Victor Ponta despre votul in diaspora: Personal, nu cred in extinderea numarului de sectii. Trebuie schimbata modalitatea de vot prin orice modalitate, vot prin corespondenta, vot electronic

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 2 decembrie 2014, 13:47 Revista Presei | Politic

Premierul Victor Ponta a declarat intr-un interviu pentru Evenimentul Zilei ca "Personal, nu cred in extinderea numarului de sectii in diaspora pentru ca in mod practic se va dovedi ca vor aparea aceleasi probleme". Ponta spune in schimb ca "trebuie schimbata modalitatea de vot in diaspora, prin orice modalitate, vot prin corespondenta, vot electronic".

Intrebat de ce a pierdut alegerile prezidentiale, Ponta a spus ca "am stiut sa ne adresam votantilor nostri, am facut-o convingator.. dar am fost total nepregatiti pentru asteptarile, supararile si resentimentele unor largi segmente de populatie".

El a elaborat, spunand ca se refera la "tineri, ardeleni, romanii din diaspora, care aveau sentimente speciale legate de tema comunismului, a protectiei persoanelor acuzate de coruptie, a rolului baronilor locali. Dar mai ales a temerii ca toata puterea va fi concentrata la o singura forta politica, PSD si Victor Ponta! Mobilizarea acestora in turul doi a decis rezultatul final!"

Candidatul PSD la prezidentiale a adaugat, intr-un final, ca "modul in care a fost organizat votul din diaspora a fost scanteia care a declansat flacara, dar fondul enuntat mai sus era deja instalat de mai mult timp. Evident ca nu a avut nimeni, la nivel guvernamental, nicio intentie sa blocheze votul in diaspora. Dovada? A fost acelasi numar de sectii ca si in anul 2009, dar prin schimbarea procedurilor au votat de trei ori mai multi romani... Pur si simplu am considerat in mod total eronat ca nu vor fi semnificativ mai multi votanti decat la precedentele alegeri, si aceasta eroare ne-a costat foarte scump!"




















2016 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    /// (Marţi, 2 decembrie 2014, 13:51)

    hmara [utilizator]

    Ce barbat ! Ce om ! Ce caracter !
    Pai de ce nu ai spus tare, iniante de cele 2 tururi, ca personal nu crezi in marirea numarului de sectii?
    Si ca tu, ca un tip modern, crezi in votul electronic ?
    Dragnea nu te-a lasat?
    Jigodie penala ce esti.
    Nerusinatule.
    • +1 (5 voturi)    
      Vot electronic de la calculatorul de acasa? (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:25)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Votul electronic poate fi:

      1) De la calculatorul de acasa, lucru care implica automat introducerea datelor de identificare: nume, prenume, cod numeric personal, adresa, urmate de optiunea de vot, intr-un formular ce apare pe ecran.

      Dupa cum se remarca apar doua mari probleme:

      a) Asemenea sistem poate fi usor fraudat, oricine poseda o baza de date cu buletine (si asemenea lucruri se gasesc ascunse pe internet) putind completa in neștire formulare in favoarea partidului preferat.

      b) Nu este asigurat secretul scrutinului atita vreme cit Biroul Electoral Central va ști exact cine ce a votat, un lucru care incalca Constitutia.

      2) De la dispozitive montate in sectii, caz unde identificarea se poate face ca la votul standard dupa care alegatorul intra in cabina unde pune degetul pe optiunea sa preferata, fara sa se mai identifice. Odata ce a apasat Enter votul se contabilizeaza iar calculatorul ingheata automat, urmind sa fie deblocat de un membru al comisiei inainte ca un alt alegator sa intre.

      Dupa cum se remarca, procedeul nu rezolva problema cozilor, votantul, oricit de antrenat cu dispozitivele electronice ar fi, nu are cum se misca mai repede decit la alegerile normale ce folosesc buletine tiparite pe hirtie si stampile.

      In concluzie, votul electronic fie este usor fraudabil daca se executa de acasa fie nu aduce nici un fel de avantaje in situatia cind se realizeaza din sectii.
    • +4 (4 voturi)    
      Comunismul?!?!?! (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:30)

      cid [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      O tot scaldă cu comunismul ca să dilueze ceea ce-şi doresc oamenii cu adevărat: eliminarea corupţiei şi a baronilor. Treaba cu comunismul este praf in ochi. Deci rezulta ca, in continuare, ei nu vor sa lupte cu adevarat impotriva coruptiei, hotiei şi a legii bunului plac al baronilor.
      P.S.
      Sunt curios cum vor sa lupte cu comunismul. Vor să-l de-a pe Iliescu in judecată pentru mineriade? .... ne cred în continuare prosti si trebuie sa le demonstram ca nu e asa!
  • +9 (9 voturi)    
    Cica dovada (Marţi, 2 decembrie 2014, 13:59)

    Daniels22026 [utilizator]

    La fiecare ciclu electoral, numarul sectiilor de vot din strainate s-a marit. Dar in 2014, nu s-a mai marit. Cica "acelasi numar de sectii ca si in anul 2009" ar fi dovada nevinovatiei guvernului. Chiar dimpotriva. Totul e atit de simplu de inteles. Plagiatorul continua sfidarea la cele mai inalte culmi.
  • +6 (6 voturi)    
    Cum adica "nu crede"?? (Marţi, 2 decembrie 2014, 14:00)

    Bada [utilizator]

    Da ce ii de crezut aici? Nu crede in marirea nr sectiilor de votare dar crede in votul prin corespondenta. Ii clar ca vrea sa dreaga busuiocul. Altfel se contrazice singur.
  • +6 (6 voturi)    
    Ponta esti prost si hot ca restul PeCeReului! (Marţi, 2 decembrie 2014, 14:07)

    BobMuller [utilizator]

    De-aia ai pierdut alegerile.

    Si cu votul electronic se pot face marsavii, Ponta deja se gandeste sa inchida curentul la servere sau sa faca alte marsavii, à la Firea, ca sa fraudeze alegerile.

    Mai tineti minte cand rautatea asta de Firea a zis ca e o sectie de votare goala la Londra, cand de fapt era vorba de o sectie din Liverpool?

    Nu se poate explica suficient cat de rau este PeSeDeul pentru Romania.

    Acest grup infractional organizat trebuie sa dispara.
  • +9 (9 voturi)    
    asta daca spune adevarul, (Marţi, 2 decembrie 2014, 14:11)

    scepticu [utilizator]

    isi iese din mana.
  • +7 (7 voturi)    
    un mincinos notoriu (Marţi, 2 decembrie 2014, 14:13)

    vico_21 [utilizator]

    Mai al dracu' mincinos, nu spune ca a relocat unele sectii si zone populate de romani unde traditional se vota (cu dreapta) au ramas fara sectie de votare. Asta nu-si mai revine si ne crede fraieri in continuare.
  • +7 (7 voturi)    
    haha (Marţi, 2 decembrie 2014, 14:32)

    1m2r3a [utilizator]

    Omul asta numa minte si o da la intoarsa, cand a fost votul nu a vrut nimic (cu exceptia sa fure voturile) si acuma incearca sa fie si el om bun, dar nu ii reuseste
  • +10 (10 voturi)    
    Tipul asta e atat de defazat... (Marţi, 2 decembrie 2014, 14:35)

    lucadd [utilizator]

    Incat nici acum nu intelege de ce a pierdut alegerile. Ma rog prostia multa saracia omului.
  • +6 (6 voturi)    
    Esti defect precum ti-e si"doftoratul"bey WcP (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:13)

    Plagarus [utilizator]

    Mai conteaza pt. cineva cu oaresce glagorie ce crede acet neterminat de Ponta ?
  • +4 (4 voturi)    
    Jocul e simplu (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:22)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Votul prin corespondenta sau cel electronic poate fi fraudat daca la butoane se afla cine trebuie. Votul exprimat pe buletine de vot stadard mai greu de falsificat.
  • +3 (3 voturi)    
    Legea conteaza! nu ce crezi tu Ponta. (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:25)

    andreesanu [utilizator]

    Sfidind romanii si acum acest individ inconstient nu considera ca legea-i lege pentru toti !!! si el considera !!!
    Ce se asteapta: de la acest inconstient ?de la acest incompetent ??, de la acest iresponsabil ???.
  • +1 (1 vot)    
    OH. (Marţi, 2 decembrie 2014, 17:40)

    letsoc [utilizator]

    Astea sunt bazaconii de procuror prost care se da inteligent . E ca si cum ai construi un bloc cu 50 de etaje care sa reziste la un cutremur de 4 grade, stiind ca ai o zona seismica de 8-9 grade si spunand la toata lumea ca nu crezi ca va veni un cutremur mai mare de 3,8 grade . Asa au procedat si ei cu votul din diaspora : nu am crezut ca vor veni asa de multi votanti . Asa se merge la noi, pe datul cu parerea . Lasa ca ne descurcam noi domn presedinte . Cu stima , NC .
  • +1 (1 vot)    
    prevedere (Marţi, 2 decembrie 2014, 19:53)

    revo [utilizator]

    Tonta da semne de maturitate: este prevazator. Stie ca in doi ani avem din nou alegeri. Trebuie sa convinga pana atunci electoratul (a se citi - sa minta) ca nuuuu sunt necesare mai multe sectii.
    Desi numarul de romani plecati a crescut foarte mult din 2009 (sunt 5 ani de atunci) si mai ales de cand s-a dat drumul la piata muncii in UK si Germania. Si vor mai pleca, la studii sau la munca.
    Se merge pe aceeasi idee de impiedicare a prezentei la vot, pentru ca este dificil sa parcurgi sute sau mii de km pana sa gasesti o sectie. Tonta, Tonta... sa-l intelegem, e din nastere.
    Trebuie mai multe sectii si vot electronic, pentru contracararea votului multiplu.