Mircea Geoana: Schimb procurorul general, dar Daniel Morar ramane la DNA

de Catalin Tolontan     Tolo.ro
Joi, 3 decembrie 2009, 10:48 Revista Presei | Politic

Catalin Tolontan a publicat joi, pe blogul sau, interviul pe care candidatul PSD la presedintie, Mircea Geoana, l-a acordat publicului Gazetei Sporturilor si cititorilor tolo.ro. Liderul social-democrat anunta cu aceasta ocazie ca este posibil ca dosarele lui Adrian Nastase sa fie politice, ca nu il va schimba pe Daniel Morar de la DNA, dar ca procurorul general Laura Codruta Kovesi nu va ramane in functie, daca el va castiga alegerile.

Iata cateva fragmente din interviul acordat de Mircea Geoana celor de la Gazeta Sporturilor si cititorilor blogului tolo.ro.:

- Revenim la Adrian Nastase si la dosarele lui de la DNA. Credeti ca au fost dosare politice, asa cum sustine colegul dumneavoastra de partid?
- Posibil ca da. Dar au ajuns in justitie si nu e treaba mea sa ma pronunt. A gresit Nastase, plateste in justitie. Nu e treaba mea sa urgentez dosarele. Nu este jobul meu. O tara in care legea este capricioasa este o tara nesigura, nedemocratica si neatractiva economic.

- Seful DNA, Daniel Morar, e contestat puternic din interiorul PSD. Il veti schimba daca ajungeti presedinte?
- Nu il schimb. Morar are un mandat. Nu am nici un fel de treaba cu Directia Nationala Anticoruptie. In schimb, procurorul general al Republicii este alta conversatie. Doamna Kovessi a fost contestata de CSM. A fost pusa acolo cu fortarea regulii de desemnare a unui inalt demnitar.

- O veti schimba?!
- (Ramine cu privirea fixata in cea a jurnalistului) Probabil ca da. Da. Insa Daniel Morar este numit in regula, nu m-am opus cind a fost instalat. Institutiile trebuie sa functioneze si politizarea justitiei nu este buna pentru Romania. De asta a esuat Basescu in lupta impotriva coruptiei. Pentru ca a numit el de trei ori mai multi procurori decit Iliescu si Constantinescu la un loc. Eu o sa cer resurse pentru justitie. Dar nu ma amestec.

Citeste mai multe fragmente pe tolo.ro.


Citeste mai multe despre   























1220 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    ehe.... (Joi, 3 decembrie 2009, 10:56)

    airamerica [utilizator]

    Mirciulica, intai sa castigi tu alegerile.
    Apoi nu te grabii cu schimbatul asta, cu nu tu schimbi nimic, uite-te peste umar si ai sa vezi cine schimba...
    • +7 (11 voturi)    
      Gioana face angajari. Aplicati! (Joi, 3 decembrie 2009, 11:12)

      Costel [anonim] i-a raspuns lui airamerica

      In urma demontarii filmului cu copilul, s-a scos un nou post la oferta: http://www.bestjobs.ro/locuri-de-munca-angajam-editor-video-cu-mai-multa-experienta/39117/5

      Va doresc NOROC BUN !!!
      • -5 (5 voturi)    
        (best,e) jobs (Joi, 3 decembrie 2009, 12:05)

        rodica [anonim] i-a raspuns lui Costel

        by the way .. abonata fiind la site-urile de joburi, zilele trecute am primit pe email de la ejobs sau bestjobs - sincer, nu mai stiu care dintre ele, un email propagandistic pro pdl. din partea mea, putea fi si pro psd DAR oare cum au intrat in posesia adreselor de email?!
        • +3 (5 voturi)    
          Rodica, (Joi, 3 decembrie 2009, 12:59)

          GorillaKilla [anonim] i-a raspuns lui rodica

          Rodica. Ti-am zis sa nu mai indoiesti tescovina de la partid cu mitilic, ca incepi sa ai halucinatii. O fi fost mai cu postarile de pus pe forumuri, dar fiind sub influenta ai crezut ca e de la Bestjobs cu un job mai de Doamne ajuta, ca ii grea viata de postac.
          Daca ai pune un pic neuronu' la treaba ai stii ca daca esti inscrisa pe Bestjobs le-ai dat adresa de mail. Da uneori e greu cu pianu' pe scari.
          • 0 (0 voturi)    
            indubitabil (Joi, 3 decembrie 2009, 17:00)

            rodica [anonim] i-a raspuns lui GorillaKilla

            .. ca site-ul e/best/job are adresa mea de email, ca doar sunt inregistrata la ei. intrebarea mea era cum au ajuns cei care trimit spamuri politice sa foloseasca baza lor de date. dar cum acest fapt e bifat la tine ca semn de buna purtare, incep sa-mi pun serioase semne de intrebare in ce-i priveste pe cei pe care il aplauzi.
  • +21 (25 voturi)    
    justitie si pentru noi (Joi, 3 decembrie 2009, 10:56)

    nico [anonim]

    Pai d-le Geoana, resurse pt justitie am vazut ca inseamna mai multi bani la salariu si pesie pt d-nii de acolo. Dar cu reforma de acolo cum ramane, calitatea, integritatea actelor de justitie, cu milioanele de euro platite de statul roman la CEDO despagubiri pentru acte de justitie injuste ? De ce parlamentarii sa aiba imunitate pe probleme de coruptie ? Unde mai e asa in UE ?
  • +21 (25 voturi)    
    m-am lamurit si cu justitia (Joi, 3 decembrie 2009, 10:58)

    Tomis [utilizator]

    Mai ramane sa-l puna pe Ponta la justitie, omul care zicea ca "dupa ce s-au comis atatea nereguli in Parlament, ce mai conteaza inca una" (cu privire la legea neconstitutionala care prevede ca un guvern darmat poate sa faca bugetul anului urmator). Votati-l cu doua maini oameni buni, sa avem o tara de prostanaci.

    Am o propunere mai buna - sa vina Nastase la justitie, duetul van Ghelie & Nee Ka la interne, Patriciu la economie, etc...

    Apropo, cu asta cum ramane?
    http://prezidentiale.evz.ro/emain/articolul/878327/Afacerile-americane-din-jurul-familiei-lui-Geoana
  • -17 (19 voturi)    
    Bine face (Joi, 3 decembrie 2009, 11:02)

    Alina Acsinte [anonim]

    kovesi a facut prea multe tampenii si prea mutea auzuri.
    Puterile, oricare din ele trebuie contrabalansate...macar din timp in timp.
    Cat despre base....ne vedem la victoriei la tzepe...si-o ridicat-o singur 5 ani de zile.
  • +11 (13 voturi)    
    nici nu ma asteptam ca dosarele (Joi, 3 decembrie 2009, 11:04)

    kalu [anonim]

    protejatilor si ale membrilor de partid sa nu fie politice !!! Stie toata lumea ca Nastase, Vanghelie, Remes si gaska sunt niste mironosite nevinovate batjocorite pe criterii politice. Mie groaza de aceste declaratii publice dar sunt de-a dreptul speriat de ceea ce inca nu ati declarat dar veti face daca veti castiga alegerile.
  • +6 (10 voturi)    
    aha (Joi, 3 decembrie 2009, 11:08)

    an [anonim]

    mai bine te-ai schimba pe tine cat mai ai timp, pana la alegeri, ca nu ne-ai convins de ce sa te votam.

    nu mai fa tu planul ca tiganul, ca o sa te ineci la mal, big time.
  • +6 (10 voturi)    
    Hotie pe fata! (Joi, 3 decembrie 2009, 11:13)

    Angela Similea [utilizator]

    Normal ca nu este teaba ta sa urgentezi dosarele lui Nastase: e colegul tau de partid si dupa ce ti-a dat si tie ce-a furat de la romani constiinta iti spune sa incerci sa-l scapi de aceste dosare! Hotie pe fata!
  • +7 (11 voturi)    
    Hopa bre! (Joi, 3 decembrie 2009, 11:16)

    Cristi [anonim]

    Pai ce, te crezi deja presedinte? Nu ti-e rusine nesimtitule? Mars inapoi la Moscova! Acolo e locul tau. Si ia-l si pe "liberalul" Chucky Antonescu cu tine.
  • +4 (8 voturi)    
    A treia vizită a lui Geoană la Moscova (Joi, 3 decembrie 2009, 11:23)

    czm [anonim]

    http://www.curentul.ro/2009/index.php/2009120337629/Actualitate/A-treia-vizita-a-lui-Geoana-la-Moscova.html
  • +6 (10 voturi)    
    mai bine (Joi, 3 decembrie 2009, 11:28)

    mos ion roata [utilizator]

    te-ai schimba,ca sa fi mai proaspat,mai curat fiindca am impresia ca ai nevoie-din cauza fricii ai facut pe tine
  • +3 (7 voturi)    
    Ce mai conteaza? (Joi, 3 decembrie 2009, 11:39)

    domino63 [anonim]

    La cate magarii ai visat, ce mai conteaza una?!
    Sper ca romanii sa aiba minte si sa nu te mai vad!
    Mamaaa, ce cafteala iei de la madam mihaela si de la soacra, daca nu iesi?!
    Ele nu vor face o fapta buna si s/ar putea sa dormi cu cainele! Ai grija, si ala este rau, musca!
  • +4 (8 voturi)    
    decizia asta (Joi, 3 decembrie 2009, 11:43)

    micsunica [anonim]

    Decizia asta, domnule Geoana, nu are nici o legatura cu domnul procuror Licu, membru CSM, protejatul si preferatul domnului Ponta?
    Care lege a fost incalcata, care "regula de desemnare"? Ca am inteles ca sunteti si jurist.
    Stiti ce inseamna aviz consultativ?
    • +1 (3 voturi)    
      e jurist (Joi, 3 decembrie 2009, 12:15)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui micsunica

      facut la apelul de seara,ofiterii,inainte de 89 puteau sa fac dreptul,de fapt ridicau doar diploma.
  • +1 (5 voturi)    
    esti sigur, tov Joanna? (Joi, 3 decembrie 2009, 11:49)

    io [anonim]

    da-mi voie, draguta, sa te citez: "A gresit Nastase, plateste in justitie" ...
    esti sigur ca nu cumva tocmai partidul pe care il conduci a blocat in parlament cererile Procurorului General de incepere a urmaririi penale in Zambaccian 2?
    atunci v-ati pronuntat toti, ca acest dosar e o facatura, ca e dosar politic etc...
    acu' cica nu stii, nu te pronunti?
    cind te-a prins simtul civic, odata cu inceperea campaniei electorale?
    mincinos mic (mic ca om politic, ca mincinos este mare !), rusine sa-ti fie!
    normal c-o schimbi pe Kovesi, cum si-a permis impertinenta sa ceara din nou Parlamentului sa avizeze urmarirea penala in Zambaccian 2, dupa ce CCR a invalidat modul in care s-a stabilit cvorumul si majoritatea votului pe care l-ati dat la precedenta cerere...
  • -3 (3 voturi)    
    TRAIASCA PARTIDUL NOSTRU FDGR !!! (Joi, 3 decembrie 2009, 12:07)

    TRAIASCA PROSTIA ROMANA !!! [anonim]

    20.000 de euro ??? autostrazi ??? Uitati aici:

    http://www.youtube.com/watch?v=ROnkrW5dROw ////
    //////

    http://www.youtube.com/watch?v=Zk-H3oRiuNg&feature=related ////
  • +3 (7 voturi)    
    moscovitul... (Joi, 3 decembrie 2009, 12:12)

    vallya3 [utilizator]

    Draga tovarase si pretene...
    Nu vei castiga alegerile si nu va fi nevoie sa faci schimbari in justitie si alte organisme ale statului...
    Nu te obosi
    Vei ramane prostanacul...satului (Dabuleni)
  • +2 (4 voturi)    
    Sa nu uiti Darie, pardon Gioala! (Joi, 3 decembrie 2009, 12:42)

    martin [anonim]

    E buna promisiunea ca nu o sa-l schimbi pe Daniel Morar, desi nu te-ar crede nici un vierme dintr-un mar. Dar cel mai bine ,ar fi sa nu ai ocazia !
  • +3 (5 voturi)    
    il lasa pe Morar , dar fara atributii (Joi, 3 decembrie 2009, 12:58)

    Mircea Geoala [anonim]

    E simplu cu DNA, ii taie din atributii , la fel cum s-a intamplat cu CNSAS-ul...)Sunt curios daca o va numi pe madam Barblescu sefa la CSM, mai mult ca sigu, avand in vedere a cui pila e...) hai sa il ajutam pe Mircea sa nu ajunga la butoane...ca riscam s afim exclusi din EU!!!el prefera Moscova, (CSI)
  • +1 (3 voturi)    
    Sa dea Dumnezeu (Joi, 3 decembrie 2009, 13:35)

    Mihaela [anonim]

    sa ma stric de ras duminica seara.Ca toata panarama asta a lui Geoana cu ce o sa faca el cand o sa fie mare, e penibila.Chiar daca prin absurd o sa ajunga presedinte, el chiar crede ca o sa faca ceva de capu' lui?
  • +1 (3 voturi)    
    sa vedem (Joi, 3 decembrie 2009, 13:56)

    geordan [anonim]

    cine te va schimba de scutece duminica seara!
  • 0 (2 voturi)    
    schimbarea...................... (Joi, 3 decembrie 2009, 14:33)

    capatu` satului [anonim]

    este interesant, totusi care ar fi modalitatea in care ilustrul Gioana ar schimba din functie procurorul general al parchetului de pe langa ICCJ,
    ca inlocuirea in functie a procurorului general nu este atributul presedintelui Republicii, el poate doar sa numeasca procuroru`, s-au poate i-o fi suflat ceva Ponta in timpul interviului, dar cum Gioana a trecut de mai mult timp pe la facultate, nu a fost atent chiar la toate cuvintele,
    chiar ca este foarte greu sa fi sefu` senatului si sa n-ai nici un habar de Constitutie, sau poate nici n-a incercat s-o citeasca pt. ca i-a transmis Vanghelie ca iti trebuie mult timp pana cauti ceva pe goagal...................................................................
    ashtia de la PSD sunt prosti rau, se uita la gura lui Nastase ca la soare indiferent ca vorbeste despre oua, p....me sau orice alte ineptii, ei isi inchipuie ca vorbeste despre materiile de drept ce le preda pe unde poate........................
    sau dupa cum am vazut din discursul lui Gioana de ieri, referitor la relatia dintre Nastase si Basescu, se prea poate ca de fapt nici un membru PSD sa nu il cunoasca de aproape pe Nastase....cine stie poate ne spune maine Gioana ca Nastase a fost votat in fruntea congresului national PSD de matusa Tamara sau poate e vorba de matusa lui Gioana.................
    hhaaloo, domnu Goana cititi odata draqu Costitutia ca aveti deja o perioda lunga de timp de cand sunteti sefu` senatului, sau vreti sa ne spuneti ca senatorii au fost toti nishte idioti ca v-au pus in fruntea lor....
    s au poate vreti sa ne spuneti ca natiunea romana este o turma de prosti pt. ca altfel nu se poate explica cum au ajuns in parlament atatia tembeli.................
  • 0 (2 voturi)    
    Cred ca te vor schimba pe tine din fruntea PSD (Joi, 3 decembrie 2009, 14:35)

    Ion Popescu [anonim]

    Ce schimbari semnificative a facut Geoana din proprie initiativa in viata ? Niciuna, el a executat cuminte ordinele primite de la cei care stiu sa conduca, asa ca ieri i-a soptit cineva ca ar fi bine sa faca o asemenea declaratie si hop si Geoana ! Cu siguranta dupa ce va pierde alegerile prezidentiale cariera sa poltica va lua sfarsit, va fi inlaturat de la carma PSD si trimis pe centura politica sa recite de unul singur poeziile scrise de Hrebengiuc. Abia astept confruntarea din seara asta, cu siguranta Geoana va mai scoate porumbei in genul celor 80 de milioane de romani hraniti din agricultura tarii sau a celor 25000 de euro promisi celor ce revin in tara. Si probabil ne va spune inca una din faptele bune facute in viata, cum ar fi ca nu si-a violat fiica. E trist ca un astfel de om a ajuns sa candideze la functia suprema in stat si culmea sa si aiba dreptul sa spere ca va castiga. Romanii trebuie sa mearga duminica la vot si sa nu faca posibila o astel de nenorocire nationala, o tara condusa de Iliescu si de cei ce fabrica filme incriminatoare la adresa contracandidatului, o tara sub influenta Rusiei. Duminica trebuie sa mergem sa-l votam pe cel care ne garanteaza democratia si continuarea reformelor si acesta este Traian Basescu.
  • 0 (2 voturi)    
    fanteziile lui Geoana. (Joi, 3 decembrie 2009, 14:37)

    mircea [anonim]

    Chiar este prost Geoana asta.Dupa ce a lasat Romania fara guvern si fara buget pe 2010,acum viseaza schimbari care nu sunt de competenta lui.Trebuie numit altcineva la presedentia senatului,pentru-ca dobitocul de Geoana neavand nici-un pic de experienta(nu a lucrat pe nicaieri niciodata),cine stie ce prostii mai face.