Traian Basescu despre Ridzi: Ar fi fost corect ca PDL sa o suspende din functie pana se pronunta Parchetul

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2009, 10:54 Revista Presei | Politic

Presedintele Traian Basescu declara, intr-un interviu publicat luni de "Gazeta Sporturilor", ca era corect ca PDL sa o suspende din functia de ministru al Tineretului pe Monica Iacob Ridzi pana cand se pronunta Parchetul si ca aceasta "are responsabilitatea falsului, daca l-a facut".

"Cazul acesta imi vorbeste despre erori. Una dintre erori este probabil si a mea, care am fost un sustinator fara rezerve al promovarii oamenilor tineri. S-a dovedit ca nu tineretea trebuie sa fie atributul fundamental, ci competenta. Si aici o spun deschis: e vorba de promovarea de tineri si de femei. Probabil ca trebuie sa scapam de acest complex al promovarii tinerilor doar pentru ca au promovat in partid si sa reasezam criteriile de competenta, indiferent de virsta si sex, ca fiind fundamentale", a incercat seful statului sa traga o concluzie a acestui caz care o are ca personaj central pe Monica Iacob Ridzi.

El mentioneaza ca integritatea unui om o cunosti de multe ori dupa ce ii dai functia. "Aici este una dintre marile necunoscute. Si sa stiti ca, la foarte multi, nu integritatea este problema cea mai mare. Problema este responsabilitatea", adauga Basescu.

Presedintele precizeaza ca a constatat ca, uneori, cel numit politic devine "o victima a sistemului".

"Daca este responsabil isi pune oameni de a caror competenta sa fie sigur. Daca nu este responsabil isi aduce oameni de partid. Si atunci esecul este garantat. Mai dreveme sau mai tarziu va semna hartii cu care ajunge in fata DNA", explica Basescu.

Intr-un alt interviu pentru Romania Libera, intrebat daca regreta ca a incurajat-o prea mult pe Elena Udrea, daca se putea face guvernul si fara ea, presedintele Basescu a raspuns: "Da, fara nici o problema, nimeni nu-i de neinlocuit".

R.l.: Credeti ca ati pierdut sustinatori si din aceasta cauza?
T.B.: Sigur, toate sunt lucruri care au costuri pe care mi le asum.

Cazul EBA

R.l.: Va pare rau ca nu ati descurajat-o pe fiica dvs. sa intre in politica?
T.B.: Ce sa mai spun acum, s-a dus… Asta mica a stat dupa mine prin toate campaniile, a crescut la partid. Am impiedicat-o rand pe rand sa candideze la Consiliul General al Capitalei si la alegerile parlamentare, dar acum n-am putut sa negociez decat sa nu mearga pe lista PDL.

R.l.: In Franta fiul lui Nicolas Sarkozy s-a retras dintr-o cursa politica importanta dupa ce presa a scris doua saptamani despre pericolul unei dinastii.
T.B.: Pe de alta parte, exista familii care fac politica din generatie in generatie, dar probabil ca nu era momentul la noi.

R.l.: Ati pierdut multi sustinatori pe seama carierei politice a fiicei dvs.?
T.B.: Cred ca da; si atunci, si cand s-a facut alianta de guvernare PSD-PDL.

Integral Romania Libera


Citeste mai multe despre   






















1935 vizualizari

  • -3 (27 voturi)    
    Pazvante chioru' (Luni, 30 noiembrie 2009, 10:57)

    mircea dragu [anonim]

    Devine chiar disperat.
    Pai pdl trebuia sa o suspende, sau el ca presedinte ??
    De ce nu a suspendat-o din functie cum a facut cu Atanasiu ,desi atanasiu era nevinovat ???
    • +3 (11 voturi)    
      Corect (Luni, 30 noiembrie 2009, 11:10)

      Lars [anonim] i-a raspuns lui mircea dragu

      Corect, el trebuia sa actioneze asa cum a actionat in alte cazuri.
      In acest caz insa a ignorat problema o lunga perioada desi vinovatia era de un milion de ori mai clara fata de cazul Atanasiu.
    • 0 (18 voturi)    
      e disperat si matelotu (Luni, 30 noiembrie 2009, 11:12)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui mircea dragu

      isi arunca oamenii din corabie in speranta ca mai poate prosti pe cineva
      • 0 (4 voturi)    
        Un om care nu-si recunoaste greselile... (Luni, 30 noiembrie 2009, 14:07)

        mitza [anonim] i-a raspuns lui gica pantalon

        Un om care nu-si recunoaste greselile...nu are nici o sansa sa le repare.

        Este adevarat ca a pierdut voturi si cu Udrea si cu Eba. Iar daca ar lua-o de la inceput, ar trebui sa faca la fel.

        E fiica-sa, voi ce vreti acum? Un parinte poate fi orb cand e vorba de copilul lui. Mi se pare dovada de echilibru sa recunoasca asta.

        El nu trebuie judecat dupa prezenta copiilor
    • 0 (16 voturi)    
      GEOANA NU ARE NICI O SANSA (Luni, 30 noiembrie 2009, 11:14)

      Nostradamus [anonim] i-a raspuns lui mircea dragu

      Voi care il sustineti, nu va e rusine cu el? Nu suferiti cind auziti ce prostii spune si cum fuge de Basescu? Simtiti ca va reprezinta cu adevarat?
      Nu vedeti ca nu are nici o sansa?
      Sa mergi pe mina unui luzer e frustrant, mai aveti timp sa schimbati tabara.
      • 0 (4 voturi)    
        Poate veniti voi aici (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:48)

        titus [anonim] i-a raspuns lui Nostradamus

        Noi avem majoritate parlamentara, o solutie pentru un premier serios (nu un Livache), realtii externe bune atat cu SUA cat si cu Rusia.
      • +1 (5 voturi)    
        unu (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:55)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Nostradamus

        ba da. mie mi-e rusine cu geoana dar e singura solutie. inca 5 ani cu baselu ar fi dezastru
      • +4 (4 voturi)    
        Sa mergem cu invingatorii (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:56)

        gore [anonim] i-a raspuns lui Nostradamus

        Adica, cititorule in stele, ne propui sa fim la fel de lasi si de lipsiti de coloana vertebrala, adica un caracter de tzucalar entuziast. Ca alti 67-68% au avut alta parere, ce iti spune asta ? De ce trebuie sa ma simt reprezentat de cel pe care tu il simpatizezi ? De ce simti nevoia sa ma cataloghezi in fel si chip daca nu iti impartasesc opinia ? Poate ca simpatizez pe altul, sau nu il simpatizez pe nici unul dintre ei. De ce trebuie sa ma inregimentez intr-o grupare sau alta ? Nostradamuse, tata, poate accepti si tu ca nimeni nu are monopolul inteligentei si al solutiilor, ca exista alternative, ca exista liberul arbitru si ca avem libertatea alegerii. Acum 20 de ani pentru asta s-a iesit in strada si niste inocenti au murit, ca sa avem libertatea asta. Ai o optiune ? Te respect pentru ea, dar pretind si eu respect pentru optiunea mea.
    • -1 (5 voturi)    
      Multa minte si ratiune au unii (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:40)

      Costin [anonim] i-a raspuns lui mircea dragu

      PDL are organizatiile si structurile de decizie proprii. Sa inteleg ca trebuia sa le impuna precum un dictator? Oamenii aceia sunt teleghidati de sfori? Nu au minte si putere de decizie?

      Ce parghi are un presedinte sa decida intr-un partid?
  • -4 (18 voturi)    
    Dar era greu avand in vedere serviciile aduse (Luni, 30 noiembrie 2009, 10:59)

    pd minus l [anonim]

    partidului, este?
    Prietenii stiu de ce.
    Acum incerci sa te reconciliezi cu vechea garda. :)
    Succesul depinde de cati bani mai dau pe tine...
  • -2 (14 voturi)    
    Bine. (Luni, 30 noiembrie 2009, 11:02)

    Dan.m [utilizator]

    Bravo Base , gandesti sanatos. Inteleapta remarca.Da nu-i bai acum.
  • +5 (17 voturi)    
    cam tarziu (Luni, 30 noiembrie 2009, 11:03)

    mircea [anonim]

    sa fim bine intelesi dom' presedinte. va votez duminica, cu toate panaramele astea din pdl.

    datoria dvs e sa curatati partidul de panarame si sa aveti grija ca ramane curat. altfel, daca nu iese geoana acum, sigur iese peste 5 ani.
  • +2 (10 voturi)    
    terminati cu prostiile astea odata! (Luni, 30 noiembrie 2009, 11:08)

    ion [anonim]

    dle. presedinte,
    sfatul meu pentru urmatorul mandat:
    1. aduceti japonei/germani tineri si/sau mai putin tineri, nu conteaza!!!
    2. reevaluati standardul de admitere in structurile guvernamentale!
    3. introduceti referendumul ca fiind cea mai ieftina solutie de modernizare a Romaniei!
    4. introduceti criteriul de evaluare psihic a oricarui politician,parlamentar,magistrat,primar, sa nu aiba dreptul sa candideze fara expertiza psiihiatrica!
    examenul trebuie efectuat trimestrial pentru functiile solicitante, inclusiv presedintele statului!
    5. sa se introduca amnisitie fiscala si judiciara prin lege pentru persoanele care doresc sa-si rascumpere greselile datorita unui sistem corupt fara de care nu ar putea supravietui!
    6. sa se alinieze constututia romaniei cu una occidentala de traditie, sa se faca punct cu punct si sa se termine odata cu iorgovanismele astea!
    7. sa se introduca procedurile judiciare folosite in occident fara intarziere.
    astea sunt doar cateva chestii!....
    incepeti cu ceva!!!!!!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      Solutia e mult mai simpla (Luni, 30 noiembrie 2009, 11:18)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui ion

      si nu are decat un singur punct:

      -sa fii roman si sa accepti si intelegi ce vor romanii din jurul tau. Adica sa te impaci cu gandul ca esti roman si sa te bucuri din tot sufletul de acest lucru.
    • -2 (10 voturi)    
      n-ai intzeles nimic ..! (Luni, 30 noiembrie 2009, 11:26)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui ion

      Ioane...saracu de tine..n-ai intzeles nimic !
      N-ai intzeles ca de examinarea psihiatrica are nevoie in primul rand dl. Basescu si chiar acum.. ca sa scapam mai repede !!!
  • -4 (12 voturi)    
    base disperatul (Luni, 30 noiembrie 2009, 11:11)

    jiji [anonim]

    base, esti un adevarat omule! zici asta dupa aproape 1 an? nu ai fost tu seful guvernului?
    • +1 (1 vot)    
      hai sa-ti explic (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:26)

      ego sum [utilizator] i-a raspuns lui jiji

      "seful guvernului", cum ii spui tu, este primul ministru, basescu este presedintele tarii.
      presedintele are alte atributii !!!!!!!!!
      mai frate, da' voi ce mama draq ati fi vrut sa va faca omul asta de sunteti atat de inversunati ???
  • +1 (13 voturi)    
    Votati traian basescu! (Luni, 30 noiembrie 2009, 11:43)

    clarinita [utilizator]

    Macar TB are responsabilitatea admiterii unei erori si capacitatea de a o indrepta! sa vedem asta si la iliescu. o demitem pe ridzi, dar cine ne aduce inapoi mortii din '89???
    • +2 (6 voturi)    
      cum????? (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:14)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui clarinita

      Refuz sa cred ca asta e o mostra de gandire libera in 2009!
      • +1 (3 voturi)    
        cel mai probabil... (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:28)

        Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        Un postac...
  • +3 (5 voturi)    
    stiti ceva? (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:22)

    ego sum [anonim]

    mie chiar imi plac raspunsurile omului - dictate de consilieri sau nu, au bun simt si merg foarte mult pe imaginea care si-a construit-o in campanie "sunt om si eu, gresesc, platesc dar evoluez, merg mai departe nici nu-mi pun cenusa-n cap nici nu incep sa arunc cu piere in altii" ...
    evident, il voi vota ...
    • +2 (4 voturi)    
      Raspunsuri dar si FAPTE (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:44)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui ego sum

      Eu cred ca Basescu nu poate fi condus de altii, de aceea au unii "munitie" cum ca ar fi dictator.
      Pe de alta parte Geoana are in spate o serie de persoane dure care nu se lasa.

      Faptele celor doi vorbesc. Este Basescu dictator? Are Geoana putere sa conduca pe cei din spatele sau?
  • +1 (5 voturi)    
    mereu suprinzatorul base (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:52)

    dinastia base [anonim]

    "Pe de alta parte, exista familii care fac politica din generatie in generatie, dar probabil ca nu era momentul la noi."

    Oh, really? Cine oare l-a invatat pe Base sa dea raspunsul asta? adica asta voia el, sa faca o dinastie, si a vazut abia dupa aia ca nu e momentul???
  • -1 (5 voturi)    
    vv (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:04)

    Adrian [anonim]

    Ce om bun Basescu! De fapt copilul ala s-a ferit de teama sa nu fie mangaiat. Bai penibililor!! Filmul e cat se poate de real. Fiti atenti la detali. E suficient. Urmariti tricoul marinarului si o sa vedeti ca face cutele in mod natural atunci cand ii aplica "mangaierea". Daca urmariti filmul la calitate mai buna, se aude plesnitura pe fata copilului. Toata lumea din zona intoarce capul in acelasi timp. Sunt o multime de detalii ce sunt convins ca nu pot fi realizate si sincronizate pentru a realiza un fals. Povestile cu lumina, cu chelia... doar povesti. Cine cunoaste la un nivel nu foarte inalt domeniul foto-video, stie ca toate acele lumini si umbre apar cat se poate de natura din cauza luminilor de pe scena si de la camere. Sunteti penibili cu filmul vostru "trucat". In realitate vreti doar un presedinte trucat
  • 0 (0 voturi)    
    pai... (Luni, 30 noiembrie 2009, 20:42)

    taranistu [utilizator]

    daca nu le-ai dat voie??!?!?!?!