EvZ: Care presedinte ti se potriveste?

de EvZ     Evenimentul Zilei
Luni, 2 noiembrie 2009, 16:19 Revista Presei | Politic

Care e presedintele tau?
Foto: Evenimentul Zilei
Evz.ro iti ofera posibilitatea de a descoperi care este candidatul la presedintie care ti se potriveste cel mai bine, prin intermediul unui test de compatibilitate.

Chestionarul contine intrebari pe teme de actualitate din domeniile politic, economic si social, de la Parlamentul unicameral la legalizarea prostitutiei.

Realizarea testului s-a bazat pe programele candidatilor cu sanse reale, pe declaratiile acestora referitoare la temele respective, dar si pe raspunsurile la chestionar furnizate de o parte dintre cei inscrisi in cursa pentru Palatul Cotroceni.


Intra pe
Evenimentul Zilei si vezi care presedinte ti se potriveste.


Citeste mai multe despre   



















2141 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    doctrine (Luni, 2 noiembrie 2009, 16:31)

    Tataie [anonim]

    De parca doctrinele ar conta in jocul politic romanesc :)
  • +4 (4 voturi)    
    colosal.. (Luni, 2 noiembrie 2009, 16:45)

    nihilistu' [utilizator]

    Intr-o tara in care oamenii reclama in primul rand inconsecventa oamenilor politici vis-a-vis de opiniile exprimate fata de anumite subiecte in raport cu actiunile intreprinse, iar dumneavoastra ne oferiti un "test" care are la baza tocmai "opiniile" diversilor canditati la nivel declarativ :))

    Un astfel de "test" ar fi util doar daca promisiunile electorale ar avea caracter obligatoriu pentru cei ce vor fi "alesi". In felul asta in timp s-ar putea contura vreun fel de "profil" al diversilor candidati..

    altfel, eu pot sa va promit ca: vreau sa eradic saracia din Romania, sunt pentru acordarea caselor gratuite pentru toata lumea, vreau sa interzic mita in sistemul public, si sunt de parere ca ar trebui ca parlamentul sa numere 10 persoane remunerate cu salariul minim pe economie. ia sa vedem, cati dintre votanti se vor "mula" pe profilul meu electoral?!

    bafta!
  • +1 (1 vot)    
    compatibilitate verificata (Luni, 2 noiembrie 2009, 16:47)

    Holon [utilizator]

    Am facut testul, rezultatele corespund cu optiunea mea de vot. Initiativa celor de la EVZ e binevenita si chiar distractiva, in cel mai bun sens. Cred ca un asemenea test poate fi util celor care nu s-au decis inca pe cine sa voteze ca presedinte al Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    Ha...funny (Luni, 2 noiembrie 2009, 16:48)

    bgd [anonim]

    1. Antonescu, 2. Oprescu , 3. Hunor.
    Nici Base..nici Geoana si nici Becali.
    Exact cum mi-as dori...
    Ce pacat ca nu pot alege eu Presedintele.... :)))
  • 0 (0 voturi)    
    unul care nu participa (Luni, 2 noiembrie 2009, 17:14)

    lup [anonim]

    deci procesul de alegere/selectia unui presedinte este complet alterat in romania. romanii trebuie sa aleaga un presedinte pe care nu-l doresc. trebuie sa schimba asta si iute ca miine poimiine dam coltul si vor striga copiii dupa noi.
  • 0 (0 voturi)    
    14? (Luni, 2 noiembrie 2009, 17:18)

    ciprian [anonim]

    De ce nu apar toti candidatii ci doar 6? E o dezinformare.
    • 0 (0 voturi)    
      ba e corect (Luni, 2 noiembrie 2009, 20:48)

      Ta-Tai-Yeh [anonim] i-a raspuns lui ciprian

      Pai ce doctrine crezi ca promoveaza Remus Cernea ? Ateismul, drogurile usoare, drepturile minoritatilor sexuale. Si dupa cum a zis Remus, Romania va fi cu adevarat o tara europeana cand va avea ca presedinte o tiganca lesbiana ! A uitat sa ceara sa fie si vrajitoare :))
  • 0 (0 voturi)    
    io io io!!! (Luni, 2 noiembrie 2009, 17:58)

    alex [anonim]

    JFK!!!!!111
  • 0 (0 voturi)    
    drepturi de autor (Luni, 2 noiembrie 2009, 18:07)

    Bogdan [anonim]

    Cred ca trebuie sa cer cuiva drepturi de autor pentru idee: http://www.pixme.org/politica/noi-cu-cine-votam/3226
  • 0 (0 voturi)    
    prezidentiabilii (Luni, 2 noiembrie 2009, 19:01)

    cristi [anonim]

    Romania are nevoie de o schimbare si aceasta poate veni de la Crin Antonescu sau Sorin Oprescu.
    Basescu si Geoana sunt vinovati aproape in aceeasi masura pentru situatia extrem de grava in care ne aflam.
    Neparticipand la vot nu-i sanctionati pe cei doi , ci din potriva ii ajutati pentru ca au structuri de partid foarte puternice care pot influenta rezultatul cu o participare scazuta la vot. Ei asta isi doresc, oameni putini la vot.
    Veniti sa votati .
    Eu am incredere in Crin Antonescu.
    • 0 (0 voturi)    
      ada (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 4:31)

      Ti-ai gresit vocatia. [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Tin sa te anunt ca geoana nu prea a fost la guvernare.Si asa erau si prostii in 2004 ca am incredere in basescu ca nustiu ce,ca va face,ca va drege.Cam asa o sa stea treaba si cu antonescu.Si nu am scris cu litere de tipar din adins.