Mariana Alexandrescu, fosta consiliera a lui Adrian Nastase: Mona Pivniceru habar nu a avut in ce masina se urca

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 august 2012, 13:14 Revista Presei | Subiectele Zilei

Mona Pivniceru se urca in masina lui Andrei Nastase
Foto: Captura RTV.net
Mariana Alexandrescu, fosta consiliera pe probleme juridice a lui Adrian Nastase, afirma, intr-un interviu acordat site-ului specializat Lumea Justitiei, ca Mona Pivniceru nu stia ca se urca intr-o masina apartinand familiei Nastase si ca ii "pare groaznic de rau" ca i-a facut acesteia "un rau imens".

Interviul a fost acordat dupa ce Romania TV a prezentat in cursul zilei de joi imagini in care judecatoarea Mona Pivniceru, propusa de USL pentru functia de ministru al Justitiei, este surprinsa urcandu-se intr-o masina apartinand familiei Nastase.

Potrivit RTV, imaginile au fost surprinse in aceasta saptamana. Mona Pivniceru este judecatoare la Inalta Curte de Casatie, instanta unde a fost judecat Adrian Nastase pentru fapte de coruptie. Pivniceru este sustinuta de PNL pentru functia de ministru al Justitiei, dar numirea sa este conditionata de avizul pe care CSM ar trebui sa i-l dea saptamana viitoare.

"Mona Pivniceru habar nu a avut in ce masina se urca. Si acum sa va explic foarte clar cum stau lucrurile! In ziua de 14 august, eu, care sunt in relatii foarte bune de ani de zile cu Adrian si Dana Nastase, am facut o vizita Danei Nastase, care a vrut sa ma vada si sa-mi spuna "La multi ani!" cu o zi inainte de Sfanta Maria. Am plecat la familia Nastase cu un taxi, iar cand sa plec, Dana Nastase mi-a spus ca imi da ea masina sa ma duca acasa, mai ales ca nu ma aflam intr-o stare fericita, intrucat sotul meu a decedat in urma cu doua luni", a explicat Mariana Alexandrescu, pentru luju.ro.

Ea sustine ca "Mona Pivniceru nu-i cunoaste pe sotii Nastase si nici pe copiii lor".

"Cand am plecat, Dana Nastase mi-a dat masina cu soferul, care nu era Andrei sau celalalt baiat. Am sunat-o pe Mona Pivniceru sa o intreb daca pot sa trec sa o iau sa mergem la mine acasa, ca sa mai stam de vorba ca vechi prietene si sa servim o felie de tort pentru ca a doua zi era sarbatoarea Sfintei Marii si noi purtam acest nume, fara sa ma gandesc o clipa ca as putea sa-i fac vreun rau", a adaugat ea.

Aceasta a explicat ca a a fost consilier pe probleme juridice al premierului Adrian Nastase in perioada 2003 - 2004 si este membru fondator al Asociatiei Magistratilor din Romania din anii '90.

"Cu Mona, care a venit mai tarziu in asociatie, m-am imprietenit intrucat ea este o persoana deosebita si din punct de vedere moral si profesional si nu mi se pare ca prietenia a ajuns ceva de ascuns sau ca trebuie sa ne rusinam intr-o societate normala de lucruri firesti in orice lume civilizata. Imi pare groaznic de rau ca i-am facut Monei un rau imens, fara sa-mi dau seama, in conditiile in care ea habar nu a avut a cui e masina pana in momentul in care s-au difuzat imaginile la televizor", mai spune ea, in interviul citat.


Citeste mai multe despre   



















9513 vizualizari

  • +32 (42 voturi)    
    Inseamna (Vineri, 17 august 2012, 13:18)

    Angoasat [utilizator]

    ca ii putem pune la indoala discernamantul si atunci n-are ce cauta intr-un post legat de justie
    • +20 (26 voturi)    
      Pai... (Vineri, 17 august 2012, 13:57)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

      ... e de ajuns sa ne spuna ca se trage de izmene cu fam Nastase, ca stia a cui e masina sau nu nu mai conteaza acum.
      Recomand decorarea persoanei care a facut aceasta poza, este un act de patriotism.
      • +6 (14 voturi)    
        Nici nu a auzit de Nastase (Vineri, 17 august 2012, 17:01)

        oilman [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        Mona Pivniceru nu stie cine e Nastase. Sau cine sint Voicu, Costiniu. Nu este afiliata cu nici un partid politic, de fapt nici nu a auzit de PNL. Intimplator e prietena cu toti Prietenii lui Nastase. Tot intimplator e prietena cu Crin. A comentat cum ca procesul lui Nastase e politic. Vrea sa schimbe sefii DNA si pe Kovesi - evident cu oameni mai 'potriviti'. Madam Pivniceru - acum ca ti-ai dat demisia din CSM sper sa nu te primeasca inaoi, si la Justitie nu ai loc decit poate in Belarus.
        • +3 (7 voturi)    
          asa cum nici Geoana nu stia ca SPA-ul e la Vantu (Vineri, 17 august 2012, 17:48)

          MG [utilizator] i-a raspuns lui oilman

          asa cum nici Geoana nu stia ca SPA-ul unde voia sa se relaxeze era la Vantu acasa..

          "intariti-va statul!!" zise Vantu. Iaca se intareste..!
          Daca-l lasa USL-ul...
    • +6 (12 voturi)    
      Explicatii (Vineri, 17 august 2012, 15:57)

      kebab [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

      In strainatate chiar si lucrand ca un directoras mic intr-o multinationala, nu ai voie sa accepti 'favoruri' de genul asta, lasa ca te duc eu cu masina, lasa ca fac eu cinste samd. E ca si cum un soldat in uniforma romaneasca se urca intr-o masina a armatei Ruse sau Nord coreene orice in afara de NATO. Pur si simplu nu se face e de bun simt. In pozitii inalte de obicei familia si prietenii te imping sa faci rau.
      • +1 (1 vot)    
        te descalifici, nu merita TB (Vineri, 17 august 2012, 22:08)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui kebab

        invitatiile la prinz, cina, la cabana sint chestii foarte obisnuite pentru a cistiga bunavointa unui potential partener de afaceri...nu mai raspindi prostii
        • 0 (0 voturi)    
          Functionari publici (Sâmbătă, 18 august 2012, 22:46)

          Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

          Una e sa fje functionar public si alta e om de afaceri.
  • +32 (40 voturi)    
    O fi, n-o fi (Vineri, 17 august 2012, 13:18)

    nano2k [utilizator]

    Dar dna Mariana Alexandrescu a avut habar?
    • +5 (27 voturi)    
      Avea habar si probabil avea si ordin (Vineri, 17 august 2012, 13:37)

      fdan [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      E cam cusuta cu ata alba toata tarasenia. Pare o provocare. MP este chemata la o intalnire si invitata sa urce intr-o masina care "intamplator"apartine familiei Nastase. Tot "intamplator"se gasesc pe aproape niste fotografi, si totul este repede dat pe post.
      • +25 (31 voturi)    
        Anturajul (Vineri, 17 august 2012, 13:44)

        Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui fdan

        Ca a stiut sau ca nu a stiut a cui e masina cred ca nu e chiar asa de important. Ce e important si ingrijorator este anturajul Monei Pivniceru.
      • +10 (20 voturi)    
        !!! (Vineri, 17 august 2012, 13:52)

        Dinor3x [utilizator] i-a raspuns lui fdan

        Orice chestie, detaliu care ne poate ajuta sa scapam mai repede de USL este bun venit.
        Prin urmare, nu ma intereseaza ca a fost sau nu a fost totul intamplator!

        "scopul scuza mijloacele"
        Pe acelasi principiu se bazeaza si cei de la USL
        • -2 (8 voturi)    
          pai sa ii impuste atunci ... (Vineri, 17 august 2012, 16:38)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Dinor3x

          nu crezi ca e mai bine asa ?

          ea un sonat pe youtube care cerea mitraliera sa ii rezolve pe opozantii lui basescu ... sa ii dea mitraliera , sa fie democratie !
      • -12 (18 voturi)    
        pai de ce crezi ca csm tot amana "delegarea"? (Vineri, 17 august 2012, 13:52)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui fdan

        ca sa fie timp sa se "fabrice" ceva acolo ... orice numai sa apara prin ziare ceva ...

        in momentul in care romania nu are ministru pe justitie , csm-ul amana la greu (cam ca ccr-ul) pe motiv de concediii ... dar cu toate astea pot iesii zilnic cu cate un comunicat ....
        • +2 (6 voturi)    
          ...s-a fabricat (Vineri, 17 august 2012, 16:31)

          xantipa [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          urcarea lui pivniceru in masina clanului nastase
        • 0 (2 voturi)    
          in CCR sunt reprezentanti si USL si PDL si UDMR (Vineri, 17 august 2012, 17:49)

          MG [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          in CCR sunt reprezentanti si USL si PDL si UDMR; adica nu vad cum s-ar amana unilateral
      • +3 (5 voturi)    
        Si telefonul la RTV, (Vineri, 17 august 2012, 16:23)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui fdan

        .. televiziunea camaradului Ghita, cine l-a dat?
    • +17 (23 voturi)    
      Pe bune, (Vineri, 17 august 2012, 13:58)

      Blackball [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      ma tot intreb de vreo doua luni incoace, cat de stupizi ne cred uselistii astia pe noi? Iar daca, in majoritatea noastra de romani, chiar credem minciunile astea, atunci, dragilor, ca popor, ne meritam soarta cu prisosinta...
  • +29 (35 voturi)    
    da, da (Vineri, 17 august 2012, 13:20)

    Anti A1 A2 A3 si A4 [utilizator]

    si marmota invelea ciocolata in staniol in celula la Jilava
    • -12 (18 voturi)    
      prezumtia de nevinovatie se aplica doar (Vineri, 17 august 2012, 13:47)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Anti A1 A2 A3 si A4

      basistilor ... nu ?

      numai zic ca nu ar avea nici o relevanta , daca maine fiul lui nastase intra in sediu de campanie al lui basescu ? inseamna ca se negociaza eliberarea lui nastase ?

      sau poate nevasta lui nastase se duce la un coafor al familiei cocos ... binenteles inseamna ca negociaza scoaterea lui nastase din puscarie ....

      logica securisto-pcr-ista , atat .
      • +7 (9 voturi)    
        bre, acesta... (Vineri, 17 august 2012, 14:13)

        carmabox [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Asa-i ca si in viata ta de zi cu zi, se tot intampla concidente de genul asta?
        • -4 (8 voturi)    
          basescu la dans cu bercea . (Vineri, 17 august 2012, 15:37)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui carmabox

          coincidenta ?

          motoc la dans cu udrea ... coincidenta ?
          • -2 (2 voturi)    
            alta coincidenta (Vineri, 17 august 2012, 22:12)

            Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            presedinta AEP, o fitza, pretena whoodrei, la masa cu sus-pendatul, whoodrea, EBa si fruntasi pedelisti in noaptea alegerilor europarlamentare...
  • +18 (28 voturi)    
    creduluitate (Vineri, 17 august 2012, 13:22)

    andrei florescu [utilizator]

    Aceasta creduluitate diafana ar trebui sa o tina departe pe Mona de functia de ministru al justitiei. Nici nu banuieste in ce clica se poate inhaita! !
    • -11 (17 voturi)    
      bercea + basescu . (Vineri, 17 august 2012, 13:48)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui andrei florescu

      bercea+ stolojan + fratele lui basescu traian ... etc .

      mergem pe aceeasi logica ?
      • +6 (8 voturi)    
        m-ai speriat !!! (Vineri, 17 august 2012, 19:51)

        liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        credeam ca a fost propus bercea mondialu' ca ministru al justitiei. El de fapt este arestat si i s-au demolat casele ilegale. Pe vremea "prietenului" basescu...
        si acum revenind...care logica ?
        • 0 (2 voturi)    
          logica e asocierea . (Sâmbătă, 18 august 2012, 14:31)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

          si nastase e in puscarie , chiar daca e prieten cu multi , printre care si primul ministru .
    • -10 (16 voturi)    
      dar ce zici de doamna motoc ? (Vineri, 17 august 2012, 13:53)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui andrei florescu

      cu cine se asocieaza ea ?
      sau ceilalti judecatori ccr ... ?
      • +1 (3 voturi)    
        nene, ai dreptate. (Sâmbătă, 18 august 2012, 9:00)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        in astia de la ccr nu poti sa ai dreptate. uite la aia trei carcotasi pusi de psd !
        predescu vrea pe fi'sa de inlocuitor, tudorica nu stie cum se fac lucrarile scrie pe la ccr, iar, pishta ala al udmr, asculta comanda la borbely.

        d'aia era porumbacu asa confident, aseara, la zvonalitatea teve.
        are el vant bun dinspre curte.
        jocurile par a fi facute.

        o sa trimitem procuratura si la ccr !
        dar, mai ales la cotrocesti, la cacarov ! :)))
        si pe baroso, si pe dna reding si pe gordon si ambasador !

        hahaha !
        ciuruiala curata !

        jos grivco !
  • +25 (33 voturi)    
    asa ca intre prietene (Vineri, 17 august 2012, 13:26)

    Anti A1 A2 A3 si A4 [utilizator]

    Daca tot sunt asa prietene, Mona ar fi trebuit s-o intrebe: "Auzi, fato, da' ti-ai schimbat masina? Da' a cui e masina asta fato? Ce sofer aratos ai, cu cat il platesti?" si asa afla a cui e masina. Ca ma indoiesc de faptul ca dna Constantinescu are Audi A8 cu sofer in fiecare zi (sau poate are?), incat buna ei prietena Mona sa nu bage de seama masina. Nesimtittelor!
    • +7 (13 voturi)    
      Ministrul Justitiei (Vineri, 17 august 2012, 13:59)

      alexandruionescu [utilizator] i-a raspuns lui Anti A1 A2 A3 si A4

      Cand te gandesti ca este vorba despre candidata la functia de ministru al Justitiei si ca se numeste Мона ПИВНЙЧЕРУ, mai-mai ca-ti aduci aminte de niste alegatii de acum cativa ani privitoare la A. NASTASE, I. SIRBU, I. ILIESCU, D. PATRICIU, etc., etc., adica clica USL aflata si azi la putere....
  • +19 (23 voturi)    
    cioace (Vineri, 17 august 2012, 13:28)

    UglyKidJoe [utilizator]

    ba da cat de prosti ne cred astia...la cate masini erau in garajul ala fix pe a lu' fisu o lua soferul asta angajat.
    hai ba muta gloaba!
  • +24 (28 voturi)    
    bine ca (Vineri, 17 august 2012, 13:29)

    Anti A1 A2 A3 si A4 [utilizator]

    Bine ca nu era masina lui Sile sau Nutu, ca tot n-avea de unde sa stie a cui e. Sau a lui Vantu. Sau a Al-Quaida. Cata inocenta, ce suflet pur si ce prietenie aleasa! Emotionant!
  • +25 (29 voturi)    
    Mai sa fie! (Vineri, 17 august 2012, 13:35)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Adica Dna Mona nu-i cunoaste pe Adrian Nastase? Cum poti sa spui o asemenea gogomanie mai doamna? Ne iei de prosti? Cum sa nu-l cunoasca! Hai ca nu a stiut in ce masina intra, dar ce cauta pe langa dumneata din moment ce esti consilierul juridic al lui Adrian Nastase? Ce tot o balmajiti cum facea si Geoana cu vizita lui nocturna la Vantu. Sa va fie foarte clar. Nu v-ati intalnit intamplator. numai ca ati uitat ca mai sunt si ziaristi pe lumea asta.
  • +19 (21 voturi)    
    povesti (Vineri, 17 august 2012, 13:37)

    sobolanulmik [utilizator]

    povesti cu zane diafane!
  • +7 (11 voturi)    
    Pivniceru? (Vineri, 17 august 2012, 13:42)

    CDon [utilizator]

    Daca tine cu adevarat ca onoarea dansei sa nu se lase folosinta de oameni fara onoare pentru ca ar putea sa ajunga sa se spuna ca are un nume predestinat.....si chiar ar fi pacat! Daca chiar asa a fost cu masina si prietena.....ar trebui s-o puna pe ganduri si sa rationeze ca vorba" fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc eu singura" se poate intampla la nivel mult mai "inalt" .... Sa-si vada de reputatia dansii pentru ca greu se obtine o reputatie buna si foarte usor se poate "pata" aceasta....si mai ales daca intri in anumite "cercuri"
  • +16 (20 voturi)    
    usl (Vineri, 17 august 2012, 13:48)

    slvrv [utilizator]

    Sa intelegem ca USL-ul a ramas fara "prieteni" spalati ? in toata gasca lui ponta si antonescu nu au gasit o marioneta fără pată ?
  • +17 (21 voturi)    
    Asa, tanti Mariana! (Vineri, 17 august 2012, 13:58)

    carmabox [utilizator]

    Bine ca ne-ai zis mata CLAR care a fo treaba! Bine ca ne-am lamurit acum cum sta cu hai la mine, hai la multi ani fata, iti dau masina, o iei pe aia cu soferu, hai cu judecatoarea la un tort, la o barfa, o maslina,chestii... perfect normal si intamplator prieteniile astea apropiate si intamplarile intamplatoare. Ce, doar si io sar in masini necunoscute cu regularitate, care intamplator apartin unui criminal judecat de mine, si am prietenii deosebite cu consilierii criminalilor. CLAAAR?!
  • +10 (16 voturi)    
    ... (Vineri, 17 august 2012, 14:06)

    kata70 [utilizator]

    "Cand am plecat, Dana Nastase mi-a dat masina cu soferul, care nu era Andrei sau celalalt baiat."

    .ia mai uita-te o data pe poze cucoana, sa vezi cine era sofer.....nu va mai merge cu prosteala, bah....
    nu mai spun de cum siluiti amindoua limba romana... si baietzii de cartier vorbesc mai corect decit voi.
    rusine!
    • -4 (6 voturi)    
      Alo (Vineri, 17 august 2012, 17:26)

      Marcel0 [utilizator] i-a raspuns lui kata70

      Domnu', suntem in aceeasi tabara sa zicem, gen impotriva USL, dar sa nu ne facem de rahat cu pozele.
      Uita-te tu la poze si vezi cine era sofer. Eventual, e posibil sa ai tu dreptate, dar in conditiile in care Andrei Nastase a bagat sala si steroizi 24x7 de cand a aparut ultima oara la TV.

      Am zis "anti-USL" si nu "pro-Basescu" fix pentru ca nu ma pot asocia cu oameni ca tine, care lanseaza fumigene, sau cu cei care ti-au dat 6 voturi.

      Este frumos sa privim, citim, analizam si apoi deschidem gura. Altfel e degeaba si e doar o masa amorfa de tonti.
    • -3 (5 voturi)    
      :) (Vineri, 17 august 2012, 20:47)

      Marcel0 [utilizator] i-a raspuns lui kata70

      A inceput masa amorfa de tonti sa voteze pe HN? :)
    • +1 (1 vot)    
      da (Duminică, 19 august 2012, 12:14)

      iito [utilizator] i-a raspuns lui kata70

      Cu limba romana sunt de acord cu tine. Pai ea, un judecator al statului roman graieste moldoveana de la chisinau.
  • +7 (13 voturi)    
    mona pivniceru (Vineri, 17 august 2012, 15:09)

    pnlista [utilizator]

    Din cate imi amintesc, intr-un articol aparut imediat dupa nominalizarea dnei Pivniceru, erau enumerate avantajele de care dispune un magistrat din CSM, printre care masina cu sofer. Cred ca cest avantaj este acordat tocmai pentru ca magistratul in cauza sa nu apeleze la nimeni, sa fie o data in plus independent si nesantajabil.
  • +9 (13 voturi)    
    :) (Vineri, 17 august 2012, 15:34)

    pct.5-timisoara [utilizator]

    vai ce poveste draguta...
    si trista in acelasi timp...
    saraca Mariana asta, cu sotu decedat...
    cum i-o fi spus ea lu Mona:
    "auzi fata, nu vrei sa mergem la mine sa mincam niste tort cu polonicu, ca uite maine e sf Maria..., adica eu.
    Iar eu, am primit deja cadoul de azi... hai fata... ca te iau eu cu limuzina, nu dai banii pe taxi..."
  • +9 (13 voturi)    
    M-am saturat sa fim considerati retardati de (Vineri, 17 august 2012, 15:40)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    M-am saturat sa fim considerati retardati de catre acesti pungasi neo-kgbişti !
  • +5 (9 voturi)    
    deci, masin bat'o vina ! (Vineri, 17 august 2012, 16:10)

    nash pandelica [utilizator]

    mai important, decat masina, pare a fi anturajul celor doua dame, care, ca doua juriste respectabile, au mers la o cafea, la consigliera acasa.
    probabil ca dna mona nu sta in ce casa intra, dar' mite s'o mai acuzi cu maina. :))

    sa ne amintim ca si precurorii pretini mergeau la o cafea la don dottore.

    de la cafe li se va trage !
    prea le place mult...

    jos iliescu si clica usl-mista !
  • +4 (8 voturi)    
    Doamne (Vineri, 17 august 2012, 16:28)

    ny1 [utilizator]

    trezeste poporul roman. Oare cu ce a gresit ca sa-l pedepsesti asa de rau? Cred ca n-am mai auzit atitea minciuni de pe vremea cizmarului.
  • +5 (9 voturi)    
    lumea e rea (Vineri, 17 august 2012, 17:00)

    gsmart123uk [utilizator]

    si vorbeste prea mult nu e asa? cum sa fie doamna vinovata de ceva? a spus ca ea nici nu stie cum ARATA bombonel
    hai dute la gara cucoana ce ai trait pe Marte? pina si copii stiu cum arata nastase,si tu de colo spui minciuni ca toti idioti.Si vrei sa devii ministrul justitiei? esti senila cucoana
  • +3 (7 voturi)    
    Sfanta (Vineri, 17 august 2012, 18:57)

    sylky0ne [utilizator]

    Asta ne crede mai prosti decat suntem.Pe urma mai il baga si pe barba-su in tarasenia asta!!! Ce jeguri de persoane;;;.
  • +4 (8 voturi)    
    ? (Vineri, 17 august 2012, 19:24)

    comentez [utilizator]

    Oare ce alte lucruri nu stie D-na Pivniceru?
  • +3 (5 voturi)    
    Mintiti de ingheata apele (Vineri, 17 august 2012, 21:19)

    Cami2012 [utilizator]

    Doamna eu am convingerea ca MINTITI de ingheata apele. Asa prostie nu am mai auzit de mult : Mona Pivniceru nu cunostea familia Nastase . Chiar credeti ca tot poporul e prost si inghite toate idioteniile pe care le debitati. I-a luat apararea lui Nastase, dar nu-i cunoaste pe sotii Nastase sau pe copii. Doamna, asa o mincinoasa , mai rar ! Dar unde a trait aceasta Mona Pivniceru de nu cunoaste fostul prim ministru al tarii , sau pe Dana Nastase , ca pana in 2004 era pe la toate televiziunile.
    Cred ca aveti mari probleme ... pe undeva pe sus... la cap.
  • 0 (0 voturi)    
    Aspectul trist este urmatorul: (Miercuri, 28 noiembrie 2012, 14:06)

    Zede [utilizator]

    I s-a intamplat ceva d-nei Pivniceru? Nu.

    Putea sa se suie si in masina lui Felix, si in masina lui Sorin Rosca Stanescu, si a lui Vantu, si a lui Patriciu, si a oricui.

    Nu i s-a intamplat si nu i se va intampla nimic.