Liberation: In Romania, razboiul sefilor a intrat in prelungiri

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 31 iulie 2012, 11:04 Revista Presei | Subiectele Zilei

Ca dupa fiecare scrutin in care e implicat, Traian Basescu isi striga triumfal victoria. Dar, de data aceasta, succesul sau e mare cat o infrangere. Peste 7 milioane de romani s-au pronuntat in favoarea plecarii lui si presedintele scapa de destituire doar gratie regulii impuse de Curtea Constitutionala, care a fixat un prag de participare de 50 %.  Doar 46 % dintre romani au mers sa voteze, dar aproape 90 % dintre sufragiile exprimate sint pentru destituirea lui. Ca termen de comparatie, in 2009, cand a castigat al doilea mandat, Traian Basescu a fost ales cu putin peste 5 milioane de voturi, scrie corespondentul Luca Niculescu in Liberation.

Astazi e gata sa se intoarca la Cotroceni, palatul prezidential, si spune ca a inteles "supararea"  milioanelor de romani care ii sint ostili. "Dar chiar in discursul in care vorbeste despre reconciliere, Traian Basescu si-a atacat rivalii. Nu intinde mana, ci provoaca, criza nu s-a terminat", spune politologul Cristian Privulescu, care considera ca Traian Basescu nu isi va schimba stilul conflictual.

Ca urmare Romania ar urma sa cunoasca o perioada de instabilitate de sase luni cel putin. "E o criza care paralizeaza totul. Cele doua parti (majoritatea guvernamentala si presedintele) nu au de gand sa ajunga la un compromis, ci sa se distruga reciproc", confirma un diplomat strain, citat de Luca Niculescu. Alegeri legislative sint prevazute in noiembrie. "Traian Basescu va incerca sa destructureze coalitia de centru-stanga care a incercat sa il destituie", considera Cristian Parvulescu.  Doar ca majoritatea guvernamentala a trecut deja la ofensiva.

Mai multi analisti considera insa ca in saptamanile si lunile care vor urma guvernul si parlamentul vor incerca sa reduca prerogativele sefului statului si sa il izoleze. Dar, chiar slabit, fostul capitan de nava, versat in exercitiul puterii, nu va ceda cu usurinta. Ca urmare, lupta nu e terminata, iar riscul pagubelor colaterale e mare. Criza politica din ultimele saptamani a atras o instabilitate economica. Moneda locala, leul, a pierdut 5 %  din valoare in raport cu euro, de cand coalitia a inceput procedurile de destituire. O lovitura dura pentru milioane de romani care sint indatorati in euro. Din cauza climatului tensionat, investitorii straini isi amana proiectele, noteaza Liberation.

In acest context haotic, Europa e cea care poate evita ca derapajele sa nu devina si mai grave. Comisia supravegheaza de aproape Romania iar un raport privind evolutiile democratice ale tarii va fi publicat inainte de sfarsitul anului. Aderarea la spatiul Schengen, care ar fi trebuit sa devina realitate in urmatoarele luni, va fi probabil amanata.

"Din fericire," spune un diplomat european, "Romania e membra a UE si am actionat repede, altfel situatia ar fi putut semana cu cea din Ucraina. Europa e intrucatva utila in acest sens".
























3108 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    cu cine tinea parvulescu? (Marţi, 31 iulie 2012, 11:08)

    LaLimita [utilizator]

    mi se pare chiar obiectiv punctul lui de vedere de mai sus.
    • -4 (6 voturi)    
      Parvulescu tine cu democratia (Marţi, 31 iulie 2012, 12:19)

      busola [utilizator] i-a raspuns lui LaLimita

      Singura sansa a lui Basescu de a-si reface puterea pierduta este sa mizeze in continuare pe teoria 'loviturii de stat'. Aghiotantii sai vor otravi publicul cu idei gen 'revolutia borfasilor', 'recensamantul prostilor' =referendum,

      Pe cine cu cine sa mai reconcilieze adeptii basismului? Pe ei insisi cu natiunea nu au cum dupa atatia ani de radicalizare a propriului discurs. Sunt suparati pe tot ce misca, in jur nu vad decat puscariasi si manipulatii acestora, milioane, inclusiv multi prosti, milioane, care nu ii inteleg pe Voinescu, Lazarescu etc. Efectiv nu pot deturna supararea populara ca traim mai prost dupa ce Basescu a promis ca daca va fi votat el presedinte se va trai mai bine.
    • 0 (2 voturi)    
      Parvulescu si-a dat arama pe fata. (Marţi, 31 iulie 2012, 17:04)

      uzurpatorul [utilizator] i-a raspuns lui LaLimita

      Liberation ,prin acest punct de vedere exprimat aici se plaseaza clar de partea useleului desvaluindu-si culoarea politica.Denaturand lucrurile in stilul antenei 3 ,aceasta publicatie neglijeaza la un mod inacceptabil lucrurile uitand sa spuna ca poporul roman nu se rezuma la cle 7 milioane care au votat impotriva lui Basescu ci el numara 22 de milioane de oameni dintre care 18 milioane cu drept de vot. Comunistii de pretutindeni insa,si-au dat mana si impreuna cu liberalii care au devenit si ei de stanga pur sange,incearca sa obtina ceva prin frauda si prin minciuna. Acest ziar uita sa-si informezse cititorii ca dintre cei 7 milioane de votanti de duminica,un milion a votat impotriva demiterii lui Basescu,iar prin fraudare,au mai fost adaugati cel putin 2 milioane la numarul acestora. Astfel,numarul celor care au votat pentru demiterea lui Basescu nu depaseste 5 milioane. Cum isi permite un ziar ,chiar daca ele se numeste popmpos Liberation,sa minta in halul acesta? Constat ca autorul sau autorii articolului de fata sunt ori idioti,ori habar nu au pe ce lume traiesc. Pe urma,daca din 5 milioane de romani cu drept de vot au fost impotriva lui Basescu,restul de 13 milioane nu valoreaza nimic pentru Liberation? Ce logica au astia in capul lor ? Este clara insa tendinta acesteui publicatiei cu pricina de a-i partini pe pucistii uselisti si de a-l infiera in stil comunist pe Traian Basescu.
      In cxe-l priveste pe Parvulescu,acesta,cu mutra lui aparent angelica si-a dovedit pentru a nu stiu cata oara apartenenta la psd. El este un impostor dandu-se impartial si sustine fara rezerve lovitura de stat. Acest individ este de o lasitate impresionanta avand in vedere ca se ascunde dupa gard si abia dupa aceea incepe sa latre. L-am vazut la antena 3 dandu-si poalele peste cap.Oare acest om nu are si el rusine,ca sa nu mai vorbim de onoare? Ponta si Antonescu,ba chiar si Voiculescu sunt oameni de onoare comparativ cu acest vierme numit Cristian Parvulescu.El ar trebui sa
  • +5 (7 voturi)    
    Cristian Parvulescu, marele politolog... (Marţi, 31 iulie 2012, 11:15)

    ennola25 [utilizator]

    Oare de partea cui este acest domn??? Oare de partea democratiei (AFP)?? Sincer, nu mi se pare!! Din toate discursurile, analizele lui reiese altceva. Nu am incredere in el, si nici in Pro democratia lui, care din punctul meu de vedere este un paravan!! E doar o opinie, un "feeling", ca acest domn nu este cinstit si impartial!
  • +7 (9 voturi)    
    Si ce altceva ar putea face? (Marţi, 31 iulie 2012, 11:26)

    berger [utilizator]

    Pentru celelalte institutii ae statului acaparate prin mijloace ILEGALE de catre USL nimeni nu a putut face nimic. Singura institutie care are inca forta de a rezista pare a fi Presedintia. As intreba doar un singur lucru: de ce are nevoie un partid sa aiba absolut toate parghiile de putere? Este acceptabila in democratie puterea absoluta sau este in fapt o contradictie de termeni?
    • +2 (4 voturi)    
      a mai fost (Marţi, 31 iulie 2012, 11:44)

      meddio [utilizator] i-a raspuns lui berger

      un partid care avea absolut toate parghiile puterii : PARTIDUL COMUNIST ROMAN . Va mai aduceti de el? Asta vor acum USL . Toata lumea raporteaza la partid, toti ciocul mic, noi guvernam ( "furam" )pentru poprul roman . Astia au fost crescuti de tovarasul Ilici Ilescu , scoliti in universitati si facuti doctori prin furt, si nu pe inteligenta, prin smen , si nu prin munca , sunt copiii fostilor nomenclaturisti , care pastreaza traditia comunista inoculata in creierele lor de homo sapiens . Vor subjugarea Romaniei, si directia catre Moscova .
  • +3 (5 voturi)    
    O mica rectificare: (Marţi, 31 iulie 2012, 11:29)

    Andor74 [utilizator]

    "....si presedintele scapa de destituire doar gratie regulii impuse de Curtea Constitutionala, care a fixat un prag de participare de 50 %. "
    Este incomplet si ca atare incorect. Regula a fost impusa dar exista in legea impusa de PSD acum nu stiu cati ani (cand le convenea lor).
    Deci, cine si cum distorsioneaza adevarul in strainatate?
  • +1 (3 voturi)    
    e corect, dar (Marţi, 31 iulie 2012, 11:35)

    Analfabet [utilizator]

    TB nu negociaza cu infractorii. Nimeni nu negociaza cu infractorii.
  • +3 (5 voturi)    
    PROBLEME (Marţi, 31 iulie 2012, 11:53)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    Nu poti compara referendumul cu alegerile prezidentiale.
    Prezidentialele se organizeaza pentru ca poporul sa incheie un nou mandat cu institutia Presedintelui. Este o chestiune extrem de importanta. Tine de suveranitatea poporului. Referendumul se organizeaza pentru ca Parlamentul considera ca Presedintele a incalcat Constitutia. Procedura de suspendare si demitere a Presedintelui este una destul de facila. De aici apare o problema:
    * Exista posibilitatea suspendarii si demiterii Presedintelui inainte de incheierea mandatului dat de popor. Parlamentul poate fi dizolvat intr-un singur caz - respingerea consecutiva a 2 propuneri de Prim-ministru.
    Se clameaza ca in urma acestui referendum Presedintele este ilegitim. Dar Parlamentul este legitim? De ce numai Presedintele poate fi demis atat de usor, iar parlamentarii se pot comporta dupa cum vor, ca pe propria mosie, timp de 4 ani, fara ca cineva sa ii poate trage la raspundere pe durata mandatului lor.

    Se aplica o dubla masura, ceea ce nu este corect. Presedintele si Parlamentul primesc un mandat de la Popor, insa numai Presedintelui i se poate revoca acest mandat printr-o procedura destul de simpla. In Romania este aproape imposibil de ajuns la dizolvarea Parlamentului inainte de termen, deoarece in cazul in care Presedintele ar forta dizolvarea, Parlamentul ar putea initia procedura de suspendare, considerand aceasta actiune una neconstitutionala. Avizul CCR este consultativ ;). Precedentul a fost creat.

    Care ar fi fost rezultatul votului daca ar fi mai existat niste intrebari suplimentare:
    1. Sunteti de acord cu dizolvarea Parlamentului?
    2. Sunteti de acord ca Crin (scuzati alaturarea nefericita) Antonescu sa fie presedinte interimar pana la alegerile prezidentiale anticipate?
    3. Sunteti de acord ca Victor Ponta sa mai fie prim-ministru?

    Sa va puneti si problema ca 54% dintre alegatori nu s-au prezentat la vot. Este si asta un semnal. Dar fiecare parte subliniaza elementele care sunt in favoarea ei.
  • +1 (3 voturi)    
    asta cu instigarea nu o inteleg deloc (Marţi, 31 iulie 2012, 12:32)

    nico3 [utilizator]

    adica ce trebuia sa faca cu toti comunistii si puscariabilii astia din parlament ? sa taca ? ce anume a instigat, ca nu-mi aduc aminte. aa, a repetat la nesfarsit ca locul puscariabililor e in puscarie. asta e instigare ? D-le Parvulescu si Niculescu, lasa-ti d-le normele astea de Franta sau SUA aplicate lui Base, unde standardele sunt mult mai inalte si nici o norma aplicata shleahtei Ponta - Crin si mocofanilor din PSD, PNL si PDL.
  • +1 (3 voturi)    
    Titlul corect este (Marţi, 31 iulie 2012, 13:58)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Luca Niculescu, angajatul TVR, scrie in Liberation. Mai citeaza si pe "marele" politolog Parvulescu de la "Stefan Gheorghiu" care are ineptia zilei - Basescu este legal presedinte dar este ilegitim. Un scurt tur prin DEX arata ca ilegitim e cel ce nu are legea la baza. Cum poti fi si legal si fara lege in acelasi timp doar geniul parvulescian ne poate lamuri. Probabil este actul de nastere al politicii cuantice in care o entitate poate fi mai multe lucruri simultan.