Dolj: Opt sectii au prezenta la vot de peste 100%

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 iulie 2012, 16:39 Revista Presei | Subiectele Zilei

Opt sectii de vot din Dolj au inregistrat prezente de peste 100%, pe locul I situandu-se sectia 449 din comuna Radovan, cu o prezenta la vot de 126,24%, in conditiile in care media pe judet a fost de 51,57% iar in Craiova prezenta a fost de 42,48%,  scrie Adevarul.ro.

Care sunt sectiile cu prezenta de peste 100%, potrivit corespondentului Adevarul.ro.

  • sectia  449 Radovan -126,24%
  • sectia 517 Varvoru de Jos - 115,66%
  • sectia 479 Sopot -112,32%
  • sectia 278 Carpen -109,19%
  • 450 Radovan- 108,88%
  • sectia 362 Gogosu -101,08%
  • sectia 345 Ghercesti- 101%
  • sectia 334 Dragotesti -100%


Citeste mai multe despre   











Iohannis a declarat "Luptator pentru Victoria Revolutiei" un ofiter care a intrat cu TAB-ul in manifestantii din decembrie 89

Fostul sef SPP Dumitru Venicius Iliescu, adus cu mandat la DNA acum nici 2 ani, a primit de la presedintele Klaus Iohannis titlul de "Luptator cu Rol Determinant" in 1989, alaturi de alte 545 de persoane.
24321 vizualizari
  • +39 (47 voturi)    
    Copy-Paste? (Luni, 30 iulie 2012, 16:46)

    marvio [utilizator]

    Au aplicat si astia principiul Copy-Paste?

    Acum serios vorbind, se pare ca au fost fraude masive la urne. Nu este posbil ca in zeci de localitati de la tara prezenta la urne sa fie cu 10% mai mare ca la alegerile locale, unde primarii au avut un interes enorm ca toti oamenii satului aflati in viata, sa ajunga la vot.
    • -40 (48 voturi)    
      minciuna.ro (Luni, 30 iulie 2012, 16:56)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      ar trebui sa inteleaga ca s-a putut vota oriunde daca nu erai in localitatea natala. si ca peste 100% inseamna ca la sectia aia au votat multi care nu erau din localitatea respectiva. Va dau un sfat: cand cumparati gaini, mancati si capul, poate va ajuta putin creier de gaina la gandire.
      • +24 (28 voturi)    
        Minciuna.com. (Luni, 30 iulie 2012, 17:53)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        Este adevarat ce spui, in teorie. In practica, mai putin. Nu cred ca s-a aflat o situatie in tara asta in care intr-o localitate/municpiu/oras/sat/ce vrei tu, sa vina la vot toti locuitorii cu drept de vot si inca altii care erau in "vizita".

        Poate doar pe litoral. Sau nici acolo... Astea sunt furturi pe fata si daca se iau listele alea "suplimentare" si se verifica se va vedea clar ca s-au bagat voturi aiure. Ce spui tu e asa, o utopie. Nu au venit la vot la nici o alegere pana acum si vin acum dintr-o data 126%.

        Daca se face calculul la toate listele o sa se vada ca sunt mai multe voturi decat oameni care au votat.
      • +19 (19 voturi)    
        jigniri (Luni, 30 iulie 2012, 17:53)

        Thheo [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        Inainte sa jignesti gandeste-te si care era probabilitatea ca in aceste localitati sa fie oameni de pe altundeva.. ca doar nu sunt destinatii turistice.
        • -5 (7 voturi)    
          de unde stii? (Luni, 30 iulie 2012, 18:17)

          geo12 [utilizator] i-a raspuns lui Thheo

          poate au venit la o nunta, la un botez... e usor sa arunci cu cifre fara sa verifici si ce semnifica ele! ca si cu autocarul de turisti portughezi care au fost reclamati ca fac turism electoral... Asteptam dovezile fraudarii si ce au insemnat ele in numar de voturi... inclusiv "retinerile" de buletine de catre pdl-isti.
          • +5 (7 voturi)    
            Nuuuu (Marţi, 31 iulie 2012, 8:19)

            Mao2 [utilizator] i-a raspuns lui geo12

            a fost un congres mondial de stiinta si tehnica si participantii au fost cazati in localitatile limitrofe la localnici.
        • +3 (3 voturi)    
          dude... (Luni, 30 iulie 2012, 19:17)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Thheo

          colonelu' e postac...
          bineinteles ca intr-o localitate de 1500 de oameni (Radovan sa zicm 1200 ati de vot) aflata pe nite coclauri pe drumul Clafatului, s-au gasit si 300 de turisti ahtiati dupa vot...
          apropo:

          http://www.realitatea.net/filmare-uluitoare-in-dolj-copii-platiti-sa-strige-in-comuna-radovan-aurica-e-primar_944161.html
      • +15 (15 voturi)    
        Fiti calmi si spuneti adevarul (Luni, 30 iulie 2012, 18:03)

        fat [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        Totusi exista suspiciunea de frauda. Ce ziceti, o ancheta a Parchetului ar putea sa lamureasca situatia in beneficiul tuturor, nu?
      • +1 (1 vot)    
        100% (Marţi, 31 iulie 2012, 10:53)

        Maphistophelis [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        Este imposibil ca in orice localitate toata lumea sa voteze. Macar o persoana si tot nu ar fi 100%. Problema intervine, desi nu am mancat creier de gaina precum minciuna.ro, cand inca un sfert peste populatia comunei vine la vot. Absurd, nu? Deci ar fi trebuit ca in acea comuna sa vina, "in trecere", inca un sfert din populatia ei. Probabil e renumita pentru ceva, devoreaza creier de gaina in loc de altceva de la gaina?
    • +21 (25 voturi)    
      lol (Luni, 30 iulie 2012, 17:25)

      cosmin2509 [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      se pare ca la referendum au reusit sa ajunga pana si aia morti, atat de mult l-au urat pe basescu! :))
    • +2 (2 voturi)    
      Cu siguranta (Luni, 30 iulie 2012, 18:21)

      007Alegator [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      Ce obiective turistice sunt in zona aia ca n-am auzit pana acum?
      Aud ca si in amarata comuna Lepsa in care nu e decat o pensiune, un restaurant si unde n-ai nici macar o parcare sau loc de lasat masina, prezenta a fost de 250%...cica e statiune turistica...
      Prin Iasi desi erau 38C in aer, 60C pe asfalt., nu circula nimeni pe strazi sisectiile de votare goale a crescut brusc procentul de vot cu 10% la orele noptii.
      • +1 (1 vot)    
        buletine de vot (Marţi, 31 iulie 2012, 14:35)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui 007Alegator

        ref. la aia cu 250%: poate sa ne spuna cineva de unde au avut atatea buletine de vot? Cate se repartizeaza in plus, de obicei, la fiecare sectie de votare? Se pot redistribui buletinele, in timpul votarii, de la o sectie la alta? Daca da, cate, cine si unde consemneaza acest lucru?
        S-AU TIPARIT VOTURI ILEGAL?
        Daca nici acum nu se merge pana la capat cu ancheta, atunci toti sunt niste javre ticaloase, de la un capat la altul. Astept rezultatele anchetei si pe urma hotarasc daca ma mai prezint vreodata la vreo votare.
  • +33 (39 voturi)    
    mda... (Luni, 30 iulie 2012, 16:47)

    Laurentiu78 [utilizator]

    asta trebuie sa fie un nou record...

    vestul poate invata de la noi
  • +52 (56 voturi)    
    Cum adică?.... (Luni, 30 iulie 2012, 16:47)

    gabbi [utilizator]

    A, da. Sunt staţiunile turistice de vârf ale RO: ierarhia este clară: Radovan, Varvoru de Jos, Sopot, Carpen, Gogoşu, Gherceşti şi Dragoteşti.....!!!!!
    Şi eu care credeam că PoianaBraşov, Sinaia, Paltinu, 1Mai, etc sunt cele mai de suscces.
    Promit că le notez şi le caut pentru concediu.
    Vă rog....Care sunt preţurile la sejurul de 2 zile.
    • +45 (49 voturi)    
      nah (Luni, 30 iulie 2012, 16:54)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui gabbi

      Versiunea oficială e că la Gogoșu s-au călcat pe bătături, ca să voteze, ungurii din Harghita, iar la Varvoru de Jos cei din Covasna.
      • +11 (11 voturi)    
        PRIMA COMENTARIU ! (Luni, 30 iulie 2012, 17:51)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Nota 10 cu coronita !
    • +15 (19 voturi)    
      Chiar nu stii preturile? (Luni, 30 iulie 2012, 17:07)

      coco04 [utilizator] i-a raspuns lui gabbi

      E gratis pentru cine voteaza!
      • +14 (14 voturi)    
        Nu Usl, mulţumesc NU mă interesează (Luni, 30 iulie 2012, 17:40)

        gabbi [utilizator] i-a raspuns lui coco04

        dar le voi vizita pe cont propriu şi voi privi în ochii oamenilor de acolo... cu siguranţă vor fi tulburi de la Antenuţele lui Felix
    • +14 (14 voturi)    
      Gratis in perioada electorala! (Luni, 30 iulie 2012, 17:27)

      mman [utilizator] i-a raspuns lui gabbi

      Gratis in perioada electorala! Pentru detalii contacteaza biroul turistic USL local
  • +44 (46 voturi)    
    Toata lumea stie... (Luni, 30 iulie 2012, 16:48)

    be_real [utilizator]

    Doljul este extrem de cautat din punct de vedere turistic, iar localitatea Radovan reprezinta principala atractie pe timp de vara din Romania.

    La PUSCARIE golanilor !!!
    • +10 (14 voturi)    
      turism electoral binenteles... (Luni, 30 iulie 2012, 17:14)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui be_real

      dar nici macar ala nu mai e la moda caci trebe carati oameni cu autocarul...asa ca varianta ponta e sa indesi in urna cat mai multe buletine de vot atunci cand nu se uita nimeni...dar acolo fiind toti pe o mana .... chiar atat de greu e de monitorizat sala cu camera video si de folosit un soft de verificare a CNP-ului fiecarui votant? si chiar mi-as dori ca persoanele care apar pe liste ca au votat sa fie publice... sunt si eu curios daca apar ca am votat in situatia in care eu nu am participat la vot...
      • +8 (8 voturi)    
        Da trebuie verificat... (Luni, 30 iulie 2012, 17:42)

        gabbi [utilizator] i-a raspuns lui dadan

        Apelăm iniţial la PRESĂ şi bineânţeles la MAI şi BEC
      • +1 (1 vot)    
        camerele... (Luni, 30 iulie 2012, 20:05)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui dadan

        au fost oprite la "orden"...cautati pe net...
  • +19 (23 voturi)    
    doar astea? (Luni, 30 iulie 2012, 16:49)

    costinescu [utilizator]

    cine stie cate mai sunt in aceeasi situatie... dar asta nu e frauda, asta inseamna ca populatia tarii, 8 milioane de oameni, au votat in mod covarsitor ca tiranul de la cotroceni sa plece. acum, ca unii au votat de 2-3 ori, ce mai conteaza? uslamistii, in frunte cu liderii lor, cophy bin ponta si al-adormit anto, vor face totul pentru a ii proteja pe cei care au votat de restul tarii. cu orice pret, doar sa fie in euro.
  • +24 (28 voturi)    
    Dovada Turismului Electoral (Luni, 30 iulie 2012, 16:51)

    swolf [utilizator]

    Sper ca autoritatile statului sa isi faca datoria, pentru ca altfel astfel de situatii se vor repeta si mai grav in viitor!

    Iar pentru liderii usl + sustinatori: ce dovada mai clara de frauda mai doriti? Mai taiati din milioanele alea de sustinatori! La asa prim ministru plagiator, asa alegatori copy-paste!
  • +28 (32 voturi)    
    Nu-i nimic ... (Luni, 30 iulie 2012, 16:51)

    kinn3 [utilizator]

    Guvernul va da OUG prin care statistica este trecuta sub controlul direct al primului ministru.

    Se pregateste o alta OUG care va restrange atributiile matematicii. Matematica nu poate fi superioara parlamentului, organ suveran al poporului. Mai ales ca Euler, Cauchy, Newton si Leibniz sunt slugile lui Basescu si n-au fost alesi in mod democratic in matematica!
  • +24 (28 voturi)    
    localitati vecine (Luni, 30 iulie 2012, 16:53)

    iio [utilizator]

    Radovan -126,24% si Varvoru de Jos - 115,66% sunt doua localitati alaturate...

    Gogosu -101,08%, Ghercesti- 101% si Sopot -112,32% sunt le fel de apropiate dar in alta zona mirifica a Dolj-ului

    Fiecare poate sa traga concluziile singur.

    Sa traiasca Oltenia!!!
  • +19 (21 voturi)    
    Cea mai tare stire de azi :) (Luni, 30 iulie 2012, 16:55)

    motanu_ranjila [utilizator]

    E curios daca cineva din USL o sa comenteze fenomenul.
    • +7 (7 voturi)    
      Nu cred (Luni, 30 iulie 2012, 17:36)

      Maglev [utilizator] i-a raspuns lui motanu_ranjila

      Nu ai sa vezi asa ceva. Care 8 milioane??? Daca se scad toate voturile frauduloase raman cu 2 milioane.
      Mi-e scarba!
  • +23 (25 voturi)    
    incredibil!!!! (Luni, 30 iulie 2012, 16:55)

    cred [utilizator]

    Doamne pazeste-ne!!!!!! Astia nu sant zdraveni!!!!! Asa se intampla cand slugile vor sa fie mai ceva decat stapanii.Aceasta este consecinta indicatiilor si cererilor de fraudare primite de la centrul USL si care nu au mai fost filtrate de imbecilii din acele sectii de votare.Trebuie ca institutiile abilitate sa fie nemiloase cu vinovatii faptasi ,dar si cu cei care i-au instigat la asemenea fapte.
  • +13 (15 voturi)    
    "si mai presus de toate, (Luni, 30 iulie 2012, 16:55)

    revo [utilizator]

    fara exces de zel" - talleyrand
  • +16 (18 voturi)    
    si... (Luni, 30 iulie 2012, 16:55)

    Dinor3x [utilizator]

    ..in astfel de conditii se poate valida Referendumul?

    Plecati nene din tara cat mai puteti!
  • +9 (9 voturi)    
    Oltenii (Luni, 30 iulie 2012, 16:59)

    Draky [utilizator]

    Foarte tari oltenii! Caracal va spune ceva?
    Ce-au facut, s-au dedublat?
    Eu apreciasem undeva la 10% frauda, dar in conditiile astea cred ca nici USL nu mai stie cat s-a furat!
  • +5 (5 voturi)    
    Cine stie? (Luni, 30 iulie 2012, 17:00)

    vasglo [utilizator]

    "Olguta Maxima" stieee..!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ref. (Marţi, 31 iulie 2012, 16:45)

      BRUN [utilizator] i-a raspuns lui vasglo

      A dracului nea Marin vecinul meu, s-a tinut de cuvint. A murit in iarna dar de atunci spunea ca-l va da jos pe Basescu.
  • +8 (10 voturi)    
    Parlamentul (Luni, 30 iulie 2012, 17:02)

    Draky [utilizator]

    Uite ce s-a votat in Iunie!
    Parlamentul ar trebui sa faca ciocul mic si sa se autodizolve (habar nu am daca se poate, dar sa se dea o OUG, ceva sa se poata!).
    Halal legislativ, halal executiv!
  • +8 (10 voturi)    
    Furt masiv (Luni, 30 iulie 2012, 17:04)

    Trojan.H [utilizator]

    USL nu are poporul de partea lui.
  • +11 (13 voturi)    
    eliminate la numaratoare (Luni, 30 iulie 2012, 17:08)

    DavidM [utilizator]

    De bun simt ar fi ca astfel de cazuri sa fie eliminate la numaratoare sau macar verificate amanuntit. In plus pentru urmatoarele alegeri propun schimbarea regulilor in sensul descurajarii fraudelor. Trebuie camere video si sitem electronic de depistare a votului multiplu. Trebuie sa terminam cu mizeria asta prin care incurajam frauda.
  • +15 (17 voturi)    
    Zangane catusele (Luni, 30 iulie 2012, 17:10)

    Berliner [utilizator]

    Cu 20 mil. de euro aruncate aiurea pe referendum mai bine construiam o inchisoare "la standarde".
    Va fi nevoie.
  • +14 (14 voturi)    
    din pacate... (Luni, 30 iulie 2012, 18:13)

    math [utilizator]

    ...cred ca sunt foarte putini romani care asculta declaratiile USL:

    - "Barosso este un smecher de Portugalia" (Hrebenciuc)
    - "provin din cel mai bombardat oras din Europa !?? din cauza ca nemtii s-au jucat cu bombe acum 70 de ani, asa ca sa nu ne invete ei democratia" (deputat PNL)
    - "vom respecta decizia CCR dar nu putem neglija votul a 8 milioane de romani" "niciodata o actiune politica nu a avut o sustinere atat de mare" (Ponta)
    - "un grup de juristi lucreaza la un document care va arata ca referendumul este valid" (Nicolaescu)

    Recomand si ligii lui Mitica sa studieze acest dosar. S-ar poate schimba castigatorul uni meci pentru ca a avut posesie 68%, pentru a a alergat cu 17 km mai mult sau pentru ca raportul cornerelor a fost 8-2.

    Stati linistiti, USL va face dreptate! Basescu ne dezbina. Daca va fi expulzat Basescu in Siberia, in 24 de ore ii vom iubi patimas pe Ion Iliescu, Adrian Nastase si Victor Ponta!
  • +2 (2 voturi)    
    la puscarie cu cei dovediti ca au furat!! (Luni, 30 iulie 2012, 18:37)

    suka_la [utilizator]

    nu stiti de ce au votata atitia olteni in satele minune? au avut acces la cele mai bune copiatore gtrimise de la centru!!
    pe mina institutiilor statului pe care ati vrut sa le desfiintati, golanilor!
    ia sa bagam la zdup cativa golani dovediti, cu tam-tam pe televizii, sa vezi cum se potolesc si nu mai ai sentimentul ca degeaba votezi cand jigodiile astea te fac dintr-o stampila!!
    la puscarieeeeeeeee!
  • +2 (2 voturi)    
    e ca pe vremuri (Luni, 30 iulie 2012, 18:46)

    efz [utilizator]

    am depasit planul, productie de 124 la suta, etc. comunisti imputiti.
  • +1 (1 vot)    
    deci (Marţi, 31 iulie 2012, 13:49)

    noname11 [utilizator]

    "Fura" oltenii la vot!

    poti insa sa ii condamni?.....au facut tot posibilul sa le fie lor mai bine, ca la cata coruptie si hotie este in Oltenia...nu sunt suficiente puscarii!!!