Stenograme dintr-o sedinta a vechiului PNL. Teodor Atanasiu: Noi am dat numele partidului, sigla partidului, candidatul la presedintie al partidului si ei ne-au dat sediul. Premierul va fi de-al nostru

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 10 mai 2015, 14:22 Revista Presei | Politic

Teodor Atanasiu
Foto: AGERPRES
Site-ul stiripesurse.ro publica o serie de stenograme dintr-o sedinta a unor lideri din vechiul PNL, desfasurata la Bistrita, in care acestia afirma ca, in prezent, nu mai au nevoie de PDL-isti si ca le-ar face "un mare bine daca ar pleca".

De asemenea, Atanasiu ar fi spus ca, in ciuda protocolului, nu Catalin Predoiu va fi viitorul premier PNL, ci un vechi liberal.

Potrivit stiripesurse.ro, mesajul a fost transmis la cel mai inalt nivel al vechiului PNL de Teodor Atanasiu (principalul negociator al partidului), senator si vicepresedinte al vechiului PNL, si de Marian Petrache, secretar general al vechiului PNL si presedinte al Consiliului Judetean Ilfov. De fata la declaratiile facute la consfatuirea de partid din Bistrita ar fi fost si Alina Gorghiu, co-presedinte al noului PNL.

Teodor Atanasiu: Ne-am tinut de nas si am fuzionat. Nu vor primi premierul!

"Noi fara PD nu castigam presedintele. Ne-am tinut de nas si am facut un compromis. Altfel nu se putea. Va mai spun un lucru. Am facut un lucru, eu zic destept, chiar daca in Bistrita e putin altfel. Un lucru destept de ce? Noi am facut o fuziune paritara in care noi am dat numele partidului, sigla partidului, candidatul la presedintie al partidului si ei ne-au dat sediul (rasete), locatia in care sa functionam.

Ganditi-va ca avem 28 de judete in care noi conducem in fuziunea asta paritara. Mai mult de atat nu puteam obtine. Eu va spun ca le-am dat si iluzia ca o sa aiba prim-ministru. N-o sa-l mai aiba. Va dau in scris ca nu o sa-l aiba!

(rasete)

- Cu toate ca nu prea e corect! (spune cineva din sala, n.r.) Nu e corect deloc, dar n-am nicio retinere. Nu-i corect, dar daca maine ai prim-ministrul poti face ce vrei si ai tot.

Deci partidul asta va fi al vostru, nu al lor. Sa fie foarte clar! A fost si va fi al nostru.

Am avut nevoie de ei, acum nu mai am nevoie. Le-am spus ca daca pleaca maine imi fac un bine. Tot cu 45% raman si nu ma mai intreaba nimeni ce e cu Boagiu, ce-i cu Anastase, ce-i cu Boc, ce-i cu dracu' si cu lacu'... Imi fac un bine daca pleaca... Nu o sa plece, nu-s prosti. O sa convietuim cu ei. Liderii lor o sa dispara rand pe rand!".

Site-ul stiripesurse.ro mai relateaza ca senatorul Teodor Atanasiu, coordonatorul vechiului PNL pe Bucuresti, a vorbit si despre "vulnerabilitatea" Vasile Blaga, in contextul in care acesta nu marseaza pe un traseism agresiv in Parlament:

"Daca faci o comparatie, si o sa-i vedem maine pe Alina si cu Vasile, oriunde lumea e usor sa aleaga intre ei doi, pe cine sa aleaga. Daca intrebi ce partid s-a reformat si care nu, si te uiti la presedinti, iar e usor sa-ti dai seama cine, si asa mai departe... Deci una peste alta, am mai facut un compromis care sa ne fie favorabil noua. Si ne-a fost pana acum. Acum e tras un pic si inapoi. De ce? Acum trebuie sa ii dau ceva si PD-ului. Si i-am zis: Hai domnu' Blaga sa facem ceva.

Vasile Blaga stie o gramada de lucruri... in campania lui Basescu, in campania cealalta... Ii  e frica ca daca ajungem pe post, in pozitie de top, ne tine foarte vulnerabili si atunci prefera sa zica ca da si sa faca ca ba. Ca nu zice nu...

Hai domnu' Blaga sa facem si noi o majoritate. Pana la ora asta eu cu colegii mei am adus 15 (n.r. parlamentari) si el a adus Zero! Credeti ca un om care vrea sa ajunga acolo si cu influenta pe care o are Vasile Blaga nu e in stare sa aduca un senator? Va spun eu ca se poate. Deci, incet, pasul spre guvernare si sa speram ca ne ajuta conjunctura juridica si..."

Lider PNL: Deja amantele au pregatite locurile de director

Portalul stiripesurse.ro mai relateaza cum un lider PNL Bistrita le spune liderilor nationali ai vechiului PNL (Gorghiu, Atanasiu, Petrache) ca in teritoriu deja s-au stabilit directorii pentru cand PNL va prelua guvernarea si ca el personal a auzit de tot felul de amante (pronunta si nume) care deja au locuri pregatite de directori in deconcentrate.

"Stiti cum suntem noi acum? Ca doi oameni care se iau si tot timpul neamurile mele, neamurile tale, deci neamurile noastre. Cred ca doar noi alimentam diferenta asta intre noi. Trebuie sa alegem pe care ii mai bun... si candidat de primar indifferent ca e fostul PD, poate sa vina unul de la taranisti sau sa ne gandim doar ca trebuie sa castigam. Si toata tevatura asta acum... noi trebuie sa ne gandim ca in 2016 sa ajungem la guvernare si toti ne gandim cum sa ne aranjam neamurile in 2016. Pai eu zic cum sa alegem sa castigam alegerile din 2016 si apoi vedem noi cum ne-om aranja prietenii si neamurile. Ca daca gandim asa, eu ca un vechi liberal nu mai votez, nu ma mai duc la vot. Daca eu de acum aflu ca director acolo o sa fie ala pentru ca e prietem cu viitorul presedinte al PNL Bistrita, director acolo o sa fie sotia aluia ca ala e prieten cu nu stiu cine. Eu m-am saturat de chestiile astea pentru ca de 25 de ani numai asta facem - ori noi ori PSD-ul, cum ajungem la guvernare, ne aranjam neamurile. Nu conteaza ca unul e mai bun decat altul - de ce a ajuns acolo director in deconcentrate? Aud ca director nu stiu unde e amanta lui Popescu. (rasete in sala) Pe Popescu el l-a facut vicepresedinte".























6448 vizualizari

  • +35 (39 voturi)    
    Nasol (Duminică, 10 mai 2015, 14:51)

    mavi [anonim]

    Nasoala situatie. Nu vine nimeni din urma, mereu si mereu aceleasi apucaturi de jefuire indiferent de numele partidului. Nasoala situatie.
    • +22 (24 voturi)    
      Feudalism, ăsta e nivelul societății românești (Duminică, 10 mai 2015, 15:50)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui mavi

      Cu administrația complet politizată, nimic nu se poate schimba. Am mai dat exemplul șefului de serviciu de la Finanțe din Iași. Are ”o crâșmă” în Palas unde e prieten cu toți interlopii și a dat 20.000 de euro șpagă pentru postul de la Finanțe, unde salariul e 8.000 lei pe lună, iar el nu e în clădire mai mult de 2 ore pe zi.

      Amantele nu dau șpagă, plătesc în natură :)
    • +19 (21 voturi)    
      Da, nasol... (Duminică, 10 mai 2015, 15:55)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui mavi

      ...si pe deasupra nici nu se iveste o „luminita” la capatul acestui tunel...
      Ce lideri noi au aparut?
      ...
      ...
      da, si de asemenea

      ...

      Exact. PAUZA.
      Romania e atomizata de interesele personale, iar „binele comun al patriei” pare sa fie o gluma proasta din manuale scolare prafuite...
      Speranta? Da, mai exista! In virtutea inertiei...
    • +1 (1 vot)    
      are dreptate Monica Macovei (Miercuri, 13 mai 2015, 2:19)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui mavi

      astia sunt toti la fel
  • +18 (20 voturi)    
    O pedala pe traseu (Duminică, 10 mai 2015, 14:56)

    Clop [utilizator]

    Infantilismul, curvasareala, lipsa de cultura, de principii si de program din politica romaneasca cu exponenti in genul nasilor de pe CFR aflati si ei la o pedala pe traseu. :D
  • +15 (21 voturi)    
    psd pnl pdl (Duminică, 10 mai 2015, 14:57)

    CateluPirat1 [anonim]

    aceeasi mizerie
  • +13 (23 voturi)    
    PNL = partid condamnat sa dispara (Duminică, 10 mai 2015, 15:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Noul PNL cu politruca Gorghiu si compromisul Blaga va disaprea in curind
  • +15 (21 voturi)    
    pnl, vechi sau nou e compromis total (Duminică, 10 mai 2015, 15:13)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    dupa masurile de stanga luate in timpul guvernarii liberalului rosu, formarea usl si cele intamplate in vara lui 2012, acum continund cu lipsa totala de opozitie fata de guvernul mitomanului si masurile acestuia, ,,noul pnl'' va ramane tot un partid istoric in opozitie.
    ...dar si daca dispare ca si pnt, nici o paguba, dreapta nu afost reprezentata dupa '89 de nici un fel de pnl: aripa tanar , istoric sau nou.
    • +6 (8 voturi)    
      pnl sau psd tot aia e (Duminică, 10 mai 2015, 19:27)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      isi vad linistiti de interesele lor personale. Nu-i mai deranjeaza nimeni.
  • +16 (20 voturi)    
    Asta- realitatea! (Duminică, 10 mai 2015, 15:13)

    sandokan [anonim]

    PNL e doar jumatatea USL-ului, adica pnl-istii sunt fratii psd-eilor.

    Vrem nu vrem, viitorul suna USL...
  • +16 (18 voturi)    
    Ceva nou? (Duminică, 10 mai 2015, 15:53)

    buendia [anonim]

    In Romania, ideea de alianta politica pur si simplu nu functioneaza. Exemplele notorii sunt CDR, DA, USL si ultimul pe lista, cu voia dumneavoastra, alianta PNL-PDL.
    Explicatia e simpla: cand se aliaza, politrucii nostrii invoca principii marete, dar au in minte doar capatuirea personala.
    Asta e, la noi lucrurile nu functioneaza ca in lumea civilizata. Daca mai e si PNL la mijloc, avem deja un bordel de curve detracate si bolnave, cu clienti naivi si prea increzatori in minunile stiintei moderne: nu, inca nu s-a descoperit leacul pentru SIDA.
    Totusi, daca ma gandesc mai bine, nu e sigur ca USL a murit. Pana la urma, merge conform planului: primul ministru pesedist, presedintele liberal...
  • +21 (21 voturi)    
    ultimu' sa stinga lumina (Duminică, 10 mai 2015, 16:15)

    Adrian_. [utilizator]

    "daca maine ai prim-ministrul poti face ce vrei si ai tot."

    Doar DNA ne mai poate salva, daca reuseste sa ii bage in inchisoare cat mai repede.
    • +11 (11 voturi)    
      Car wash (Duminică, 10 mai 2015, 16:28)

      mavi [anonim] i-a raspuns lui Adrian_.

      DNA ii spala de pacate, nu ii pedepseste. 3 ani cu suspendare, 5 ani cu executare din care fac 2 ca au scris carti. Si nu se recupereaza nici prejudiciul. Asta nu e pedepsire a infractorului ci iertare.
      • +4 (4 voturi)    
        E greu tare... (Luni, 11 mai 2015, 8:14)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui mavi

        ...sa se condamne intre ei la ani grei de puscarie. Acum doar isi dau la gioale pe sub masa, adica cei condamnati nu mai pot candida la functii de conducere in stat, insa pot fura de pe margine in continuare.
  • +6 (8 voturi)    
    cel mai bine ar fi.. (Duminică, 10 mai 2015, 17:13)

    exilatul [utilizator]

    reinfintarea pcr ului...pt ca oricum toate javrele din politica au aceeasi mentalitate ca inainte...sa fie ei bine si familiile lor..ca e pnl, psd , pd, pmp sunt toti niste penali care "lucreaza" pt bunastarea lor...
    • +4 (6 voturi)    
      pai PSD-ul ce este? PCR revival. (Luni, 11 mai 2015, 8:14)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      .
  • +10 (14 voturi)    
    intre doua gafaieli (Duminică, 10 mai 2015, 17:15)

    nash pandelica [utilizator]

    atansiu a dat in vileag toata idiologia secreta a noului si marelui pnl. :)

    ar mai fi ceva, de care a uitat. infrastructura in teritoriu, a pdl, este mult mai puternica.
    faptul ca au luat niste functii la nivel de judet, bazat pe usl, adica pe structura psd, nu inseamna ca au cele 28 de judete.

    intarata'i doamne, desparte'i ! ca e un mariaj impotriva firii.
    pdl isi merita soarta de "tzine cal" la atanasiu si balbaitul ala de petrache.
    se deziceau toti blaghistii, pe intrecute si peste tot, de base...

    a ramas base sa faca opozitie...

    felicitari tuturor de ZIUA INDEPENDETEI !
  • +11 (13 voturi)    
    pai cum facem? (Duminică, 10 mai 2015, 17:36)

    Francisc 1 [utilizator]

    schimbam niste curve cu alte curve? auzi cica ce functii au amantele! e scandalos ! nu meritati nimic mizerabililor!
  • +9 (9 voturi)    
    Lupta de clasa nu a dispărut (Duminică, 10 mai 2015, 18:36)

    mr_mojo [utilizator]

    De 60 de ani încoace tot ei o câștiga. Ceilalți fac ce au foat obișnuiți sa facă: se uita si își dau cu părerea.
  • +10 (14 voturi)    
    istoria tradarilor postlovirutionare (Duminică, 10 mai 2015, 18:46)

    nash pandelica [utilizator]

    in cdr, tradarea pntcd si a lui Constantinescu.-2000
    in cd, tradarea pdl, alungarea de la guvernare.-2007
    in usl, tradarea psd, plecarea de la guvernarea dezastruoasa.2014

    in noul si marele si bratienescu' peneleu, partid, nu alianta, culmea tradarii !

    era clar ca ceva putzea in noul mare partid. pai cum sa nu puta, cand acest atanasiu gafaie, seara de seara, alaturi de gadea, ursu si ciuvica, la latrina.
    omul potrivit, la locul potrivit. imputiciune la imputiciune trage....
  • +6 (8 voturi)    
    blegul (Duminică, 10 mai 2015, 20:22)

    GÂGĂ [anonim]

    Bleaga, blegu, predățoiu,...au îngițit gălușca
  • +10 (12 voturi)    
    Fiorosul Blaga (Duminică, 10 mai 2015, 20:25)

    mcv [utilizator]

    A ajuns o sluga a USL-istilor, dar nu orice sluga, ci una dispretuita. Evident ca acest Atanasiu este un tip de toata jena, dar cu un astfel de om a dat fuguta Blaga sa se cupleze, pentru a-si ascunde esecul din alegeri.
    Toti. Dar absolut toti, sunt niste mizerii, caci iti da fiori numai cand iti amintesti de ei. Cum naiba mai poti sta in preajma unui individ care vorbeste astfel despre tine? Ce soi de om poti fi sa accepti astfel de mizerii, si sa te faci ca ploua? Cum sa nu jubileze Plagiatorul?
    Nu mai suport sa citesc nimic despre astia! Sa vina MARTIENII!
  • +7 (7 voturi)    
    MINCIUNA la varf in "noul" PNL! (Luni, 11 mai 2015, 8:23)

    lili [anonim]

    Va dati seama ca astia asa cum se mint intre ei, asa ne mint si pe noi, de 25 de ani astia MINT numai si numai ca sa aiba PUTEREA!
    Asa au si spus "noii" PNListi, ca ei vor la PUTERE!
    Sila!
    O adunatura de mincinosi si corupti, PUTEREA, atata ii intereseaza, NIMIC despre ROMANI, uitati-va ca NU au zis un cuvintel despre ROMANI sau despre ROMANIA!
    NU exista in vocabularul lor decat PUTEREA!!!
    Asa arata toata clasa politica romaneasca, o adunatura de mincinosi si corupti!
  • +4 (4 voturi)    
    ce frumos (Luni, 11 mai 2015, 8:32)

    xanti [utilizator]

    Sub Basescu era rau ,acum sub Alinutza e si mai rau.
    PDL un partid ca si disparut,chiar era de asteptat ceva de la niste hoti?
  • -1 (5 voturi)    
    Pozitie (Luni, 11 mai 2015, 9:22)

    A310 [anonim]

    Eu nu descifrez inca , adevaratele motive pentru care adevaratii liberali s-au incardasit cu NAPARCILE pdliste .
    • +1 (5 voturi)    
      Dar cu PSD-ul? (Luni, 11 mai 2015, 10:57)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Intai sa raspunzi cum de intelegi asocierea cu PSD-ul. Pe urma alte intrebari.
      • 0 (4 voturi)    
        Daaa, greu de inteles cum de s-a (Luni, 11 mai 2015, 12:19)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        unit PNL cu PSD...sa descrifram in primul rand, cum de s-a unit PDL-ul si Basescu cu PSD, cu asta trebuie sa incepem.
  • +3 (5 voturi)    
    tradatorii (Luni, 11 mai 2015, 10:14)

    gicu [anonim]

    Acest Teodor Atanasiu, zis fonfăilă reprezintă politicianul de cea mai joasă speță. Pupincurist al lui Tăriceanu și Băsescu pt. ca să ajungă el ministrul apărării, cel mai slab ministru pe care l-am avut , pupincurist al lui Antonescu, dacă nu se destrăma USL vroia să fie iar ministru, pupincurist al lui Iohannis și Blaga ca să ajungă ficusul președinte și să prindă și el un ciolan. Acum vă dati seama de ce s-a ținut de nas? Îi puțea gura de atâtea cururi pupate. Vă imaginați acest om cum îi tratează pe alegători? Votați un astfel de politician!!! Apropos, parcă avea probleme cu legea, cumpărase voturi, ce se mai aude?
  • +1 (3 voturi)    
    Aplaudati dragi spectatori "doamnele" au aparut (Luni, 11 mai 2015, 10:56)

    vladf [utilizator]

    Bratienii sunt mandrii de voi, ati reusit sa demonstrati ca sunteti niste "doamne versate, de ocazie" si la nivel international.
    Sunteti bine "fetelor", prostii aia vin precum albinele; cu resurse umane, financiare, organizare, va fac neamtul, ala mut, presedinte si voi ....... ?
    Va dati seama cum aratati la nivel de UE? Ati parasit ALDE si cu ajutorul PDL ati intrat in PPE. Acum sa inteleg ca va duceti in PSE? Asta ca sa fie "traseism" total, sa aratati si sa demonstrati ca sunteti "fete" versate, ca oferiti meniul complet important este banul ...
    Va dati seama ca la nivel national aveti imaginea asta de istorica de "fete ieftine"? Acum vreti recunoastere si pe plan international, ca "dame de companie"?
    Voi credeti ca aia sunt veniti cu pluta pe Dambovita? ca pun botul la un teatru ieftin de mahala?
    Ati pus o marioneta tanara la conducere, un fel automat de cafea, bagi fisa, alegi melodia si macane .....
    Nu o vad sa aiba atitudine sau un discurs coerent, citeste foaia din fata si pleaca la somn.
    Nu va dati seama ca sunteti in aceiasi galeata, voi sunteti o mana de oameni pe cale de disparitie, iar astia sunt de 10x mai multi ca voi.
    Daca voriati sa ii tradati trebuia sa faceti o alianta, cu fuziunea asta ati cam incurcat oalele.
    La prima alegere, va lasa fara functii ... vai mama voastra de tonti, rad Bratienii de voi.
    O sa ramaneti de caruta, mutul tace si face, dar voi va dati si in stamba, mi-e rusine ca am avut incredere in voi.
    Sa vadeti cum pierdeti din 45% aproape tot, cum o inaltati pe Macovei pe val si daca o ia si pe Kovesi in partid, o sa va numarati cei 7% mebrii de partid.
    Voi credeti ca daca astia se supara si pleaca voi ramaneti cu procentul? Daca bubuie puroiul, voi credeti ca o sa fiti apreciati? Ca lumea o sa mai aiba incredere in voi? Nu ca puteti sa fiti asa de creduli, vai mama voastra de "intelectuali".
  • +1 (1 vot)    
    cam atat valoreaza ... (Luni, 11 mai 2015, 17:55)

    Gheorghescu [utilizator]

    la Atanasiu asta si la PNL in general cuvantul dat fata de parteneri sau fata de electorat.