Revista Kamikaze: Gyorgy Frunda a blocat ANI pentru 330.000 RON, 62.500 EUR si 14.000 USD

de Revista Kamikaze     HotNews.ro
Joi, 15 iulie 2010, 17:25 Revista Presei | Politic

Gyorgy Frunda, omul care a casapit Agentia Nationala de Integritate, si-a ascuns 30 de conturi bancare deschise in perioada 2000-2007. Daca legea va fi promulgata de presedinte in varianta Frunda, politicianul UDMR nu va mai putea fi cercetat de ANI pentru nedeclararea celor 30 de conturi, scrie revista Kamikaze.

  • Cum sa ascunzi 30 de conturi in sapte ani

Din 1992 incoace, Gyorgy Frunda este senator. Completeaza declaratii de avere de dinainte de 2000. (Pentru cei mai nedusi la Parlament, trebuie spus ca, intr-o forma mai simpla si nepublica, declaratii de avere se depun in Romania de dinainte de 2000.)

Cu tot acest exercitiu indelungat, Frunda a reusit performanta sa uite sa-si declare 30 (da, treizeci) de conturi bancare deschise in perioada 2000-2007. Si-a adus, totusi, aminte de aceste treizeci de conturi in 2009. An in care cele zece conturi pe care le declarase pina atunci au devenit, brusc, 40. Deci cu 30 in plus.

Despre aceste 30 de conturi, Frunda nu suflase o vorba in declaratiile de avere anterioare. In ordine cronologica, conturile au fost deschise astfel: sapte in 2000 (insumind 134.000 de lei noi, 4.000 de dolari si 4.000 de euro), patru in 2001 (de numai 2.600 de lei noi), 12 in 2006 (22.000 RON si 10.000 de dolari) si sapte in 2007 (170.000 RON si 58.500 de euro). In total, cele 30 de conturi nedeclarate totalizeaza peste 330.000 de lei noi, 62.500 de euro si 14.000 de dolari americani. Cind l-am intrebat de unde au aparut toate aceste conturi si de ce nu le-a trecut pina in 2009 in declaratiile de avere, desi ele existau, ungurul a vorbit o pasareasca pe care numai el o poate intelege. Pe scurt, a incercat sa explice ca, de fapt, sumele din conturi ar proveni din venituri. Ceea ce e perfect normal, dar tot nu explica nedeclararea acestora.

Continuarea pe Kamikazeonline.ro.


Citeste mai multe despre   






















3791 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    :) (Joi, 15 iulie 2010, 17:38)

    alex [anonim]

    La cont nu e important numai balanta, ci si rulajul.

    Cat de inteligent sa fii sa ai 40 de conturi pentru valori atat de mici (ca balanta). Dar daca te uiti la rulaj, poate prin conturile alea au trecut milioane si milioane.

    Asta asa ca chestie. Si nu e valabil numai pentru el ci si pentru multi alti "smecheri" din-astia.
  • +13 (13 voturi)    
    Spaga!!! (Joi, 15 iulie 2010, 17:47)

    370H-SSV-0773H [utilizator]

    Multe si marunte, ce e asa de greu de inteles... Omul inghite orice! Doar se stie bine mecanismul. Probabil ca nu reuseste sa le mai numere, la viteza cu care apar conturile in numele lui. Ar trebui sa dea un "stop", sa faca un inventar al conturilor si apoi sa dea din nou pe "fast fwd". Si asta e doar varful iceberg-ului.
    • +6 (6 voturi)    
      atat timp cat infractorii fac legi in Romania (Joi, 15 iulie 2010, 19:00)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui 370H-SSV-0773H

      nu suntem decat vrednici de plans!cand se va reduce parlamentul la 300 de escroci fata de 500 de escroci in prezent ,va fi o cheltuiala publica mai mica si atat!
  • +12 (12 voturi)    
    Sa ne limitam la sold :)) (Joi, 15 iulie 2010, 17:48)

    CezarN [utilizator]

    Cam, daca analizam si rulajul, s-ar pute sa gasim la destinatarii sumelor cu care contul a fost debitat tot felul de judecatori sau procurori. :))

    Ce i-a ramas lui Gheorghe al nostru este doar comisionul sau, probabil. :))
    • +8 (8 voturi)    
      :)) (Joi, 15 iulie 2010, 18:12)

      bubu [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      stai, tu ce crezi, ca isi bate capul pt un comision asa de mic??? :)) cred ca ala e doar comisionul bancilor, pe tranzactiile din conturi. de aia i-a lasat acolo, ca sa si-ia banca :))) . pai, daca a-ti sti cate firme are prin mures.....v-ati da palme peste cap. radio, firma pe paza, firma de proteze medicale etc etc etc. casa lui din tgms, aparuse acum muuulti ani de zile intr-o revista internationala de amenajari...... se roteste dupa soare...... cu un soldatel in fata, care se invarte in jurul casei..... asa ca, banii aia, cred ca sunt doar banii de espresso...
  • +10 (10 voturi)    
    da tarisoara...care e? (Joi, 15 iulie 2010, 18:01)

    A Dandanache [utilizator]

    Si saracul Frunda, cum mai lacrima el pe la televiziuni, cum el numai cu gindul la tarisoara lui, la constitutionalitate. Numai ca a o omis sa specifice la care tarisoara se gindea.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu se poate!... (Joi, 15 iulie 2010, 18:10)

    Raluca [anonim]

    Sa inteleg ca scumpii nostri parlamentari fac legi pentru propriul interes?... Vai ce rusine! Nu m-as fi asteptat la asa ceva din partea unor domni atat de rasati...
    Ha. ha!
  • +7 (7 voturi)    
    Frunda e doar unul (Joi, 15 iulie 2010, 18:29)

    ionel [anonim]

    Frunda de unul singur nu poate scrie sau modifica nici o lege. Au fost inca multi altii care i-au votat amendamentele si legea
  • +4 (4 voturi)    
    hmm (Joi, 15 iulie 2010, 18:33)

    eraZnus [anonim]

    sunt sigur ca nu doar Frunda se califica la protectia sub umbrela legii sustinute de el , cu sigurantael e doar o piesa dintr-un lung domino care sta sa cada...

    doar o parte din presa si intelectualii implicati mai au capacitatea de a deconspira masinaria postcomunista de saracit romanioara...
  • +5 (5 voturi)    
    capul (Joi, 15 iulie 2010, 18:44)

    ocas [anonim]

    lui Motoc Frundo-verde vrem....
    Dle Basescu...,,de ce le e frica nu scapa,,....nu se mai aude nimic de asta????....chiar nu s poate face nimic cu acest individ?//
    politicienii maghiari in majoritate au mentalitate de grof-imbogatire pe spatele mojicilor,care,saracii, ii voteaza ca oile , cu obedienta, an dupa an ,pe acesti indivizi lipsiti de scrupule si care in afara de a vorbi despre autonomie, desi au prins mai fiecare guvern,nu au facut nimic ptr conationali...
  • +6 (6 voturi)    
    padurile harghitei si covasnei (Joi, 15 iulie 2010, 18:58)

    Goe [anonim]

    Credeti ca padurile Harghtei si Covasnei numa atita au produs ptr. D-ul senator?
    La fraieri (populatia de rand) le iau viiturile casele si avutia de-o viata...domnul senator si gasca (Vezi..Verestoi &Co.) au decimat padurile.....si si-au facut...conturi...Si totusi doar cu atit a ramas saracul in conturi???? sau Asemeni altora pledeaza si el ptr. amnistia fiscala sa poata scoate la lumina fata nevazuta a aisbergului??? nu numai cele 40 de conturi cu maruntis...
    Europa a cam inceput curatenia de vara (nu amnistia de vara) cu evazionisti, si ....produce efecte spectaculoase la buget, .... la noi pe cand ????
  • +5 (5 voturi)    
    Banii vin de la Moscova (Joi, 15 iulie 2010, 19:25)

    anaana [utilizator]

    Frunda este agent rus pregatit de FSB pentru spionaj in Uniunea Europeana. Firmele sunt un paravan pentru banii de la Moscova. Aceste lucruri sunt cunoscute la Budapesta si partial la Parlamentul European.
  • +2 (2 voturi)    
    petitie (Joi, 15 iulie 2010, 21:26)

    nixon [anonim]

    o petitie ceva prin care sa cerem aprobarea legii ANI in formula propusa de base nu se poate????
    fratilor nu se mai poate in ritmul asta oare cine i'a pus pe astia stapani peste noi???vreau sa cred ca macar pe lumea cealalta va raspunde cineva pentru ceea ce se intampla RUSINE!!!
  • +2 (2 voturi)    
    fara numar! (Joi, 15 iulie 2010, 21:52)

    bender [anonim]

    Aia e: "Sa-mi numarati conturile!" Poate asa adoarme seara: "Unu, doi, trei..." sau "Egy, ketto, négy.."
  • +2 (4 voturi)    
    Maghiarii decide ei la Bucuresti (Joi, 15 iulie 2010, 23:50)

    Amadeus [anonim]

    Sunt extrem de fericit ca cetatenii romani de origine maghiara din Romania prin reprezentantul lor din UDMR la Ministerul Mediului au decis pentru noi romanii din Transilvania o solutie EXTREM DE EUROPEANA problemei "Rosia Montana". Aviz pozitiv la inceperea exploatarii miniere la Rosia Montana. Inainte chiar eram optimist ca un maghiar la Ministerul Mediului va cunoaste corect problema Rosiei Montane si ceea ce inseamna cu adevarat sa incepi o exploatare de asemenea anvergura si sa poti polua in orice moment cu CIANURA.
    Ei bine am avut o mare dezamagire. Domnul Ministru Borbely nu da dovada decat de caracteristici ale unui derbedeu racket maghiar pentru care doar mirosul banilor poate atenua boarea persistenta si usor dulceaga a Cianurii.
    Prin aceasta decizie domnul Ministru a incetat sa mai fie Maghiar. De roman nici nu mai incape vorba.
    Onoare muncii domnilor.
    Va asteptam in Apuseni cu o apa de izvor cu sirop de cianura. Asa a decis domnul Ministru Borbely pentru noi toti romanii.
    Amadeus.
    • 0 (0 voturi)    
      ACȚIUNE RM (Vineri, 16 iulie 2010, 20:57)

      nyx [utilizator] i-a raspuns lui Amadeus

      foarte corectă corelare ! FĂRĂ CIANURĂ !
  • +1 (1 vot)    
    u(a)nire (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 18:02)

    nyx [utilizator]

    fraților, gheața a fost spartă ! românii și ungurii, în persoana d-lor Peter Eckstein Kovacs și Gheorghe Funar, și-au dat mâinile întru ROMÂNIA : au înaintat PARLAMENTULUI o propunere legislativă comună împotriva exploatării cu cianuri (și) de la ROȘIA MONTANĂ, și au nevoie de semnăturile noastre ! vedeți pe fărăcianură.ro și, cine știe, poate pune un umăr pozitiv și dl. Frunda :-: !