Presa internationala despre protestele de la Bucuresti: Politicienii romani trebuie sa se reconecteze la realitate; Romania, o tara apatica din punct de vedere politic

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Marţi, 17 ianuarie 2012, 1:06 Revista Presei | Subiectele Zilei

Proteste in Piata Universitatii, 16 ianuarie
Foto: HotNews / DP
Protestele din Romania au continuat luni, la Bucuresti, pentru a patra zi consecutiv, dar si in marile orase al tarii. A patra zi de proteste din Capitala s-a incheiat dupa miezul noptii, insa au lipsit violentele si incidentele din zilele precedente, desi numarul de persoane retinute de Jandarmerie a crescut la 113.

"Clasa politica romaneasca trebuie sa se reconecteze la realitate", este titlul unui editorial publicat de The Guardian. Editorialistul Cristian Cercel scrie ca presedintele Traian Basescu, care se afla la conducerea tarii din 2004, este unul dintre principalii sustinatori ai diminuarii influentei statului din mai multe domenii, cel mai recent fiind sistemul romanesc de sanatate.

Proiectul de lege a sanatatii a provocat demisia lui Raed Arafat, un oficial de stat de rang inalt, extrem de popular si medic la terapie intensiva, scrie editorialistul, fapt ce a provocat proteste de amploare in toata tara. "Romania, o tara apatica din punct de vedere politic, lipsita de proteste, redescopera protestele in strada pe timp de noapte".

In fata opozitiei societatii, Traian Basescu a anuntat vineri ca proiectul de lege trebuie retras. Inca o data, presedintele roman a dat dovada de o aroganta incredibila, interpretand opozitia publica fata de privatizarea sistemului sanitar drept o opozitie fata de imbunatatirea lui, fapt ce demonstreaza lipsa legaturii cu realitatea, dupa cum a remarcat editorialistul The Guardian.

Nemultumirea oamenilor fata de actualii lideri este ceea ce ii impinge sa iasa pe strazi, insa ar fi o greseala sa ne gandim ca protestele sunt indreptate doar in directia lui Traian Basescu sau a Guvernului. Protestatarii au nevoie de figuri pentru a-si varsa furia, insa reticenta opozitiei de mobilizare a manifestatiilor reflecta lipsa de incredere in intreaga clasa politica, mai scrie The Guardian.

Presedintele Traian Basescu si liderii partidului de guvernamant au fost absenti din spatiul public in timpul protestelor de strada, sugerand ca le pasa de soarta protestatarilor pe cat de mult le pasa de reproducerea viermilor de matase.

"Mamaliga nu explodeaza". Acesta este aforismul folosit de romani pentru a descrie atitudinea de resemnare tipica tarii, insa ceva s-a "rupt" la sfarsitul acestei saptamani, noteaza The Economist. Sute de oameni au iesit pe strazile Bucurestiului si din alte 40 de orase din tara, indreptandu-si furia catre liderii tarii. Publicatia britanica observa, de asemenea, lipsa de diplomatie a presedintelui Traian Basescu, precum si temperamentul sau schimbator.

CNN relateaza ca mai multe proteste urmeaza sa aiba loc in Romania. Membrii coalitiei de opozitie au declarat luni ca planuiesc proteste de masa in Romania, dupa patru zile de manifestatii ale romanilor impotriva masurilor de austeritate adoptate de Guvern.

Prim-ministrul Emil Boc a cerut incetarea violentelor si a facut apel la dialog, informeaza BBC.

Washington Post citeaza declaratiile premierului Emil Boc, care avertizeaza ca protestele violente, in urma carora au fost ranite 59 de persoane, ar putea pune in pericol stabilitatea tarii si sansele Romaniei de crestere economica. El a promis ca proiectul de lege al sanatatii va fi revizuit.


Citeste mai multe despre   



















4835 vizualizari

  • -9 (21 voturi)    
    Romania va iubeste (Marţi, 17 ianuarie 2012, 2:39)

    Pro Basescu [anonim]

    Domnule Presedinte. Nu le dati crezare acestor nenorociti de jurnalisti!

    Romania este alaturi de Dumneavoastra! Romanii va iubesc si va respecta. Traiasca Presedintele Romaniei, Domnul Traian Basescu, Lider mult iubit si respectat atat de romani cat si de straini!

    Din pacate au iesit in strada putorile de pensionari si bugetari. Dar iertati-i va rog, caci nu stiu ce fac!

    Reforma Sanatatii TREBUIE sa continue! Numai asa se vor face suficiente economisiri la bugetul de stat si se va asigura construirea de patinuare in fiecare localitate din Romania!
    • -6 (6 voturi)    
      lingau (Marţi, 17 ianuarie 2012, 10:51)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Pro Basescu

      Ce lingau penibil! si in '89 erau asemenea specimene ce condamnau evenimentele de la TM.
    • +3 (3 voturi)    
      speranta (Marţi, 17 ianuarie 2012, 11:09)

      tot eu [anonim] i-a raspuns lui Pro Basescu

      Sper din toata inima ca esti doar ironic!
  • -3 (15 voturi)    
    Sa traim rau (Marţi, 17 ianuarie 2012, 4:17)

    Catalin [anonim]

    In 2004 ni sa spus ca o sa traim bine ,de atunci am intrat cu totii in colaps financiar si am ajuns sa plecam afar din tara sa ne putem asigura un trai decent ,acum va intreb domnilor anonimi care nu aveti tupeu sa puneti numele aici unde este traiul bun care ni la promis domnu Basescu sper sa cugetati mai bine dupa ce veti citi aces mesaj si fiti macar solidari cu cei care sufera frigul si bataia jandarmilor ,rusine guvernului si presedintelui ,rusine partidelor politice mafiote care spun ca fac ceva si nu fac decat sa ne aduca saracie .....
    • +1 (13 voturi)    
      Unde este traiul bun... (Marţi, 17 ianuarie 2012, 8:28)

      Criza Mondiala [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      ... pe care ni l-a promis domnul Basescu?

      - He, he, he... Cataline... n-ai inteles nimic din promisiunile lui Basescu... :( Tu ce credeai, ca o sa munceasca Basescu pentru tine, iar tu vei avea "un trai bun"? Traiul bun se obtine prin munca grea, baiete!
      Vrei trai bun? La munca, nu la dat cu gura in Piata Universitatii si la aruncat cu pietre in jandarmi!
      • 0 (8 voturi)    
        To do list: (Marţi, 17 ianuarie 2012, 9:50)

        Mitică [anonim] i-a raspuns lui Criza Mondiala

        Se poate şi aşa:

        În cursul zilei - la muncă.

        Seara, după program - în piaţa Universităţii împotriva aroganţilor incompetenţi care nu au reuşit să rezolve probleme grave ale ţării cum ar fi corupţia.
        • -2 (6 voturi)    
          DA, E O IDEE BUNA! (Marţi, 17 ianuarie 2012, 10:45)

          db [anonim] i-a raspuns lui Mitică

          Cat despre rezolvarea problemelor grave, de ex. coruptia, cum ar putea s-o faca, cand ei sunt coruptii? Cum sa "convingi" un politician sa-si indeplineasca promisiunile, sa-l pui la munca sa faca lucrurile pentru care a fost votat? Simplu, iesi in strada si demonstrezi impotriva lui, dupa ce te lamuresti ca el este cel care doar da cu gura si arunca cu pietre (citeste isi " ciuruieste") in propriul popor.
  • 0 (18 voturi)    
    o cloaca de ratati (Marţi, 17 ianuarie 2012, 4:41)

    o cloaca [anonim]

    Creierele spalate de antene si irealitatea tv au iesit ca stafiile pe strazi dezorientati si lipsiti de orice directie. Parca-i intr-un cimitir. Pai asta-i revolutie ? Care este idealul pentru care lupta tulburatii astia ? Este un fel de haideti sa haidem ca sa ne aflam pe strada ca ne-am plictisit acasa. Sunt convins ca sunt unii pe care-i ineaca amaraciunea si saracia dar sa te apuci sa distrugi asa ca turbatul face vreun sens ?....poate ptr Ponta si imbecilul de Antonescu. Mai au sa-l duca pe Iliscu la Universitate si sa-l urce pe steag.....Cita prostie si ce minte scurta. Pe cine vor ei la Guvern ? Pe Ponta si pe Antonescu ? Romani, aveti grija de viitorul vostru !...lasati-i sa se stinga, sa speram ca este ultima zvicnire a revolutiei bolsevice.
    • -8 (12 voturi)    
      Cum poti sa jignesti asa oamenii cu alte pareri? (Marţi, 17 ianuarie 2012, 8:17)

      hnvjhnhvk [anonim] i-a raspuns lui o cloaca

      Poate ca acesti oameni chiar nu mai suporta !
      Noi ve jignim? Va spunem cumva " cloaca de parveniti"? Va spunem " slugi"? sau " ciocoi"?
      Nu, majoritatea romanilor chiar cred ca asa nu se mai poate. In piata sunt putini, e drept dar priveste ca nu sunt tot aceeasi oameni. De fapt e mult mai multa lume acolo , ziua sunt cei mai in varsta si seara cei mai tineri. Cine numara spune cat e media dar nu sunt aceeasi oameni. In plus ca ei sunt si alte milioane de roamani care sunt alaturi de cei din piata si care cred ca asa nu se mai poate.
      S-a privatizat aproape tot sau ceea ce nu este privatizat s-a politizat la maxim si oamenii traiesc mult mai rau ca acum cativa ani.
  • -2 (12 voturi)    
    Costin din Spania (Marţi, 17 ianuarie 2012, 4:53)

    costin- [utilizator]

    Dl. Basescu este liderul de facto si de drept
    Hai Romania
    Hai UE
    Hai Basescu

    Dl presedinte este un pacatos intors la lumina, am incredere deplina ca ne reprezinta in lume si oriunde, a demonstrat-o de multe ori.

    Este singura persoana politica care are puterea sa-l confrunte pe dl. doctor Arafat.
    Nu cred ca a si-a pus reputatia in joc doar asa de dragul banilor din privatizarea sistemului de sanatate!
    • 0 (4 voturi)    
      Pai atunci... (Marţi, 17 ianuarie 2012, 9:40)

      Intrebare [anonim] i-a raspuns lui costin-

      ...ce cauti in Spania?

      Vino aici, sa te reprezinte Basescu asa cum se cuvine, de aici, de acasa...
  • +1 (5 voturi)    
    Presa Internationala? (Marţi, 17 ianuarie 2012, 8:02)

    Mahtasooma [utilizator]

    CNN: Opposition: More Romanian protests being planned - Liliana Ciobanu
    Guardian:Romania's politicians must reconnect with reality - Cristian Cercel
    ...
  • +7 (9 voturi)    
    Un punct de vedere al mediei grecesti :) (Marţi, 17 ianuarie 2012, 9:03)

    don giovanni [anonim]

    "Demonstraţiile violente din ultimele zile ne-au atras ironii acide din partea Greciei, ţara unde o manifestaţie care se soldează cu mai puţin de 100 de morţi este considerată o demonstraţie paşnică. Într-o scrisoare deschisă către bucureşteni, ziaristul elen Marcos Necastrates se întreabă retoric ce dracu e în capul nostru: „Păi aia e violenţă la voi? Dar cine organizează protestele la voi, UNICEF-ul?”


    Cotidianul atenian „Logos” merge mai departe şi îi acuză pe protestatarii români de complicitate cu jandarmii, pentru că nu au reuşit să distrugă mai nimic centrul capitalei: „Protestatarii români n-au distrus mai nimic prin centrul Bucureştiului, de parcă erau nişte hippioţi gay care nu aveau chef să-şi strice unghiile. Cu greu jandarmii lor au ales câţiva protestatari mai drăguţi şi i-au băgat în nişte dube, probabil ca să-i mai fardeze puţin, că arătau ca dracu. ”


    Şi televiziunea naţională din Grecia a difuzat luni un reportaj despre evenimentele de la Bucureşti, însă l-a difuzat în matinalul de la ora 10, în locul desenelor animate. Din reportaj reiese că manifestanţii români au venit la proteste cum te duci la o nuntă, doar că ceva mai paşnic: „În Grecia ies în stradă minim zece mii şi se întorc acasă maxim 8500, asta dacă au noroc! La români abia s-au strâns vreo 1500, ca să ce? Doar ca să scrie PACE cu rujul pe trotuar? Pentru 30 de răniţi şi patru băncuţe rupte erau suficienţi o grecoaică divorțată şi vreo trei copii de şcoală.” "
    • +2 (4 voturi)    
      Mda (Marţi, 17 ianuarie 2012, 9:43)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui don giovanni

      S-au şi găsit cine să ne critice... capra râioasă a Europei. Spre deosebire de greci, românii mai şi muncesc, noi chiar ne luăm serviciile în serios, nu avem timp de porcării.
      • -1 (5 voturi)    
        Si o informatie din media din Australia (Marţi, 17 ianuarie 2012, 10:55)

        don giovanni [anonim] i-a raspuns lui Mitică

        Iata si o informatie interesanta(autorul se pare ca este un roman cu bune contacte in cercurile puterii dela Bucuresti) aparuta in cotidianul Timesnewroman care apare la Perth, in Australia(cer scuze pt. traducerea facuta la repezeala) :
        "După modelul Ion Iliescu, care a chemat minerii în 1990, Traian Băsescu a apelat la intelectualii din jurul său, într-o tentativă disperată de a înăbuşi revoltele care au cuprins Bucureştiul în ultimele trei zile. Patapievici, Sever Voinescu, Andreea Pora, Mircea Cărtărescu, Traian Ungureanu, Vladimir Tismăneanu sau Teodor Baconschi sunt doar câţiva din cei care au răspuns pozitiv apelului lansat de preşedinte.


        “Intelectualii lui Băsescu” se vor organiza după modelul galeriilor de ultraşi şi îi vor ataca cu sălbăticie pe cei care protestează împotriva preşedintelui. Principalii vizaţi de “intelectuali” sunt cei care nu poartă ochelari, barbă sau plete, un semn cert că nu au citit nici măcar o carte în viaţa lor. Evident, vor fi ignoraţi cei îmbrăcaţi în jandarmi. Cel mai probabil, "intelectualii " lui Băsescu îşi vor căuta victimele în Piaţa Muncii.

        Un rol major în “intelectualida” lui Băsescu îl va avea Horia Roman Patapievici, care mai întâi îi va plictisi de moarte pe manifestanţi cu discursul său. Şi doar în cazul că nu vor pleca de plictiseală se va declanşa partea a doua a operaţiunii, respectiv atragerea manifestanţilor într-o ambuscadă şi aplicarea corecţiei fizice de către restul “intelectualilor”.
  • +4 (6 voturi)    
    Sper ca glumiti... (Marţi, 17 ianuarie 2012, 9:26)

    hot news [utilizator]

    Toate articolele prezentate sunt scrise de catre jurnalisti romani. Aceeasi care scriu si in presa romaneasca. Niste articole de toata jena.
    • -2 (6 voturi)    
      Las-o că măcăne (Marţi, 17 ianuarie 2012, 9:46)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui hot news

      Fiindcă nu corespund punctelor tale de vedere?

      Dacă nu ştii, ziarele nu au doar redactori, ci şi redactori şefi. Primii scriu, cei din urmă aprobă spre publicare. Dar probabil că The Guardian sunt din trustul Realitatea şi The Economist din trustul Intact.
    • 0 (0 voturi)    
      rsp (Marţi, 17 ianuarie 2012, 14:33)

      niky [anonim] i-a raspuns lui hot news

      din cauza la psd sh pnl cei care au iesit in strada platiti de ei sa faca scandal au ajuns in dubele jandarmeriei...credeatzi ca va scoate ponta sau antonescu de acolo???tzapa
  • -4 (8 voturi)    
    Oglindă, oglinjoară, please, tell me... (Marţi, 17 ianuarie 2012, 9:38)

    Mitică [anonim]

    "Inca o data, presedintele roman a dat dovada de o aroganta incredibila, interpretand opozitia publica fata de privatizarea sistemului sanitar drept o opozitie fata de imbunatatirea lui, fapt ce demonstreaza lipsa legaturii cu realitatea [...]"

    Scurt şi la obiect. Atitudinea Conducătorului iubit faţă de cei care l-au votat, condensată în câteva rânduri.

    Celor care mor după Băsescu - şi cei de la The Guardian sunt tot din trusturile Antena şi Realitatea? Sau au fost plătiţi de Vântu?
  • +3 (7 voturi)    
    MANIF. CU BATE,BOLOVANI SI MOLOTOV. (Marţi, 17 ianuarie 2012, 9:42)

    DEMO [anonim]

    Cele transcrise in ac articol fac parte din sectiunea "mica publicitate"a The Guardian?Tonul in care sunt redate protestele celor iubitori de postura de asistati sociali se regaseste integral in toata media Pro-USL.
  • +4 (6 voturi)    
    Clasa Politica (Marţi, 17 ianuarie 2012, 10:22)

    Pink Panther [anonim]

    Daca ar scrie pe pancarte:
    - Jos Antonescu
    - Jos Ponta
    - Jos clasa politica actuala
    - Vrem alti politicieni...

    alaturi de "Jos Basescu", as crede ca oamenii stiu ce vor.

    Asa, cu derbedei, cu indivizi care se plictisesc acasa si la terase, cu revolutionari carora li s-au luat "drepturile", cu galerii care simt nevoia animalica sa se bata in pauza de campionat,....nu cred ca se face nimic.

    Eu, am iesit in Decembrie in TM, am salvat un om de langa fortele de represiune in 17 Decembrie, n-am cautat "certificate", am stat in fiecare zi din Decembrie in Piata Operei,..

    Acum ce se cere? sa vina clica lui Iliescu reprezentata de Ponta & Antonescu?
    Hai sictir....
  • +1 (3 voturi)    
    Eu zic sa protestam altfel (Marţi, 17 ianuarie 2012, 10:22)

    PopescuI [anonim]

    Daca tto au iesit huliganii in strada, trebuiau sa-si canalizeze energia pe distrugerea benzinariilor Petrom si OMV. Ca astia scumpesc benzina cum vrea muschiul lor, chiar daca scot petrol ieftin din Romania.

    Ca, altfel, il dam jos pe Basescu, vine Crin dar benzina tot o scumpesc astia cum vor ei.
  • 0 (0 voturi)    
    dasdsa (Marţi, 17 ianuarie 2012, 16:55)

    Marian [anonim]

    Ghiar nu vedetzi sa ce manipuleaza in masa ... Ultrasi, Oameni cu functii in diferite partide, PSD, PNL, USL. Chiar si Antonesc afirma ca sunt implicati direct in aceste proteste, nu cred ca ar deranja pe nimeni daca sar face protestele fara violente ... nu stiu e doar parere mea, dar unde ajungem daca ne lasam manipulati in masa ?
    Ce „vrem” vor mai exact (Revolutie, razboi civil sau iar vro lovitura de stat?).
  • 0 (0 voturi)    
    studentii au fost platiti...... (Marţi, 17 ianuarie 2012, 16:58)

    dionis [anonim]

    Ecaterina Andronescu a oferit 40 de lei la fiecare student care a fost prezent la rascoala de la Universitate. Finantarea provine de la Alianta USL. Credeti ca este corect ce se intampla in Romania?