Norica Nicolai: Reactia lui Victor Ponta cu privire la suspendarea presedintelui este pripita

de RFI     RFI Romania
Vineri, 24 septembrie 2010, 11:59 Revista Presei | Politic

Vicepresedintele PNL Norica Nicolai a afirmat vineri, la RFI, ca propunerea lui Victor Ponta privind suspendarea presedintelui Traian Basescu este "pripita". Declaratia acesteia vine dupa ce liderul PSD a anuntat joi ca va declansa procedurile parlamentare de suspendare a sefului statului, daca acesta promulga legea pensiilor.

Intrebata ce sanse de reusita are procedura de suspendare, in conditiile in care o hotarare a Parlamentului in acest sens poate fi atacata direct la Curtea Constitutionala, unde seful statului detine, teoretic, majoritatea, Norica Nicolai a raspuns: "Da, din pacate si justitia se transeaza in Romania in termenii majoritatilor si aparent aveti dreptate, Traian Basescu are majoritatea. Aceasta modificare a legii (privind functionarea Curtii Constitutionale - n.r.) este neconstitutionala, dupa parerea mea si nu inteleg de ce Opozitia nu a reactionat in Parlamentul Romaniei, pentru ca suspendarea este un act politic, nu un act juridic".

Vicepresedintele liberal apreciaza ca, in aceste conditii, sansele unei eventuale proceduri de suspendare se reduc: "Am convingerea ca aceasta Curte Constitutionala, asa cum este construita ea, nu va valida un demers al Parlamentului, insa este o chestiune care pune Romania intr-o lumina foarte proasta, pentru ca o decizie a Curtii in acest sens ar anula categoric ideea de stat de drept in Romania".

"Trebuie sa va spun cu toata sinceritatea si cu toata tristetea ca in Uniunea Europeana sunt voci care repun in discutie criteriile de la Copenhaga ale aderarii noastre la Uniunea Europeana", a comentat ea.

Norica Nicolai spune ca liderul PNL este mai "prezidentiabil" decat Victor Ponta, o dovada in acest sens fiind si reactia presedintelui PSD referitoare la suspendare.

"Evaluand prestatia celor doi, cu siguranta, Crin Antonescu are o alura de prezidentiabil. Victor Ponta cred ca trebuie sa mai invete. Inclusiv aceasta reactie cu privire la suspendarea presedintelui o consider pripita. Cred ca liderii politici trebuie sa-si consulte partidele atunci cand iau o decizie, pentru ca ei reprezinta de fapt formatiuni politice si nu personalitati individuale".


Citeste mai multe despre   






















2382 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    gura pacatosului.... (Vineri, 24 septembrie 2010, 12:21)

    Mihai [anonim]

    I-auzi ia: "suspendarea este un act politic, nu un act juridic".
    Politic vorbind, daca-as fi Crin, te-as da afara dupa porumbelul asta!
    • +4 (6 voturi)    
      pai ..... (Vineri, 24 septembrie 2010, 12:50)

      el [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      e absolventa de drept parca, deci ... vorbesc orice incat ajung sa se contrazica

      dar cum mai e cu votul NEPOATEI din parlament, nu mai stiu cum s-a rezolvat?
      • +4 (6 voturi)    
        A vorbit nepoata! (Vineri, 24 septembrie 2010, 15:45)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui el

        Ea nu era in sala!
  • +4 (4 voturi)    
    NARAVASU (Vineri, 24 septembrie 2010, 12:31)

    ovidiu [anonim]

    Pana si PNL si-a dat seama ca naravasu e agitat aiurea. Cu oameni d-astia agitati disperati pripiti si fara discernamant nu se conduce o tara in criza. Ponta e alimentat si manat aiurea si de Gadea si gasca de la A3 care tot il stimuleaza sa faca sa dreaga si micutu Titulescu e luat de val. Maimutoiu nu-si da seama ce inseamna pentru o tara ce vrea el sa faca.
  • +6 (8 voturi)    
    Lider PNL care si-a trimis nepoata sa voteze (Vineri, 24 septembrie 2010, 12:39)

    Razvan_M [utilizator]

    ... in locul ei in Parlament ii bate obrazul lui Victor Ponta ca nu e frumos sa isi dea singur palme ca a chiulit de la votul din Parlament.

    Evrika, inca mai exista bun-simt la unii politicieni din Romania!

    Inestimabila si observatia: "Evaluand prestatia celor doi, cu siguranta, Crin Antonescu are o alura de prezidentiabil." Deci campionul chiulangiilor din Parlament ar fi numa' bun sa chiuleasca si de la Cotroceni. "Alura de prezidentiabil" ahahahahahahahaha..... :((
  • +7 (9 voturi)    
    desteapta pamantului (Vineri, 24 septembrie 2010, 12:40)

    sucaa [utilizator]

    suspendarea TREBUIE sa fie un act juridic nu politic.

    ce-ar insemna ca de fiecare data cand se schimaba structura politica in parlament, in special ca acum presedintele are mandat de 5 ani si parlamentul de 4 ani, sa se suspende presedintele ca doar este un act politic, nu?

    ce gandire de proccuroare comunista...

    iar crin o sa aiba alura de prezidentiabil cand n-o sa mai chiuleasca...
  • +2 (4 voturi)    
    ..sclerozata Norica.. (Vineri, 24 septembrie 2010, 13:02)

    romaya [utilizator]

    Declaratia infloritului :”Nu la liberali e o întrebare dacă ar vota pentru suspendarea preşedintelui sau nu. Suntem primii care am vorbit despre suspendare. (...) Nu e nevoie ca Victor Ponta să insiste la PNL. Eu mă bucur că PSD-ul, care a avut nişte oscilaţii în această privinţă, a ajuns la concluzia că, dacă e nevoie, Traian Băsescu trebuie suspendat
  • +3 (5 voturi)    
    probleme reale (Vineri, 24 septembrie 2010, 16:35)

    radragos [anonim]

    Aceasta declaratie dovedeste cat se poate de clar cata tampenie zace in capul penelistilor si pesedistilor: alegeri prezidentiale sunt in 2014, tara e incrize dar ei eu ramas tot obsedati de presedinte si de cine e mai prezidentiabil decat ailalti.Astia sunt opozitia in care isi pun atatia sperantele: o gasca de trogloditi umflati cu pompa de televiziuni.