Dragnea, despre legea care ii interzice sa fie prim-ministru: "Nu vreau sa comentez, au fost foarte multe comentarii de constitutionalitate, de neconstitutionalitate"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 24 noiembrie 2016, 11:34 Revista Presei | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
Liderul PSD Liviu Dragnea a evitat sa comenteze legea din 2001 care ii interzice sa fie prim-ministru sau ministru din cauza condamnarii penale definitive pe care o are, insa a amintit de faptul ca, "pe marginea acestei legi au fost foarte multe comentarii de constitutionalitate, de neconstitutionalitate".

"Eu nu am spus ca nu voi fi prim-ministru, nu am spus nici ca voi fi. Asa cum nu am spus ca va fi sau ca nu va fi prim-ministru altcineva de la noi. Am facut aceasta precizare pentru a va ruga sa nu mai spuneti ca am spus ca nu voi fi prim-ministru", a spus miercuri Liviu Dragnea, intr-o interventie telefonica, la Antena 3.

Intrebat ulterior daca va respecta legea 90/2001, care prevede ca nu pot fi membri ai Guvernului persoanele condamnate penal, Dragnea a raspuns: "PSD respecta toata legislatia".

"Tot ceea ce fac eu in aceasta campanie, tot ce fac colegii mei are in vedere castigarea alegerilor de catre PSD. Orice afirmatie si actiune de-ale mele sunt in acest registru. Nu o sa va spun nici dvs, nici colegilor din presa, cine va fi propunerea de candidat pentru functia de prim-ministru dupa alegerile din 11 decembrie.

Pe marginea acestei legi nu vreau sa comentez, au fost foarte multe comentarii de constitutionalitate, de neconstitutionalitate. Eu nu vreau sa ma lansez in aceste dezbateri, pentru ca cel mai important este sa castigam alegerile si avem sperante foarte mari si impreuna cu ALDE sa facem majoritatea guvernamentala" a mai spus Dragnea.


Citeste mai multe despre   






















3477 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Tariceanu (Joi, 24 noiembrie 2016, 11:39)

    Soljenitin [utilizator]

    Propunerea lui Dragnea-cel-degraba-invietoriu-de-morti va fi Tariceanu.
    Este atat de clar, dar el vine ca bou' cu titluri din astea cancaniste crezand ca ne duce pe toti de nas.

    Este atata de penibil...
    • +2 (2 voturi)    
      Si, totusi (Joi, 24 noiembrie 2016, 12:41)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Si, totusi, mai are o varianta: Gabriela Firea.
  • +9 (9 voturi)    
    Lasand deoparte legea aceasta.... (Joi, 24 noiembrie 2016, 11:51)

    Johanis [utilizator]

    chiar n-ai cum sa ajungi sa conduci un guvern!

    Palaria este mult pre mare pentru tine!

    Eu chiar as vrea sa te vad purtand o conversatie in engleza/franceza cu uun posibil omolog!

    Cred ca pana si Crin Antonescu ar rade de tine si, vorba aia, l-au durut maineile de cat a vorbit cand s-a vazut interimar la Cotroceni!

    Nebunie, nebunie.
    Prostia, prostie.
    Ca prim ministru nu stai de vorba numai cu enoriasii din teleorman!
  • +7 (7 voturi)    
    /// (Joi, 24 noiembrie 2016, 11:52)

    hmara [utilizator]

    Un panglicar penal.
    Adevarat exemplu pt mazete si dema-gogi.
  • +9 (9 voturi)    
    tipic (Joi, 24 noiembrie 2016, 11:53)

    Adrian_1234 [utilizator]

    cand am dat-o noi era ok, acum nu e constitutionala
    of doamne, cum naibii au astia 40% ?
    • +3 (3 voturi)    
      Iti spun eu cum au ăstia 40%..... (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:03)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui Adrian_1234

      pentru că ceilalti stau acasa . Din 18 mil. alegători aleg in jur de 9 mil. din care 40 % adica vreo 3,5 mil. ( cu tot cu morti ) ii aleg pe ăstia . Rămân vreo 14 mil. de oameni care i-ar putea trimite oricând la groapa de gunoi a istoriei pe acesti indivizi . Dar e mai simplu să te plângi decât să mergi la vot .
  • +6 (6 voturi)    
    condamnatii (Joi, 24 noiembrie 2016, 11:55)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Dupa mine, cei condamnati, din oficiu, fara nici-un comentariu, nu are ce cauta in viata publica in mod exceptional dupa expirarea unei perioade de timp ,dar numai pentru unele infractiuni banale.Asa ca Dragnea mai bine ar sta linistit acasa si sa astepte pol8itistii sa-l duca la odihna ...
  • +7 (7 voturi)    
    Mister Penalule, (Joi, 24 noiembrie 2016, 11:59)

    spiridusa [utilizator]

    eu zic sa stai in banca ta sau sa te retragi undeva departe, pe Muntele Papastratos. Poti sa-l iei si pe tu amigo, Mickimaus Pontino.
  • +8 (8 voturi)    
    Taci (Joi, 24 noiembrie 2016, 12:02)

    mitg [utilizator]

    Si bucura-te ca inca n-ai fost nevoit sa te apleci dupa sapun.
  • +3 (3 voturi)    
    Exact stil comunist de a discuta. (Joi, 24 noiembrie 2016, 12:19)

    qwertyuiop [utilizator]

    Eu nu sunt impotriva dar nici nu am spus ca sunt pentru, eu nu incurajez dar nici nu pot sa trec indiferent, eu sunt pentru constitutionalitate dar nici nu am zis ca nu voi candida. Eu nu va pot confirma ca voi candida, dar nici nu stiu daca exista posibilitatea sa va confirm infirmarea. Ati inteles? Bun. Sa trecem la alt subiect.
  • +2 (2 voturi)    
    . (Joi, 24 noiembrie 2016, 12:20)

    theo667 [utilizator]

    ''Nu vreau sa comentez pentru ca pierdem vremea, e doar o lege.''
  • +1 (1 vot)    
    Deci (Joi, 24 noiembrie 2016, 12:33)

    StefanUrziceanu1 [anonim]

    http://www.comisarul.ro/articol/la-psd-se-scrie-scenariul-negru-care-va-ingropa-ro_858960.html

    Sa nu-mi spuna careva ca nu se va intampla asa, Dragnea spune chestiile astea doar acum inainte de alegeri sa nu enerveze pe cei care ar putea veni la vot special sa impiedice aceasta manevra. In rest ii cred in stare de toate actiunile posibile pentru a scapa de puscarie.
  • +2 (2 voturi)    
    asa si cu Firea (Joi, 24 noiembrie 2016, 12:46)

    desdes [utilizator]

    asa si cu PSD la guvernare. Asa tara, asa conducere. Eu zic ca ne meritam soarta, se poate si mai rau asa ca nu va faceti griji. Cei saraci vor fi si mai saraci. Este foarte foarte foarte bine.
  • +1 (1 vot)    
    pai nu e ca si cum ti-ai respecta alegatorii. (Joi, 24 noiembrie 2016, 12:57)

    ouyang [utilizator]

    nici ei nu au dreptul sa stie nimic. sunt buni doar de plata taxelor care-ti tin mustata la caldura. altceva nimic. curat comunist. ti-e cumva consilier Ion Iliescu?
  • +2 (2 voturi)    
    Inainte .. (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:08)

    A_Radu [utilizator]

    De a fi o discutie despre constitutionalitate , este o discutie despre bun simt ... cum sa fii premier cand ai fost condamnat? ... Se pare ca asta le lipseste la PSDisti ... bunul simt ... e si normal, daca l-ar avea, n-ar fi furat atat de mult
  • +1 (1 vot)    
    pai daca e neconstitutionala (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:18)

    tba [utilizator]

    cine te impiedica sa demarezi acum actiuni de verificare a constitutionalitatii ei?
  • +2 (2 voturi)    
    tot pe langa (Joi, 24 noiembrie 2016, 13:26)

    cladob [utilizator]

    "Tot ceea ce fac eu in aceasta campanie, tot ce fac colegii mei are in vedere castigarea alegerilor de catre PSD. Orice afirmatie si actiune de-ale mele sunt in acest registru. "

    alegerile se pare ca le rezolva problemele PSD-ului ca partid si nu al oamenilor. Important e sa castige ei (si ALDE si PRU) restul, program electoral, continuitate, asumarea raspunderii nu conteaza. De fapt ei nu ofera decat gogosi
  • 0 (0 voturi)