Gafa la Parlament: Presedintele comisiei de ancheta a trimis presei SMS-ul in care era invatata cum sa comunice

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 7 septembrie 2017, 14:32 Revista Presei | Politic

Oana Florea
Foto: cdep.ro
Presedintele comisiei parlamentare pentru alegerile din 2009, deputatul PSD Oana Florea, a trimis din greseala jurnalistilor un mesaj cu indicatii despre cum ar trebui prezentate concluziile raportului de activitate al comisiei pe care o conduce, relateaza Digi 24. In mesaj, Florea era invatata sa insiste pe ideea ca Traian Basescu si colaboratorii lui au fraudat alegerile.  

SMS-ul: "Punctul de interes al raportului pentru ziaristi va fi la 'constatari'. De refuzul procurorilor s-a tot discutat, propunerile legislative nu sunt interesante pentru public, breaking news va fi ca Basescu&Co au fraudat alegerile. Tu iti faci datoria sa prezinti activitatea, sa detaliezi din raport, ca asa trebuie. Dar nu te atasa prea mult de propuneri in fata presei, astea sunt detalii de bucatarie parlamentara. Finalitatea si utilitatea muncii tale si a comisiei pe care o conduci sta in constatarile anchetei. Trebuie sa pui accent pe aceste 'rezultate', pentru ca refuzurile lui Kovesi v-au dat o aura de 'incapacitate' si 'inutilitate'."

Florea a explicat pentru Digi 24 ca nu isi reproseaza nimic si ca mesajul este de la un consilier, nu de la "cineva mai de sus".

"Este un mesaj absolut privat, in zapaceala zile de astazi, fara sa vreau, l-am lipit de sinteza raportului pe care l-am trimis. Este vina mea, este un mesaj de la un consilier care m-a incurajat, imi dadea ultimele sfaturi inainte sa intru in conferinta de presa. E bine sa pui mai mult accentul pe treaba aia ca aia ar fi de interes, aia nu e asa de mare interes, o poti da in concluzii scrise si sa le citeasca cine are nevoie. Nu consider ca e nimic acolo de care sa ma rusinez sau sa ma feresc. E un consilier care a lucrat si el aici, la comisia de ancheta, la redactarea raportului, la sinteza. Am observat ca l-am trimis din greseala, chiar m-am gandit ca este un mesaj privat si teoretic nu ar trebui sa fie publicat, dar si daca ar fi publicat, este perfect in regula. M-am gandit ca e posibil ca cei care l-au primit, in dorinta lor de a face lucrurile de senzatie, sa nu induca lumea in eroare ca cineva mai de sus imi spune mie ce sa fac in conferinta de presa, ca nu e cazul", a explicat Florea.

Citeste aici pe larg raportul adoptat de comisia de ancheta parlamentara privind alegerile din 2009


Citeste mai multe despre   























12085 vizualizari

  • +44 (48 voturi)    
    prosti da hotarati! (Joi, 7 septembrie 2017, 14:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
    • +26 (28 voturi)    
      Marioneta (Joi, 7 septembrie 2017, 15:28)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Cine este papusaru?
      • +11 (13 voturi)    
        incepe cu d si se termina cu acnea (Joi, 7 septembrie 2017, 17:39)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        .
      • +3 (5 voturi)    
        dragnea, (Joi, 7 septembrie 2017, 19:30)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        evident.
        problema lui insa este ca s-a inconjurat de lichele si pupincuristi care exceleaza si prin prostie.
      • 0 (0 voturi)    
        dA (Vineri, 8 septembrie 2017, 15:31)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        http://revista22online.ro/70265455/gaf-la-comisia-2009-indicaiile-de-la-partid-de-manipulare-a-presei-au-ajuns-la-jurnaliti.html
  • +38 (42 voturi)    
    Oana, Oana .. (Joi, 7 septembrie 2017, 14:44)

    Carcalete [utilizator]

    Ce ai facut, mamicule??
    Ti-ai dat cu stangul in dreptul, nu ??
  • +32 (36 voturi)    
    nu le e frica? (Joi, 7 septembrie 2017, 14:46)

    gic [utilizator]

    mereu m-am intrebat vizavi de tot felul de specimene care se baga in ciorba altora, cu mare tupeu

    Oare nu le e frica?

    Se pare ca nu, sau ciolanul e prea suculent ca sa dea inapoi de la directivele de partid
    • +10 (12 voturi)    
      Raspunsul este (Joi, 7 septembrie 2017, 16:26)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui gic

      ca in mod premeditat s-a strecurat in Constitutie ca parlamentari au imunitate la voturi.Cu orice consecinta.Asa s-a furat.La adapostul inunitati parlamentare.
      Trebuie un referendum ca sa zica populatia acum dupa ce s-a lamurit cum e cu imunitatea pentru hoti.Daca populatia zice da sau nu la imunitatea parlamentarilor la ce voteaza.Ca fac legi si fura .
  • +32 (36 voturi)    
    Sclavii din parlament... (Joi, 7 septembrie 2017, 14:46)

    LLLL [utilizator]

    ..., raspund in continuare la comenzile stapinilor infractori. Ei nu au curajul sa reprezinte tara, oamenii din functia de parlamentar. Sunt niste mizerii incapabile sa fie libere.
  • +22 (24 voturi)    
    stim deja cum "lucreaza" PSD (Joi, 7 septembrie 2017, 14:55)

    TDragos [utilizator]

    Am mai vazut mesaje cu instructiuni de la "daddy"...pentru ei conteaza doar cum ambaleaza "rahatul" pe care-l produc...
  • +22 (24 voturi)    
    prostanaca mica! (Joi, 7 septembrie 2017, 15:10)

    Stapanu [utilizator]

    "(...) ca cineva mai de sus imi spune mie ce sa fac in conferinta de presa, ca nu e cazul (!)" / probabil ca era cineva mai de jos!!!
  • +26 (28 voturi)    
    Clasic (Joi, 7 septembrie 2017, 15:11)

    omezu [utilizator]

    Stapanul si sluga. Doar ca sluga e si foarte proasta, are nevoie de o schema ca sa stie ce are de zis :))
  • +22 (24 voturi)    
    ok, bun.... da'...? (Joi, 7 septembrie 2017, 15:15)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    .... ala micu', cum care ala micu'? consiglieru'! ala de cine asculta la comenzi...?
  • +26 (28 voturi)    
    Sunt si prosti domne (Joi, 7 septembrie 2017, 15:21)

    coloneze [utilizator]

    Nu doar corupti
  • +25 (27 voturi)    
    intrebare (Joi, 7 septembrie 2017, 15:24)

    ber [utilizator]

    Oare cum pot asemenea nulitati sa decida soarta tarii
    intr-un parlament care se crede atotputernic si atoate-stiutor?
  • +16 (18 voturi)    
    Le-a dat statul smartfoane gratis (Joi, 7 septembrie 2017, 15:39)

    un-buburuz [utilizator]

    Plus abonamente nelimitate. Iar ei, țărănoi cu glod între degetele de la picioare, habar n-au sa umble cu ele. Bine că nu trimit, din greșeală, SMS-uri și către ambasada Rusiei, cu ce fac ei în parlament (mă rog, încă nu s-a auzit).
  • +21 (23 voturi)    
    cum adica "mai de sus"? (Joi, 7 septembrie 2017, 15:52)

    Reshape [utilizator]

    Pai ce, e cineva mai sus decit presedinta unei comisii de ancheta a Parlamentului? Ce dracu', dom'le, nu va invata Tariceanu zi de zi ca Parlamentul e cel mai deasupra?
  • +14 (16 voturi)    
    ce e nou?! (Joi, 7 septembrie 2017, 16:55)

    liviu_ [utilizator]

    stiam cu totii ca aceasta comisie parlamentara e o gluma proasta!

    eu repet intrebarea: ce dovezi au ca s-au fraudat alegerile?! o comisie parlamentara nu are nici un drept sa cerceteze asa ceva! exista justitie pt asta! parlamentul se cam face stat in stat!
    • +7 (9 voturi)    
      n-au (Joi, 7 septembrie 2017, 19:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      dovezi, dar aplica metoda comunista : repeta o minciuna pana vor crede ca-i adevar.
  • +16 (18 voturi)    
    O fatuca de la privata (Joi, 7 septembrie 2017, 17:15)

    mariaeva [utilizator]

    Un varan cu bani alege o fatuca analfabeta de la o privata, o foloseste la Antena 3 apoi o face sefa de comisie in parlamentul hotilor. In curind fatuca se va bate cu Firea pentru postul de presedinte.
    • +9 (11 voturi)    
      E pregatita. (Vineri, 8 septembrie 2017, 0:20)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui mariaeva

      A terminat la Univ. Dimitrie Cantemir si a fost si educatoare la gradinta.
  • +10 (12 voturi)    
    psd-istilor, (Joi, 7 septembrie 2017, 21:36)

    yellowdog [utilizator]

    asta e rolul vostru, sa manipulati, sa aruncati petarde, sa creati confuzie, sa distrugeti societatate, pt asta traiti derbedeilor?
  • +3 (5 voturi)    
    . (Vineri, 8 septembrie 2017, 7:23)

    Elfu [utilizator]

    asta da ancheta ... e cumva "atasat" si numele celui care a trimis regulile ?
  • +2 (4 voturi)    
    He, he . . . . (Vineri, 8 septembrie 2017, 9:23)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . .fata asta nu e chiar asa de proasta pe cat credeti voi! Nu a atasat din greseala SMS-ul cu pricina si nu va trece mult pana se va afla si cine i l-a trimis! Si-a dat seama ca a fost pusa sa scoata castanele din foc si . . . .vai, am gresit dar sa stiti ca l-am primit de la un consilier de al meu, da da. de la un consilier, sa stiti!!!
  • +1 (1 vot)    
    Cum? (Vineri, 8 septembrie 2017, 15:56)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Pe mine de cind am citit stirea, ma tot framinta un gind: cum dracu' atasezi un SMS de un fisier pe care il trimiti presei, banuiesc, prin email ?
    Sau a trimis raportul prin SMS la presa, si din greseala a facut forward SMSului?
    Nu reusesc sa dau de capat acestei dileme.
  • +1 (3 voturi)    
    un zambet prietenos... (Duminică, 10 septembrie 2017, 16:51)

    Enofereus [utilizator]

    de pe buze siiliconate care parca spune: "se face sefu!"