Monica Macovei: Membri din Congresul american erau socati ca nu au fost consultati in cazul Eduard Hellvig

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2015, 20:10 Revista Presei | Politic

Europarlamentarul Monica Macovei a declarat luni, intr-un interviu la Adevarul Live, cu privire la afirmatiile facute duminica potrivit carora propunerea lui Eduard Hellvig la sefia SRI fara consultarea NATO este "inacceptabila", ca membri din Congresul american erau "socati" ca nu au fost consultati. "De la diversi oameni, pe linia celor din Congres, am aflat ca nu au fost consultati si nu intelegeau, ca nu se lucreaza asa", a declarat Macovei.

Monica Macovei a sustinut, duminica, intr-o conferinta de presa, ca "numirile de sefi ai serviciilor de informatii intern si extern trebuie facute prin consultare cu parteneri straini si a calificat "inacceptabila" propunerea lui Eduard Hellvig la sefia SRI fara consultarea NATO.

Fragment din interviul acordat de Monica Macovei la Adevarul Live:

  • Ieri, cand ati lansat partidul, v-ati referit la numirea directorului SRI. Ati spus ca domnul Hellvig nu a fost anuntat aliatilor din SUA.
  • Ca nu a existat o consultare. Cand esti intr-un cerc, intr-un board si iei o decizie, te consulti. NATO e format din mai multe state membre. Daca ni se intampla ceva, la NATO ne ducem sa ne apere. Avem un parteneriat special cu SUA. Si sa nu te consulti cu SUA, mie mi se pare...
  • Noi am intrebat la Cotroceni si ni s-a spus ca au fost informati.
  • De la diversi oameni, pe linia celor din Congres, am aflat ca nu au fost consultati si nu intelegeau, ca nu se lucreaza asa.
  • Au baze militare, e firesc sa te consulti.
  • Noi vorbim de SRI, care se ocupa de antiterorism. Lucreaza cu alte servicii pe domeniul acesta. Trebuie sa ai incredere. Serviciile americane trebuie sa aiba incredere in oamenii din serviciile romanesti ca sa iti dea informatii. La fel si in cele franceze, in toate. Ei lucreaza impreuna. Trebuie sa ai consultari. Mai ales ca ei poate stiu ceva ce tu nu stii.
  • Sunt nemultumiti fata de persoana?
  • Nu stiu, nu vreau sa merg asa departe. Membri din Congresul american erau socati ca nu au fost consultati. Pe Hellvig nu pot sa-l spun ca il cunosc, am schimbat cateva cuvinte.
  • Ponta a spus, ironic, ca il voteaza fiindca au fost colegi de lovitura de stat.
  • Tot USL, ce sa zic. E greu de inghiti atat.
  • Un cititor spune ca si Traian Basescu a afirmat ca nu era normal sa consultam SUA inainte de numirea sefului SRI. Dar e firesc sa te consulti cu ei.
  • Nu trebuie sa astepti sa vina americanii, sa te ajute. Si tu trebuie sa faci ceva, e ca la inundatii, cand unii stau si beau si vine Armata sa scoata mobila din casa. Sunt state care se pregatesc de agresiunea sovietica. Este o amenintare reala. Unul din statele baltice, saptamana trecuta, a reintrodus armata obligatorie.
  • Si la noi e un consens pe Aparare.
  • Sa vedem ce fac cu bugetul pentru Aparare,c e cumpara. Cine stie ce cumpara Dusa.






















2806 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Domna Macovei, e timpul pensiei! (Luni, 2 martie 2015, 20:17)

    Buckeye [utilizator]

    As vrea sa vad macar un congressman american caruia sa-i pese de propunerea presedintelui unei tari mici si ndepartate la sefia serviciului de informatii.

    Multe prostii mai auzi, dar asta chiar ca e foarte greu de digerat!

    Ma intreb cum ar fi procedat doamna Macovei in cazul cand ar fi fost aleasa presedinte. Suna la telefon pe vreun congressman sa-l intrebe daca e OK cu propunerea pentru SRI???

    Doamna Macovei, sunteti prea inteligenta ca sa credeti ca suntem o tara de prosti. Chiar credeti ca inghitim orice gogoasa???
  • +12 (38 voturi)    
    prostia-boala grea (Luni, 2 martie 2015, 20:22)

    oximoron [utilizator]

    si mai vad ca tanti tot insita pe aceeasi prostie.
    Prima data, am zic ca poate-i scapare. Acum deja ma gandesc serios daca femaia asta e in toate mintile.
    pai ce treaba au tanti congresmenii americani cu seful nostru de la SRI.
    Asta-i culmea.
    Parca eram tara suverana (inca).

    Pana una alta avem O CONSTITUTIE care spun clar cine alege seful SRI si cum se alege , procedura de votare.

    Ce treaba are congresmanul american nu noi?
    Ala, azi e maine-dispare. Asta-i deja culmea nesimtirii.
    • +4 (6 voturi)    
      Este perfectă ... (Luni, 2 martie 2015, 22:10)

      Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui oximoron

      ... această intervenției a madamei Macavei, ca să înțeleagă și tembelenii - ăia care văd peste tot numai agenți ruși, latrine, haznale și muieponți - cam care este statutul actual al României în relația cu Occidentul: o nenorocită de colonie condusă de un guvernator numit (președintele) și care așteaptă OK-ul de la Înalta Poartă pentrui orice firman.
  • 0 (4 voturi)    
    Exista (Luni, 2 martie 2015, 20:23)

    Incomod [anonim]

    o anumita categorie de locuitori ai plaiurilor mioritice pentru care orice e american sau zboara, se mananca :)
    cucoana in cauza e o demna reprezentanta a acestei categorii :)
  • +1 (5 voturi)    
    vai ce sa ti spun.. (Luni, 2 martie 2015, 20:24)

    exilatul [utilizator]

    """Membri din Congresul american erau socati ca nu au fost consultati."""...hai ca incepe si asta sa delireze..deh, o fi in "perioada grea" din viata femeilor...
    numai hoti, escroci si d-bili se baga in politica romaneasca...si bietul popor trage ponoasele...desi poate le merita...
  • +3 (5 voturi)    
    M de la Marioneta (Luni, 2 martie 2015, 20:37)

    D-or [utilizator]

    Tot la Inalta Poarta? Se intelege ca in toate celelalte probleme am cerut invoirea stapinilor.
    De-aia traim bine.
  • +2 (6 voturi)    
    MM sa se uite la "House of Cards" :D (Luni, 2 martie 2015, 20:40)

    Clop [utilizator]

    Marele licuri nu poate fi adus in discutie doar pentru faptul ca avem un parteneriat strategic si pentru ca suntem o tara membra a NATO. Este o greseala politica enorma sa aduceti asta, public, in discutie, sa insistati in acest fel.

    Ceea ce ati declarat are rezonanta lui SOCANT din orice titlu de tabloid.
    -----------------------------------------------------------------------------
    *Mergeti la coafor si mai taiati din par, v-ar sta bine o coafura a la Hillary Clinton. Sa va invete cineva sa va faceti un coc business, in caz ca nu doriti sa umblati la lungimea parului. Dar uitati clamitzele... si elasticele de taraba.
  • +2 (4 voturi)    
    USL redivivus (Luni, 2 martie 2015, 20:49)

    ty [utilizator]

    La majoritatea cu care a fost votat Helvig parca mai conteaza cele cateva voturi impotriva.
    Pas cu pas PNL ajunge la guvernare impreuna cu PSD
    E solutia cea mai convenabila pentru toata gasca.
  • +3 (7 voturi)    
    Moni draga !!! (Luni, 2 martie 2015, 20:51)

    spectator47 [utilizator]

    nu te mai agita atat deabea incepusem sa uitam de bretonul tau faci valuri degeaba daca unchiul Sam nu a zis nimic inseamna ca totul este OK
  • +1 (5 voturi)    
    congresmeni (Luni, 2 martie 2015, 21:21)

    paul [anonim]

    Ne crede handicapati. Daca ar fi sa se consulte cu cineva, in orice caz nu cu congresmeni......
  • +1 (5 voturi)    
    Stimata doamna (Luni, 2 martie 2015, 21:23)

    UpNext [utilizator]

    nu va dati seama de ridicolul afirmatiei dvs. "membri din Congresul american erau socati ca nu au fost consultati in cazul Eduard Hellvig"? Chiar poate cineva cu mintea intreaga sa creada ca acesti oameni experimentati si informati sunt "socabili" pe o astfel de chestiune minora, cand ei au fost informati din timp privind cine, cum, unde, de ce etc. in Romania???.

    Daca professional, pe legal, sunteti excelenta, in domeniul politic sunteti neinformata, superficiala si diletanta. Faceti gafe si generati ironii. Mai ganditi-va cu M10...
  • +3 (7 voturi)    
    macovei (Luni, 2 martie 2015, 21:38)

    K.V [utilizator]

    stil mircea geoana :)).nu va baga nimeni in seama doar americanii.ati vrea voi
  • +3 (7 voturi)    
    esti dusa ... (Luni, 2 martie 2015, 21:42)

    bubaru [utilizator]

    Alo, tanti, bunica Macovei esti dusa rau! Am tot incercat sa te inteleg, dar acum ai dat-o direct in gard.
    Du-te si te cauta si ia-i si pe aia ai tai!
  • +2 (6 voturi)    
    șocul, bată-l vina (Luni, 2 martie 2015, 22:15)

    Gustav666 [utilizator]

    Faptul ca congresmenii americani s-au șocat nu ma interesează prea mult. Îngrijorător, însă, este ca si doamna Macovei s-a șocat si nu a reușit sa-si mai revină.