Relu Fenechiu (PNL): Procurorii, cu tot cu sefii lor, vor trebui sa raspunda pentru verificarea votului la referendum. Modul in care o fac e un abuz in serviciu

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 17 august 2012, 9:54 Revista Presei | Subiectele Zilei

Vicepresedintele PNL Relu Fenechiu a declarat, pentru Ziare.com, ca procurorii de la DNA si Parchetul General, despre care sustine ca ancheteaza oamenii simpli pentru votul la referendum, ar urma sa plateasca pentru faptele lor: "Ma ingrijoreaza faptul ca procuratura face abuzuri grosolane in ce-i priveste pe oamenii simpli si recurge la procedee in afara legii. Faptul ca s-ar verifica votul de la referendum nu m-ar deranja, dar modul in care o fac e un abuz in serviciu si procurorii, cu tot cu sefii lor, vor trebui sa raspunda. Garantat vor raspunde! La DNA si Parchet nu va ramane pe veci aceeasi conducere aservita lui Traian Basescu", sustine Relu Fenechiu.

"Ma intreaba oameni simpli cu care ma intalnesc <Vor veni si la mine?> Fereasca-i Dumnezeu pe procurori cand vor veni 7,4 milioane de romani pe ei, atunci va fi cum a spus Monica Macovei (razboi civil - n.red.)", a adaugat Relu Fenechiu.

Citeste mai mult pe Ziare.com.






















4664 vizualizari

  • +47 (47 voturi)    
    Tovarase Relu! (Vineri, 17 august 2012, 9:57)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Doamne fereste sa venim ceilalti 10 milioane jumate peste gasca USL!!!
    • +8 (8 voturi)    
      Cum adica? (Vineri, 17 august 2012, 11:57)

      Cel [anonim] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Cum adica eu sunt la putere mare si tare, si un procuror isi permite sa ancheteze ce am furat eu si prietenii la referendum.
      Doar nu am dat in cao la nimeni, doar am adunat si eu niste voturi ce le-am gasit pe strada, si le-am bagat in urna, am mai vandut si eu un transformator cu cateva milioane de euro, sunt cel mai cinstit viitor fost ministru, potential locatar la jilava.
    • -2 (4 voturi)    
      Sigur.. (Vineri, 17 august 2012, 15:01)

      Incomod1 [anonim] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Chiar sunt curios pe cati convingeti sa iasa in strada pentru Base... :)
  • +45 (45 voturi)    
    Puscaria va mananca (Vineri, 17 august 2012, 10:00)

    Mentox [utilizator]

    Le-a intrat frica in oase la puscariabili. Zilele le sunt numarate, de aici disperarea asta cu care ataca justitia.
    • +19 (19 voturi)    
      Mda....... (Vineri, 17 august 2012, 10:49)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Mentox

      ....de aici si obraznicia si agresivitatea acestui ....puscariabil !!!!!
  • +34 (34 voturi)    
    * (Vineri, 17 august 2012, 10:05)

    0m [utilizator]

    Ferească Dumnezeu să fi avut regimul armelor pe care îl are SUA. Era de-ajuns un singur om să termine cu mafioți ca și Fenechiu.
  • +30 (30 voturi)    
    grup infractional! (Vineri, 17 august 2012, 10:08)

    mos ion roata [utilizator]

    Nu mai aburiti lumea cu smecheriile voastre tampite marca sova &co.Sunt verificat cei asupra carora exista date ca au votat inafara legii sau au influentat votul ori neexercitarea lui.
  • +34 (34 voturi)    
    Transformatorul vechi (Vineri, 17 august 2012, 10:13)

    NicolaeA [utilizator]

    Discutam dupa ce-l curenteaza transformatorul vechi !
    Sobolanii incoltiti sar sa muste !
  • +28 (28 voturi)    
    Catusele (Vineri, 17 august 2012, 10:16)

    magix29 [utilizator]

    Se apropie latul,Relule ! Asa fac toti .Cand ii simt apropierea,incep sa se dea de ceasul mortii,sa amentite,sa faca spume la gura.Dar de ce te agiti mai tare,de aia se strange mai bine.Putina rabdare moldovene si scapam si de tine.
  • +36 (36 voturi)    
    in ce tzara traim fratilor? (Vineri, 17 august 2012, 10:16)

    Schimbare [utilizator]

    am ajuns ca INFRACTORII sa comande ce sa faca procurorii in tzara asta???

    Astia ar trebui legati pe loc, modelul American e singurul care ar functiona in Romania... altfel, fiecare face ce vrea, tzara lui Papura Voda
    • +1 (1 vot)    
      in tzara lui treanca-fleanca (Vineri, 17 august 2012, 16:21)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Schimbare

      daca are ceva impotriva procurorilor, el, dar mai ales cei interogati, daca se simt abuzati, in loc sa dea din clontz pe sticla, sa abureasca mintile sarace, mai bine sa faca plangeri penale.

      poate'i ajuta madam catzelescu si rareselu chelu.
      o pereche care face sa paleasca perechea celebra, de trista amintire, tot de la televiziunea vintului, ursu si stancu.

      chiar mai tari ca aia de la reteve ghitza, dragoteasca, ciuvica si zbarcea la un loc.

      bine c'au inchis tevere info, ca in ultimul timp abunda da nistorescu si rosca.

      jos iliescu !
  • +29 (29 voturi)    
    USL-isti, plecati in Rusia! (Vineri, 17 august 2012, 10:24)

    argo14 [utilizator]

    Se strange latul in jurul gaturilor USL, bolsevici mizerabili ce sunteti. Plecati in Rusia!!
  • +27 (27 voturi)    
    Transformer... (Vineri, 17 august 2012, 10:27)

    triciupa [utilizator]

    ... a turbat! Frica de parnaie ii da aripi si orice spoiala de respect pentru statul de drept s-a evaporat. Nu-si mai bate capul cu salvarea aparentelor, acum iese cu flinta la drumul mare!
    Canalia asta instiga la violenta asa cum o fac de cateva zile toti ticalosii care au urzit lovitura de stat. Spaima de puscarie le intuneca mintile si acum se gandesc ca declansarea violentelor de strada ar putea fi o cale de salvare. Trebuie sa evitam din rasputeri violenta si alunecarea in anarhie. Asta este ultima faza a loviturii de stat, colacul de salvare al pucistilor, speranta lor ca vor scapa. Daca scenariul violentei va esua, atunci ei vor fi pierdut partida definitiv iar inchisorile patriei vor primi locatari de seama...
    • +17 (17 voturi)    
      sigur (Vineri, 17 august 2012, 10:39)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      Sunt foarte aproape de victorie..dar si de puscarie! In mod cert vor izbucnii proteste "spontane" care vor lua amploare.. tot "spontan". Nu se lasa asa de usor si, sunt sigur, ca au luat in calcul si violenta pentru asi atinge scopurile
  • +21 (21 voturi)    
    Aha (Vineri, 17 august 2012, 10:27)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Cei drept, unii politicieni pot fi asimilati cu niste giste: ce ne facem insa cu cei care gindesc mai putin decit o gisca?
    • +5 (5 voturi)    
      Aha (Vineri, 17 august 2012, 10:33)

      R.A.Muresan [utilizator] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      Ce-i drept, unii politicieni pot fi asimilati cu niste giste: ce ne facem insa cu cei care gindesc mai putin decit o gisca?
  • +29 (29 voturi)    
    Altul care confirma strategia USL (Vineri, 17 august 2012, 10:27)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Planul A: suspendare + demitere

    Planul B: modificare liste electorale, astfel incat sa "iasa" cvorumul

    Planul C: miscari de strada "spontane", dar in realitate organizate (Antonescu pomenea acum 2-3 zile despre "posibilele miscari de strada mult mai violente din toamna", iar acum aduce vorba despre asta si Fenechiu)

    Planul D: o noua suspendare, cu Dumnezeu stie ce motiv, dupa cum sugereaza Ponta intr-un interviu: "Eu cred ca data viitoare vor veni 10 milioane care vor vota impotriva lui."

    Deocamdata se tot incearca pe la Planul B, dar e clar ca nu iese....
  • +33 (33 voturi)    
    Serios mai Relule (Vineri, 17 august 2012, 10:27)

    Angoasat [utilizator]

    "Ma intreaba oameni simpli cu care ma intalnesc <Vor veni si la mine?>

    Vor veni si la ei daca au fraudat..si la tine Relule , tu oricum esti anchetat penal...
    Ultima zvarcolire a caracatitei USL-iste se consuma zilele astea..
  • +37 (37 voturi)    
    Apropo (Vineri, 17 august 2012, 10:29)

    Angoasat [utilizator]

    Poate ne explica nenea Relu urmatoarea fraza:
    sa fugim din acest grup infractional organizat !
  • +23 (23 voturi)    
    dosarul penal ramane (Vineri, 17 august 2012, 10:48)

    DavidM [utilizator]

    Ironia sorii: cei care au fraudat, si la indemnul lui, vor incasa pedepsele penale. Stie si el foarte bine ca nu scapa nimeni de aceste dosare. Actiunea este monitorizata de USA si UE, dosarele se vor finaliza cu amenzi usturatoare sau cu inchisoare. Acesta este 'cutitul' din spatele lui Ponta, idiferent de cat de mare va fi demonizarea procurorilor cei prinsi vor plati!
    • +2 (2 voturi)    
      una rece alta calda (Vineri, 17 august 2012, 12:58)

      goto [utilizator] i-a raspuns lui DavidM

      din pacate la noi justitia e cam impartita in doua. procurorii se zbat sa stranga dovezi si sa aduca infractorii la judecata, cei care judeca dau cu suspendare sau ii scapa. anchete penale pentru infractiuni electorale au mai fost. acum se face ata tam-tam tocmai pt ca usl-ul a facut majoritatea acestor fraude si se bazau pe faptul ca daca sunt la conducere pot face ce vor ei. dar din pacate pentru noi, cel putin eu nu am auzit ca cineva sa faca inchisoare pentru astfel de fraude. majoritatea pedepselor au fost cu suspendare. au fost si amenzi dar asta este o nimica toate pentru cei care sponsorizeaza astfel de fapte.
      pina cand nu se face si puscarie pt asa ceva, la nivelul celor care sponsorizeaza si nu doar a celor care executa 9adica cetateanul de rand care isi vinde votul pt o punga de malai), politicienii nu se vor opri din frauda.
  • +16 (16 voturi)    
    Cine tipa ala e... (Vineri, 17 august 2012, 11:09)

    morometu [utilizator]

    Pe zi ce trece ne intariti convingerea ca notiunea de ''grup infractional organizat'' nu a fost chiar o vorba in vant. Cu cat aveti dosare mai mari cu atat tipati mai tare.
    Iar pe asta cu'' miscari spontane de strada'' mai lasati-o.
    In cazul in care veti face asa ceva , noi ceilalti care ne vedem de treaba si muncim cinstit pentru a ne asigura existenta vom face plangeri penale impotriva membrilor guvernanti care nu isi fac datoria si isi executa defectuos sarcinile de serviciu. Adica nu ne protejeaza de anarhie si nu ne creaza climatul linistit si favorabil pentru a ne duce traiul. Ca ministrii aia au si ei niste responsabilitatii pentru care sunt platiti de catre noi. Mi-e ca demonstratiile la care va tot referiti vor avea efect de bumerang.
  • +18 (18 voturi)    
    Interpretare (Vineri, 17 august 2012, 11:09)

    pi5 [utilizator]

    Acesta interpretare, in care se pune acceptul pe dreptul cetateanului care a votat, este foare perfid. Dreptul la vot este unul din multe alte drepturi conferit de constitutie, dar asta nu inseamna ca este o activitate care trebuie ocolita de lege in cazul in care s-a comis o infractiune sau suspiciune de infractiune. Lasati justitia sa isi faca treaba si tineti minte, ca tot ce spuneti va ramane, iar noi, cei care stim sa citim printre randuri si nu avem de televiziuni sa judece pentru noi, va vom tine minte.
    PS pamflet : cei cateva milioane de asistati social, pensionari indoctrinati si alte specimene carora le suna capul a talanga cand si-l misca , nu au nici o sansa in fata noastra, celor tineri si activi! :)
  • +8 (8 voturi)    
    ce-i fenechiu? (Vineri, 17 august 2012, 11:19)

    dorinuca [utilizator]

    se apropie de tine ? Esti speriat ? Cred si eu ! Nu-ti doresc decat sa platesti daca esti vinovat ! Voi i-ati pus pe amaratii aia sa faca excursii prin toata tara si sa voteze de n-spe ori ! Acuma te miri ca vin sa-i intrebe ce si cum? Sper ca se va termina o data pentru totdeauna cu acest obicei ! Sa castige cel mai bun , nu cel mai hot ! Pa!
  • +8 (8 voturi)    
    La ora de biologie...... (Vineri, 17 august 2012, 11:21)

    blackbik [utilizator]

    ....... am fost pusi sa turnam formol peste o gramada de rame.
    Asa am vazut ramele cum se zbat pe verticala, ca niste cobre.
    Vad ca procuratura a varsat si ea formol pe undeva.
    De-abia astept sa le dam "zece" la lucrarea asta de laborator.
  • +6 (6 voturi)    
    falsurile si frauda de la (Vineri, 17 august 2012, 11:30)

    meddio [utilizator]

    referendum este anchetata si trebuie anchetata ... trebuie sa va opriti , si singura oprire este la puscarie . Pana la urma nu sunteti decat un grup infractional organizat, care trebuie sa ajunga la racoare .... nu de alta dar aveti creierele incinse . Antonescu urla la Ponta sa opreasca procurorii , deja a venit lumea la el sa se planga, pentru ca Antonescu le-a promis ca le tine spatele, nimeni nu va fi anchetat, nimeni nu va fi luat la intrebari ... eee, iata ca v-ati fript . Basescu va reveni la Cotroceni , si Antonescu zis si "fadar and madar" isi va lua bagajele si va sta iar pe tusa , fara functii, si fara discursuri catre popor , la fix ora 19.00 . Ponta ramane cu cel mai cinstit guvern pana la toamna, dupa care trece si el in istorie, pentru ca-l vor manca rechinii din PSD .
  • +8 (8 voturi)    
    Prazul nostru, cel de toate zilele (Vineri, 17 august 2012, 11:41)

    HotJ [utilizator]

    Za oltenian mazar fakars, hav stil vots of za Refrenulum, becons dei lov praz mor den dei lov ciocolat.
  • +4 (4 voturi)    
    nea relu .. alde mata si sleahta de impostori (Vineri, 17 august 2012, 12:10)

    Inna100 [utilizator]

    nu ne mai intimideaza asa cum s-a intamplat in 47 !!
    Este greu de digerat pentru voi, insa realitatea este ca voi uslamistii va trebui sa raspundeti , pentru tot!! Pentru instigare la violenta, pentru instigare la frauda, pentru initierea si patronarea fraudei, pentru amenintarea justitiei, pentru stresul provocat noua, cei care nu suntem dependenti de pomenile voastre ( care sunt tot din banii nostri) !! Si mai ales sunteti responsabili pentru asmutirea acestui segment social naiv, needucat, sermialfabetizat, impotriva legii, impotriva normalitati, prin ademenirea lui cu tot felul de promisiuni false!
    Daca ati avea , macar minimul necesar de constiinta , nu v-ati folosi de ei, pentru ca stiti prea bine ca NU AVETI DE UNDE SA LE DATI CELE PROMISE!! Ati risipit in 2 luni toata bruma agonisita de fosta guvernare.
  • +5 (5 voturi)    
    oprim anchetele ca sunt "neconstitutionale"? (Vineri, 17 august 2012, 12:19)

    firuierbii [utilizator]

    ancheteaza tocmai cvorumul cu satra si cu autobuzul.
    pai parca "guvernantii" isi doreau validarea votului. vrem sa pedepsim frauda, nu asa?
  • +5 (5 voturi)    
    N-ai sa vezi! (Vineri, 17 august 2012, 12:38)

    gorjenii [utilizator]

    Relutu, tu chiar crezi ca oamenii de la tara , care au votat "la ordin" te pot apara de anchetarea faptelor in care, onorabil, esti implicat?
  • +5 (5 voturi)    
    Abuzuri? (Vineri, 17 august 2012, 13:01)

    marvio [utilizator]

    Se strange latzul tovarase Fenechiu! Procurorii sunt tineri, bine instruiti si nu fac abuzuri.

    Abuzuri ati facut voi in Parlament! Dar se apropie scadenta!
  • +5 (5 voturi)    
    mai curand cred ca.... (Vineri, 17 august 2012, 14:49)

    egroeg5 [utilizator]

    daca se dovedeste un singur caz de frauda,ar trebui toata conducerea USL-PSD-PNL-PC pana la nivel de comune sa fie judecata ,condamnata,destructurata cel putin pentru tentativa de fraudare,furt,inselare,fals in acte etc
  • +1 (1 vot)    
    hodoronc-tronc (Vineri, 17 august 2012, 19:00)

    liviusmaximus [utilizator]

    Citez din Varujan, Rosca Stanescu & Fenechiu: "sper ca nu trebuie sa mai stam 7 luni cu morar la DNA ?".
    Acum chiar cred ce spunea Base -Tinta lor este aservirea Justitiei !!! Nu sunt parlamentari, sunt doar o mana de oameni disperati, care stiu bine ca sunt vinovati de diverse fapte penale si nu au scapare legal. Sunt convinsi ca daca pierd acum aceasta "lupta", in toamna niciunul nu va mai prinde mandat la Parlament. Crin este doar cel care profita de disperarea lor, fiind dispusi sa faca orice ! Iar Ponta, este doar indragostit de pozitia actuala in partid si stat si se agata de situatie, dar nu cu convingere totala.
    Periculoasa este orientarea lui Crin, avand atatia disperati langa el, dispusi sa faca orice compromis. De-aia a si inceput sa se creada presedinte votat de 7-8 mil de oameni si nu doar un amarat de parlamentar cu 9000 de voturi.
  • +1 (1 vot)    
    Fenechiu este emblematic (Vineri, 17 august 2012, 19:48)

    feisbuk [utilizator]

    Deci Fenechiu plateste tiganii sa fure transformatoare Enel, pe care le vinde inapoi alora. Mi-aduce aminte de potlogariile descrise de Scorsese in "Good Fellas".

    Cam asta este Fenechiu. Un derbedeu ales parlamentar.
  • +2 (2 voturi)    
    Infractorul Relu (Vineri, 17 august 2012, 19:55)

    Kayros [utilizator]

    Iată şi pe infractorul Relu care ia pe procurori la ameninţat. Aşa-i că nu mai miră pe nimeni acum după cele întâmplate în iubita noastră patrie?

    Când infractorul e la putere situaţia se numeşte anomie. E ce poate fi mai rău înainte de desfiinţarea naţională.
  • 0 (0 voturi)    
    hotul striga ca este nevinovat (Sâmbătă, 18 august 2012, 1:46)

    visio [utilizator]

    are suporterii lui, evident; cei care au planificat hotia; de cealalta parte se afla cei care rad de prostia lui Fene...
    disperarea usl-istilor arata clar cat sunt de implicati in ilegalitati; un om corect nu are de ce sa isi faca griji; e o realitate simpla.