Politic Show: Cine vine in locul lui Gutau; Marko Bela spune ca nu poate accepta un prag electoral de zece la suta; Cea mai fericita zi a lui Nastase&Co.

de R.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 1:54 Revista Presei | Politic

Politic Show
Foto: Colaj foto
Udrea: "De Paste si de Craciun facem schimb. Cezar Preda imi aduce covrigii de Buzau si carnatii de Plescoi, iar eu ii dau cozonaci de Bucuresti". Ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, Elena Udrea, a spus vineri ca "odata si odata" va trebui sa ajunga la Plescoi, pentru a vedea ce face cu "mitul" conform caruia s-ar fi nascut acolo, si nu in municipiul Buzau. Ministrul Elena Udrea a spus ca stie doar gustul carnatilor de Plescoi, care pe vremea cand ea se afla la Buzau se gaseau foarte greu. "Carnatii de Plescoi sunt deja un brand. Poate odata si odata o sa ajung si la Plescoi sa vedem ce facem cu mitul acesta (n.r. - ca s-ar fi nascut la Plescoi). Cert este ca sunt carnati foarte buni. Cand eram eu la Buzau nu erau asa cunoscuti si nu se gaseau. Acum sunt mai usor de gasit", a declarat Udrea la Buzau, potrivit Gandul.

Cine vine in locul lui Gutau. Electoratul din Ramnicu-Valcea isi va alege maine primarul, principalii candidati fiind din partea PNL, PSD si PDL. Locul a ramas vacant dupa condamnarea lui Mircia Gutau. Locuitorii din Ramicu-Valcea sunt asteptati maine la urne pentru a-si alege primarul. Functia de edil-sef a ramas vacanta dupa ce fostul primar, Mircia Gutau, a fost condamnat la trei ani si jumatate de inchisoare pentru complicitate la luare de mita, scrie EvZ.

Marko Bela spune ca nu poate accepta un prag electoral de zece la suta: "Basescu e in dezacord total cu noi". Vicepremierul Marko Bela, liderul UDMR, afirma ca nu poate accepta un prag electoral de zece la suta, cum ar vrea presedintele Traian Basescu, adaugand ca astfel s-ar pierde foarte multe voturi si ca un partid cu un milion de voturi ar rata accesul in Parlament. Marko Bela a declarat, vineri, intr-o conferinta de presa sustinuta la UDMR Arad, ca seful statului este "in dezacord total" cu Uniunea privind posibilitatea impunerii unui prag electoral de zece la suta, scrie Gandul.

In "Cea mai fericita zi a lui Nastase&Co.", Mircea Marian afirma ca "Averile matusilor Tamara devin secret de stat. „Dracu’ a luat ANI!” M-am uitat, joi seara, spre cladirea Palatului Parlamentului intrebandu-ma: oare nu dau drumul la artificii? Nu se aude cum sar dopurile sticlelor de sampanie Dom Perignon? N-au golit inca stocurile de caviar ale buticurilor de lux? Pentru ca nimic nu putea bucura mai mult intreaga clasa politica din Romania, si subliniez „intreaga clasa politica”, decat desfiintarea Agentiei Nationale de Integritate si secretizarea declaratiilor de avere ale demnitarilor". Integral in EvZ.


Citeste mai multe despre   





















1097 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Murim de grija lui Nastase (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 8:06)

    Pantera Roz [anonim]

    Multa lume pasionata de soarta averii lui Nastase.Dar daca matusica chiar i-a lasat banii?Ma mir ca nu aveti acelaesi griji fata de Basescu ca si el si famiglia a adunat nenica...Pe de alta parte,poate a fost scopita ANI dar in Romanica justitia n-a fost desfiintata.Daca s-a incalcat legea,exista parchete,Tribunale si legi normale.sa fie folosite corect si se rezolva orice problema.
    • 0 (0 voturi)    
      sa se desfiinteze tot (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 12:59)

      gabriel stoichita [utilizator] i-a raspuns lui Pantera Roz

      Dar te-ai intrebat cui foloseste desfiintarea ANI ? Parchete si tribunale am avut dintotdeauna , ai vazut pe cineva dat in presa cu averile pe care le are nejustificat ,judecat , condamnat , desi presa a sesizat nenumarate cazuri ? ANI sesizeaza parchetul si acesta este obligat sa faca cercetari , te deranjeaza , sau esti vreun pui de ciocoi nou ?
  • 0 (0 voturi)    
    UDMR TREBUIE SA ADMITA ROMANI SI LIMBA ROMANA IN I (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 9:03)

    Observator [anonim]

    Ar fi trebuit ca Romania sa nu permita existenta de partide etnice pe teritoriul sau. De la bun inceput, un astfel de partid se indeparteaza si nu sustine interesele nationale romanesti ci numai pe cele ale minoritatii nationale pe care-o reprezinta. UDMR ar trebui desfiintat, iar membrii ei fie sa participe la politica statului roman in cadrul altor partide, fie sa duca activitatea in limba romana si nu o limba straina, astfel ca in acea organizatie sa poata intra orice cetatean roman indiferent de natiionalitate.
  • 0 (0 voturi)    
    " E pur si muove" (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 10:09)

    Daniel [anonim]

    Adica ... cineva chiar s-a gandit, in sfarsit, sa scoata din politica unicul partid creat pa baza etnica (ungurii)! Daca acesta este Basescu nu pot sa spun decat "Uite, vezi, de-aia am votat eu cu el!"

    Ungurii (ca organizatie politica) trebuie fie eliminati din Romania. Au ajuns sa influentzeze decizii majore pentru tzara asta numai pentru ca pot inclina balantza intr-o parte sau alta. Un rol mult prea important pentru cei cca. 6% cat sunt ei. Iar accentele ultranationaliste (oare de ce ma sfiesc sa zic "fasciste"?) ale liderilor lor nu cred ca isi au locul in tara noastra.

    Eu personal sustin total pragul acesta si cred ca orice Roman ar trebui sa o faca. In acel moment ungurii chiar nu ar mai conta.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 15:02)

    Dani [anonim]

    Aflam si latura de gospodina a Elenei Udrea...e o supe femeie
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 15:03)

    Claudia [anonim]

    E frumos sa vezi ca in politica oamenii se mai si ajuta in loc sa se certe tot timpul
  • 0 (0 voturi)    
    Cerere in casatorie (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 15:04)

    Tudor [anonim]

    Daca se intampla ca Udrea sa ramana singura, eu o cer de sotie :))) E prea buna femeia asta in toate. E femeia perfecta frumoasa, desteapta, amuzanta
  • 0 (0 voturi)    
    nu cred (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 17:55)

    Mirela [anonim]

    Elena Udrea mi se pare o persoana care nu ar trebui incadrata in acest tipar.
  • 0 (0 voturi)    
    gutau (Duminică, 18 aprilie 2010, 22:51)

    George [anonim]

    Elena Udrea nu are vreun amestec in acest scandal pedelist.
  • 0 (0 voturi)    
    alegere (Luni, 19 aprilie 2010, 18:19)

    Crina [anonim]

    Cred ca dna Udrea va avea un cuvant de spus in alegerea unui candidat competent.
  • 0 (0 voturi)    
    politica (Miercuri, 21 aprilie 2010, 1:27)

    Cristiana [anonim]

    Implicarea dnei Udrea in acest scandal este totalmente falsa si inventata.
  • 0 (0 voturi)    
    presa (Miercuri, 21 aprilie 2010, 18:01)

    Adrian [anonim]

    Implicarea dnei Udrea in acest scandal este pur fictiva.