New York Times: Simbolul puterii din Romania? Doua maini in jurul gatului

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 11:30 Revista Presei | Subiectele Zilei

"Probabil cel mai bun lucru ce poate fi spus despre relatia dintre presedintele si premierul Romaniei este  caracterul sau neambiguu: nu se pot suporta. Acest lucru nu este surprinzator, avand in vedere ca una dintre principalele actiuni intreprinse de Victor Ponta dupa ce a venit la conducerea tarii in luna mai a fost sa organizeze un referendum pentru demiterea presedintelui. Traian Basescu. Incercarea a esuat, insa efectele sale otravitoare sunt inca resimtite", scrie New York Times in editia electronica, intr-un material intitulat "Simbolul puterii din Romania? Maini in jurul gatului", care include un interviu cu premierul Ponta.

Principalele puncte ale articolului, care apare si in editia tiparita a cotidianului:

  • Aceasta acrimonie a distrus marile speriante care au insotit victoria electorala a politicianului de 40 de ani, care a promis o schimbare generationala intr-o tara care s-a straduit sa depaseasca una dintre cele mai dure mosterniri comuniste dintre statele din fostul bloc sovietic.
  • Cei doi barbati sunt acum prinsi intr-o coabitare inconfortabila pana la alegerile din decembrie, lasand aceasta "tara balcanica" fara directie. Si chiar si votul s-ar putea dovedi a fi nerelevante, potrivit analistilor, scrie Dan Bilefsky.
  • Intr-un interviu acordat in opulentul Palat al Parlamentului, Ponta a recunoscut anumite greseli, insa nu si-a exprimat un regret direct. El si-a putut cu greu ascunde dispretul pentru Basescu, pe care l-a acuzat ca tine cu dintii de putere desi a fost respins de majoritatea romanilor, catalogandu-l pe presedinte "ilegitim" politic. "Mentalitatea mea ca politician dintr-o noua generatie este de a respecta institutia chiar daca nu respect persoana", a spus Ponta, citat de NY Times. "El nu va da niciodata inapoi. Este un fost capitan pe mare, si nu vei vedea un fost capitan de vas care sa fie umil sau care sa renunte".
  • Referitor la referendum, explicat in articol, Ponta a declarat ca principala sa greseala a fost ca nu a cominut eficient motivele din spatele votului. Pentru a reface imaginea tarii, Ponta spune, evita confruntarile cu preseditnele, iar recent s-a retras dintr-o intalnire pe politica exerna pentru a evita o altercatie daunatoare. "Partenerii nostri europeni si americani apreciaza stabilitatea si predictibilitatea, iar lipsa acestora doua duce la exagerari si neintelegeri", a spus Ponta, explicand lectiile pe care le-a invatat de cand a devenit premier.
  • Autorul articolului precizeaza ca Basescu a refuzat invitatia pentru un interviu, pastrand linia de "low profile" pe care si-a mentinut-o de la referendum incoace.
  • Cotidianul american aminteste ca "diplomatii vestici au fost atat de ingrijorati in luna august ca tara se indreapta spre anarhie, incat Washington-ul l-a trimis pe asistentul pentru afaceri europene si eurasiatice a secretarului de stat american la Bucuresti, unde Philp Gordon s-a intalnit cu amandoi si a avertizat ca Romania trebuie sa pastreze statul de drept.
  • In articol este citata si Monica Macovei, care a acordat un inerviu in care sustine ca incalcarea statului de drept inaintea referendumlui a fost cea mai grava de dupa era Ceausescu. Ea a insistat insa ca statutul de membru al Uniunii Europene a fost esential pentru a depasi scandalul politic. UE monitorizeaza indeaproape sistemul de justitie din Romania si ofera finantarea de care are mare nevoie. "Am aderat la UE pentru a respecta regulile, nu a le distruge", a spus Macovei.
  • Sunt putine indicii insa ca tumultul politic se va sfari curand. Coalitia de stanga a lui Ponta este asteptata sa aiba rezultate bune in alegerile din decembrie, spun analistii, insa s-ar putea sa nu obtina o majoritate. Iar alegatorii par si mai dezamagiti de Basescu si partidul sau de dreapta, pe care il asociaza cu masurile de asuteritate, concluzioneaza NY Times.
























6230 vizualizari

  • -42 (46 voturi)    
    Stati un pic sa va ciuruiesc! (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 12:14)

    cometica [utilizator]

    Ne mai secati mult cu subiectul asta cu baselu! Vedem toti romanii ca e un om obosit, ciudat, hahait, nu a dovedit nimic acolo in functie... Daca a vrut sa fie presedinte jucator (el a zis!...) trebuia sa fie jucator! A demonstrat doar ura, razbunare, aranjamente dubioase la miezul noptii... E cel mai hulit presedinte din istorie! Nici Ceausescu sau Iliescu nu a ajuns asa de jos. Cel putin acum, in sondaje, cel mai bine sta, culmea, Ceausescu (dupa cate stiu e mort!)... Cum sa imparti conducerea tarii cu un astfel de om ???
    • +35 (37 voturi)    
      alternativa (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 12:34)

      Vuck [utilizator] i-a raspuns lui cometica

      Din nefericire USL este departe de a putea oferi o alternativa buna la Basescu !
      Populismul, demagogia si fatarnicia celor din USL ne dovedesc asta in fiecare zi.
      • +7 (7 voturi)    
        Antenelule... (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 13:43)

        Rollo [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

        ...asa ti-au zis tie anteneii ai' mari, da? Ca e cel mai hulit, ca e cel mai chior, ca e cel mai odios dictator de cand e lumea... asta in conditiile in care de 3 ori s-a incercat inlaturarea si tot de atatea ori a rezistat - prin vot democratic.
        Nici macar nu este opinia ta, recunoaste. Sau iti dau asa... 50 lei pe luna sa scrii comentarii. :)))
      • +11 (11 voturi)    
        Din nefericire (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 16:12)

        eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

        Populismul, demagogia si fatarnicia celor din USL dovedesc asta in fiecare zi doar celor care s-au dezbarat de Antena3.
        Cei care isi iau doza zilnica de ura de la TV numai sunt capabili sa sesizeze pericolele.
        Ei vad doar in alb si negru chiar daca au televizor color.
    • +7 (7 voturi)    
      vedem toti romanii (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 13:14)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cometica

      care romani, ma? Aia adusi de ceasca de la tara sa scuipe sminte pe jos in oras cu manelele la maximum? Pensionari ceausisti imbecili si betivi asistati? Astia sinteti voi romanii care vedeti totul prin ochelarii de cal pe care vi-a montat varanul voiciorescu.
    • +8 (8 voturi)    
      De ce (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 13:33)

      kofa [utilizator] i-a raspuns lui cometica

      nu te uiti tu la a3 acolo sunt emisiuni pe placul tau.Acolo priveste-i si asculta-i pe gadea,ciuvica,ciutacu si toti ceilalti latrai.
    • +6 (6 voturi)    
      Coane, (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 14:48)

      tedycv [utilizator] i-a raspuns lui cometica

      Du-te si te culca!
    • +7 (7 voturi)    
      Doi dintre cei citati... (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 15:10)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui cometica

      ...obisnuiau sa vorbeasca, de asemenea, in numele tuturor romanilor. Ambii si-au cunoscut limitele.
      Basescu si-a luat in serios rolul de presedinte-jucator. Spre deosebire de oponentii sai, el joaca dupa reguli, pe care pare ca le cunoaste si intelege mai bine.
      Jocul este de fapt o lupta, pentru ca miza este insasi supravietuirea - sau renasterea - natiunii in numele careia se exprima azi cu aplomb populistii pe stadion.
      Numai ca ei folosesc un alt cuvant, mai pe intelesul propriu: pentru dumnealor, aceasta lupta e o simpla bataie.
    • +6 (6 voturi)    
      Nasol!!! (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 16:14)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui cometica

      Ai perfecta dreptate cometica!!! Sondajele se suprapun perfect, in sensul ca acelasi procent din populatie care l-ar destitui pe presedinte, l-ar dori inapoi pe ceausescu.
      Nasol ca dupa 22 de ani, doar un sfert din noi au inteles ce a insemnat comunismul si ceausescu!
      Restul, vad ca au trecut cu picioarele prin comunism, nici au inteles ce s-a intamplat, iar capitalismul, statul de drept, regulile si succesul personal sunt peste puterea lor de intelegere. Ma astept, cat de curand, sa banalizam si nazismul...
      nasol!
    • +8 (8 voturi)    
      Va felicit ! (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 16:25)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui cometica

      Sunteti unul din cobaii cu rezultatele dorite de Antena 3 si RTV.

      Nu-i asa ca simtiti o ura nestavilita pentru TB , Boc si PDL ?

      Nu-i asa ca ati uitat de toate relele facute de PSD (FSN,PDSR) in cei 10 ani de guvernare sub conducerea lui Ion Iliescu ?
      Cum de ati uitat infloritoarea perioada dintre 1990 si 1996 ?

      Nu-i asa ca mai aveti un pic si o sa puneti toate relele infaptuite de clasa politica romaneasca doar in carca lui Basescu si a PDL ?

      Daca este asa inseamna ca Antena 3 si RTV si-au dovedit cu prisosinta eficienta.
    • +8 (8 voturi)    
      Jos Basescu striga: (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 20:36)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui cometica

      - PSD-isti mari amatori de acapararea puteri absolute, incapabili de coabitari.
      - regalisti sustinuti de PNL. Si lor putin le pasa de Romania atita vreme cit in frunte ei nu e un rege.
      - puscariabili de tot felul in speranta izbaviri
      - afaceristi de tot felul mari amatori de bani publici nemultumiti ca nu pot determina un presedinte sa priveasca in alta parte.
      Faci parte din un din aceste categorii sau poate am omis o categorie?
    • +1 (1 vot)    
      hai si noi cu turma ! (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 22:23)

      comentez [utilizator] i-a raspuns lui cometica

      si daca e cel mai hulit din istorie ce-i daca?
  • -35 (39 voturi)    
    pa base! (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 12:19)

    laurentiucat [utilizator]

    in 2013 s-ar putea sa stai langa nastase. va meritati unul pe altul...
    • +8 (8 voturi)    
      Tot ce se poate! (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 14:35)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      In 2013 alde Nascase va fi liber ...
    • +6 (6 voturi)    
      daca te gandesti un pic... (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 15:06)

      keiser_soze [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      ...Nastase a fost mentorul lui Ponta, nu ? concluzia este destul de clara, si ponta tot acolo va sta ! ha ha !
  • +35 (39 voturi)    
    ei da (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 12:34)

    I [utilizator]

    e greu cand nu poti fura cum vrei tu... Asta il macina pe Ponta. In rest, tara, bugetul, investitiile... la ce ne trebuie din astea?
  • +5 (5 voturi)    
    in urma (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 13:49)

    luci30 [utilizator]

    cu citiva ani si austria prin jorg heider a vrut un regim nationalist intr-o comunitate europeana....aproape ca era sa fie exclusa din piata europeana,si vointa unui popor a trebuit sa se resemneze in fata evidentei -singuri sau impreuna ,in sau afara de eu-.ori austria nu se poate compara cu romaniadin pdv.democratic si nici economic....standarele noastre lasa mult mult de dorit...noi nu avem gauri ,noi avem hauri gen groapa mariannelor....singuri nu vom putea sa iesim,mai ales in acest moment de conjunctura nefasta nu numai pt. noi ci pt. toti europenii....iar di pacate zisa cei din urma vor fii cei dintii nu merge cu plagiatori trintori,hoti ...
  • +5 (5 voturi)    
    Cand se trezeste lumea? (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 14:06)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Bandwagon effect- inteleg, multi au luato cu turma mai pe romana, dar nu este evident ca aduce mai mult rau decat a adus Boc, MRU si care au mai fost?

    Astia sunt o guvernare de spectacol! :|

    Cat ii mai trebuie poporului sa inteleaga de cat de rau e pesede?
  • +13 (13 voturi)    
    Disclaimer (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 14:10)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Sunt moldovean roman, am trait sa vad intregi portiuni de padure taiate pana la cotor, am trait sa vad oameni legati cu lantul de tonetele de ziare, am trait sa vad ca mi se da sampanie de Panciu pentru a vota cu Oprisan.....

    Niciodata in viata mea NU VOI VOTA CU PSD, urmasii comunistilor
  • +5 (5 voturi)    
    Chiar ma surprinde simplismul afisat de comentator (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 14:59)

    tedycv [utilizator]

    Nu va pasa deloc de faptul ca, in partea opusa a globului, intr-o tara cu mult mai dezvoltata, imaginea vizualizata despre Romania, o tara care totusi face parte din Uniunea Europeana, este rezumata sumar, de catre un ziar de prestigiu mondial, in fraza "Simbolul puterii din Romania? Maini in jurul gatului"
    Si sa precizam: americanii care isi pot permite un concediu extravagant, cu care se pot lauda la vecini, la rude, la servici, sau cu care pot rupe gura targului, aceeia fac un concediu in EUROPA, ADICA IN UNIUNEA EUROPEANA, DIN CARE SI ROMANIA AR TREBUI SA FIE MANDRA CA FACE PARTE!
    Chiar nu va pasa cum prezinta New York Times simbolul puterii din Romania?
  • 0 (2 voturi)    
    cine face pe traducatorul din engleza? (Sâmbătă, 20 octombrie 2012, 20:46)

    botea [utilizator]

    Nu inteleg acordul:
    "caracterul sau neambiguu"
    Se refera la relatie, atunci e gresit, relatia tine de genul feminin...
    Se refera la amandoi, cum banuiesc, atunci trebuia sa sune la plural "caracterul lor"...

    Asa ca mai bine ne dam silinta sa citim articolul in original, pe cat se poate.
  • +3 (3 voturi)    
    caracterul infect al politicienilor ROMANI!!!!! (Duminică, 21 octombrie 2012, 2:43)

    hostia [utilizator]

    solutia?....AsAnArE............politica TOTALA si atunci nu o sa mai avem CIRC! avem in lume o imagine....de tot SHITUL ,si asta in mare datorita politicienilor de carton .........
  • 0 (0 voturi)    
    simbolul Puterii (Duminică, 21 octombrie 2012, 7:24)

    Ar3s [utilizator]

    este Omega. De la semnificatia acestui simbol, pana la ceea ce inteleg politicienii nostri, sau cei de peste ocean, este caaaaaale lungaaaaa.
  • -1 (3 voturi)    
    Simbolul putorii din America? (Duminică, 21 octombrie 2012, 9:03)

    Jekyll [utilizator]

    Sclav pe viata la bancheri sau homeless.
  • +1 (1 vot)    
    Esenta guvernarii USL "maini in jurul gatului " (Duminică, 21 octombrie 2012, 10:31)

    voltaren [utilizator]

    Inspirat de politica noului guvern , jurnalistul american sintetizeaza corect programul de guvernare al acestui talmes - balmes care poarta numele de USL . Stanga , dreapta impejur , extreme , penali , securisti , plagiatori , canale tv. de propaganda sunt fidelii acestui slogan electoral " sa -l strangem de gat " si vom putea face orice din tara asta .
  • -3 (3 voturi)    
    Pacat de tara noastra (Duminică, 21 octombrie 2012, 12:35)

    Adrian89 [utilizator]

    Basescu, Ponta, Antonescu, etc. ... Astia nu sunt politicieni, fiecare isi vede doar interesul personal ! Alearga toti dupa putere si odata ajunsi sus nu se mai intampla nimic ! Prin "combinatiile" lor politice ne-au facut de ras in toata lumea si in final pentru ce ? Ca nu sa schimbat si nici nu se va schimba nimic cel putin pana la urmatoarele alegeri. Cand o sa avem si noi un conducator cinstit, in care poporul sa se poata identifica si care sa se bata pentru popor si pentru interesele noastre ? Avem o tara frumoasa, cu potential enorm dar nu se investeste nimic in infrastructura, in educatie, in domenii care chiar conteaza si care vor asigura viitorul acestei tari ! Dar probabil ca toate aceste lucruri sunt normale cand ne gandim ca au trecut doar 23 de ani de la sfarsitul comunismului ... Spaniei i-au trebuit 35 de ani de la moartea lui Franco pana sa ajunga o asa zisa putere economica in Europa ! In conditiile de azi mai avem de asteptat cel putin 15 ani pana sa scoatem si noi capul din apa ...