Cancelarul german Angela Merkel a primit un colet capcana din Grecia

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Marţi, 2 noiembrie 2010, 23:34 Revista Presei | Internaţional

Angela Merkel
Foto: Agerpres
Un colet cu explozibil adresat cancelarului Angela Merkel a fost descoperit marti in Germania. Pachetul a sosit pe adresa cancelariei, in atentia Angelei Merkel. Potrivit ministrului de interne, Thomas de Maiziere, aparitia pachetului are legatura cu campania de transmitere de bombe prin posta din Grecia, anunta AFP.

Maiziere a declarat ca pachetul a fost expediat din Grecia cu doua zile in urma si ca mecanismul explozibil din interior era construit in acelasi fel cu cel din coletul explodat la ambasada Elvetiei din Atena.

Desi cele doua tari au relatii stranse, nu a existat o avertizare din partea Greciei cu privirea la riscul de atentat prin colet cu bomba. Daca pachetul ar fi explodat daunele nu ar fi fost minore. In prezent a fost crescut nivelul de securitate in toate departamentele guvernamentale germane care gestioneaza receptionarea coletelor. O atentie sporita este alocata coletelor sosite din Grecia.

Marti au explodat doua pachete cu bomba la ambasadele Elvetiei si Rusiei de la Atena si alte 3 pachete au fost descoperite inainte de a exploda, intr-un val de atacuri legate de extremistii de stanga.

Coletele de marti sunt similare altor patru pachete trimise catre alte patru ambasade din Atena, care au fost interceptate luni. Unul dintre colete era destinat lui Nicolas Sarkozy. Politia a detonat in conditii de siguranta coletele destinate ambasadelor Germaniei, Bulgariei si statului Chile.


Citeste mai multe despre   























2112 vizualizari

  • -13 (15 voturi)    
    pacat (Marţi, 2 noiembrie 2010, 23:44)

    or.SwenToh [utilizator]

    pacat... mancau friptura "a la Merkel"..
  • +6 (8 voturi)    
    Chiar ma intreb... (Marţi, 2 noiembrie 2010, 23:50)

    plictisitu [utilizator]

    ... baietii astia veseli care trimit colete, chiar se asteapta ca obiectul sa-i fie livrat Angelei direct pe birou, iar ea, ferictia si nerabdatoare, sa inhate cutter-ul si sa sara sa-l deschida?! Geez!
    Eu cred ca o fac exact pentru a starni articole ca cel de mai sus, si se pare ca au un succes total.
    • 0 (0 voturi)    
      Explozia a avut loc, sa nu fim naivi (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 1:23)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui plictisitu

      Faptul ca suflul bombei de presa a ajuns pe toate meridianele, fara sa lase victime in urma lui, este efectul exploziv scontat. Intentia conteaza, iar expeditorii au stiut ca efectul real este cu totul altul.
      Daca luam in calcul ca Germania a finantat iesirea din criza a Greciei, ar trebui sa ne intrebam cine si-ar dori o racire a relatiilor intercomunitare din interiorul Uniunii Europene. Comunistii, desigur!
      Nu m-ar mira ca expeditorul sa fi fost un idiot care sa semneze cu numele sau real de bastinas grec, Fritz.
  • -13 (15 voturi)    
    dar.... (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 0:16)

    miniME [anonim]

    lui Boc nu-i trimite nimeni un astfel de pachet ? :-)
    • +9 (9 voturi)    
      Ba da.. (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 0:21)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui miniME

      Dar numai dupa ce trimit niste pachete lui Iliescu, Nastase, Mazare, Vanghelie, DR Popescu, Mitrea, etc etc...

      Dupa care, vine si la Boc. Multumit?...
    • +7 (9 voturi)    
      taci! (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 0:22)

      daroc [utilizator] i-a raspuns lui miniME

      Taci, ca-i dai idei lui Ponta! Si-asa tipul e fan Che Guevara.... :))))
      • +2 (4 voturi)    
        Che (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 1:44)

        leeloo2 [utilizator] i-a raspuns lui daroc

        Guevara, killerul unor sate intregi doar pentru ca nu au fost de acord cu fanteziile lui stangiste. O non-valoare.
    • +1 (7 voturi)    
      ?! (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 0:26)

      maxiME [anonim] i-a raspuns lui miniME

      Daca ar ajunge la Boc, si, Doamne ferste, si-ar atinge tinta, ce-ai cistiga?! Chiar mai ai naivitatea sa crezi ca cineva poate sa scoata Romania din r***t?
      • 0 (0 voturi)    
        Mai mult ca sigur (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 9:59)

        Zeus [anonim] i-a raspuns lui maxiME

        Boc e un sac de box, dar are si termen de expirare.
        Nu el, nu politica(!) PDL-ului, va scoate tara din impas. Ne trebuie oameni competenti si patrioti, ceea ce gasim greu in Romania de azi.
        Poate sa ramana si Zeus presedinte, ne trebuie cu premier cu mana de fier si cu viziune.
        Cat despre farse imbecile, no comment.
        • 0 (0 voturi)    
          ultimul lucru.. (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 11:43)

          hash [anonim] i-a raspuns lui Zeus

          .. care ne trebuie este un om cu 'mana de fier' si mai ales cu 'viziune' ..

          am avut asta vreo 50 de ani si s-a terminat urat.
          • 0 (0 voturi)    
            Vorbeam de real , nu de caricaturi (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 14:33)

            Zeus [anonim] i-a raspuns lui hash

            Mana de fier a fost securitatea.
            De ce asociati instantaneu o guvernare autoritara cu o dictatura?
            Eu m-am gandit la Margaret Thacher