Politic Show: Horatius Dumbrava: "Parlamentul, prin masurile sale, afecteaza independenta justitiei"; Crin Antonescu: "Am mai multa incredere in George Maior decat in Teodor Melescanu"; Expert Forum a lansat o petitie pentru a "atrage atentia institutiilor europene in legatura cu abuzurile noii Puteri politice"

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2012, 2:54 Revista Presei | Politic

POLITIC SHOW
Foto: Colaj foto
Horatius Dumbrava: "Parlamentul, prin masurile sale, afecteaza independenta justitiei". Judecatorul arata ca din cauza nesigurantei politice, Comisia Europeana ar trebui sa mentina Mecanismul de Control si Verificare. Fostul presedinte al Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Horatius Dumbrava, considera ca in aceste momente tulburi de pe scena politica, justitia ar trebui monitorizata in continuare de comisarii europeni. Judecatorul a venit in redactia EVZ vineri dupa-amiaza si a asistat, in fata televizorului, la anuntul Curtii Constitutionale privid amenintarea judecatoarei Aspazia Cojocaru. "Este o atingere adusa sigurantei statului", a spus stupefiat Horatius Dumbrava. Evenimentul Zilei: Domnule judecator, cum se vede din CSM starea actuala a politicii romanesti? Afecteaza cumva sistemul judiciar si aici ne referim, in primul rand, la independenta sistemului? Horatius Dumbrava: Afecteaza. Noi ne uitam cu foarte mare atentie la ce se intampla. Deciziile politice, sigur, nu le comentam, dar este extrem de important, in acest moment, ce se intampla pe scena politica. Vorbesc de aceasta perioada extrem de tulbure, in raport cu Mecanismul de Cooperare si Verificare (MCV). Pentru ca statul roman are niste obligatii de indeplinit, ori toata aceasta turbulenta politica, din pacate, obtureaza obligatiile pe care statul roman le are de facut in raport cu Comisia Europeana, scrie EVZ.

Crin Antonescu: "Am mai multa incredere in George Maior decat in Teodor Melescanu". Presedintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat, duminica, la Antena 3, ca are mai multa incredere in directorul Serviciului Roman de Informatii( SRI) decat in directorul Serviciului de Informatii Externe (SIE). "Am mai multa incredere in George Maior decat in Teodor Melescanu", a declarat Crin Antonescu. George Maior, este directorul Serviciului Roman de Informatii, fost senator PSD, in vreme ce Teodor Melescanu, directorul Serviciului de Informatii Externe, a ocupat functii de conducere in Partidul National Liberal. Cat despre subiectul privind gratierea lui Adrian Nastase, Antonescu a precizat ca nu intra in atributiile unui presedinte interimar. "Nu se pune problema gratierii lui Adrian Nastase de catre Crin Antonescu, presedinte interimar, pana in 29 iunie sau eventual pana la alegeri", a spus Antonescu, citat de Adevarul.

Expert Forum a lansat o petitie pentru a "atrage atentia institutiilor europene in legatura cu abuzurile noii Puteri politice". Organizatia Expert Forum a lansat, duminica, o petitie adresata Comisiei Europene prin ccare incearca sa semnaleze "derapajele Puterii de la regulile statului de drept". In petitia "Romanian citizens and civil society warning: the Blitzkrieg against the rule of law in Romania continues" ("Cetatenii romani si societatea civila avertizeaza: 'blitzkrieg-ul' impotriva statului de drept din Romania continua") organizatia Expert Forum atrage atentia asupra urmatoarelor fapte: Modificarile aduse legii Curtii Constitutionale prin incalcarea constitutiei (art 115 al 6); Decizia de inlocuire a Avocatului Poporului, singurul care poate contesta la Curtea Constitutionala neconstitutionalitatea unor ordonante de urgenta; Inlocuirea prin incalcarea legii a sefilor celor doua Camere ale Parlamentului, Senat si Camera Deputatilor, presedintele Senatului fiind si presedinte interimar in cazul suspendarii Presedintelui, informeaza Romania Libera.

Lovitura de stat in patru acte: motivele pentru care referendumul este ilegal. Presedintele Traian Basescu, suspendat de Parlament, a sesizat Curtea Constitutionala (CCR) in legatura cu existenta unui conflict de natura constitutionala intre seful statului si forul legislativ. Cel mai probabil CCR va da o solutie in cursul zilei de luni. Marti, Curtea este chemata sa stabileasca daca schimbarea presedintelui Senatului si al Camerei Deputatilor a respectat sau nu legea fundamentala. EVZ trece in revista cele mai flagrante incalcari ale Constitutiei si ale legilor in vigoare de care se face vinovata actuala Putere in tentativa sa de indepartare din functia de presedinte a lui Traian Basescu. Ofensiva USL asupra institutiilor statului a inceput prin schimbarea Avocatului Poporului. Motivul: obtinerea controlului asupra acestei institutii, singura care putea ataca la Curtea Constitutionala ordonantele de urgenta ale Guvernului. Prin numirea in locul lui Gheorghe Iancu a lui Valer Dorneanu, omul de casa al PSD, USL a pregatit terenul pentru simplificarea, prin ordonante de urgenta, a procedurilor de suspendare si demitere a presedintelui Traian Basescu. Este vorba de modificarea legii de functionare a Curtii Constitutionale si modificarea Legii referendumului, scrie EVZ.

Suspendarea lui Basescu, prima zi de campanie. Cu un rezultat previzibil in urma negocierilor de culise, actorii politici au folosit sedinta dedicata suspendarii pentru a-si testa mesajele catre alegatori. Parlamentul a decis, vineri, suspendarea presedintelui Traian Basescu cu 256 de voturi pentru si 114 impotriva. Referendumul pentru demiterea presedintelui va avea loc pe 29 iulie, iar, pana atunci, Crin Antonescu va fi presedinte interimar. Decizia Parlamentului nu a fost o surpriza, desi in cursul diminetii liderii USL au avut ceva emotii. USL are doar 215 voturi fata de necesarul de 217 pentru suspendare, si avea nevoie de cele 27 ale UDMR si cele 24 ale UNPR. Daca joi, UDMR si UNPR sprijineau USL, cele doua partide au inceput sa ezite dupa negocieri cu liderul PDL, Vasile Blaga. Victor Ponta si Crin Antonescu au avut o noua runda de discutii cu liderii UDMR si UNPR convingandu-i sa voteze suspendarea. In schimb, liderii UNPR ar putea primi locuri eligibile la alegerile parlamentare, iar cei ai UDMR urmeaza sa fie cooptati la guvernare, dupa alegeri, anunta Adevarul.

Raluca Turcan: Fac apel la cetateni sa apere la referendum statul de drept si justitia. Vicepresedintele PDL Raluca Turcan a declarat ca face un apel la cetateni "sa apere la referendum functionarea statului de drept si a justitiei". "Pentru toti care cred ca justitia poate fi una si pentru un cetatean obisnuit si pentru un fost prim-ministru ca Adrian Nastase, fac un apel sa apere la acest referendum functionarea statului de drept si a justitiei. Impotrivindu-se abuzurilor USL, romanii isi pot lua statului inapoi si isi pot apara democratia de abzuri", a precizat Raluca Turcan. Ea a spus ca isi doreste, ca cetatean, "un loc al normalitatii si al decentei", iar "politicienii sa nu se ascunda de justitie, institutiile statului sa functioneze, legea sa fie una pentru toti si sa fie respectata". "Vrem o justitie libera de presiuni politice, vrem o politica curata, vrem o coalizare a tuturor acelor forte civice si politice care cred ca legea si institutiile trebuie aparate pentru ca asa ele servesc romanilor, nu unor politicieni care tremura de frica justitiei", a mai spus Raluca Turcan, informeaza Romania Libera.


Citeste mai multe despre   



















3348 vizualizari

  • -9 (9 voturi)    
    SUSPENDAREA (Luni, 9 iulie 2012, 6:05)

    pcat59 [anonim]

    Masura cotecta pentru tot ce a facut acest individ, T.B. Activitatea lui impotriva statului de drept, al carui presedinte se considera si emixtiunea in guvernele BOC, imbogatirea peste masura a camarilei portocalii.
    • +4 (4 voturi)    
      zi zau (Luni, 9 iulie 2012, 7:24)

      lia [anonim] i-a raspuns lui pcat59

      Traian Basescu ESTE presedintele Romaniei, nu se Considera doar el insusi.
      Nu-mi este clar cum a activat impotriva statului de drept, ccr nu a facut vreo afirmatie in sensul asta.
      Emixtiunea nu poate fi decat imixtiune, .Ati luat bacul, sau nu se pud decat doctoratele copy paste?
      Individ este nastase, Basescu este cetatean.
      Camarila este cuvantul invatat de la Crizel Antonescu, de carand, sau il stiati deja?
      S-au imbogatit peste nasura stabilita de Nastase sapte case? Oare asa sa fie?
      • +1 (1 vot)    
        Draga LIA, (Luni, 9 iulie 2012, 11:04)

        Ponta [utilizator] i-a raspuns lui lia

        Te chinui degeaba sa le explici celor fara creier ce inseamna Institutia Prezidentiala intrucat chiar si cu desene in culori tot tolomaci raman.
        Astia sunt PSDR-isti nostalgici dupa vremurile de demult - da-mi statule!
        Daca ii pui sa citeasca Constitutia macar articolelel la care se face referire in tot tambalaul asta ai sa constati ca se scurcircuiteaza dupa primele randuri. Astia nu le au cu cartea ci cu pierdutul vremii pe net sau in manifestatii belicoase urmate de vandalism.
  • +3 (3 voturi)    
    parlament controlat de guvern corupt suspendeaza (Luni, 9 iulie 2012, 7:31)

    kepler [anonim]

    Romania a ajuns sa aiba un prim-ministru plagiator dovedit. Guvernul sau, in loc sa fie cel mai cinstit, este practic cel mai corupt din toata istoria Romaniei. Nu se prevede nimic bun pt romani.
  • -3 (3 voturi)    
    Politic show marca hotnews (Luni, 9 iulie 2012, 8:07)

    korcico [utilizator]

    Ma intriga foarte mult modul hotnews de a fi impartiali si obiectivi in ceea ce priveste revista presei.
    Se stie ca sustin culoarea Oranj Verde mai noi se pare ca Alb dar sa faci zilnic o sinteza doar din 3 ziare si acelea aservite lui Traian Basescu mi se pare bataie de joc.
    Dragi prieteni mai exista si alte publicatii iar daca nu stiati va trimit eu linkuri numai sa incercati sa fiti putin mai obiectivi
    • 0 (0 voturi)    
      Ca de exemplu .... (Luni, 9 iulie 2012, 8:50)

      Gâgă [anonim] i-a raspuns lui korcico

      Jurnalul national, un pic de Gandul si Site-urile acestor cotidiane si cotidianul.ro plus, cu voia dumneavoastra, pe prima pozitie, antena3.ro. Dixit
    • 0 (0 voturi)    
      Hotnews (Luni, 9 iulie 2012, 17:19)

      ruddy [utilizator] i-a raspuns lui korcico

      NU stiu de ce este important pentru tine ca Hotnews sa fie impartial cand puterea are o armata de televiziuni si radiouri si chiar site-uri care lucreaza doar pentru ea. Vrei ca si Hotnews sa lucreze pentru putere?? Nu se poate. Trebuie sa fie si opozitie catre nesimtirea care o arata camarila rosie in frunte cu cei doi capi.
  • +2 (2 voturi)    
    treziti-va ! (Luni, 9 iulie 2012, 8:28)

    dinu [anonim]

    Nu e soarta lui Băsescu în joc, nu soarta justiției, a democrației, a statului de drept și a României în Europa. La referendum nu se judecă performanța prezidențială a lui Băsescu din ultimii 8 ani, ci se desăvîrștește o lovitură de stat. Romani, treziti-va !
  • -1 (1 vot)    
    Cine seamana Vant culege Furtuna (Luni, 9 iulie 2012, 8:35)

    Paul [anonim]

    Asistam cu totii in aceste zile la un adevarat razboi intre Putere si Opozitie.
    Razboiul este total, pe viata si pe moarte,fara mila ,fara reguli, fara constitutie totul este -care pe care.
    Din pacate cred ca principalul vinovat pentru tot acest circ este chiar presedintele tarii Traian Basescu, caruia poverbul romanesc “Cine seamana vant culege furtuna” i se potriveste perfect.
    Incepand cu scrutinul pentru alegerea sa cand a exclamat dupa o victorie si asa controversata “E un fleac, i-am ciuruit“ si apoi cu expresii ca “Tiganca Imputita” “Mai pasarica”sau “si SIDA e mai sanatoasa decat Hrebenciuc” domnul presedinte nu s-a comportat ca un sef de stat echilibrat, impartial , care trebuie sa medieze conflictele dintre puterile statului, nu el sa le genereze.
    Stim cu totii ca in momente de criza economica trebuiesc luate masuri mai aspre pentru redresarea tarii, dar econmisirea se face de la cei bogati si nu de la amaratii cu salarii si pensii de 700-800 de lei
    care si asa isi duc viata de azi pe maine
    Presedintele tuturor romanilor a preferat sa ia bani de la cei slabi care nu se puteau apara si nu de la cei ce s-au imbogatit prin furt si evaziune fiscala.
    Spun presedintele pentru ca “ala Micu” nu avea nicio putere.
    Boc a fost pus de trei ori in fruntea guvernului tocmai ca nu avea curajul sa spuna NU , orice dorinta a lui Basescu era ordin pentru el.
    Acum parlamentul, orchestrat de Ponta si Antonescu l-a suspendat pe presedinte si probabil, nici poporul nu-l mai vrea.
    Din pacate actuala putere a folosit si parghii mai putin constitutionale pentru suspendarea lui Basescu si asta nu este bine.
    Intrebarea fireasca este cine ii va lua locul ?
    Personal am mari rezerve ca alianta nefireasca dintre PSD si PNL va rezista la putere dupa ce scopul pentru care a fost creata a fost atins.
    Acum ca au ajuns la ciolan, care si asa nu prea mai are carne de ros, va incepe incaierarea .
    • +1 (1 vot)    
      Dragule Paulica, (Luni, 9 iulie 2012, 11:13)

      Ponta [utilizator] i-a raspuns lui Paul

      Daca tu chiar constientizezi ce scrii inseamna ca nu esti mai inteligent ca Ponta sau Antonescu.
      Si eu sunt de parere ca SIDA este mai sanatoasa ca Hrebenciuc, Sarbu (unicoi) si restul slethei de borfasi PSD si PNL.
      In oligofrenia ta poate intelegi ca daca nu se luau acele masuri atunci acum te bateai cu alt inteligent ca tine pe un rahat de caine in plin bulevard.
      Daca tie ti se pare normal ca la STAT un director sa aiba mai mult decat un ministru (cca 30.000 lei pe luna) si spui ca Basescu a taiat salarii si pensii (nu compara o pensie de peste 10.000 lei ce o primea un fost slujbas la stat cu 700 lei o medie a pensiei in Romania) atunci nu ma mira ce se intampla in Romania.
      Daca atat este nivelul de intelegere al persoanei tale, nu ma mai mira iresponsabilitatea unui Parlament compus din PENALI, PARINTI DE CRIMINALI (nb - placintica) si traseisti politic pe deasupra.
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns Ponta (Luni, 9 iulie 2012, 14:02)

        Paul [anonim] i-a raspuns lui Ponta

        Draga Ponta (sper nu plagiatorul) am sa fac abstractie de limbajul folosit in raspunsul tau, tocmai ca nu sunt atat de inteligent ca tine.
        De altfel in afara de vorbe urate ,mesajul tau nu
        spune nimic
        .Nu plang de niciun fel de inlaturarea lui Basescu, ce ma deranjeaza este ca indepartarea lui s-a facut si cu mijloace nedemocratice cu repercusiuni asupra credibilitatii Romaniei

        2.Nu am niciun fel de incredere ca Ponta si Antonescu sunt oamenii potriviti pentru cele doua functii, vezi numai cate gafe cu numiri si revocari de ministrii sau inalti demnitari au facut in cele doua luni de guvernare.

        Sper ca in viitor limbajul tau sa fie mai civilizat
  • 0 (0 voturi)    
    neinteresant (Luni, 9 iulie 2012, 10:23)

    santi [utilizator]

    nu intereseaza pe nimeni parerea ta....esti un mare 0......mai ales in fata unei europe.....si tu un uzurpator opurtunist....si ponta plagiatorul....oare nu vedti ca sunteti compromisi????oare nu vedeti cu ce oameni..de joasa speta va inconjurati?numai amatori...imorali nepregatiti ....eee jenant.......fie numai si ptr asta VOTEZ BASE................i