Arhiepiscopul de Canterbury: „Nu ma deranjeaza existenta episcopilor homosexuali”

de Cristina Bobe     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 0:34 Revista Presei | Internaţional

Arhiepiscopul de Canterbury a declarat ca nu este deranjat de faptul ca exista episcopi homosexuali, cu ocazia primului sau discurs oficial pe aceasta tema de la preluarea mandatului, scrie The Times.

Mai mult arhiepiscopul spune ca este pentru consacrarea episcopilor homosexuali din Biserica Anglicana.

Cu toate acestea, arhiepiscopul a precizat ca nu va accepta relatiile active in randul clericilor deoarece conform traditiei si a „standardelor” istorice clericii homosexuali trebuie sa ramana celibatari. Comentariile sale au generat raspunsuri violente din partea militantilor pentru egalitatea de sanse in randul homosexualilor si a creat riscul de adancire a separatiei dintre Biserica Anglicana si comunitatea anglicana. ​


Citeste mai multe despre   






















1086 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    britanicii astia! (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 0:49)

    daroc [utilizator]

    Britanicii astia!
    Biblia condamna clar si fara echivoc in multe locuri homosexualitatea, si ii atribuie niste epitete nu tocmai dragute, ca sa ma exprim elegant. Tipul este arhiepiscop, dar cu toate astea prefera corectitudinea politica dusa la extrem de catre britanici in locul Bibliei! Nu il deranjeaza, asa cum s-a exprimat!
    Nu ii condamn, nu ii discriminez pe homosexuali. Ma credeti sau nu, dar cred ca fac parte din acea minoritate dintre romani care n-ar avea nici cea mai vaga problema sa am un amic homosexual, cu toate ca eu personal nu am nici o inclinare in acest sens. Exista o diferenta esentiala, fundamentala, intre a condamna homosexualitatea ca fenomen si a-i condamna pe homosexuali, ca si oameni. Unii inteleg diferenta asta, altii sunt "corecti politic".....
    Dar in randul episcopilor nu au ce cauta homosexuali! Si asta NU este discriminare! Daca un tip de 1,60 metri inaltime vrea sa intre intr-o echipa profesionista de baschet si este refuzat datorita inaltimii lui, indiferent cate alte calitati sportive are, se cheama ca este discriminat? Nici poveste! Se cheama ca nu corespunde "fisei postului".
    • +1 (3 voturi)    
      daca ala de 1,60 (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 7:49)

      dorin [anonim] i-a raspuns lui daroc

      stie baschet, va intra in echipa. Daca e magician al mingii, nu cred ca va fi refuzat.
      • 0 (0 voturi)    
        1.60 (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 13:09)

        daroc [utilizator] i-a raspuns lui dorin

        Inaltimea de 1,60 metri este un obstacol de netrecut pentru orice om pentru a face fata intr-o echipa de baschet profesionist. Chiar daca in rest esti un sportiv desavarsit si un magician al mincii. Caci vezi, si ceilalti din echipele profesioniste sunt sportivi desavarsiti si magicieni ai mingii si atunci inaltimea face diferenta si e mult prea mare diferenta care rezulta de aici!
        Baschet poate juca oricine, dar baschetul de performanta, prin definitie nu poate fi practicat de oameni scunzi!
    • +1 (5 voturi)    
      Nici pe mine nu m-ar deranja (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 9:12)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui daroc

      Nici pe mine nu m-ar deranja daca acest om nu ar fi arhiepiscop.

      Religia este prin definitie traditionala si conversatoare. Daca nu esti de acord cu acest element de baza a religiei, atunci ce cauti acolo?

      Mai bine se inscrie domnul Canterbury: (nu arhiepiscopul Canterbury) la o organizatie pentru protectia drepturilor homosexualilor.
    • +1 (3 voturi)    
      fisa postului? (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 10:38)

      dudu costachel [anonim] i-a raspuns lui daroc

      explica-mi si mie diferenta fundamentala intre homosexualitate ca fenomen si homosexuali, ma numar printre cei care nu o inteleg. apoi, analogia ta nu este foarte potrivita, un tip de 1m60 nu poate juca basket profesionist pentru ca dpdv fizic nu este la nivelul jucatorilor profesionisti. unui homosexual nu-i lipseste nici o aptitudine derivata din orientarea lui sexuala pentru a nu se inscrie in "fisa postului". popii care sunt activi sexual sau mai rau, cei care violeaza copii (mare scandal in momentul asta in Belgia), nu se inscriu in fisa postului. popii care sunt homosexuali inactivi se inscriu in fisa postului la fel ca cei care sunt heterosexuali inactivi.
      • 0 (0 voturi)    
        diferenta (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 12:52)

        daroc [utilizator] i-a raspuns lui dudu costachel

        Care e diferenta fundamentala intre homosexualitate ca fenomen si homosexuali? O sa-ti explic printr-o comparatie. Nu perfecta, dar cred ca suficient de buna pentru a face o analogie acceptabila.
        Eu personal, in perioada asta a vietii, sunt fumator. Sa presupunem ca tu nu esti fumator. Nu numai ca nu esti fumator, dar fumul de tigara iti provoaca greata si ai o aversiune puternica fata de fumat. Ceea ce ar fi firesc.
        Sa presupunem in continuare ca noi doi am fi colegi de birou sau amici, sau orice altceva care ar determina o interactiune frecventa intre noi.
        Ei bine, tu urasti fumul de tigara, urasti tigarile. Dar asta nu ar fi deloc un motiv sa ma urasti pe mine personal! Ai putea chiar sa ma simpatizezi, ca om, ca si coleg, chiar daca ai detesta realmente fumatul! Exact cum exista cupluri care se casatoresc, in conditiile in care unul este fumator inrait iar celalt uraste fumul de tigara: totusi se casatoresc.
        Evident, nu compar fumatul cu homosexualitatea, nu-mi spuneti ca nu e acelasi lucru ca evident ca nu este! Dar am vrut sa reliefez prin aceasta comparatie diferenta fundamentala dintre un om si o anumita activitate/obicei/viciu (ziceti-i cum vreti) pe care unii o practica iar altii nu.
  • +1 (7 voturi)    
    unde? (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 1:02)

    unul [anonim]

    unde mai exacr condamna biblia? ai niste exemple? chiar sunt curios pentru ca eu au citit-o de vreo 4 ori si nu am descoperit nimic la adresa homosexualilor.
    • +3 (9 voturi)    
      de bine nu zice (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 3:18)

      kaynes [anonim] i-a raspuns lui unul

      1Corinteni,6. Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii.
      3Regi,14. Şi erau de asemenea şi sodomiţi în această tară, şi făceau toate ticăloşiile păgânilor, pe care Domnul îi gonise din faţa fiilor lui Israel.
      1Timotei, 1 Pentru desfrânaţi, pentru sodomiţi, pentru vânzătorii de oameni, pentru mincinoşi, pentru cei care jură strâmb şi pentru tot ce stă împotriva.

      ...deci...nu zice de bine de astia...
      • -2 (4 voturi)    
        nu e prea rau (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 7:33)

        violet [anonim] i-a raspuns lui kaynes

        din moment ce "sodomitii" (homosexuali??) sunt pusi la acelasi nivel de pacat cu inchinatorii la idoli. Sau cu malahienii!!
        Chiar, exista cineva care nu a cazut in "pacatul malahiei"? Eu nu.

        SAu sunt pusi la acelasi nivel cu mincinosii. NU mi se pare prea grav.
    • +2 (6 voturi)    
      un exemplu (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 3:24)

      Costin [anonim] i-a raspuns lui unul

      De pilda, in finalul primului capitol al Epistolei catre romani.
    • -3 (3 voturi)    
      povestea cu Sodoma si Ghomorra ? ai citito? (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 7:34)

      Gladiator [anonim] i-a raspuns lui unul

      sau iar iti da parintele 3 ca iar nu ai citit Biblia !
      deci retine ,homosexualitatea este o maladie mintala combinata cu un deranjament genetic antispecie ,si e grav daca liderii bisericii anglicane- ,aceasta religie comica, fac propaganda gay!
      e simplu pentru arhiepiscop ,vorba lui Bula :in gura pot sa o iau si eu !
    • 0 (2 voturi)    
      MA (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 9:31)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui unul

      Poate tu ai citit Mersul Trenurilor de 4 ori.
  • -2 (4 voturi)    
    Ha ha (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 9:11)

    drak latinu [utilizator]

    Ce discutii mai sus despre biblie, dumnezei, mos craciun si alte aberatii de genul asta. Lasa ba ca din cate am inteles in religia voastra se zice ca fiecare poate sa faca ce vrea deci daca acel preot face ceva cu un altnpreot este treaba lui dar pe voi de ce va intereseaza? Voi aveti dumnezeu estic din cate vad eu ca mai avem de mancat pana sa ajungem in V . As vreau eu ca RO sa l aiba pe cel vestic ;)
  • -1 (3 voturi)    
    Logica Strâmbă (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 10:21)

    roberto [anonim]

    Iertată-mi fie necunoașterea, dar Biblia spune ceva de pedofili?

    Pe același raționament, pedofilii pot fi consacrați.

    Așteaptă la rând necrofilii, zoofilii și necrozoofilii (o categorie nouă, cu animale moarte).
  • +1 (3 voturi)    
    citirea Bibliei (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 10:22)

    Mihai-G [utilizator]

    Domnilor Biblia condamna la moarte pe cei care lucreaza in ziua de sabat, pe falsii prooroci, pe cele care nu sunt fecioare la nunta, pe cei care se razvratesc impotriva parintilor si pe altii.

    Deci ce luam din Biblie? Chiar trebuie sa ne construim societatea pe regulile unui trib din epoca bronzului?


    Exodul 31:15
    Să lucrezi şase zile; dar a şaptea este Sabatul, ziua de odihnă, închinată Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului, va fi pedepsit cu moartea.

    Deuteronomul 22:20-21
    Dar dacă faptul este adevărat, dacă fata nu s-a găsit fecioară,
    să scoată pe fată la uşa casei tatălui ei; să fie ucisă cu pietre de oamenii din cetate, şi să moară,

    Levititul 20:10
    Dacă un om preacurveşte cu o femeie măritată, dacă preacurveşte cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea preacurvari să fie pedepsiţi cu moartea.
    • +1 (1 vot)    
      Concluzia (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 17:02)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Mihai-G

      Si ce vrei sa spui cu asta? Ca faptele condamnate acolo sunt laudabile?
  • 0 (0 voturi)    
    demisia (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 12:33)

    cititor hotnews [anonim]

    Un singur lucru trebuie sa faca dupa aceasta declaratie:DEMISIA.
    Nu are ce cauta nu numai pe o asemenea functie,dar nici macar intr-o biserica.
  • +1 (1 vot)    
    / (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 17:31)

    / [anonim]

    "citirea Bibliei '/ regulile de mai sus se cer a fi espectate si astazi. Daca omenirea a decazut tot mai mult ca ti-e groaza si scarba de ce auzi este tocmai din aceasta cauza ca tot au coborat cate putin standardul fata de cel prevazut in Biblie. nu stiu tu sau dumneata cum te simti in lumea asta destrabalata mie sincer nu imi place deloc. Citeste spre exemplu cum se simteau apostolii in lumea si in contextul in care traiau atunci si ai sa vezi mai clar. Biblia poti s ao citesti de o mie de ori daca doar o citesti ca pe o carte obisnuita si nu lasi pe cel ce a lasat/o s ate indrume si s aiti dea intelepciune sa pricepi despre ce e vorba in ea, degeaba.
  • 0 (0 voturi)    
    demisia (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 19:02)

    cititor hotnews [utilizator]

    Un singur cuvant;demisia.
    In faza urmatoare inlaturarea lui din orice functie bisericeasca.
    Sa isi retraga afirmatia in faza urmatoare..
  • 0 (0 voturi)    
    citirea Bibliei (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 20:37)

    TalobLong [anonim]

    treaba ta ce crezi tu la tine acasa - un arhiepiscop s-ar presupune ca trebuie sa urmeze Biblia, oricum ai numi-o tu

    tare mi-e ca si el considera Sf Scriptura cam tot cum o consideri tu
  • 0 (0 voturi)