Gandul: 17 eurodeputati romani au votat o rezolutie care cere Romaniei recunoasterea independentei Kosovo. Si Elena Basescu a votat pentru, dar "dintr-o eroare tehnica"

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 aprilie 2012, 20:01 Revista Presei | Subiectele Zilei

Elena Basescu in PE
Foto: Parlamentul European
Majoritatea eurodeputatilor romani a votat, saptamana trecuta, o rezolutie care indeamna cele cinci state membre UE care nu recunosc Kosovo, inclusiv Romania, sa o faca. Intre acestia, chiar si fiica presedintelui, Elena Basescu, in conditiile in care seful statului a sustinut ca declararea independentei provinciei Kosovo este un act pe care Romania il considera "ilegal", relateaza Gandul.info. Elena Basescu a explicat insa pentru publicatia citata ca a fost vorba despre o defectiune tehnica si ca ea a votat impotriva.

"Consola de vot a ramas blocata de la un vot anterior. Ar fi fost imposibil sa gresesc tocmai eu votul", a declarat europarlamentara Elena Basescu.

In acest sens, eurodeputata a trimis ziarului Gandul e-mail-urile in care notifica serviciul responsabil de corectarea voturilor ca i s-a blocat consola. Totodata, serviciului i s-a solicitat de mai multe ori modificarea acestui "vot foarte delicat". Cererea de modificare a fost inregistrata, insa serviciul informatic nu a putut schimba votul "din cauza unor probleme tehnice", potrivit unui e-mail pe care biroul Elenei Basescu l-a primit de la serviciul responsabil. Ulterior, Parlamentul a intrat in vacanta de Paste, astfel ca problema a fost amanata.

"Regulamentul Parlamentului spune ca serviciul informatic trebuie sa faca modificarea in decurs de doua saptamani. Acesta este motivul pentru care ei nu se grabesc si nu considera ca e capat de tara", a mai spus Elena Basescu. "Va rog frumos sa ma credeti, n-as fi gresit chiar la votul cu Kosovo", a adaugat europarlamentara.

Daca in cazul Elenei Basescu a fost vorba despre o eroare, alti 17 eurodeputati romani (din totalul de 33) au sustinut in cunostinta de cauza o rezolutie care recomanda Romaniei sa isi schimbe politica externa cu referire la Kosovo, mentioneaza Gandul.info.

La nivelul Parlamentului European, rezolutia a trecut cu 375 de voturi pentru, 97 impotriva si 76 de abtineri. Romania, Spania, Grecia, Slovacia si Cipru sunt cele cinci tari UE care au refuzat in repetate randuri sa recunoasca declaratia de independenta a Kosovo din 2008.


Citeste mai multe despre   





















2229 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    numai ei ii se intimpla! ghinion nenorocos (Miercuri, 4 aprilie 2012, 20:26)

    Bellerophon [anonim]

    si asa votul romanilor chiar nu conteaza.....
    • +10 (10 voturi)    
      Ihi (Miercuri, 4 aprilie 2012, 20:35)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Bellerophon

      Elenei Basescu ii trebuie o casa de moda, un centru spa, o clinica "de botox", sa le patroneze, sa faca business dincolo de politica.

      Fatuca asta nu are ce cauta in politici europene. Aici, taticul ei a gresit grav.
      • 0 (0 voturi)    
        nu.. (Miercuri, 4 aprilie 2012, 21:45)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        nu a gresit! pai cati bani a castigat?
  • +4 (8 voturi)    
    Va rog frumos (Miercuri, 4 aprilie 2012, 20:47)

    x [anonim]

    Va rog frumos sa publicati lista celor ce au votat contra intereselor Romaniei.
  • -6 (10 voturi)    
    sunt de acord (Miercuri, 4 aprilie 2012, 21:00)

    iessien [anonim]

    fiecare popor,etnie sau grup are dreptul la independenta si autodeterminare.Eu sunt pt Kosovo, pentru romanii din Valea Timocului.romanii din Transnistria.
    • 0 (0 voturi)    
      nu vrei sa ne intoarcem la tribalism,la clanuri ? (Miercuri, 4 aprilie 2012, 21:10)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui iessien

      cred ca numai patriotismul tau bine temperat te opreste sa si strigi =Romani ,va ordon,treceti Nistrul si ocupati garile Rusiei........
      maine poimaine tiganii vor cere independenta Gorjului und Mehedinti, unguriii HarCov,samd
      • 0 (0 voturi)    
        Tribalism (Joi, 5 aprilie 2012, 10:05)

        Andrei Leonte [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Ma tem ca cei care s-au comportat tribal in cazul Kosovo au fost majoritatea sarba nationalista a lui Milosevici. Aici nu e doar un caz de secesiune unilaterala ci urmarea unui act de barbarie din partea belgradului. Acest lucru este clar pentru toti. Cred ca victima are cel putin dreptul de a se debarasa de stapanirea agresorului dovedit, care pierde orice drept.
    • +1 (1 vot)    
      Vai,...... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 21:31)

      io [anonim] i-a raspuns lui iessien

      Secuii din Tara Secuilor, Tiganii din Bucuresti, etc. etc.
    • 0 (0 voturi)    
      Si pentru consistenta... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 21:34)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui iessien

      Tot asa sunt si eu pentru maghiarii din Tinutul Secuiesc.
    • +1 (1 vot)    
      Si ungurii din Harcov.... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 22:39)

      Falciparium [utilizator] i-a raspuns lui iessien

      Si oltenii din Oltenia, si tiganii din Paris, etc... Autodeterminare...!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Dar pt altii? (Miercuri, 4 aprilie 2012, 21:25)

    Zoly [anonim]

    Iessien, pentru maghiarii din tinutul secuiesc nu esti?
  • 0 (0 voturi)    
    succesuri (Miercuri, 4 aprilie 2012, 21:30)

    EBU [anonim]

    Mare branza cu votul botoasei ! Si-asa habar n-are ce-i cu ea ! Ori cu votul ei, ori fara el, tot un rahat e ! Tot nu ne baga nimeni in seama in probleme de politica externa. Lasa ca-i trimite al batran pe Mircea Toader, ca le are pe alea cu degetul in sus, cand de fapt el trebuia sa fie in jos si pe madam Anastase, care din doi timpi si trei miscari, 90=170, nu ?
  • 0 (2 voturi)    
    Si eu sint pentru. (Miercuri, 4 aprilie 2012, 21:33)

    RazTaz [utilizator]

    Lucrez in Kosovo si au fost foarte multi romani care au lucrat aici, pentru diverse institutii internationale. Nu vorbesc in numele lor. Dar orice a fost si a stat aici o vreme, intelege ca nu exista absolut nicio asemanare intre ce s-a intimplat in Kosovo si ce avem noi acasa.
    Ca urmare, cred ca pina la urma, independenta Kosovo este singura solutie practica ce poate solutiona o stare de facto cu potential conflictual.
    E doar o parere subiectiva, desigur.
  • 0 (0 voturi)    
    aiurea (Miercuri, 4 aprilie 2012, 22:14)

    itanhanga [anonim]

    aiurea ....... da in gropi ......
  • +1 (1 vot)    
    Marsh de aici! (Miercuri, 4 aprilie 2012, 22:48)

    Heruvim [utilizator]

    E ok sa nu fii de acord cu opiniile si actiunile politice ale tatalui tau!

    NU E ok sa incerci sa ne prostesti ca nu a functionat aparatul si a ramas blocat si uite asa a mai trecut o rezolutie. CHIAR NE IEI DE PROSTI? Unde e scandalul ca votul tau a fost fraudat?????

    MARSH la gunoi!
  • -1 (5 voturi)    
    ar fi a doua greseala... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 22:53)

    resita31 [utilizator]

    aceastei situatii ar trebui acordata mai multa atentie si seriozitate. prin acest vot avem sansa sa reparam prima greseala (cea cu survolatul), sau sa fie a doua greseala in relatiile cu vecina noastra, cu care am avut relatii bune, Serbia...
  • -1 (1 vot)    
    Kosovo, după cum vor kosovarii (Miercuri, 4 aprilie 2012, 23:24)

    Omics [utilizator]

    Nu putem avea Statele Unite ale Europei, dacă granițele interne nu sunt flexibile, după cum vor diferite comunități, dacă nu avem o singură suveranitate, reprezentată la Bruxelles și o singură cetățenie, cu aceleași drepturi și obligații.
    • 0 (0 voturi)    
      corect! (Vineri, 6 aprilie 2012, 0:03)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      dar doar daca vor sa faca parte din aceasta federatie... si mai are relevanta ca acele conditii cerute sa se aplice la fel pt. toti...
      dar eu subliniam faptul ca nu putem noi sa recunoastem statul kosovo, daca nu il recunosc si vecinii nostrii sarbi... cred ca important...
  • 0 (0 voturi)    
    vai de capul ei (Miercuri, 4 aprilie 2012, 23:50)

    jhadska [anonim]

    si vai de capul celor care au contribuit ca fatuca sa ajunga eurodeputat
  • 0 (0 voturi)    
    nu e ilega? (Joi, 5 aprilie 2012, 1:54)

    cer [anonim]

    in conditiile in care parlamentul nostru a zis nu?Sa-si piarda mandatul,tradatorii.
  • 0 (0 voturi)    
    stiti ce este (Joi, 5 aprilie 2012, 5:18)

    gopo111 [utilizator]

    bruneta de eba? o blonda vopsita, ce mai incolo si incoace , ea si politica sint paralele ca si calea ferata
    • 0 (0 voturi)    
      erori au fost (Joi, 5 aprilie 2012, 11:25)

      eroul dela amarasesti [anonim] i-a raspuns lui gopo111

      eroi sunt inca !

      urmasii lui traian !
  • 0 (0 voturi)    
    de ce? (Joi, 5 aprilie 2012, 6:29)

    vad doar o poza mai sus [anonim]

    unde-s restul 16?