Parlamentarii propun o noua sarbatoare nationala in Romania: Ziua Prefectului

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 1 octombrie 2017, 12:40 Revista Presei | Politic

Senat
Foto: Agerpres
Noua parlamentari din PSD, PNL si ALDE - dintre care sapte sunt fosti prefecti - au depus saptamana aceasta la Senat o propunere legislativa prin care s-ar institui Ziua Institutiei Prefectului din Romania, scrie publicatia PressOne.ro.

Fostii prefecti care au initiat proiectul de lege considera ca rolul "ispravnicilor administratori" este trecut cu vederea, iar ziua de 2 aprilie ar urma sa repare, simbolic, aceasta nedreptate.

Astfel, propunerea de lege depusa de cei noua parlamentari prevede instituirea zilei de 2 aprilie drept "Ziua Institutiei Prefectului din Romania", iar aceasta ar urma sa fie marcata de autoritatile locale prin: "Organizarea unor programe si manifestari cu caracter cultural-stiintific dedicate recunoasterii rolului si meritelor institutiei Prefectului la dezvoltarea tarii noastre din punct de vedere economic, cultural si social".

In acest scop, articolul 3 al proiectului de lege ofera posibilitatea - atat autoritatilor locale, cat si centrale - de a "sprijini logistic si material" desfasurarea sarbatorii, "in limita fondurilor disponibile".

Mai mult, ultimul articol al propunerii acorda Televiziunii Romane si Radioului public posibilitatea de a difuza "emisiuni culturale" dedicate acestei zile.

La randul lor, actualii prefecti contactati de PressOne spun ca propunerea este una laudabila si foarte necesara. Citeste mai multe pe PressOne.ro


Citeste mai multe despre   























3162 vizualizari

  • +36 (36 voturi)    
    Ziua (Duminică, 1 octombrie 2017, 12:54)

    BillytheGreat [utilizator]

    reprezentantului guvernului in teritoriu,lol. Ce urmeaza, ziua lui "vrednic este" ?
    • +11 (11 voturi)    
      ce bine (Duminică, 1 octombrie 2017, 18:09)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui BillytheGreat

      ca au terminat de legiferat tot ce era mai important pentru economie in special, ca duduie de la atata lapte si miere care curge pe strazile noastre.
      acuma ce sa mai faca si ei? dau legi sa se sarbatoreasca ca deh, daca totul merge bine multumita conducerii intelepte.
      eu zic ca dupa ce se streseaza si cu legea asta, sa le dam si vreo 2-3 zile libere pe saptamana, asa de luni pana joi inclusiv, timp de 3 ani cat mai sunt pana la alegerile urmatoare, ca merita. a, a, a, si inca 5 pensii speciale (ptiu, ca era uit).
  • +30 (30 voturi)    
    propun 1 Aprilie (Duminică, 1 octombrie 2017, 12:57)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    de ce 2? 1 Aprilie este cea mai potrivita zi :Ziua Pacalicilor!
  • +30 (30 voturi)    
    Merita!!! (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:02)

    Dacialibera [utilizator]

    La cum merge Romania, Ziua prefectului ne lipseste...Da-l incolo de Centernar al Marii Uniri....Urmeaza sa sarbatorim tot ce mai debiteaza UDMR-ul sau....cine mai stie ce entitate sau autoritate care nu mai are contact cu romanul cinstit.. Apreciez ca adevaratul Binom care a prabusit Romania utimilor 27 de ani nu a fost SRI-DNA ci acela alcatuit din alte doua entitati caracterizate de LACOMIE, MANIPULARE, LIPSA DE SCRUPULE, POFTA DE PUTERE, CU ORICE PRET. Cele doua entitati se completeaza de minune si se sustin reciproc in spolierea Romaniei si a milioanelor de sarantoci. Binomul cel mai distrugator pentru tara asta amarata este PSD-Biserica Ortodoxa Romana. Sunt crestin-ortodox si asa voi muri dar mizeriile pe care le face nu ma pot determina sa tac si sa inghit toate nenorocirile pe care le creeaza„aceste entitati hulpave, formate, din ce in ce mai mult, din tot ce este mai urat mirositor si mai abject - indivizi fara scrupule, uniti in hotie, prostie si eludarea legii. Doamne ocroteste-i pe romani...sunau niste versuri. Doar Dumnezeu ne mai poate intelege si tine inca in viata.
  • +13 (13 voturi)    
    ce mare goanga-i asta de-i trebuie o zi nationala? (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:05)

    ty [utilizator]

    .
  • +28 (28 voturi)    
    asteptam cu interes ziua spagii (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:09)

    N.S. [utilizator]

    iar procentul sfant de 10% sa ajunga pe drapel
  • +32 (32 voturi)    
    Mai propun (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:09)

    Ord [utilizator]

    si Ziua Asistatului Social, Ziua Promisiunilor Nerealizabile, Ziua Imunitatii Parlamentare, Ziua Luptei cu Justitia, Ziua Autostrazilor si Ziua Statului in Trafic.
    • +11 (11 voturi)    
      ziua (Duminică, 1 octombrie 2017, 17:36)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      autostrazilor desenate pe hartie!!!!
    • +9 (9 voturi)    
      eu (Duminică, 1 octombrie 2017, 18:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      propun ca parlamentul sa nu aiba decat o singura zi de munca (ca au terminat de legiferat absolut tot ce trebuia). pe 30 Februarie, in fiecare an bisect.
  • +25 (25 voturi)    
    Va inselati cu totii (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:31)

    Alethea [utilizator]

    Ar trebui sa se numeasca Noaptea Romaniei si sa tinem drapelul in berna.
  • +16 (16 voturi)    
    Contrapropunere (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:32)

    Casargoz [utilizator]

    Sa fie 1 Aprilie.
    Atat.
  • +11 (11 voturi)    
    a@f.com (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:49)

    Casargoz [utilizator]

    Eu propun sa fie politic corect pe 1 Aprilie si initiative sa fie in conformitate cu vremurile in care cultura si știința sunt aruncate la gunoi:
    "Organizarea unor programe si manifestări cu caracter religios si spiritual dedicate recunoașterii rolului si meritelor instituției Prefectului la dezvoltarea tarii noastre din punct de vedere spiritual religios si practic inexsistent".
  • +17 (17 voturi)    
    Un fel de "hai pupati-l pe prefect ca e din PSD" (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:49)

    OmulNou [utilizator]

    La asa public, asa conducatori.
  • +21 (21 voturi)    
    Dar de ce ziua? (Duminică, 1 octombrie 2017, 14:02)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Nu ar fi mai bine noaptea?
  • +11 (11 voturi)    
    bei... (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:03)

    liviu_ [utilizator]

    sunt pe hotnews, nu?! ca stirea pare TNR...

    eu mai propun niste zile... tariceanu, dragnea... si neaaparat poza ultimului in fiecare sala de clasa!
  • +17 (17 voturi)    
    Mai pacalicilor comunisti (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:10)

    Rescator [utilizator]

    V-ati tampit de tot.Urmeaza ,dupa mintea voastra de oligofreni,sa muncim tot anul intr-o joi.Vorba mentorului
    vostru Lenin:"De la fiecare dupa posibilitati,fiecaruia
    dupa nevoi".Au incercat chestia asta doar cu chibriturile
    si intr-o singura zi s-au epuizat toate.
    Este clar ca nu aveti toate tiglele pe casa!
    • -9 (13 voturi)    
      Nu e zi libera (Duminică, 1 octombrie 2017, 16:24)

      Bogdan_Stavar [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Initiativa nu prevede acordarea unei zi libere. Este doar simbolica, cum sunt si alte zile. De exemplu: Ziua Dobrogei sau Ziua Ambulantei
  • +13 (13 voturi)    
    ! (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:51)

    nlln [utilizator]

    Inteleg ca prefectii vor fii " vedetele", cei care sunt sarbatoriti sau chiar institutia prefectului, reprezentata de prefect.
    Ca pe vremea lui Ceausescu.
    Sa vedem cine le inmaneaza buchetele de flori.
    Parca Firea a avut la Bucuresti ceva.. gen costum national, osanale, flori, promisiuni= minciuni, samd.

    Oricum o ocazie in plus de cheltuit bani, pomeni electorale dar..un bun prilej pentru a pune intrebari de interes general.
    De ce drumurile sunt asa cum sunt... de ce scolile arata cum arata... cum este cu spitalele... si multe altele.
    Nu conteaza ca este sarbatoare sau ce este, un prefect pregatit are raspuns " si in somn" la intrebarile concetatenilor sai.
    Daca se aplica strategia " Firea" suntem curiosi cine are acces.
    Se poate intampla sa fie o " sarbatoare a prefectului" pentru colaboratorii " loiali"?"Spaga" electorala nu dispare , doar se transforma.
    Vom vedea.
  • +14 (14 voturi)    
    promisiunile (Duminică, 1 octombrie 2017, 16:24)

    Pacala54 [utilizator]

    au fost realizate în totalitate, infrastructura e gata, totul este conform programului de guvernare, aşa că putem sărbători eventual chia recompensa şi prefecţii că pe ei îi uitasem de la măriri... ŢARA LUI GRAGNEA VODĂ.
  • +16 (16 voturi)    
    ziua prostilor (Duminică, 1 octombrie 2017, 16:29)

    Coco Whistle [utilizator]

    ca se serbeaza in fiecare zi.
    • +10 (10 voturi)    
      noi (Duminică, 1 octombrie 2017, 18:14)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      fiind prostii, din pacate.
  • +13 (13 voturi)    
    de acord cu asta.. (Duminică, 1 octombrie 2017, 17:06)

    CRMS [utilizator]

    Dar mai intai sa se declare zi libera "Ziua teleormaneanului" :)
    • +7 (7 voturi)    
      :)) (Duminică, 1 octombrie 2017, 18:15)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      mai, tu vrei sa te puna dragnea prefect si inca la Teleorman? bafta, ca-s multi la rand :)) - sper ca nu te-ai suparat de gluma.
    • +5 (5 voturi)    
      Sau (Duminică, 1 octombrie 2017, 21:57)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Ziua Perfectului. Departe de adevar,dar parca suna mai
      pe linie dpdv ideologic
  • +11 (11 voturi)    
    este clar (Duminică, 1 octombrie 2017, 17:42)

    vizirul [utilizator]

    parazitii din parlament nu au cu ce sa isi umple timpul
    si asa foarte scurt cu care onoreaza cu prezenta ininstitutie, cel mult doua zile pe saptamana, urmate de vacante, nenumarate sarbatori tot de ei inventate si desigur de foarte multi bani pe care ii incaseaza pentru tot acest efort titanic. Nu au nici o rusine!!!!!!!!!!
  • +13 (13 voturi)    
    De 27 de ani stau alesi,inutili pe capul romanilor (Duminică, 1 octombrie 2017, 17:49)

    Plagarus [utilizator]

    RO : infrastructura NU,invatamant de calitate NU,mediu fara gropi de gunoi ecologice,padurile RASE,sanatatea Jale,cercetarea stintifica Jale,..............
    De ce-i mai alegem ?????
  • +8 (8 voturi)    
    Ziua prefectultui (Duminică, 1 octombrie 2017, 18:10)

    Arkantas [utilizator]

    Neaparat pe 1 Aprilie , altfel nu are niciun farmec !
    Si sa fie denumita "Ziua statului degeaba "
  • +9 (9 voturi)    
    AKA .. (Duminică, 1 octombrie 2017, 19:58)

    Alius [utilizator]

    ..."Ziua Hotului" si are trebui comasate si sarbatorite impreuna toate: "Ziua Primarului", "Ziua Parlamentarului", "Ziua Senatorului", "Ziua Ministrului" si .. "Ziua Intermediarului" (adica a acelei persoane prin care ajung banii la cine trebuie).
    • +10 (10 voturi)    
      Haz de necaz! (Duminică, 1 octombrie 2017, 21:42)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      Eu zic sa sarbatorim cu furci si cu topoare!
  • +7 (7 voturi)    
    vai de mine, asta e mai mult decat o eroare (Duminică, 1 octombrie 2017, 21:51)

    revo [utilizator]

    e o greseala: noua zi nationala trebuie sa fie pe 28 OCTOMBRIE! Ziua de nastere a mult iubitului si stimatului domn-tovaras! Ba, voua, astora cu proiectul, vi s-a facut de bataie! Corectati imediat!
  • +8 (8 voturi)    
    Ce imbecili... (Duminică, 1 octombrie 2017, 23:01)

    Popandau [utilizator]

    Parlamentul asta e chiar inutil. Ba as putea spune ca de departe se vede ca face mai mult rau decat bine.
    Ma mir ca nu le-a venit ideea cu Ziua Statului Degeaba care sa fie neaparat remunerata special.
  • +2 (2 voturi)    
    daddy (Luni, 2 octombrie 2017, 13:58)

    adrian67 [utilizator]

    Eu propun o noua zi libera : ziua lui Dragnea.