Valentin Preda, fost secretar de stat retinut de DNA in februarie, va fi numit consilier personal al ministrului pentru Fonduri Europene, Eugen Teodorovici

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 14 iunie 2013, 15:34 Revista Presei | Politic

Valentin Preda impreuna cu Radu Mazare
Foto: AGERPRES
Fostul secretar de stat in Ministerul Transporturilor Valentin Preda (PSD), care a fost retinut in luna februarie de DNA din fata Ministerului Dezvoltarii, va ocupa functia de consilier personal al ministrului Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici (PSD), a confirmat pentru Evenimentul Zilei ministrul Teodorovici, care a declarat ca ii va semna numirea saptamana viitoare.

Preda este cunoscut drept un fidel al primarului de Constanta, Radu Mazare, si este in momentul acesta urmarit penal de DNA.

Ministrul a recunoscut ca Valentin Preda a fost propus de organizatia constanteana a PSD, insa a dat de inteles ca avea nevoie, la cabinet, de o persoana care sa cunoasca proiectele europene pe teme dunarene si maritime. "Or dl. Preda s-a ocupat indeaproape de aceste domenii si a capatat experienta", a adaugat el, potrivit EVZ.ro.

Procurorii DNA au inceput, in luna februarie, urmarirea penala impotriva lui Valentin Preda, in sarcina caruia "s-a retinut infractiunea de complicitate la folosirea, in mod direct sau indirect, de informatii ce nu sunt destinate publicitatii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la asemenea informatii in legatura cu fapte de coruptie si infractiunea de detinere, in afara indatoririlor de serviciu, a unui document ce constituie secret de stat."

Potrivit EVZ, Preda a participat joi la lucrarile Forumului Cooperarii Descentralizate Romano- Franceze, de la Constanta, in compania lui Liviu Dragnea, a lui Nicusor Constantinescu si a lui Radu Mazare.
























2351 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    mda (Vineri, 14 iunie 2013, 16:24)

    SoulSearcher [utilizator]

    si ne mai miram de ce nu ne primeste europa cu bratele deschise...

    cum naiba cand PSD pune un individ cercetat penal pentru folosirea informatiilor oficiale in scopuri personale sau ilicite... si il pune si ca, consilier la ministerul fondurilor europene... ce sa mai, zicala "pune lup de paza la stana" e prea blanda....

    la fel zilele trecute citeam de seful DNA din ialomita... care a avertizat mafiotii ca vine DNA-ul sa-i controleze... asta dupa ce DNA-ul nemtesc a muncit de a rupt, neica i-a avertizat pe aia, si cand au ajuns romanii cu nemtii sa verifice interlopii... nimeni si nimic n-au gasit

    deci intreb inca odata.. CUM NAIBA sa ne vrea binele UE-ul, cand nici macar nu ne dam silinta sa mai starpim din coruptie

    cum sa se dea acces la bazele centralizate europene de informatii legate de mafioti, dovezi, dosare penale (ca exista asa ceva la nivel european) cand ai nostri romani sunt de fapt mafioti cu acte in regula pusi in functii cheie

    cascadorii rasului... se chinuie politia germana sa prinda o retea de mafioti, si cand da de stire si in romania, seful DNA ii avertizeaza repede pe mafioti... si adio dosar....
  • +8 (8 voturi)    
    sa-l vezi pe Ponta (Vineri, 14 iunie 2013, 16:32)

    un dac [utilizator]

    cat va fi de impotriva de data asta:-)
    • +4 (4 voturi)    
      haha (Vineri, 14 iunie 2013, 19:25)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      cum zicea badescu ?
      de tip mafiot ?

      pai fara penali, guvernul asta, cel mai cinstit din istoria romanilor, de la descalecat, ar arata ca naiba !
      penalii sunt cei ce dau vana si pricepere guvernului.
      altfel, cine, plagiatorii, repetentii ?! :)
  • +7 (7 voturi)    
    Ia sa vedem daca Poanta... (Vineri, 14 iunie 2013, 16:33)

    Alius [utilizator]

    ...mai reactioneaza cu aceeasi promtitudine. La fel si pentru alde jackalphonse, bula de aer si altii ca ei. sa-i vedem acum in splendoarea lor cum reactioneaza la astfel de numiri useliste. Caci tot vorbeau ei de ipocrizie si im[partialitate ...
  • -11 (11 voturi)    
    Acuzatii hilare (Vineri, 14 iunie 2013, 16:40)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Dar venind din partea unei institutii secu-bas-iste inseamna ca putem sa radem si sa trecem mai departe. Acuma poate ca reforma lui bas inseamna sa bage la puscarie cat mai multi profesionisti si sa puna in functii numai incompetenti din camarila lui politica gen Duta.
    • +7 (7 voturi)    
      Clar! (Vineri, 14 iunie 2013, 17:27)

      thorin [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      BASESCU E DE VINA, BASESCU E DE VINA! :))))
      Tot Basecu e de vina si pentru inundatii! huooooo!
      P.S. In loc de "La Tour Eiffel" ar trebui sa te numesti "Noi postam, nu gandim!"
      • +4 (4 voturi)    
        Degeaba incerci... (Vineri, 14 iunie 2013, 17:44)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui thorin

        Ei nu au cap si nici nu au nevoie de cap, le zic antenele ce sa posteze... Asa ca doar copy & paste pana si ponta stie...
    • +6 (6 voturi)    
      Aha.. (Vineri, 14 iunie 2013, 18:44)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Dar cand sunt cercetati din PDL... sariti cu gura ca mafia portocalie. Cand sunt din USL, gata politie poitica. N-ai cu cine: prostia este mare si multa.
    • 0 (0 voturi)    
      ai grija ce spui (Vineri, 14 iunie 2013, 20:12)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      de base, ca dottore l'a dat afara prin demisie pe unu, badescu, care sustinea ceva tot ca matale.

      este, intradevar, mare diferenta sa ai, in loc de presupusi cercetati, unii cu dosare in regula.
      dosarul tine loc de doctorat.
  • +6 (6 voturi)    
    Dosar penal = CV (Vineri, 14 iunie 2013, 16:45)

    b74cbd [utilizator]

    Mda, e clar.
    Modelul de CV pentru accederea in posturi publice mai acatarii are o rubrica obligatorie de completat: numarul dosarului penal.

    De la ai carte, ai parte am ajuns la ai dosar, ai parte.
    • 0 (0 voturi)    
      e o dovada (Vineri, 14 iunie 2013, 19:55)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui b74cbd

      a priceperii in afaceri, a competentei.
  • +6 (6 voturi)    
    ciudat (Vineri, 14 iunie 2013, 16:47)

    moby dick [utilizator]

    Oare cum gaseste Mazare numai penali, parasute si
    alte scursuri sa trimita la nivel central ?
    Vezi penalul de fata, sefa nu stiu carui club de lux din Mamaia la turism( parca Matichescu o cheama) , nu
    mai spun de Nicusor Constantinescu care se viseaza
    deja sef de regiune.
    Probabil pe principiul "cine se asemana se aduna"
  • +8 (8 voturi)    
    curat! (Vineri, 14 iunie 2013, 16:50)

    mos ion roata [utilizator]

    numire in stil mafiot!
  • +7 (7 voturi)    
    Mafia ??? Nu! ......Guvernul Ponta !!!!! (Vineri, 14 iunie 2013, 16:54)

    Arthemisa [utilizator]

    Q.E.D.: Cel mai ''CINSTIT'' guvern !!!
  • +9 (9 voturi)    
    :P (Vineri, 14 iunie 2013, 17:24)

    thorin [utilizator]

    Pai daca nu esti santajabil, sau cu musti pe caciula, normal ca nu te numeste nimeni, nicaieri, ca nu te poate controla. :D
  • +6 (6 voturi)    
    Penali peste tot (Vineri, 14 iunie 2013, 17:47)

    triciupa [utilizator]

    Ofensiva penalilor continua, aparatul de stat al regimului voiculescu pare o sucursala a inchisorii Jilava.
    Pana la urma astia o s-o sfarseasca rau.
    • +1 (1 vot)    
      crezi ? (Vineri, 14 iunie 2013, 18:31)

      ggeo [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      ma indoiesc...o sfarsim noi inaintea lor...
  • +4 (4 voturi)    
    ..... (Vineri, 14 iunie 2013, 18:01)

    CristiRu [utilizator]

    Acesti domni care isi bat joc de ROMANIA sper si cred ca vor fi vizitati de Vlad Tepes........
  • +2 (2 voturi)    
    De aia anuntase Ponta ridicarea embargoului! (Vineri, 14 iunie 2013, 18:10)

    LiviuIordache [utilizator]

    Nu stiam de ce mintea, din nou, aparent fara motiv, Ponta ca s-a dat drumul la banii europeni pe programul pe transporturi! Pai stia de resuscitarea hotului, taman la fondurile europene (unde, ca secretar de stat la transporturi va imaginati de ce se va ocupa...), asa ca a vrut sa forteze mina, ca era si comisarul aici. Cred ca am pus cruce si la asta! Dar mai cred ca s-au si sonat complet, nu mai judeca neam!
  • 0 (0 voturi)    
    USL se destrama! PSD divizat! (Vineri, 14 iunie 2013, 22:55)

    Ana Armanca [utilizator]

    Un interlop PSD este sustinut doar de un singur interlop PSD. Situatie ciudata. Niciun PNLop nu ii ia apararea bietului Valentin. Fenechiu trezeste-te! Vinde un transformator trucat la DNA, ca sa nu mai aiba electricitate si peste tot sa fie o jale de calculatoare&laptop-uri moarte.
    Dramatic este si faptul ca Dragnea este focalizat doar pe masluirea regiunilor in loc sa sara la gatul DNA. Unde sunt timpurile cand Nastase n-case&o celula aduna toti penalii cu rang inalt din PSD si pledau prin contact fizic direct pentru nevinovatia lui Bivolaru.