadan, sub amenintarea explicita de a fi atacat.

      mai ales la astia tre sa le dam cadouri nu? si flori.
      nu e nevoie de hotnews sa ne dam seama si singuri ce oameni is astia.
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Joi, 12 august 2010, 9:58)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui George

      Ti se pare ca lumea araba/islamica are nevoie de ajutor extern pentru a aparea intr-o lumina proasta? Se descurca perfect si singuri in a aparea primitivi/violenti/periculosi/habotnici/de evitat/de expulzat, stai linistit.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumneavoastra stiti sa cititi? (Joi, 12 august 2010, 13:32)

    Georgiana [anonim]

    Eu cred ca dumneavoastra observati faptul ca sursa acestui articol este ziarul spaniol El Mundo. Stiti ce inseamna asta? Inseamna ca articolul a fost preluat si tradus din acest ziar. Nu stiu ce tot trambitati referitor la HotNews si la felul in care se scriu articolele pe acest site.

    Mai mult decat atat as dori sa-i intreb pe aceia care mai devreme erau f ofensati de acest articol, cati bani primesc pentru a introduce astfel de comentarii pe site-uri? Oare chiar nu este clar ca acest articol, pe langa faptul ca este preluat din presa spaniola, nu prezinta opinia HotNews? Prezinta modul in care Ramadanul a inceput in Indonezia, o situatie reala.