Elena Udrea, despre o posibila reorganizare guvernamentala: Discutiile in interiorul partidului vor avea loc repede, iar decizia va fi conforma asteptarilor / Oamenii nu vor neaparat alegeri anticipate, ci solutii la problemele economice si sociale

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 5 februarie 2012, 21:36 Revista Presei | Politic

Elena Udrea
Foto: Captura Realitatea TV
Premierul a spus ca "atat timp cat exista aici FMI si Banca Mondiala, nu este cazul sa discutam ce se intampla la nivel politic in interiorul partidului si ce se intampla la nivelul partidului; vom face lucrul acesta dupa ce institutiile vor pleca, adica probabil incepand de maine. Eu cred ca discutiile in interiorul partidului vor avea loc si vor avea loc repede si decizia va fi cumva conforma asteptarilor oamenilor", a declarat ministrul Dezvoltarii Elena Udrea, invitata in emisiunea Romania Politica realizata de Realitatea TV. Ministrul a adaugat ca asteptarile oamenilor sunt binecunoscute de clasa politica, insa acestea sunt de natura economica si sociala, mai degraba decat de natura politica.

Intrebata daca vor avea loc discutii in partid referitoare la demisia premierului Emil Boc din fruntea guvernului, Elena Udrea a declarat ca "este o perioada de framantari in clasa politica dar toata clasa politica este in aceasta stare. […] Si in PDL exista o stare de asteptare, exista o agitatie, as putea sa spun poate o nemultumire legata de faptul ca, dupa 2-3 saptamani de proteste, de nemultumiri ale oamenilor exprimate in strada, nu au auzit neaparat un punct de vedere exprimat in interiorul partidului, al conducerii partidului, legat de ce urmeaza sa se intample politic si la nivelul guvernului.

"Stim care sunt asteptarile oamenilor, in principal, pentru ca ele au fost spuse in public si apoi pentru ca permanent chiar daca a parut ca de multe ori nu suntem suficient de atenti si de aplecati asupra asteptarilor lor permanent am stiut ce asteapta oamenii de la noi. […] Asteptarile sunt de natura economica in primul rand, oamenii asteapta solutii la problemele economice si sociale pe care le au. [...] Nu neaparat oamenii vor alegeri anticipate decat daca asta ar duce la solutii economice si sociale care sa le asigure un trai mai bun sau o perspectiva sigura pentru un trai mai bun. Poate mai putin sunt asteptate sau dorite de oameni decat, de fapt nu poate, in mod cert, masuri economice si garantia ca stim pe ce drum merge tara si stim ce urmeaza sa se intample cu ei", a adaugat Elena Udrea.

"Discutiile au fost si in partid, de multe luni, despre recredibilizarea guvernarii. Tot timpul a mai urmat ceva; mai erau masuri de luat, mai trebuia facut ceva. Suntem la momentul la care nu mai putem, probabil, sa amanam o decizie in ceea ce priveste recredibilizarea, care poate fi orice decizie. Inca o data, nu spun eu acum la televizor ceva ce va trebui sa ne spuna premierul, sa ne prezinte viziunea… […] Obligatoriu trebuie sa venim cu o guvernare credibila, prin componenta guvernului, prin masurile pe care o guvernare le poate propune", a explicat ministrul Udrea.

"Partidul castiga daca oamenii isi recapata increderea in guvernare. […] Acum este vorba de guvernarea la nivel national si modalitatea prin care, in an electoral, un partid care si-a sacrificat voturile […] facand ceea ce trebuie, vrea, doreste in mod legitim sa castiga aceste alegeri sau sa isi revina in favorabilitatea, in increderea cetatenilor, iar asta o poate face si cu o guvernare cu mai mare simpatie, cu o mai mare credibilitate in randul oamenilor", a declarat Elena Udrea. Intrebata daca se refera la o alta guvernare, ministrul a raspuns "alta guvernare, alta guvernare in sensul ca alt guvern, alte masuri, oricare din aceste variante."

Intrebata cine din guvernul actual ar merita sa ramana la o eventuala reorganizare, Elena Udrea a declarat: "sunt membru al Guvernului, mi-este greu sa spun eu. Dar sunt ministri care si-au facut bine treaba, ministri care au generat locuri de munca."

Intrebata pe cine ar vedea ca inlocuitor in cazul unei demisii a lui Emil Boc, ministrul Dezvoltarii s-a declarat convinsa ca "se poate gasi persoana potrivita care sa continue reformele, sa conduca un guvern mai popular."


Citeste mai multe despre   






















2763 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Oamenii nu mai vor (Duminică, 5 februarie 2012, 21:49)

    valibb [anonim]

    atita tupeu, nesimitire, hotie. Oamenii nu mai vor sa va vada PDL
  • +1 (7 voturi)    
    nu trebuie "sa veniti" !! (Duminică, 5 februarie 2012, 21:53)

    costica [anonim]

    TREBUIE sa plecati !!!!!!!!!!
    Asta asteapta oamenii !!!
    Sa plecati cat mai repede, voi PDListii cu Bocul vostru si cu Traian Basescu !!
    Asta vor oamenii !!!
    Si daca nu plecati acum, o sa plecati din 2012 SIGUR !!!!!!!!!
  • +2 (8 voturi)    
    se va intampla ca in viata (Duminică, 5 februarie 2012, 21:58)

    nostradamus [anonim]

    Dupa ce premierul, intr-un proiect anevoios si nepopular, a incasat zilnic injuraturile, incercand sa duca Romania pe un drum extrem de greu, cineva ii va da un branci pe scari, dupa binecunoscuta reteta romaneasca, cum se intampla de obicei la noi:
    - se cauta vinovatii;
    - se pedepsesc nevinovatii;
    - se premieaza persoanele care n-au avut nimic in comun cu proiectul.
  • +4 (6 voturi)    
    Doamna Udrea (Duminică, 5 februarie 2012, 22:05)

    Bogdan [anonim]

    Oamenii nu mai vor sa va vada, e timpul sa plecati!
    • +1 (3 voturi)    
      Reamanare remaniere (Luni, 6 februarie 2012, 1:31)

      con structie [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Hai ca asemenea premier nu a avut Romania de cand e ea ca stat.Iar ca sa guvernezi o tara pe asemenea vremuri economice interne si externe trebuie sa fii cel putin... primar al Clujului.Una peste alta, trebuie sa fie si cei care recunosc, pe facebook sau twitter ca Emil Boc e cel mai bun prim-ministru care a existat vreodata in tara asta de mangafale.De la comentatori pe bloguri, trecand prin Ponta si Antonescu si ajungand pana la Base.
  • +1 (5 voturi)    
    Mda! (Duminică, 5 februarie 2012, 22:09)

    mamam [anonim]

    Bine ca stiti ce vor oamenii, dar solutiile, cui vor servi?
    Guvernare, credibila... Aduceti-i aminte domnului Presedinte, pentru care am tot respectul, ca multi dintre oamenii obisnuiti care l-au sustinut, sunt amarnic de dezamagiti. Nu cred ca trebuie sa va explic, cum functioneaza PUTEREA GANDULUI.
    Ar mai fi ceva... N-am ascultat personal un oarecare discurs, al domnului Presedinte, in care, spun unele guri, s-ar fi adresat populatiei, numindu-ne "viermi". Rog a se revenii asupra acestui discurs si a se aduce o clarificare asupra acestei formulari. Ii sugerez domnului Presedinte, sa incerce o remediere a relatiilor dumnealui cu oamenii de rand, daca doreste sa-si continue cariera politica. Nu este o amenintare, ci doar un avertisment pe care il fac din suflet!
  • +2 (8 voturi)    
    Udrea premier !! (Duminică, 5 februarie 2012, 22:13)

    Zamolx11 [utilizator]

    Eu pe ea o vreau prim-ministru. e cea mai buna. de la Elena Ceausescu nu am avut parte de o "savanta de nivel international" ca Nutzi...
  • +4 (6 voturi)    
    in primul rand trebuie remaniata Udrea (Duminică, 5 februarie 2012, 22:13)

    bulgartabac [anonim]

    este ,de departe,cea mai dispretuita ministreasa a actualei guvernari!e dopo, Sulfina ,bucuria moderatorilor pusi pe mistocaria zisa comunicare ....
  • +5 (7 voturi)    
    parca s-a mai îngrăşat d-na Udrea (Duminică, 5 februarie 2012, 22:26)

    domu [utilizator]

    restul sunt poveşti...
  • +3 (3 voturi)    
    hehe (Duminică, 5 februarie 2012, 22:29)

    Mazeta [utilizator]

    Buna inghitoare vrea sa inlocuiasca bunul incasator, dar Basescu se tine tare, tine la viata sa.
  • 0 (8 voturi)    
    Udrea vorbeste pentru cei care mai aud (Duminică, 5 februarie 2012, 23:05)

    dan [anonim]

    Din pacate capacitatea multora din urmaritorii lui Voiculescu si Vantu de a intelege realitatea e redusa. Ei treaiesc in dictatura prostiei lor si nu-i intereseaza sa iasa din ea.
  • -1 (5 voturi)    
    pacat!! (Duminică, 5 februarie 2012, 23:06)

    mara [anonim]

    pacat , Boc chiar a facut treaba buna!!!!!!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    pe drumul cel bun (Duminică, 5 februarie 2012, 23:13)

    ema [anonim]

    fmi a spus ca suntem pe drumul cel
  • +1 (3 voturi)    
    Oamenii nu mai vor sa fie mintiti (Duminică, 5 februarie 2012, 23:20)

    albescu [anonim]

    Problema cea mai mare a actualeului guvern si alui Basescu e ca nu mai e credibil./ Deci tot ceea ce ne spun nu mai reprezinta nimic.
  • +1 (3 voturi)    
    Intrebarea este: (Duminică, 5 februarie 2012, 23:22)

    worker [anonim]

    Cine este gata sa-si riste propria credibilitate pentru a recredibiliza o guvernare care si-a batut joc de toate sansele pe care le-a avut ca sa devina credibila?

    (Vezi decizia aminata la nesfirsit privind Rosia montana, vezi imcapacitatea de a spune cum arata pachetul minim in sanatate, vezi numirile clientelare in fruntea companiilor de stat profitabile sau capusabile, vezi hemoragia de medici pierduti peste granita, vezi circul defrisarilor ilegale sub steagul UDMR, vezi dosarul Blejnar de care premierul stie mai putin decit stie presa....).
    • 0 (0 voturi)    
      Desigur (Luni, 6 februarie 2012, 0:13)

      cele trei maimute [anonim] i-a raspuns lui worker

      De cite ori a fost o problema sensibila guvernantii nostri s-au facut ca nu vad si nu aud nimic. Doar, doar lumea se va lua cu prostiile crudutzei si va uita. Dar iata ca nu s-a uitat. Sa vedem acum cum treceti pepenele prin gaura cheii !!!
  • +2 (4 voturi)    
    Doamna Udrea, (Duminică, 5 februarie 2012, 23:27)

    Robert [anonim]

    Chiar nu intelegeti, sau va faceti ca nu intelegeti? Lumea nu vrea doar ceeace afirmati, fiti sigura de asta! Deja ati intarziat pea mult cu rezolvarea problemelor de care faceti pomenire. Nu mai aveti credibilitate. Ganditi-va la asta!
    • -2 (4 voturi)    
      :)))))) (Luni, 6 februarie 2012, 0:04)

      ema [anonim] i-a raspuns lui Robert

      si cine are credibilitate? cei de la psd? a, nu cei de la pnl probabil:))))))))
  • +2 (2 voturi)    
    SPERANTE (Duminică, 5 februarie 2012, 23:34)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    Sa ne ajute D=zeu sa avem guvernare mai realista,cu viziune economica si spre popor.
  • +2 (4 voturi)    
    Udrea se vrea prim ministru (Duminică, 5 februarie 2012, 23:35)

    gheorghe [anonim]

    Nutzi vrea sa fie ea prim ministru! nu-i ajunge cat a apucat, vrea mai mult: si carmaciu o sustine, deh! ca sa vezi ipocrizie, populatia sa-si recapete increderea! in cine!? in aceeasi banda de ciorditori, dar condusa de madam Vuiton in persoana! o sa faca barbat-su parcari cu plata in toata tara, de-o sa-l doara mana de atatea dungi trase pe asfalt, si-o sa cumpere de pe net Nutzi 'jde braduri de tara de 2 lei sa le vanda guvernului cu milionane! ne-asteapta vremuri grele, ce mai!
  • +1 (3 voturi)    
    papucii lui Sinbad (Duminică, 5 februarie 2012, 23:44)

    anaerobik [anonim]

    Niciun cuvant despre papuci, thou...
  • +1 (1 vot)    
    VISE BLONDE (Luni, 6 februarie 2012, 0:23)

    evoque [utilizator]

    Niciodata nu mai prindeti voi increderea populatiei.
    Daca nastase a reusit sa zdruncine increderea poporului in politicieni, voi cei de la pdl ati distrus si ultimul fir de incredere.
  • +2 (2 voturi)    
    Obligatoriu trebuie sa venim cu o guvernare credib (Luni, 6 februarie 2012, 3:39)

    Emil [anonim]

    Adica madam udrea nu concepe ca si altcineva poate veni cu solutii acceptate de popor si care sa serveasca poporul. Tartorul sef, taticul vostru a fost cel care va aruncat in groapa cu lei. V-ati trezit acolo si ati inceput sa dati din colt in colt, doar, doar veti gasi "solutii" sa va salvati averile si afacerile, avantajele nesimtite si clientela pdl-ista, si nu tara, asa cum ar fi normal in aceste zile tragice pentru Romania.
    Daca nu va va judeca un tribunal popular, asa cum propune Dan Diaconescu, in orice caz va va judeca memoria acestui popor de care v-ati batut joc cum ati vrut in ultimii trei ani.
    Ati profitat pana si de criza sa va inmultiti averile facute cu o nesimtire si voracitate rar intalnite in ultimul secol chiar si in Romania.
    Afara cu voi, trogloditilor si famenilor! Locul vostru este la lada de gunoi a istoriei.
  • +2 (2 voturi)    
    Voi doua (Luni, 6 februarie 2012, 3:57)

    Lucianmotzul [anonim]

    tu Nutzi si cu Eba a_ti dat o pata neagra pe obrazul PDL ului ,voi doua o Nytzi si o inculta a_ti distrus si facut de rusine tot ce a construit alti.Pacat plecati la cratita si la alceva ,lasati_va de politica si de furat bani poporului.
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Luni, 6 februarie 2012, 14:37)

    maria [anonim]

    noua guvernare va face cu siguranta ceva bun pentru tara asta ! pdl isi va recapata credibilitatea !
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Luni, 6 februarie 2012, 14:39)

    crina [anonim]

    demisi lui boc, cum spunea si udrea, aceasta decizie va fi conform asteptariloroameniilor..orice inceput are si un sfarsit. Pana la urma ce au vrut oamenii sa plece boc, asta s-a intamplat.
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Luni, 6 februarie 2012, 14:42)

    ioana [anonim]

    opozitia si guvernarea trebuie neaparat sa comunice ! dar se pare ca este imposibil … poate cu noua guvernare parlamentarii usl vor participa la sedintele din plen si nu vor mai absenta !
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Luni, 6 februarie 2012, 14:47)

    robert [anonim]

    puterea a fost huiduita , desi cei care au facut proteste nu inseamna nici macar 30 % din populatia ro , guvernul boc si-a dat demisia pentru oameni , noua guvernare poate va deschide ochii oamenilor !
  • 0 (0 voturi)    
    libertate (Luni, 6 februarie 2012, 14:50)

    roby [anonim]

    opozitia nu comunica cu puterea din cauza asta s-a ajuns aici , din cauza asta am avut proteste si oameni nemultumiti , opozitia nu isi doreste binele poporului , doreste doar putere !
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Luni, 6 februarie 2012, 14:53)

    tatian [anonim]

    in toate tarile din ue comunicarea exista la noi de ce nu ? ex : italia – presedinte de stanga , guvern de dreapta ! ii sfatuiesc pe parlamentarii usl , in frunte cu antonescu sa inceapa sa aiba prezente la sedintele din plen ! asa cum noi studentii suntem sanctionati daca avem absente asa sa fie si ei ! nu sa absenteze dar banii sa vina …
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Luni, 6 februarie 2012, 14:55)

    rebeca [anonim]

    presa opozitiei ataca guvernul non –stop , asta numim noi tara libera la opinie ?
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Luni, 6 februarie 2012, 14:58)

    rares [anonim]

    opozitia este constiienta ca daca nu are 50 % castig nu poate guverna , au incercat sa profite de saracii oameni care stau si protesteaza la universitate si in toata tara ! rusinee mai bine a-ti veni la parlament decat sa nenorociti oamenii !
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Luni, 6 februarie 2012, 15:00)

    mirela [anonim]

    credibilitatea guvernarii este foarte importanta in momentul de fata ! pacat de boc , a facut reforma pe propria cariera si acum se da la oparte , pentru popor ! asta este ceva ce trebuie retinut !
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Luni, 6 februarie 2012, 15:03)

    monica [anonim]

    decizia demisiei guvernului a fost alegerea oamenilor , acum sa vedem ce se va intampla , in noul govern o sa aveti incredere sau mergem pe incredere catre presa opozitiei !
  • 0 (0 voturi)    
    problr (Luni, 6 februarie 2012, 17:09)

    ingeras [anonim]

    Chiar dacă protestele pare că s-au mai liniştit, clasa politică nu are voie să le uite mesajul. Este clar că semnalul oamenilor din stradă este adresat întregii clase politice din România, putere sau opoziţie. PDL l-a înţeles foarte bine şi ar fi trebuit ca şi USL să îl înţeleagă până acum.
  • 0 (0 voturi)    
    fara (Luni, 6 februarie 2012, 17:38)

    Elena [anonim]

    Acum ca Boc si-a dat demisia de ce nu inceteaza USL-ul. Oare cred ca vor obtine mai mult de atat? Chiar nu se multumesc doar cu demisia primierului? Anticipate nu vor fi anul acesta si nici in 2013 mai mult ca sigur. Oricum, presiunile facute de “trupa de ciumpalaci” Ponta-Antonescu sunt inca o dovada asupra manipularii cetatenilor prin intermediul Mass-Media si a incercarii disperate de a pune mana pe putere. Un lucru e sigur: nici macar in 10 ani USL-ul nu va fi capabil sa faca macar jumate din ce a facut guvernul Boc.
  • 0 (0 voturi)    
    fara (Luni, 6 februarie 2012, 17:42)

    Teodor [anonim]

    Bravo oameni buni. Au facut sacrificii pentru a pune tara pe picioarele ei atunci cand ne-a fost mai greu iar acum ii dati jos. Sa vad ce alt guvern va fi mai capabil decat cel actual.
  • 0 (0 voturi)    
    nu (Luni, 6 februarie 2012, 17:43)

    Sebi [anonim]

    Guvernul Boc: singurul guvern care pe timp de criza a avut solutii ce au putut fi si aplicate tarii. Nici USL, PSD, PNL, PNG, UDMR, etc. nu au avut solutii care ar fi facut ca cetatenii sa sufere mai putin. Singurul lucru care l-au facut a fost acela de a face observatii pe baza problemelor, observatii ce au aceeasi rezonanta ca barfele dintre doua babe la colt de bloc.
  • 0 (0 voturi)    
    Circul ciumpalacilor (Luni, 6 februarie 2012, 17:47)

    Alexandru [anonim]

    Atat Elena Udrea cat si tot guvernul Boc, alaturi de presedintele Romaniei, au facut tot posibilul ca tara sa treaca cat mai usor peste criza. Este pacat ca cetatenii acestei tari sunt prea incuiati pentru a vedea si a aprecia efortul lor.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 6 februarie 2012, 21:37)

    bia15 [anonim]

    asa este si normal ca aceste discutii sa se tina in partid cu usile inchise, e bine ca decizia care va fi luata, este una in favoarea oamenilor.
  • 0 (0 voturi)    
    PDL +UNPR vor castiga alegerile! (Luni, 6 februarie 2012, 21:45)

    Bratu [anonim]

    PDL +UNPR vor castiga alegerile!! Alianta asta contra naturii dintre stanga securisto-comunista si dreapta corupta nu va apuca alegerile in acesta formula! Demagogia nu mai prinde la romani! Nu as putea sa votez niciodata ca aceasta formatiune politica!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 7 februarie 2012, 21:05)

    unguru [anonim]

    Doamna Udrea, impreuna cu guvernul Boc, au facut tot ceea ce a fost necesar pentru binele Romaniei. Au preluat mandatul de la un deficit de 5,5% si au ajuns sa aibe o crestere economica de 2,5%, dar se pare ca lumea, fiind foarte influentabila, au crezut in teatrul jucat de cei de la USL, care nu au facut nimic pentru tara asta, doar au adus injurii la adresa presedintelui si a guvernului plus nenumaratele greve din parlament. Incearca cu orice prêt sa puna mana pe putere, dar nu vor reusi niciodata, pentru ca nu mai au credibilitate si pentru tot ceea ce au facut nu vor mai fi votati! Rusine sa va fie!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 7 februarie 2012, 22:28)

    mitica [anonim]

    Guvernul Boc si-a dat demisia conform cu asteptarile oamenilor, pentru a demonstra ca inca pot avea incredere in ei. Acum dupa demisia lor, cei de la USL nu vor sa inceteze cu manipularea populatiei. Nu vor obtine nimic prin atitudinea lor ofensiva fata de presedinte si de govern. Alegeri anticipate nu vor fi deloc.