Politic Show: Tovarasii lui Cozmanca, incolonati pentru Oprescu; PDL pregateste “doua-trei remanieri”; Parlamentul unicameral propus de Basescu se bate cap in cap cu regionalizarea dorita de UE

de S.P.     HotNews.ro
Luni, 28 septembrie 2009, 2:25 Revista Presei | Politic

Politic Show
Tovarasii lui Cozmanca, incolonati pentru Oprescu. Fosti activisti PSD, „pensionati” politic in „regimul Geoana”, asteapta startul pentru campania prezidentiala a primarului Capitalei. Primarul Capitalei Sorin Oprescu isi va anunta miercuri candidatura pentru Presedintia Romaniei, sustin surse din stafful de campanie condus de Octav Cozmanca. „Ma simt pregatit sa intru in lupta”, a confimat, sambata, Oprescu pregatirile pentru lansare. In acest timp, Cozmanca a pus pe picioare un Comitet de sustinere si a organizat o retea de activisti care sa se ocupe de campania in judete. „Reteaua Cozmanca” este formata din fostii tovarasi de lupta politica, vechi lideri PSD, marginalizati in „regimul Geoana”, relateaza EvZ.

PDL pregateste “doua-trei remanieri”. Colegiul Director al PDL l-a mandatat aseara pe premierul Emil Boc “sa ia toate masurile care se impun in vederea unei bune guvernari”. Desi anuntul n-a fost urmat de precizari suplimentare, indicii cu privire la intentiile PDL au fost oferite de secretarul general al partidului, Vasile Blaga, prezent in studioul Realitatea TV, conform EvZ.

Parlamentul unicameral propus de Basescu se bate cap in cap cu regionalizarea dorita de UE. Presedintele Traian Basescu propune acum romanilor, printr-un referendum, trecerea la un parlament unicameral. Din 2013 insa, Romania va fi constransa de apartenenta la UE sa aiba doua Camere ale Legislativului. Intentia sefului statului de a propune un sistem parlamentar unicameral vine in contradictie cu transformarile ce urmeaza sa se petreaca in Romania in urmatorii trei-patru ani. Concret este vorba despre reorganizarea administrativa a Romaniei, mai precis, la trecerea impartirii administrativ-teritoriale in regiuni. Or, in cazul unui astfel de sistem administrativ, existenta a doua Camere ale Parlamentului este aproape obligatorie, scrie Cotidianul.

PD-L a inchiriat Sala Palatului de doua ori pentru o singura lansare a lui Basescu. PD-L a inchiriat Sala Palatului si pentru 10 octombrie, si pentru 17 octombrie, au declarat pentru “Gardianul” surse din partid. Demersul PD-L de inchiriere in doua date diferite, cu costurile aferente, a Salii Palatului se datoreaza faptului ca Traian Basescu nu le-a spus nici macar democrat-liberalilor data precisa in care urmeaza sa-si anunte candidatura. Motivul oficial al inchirierii salii este Conferinta Nationala a PD-L, la care sunt asteptati 6.000 de invitati din tara si strainatate.

In editorialul "Tara cu doua Camere? Depinde cine sta in ele" Dan Cristian Turturica scrie: "Sa presupunem ca, printr-o minune, referendumul propus de presedintele Basescu ar scoate suficient de multi oameni la vot, iar acestia si-ar exprima optiunea pentru un Parlament cu o singura Camera. Sa presupunem ca dupa succesul referendumului, tot printr-o minune, parlamentarii si-ar pune singuri latul de gat, declansand procedura de revizuire a Constitutiei care, in final, le-ar garanta multora iesirea din politica deoarece ar reduce drastic numarul de locuri pe care vor candida la urmatoarele alegeri. Ei bine, tot acest lant de evenimente fericite si in mod cert surprinzatoare nu ar fi suficient pentru a rezolva cele mai mari neajunsuri ale sistemului legislativ romanesc: incompetenta, dezinteresul si coruptia majoritatii parlamentarilor." Integral in Romania Libera.

Mircea Marian, in editorialul "Sunt toti politicienii ticalosi?", afirma ca: "Putine lucruri ma scarbesc mai mult decat acei politicieni romani care injura sistemul pe care l-au creat, din care fac parte de foarte, foarte multi ani si pe care il intretin in continuare. Romania pare a fi plina de farisei care, in aplauzele publicului, isi reneaga originile." Integral in EvZ.


Citeste mai multe despre   



















1523 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    doctorul si pacientul (Luni, 28 septembrie 2009, 10:32)

    vasile [anonim]

    ma bucura faptul ca oprescu s-a hotarat sa candideze.care e problema ca este ajutat?ceilalti candidati nu sunt?cel putin doctoru prezinta incredere si cred ca ar fi un bun conducator,dar trebuie sa ne gandim cat de greu e sa aduci tara pe linie de plutire dupa conducerea dezastroasa a lui basescu si colaboratorilor lui.acordatii doctorului incredere si sunt sigur ca nu ne va dezamagi.eu unul asa o sa fac.
  • 0 (0 voturi)    
    Candidati (Luni, 28 septembrie 2009, 11:09)

    Ilarian [anonim]

    Toata lumea sare in capul lui Sorin Oprescu ca e securist care e ideea ca nu inteleg ? Daca taicasu a fost securist ce automat si fiul este ? Daca mergem dupa premisa asta atunci meseriile ar trebui sa fie erdeditare ! Oprescu este singurul candidat care la momentul actual promite ceva. Sper sa castige alegerile
    • 0 (0 voturi)    
      Pai a promis si la Primarie! (Luni, 28 septembrie 2009, 18:16)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Ilarian

      Asta e problema lui :), ca a promis destule, dar rezultatele "lipseste":
      1) A promis ca sta Primar si nu candideaza la prezidentiale
      2) A promis ca face niste proiecte in mandatul de Primar (sa amintesc doar de autostrada suspendata, desi as prefera sa termine din santierele incepute/pt fluidizarea traficului: Podul Basarab, Intersectia Doamnei, Razoare, etc)

      Eu inca mai astept minunea autostrazii. Pana una alta sa vedem daca macar pasajul de la Baneasa se termina la timp.
  • 0 (0 voturi)    
    politica (Luni, 28 septembrie 2009, 13:41)

    gigica [anonim]

    Un scenariu apropiat de 2004 in care primarul bucurestiului candideaza la presedentie singura diferenta este ca Sorin Oprescu nu a apelat la un spectacol jenant. Cred ca Oprescu va prelua stafeta de la Basescu si pe drept.
  • 0 (0 voturi)    
    zoo (Luni, 28 septembrie 2009, 14:01)

    Decebal [anonim]

    Cele 2 comentareii sunt scrise de acelasi lingau. Cica Oprescu chiar promite ceva??!!!! Cine drk nu promite ba boule?! Oprescu are asa de mare iubire pentru oamenii, ca din salvator de vieti (dixit doctorum) a ajuns politician. Nici Base' nici Opre' nu au formatie de politicieni (oamenii dialogului, ai viziunii) ei au profesat ca poruncitori (unu pe corabie altul prin spitale). Dar am o idee interesanta pt ideologul lui Opre'. Sa ne anestezieze pe toti romanii si poate o iesi President.
    Hai pa!
  • 0 (0 voturi)    
    doctorul (Luni, 28 septembrie 2009, 14:26)

    adrian [anonim]

    candidatura lui oprescu cred ca ar fii cel mai bun lucru care se poate intampla la aceste alegeri.cei trei "muschetari" care se spune peste tot ca se vor bate pt ciolan s-ar putea sa ramana pe dinafara.
  • 0 (0 voturi)    
    tovarasii lui oprescu (Luni, 28 septembrie 2009, 15:20)

    olivia [anonim]

    am observat ca oprescu are o arma secreta si anume carisma, cu care reuseste sa stranga de partea lui oameni politici are au facut parte din alte partide politice, sau care ar fi trebuit sa fie sustinatori ai altor candidati ,care au fost indepartati de oameni ca mircea geoana, si pe care oprescu reuseste sa si-i apropie.asta ma face sa imi pun un semn de intrebare asupra reusitei in acesta campanie electorala a lui geoana.oare de ce mai candideaza daca sansele lui de a castiga functia de presedinte sunt minime?
  • 0 (0 voturi)    
    Sorin Oprescu (Luni, 28 septembrie 2009, 15:56)

    AndreiT [anonim]

    Candidatura la presedentie a lui Sorin Oprescu ma bucura deoarece am un motiv pentru a merge la vot.Este candidatul ideal si am incredere in el ca va aduce schimbarea mult asteptata de noi.Sper sa castige alegerile!
  • 0 (0 voturi)    
    Oprescu (Luni, 28 septembrie 2009, 16:07)

    Alin [anonim]

    Candidatura la presedentie a lui Sorin Oprescu ma bucura deoarece am un motiv pentru a merge la vot.Este candidatul ideal si am incredere in el ca va aduce schimbarea mult asteptata de noi.Sper sa castige alegerile!
  • 0 (0 voturi)    
    Vot 2009 (Luni, 28 septembrie 2009, 16:55)

    Sinan [anonim]

    Eu nu prea sunt genul care merge la vot din cauza optiunilor pe care le am , de obicei niciuna toti candidatii fiind la fel . Dar daca ar fi sa participe in cursa electorala si Oprescu cred ca ma voi duce sa il votez , nu de alta dar m-am plictisit de aceeasi hoti comunisti , macar Oprescu e independent .
  • 0 (0 voturi)    
    basescu, mai lasa-ne! (Luni, 28 septembrie 2009, 17:04)

    razvan [anonim]

    basescu are numai idei tampite!ce rost mai are organizarea acestui referendum pentru trecerea la un parlament unicameral daca din 2013 Romania va fi constransa de apartenenta la UE sa aiba doua Camere ale Legislativului?poate doar pentru sondajele cu privire la prezenta la vot.
  • 0 (0 voturi)    
    Cozmanca si tovarasii (Luni, 28 septembrie 2009, 17:06)

    Simina [anonim]

    Cred ca Oprescu o sa le ia fata la toti ahtiatii astia dupa putere inclusiv Basescu.Nu stiu cat randament v-a avea "Cozmanca si tovarasii " in campania electorala dar eu sigur am sa il votez pe Oprescu.
  • 0 (0 voturi)    
    lumea debusolata ,va crede demagogiile politicieni (Luni, 5 octombrie 2009, 16:54)

    ene dragos marian [anonim]

    la audientele tinute,conducerea oficiului de cadastru si publicitate imobiliarasau dat de gol asupra motivului real al neeliberarii nici de vatre p.m.b.,ori de primaria sectorului 1 bucuresti a actelor solicitate:”cum sa va dea actele ,daca pe terenul dvs.se construiesc blocuri de catre firme mari “
    de ce nu ia masuri primarul oprescu impotriva conducerii dgjcl?pentru ca este santajat de catre d.n.a. –la ordinul agentului securitatii-basescu traian!reiterez ca in momentul in carea o sa ma prevalez de cate dovezi dispun, o sa plecati singuri din magistratura!e valabil si pentru lidia!
    preluand modelul basescian,in18.11.2008primarul capitalei, sorin oprescu,care ii apara pe coruptii de la directia juridic,legislatie si contencios, a declarat, luni seară, la antena 3, că, după trei mandate la primărie, va candida la preşedinţie, dacă îl "vrea lumea" şi dacă se va simţi "la fel de tânăr"." desi i-am aratat ce au facut cu ocazia audientelor tinute,oprescu a aparat interesat ilegal conducerea criminaa a dgjcl ca si pe basescu,spunand ca” ciorditorii au sustras actele si ca de aceea nu se mai gasesc in p.m.b.,si nu poate sa mi le dea”!
    majoritatea judecatorilor carora li se repartizeaza dosarele in care eu sunt parte,sunt oamenii de casa ai familiei ceausescu ,barbulescu ,sandu,,dinulescu ghioca,iordache, creci.foarte multi dintre acestia au fost informatori ai securitatii ca politiei politice ,deci nu pot sa respecte drepturile omuluin,ci doar sa le violeze .-.au fost violate de către autorităţile statului român următoarele drepturi fundamentale garantate de c.e.d.o. şi de protocoalelele sale :