Le Figaro: Criza politica din Romania, o chestiune de cultura politica. Imediat ce un partid ajunge la putere, crede ca are dreptul sa schimbe tot. Exista putine figuri angelice la Bucuresti

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 iulie 2012, 10:59 Revista Presei | Subiectele Zilei

Criza politica din Romania reprezinta o chestiune de cultura politica, in conditiile in care orice partid care ajunge la putere considera ca are dreptul sa schimbe totul, inclusiv regulile jocului, afirma un oficial european, sub protectia anonimatului, pentru Le Figaro.

Dreapta lui Traian Basescu nu s-a comportat mai bine atunci cand se afla la putere, spune acest oficial european.

"Este o chestiune de cultura politica. Imediat ce un partid roman ajunge la putere, considera ca are dreptul sa schimbe totul, inclusiv regulile jocului. Exista putine figuri angelice la Bucuresti...", a comentat acesta, sub acoperirea anonimatului".

Premierul Victor Ponta si-a luat angajamentul de a aplica scrupulos cele 11 solicitari ale Comisiei, intr-o scrisoare remisa executivului european luni seara, noteaza Le Figaro.

Oficialii europeni vor judeca in functie de actiuni. Cele doua ordonante guvernamentale ar facilita demiterea lui Traian Basescu. Abrogarea lor ii lasa o sansa de a-si salva postul la referendumul din 29 iulie. Majoritatea de stanga, care vede cum ii scapa trofeul, da deja semne de impotrivire. "Vom descoperi in curand ce ascunde in pantece Ponta", a spus o sursa apropiata dosarului.

Comisia Europeana nu vrea sa fie partinitoare. Comisia doreste sa apere principiile, nu sa aleaga viitoarea echipa care va conduce Romania. Social-democratii, mostenitorii partidului unic (Partidul Comunist Roman) si-au asumat o serie de libertati in ceea ce priveste Constitutia.

La douazeci de ani dupa executarea lui Ceausescu, Comisia ridica semne de intrebare asupra "ireversibilitatii si a continuarii reformelor" politice, potrivit ultimei versiuni a raportului MCV, obtinuta de Le Figaro.

Un al doilea raport asteptat miercuri va denunta derivele de la regulile statului de drept din Bulgaria. Deriva democratica din Romania este insa mai ingrijoratoare. Ea se adauga ingrijorarilor Europei legate de flancul estic, dupa falimentul economic al Greciei.























4171 vizualizari

  • -21 (25 voturi)    
    europenii sunt in plop (Miercuri, 18 iulie 2012, 11:10)

    ics_11 [utilizator]

    Europenii nu inteleg nimic dar isi dau cu parerea. :)
    Cica USL = Social Democrati = PCR. :)
    Astia habar n-au ca Basescu, Berceanu, Blaga au fost in PCR. N-au auzit nici de PNL si PC. :))
  • -12 (24 voturi)    
    In curand (Miercuri, 18 iulie 2012, 11:12)

    catalin_mattei [utilizator]

    in curand europenii isi vor da seama de adevarata situatie din Romania.. vor vedea ca au fost mintiti si de Basescu si de Ponta si ca fiecare dintre ei au calarit statul de drept cat au putut pt a ajunge la "malai"
    • +11 (15 voturi)    
      .... (Miercuri, 18 iulie 2012, 11:37)

      DenisaC [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Am sa va raspund eu. Europenii stiu deja ce se intampla. Dumneavoastra credeti ca au plecat urechea la ce a zis PDL sau USL. La acest nivel, institutiile au proprii lor oameni care monitorizeaza ceea ce se intampla. De asemenea, fiecare sef de stat si prim ministru primeste o sinteza cu intamplarile din fiecare tara. Nimeni nu isi pemite, repet, la acest nivel, sa dea informatii eronate sau sa asculte doar un punct de vedere.

      Va inteleg ca ati ascultat A3, dar, va asigur ca acei moderatori nu au spus adevarul in aceasta privinta.
      • -5 (9 voturi)    
        ce-au zis ? (Miercuri, 18 iulie 2012, 11:58)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

        Ce au zis moderatorii de la A3 ?
        • +3 (5 voturi)    
          A3 a zis ca Basescu e securist, Voiculescu nu (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:11)

          MG [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          A1-3 a zis ca Basescu e securist, Voiculescu nu.
          Basescu e puscariabil, Voiculescu nu. Basescu trebuie demis, Voiculescu mumificat.
          • +1 (1 vot)    
            Voiculescu trebuia deja mumificat.. (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:33)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui MG

            ...de viu!
          • 0 (2 voturi)    
            cinstit ? (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:33)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui MG

            Nu cred ca au zis asta. Cred ca faci parte dintre cei NECINSTITI de care vorbea Basescu.
        • 0 (2 voturi)    
          EXACT TIMPENIILE PE CARE LE SCRIETI (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:16)

          pointless man [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          De fapt ideile de baza au fost formulate impecabil inca de tatucii Lenin & Stalin, Antenele si gogomanii hipnotizati de ele doar le retuseaza pe ici pe colo.

          Daca ai impresia ca lumea incepe cu tine vei lua numeroase suturi in fund de la fantomele unora morti de mult, raminind vesnic nedumerit de unde ti se trage.
          • -1 (3 voturi)    
            tampenii (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:45)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

            Draga pointless, tu spui ca Lenin si Stalin au spus ca
            "in curand europenii isi vor da seama de adevarata situatie din Romania.. vor vedea ca au fost mintiti si de Basescu si de Ponta si ca fiecare dintre ei au calarit statul de drept cat au putut pt a ajunge la "malai" "

            intr-o alta forma si aceasta ar fi forma retusata ?

            Iar referitor la "lumea incepe cu tine" ... Basescu are impresia ca democratia si statul de drept incep cu el ? Sau Stalin si Lenin credeau asta ?
        • +1 (1 vot)    
          Pai la Antena3 (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:31)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          de dimineata deja au inceput sa-i faca pe postacii USLmani in chip si fel ,oligofreni ,mitomani ,eu chiar nu stiu ce-i cu oamenii aia...
  • +8 (12 voturi)    
    vom descoperi (Miercuri, 18 iulie 2012, 11:19)

    lucyan [utilizator]

    daca mai era nevoie ca totul tine de o lovitura de stat...
    s-ar putea sa avem surpriza ca antonescu sa nu fie de acord sa mai plece de la cotroceni, indiferent de rezultatul scrutinului, parlamentul va decide si el nu se poate impotrivi parlamentului...
  • +5 (5 voturi)    
    Corect (Miercuri, 18 iulie 2012, 11:19)

    NicolaeA [utilizator]

    O privire corecta.
    • -2 (4 voturi)    
      despre problemele cu ochii (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:15)

      florin [anonim] i-a raspuns lui NicolaeA

      Adica cind spui :"o privire corecta "te referi la privire imprastiata a lui basescu ....?
      • 0 (0 voturi)    
        !!!!!! (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:54)

        NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui florin

        Fac abstractie de cacofonie, de folosirea incorecta a lui i in loc de a si VA raspund: ma refer la cele sustinute in articolul din Le Figaro. Mentionez ca in primii mei 7 ani din viata am crescut acasa si nu-mi permit decat adresarea la persoana doua plural.
  • +6 (6 voturi)    
    "Exista putine figuri angelice la Bucuresti" (Miercuri, 18 iulie 2012, 11:23)

    Viorela [anonim]

    Da, e adevarat!!! Si una din alea putine, e d-ul presedinte Basescu :)
    • +1 (1 vot)    
      SA FIM SERIOSI - BASESCU ANGELIC ? (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:18)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Viorela

      Cu asemenea comentarii faceti mai mult rau decit Antenele. Nu se combat minciunile ordinare cu alte minciuni si mai cretine.
      • +3 (3 voturi)    
        basescu - tolerabil inca (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:57)

        livius [anonim] i-a raspuns lui pointless man

        de acord, cu tine.
        base nu-i fat frumos, dimpotriva.
        dar, asa cum l-am tolerat pe iliescu pt a nu-l avea pe vadim, eu sunt dispus sa-l mai tolerez pe basescu pentru a nu-l avea pe crin.
        si sper ca, odata cu uninominalul direct, daca se va face, clasa politica va incepe sa se curate.
        Pana una-alta, dl. socaciu victor, cantaret si parlamentar, sustine ca NU POPORUL trebuie sa decida forma de guvernare a tarii si nici sa-si aleaga presedintele direct. Astea trebuiesc rezervate ELITEI PARLAMENTARE.
        Dl. Grrebla (frumos nume), mai are putin pana la a declara ca ziua de 29 iulie are 36 de ore. Sunt SOCAT !
        • +1 (1 vot)    
          PAI E PERFECT ! (Miercuri, 18 iulie 2012, 13:18)

          pointless man [utilizator] i-a raspuns lui livius

          "Maestrul" Socaciu (care de mult s-o... facut de... rusine) doar e "folko-popo-ran" deci si el iese din discutie la o adica.

          Prin definitie artistii sint instabili psihic - vezi vietile complet aiuristice ale star-urilor hollywodiene - deci nu-i mai bagati in politica. Ma rog, in cazul "S-ocaciu" e vorba doar de imbecilism pur. Si, in fond, individul asta e ARTIST ? Hai sa nu-i jignim pe aia veritabili.
  • +2 (2 voturi)    
    Sub protectia anonimatului (Miercuri, 18 iulie 2012, 13:00)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Inseamna ca este o persoana importanta ce nu doreste ca aceasta idee personala sa fie asociata imaginii sale publice...

    Asa...pentru postacii USL care isi strofoaca creierii cu ce raspunsuri sa dea pentru 0.30 bani ;)

    Or daca asa considera o persoana importanta despre tara noastra, si despre evenimentele recente, e de rau!
  • -1 (5 voturi)    
    LOL (Miercuri, 18 iulie 2012, 13:12)

    Codruta N [utilizator]

    Au ajuns "oficialii ioropeni" sa-si dea cu parerea "sub acoperirea anonimatului" :)))
    De ce le-o fi frica, de nu-s in stare sa isi asume raspunderea propriilor pareri?

    Ma gandesc ca s-or fi temand ca Bse le-o fi facut si lor cate un "dosar" - si da cu dosarul in ei, imediat ce indraznesc sa-si exprime vreo parere - ca altfel... de ce? :))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    Logica de clasa a 5-a (Miercuri, 18 iulie 2012, 14:25)

    AdriAn [anonim]

    De ce-ai ramane in aceeasi stare atat timp cat esti saracul Europei... Pe de alta parte, cand iti merge bine, ultimul lucru pe care ti-l doresti este ca lucrurile sa fie schimbate...