VIDEO O racheta misterioasa a fost lansata in S.U.A. Autoritatile spun ca nu reprezinta un pericol la adresa securitatii nationale

de Cristina Bobe     HotNews.ro
Marţi, 9 noiembrie 2010, 23:48 Revista Presei | Internaţional

O racheta misterioasa lansata in California
Foto: Captura Youtube.com
Marti dimineata un elicopter al televiziunii KCBS a identificat pe cerul american un obiect care semana cu o racheta balistica. Misterioasa aparitie a fost observata in apropierea orasului Los Angeles, informeaza Los Angeles Times.

Oficiali ai Departamentelor de Aparare, Marina si Aviatie din S.U.A. au declarat ca nu detin amanunte legate de racheta sau de lansarea acesteia. De asemenea oficiali ai Pentagonului sustin ca nu exista nicio legatura intre armata si aparitia rachetei pe cerul american.

Pentagonul a asigurat populatia ca nu exista nicio informatie conform careia lansarea rachetei misterioase sa reprezinte un pericol pentru siguranta nationala.​



Citeste mai multe despre   



















9152 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    nu e o racheta... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 1:43)

    akanom [anonim]

    ... este pur si simplu o dara de condesare lasata de un avion normal, la altitudine mare.

    Ce face inregistrarea speciala este unghiul sub care a fost facuta filmarea, care este direct pe directia avionului - si pare ca dara urca, in vreme ce de fapt vine spre camera.

    Mai multe detalii aici: http://uncinus.wordpress.com/2010/11/09/4/
    • +1 (7 voturi)    
      ba e o racheta (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 7:51)

      Danut [anonim] i-a raspuns lui akanom

      Tin sa te contrazic. Daca privesti filmul cu atentie se vede clar linia orizontului si chiar la un moment dat se vede un avian care trece prin dreptul camerei de filmat. Imaginea arata clar cum racheta are o traiectorie ascendenta. Conluzia reporterilor mi se pare chiar buna: o racheta poate chiar un model secret.
    • 0 (6 voturi)    
      extraordinar (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 8:55)

      amos [utilizator] i-a raspuns lui akanom

      noroc ca ti-ai dat seama !
      trimite repede un mail la americani, ca saracii habar nu au pe ce lume traiesc. au toata tehnilogia aia de pomana si au nevoie de o minte sclipitoare care sa ii lumineze
    • 0 (6 voturi)    
      Este naveta Prometheus din Stargate (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 10:30)

      Madao [anonim] i-a raspuns lui akanom

      Dara de condesare trebuia sa fie difuzata inspre coada. Cum ea si-a pastrat forma pe distanta asta mare singura explicatie este viteza foarte mare a OZN-ului. Ca a decolat sau zbura la distanta mare are mai putina importanta.
  • +2 (8 voturi)    
    hmm... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 2:06)

    helium [anonim]

    La sistemele lor de cea mai inalta si mai noua tehnologie pentru detectarea oricarui obiect aerian "o racheta misterioasa" i-a pus pe jar.

    Eu cred ca gagii cauta noi teritorii de subordonat si apar cu fel si fel de fake-uri pentru a capta atentia oamenilor prin media.

    America are nevoie de resurse si expansiunea nu va inceta niciodata, sunt curios cum vor gesiona noul land de sub ghetari impreuna cu Rusia si ce cuvant vor avea de spus prin America de Sud(in special Brazilia) care pe viitor poate deveni o tinta americana...
    • +4 (6 voturi)    
      n-a pus pe nimeni pe jar... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 10:00)

      akanom [anonim] i-a raspuns lui helium

      ... in afara de cativa reporteri in cautare de senzational.
      Urma este o dara de condensare a unui avion cu reactie ce vine direct spre elicopterul din care se face filmarea, producand o iluzie optica.
      Asa se explica si de ce numai cateva persoane din toata California au vazut "racheta", si exista numai doua filmari, intr-o zona cu zeci de milioane de locuitori.
      O alta dovada este ca jet-ul care a provocat privelistea este identificat: http://flightaware.com/live/flight/AWE808/history/20101108/1955Z/PHNL/KPHX , care se afla fix la locul indicat in momentul filmarii.
      Imi pare rau sa stric teoria conspiratiei de pe aici, dar faptele sunt clare.
  • 0 (4 voturi)    
    tinta americana? (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 7:19)

    Lucian [anonim]

    Las, ca noi am fost tinta sovietica si ne-a fost tare bine 50 de ani... cred ca daca am fi fost tinta americana, era vai de mama noastra. Eram o tara fara autostrazi, cu politicieni corupti, cu resursele naturale secate de americani, cu turnatori la Secu... dar asa, fiindca am fost tinta sovietica, suntem o tara dupa cum vedeti foarte prospera, cu cel mai mare numar de KM de autostrada din lume (aproape ca am depasit america la densitatea autostrazilor), avem politicieni corecti, oameni bine antrenati... ce mai... Multumim din inima celor care si-au indreptat fata spre tara noastra vecina si prietena, URSS! Uitati cata prosperitate e in jur... un drum de Oradea nu stim ce autostrada sa luam... una si una mai imbietoare... vai vai vai...
    • 0 (0 voturi)    
      amuzant ... dar ... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 10:22)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      ... f. probabil adevarat

      "aproape ca am depasit america la densitatea autostrazilor" ... la km^2 si ei au f. putine :D in comparatie cu Olanda, de ex.
  • +3 (3 voturi)    
    pfff...nu e racheta (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 8:35)

    mrk [anonim]

    e superman
  • +2 (2 voturi)    
    11 noiembrie? (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 8:44)

    SlowBoz [utilizator]

    are legatura cu previziunile pt 11 noiembrie? hihi
    • +4 (4 voturi)    
      cam da ... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 10:12)

      rocket [anonim] i-a raspuns lui SlowBoz

      daca mai dadeau inca 5x zoom se observa ca pe ea scria IRAN ...
      • 0 (0 voturi)    
        Genial (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 14:20)

        George [anonim] i-a raspuns lui rocket

        Genial. Lasa ca o sa stam noi maine la o pizza, si nu o sa se intample nimic. Dar mai sti...
      • 0 (0 voturi)    
        Da.. (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 14:26)

        George [anonim] i-a raspuns lui rocket

        Cred ca au lansat racheta de pe un submarin si vor sa o foloseasca pe viu pe vre-o tara, de ce nu poate chiar maine... pe 11 noiembrie.
  • +2 (2 voturi)    
    o fi ramas de la Haloween (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 9:38)

    fabian [anonim]

    n-o fi cumva vreo Bulava?! parca nu, ca nu mergea in spirala ... au mai perfectionat-o intre timp ... da ce spun, e jenant, au atata tehnologie si nu stiu ce-o fi fost !!! oricum, daca n-a facut bum pana acum putem sta cu totii linistiti ! sigur trece si 11 noiembrie si ne vedem la anul ...
  • -1 (3 voturi)    
    Baza militara Vandenberg este in Clifornia (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 9:57)

    dda [anonim]

    E versiunea militara a NASA. Acolo sunt constuite si testate toate rachetele noi. Inclusiv cele de la scutul anti-racheta.

    De obici media din SUA nu zice nimic cand are loc cate o lansare. Acum scapat ceva
  • +4 (4 voturi)    
    11 noiembrie (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 10:16)

    mos teaca [anonim]

    Eu deja astept in orice moment sa apara curierul cu ordinul de chemare. Mi-am facut valiza si am scos din pivnita masca de gaze. Daca stiam mai din timp tineam si regim, sper ca au astia si uniforme xxl...
    • +2 (2 voturi)    
      XXL (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 10:53)

      MaDao [anonim] i-a raspuns lui mos teaca

      Uniforme XXL se rechizitioneaza de la Catalin Botezatu.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 14:24)

        George [anonim] i-a raspuns lui MaDao

        Bun asa. Fac parte dintr-un partid caruia nu ii voi da numele, o sa fac vreo 300 de comenzi pentru partidul meu si pentru restul partidelor pentru marimea XXL.

        Multumesc anticipat.
    • 0 (0 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 11:31)

      ngi [anonim] i-a raspuns lui mos teaca

      asta cu regimul e buna :)) mi-am pus si eu aceeasi problema
    • 0 (0 voturi)    
      maine incepe razboiul! (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 11:45)

      kitto [utilizator] i-a raspuns lui mos teaca

      e clar!
      maine incepe razboiul!
  • +1 (1 vot)    
    raceta americana (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 11:31)

    dorin [anonim]

    sunt pachete cu mancare pentru pensionarii cu pensii mai mici de 400 lei
    • 0 (0 voturi)    
      raketa (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:11)

      pop gheorghe [anonim] i-a raspuns lui dorin

      super
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 11:39)

    B.Dan [utilizator]

    Azi e 10, nu va faceti griji! Maine e 11... :)
  • +3 (5 voturi)    
    din text rezulta ca (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 13:29)

    nahir [utilizator]

    pe de o parte autoritatile cele mai indreptatite habar n-au de racheta lansata dar si ca, pe de alta parte, racheta respectiva nu reprezinta pericol pt. populatie.
    n-au habar dar stiu ca nu-i pericol. sa te tavalesti pe jos de ras.
  • 0 (0 voturi)    
    Dragut !!! (Joi, 11 noiembrie 2010, 15:19)

    ina [anonim]

    inca o musamalizare :)) ce frumoasa e lumea in care traim :))

    Sursa : http://news.sky.com/skynews/Home/Strange-News/Mysterious-Missile-Fired-Off-California-Could-Be-An-Optical-Illusion-Say-Experts/Article/201011215798280?lpos=Strange_News_News_Your_Way_Region_4&lid=NewsYourWay_ARTICLE_15798280_Mysterious_Missile_Fired_Off_California_Could_Be_An_Optical_Illusion_Say_Experts