Unei laureate a premiului Nobel pentru pace i-a fost refuzata intrarea in Israel

de Cristina Bobe     HotNews.ro
Marţi, 28 septembrie 2010, 22:47 Revista Presei | Internaţional

Unei laureate a premiului Nobel pentru pace i-a fost refuzata intrarea in Israel pe motiv ca in luna iunie s-a aflat pe una dintre navele care transportau ajutoare pentru Fasia Gaza, a declarat un purtator de cuvant al Ministerului de Externe israelian, informeaza CNN. ​

Mairead Maguire a fost retinuta la aeroportul Ben Gurion dupa ce a sosit in Israel insotita de o delegatie de militante pentru apararea drepturile femeilor din toata lumea.

"Lui Mairead i-a fost refuzata intrarea in Israel in aceasta dimineata si va fi deportata in cursul acestei dupa-amiezi", a declarat Fatmeh El-Ajou, un avocat din partea Centrului Juridic pentru Drepturile Minoritatii Arabe, care o reprezinta pe Mairead Maguire. "I s-a spus ca motivul pentru care i-a fost refuzata intrarea in Israel il reprezinta faptul ca a fost prezenta pe una dintre navele care transportau ajutoare pentru Fasia Gaza, in luna iunie", a adaugat acesta.

Maguire impreuna cu un alt laureat al premiului Nobel pentru Pace, Jody Williams si alaturi de fondatorii Initiativei Femeilor laureate ale Premiului Nobel, intentionau sa viziteze Israelul si Palestina pentru sapte zile. Delegatia planuia sa organizeze mai multe schimburi de experienta pentru a mediatiza activitatea femeilor care consolideaza procesul de pace.

Maguire a calatorit pe nava irlandeza MV Rachel Corrie care in luna iunie transporta ajutoare pentru fasia Gaza, impotriva unei blocade navale israeliene.


Tot astazi marina israeliana a interceptat o nava la bordul careia se afla militanti pacifisti evrei, care incearcau sa sparga blocada impusa Fasiei Gaza. O data ajunsi la Ashdod, militantii pentru drepturile omului vor fi expulzati, urmand ca ajutoarele umanitare aflate pe nava sa fie examinate si trimise in enclava palestiniana pe cale terestra.

In luna iunie, armata israeliana a atacat un convoi cu ajutoare umanitare care se indrepta spre Fasia Gaza, incident soldat cu o baie de sange.

Statul evreu a recunoscut ulterior ca s-au comis erori in gestionarea acestui asalt, dar si-a exprimat din nou determinarea de a impiedica orice tentativa de spargere a blocadei.


Citeste mai multe despre   



















1446 vizualizari

  • +2 (22 voturi)    
    saritiiiiii,filosemitiii, corneliiiii,au secours! (Marţi, 28 septembrie 2010, 22:55)

    Eneas [anonim]

    sa vad ploaie de minusuri pentru cine incearca sa zica ceva de rau de poporul basmelor ,poporul care a domesticit camila inainte ca ea sa existe!
    • -1 (17 voturi)    
      nenea eneas (Marţi, 28 septembrie 2010, 23:39)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      antisemit sau nu, stii si matale la fel de bine ca mine ca premiul nobel pentru pace se da numai la criptocomunistii inraiti. Numai numele activistei e de ajuns, mairead, suna ca dracu', vorba prietenului nostru, evreul comunist apatrid dar cu cetatenie romana petre roman. Cred ca situatia nu mai e aceeasi ca in anii 50 - 60'.
      Nu stiu cine e mai rau, statul Israel, sau criptocomunistii mai mult sau mai putin deghizati. Ar fi cazul sa diferentiem evreii de la nytimes, hollywood sau din staff-ul lui obamba de Israel.
      • -2 (10 voturi)    
        las-o balta cu "cryptocomunismul" (Miercuri, 29 septembrie 2010, 0:18)

        dorin [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        daca ai si dovezi de criptocomunism in cazul lor:
        http://nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/

        atunci esti mai tare decat Bond.
        • +1 (9 voturi)    
          am dovezi clare (Miercuri, 29 septembrie 2010, 9:40)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui dorin

          dar daca ai ochelari rosu-aprins, n-ai cum sa le vezi.
  • +3 (21 voturi)    
    incet, incet (Marţi, 28 septembrie 2010, 23:15)

    MirceaA [utilizator]

    incetisor, incetisor, salutul evreilor va deveni "heil"
  • +2 (16 voturi)    
    poporul ales (Marţi, 28 septembrie 2010, 23:22)

    robert [anonim]

    o mare bula de sapun acest stat asa zis biblic, israel, si tare milostiv acest popor ales
  • 0 (14 voturi)    
    Astept (Marţi, 28 septembrie 2010, 23:23)

    nano2k [utilizator]

    A.Corneliu si alte vuvuzele, hai explicati-ne cum e cu tanti asta. E foarte periculoasa nu numai pentru evrei, ci pentru intreg mapamondul. Oare cum de mai umbla in libertate?
  • -3 (21 voturi)    
    Ar trebui sa le interzicem si noi ..... (Marţi, 28 septembrie 2010, 23:26)

    Radu [anonim]

    .... accesul israelienilor in Romania, in semn de protest fata de ceea ce au facut de-a lungul anilor populatiei palestiniene.
    Ar trebui sa li se interzica accesul in toata Europa !
    Numai asa vor fi fortati sa inteleaga ca politica de forta dusa timp de zeci de ani in Orientul Apropiat, cu sprijin american, nu mai poate fi continuata....
    • +2 (12 voturi)    
      ei (Miercuri, 29 septembrie 2010, 0:17)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Macar ar trebui ca romanii sa nu uite cine au fost cei care, pe tancuri sovietice, au adus teroarea comunista si anti-crestina in Romania si in restul Europei de est.
    • +3 (15 voturi)    
      le poti boicota produsele (Miercuri, 29 septembrie 2010, 0:47)

      talion [anonim] i-a raspuns lui Radu

      de pe piata noastra. E o metoda la indemana oricui. Si e si ieftina!
  • 0 (16 voturi)    
    Ce dobitoci!!!!! (Marţi, 28 septembrie 2010, 23:26)

    Falciparium [utilizator]

    Este dreptul lor sa acorde viza de intrare in tara lor pentru cine vor.... DAR... este dreptul celorlalti sa le interzica parasirea tarii lor.... Vai de voi, israelienilor.... cat credeti ca veti mai castiga cu auto-victimizarea asta??? Nu va dati seama ca lumea este saturata de asta????
  • -1 (21 voturi)    
    laureat Nobel pentru Pace DEPORTAT (Marţi, 28 septembrie 2010, 23:35)

    dorin [anonim]

    de Israel!!!

    Cat de ciudat si imoral, ca sa nu zic ilegal, suna acest lucru?
    Ce fel de tara refuza accesul unui laureat Nobel, deci a unui individ recunoscut si garantat de un for transnational si irefutabil.
    • +1 (19 voturi)    
      si ce ? (Miercuri, 29 septembrie 2010, 0:32)

      and [anonim] i-a raspuns lui dorin

      Nu tin minte ca premiul nobel sa fie un soi de viza universala. Mie mi se pare ca doamna a venit cu intentia clara sa-i provoace pe isra. Nu or fi nici ei sfinti, dar viata nu e usoara in regiune, si cred ca s-au saturat sa primeasca lectii de toleranta asa cum primim si noi in fiecare zi.
      • -2 (16 voturi)    
        daca nu stii ce semnifica premiul Nobel (Miercuri, 29 septembrie 2010, 0:40)

        dorin [anonim] i-a raspuns lui and

        atunci.....

        E cea mai importanta recunoastere internationala a excelentei intr-un domeniu
        • +2 (10 voturi)    
          deh (Miercuri, 29 septembrie 2010, 7:25)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui dorin

          lasa-l, saracu'.
  • -1 (19 voturi)    
    La ce poti sa te astepti de la un stat FANTOMA? (Marţi, 28 septembrie 2010, 23:45)

    keyboard [utilizator]

    La ce poti sa te astepti de la un stat FANTOMA? De parca nu stie lumea ce fac ei in Palestina! Or fi aia zapaciti in Palestina, da ce face Israelul cu ei e terorism de stat! Israelul ia interzis accesul si lui Norman Finkelstein, profesor american, evreu ai carui parinti au scapat din lagarele naziste, pentru ca a afirmat clar si cu probe istorice si juridice, ce face Israelul!
  • +8 (22 voturi)    
    Legat de Rachel Corrie (Marţi, 28 septembrie 2010, 23:47)

    keyboard [utilizator]

    Vasul din stire poarta numele unei tinere americance, Rachel Corrie, care a fost omorata in Palestina,de un buldozer israelian care a trecut peste ea, pentru ca incerca sa opreasca demolarea caselor palestinienilor! Din categoria :"Cine nu e cu noi, e impotriva noastra!"
    • -1 (19 voturi)    
      stat criminal (Miercuri, 29 septembrie 2010, 0:43)

      vio [anonim] i-a raspuns lui keyboard

      dar cu pile la marile puteri si cu bomba atomica.
      Face ce vrea, in dispretul legilor internationale si a rezolutiilor ONU.
  • 0 (16 voturi)    
    la anul, va exista un nou stat (Miercuri, 29 septembrie 2010, 0:45)

    filistin [anonim]

    pe vechiul sau teritoriu: Palestina.
  • -2 (12 voturi)    
    Nu acuzati (Miercuri, 29 septembrie 2010, 2:11)

    Hess [anonim]

    Israelul si evreii din cauza unor escroci care nu au nici in maneca si-n clin cu adevaratul evreu sau israel.Sionistii sant cei mai mari criminali si dusmani insasi ai ISRAELULUI.Nu degeaba comunitati intregi de EV REI din state si Canada incep sa se intrebe cine dracu sant sionistii si ce politica de cacat practica atragand prin mizeria lor ura asupra ISRAELULI si evreiilor.
    • +1 (13 voturi)    
      Romanii experti in toate (Miercuri, 29 septembrie 2010, 4:08)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Hess

      Nici cu palestinenii nu te poti mandri. Daca avea Nobel parca ar fi avut bula sa mearga pe unde vrea.
  • +4 (12 voturi)    
    Nu e chiar asa (Miercuri, 29 septembrie 2010, 6:56)

    istoric [utilizator]

    Premiul Nobel s-a dat si lui Yasser Arafat si lui Barack Obama. Primul facuse numai rautati, iar Obama nu facuse nimic bun.

    Israelul are multe pacate dar se si exagereaza cumplit aici. In tot Orientul acela Mijlociu, enorm, cu resurse enorme, au si evreii un statulet cam cit Iasiul si Botosaniul impreuna si, greu si cu uri multe si complicate cum este regiunea, tot se traieste un pic mai bine acolo, un pic mai democratic, un pic mai tolerant. Nu e ca in Iran sau Arabia Saudita.

    Nu zice nimeni sa luam in serios frivolitatile religioase cu "poporul ales" dar nici sa nu-i chemam cei mai rai dintre cei rai pentru ca este nedrept. Nu sint asa si e urit sa mintim.
    • -2 (12 voturi)    
      Si ce vrei sa zici? (Miercuri, 29 septembrie 2010, 10:17)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui istoric

      Ca daca Premiul Nobel s-a dat si lui Yasser si lui Obama automat femeia in cauza e criminala si/sau taietoare de frunze?

      Foarte interesant cum stiti sa rastalmaciti si sa interpretati totul asa cum va place.

      Cica e o "lume libera" in care libertatea de opinie nu e suprimata.
      • -2 (8 voturi)    
        opiniile nu-s libere,dar nici complet controlabile (Miercuri, 29 septembrie 2010, 17:39)

        ... [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        e foarte simplu: femeia in cauza nu este o ticaloasa, dar faptul ca intrarea in Israel i-a fost interzisa si acest lucru a facut publicitate in jurul sau ii face cel putin pe unii sa afle mai mult despre ea, sa afle ca exista din ce in ce mai multi oameni care se opun politicii Israelului, ca nu este o treaba "de fanatici"; sa se intereseze in legatura cu Mordechai Vanunu si cu armele nucleare israeliene - care, nici ele, nu sunt doar o poveste, ci realitate.
        asadar, daca Israelului ii convine sa-si faca publicitate negativa, nu putem decat sa ii dorim calatorie sprancenata in aceasta intreprindere :D
  • +1 (5 voturi)    
    marea pacifista (Miercuri, 29 septembrie 2010, 19:25)

    israel [anonim]

    aceasta avea interdictie de intrare in israel pt participarea la una din incercarile de spargere a embargoului impus de israel tinutului Gaza. daca are premiul Nobel nu inseamna ca nu tb sa respecte legile. ca om civilizat, nu mi-as fi permis sa apar la granitza unei tari fata de care am interdictie fara a rezolva aceasta pb in prealabil. dar uite asa, sub titlul de nobel pt pace, incearca sa faca valuri si participa la razboiul de compromitere a figurii israelului in lume. marea pacifista cu gasca e bine platita de arabi, ca nu se deplasa ea asa de pomana...
  • 0 (4 voturi)    
    pacifista si adevaratele intentii (Joi, 30 septembrie 2010, 7:45)

    israel [anonim]

    legile sint si pt lauriati nobel pt pace. iar daca e asa de pacifista cum a avut tupeul sa incerce sa patrunda in israel cind stia f clar ca are interdictie. orice om cu bun simt ar fi incercat intii sa rezolve acest aspect si nu sa forteze mina tarii respective. dar probabil scopul dumneaei nu e pacea ci sabotarea imaginii israelului. cine stie de ce organizatie islamica o fi platita sa se poarte asa.
  • -1 (3 voturi)    
    nobel nu inseamna a-ti face de cap (Joi, 30 septembrie 2010, 9:40)

    israel [anonim]

    legile sint si pt lauriatii nobel. au fost figuri mult mai proieminente in lume, care au lasat amprenta pe cultura si cilizatia intregii omeniri si care nu au fost lauriati din cauza jocurilor de culise. multi dintre evreii care au contribuit enorm la cultura si cilizatie au fost maltratati si denegrati, injositi si umiliti. de exemplu parintele psihologiei Freud si parasirea fortata a Vienei, dupa ce i s-a luat totul. nimic nu se uita si nu intotdeauna se compara. sa nu facem dintr-un laureat Nobel o persoana careia i se cuvine orice sau in fata careia trebuie sa ne plecam neconditionat. am incredere ca nu degeaba i-au pus israelienii interdictie de intrare. dar are multe locuri in lume unde-si poate exprima opinia si unde oamenii sint mult mai flaminzi decit palestinienii. palestienii o duc destul de bine in israel ca sa nu spun ca au un trai decent si un nivel social pe care multi arabi din tarile vecine sau multi dintre parintii nostri pensionari in romania si l-ar visa. cien are indoieli, sa stie doar ca peste 90% din arabii israelieni traiesc in vile de 300-400 m patrati. ca ei sint cei care construiesc fara apropabari cit incape. iar cei din zone au fituit banii care i-au tot primit. lasati politica la oparte, veniti si vedeti la fata locului. in doar 3 zile orice afon se lamureste. iar doamna laureata cunoaste bine realitatea numai ca-i place teatrul.
  • +1 (1 vot)    
    rachel corrie (Joi, 30 septembrie 2010, 18:00)

    israel [anonim]

    nu echiar asa realitatea cum incearca aici cineva sa o prezinte. amanuntele evenimentului sint f imp. imprejurarile in care s-a produs incidentul. si dumneaei stia ca in acea zona exista pericol iminent la care s-a expus in ciuda faptului ca fusese avertizata.
    apoi, case construite ilegal se darima si evreilor si arabilor, dar indiferent de situatie nu i-am vazut niciodata pe acesti pacifisti sa apare interesele evreilor, chiar si cind ar tb sa o faca, opiniile lor fiind unilaterale. mai mult, fata de arabi exista o toleranta mult mai mare cind construiesc sau cumpara paminturi case, nimeni nu le spune sa nu cumpere aici sau acolo. insa daca un evreu ar incerca macar sa cumpere in unul din satele lor s-ar naste o revolta de nedescris, chiar si in cea mai legala situatie. inca odata, exista o mare diferenta intre ceea ce se prezinta si realitatea din israel. iar toti cei care vor s-o inteleaga e bine sa viziteze aceste locuri, si pt intregirea cunostintelor istorice, si pt satisfacerea dorintelor crestine de a ajunge la locurile sfinte, si pt a intelege realitatae atit de deformata in ziare si in presa in general.