Frankfurter Allgemeine Zeitung despre Victor Ponta si Traian Basescu

de Laurentiu Diaconu-Colintineanu     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2012, 19:03 Revista Presei | Subiectele Zilei

Premierul Romaniei, Victor Ponta, il numeste pe presedintele Basescu, pe care vrea sa-l demita duminica din functie, un mafiot. Realitatea e ca structuri mafiote se gasesc in propriul partid al lui Ponta. Cu toate acestea, premierul face pe neintelesul, scrie Frankfurter Allgemeine Zeitung, intr-un articol semnat de Karl-Peter Schwarz.

Marti, cu cinci zile inaintea referendumului de demitere din functie a presedintelui roman, Traian Basescu, a intrat in actiune DIICOT. In Bucuresti si alte zece orase au fost perchezitionate 256 de locuinte si birouri, au fost confiscate multe documente si calculatoare.

125 de persoane sunt anchetate in cauze de fraude cu decontari false de TVA intr-o serie de exporturi fictive de zahar. Paguba este presupusa la 40 de milioane euro anual. Aparentul cap al retelei este senatorul PSD Cezar Magureanu, care, ca de obicei in Romania, s-a grabit sa se declare victima politica.

Magureanu a fost ales pe listele PDL in parlamentul Romaniei
. Apoi a schimbat taberele impreuna cu alti 80 de parlamentari si a ajuns, in final, in grupul parlamentar al PSD - adapostul fostilor comunisti, al carui fost presedinte chema in anii ’90 minerii la Bucuresti pentru a suprima opozitia democrata, al carui fost premier se afla in arest pentru fapte de coruptie si abuz de putere si al carui actual prim ministru executa o lovitura de stat cu scopul de a reinstaura controlul politicului in justitie.

La un miting la Craiova, Ponta le spunea sustinatorilor sai ca Basescu nu este numai "un mafiot si un mincinos". Duminica, presedintele ar trebui adus in fata poporului pentru a "termina cu el" odata, pentru ca numai cu el debarcat de la putere "vom putea trai cu totii in liniste", eliberati de grija ca Basescu ar face "dosare despre noi toti".

Parlamentul se impune in fata Curtii Constitutionale

Printre cei 256 de parlamentari care au votat pentru suspendarea lui Traian Basescu se afla trei care au deja condamnari cu suspendare si alti 12 ale caror urmariri penale nu s-au incheiat inca. Delictele de care sunt acuzati sunt si ele deja obisnuinta: coruptie, abuz de functie, spalare de bani, santaj, inselaciune. Alti doi parlamentari sunt la inchisoare, printrei ei si Adrian Nastase. Mogulul media si colaboratorul cu Securitatea Dan Voiculescu ("Felix") si-a dat demisia intempestiv cu cateva zile inainte pentru a evita o condamnare intr-un process la Inalta Curte. Acum, procesul impotriva sa va trebui reluat de la capat la prima instant. Partidul Conservator al lui Voiculescu este partener minoritar in coalitia USL formata cu social-democrati si liberali. Trustul sau de presa Intact are grija sa inteteasca focul in discursul impotriva lui Traian Basescu, dar si impotriva opozitiei democrate si a intelectualilor de marca romani, prin intermediul posturilor Antena 1 si Antena 3.

Odata cu decizia de a-l suspenda pe Basescu, Parlamentul a ignorat un verdict al CCR prin care nu se constata nicio incalcare grava a Constitutiei Romaniei - singurul caz in care un presedinte poate fi suspendat din functie. Basescu a fost ales de doua ori de poporul roman si reconfirmat o data in functie printr-un referendum identic. In randul parlamentarilor nu a fost niciodata popular din cauza luptei sale impotriva lacomiei si josniciei clasei politice chiar si in interiorul PDL, partidul conservator care il sustine. I se reproseaza instrumentalizarea Justitiei pentru urmarirea inamicilor politici. Realitatea e ca din cinci parlamentari condamnati in Justitie, doi sunt de la PNL, doi de la PDL si unul - Adrian Nastase - este de la PSD. Din cei 12 parlamentari urmariti penal, cinci sunt de la PDL, cinci de la PSD, unul de la PNL si unul este "conservatorul" Voiculescu. Miza luptei politice din Romania nu este Dreapta sau Stanga, nu este persoana presedintelui, ci posibilitatea ca fie statul de drept sa se impuna, fie conexiunile mafiote sa preia puterea si sa anuleze separatia intre Legislativ, Executiv si Justitie. (...)

Romania este conectata la economia mondiala, este membru al UE si al NATO. Progresele din Justitie sunt monitorizate de ani buni. Comisia Europeana (CE) are "indoieli serioase ... cu privire la intelegerea deplina" a "insemnatatii notiunii de stat de drept" din partea Guvernului roman. Iar Washington-ul nu poate asista tacut la acapararea unui stat de structuri mafiote din motive de securitate, intr-o regiune de insemnatate geopolitica precum Marea Neagra.

OUG inca in vigoare

Victor Ponta, in varsta de 39 de ani, care si-a copiat lucrarea de doctorat si care s-a laudat cu un Master niciodata efectuat la Universitatea Catania, este de o aroganta de nesurmontat, la fel ca indrumatorul sau de doctorat Adrian Nastase. El crede ca poate scapa cu orice pentru ca nimeni nu e ca el. La Bruxelles mima pe neintelesul, calomniat de Basescu, dar, in acelasi timp, se angaja sa indeplineasca imediat toate cererile Comisiei Europene. Atunci cand comisarul pe Justitie, Drepturi si Liberati, Viviane Reding, i-a atras atentia ca de la promisiunea sa nu s-a intamplat nimic, Ponta a acuzat-o ca sustine PDL-ul. OUG 41, pe care CE a cerut-o abrogata in mod explicit, este in continuare in vigoare si deschide larg poarta fraudei pe 29 iulie la referendum. Printre altele, aceasta OUG nu mai prevede obligativitatea compararii numarului total de voturi cu numarul de participanti in fiecare sectie de vot. Sigilarea urnelor nu mai este prevazuta in procesul verbal, deci ele pot fi deschise si inchise dupa bunul plac. Daca cineva care a votat in statiunea de la mare a votat cumva si in alta parte nu mai este verificat de nimeni. Duminica, probabil ca multe autocare vor face drumuri in satele romanesti. PDL se teme de o frauda estimata la doua milioane de voturi.

Victor Ponta s-a alaturat PSD in anul 2002, pe vremea cand era un tanar procuror. Atunci a avut loc un misterios caz mortal, unul din multele din era Nastase. Colegul lui Ponta, Cristian Panait, care se ocupa de anchetarea unor cazuri de coruptie in anturajul lui Nastase, a cazut de la fereastra locuintei sale in circumstante neelucidate nici pana azi. Conform unei anchete a jurnalistei Ela Simona Fica, caderea lui Panait s-a intamplat dupa o discutie cu Ponta, care i-ar fi cerut sa inceteze anchetele. Ponta l-a vizitat ultimul pe Panait in ceea ce a parut a fi o tentativa de impacare. La autopsie au fost descoperite urme de droguri. Un procuror care ancheta cazul a fost accidentat de o masina si a murit in urma leziunilor. Autorul accidentului nu a fost identificat niciodata. In acest timp, Ponta era numit secretar general al Guvernului Nastase. Procurorul care a oprit ancheta in cazul colegului sau accidentat de masina este astazi in vizorul colegilor de la DNA si a fost suspendat. El este suspectat ca a traficat informatii secrete pentru avansul in posturi cheie in sistemul juridic romanesc. Printre alte intalniri anchetate de procurorii DNA se gaseste si una cu actualul premier Ponta. Mandatele procurorului sef al DNA Daniel Morar si cel al procurorului general Laura Codruta Kovesi expira in august si octombrie. Ambii se bucura de mare incredere din partea CE si au fost numiti in functie de Traian Basescu.

Presedintele Basescu a refuzat sa acorde interviuri presei straine
inainte de referendum. Nu a vrut, conform spuselor sale, intr-o discutie cu acest ziar, pentru a nu fi acuzat ca isi denigreaza propria tara. Lovitura de stat ce se petrece in Romania trebuie oprita de poporul roman, a spus Basescu. Basescu s-a aratat convins ca dupa referendum se va intoarce in functia de la Palatul Cotroceni. I-ar fi placut ca PDL sa ceara oamenilor sa iasa la vot si sa voteze NU in loc sa ceara boicotarea referendumului. Dar in contextul fraudei de proportii ce se prefigureaza la vot a decis sa ia la cunostinta acest fapt.


Citeste mai multe despre   























28873 vizualizari

  • +84 (88 voturi)    
    inca ceva (Vineri, 27 iulie 2012, 19:08)

    inlocsadorm [utilizator]

    sa nu uitam poza capabilului nostru primministru sub care FAZ noteaza : aroganta imperturbabila: primministrul Romaniei Victor Ponta
    • +60 (62 voturi)    
      OUG inca in vigoare (Vineri, 27 iulie 2012, 20:39)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui inlocsadorm

      Pai daca Ordonanta este inca in vigoare, asta inseamna ca Ponta nu a respectat legea, fapt pentru care si Viviane Reding, i-a atras atentia!

      Astfel, UE nu ar trebui sa recunoasca rezultatele referendumului.

      Nu stiu daca legal e posibil, dar daca Romania se intoarce din nou la modul de a guverna din era Iliescu-Nastase, multi romani vor decide sa plece afara, impinsi de neajunsurile si dedreptatile din tara si astfel vor fi o povara pentru toate tarile din UE.

      EU ar trebui sa fie mult mai severa la astfel de derapaje!!! gen Ungaria, Romania, daca tot vrea sa fie vazuta ca un grup unit.
      • +5 (5 voturi)    
        anulare (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 8:46)

        anion [utilizator] i-a raspuns lui MPop

        Pentru ca in ordonanta sunt articole special de frauda nu au anulat-o. In schimb au modificat acel 50% plus 1 cu prezenta la vot ca sa ia fata, bazandu-se ca UE a cerut explicit acest lucru.
      • -11 (11 voturi)    
        Nu ne mai dati ce scriu altii (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 11:22)

        ATENTIE [utilizator] i-a raspuns lui MPop

        Ca din tara vedem mai bine cine a facut jaful jafurilor.
        • +5 (7 voturi)    
          Ce scrii tu, (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 19:03)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui ATENTIE

          mi-aduce aminte de vremurile lui ceasca.Clar ca nu o sa mai ascultam ce spune restul lumii ,ci doar ce apare la antena3 ,sau cum...ai naibii sunteci postacilor USLmani....Hai ,ia cei 50 de lei si dispari in haznaua de unde ai iesit.
    • +58 (60 voturi)    
      Aroganta imperturbabila = psihopatie (Vineri, 27 iulie 2012, 20:39)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui inlocsadorm

      Aroganta imperturbabila este definitoriu, polul negativ al personalitatii.

      Este lipsita de umanitate, este strict individuala, hyperegoista.
      Este lipsita de empatie. Este lipsa umorului natural totodata.

      Ponta este o masca sangeroasa si nu este micul Titulescu. Este, inca, in aceste zile, Genghis Khan-ul Romaniei.
      • +5 (5 voturi)    
        Da, (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 19:05)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        dar numai pana luni:)))
  • -83 (91 voturi)    
    . (Vineri, 27 iulie 2012, 19:15)

    basescujudecat [utilizator]

    Ce nu intelege Frankfuter e ca una e sa ai corupti in partid si alta e sa patronezi de la Cotroceni un intreg sistem mafiot care strange bani pentru tine. E chestia de nuanta. Nu vad de unde vin temerile, justitia basescului e independenta deci daca Magureanu e vinovat va plati. Sigur ca pentru basisti e mult mai simplu sa il condamne pe baza unor interceptari scoase din context. Apropo, justitia asta minunata.. nu poate produce o plangere penala impotriva procurorilor care instrumenteaza cazul pentru scurgere de informatii ?
    • +37 (41 voturi)    
      Alo, doamna (Vineri, 27 iulie 2012, 21:37)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui basescujudecat

      aici nu e Antena 3. Daca aveti ceva dovezi cautati DNA.
    • +8 (8 voturi)    
      ce zici? (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 12:38)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui basescujudecat

      conteaza zbieretele tale sau ce crede Reding si Barroso despre??? conteaza ce NEGI tu sau iubitul tau plagiator (=hot) sau ce afla Reding si Barroso? cand n-or mai ajunge banii sa plateasca postacii ce te faci?
    • +8 (8 voturi)    
      ce-mi place (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 13:08)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui basescujudecat

      toata europa greseste, doar "devaluirile" trustului intact sunt credibile. voi chiar va auziti ce spuneti?
      nu vedeti ca iar am ajuns la faza cu "agenturile straine"?
      nu vedeti ca sunteti spalati pe creier? ca sistematic vi se inoculeaza niste idei si voi le luati cu valoare de adevar fara a verifica catusi de putin care este adevarul?
    • +4 (4 voturi)    
      hm (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 15:06)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui basescujudecat

      Ma gandeam sa le spun celor ce parcurg acest site ca esti un sarman cu capul dar m-am razgandit!Esti un tip istet,numai ca istetimea ta ti-ai vanduto ieftin, unor pungasi recunoscuti international!Sa intelegem ca esti o lichea,fara moralitate,fara rusine,ascuns in spatele unui diminutiv care intareste credinta mea! Daca de noi nu iti este rusine,rusineaza-te macar fata de natia aceasta din spuma careia te-ai nascut,nu te-ai mai fi nascut! Inchei spunandu-ti ca pentru mine si pentru multi ca mine nu esti decat o greseala a naturii!
  • +65 (69 voturi)    
    Ponta copy _paste voturi 'la greu' (Vineri, 27 iulie 2012, 19:17)

    aciduzzu [utilizator]

    la spitalul TBC Rosiori de Vede , toti pacientii au semnat pe tabele cu datele personale , copy _paste la listele electorale !!! dormiti linistiti romani !!! Felix stie de ce !
    • +56 (58 voturi)    
      Muntele vrajit cu CNP-uri de boala grea (Vineri, 27 iulie 2012, 19:47)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui aciduzzu

      Dumneavoastra ne semnalati un abuz in campania electorala care se incheie maine dimineata la ora 7.00. Procuratura din Rosiorii de Vede trebuie sa se autosesizeze.

      Rog Hotnews sa verifice asta.
      • +29 (31 voturi)    
        De la Caragiale la Thomas Mann (Vineri, 27 iulie 2012, 21:29)

        VOCEA_MINORITARULUI [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        Salut Dada,

        Pana acum ziceam in gluma: bietul Caragiale, ce vremuri a pierdut! A ramas mic saracul, cu scrierile sale, prin comparatie cu ce traim noi de 20 de ani.
        Acum, a propos de spitalul TBC Rosiorii de Vede, unde bietii oameni loviti de soarta isi fac datoria cetateneasca la referendum inainte de a incepe oficial votarea, ma gandesc ca si Thomas Mann a ratat niste momente memorabile; daca ar fi putut adauga chestia asta la universul creat de el in 'Muntele Vrajit' , probabil ca ar fi transformat capodopera intr-un science fiction, oricum ceva greu de inteles pentru cititorii sai, sau pentru cei care i-au acordat Nobel-ul.
        Imi mai aduc aminte, ca mostra de umor negru, de banner-ul postat de fanii lui Napoli, dupa ce clubul a luat campionatul (cu celebrul Maradona in echipa); bannerul a fost afisat pe gardul cimitirului comunal, cu textul: "Nici nu stiti ce-ati pierdut!"
        Adevarul este ca si noi traim acum niste momente absolut memorabile, furnizate de niste politicieni mizerabili. Sa le multumim pentru asta prin neparticiparea la "marele exercitiu democratic!"
        • 0 (0 voturi)    
          Da, science fiction mioritic (Duminică, 29 iulie 2012, 15:11)

          Clop [utilizator] i-a raspuns lui VOCEA_MINORITARULUI

          Va multumesc pentru comentariu. Si eu va salut, domnule! :-)
    • +6 (6 voturi)    
      altul (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 8:52)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui aciduzzu

      Si la spitalul neuropsihic de la Urlati (11 Iunie), primarul Machitescu de la PNL, are deja CNP-urile tuturor bolnavilor aproape recuperati care fac zilnic un drum Urlati - 11 Iunie.
  • -68 (72 voturi)    
    iar Karl-Peter Schwarz!!??!! (Vineri, 27 iulie 2012, 19:19)

    Corinteni [utilizator]

    De luni incolo sper sa se afle cu cati bani publici a fost individul asta platit pentru zecile de articole lingusitoare publicate.
    • +8 (8 voturi)    
      Dacă înţeleg eu bine, de luni (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 8:50)

      Optimista [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      încolo speri să se tragă din nou "cortina de fier" între România şi statele civilizate. N-aveţi să vedeţi sau să speraţi aşa ceva măi viermi mâncători de cadavre.
      Oprobriul şi blestemul românilor adevăraţi să se aşeze pe capul vostru şi al urmaşilor urmaşilor voştri, în veacul vecilor. Chiar dacă faceţi asta din prostie (dar sigur sunt şi mulţi ticăloşi printre voi)şi tot vă spun: Fiţi blestemaţi!
    • +12 (12 voturi)    
      Karl-Peter Schwarz (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 11:18)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      Stimabile! Daca tu esti in stare sa postezi aici in disperare pentru sumele deja cunoscute din stenogramele de ultima ora pentru USL, crezi ca toata lume este ca tine. Meschinaria nu-ti permite sa pricepi ca exista oameni care nu au nevoie de recompense pentru a se exprima iar Frankfurter Allgemeine Zeitung este la distanta astronomica fata de Jurnalul National al sefului tau.
  • +54 (56 voturi)    
    un justitiar (Vineri, 27 iulie 2012, 19:23)

    ia cucu [utilizator]

    Avem mare nevoie de un justitiar care sa elimine tintele de mare importanta ce trag Romania inapoi in groapa de gunoi.
    • +10 (10 voturi)    
      Aveti nevoie de noi articole in Constitutie (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 6:36)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui ia cucu

      Genial, dar malefic, Ponta si cativa oportunisti au facut dintr-un stat de drept european o mosie feudala in trei zile pentru ca legea fundamentala a tarii are lacune mari. Cateva articole in plus ar fi prevenit lovitura de stat de stamba, nu de catifea. Exista si un articol ce trebuie scos din lege: ordonanta de urgenta. Singura urgenta ce exista in Romania la ora respectiva era ca un grup de conspiratori se saturasera sa stea in opozitie de opt ani cu buzunarele goale.
  • +42 (48 voturi)    
    Ce-i astaaaaaaaaaaaaaaaaaa? (Vineri, 27 iulie 2012, 19:25)

    ggna [utilizator]

    http://www.evz.ro/detalii/stiri/kremlinleaks-victor-ponta-s-a-intalnit-la-bucuresti-cu-alexandr-kondiakov-993928.html
  • +45 (47 voturi)    
    AMF (Vineri, 27 iulie 2012, 19:43)

    thjokki [utilizator]

    Tulburarea de personalitate antisociala este o conditie in care persoana arata lipsa de consideratie fata de lege si de drepturile celor din jur. Persoanele cu tulburare de personalitate antisociala tind sa minta sau sa fure si nu-si indeplinesc obligatiile profesionale.
  • +58 (60 voturi)    
    Va mai mrati de ceva? (Vineri, 27 iulie 2012, 19:46)

    Rex [utilizator]

    Cand este vorba de Ponta va mai mirati de ceva? Mai bine ganditi-va la ce e mai murdar si mai negru cand il vedeti, pentru ca surprizele malefice din partea lui vor continua. Daca il dati jos pe Basescu , "Noapte Buna Romania!" .
  • -55 (59 voturi)    
    de Laurentiu ( Colintineanu)? (Vineri, 27 iulie 2012, 19:56)

    sanduionescu2012 [utilizator]

    D-le Karl-Peter Schwarz De ce nu scrii tu despre Merkel a ta ca a dus Germania in criza ,ca i-a scazut reitingul de tara la minus ,ca 17 banci germane dau falimen,ca 64% din germani nu mai vor EURO, ca popularitatea ei a scazut semnificativ si ca stilul comunist, mostenit de cand era in RDG, comunist -imperialist, de a striga la conducatorii altor state ce sa faca, noua ,rumanilor, nu ne place ! Am mai fost aliati cu un dement tot de dreapta,am intrat in razboi si am platit despagubiri peste 20 de ani si am fost ocupati de comunisti 60 de ani .Mai lasati-ne ca investitia Mercedes ati dus-o in Ungaria ,nu la Jucu.
    • +37 (39 voturi)    
      da... (Vineri, 27 iulie 2012, 20:31)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui sanduionescu2012

      de ce nu scrii de Germania care cu tot cu criza exporta si e motorul principal al UE cadn Spania si Italia sunt in pom...da nu vor EUR..pt ca ei platesc EUR...

      doamne...
    • +1 (7 voturi)    
      @sanduionescu (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 9:35)

      alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui sanduionescu2012

      Stimate Domn,

      1. Moody's si-a exprimat dorinta de a scadea ratingul DE de la AAA spre negativ, adica nu 3xA ci numai 2xA. Cauza? De ce nu o spuneti si pe aceea? DE, L & NL platesc prea mult ptr criza europeana - cu alte cuvinte ptr Dvs. sint tarile care au darile cele mai mari catre EFSF (fondul european de salvare). Moody's a lasat ratingul DE la AAA (cel mai ridicat posibil) in asteptarea rezolvarii crizei Euro.
      2. Cele 17 banci numite au fost trecute de la stabil la negativ si se afla in numai 6 Landuri - cite are DE? Sub nici o forma falimentare, daca tot postati, nu postati neadevaruri, postati ceea ce a scris Moody's.
      3. Da, 64% nu mai doresc Euro, deoarece taxele pe salarii si impozitele sint mult mai mari decit inainte de Euro - motiv punctul 1.
      4. Popularitatea a scazut, nu zic nu, anul viitor sint alegeri, vom vedea in ce parte se va indrepta Europa. Guvernul rosu dupa Franz Josef Strauss nu a rezistat prea mult sub Gerhard Schröder.
      5. Guvernul Merkel a dus Germania in criza? Va uitati la Antena 1, 2, 3? Cred ca a fost tara care a iesit cel mai bine din criza din 2009. Dar parerea Dvs. este precis bine intemeiata.
      Un we minunat va doresc.
      Cu stima din tara in plina criza condusa de comunista Merkel LOL
  • +19 (31 voturi)    
    Parere: (Vineri, 27 iulie 2012, 20:00)

    johnmibb [utilizator]

    Se va intampla in felul urmator:
    1. Neparticiprea la vot va duce la invalidarea referendumului.
    2. Parlamentul se va pune iar de-a curmezisul si intr-un fel sau altul va obliga Curtea Constitutonala sa aprobe (sau macar sa nu dezaprobe printr-un raspns evaziv) al doilea tur de scrutin. Motivul va fi scorul mare de DA pe care-l vor face lingaii de psd-isti care se vor duce la ot l primul tur.
    3. La al doilea tur guvernul va publica in monitorul oficial faptul ca al doilea referendum va fi validat indiferent de numarul de participanti.
    4. Romanii vor iesi la vot in al doilea tur. Probabil va fi egalata sau chiar depasita cea mai mare prezenta la vot de pana acum din toate timpurile, dar nu va fi de ajuns pentru a depasi furtul masiv al fostilor comunisti, asta si din cauza ca romanul nu a fost in stare si nu va fi niciodata sa-si scoata propria tara din rahat printr-o iesire la vot de sa zicem 95%.
    5. In cele din uma Basescu va fi demis.

    PS: parerea mea ca votul obligatoriu ar rezolva aceasta problema a Romaniei. Bineinteles, daca cel care voteaza nu mai este scris cu pixul pe o foaie intr-un tabel. Ar trebui ca in fiecare sala de votat sa existe cateva calculatoare in care sa se introduca cnp-ul celui care vine sa voteze, calculatoarele legate intr-o baza de date la nivel national pentru a se evita votul multiplu.

    Daca as spune ca ar fi ok sa votam de acasa pe baza unor parole....cred ca mi-ati zice ca vreau prea multe :)). Sau poate in cabina de vot sa fie monitare cu mouse si tastatura, legate la server, sa introduci un numar de ordine (unic la nivel national) si sa votezi dupa ce ai luat acest numar de ordine de la cel care te-a verificat pe baza cnp-ului cine esti.

    Votul ese secret, dar presupun ca se poate rezolva aceasta problema.

    In final propun ca amenda pentru cei care nu voteaza sa fie plantatul a 100 de copaci ...sau poate aveti alte iei.
    • +25 (27 voturi)    
      De acord si... nu prea... (Vineri, 27 iulie 2012, 20:35)

      Vreau_in_europa [utilizator] i-a raspuns lui johnmibb

      1. Chestia cu "votul electronic" imi place si o sustin.

      2. Votul este si trebuie sa ramana un drept!!! Obligativitatea lui este o prostie pe care o sustin cei cu vederi autoritare. Gandestete ca dreptul de a nu vota este si el constitutional. Non-votul este un mod prin care imi pot exprima opinia mea in legatura cu chestiunea in discutie (alegeri, referendum, etc). Dreptul la LIBERA EXPRIMARE este un drept fundamental prevazut in constitutie. Obligativitatea votului incalca acest drept. (dixit)

      3. Ia in considerare un sistem de inscriere a electorilor pe listele cu cei care voteaza. Adica daca vrei sa iti exerciti DREPTUL la vot trebuie sa fi inscris pe listele electorale. Acest lucru se va face doar din libera initiativa, adica fiecare cetatean care doreste sa voteze va trebui in prealabil sa se adreseze autoritatii electorale spre a fi inregistrat.
      Participarea la "viata cetatii" este un act voluntar. Dar doar cei care se considera activi din punct de vedere social sa fie luati in considerare la vot. Asta nu inseamna restrangera dreptului la vot ci doar exprimarea dorintei fiecaruia de a fi luat in calcul.
      Americani au un sistem similar. Doar cei inregistrati pot vota in ziua alegerilor. Desigur daca nu ai fost inregistrat pana atunci trebuie sa ai posibilitatea de a o face chiar in ziua alegerilor.
      Cei inregistrati au nu doar drepturi dar si obligatii (in America) . Ei pot fi selectati de pe aceste liste pentru a participa in juriile de pe langa diverse tribunale.
      Eu cred ca un sistem simlar poate fi adaptat si la noi. Depinde doar de vointa politica si de intelegerea necesitatii.
      • +10 (14 voturi)    
        :) (Vineri, 27 iulie 2012, 23:36)

        owl [utilizator] i-a raspuns lui Vreau_in_europa

        1. votul electronic de pe telefonul mobil.... si nu la 4 ani, ci de cate ori vrei sa te implici la o lege....

        din pacate, dictatura celor multi nu produce intotdeauna optimul... ( parcurgerea unui graf, cu ,minimul luat la fiecare moment nu genereaza neaparat drumul de cost cel mai mic).

        Mai degraba cred intr-o simplificare cat mai mare a administratiei cetatenilor....

        2. Votul este o iluzie - nu un drept, nu o obligatie. (nu ma refer la acest referendum, ci la vot in general). In general ai de ales intre ce au stabilit altii ca ai de ales, intre imaginea prefabricata a individului in mass-media. :) Vei fi omorat oricum: ai de ales intre spanzuratoare sau impuscare... De obicei, poti sta deoparte - un mod de a protesta fata de acest sistem... Din pacate, nu si la acest referendum - esti obligat sa participi.

        3. nu cred ca sistemele anglosaxone pot functiona in tarile latine, dar poate ca merita testat.... :)
  • +45 (49 voturi)    
    Reding are ochii pe el (Vineri, 27 iulie 2012, 20:02)

    Lupulsas [utilizator]

    D-na Reding i-o va arata acestui mincinos plin de sine pe Maritza Buzata. In UE credibilitatea lui PONTA nu valoreaza nici cat o ceapa degerata. Numai in Romania se mai gasesc prosti, care il cred, sau care spera sa-i scape de pushcarie, hahalere mafiote, securisti frustratzi, parlamentari pushcariabili, gen VOICU.
  • +33 (39 voturi)    
    incredibil (Vineri, 27 iulie 2012, 20:56)

    I [utilizator]

    faza cu crima explica multe. Nu vad de ce s-ar obosi un om sa se puna impotriva UE, impotriva Romaniei daca nu ar avea motive bune. Ar face bine procurorii sa stranga randurile si sa isi ia partea lor de putere dintr-o democratie.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai dreptate! (Duminică, 29 iulie 2012, 1:23)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui I

      Citez din articol:
      „Colegul lui Ponta, Cristian Panait, care se ocupa de anchetarea unor cazuri de coruptie in anturajul lui Nastase, a cazut de la fereastra locuintei sale in circumstante neelucidate nici pana azi. Conform unei anchete a jurnalistei Ela Simona Fica, caderea lui Panait s-a intamplat dupa o discutie cu Ponta, care i-ar fi cerut sa inceteze anchetele. Ponta l-a vizitat ultimul pe Panait...” !!!
      E posibil să avem un prim ministru martor direct la crimă...?!?
  • +22 (26 voturi)    
    azil afara (Vineri, 27 iulie 2012, 21:33)

    bobie [utilizator]

    domnilor, nu mai am cuvinte si speranta ma paraseste.

    Ce poti sa faci sa ii convingi cu vorba pe nea Ticu si tanti Filotea cand aia le dau zahar si le promit si banii pe lemne pe care nu i-au vazut iarna trecuta?

    Cred ca ma duc sa caut prin pod cartile lui Petre Ispirescu si sa-i pun turban lui Pictor Vonta pentru ca am moralul la parter.

    Am 3 copii mici si nu imi vine sa cred ca am ajuns sa ma gandesc la a cere azil politic intr-o tara normala.

    Astept sugestii si luminite in tunel pentru ca e bezna mareeeeee!!!!
    • +6 (6 voturi)    
      Inima sus Bobie, şti vorba noastră (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 9:03)

      Optimista [utilizator] i-a raspuns lui bobie

      românească: NU MOR CAII CÂND VOR CÂINII.
      Poate ai să-mi spui că sunt prea mulţi câini şi prea puţini cai capabili să se apere. Ei bine, nu-i aşa, un "cal nobil" poate anihila zeci de câini întărâtaţi, strivindu-i (la figurat desigur) sub povara argumentelor şi a adevărului care este de partea "cailor".
  • +20 (24 voturi)    
    Ponta e un cirnat (Vineri, 27 iulie 2012, 21:54)

    Trojan.H [utilizator]

    Asa cum le place nemtilor sa spuna.
  • +24 (28 voturi)    
    Asa se scrie un articol... (Vineri, 27 iulie 2012, 22:33)

    solar [utilizator]

    Fara comentarii!! Un articol care ar trebui studiat pana la cele mai mici detalii in toate facultatile de jurnalism romanesc!! Aici nu se scriu vorbe!! Aici se aduna argumente si se expun judecatii cititorilor liberi de orice manipulare a cuvantului. Mai mult:aflu de aici informatii complet trecute cu vederea de presa romaneasca. Trageti singuri concluziile, indiferent cine sunteti sub acoperirea unui pseudonim.
  • +23 (27 voturi)    
    Cata acuratete.. (Vineri, 27 iulie 2012, 23:34)

    vasglo [utilizator]

    in acest articol! Bravo, domnilor!
  • +26 (30 voturi)    
    Bun articol, sa-l trimitem la prieteni (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 0:31)

    emigrant [utilizator]

    Am auzit mereu de crima Panait si implicarea lui Ponta dar sincer am crezut ca poate e intoxicare...
    Ziarul asta nu scrie aiurea. Apoi l-am cunoscut toti pe Ponta. Eu nu cred ca e intreg la minte. Probabil si ptr ca stie ca plagiatul nu este cea mai mare dintre problemele lui... Poate totusi cineva sa faca lumina? Pina una alta nu mergem la referendum.
    stati acasa si sunati-va prietenii bunicii si parintii sa nu mearga niciunde. Luati-i la plimbare daca este nevoie...))).
    • +4 (6 voturi)    
      In prima faza.... (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 9:55)

      Ronin [utilizator] i-a raspuns lui emigrant

      ...nici eu nu am crezut faza cu Panait...chiar si acum ma incearca un sentiment de indoiala....insa vazandu-l si ascultandu-l pe Ponta in ultimele saptamani pot spune cu mana pe inima ca acesta poate fi capabil de crima.....oricum FAZ nu a scris de contractele cu statul ale familiei Ponta (poate pentru ca au fost dezvaluite doar de 2 zile)....oricum multi au uitat ca acesta, se pare, a fost implicat si in dosarul cu prostituate...ala cu miss PSD...unde sunt implicati Banicioiu si Negoita...am citit undeva declaratiile unei fete care sustinea ca a avut o relatie cu Ponta cateva saptamani dar ca acesta se prezenta sub alt nume si zicea ca e soferu` lu` Negoita sau cam asa ceva, nu mai stiu exact....oricum de ce nu ar fi si asta posibila? Suntem condamnati cu unu` ca asta la carma tarii! Si daca il mai punem la socoteala si pe Crin......
    • +2 (2 voturi)    
      ceva mai multe detalii aici: (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 15:53)

      Eugenn [utilizator] i-a raspuns lui emigrant

      http://www.academiacatavencu.info/opinii/plagiatorul-victor-ponta-suspect-de-omucidere-in-memoriam-cristian-panait.html
  • +22 (26 voturi)    
    Acum inteleg (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 0:55)

    morometu [utilizator]

    De ce este o paiata usor de sforarit.
    Si poate vom afla adevarul tot de la indrumatorul lui de doctorat. Sigur se va razbuna!
  • -9 (9 voturi)    
    INTOXICARE DE PRESA (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 11:13)

    222 [utilizator]

    puteti sa-faceti statuie lui base la voi in casa . dar multi romani s-au saturat de basescu. cel care a scris reportajul arata ca si germania are mizerile ei . . "lupta" contra coruptiei sub conducerea lui basescu si 5 ani cu pdl am reusit sa fim pe primul loc in ue ca cel mai corupt stat. . se vede clar ca este un ziar care este total partinitor de partea lui basescu. ne-am saturat sa fim in ue ca stat de mana a doua,. sa ne foloseasca germania si alte tari doar cand au nevoie de cadouri din partea roimaniei sau sa ne fure dupa care inapoi la cusca. . cititi presa din germania despre scandalul in care sunt implicati oameni din partidul d-nei merkel cu coruptie la nivel inalt. dar ei vin si ne urecheaza pe noi.
  • +5 (5 voturi)    
    FAZ despre Victor Ponta si Traian Basescu (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 11:43)

    baligosul [utilizator]

    Bun corespondent are ziarul german in Romania.
    Documentat,echilibrat,ofera si o sinteza despre cati parlamentari sunt cercetati penal,din cate partide,cati au depasit etapa cercetarilor si sunt deja condamnati, nu e rau de loc.
    Totusi faptul ca V.Ponta isi exprima speranta ca T.Basescu va fi destituit din functie ii genereaza speranta ca vor putea,,lucra in liniste" ma nelinisteste foarte mult!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu trebuie să te sperie, trebuie (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 16:00)

      Optimista [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      să te îndârjască împotriva lor. Ăştia nu au mamă şi nici tată când e vorba să-şi atingă scopurile murdare.
      Dar cum i-am mai spus mai sus lui Bobie:
      NU MOR CAII CÂND VOR CÂINII.
      Şi oricât de turbaţi ar fi aceşti doi ticăloşi, sper ca poporul să le administreze injecţia letală.
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu la un indemn... (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:42)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Optimista

        Unei persoane optimiste ce pot sa ii doresc:viata de zi cu zi sa nu va altereze convingerile!
        Eu fiind propriul meu sef(adica un privat100%) nu am gasit nici macar un sunet care sa faca referire la cei ca mine,iar intalnirile cu angajatii la fel de fel de institutii publice din Bucuresti m-au umplut de sceptimism.
  • -6 (6 voturi)    
    // (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 14:19)

    222 [utilizator]

    // daca reportajul german respecta deontologia in presa inseamna ca vi s-au spalat capetele . sa spuna nemtii ca basescu este luptatorul nr unu impotriva coruptiei dupa 7 ani care ne-a condus si 5 ani de guvernare a pdl-ului inseamna ca n-au citit raportul mcv de care s-a facut atata caz. 1 . suntem pe prmul loc la coruptie in ue . tot pe primul loc suntem ca cea mai slaba tara pt atragerea fondurilor europene . la coruptie i-am depasit si pe bulgari . asa ca aveti memorie scurta. raportul se face pe ultimii 5 ani si din cate stiu ponta a venit de 3 luni.(editat de HotNews.ro)
    • +2 (2 voturi)    
      Bombonele lasa Internetul (Duminică, 29 iulie 2012, 4:41)

      ator2050 [utilizator] i-a raspuns lui 222

      Nu mai lasa mesaje de dezinformare p-aici. Aveti antenele lui Voiculescu. Apropo maine votezi? La relatiile tale ... Cu Internetul vad ca te-ai descurcat.
  • +5 (7 voturi)    
    ICREDIBIL! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:19)

    gabbi [utilizator]

    Chiar avem un şef de guvern suspectat de crimă?
    Cine este procurorul care a oprit ancheta...şi a traficat informaţii secrete?
    Trebuie să se facă ceva!!!!!