VIDEO Frankfurter Allgemeine Zeitung compara victoria USL cu cea a lui Hitler si o considera o "catastrofa" pentru UE

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 11 decembrie 2012, 11:02 Revista Presei | Subiectele Zilei

Cotidianul german Frankfurter Allgemeine Zeitung compara, intr-un articol publicat luni, victoria USL la alegerile parlamentare din Romania cu cea a partidului condus de Adolf Hitler - NSDAP - in anul 1933, scrie Romania Libera. Autorul articolului din FAZ, Karl-Peter Schwarz, care a scris o serie de materiale despre Romania, mai atrage atentia ca rezultatele alegerilor de duminica reprezinta o catastrofa pentru Romania si, implicit, pentru Uniunea Europeana.



In plus, autorul articolului compara victoria USL la alegerile din Romania si cu victoria comunistilor in alegerile din 26 mai 1946 din Cehoslovacia.

Frankfurter Allgemeine Zeitung atrage atenţia că printre viitorii parlamentari se află foşti colaboratori ai Securităţii, condamnaţi pentru spălare de bani, escorci şi trişori. Deşi românii ştiau aceste lucruri despre candidaţi, asta nu i-a împiedicat să-i voteze. În acest context, jurnalistul german trage o primă concluzie: "Valorile promovate de Uniunea Europeană nu au niciun ecou în România, care a devenit membră a UE în anul 2007".

In opinia autorului articolului, votul romanilor poate fi inteles, insa nu poate fi iertat.

Karl-Peter Schwarz critica si Alianta Romania Dreapta, care in opinia sa nu a făcut nimic împotriva corupţiei din propria ogradă, ceea ce a dus la victoria zdrobitoare a USL.























18455 vizualizari

  • +75 (79 voturi)    
    . (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:05)

    AdiSun [utilizator]

    Asta, de o mie de ori asta: "Karl-Peter Schwarz critica si Alianta Romania Dreapta, care in opinia sa nu a făcut nimic împotriva corupţiei din propria ogradă, ceea ce a dus la victoria zdrobitoare a USL."
    • +37 (45 voturi)    
      cert este ... (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:13)

      artistul000 [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

      ca a noastra clasa politica este corupta (indiferent de alianta) iar noi suntem foarte prosti ...

      de aceea suntem vazuti acum ceva mai rau decat oaia neagra a Europei.

      asa am fost mereu, asa vom fi mult timp de acum incolo ... istoria ne confirma asta.
      • -42 (66 voturi)    
        un ziar conservator populist (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:24)

        tolok [anonim] i-a raspuns lui artistul000

        Frankfurter Allgemeine Zeitung este ziarul CDU, ce ne puteam astepta de la el? Acelasi ziar care a filtrat tema plagiatului lui Ponta? Uf, uf, jurnalismul asta impartial...
        • -35 (59 voturi)    
          Asemanarea cu Hitler (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:30)

          Colonel [utilizator] i-a raspuns lui tolok

          E total gresita. Hitler a castigat pe seama inversunarii dintre oameni. Evreii sunt "dusmanul poporului", tiganii strica treburile, crestinii fac nush ce. Asa a venit la putere Basescu, inventand dusmani ai poporului si producand inversunare intre aviatori si soferi, intre pensionari si tineri, intre profesori si betivi. USL a venit la putere pe o paradigma total diferita de a lui Hitler. A canalizat ura pentru un singur om, nu au venit cu dezbinarea claselor sociale.
          • +50 (66 voturi)    
            mah (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:54)

            verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

            Voi nu va simtiti nici macar putin penibili tot revenind la argumentul asta stupid " basescu a semanat scandal " ?
            Asta e un produs al USL si Antene care cautau un motiv , oricat de tampit pentru suspendarea din vara. Altceva n-au gasit decat sa umble la spiritul patriotic adormit din romanas. Se pare ca a tinut destul de bine.
            Bine ca n-au bagat suspendarea pentru ca e chel.
            • -26 (36 voturi)    
              citez de pe alt site, stiu...fac copy-paste (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:58)

              Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

              "Cine este Karl-Peter Schwarz, autorul articolului din FAZ:

              Karl-Peter Schwarz este autorul celor mai murdare articole despre România din ultima vreme, care au generat atâtea reacţii împotriva autorităţilor de la Bucureşti. Cotidianul.ro a scris despre relația acestui corespondent cu Institutul Cultural Român de la Viena în perioada de gloria a guvernării Boc.

              Puţini sunt cei care ştiu, însă, că el este un banal corespondent al publicaţiei germane, provenit de la un ziar local din Austria, „Die Presse”, a cărui deontologie profesională nu depăşeşte principiile unui tabloid suburban!"

              Deci...ICR-ul lui Patapievici.
              Mai vreti ceva?
              • +17 (23 voturi)    
                articolul a aparut in FAZ (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:22)

                b74cbd [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                FAZ si-a asumat punctele de vedere ale autorului atunci cand a publicat articolul.
                Lasa omul in pace, judeca ceea ce spune, nu cine e, cu cine a vorbit, cu cine s-a intalnit. Altfel ajungi sa elucubrezi despre ICR,Patapievici si alti dusmani ai poporului...
              • +12 (18 voturi)    
                da (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:26)

                verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                vreau icr-ul lui patapievici inapoi :) .
              • +15 (19 voturi)    
                Woww .. nu imi vine sa cred .. (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:47)

                Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                Adica, ce nu seamana cu excretiile mult iubitelor tale latrine 1,2,3,..etc , a caror "deontologie" este demult invidiata in randul pamantenilor , sunt niste.. banali.. care se "amestica in treburili interne" ale curvariei politice romanesti..
                sa-ti traiasca marele partid iubit .. sa va mancati reciproc..
              • +13 (17 voturi)    
                cotidianul? (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:16)

                sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                tu vorbesti serios? tu pui baza pe cpune cotifdianu lui chiriac? ala de facea articole la comanda sau impotriva concurentilor lui din afaceri? ala care a fost inregistrat cu un limbaj suburban?
                pai ala daca e platit ii gaseste ceva deranjat si mamei lui.
                ce dracu wizard... te credeam un pic mai inteligent, dar cotidianu?
                tu compari cotidianu cu FAZ???
                ai eu ma mir ca a luat becalii peste 60%. pai la asa votanti...
              • +9 (9 voturi)    
                Re: citez de pe alt site (Marţi, 11 decembrie 2012, 19:07)

                cco [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                mai vrajitorule, fii mai atent...

                iacata ce scrie pe site-ul www.faz.net
                despre Karl-Peter Schwarz:

                "Geboren 1952 in Villach (Österreich), Studium der Geschichte und Romanistik in Wien und Rom, Magister. Erste journalistische Erfahrungen in der außenpolitischen Redaktion der österreichischen Tageszeitung „Die Presse“ (1982 bis 1984), dann in der Nachrichtenredaktion („Zeit im Bild“) des österreichischen Fernsehens (ORF). 1986 bis 1990 Auslandskorrespondent des ORF für Hörfunk und Fernsehen in Rom. 1990 bis 1995 Auslandskorrespondent für „Die Presse“ in Prag. 1996 bis 2000 stellvertretender Chefredakteur der „Presse“. Nach dem Wechsel zur F.A.Z. im November 2000 zehn Jahre lang Korrespondent in Prag. Berichtet nun mit Sitz in Wien über Politik und Wirtschaft in der Tschechischen Republik, in der Slowakei, Rumänien, Slowenien, Kroatien, Montenegro und Albanien. Publikationen: „Tschechen und Slowaken. Der lange Weg zur friedlichen Teilung“. Wien, Europa-Verlag, 1993. Zahlreiche Aufsätze in Zeitschriften (Schwerpunkt Zeitgeschichte) und TV-Dokumentationen. Verheiratet."

                pe scurt: omul a lucrat in trecut la niste ziare din austria dar acum scrie pentru FAZ reportaje despre cehia, slovacia, romania, slovenia, croatia, muntenegru si albania. eu personal, avand in vedere importanta acestui ziar nu cred ca lasau asa pe un neica nimeni sa scrie despre jumatate din balcani, cehia si slovacia...

                eu va recomand cu caldura ziarul asta. efectiv iti da o perspectiva asupra lumii inconjuratoare.
              • +4 (4 voturi)    
                din ce cripta ai venit? (Marţi, 11 decembrie 2012, 22:10)

                quetzal [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                agenturili, agenturili! vor raul patriei, partidului si al iubitilor conducatori!
            • -11 (15 voturi)    
              mah (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:40)

              Colonel [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

              Nu eu am iesit sa zic ca profesorii sunt bine platiti cu ora si ca scoala produce numai tampiti si ca profesorii fac meditatii. Nu eu am zis ca medicii iau spaga. Nu eu am zis ca pensionarii sunt asistati social si ca tinerii platesc pensiile lor. Basescu si chelnerii lui din PDL le-au zis pe toate.
              • +16 (16 voturi)    
                asa si? (Marţi, 11 decembrie 2012, 15:07)

                sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                si unde este minciuna in tot ce-a spus? stiu, astea-s subiecte tabu si nu trebuie sa le spunem, nu?
                dar sa urasti un om doar pt ce spune este prea mult.
                apropo de profesori, in sectorul 6 s-a anuntat ieri, desi se stia de spatamana trecuta dar era alegeri, ca nu sunt bani pt profesori in decembrie.
                una este cineva sa aiba gura mare dar sa le faca corect, alta e ca cineva sa nu spuna nimic dar sa le comita.
                voi ati ramas la nivelul de can cand. barfiti declaratiile unora si inchideti ochii la faptele altora.
                asta este diferenta intre noi.
                tot in sectorul 6, intr-o singura saptamana s-a oprit apa calda si caldura de 2 cate 24 de ore. ultima aseara cand erau sub zero grade. ceva imi spune ca stau prost cu banii si mai reduc din cheltuieli. ne dau cu portia.
                si asta este doar inceputul.
                dar noi discutam despre ce spunea basescu. cat timp a fost pdl la sectorul 6 n-am avut nici macar o zi fara apa calda si caldura in toiul iernii. iar profesorii n-au avut intarzieri la bani.
                colonele, nici nu stiti ce va asteapta in viitorul apropiat...
                • -7 (7 voturi)    
                  nu vorbeam despre minciuna (Marţi, 11 decembrie 2012, 18:50)

                  Colonel [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                  te bagi si tu aiurea in vorba. Ai rabdare si citeste macar intreg comentariul. Ziceam ca puterea lui Basescu s-a creat prin dezbinarea societatii (exact cum a facut si Hitler). Atunci cand faci o generalizare pentru ca o anumita clasa de oameni sa nu mai aiba sustinere din partea societatii spui minciuni. Poate asa cum a zis Basescu au fost profesorii si medicii tai, dar eu am avut parte de oameni calificati si foarte buni, care si daca ii iei la plata cu ora (desi e o aberatie pentru profesorii care lucreaza ore in plus la pregatit fisele de lectii, corectat lucrari/referate si formare continua) tot sunt platiti prost. Deci in cazul profesorilor si medicilor mei Basescu a mintit cand a zis ca sunt platiti bine la ora si ca iau spaga.
                  • +4 (4 voturi)    
                    nu ma bag aiurea (Miercuri, 12 decembrie 2012, 9:36)

                    sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                    doar ca vorbesti fara sa ai habar.
                    dezbinarea societatii o faceti si voi de la usl cand ati inceput sa ne numiti basisti si pupinbasisti. este o meteahna nationala, n-o face numai basescu. dar asa va place voua sa spuneti. cum scrie cineva de bine de base repede il catalogati ca platit de basescu. asa ca lasa ipocrizia deoparte cand vorbesti de dezbinarea societatii. voi ati adus-o la rang de mandrie nationala. la antene numai asta se face, cum cineva este impotriva lui felix cum este basist sau platit de base. pana si pe aia din europa ii catalogati ca imperialisti care vor sa distruga Romania numai ca nu sunt de acord cu ce face usl-ul.
                    Nu a zis Base ca nu sunt oameni calificati printre profesori, dar majoritatea nu au nicio treaba cu asta. vezi scandalurile sexuale si bataile aplicate de profesori. asta nu inseamna profesionalism.
                    SI lasa-ma cu fisele pregatite. sunt profesori care folosesc aceleasi fise de ani de zile, aceiasi programa. Iar daca mai fac fise nu fac mai mult de o data pe saptamana. Cunosc si eu profesori care dupa ore se duc la meditatii si au aproape zilnic.
                    Eu muncesc si abia pot sa-mi vad copilul seara o ora, ei sunt liberi de la 1-2 PM. Ce spui tu oricum pot sa faca si de acasa eu nu pot.
                    Nu a mintit de loc cand a spus basescu. doar ca voi cautati mereu tot felul de justificari stupide ca sa dati in el.
                    Un exemplu de profesor este crin, banuiesc un prfesor de-al tau asa cum ii numesti, idolul vostru care nici sa scrie nu stie. vezi postarea lui cu "Romanii sunt "mandrii" de tine" pusa pe facebook. Si culmea, se vrea presedinte. Cam asa sunt majoritatea profesorilor. Si mai noi vezi si plagiatele cu nemiluita printre profesorii universitari. sunt si profesori buni, dar sunt o minoritate, exact cum suntem noi acum. Prostia a cuprins Romania dar voi aveti probleme cu basescu. si votati pe becali...
                    • -2 (2 voturi)    
                      a numi e una (Miercuri, 12 decembrie 2012, 10:48)

                      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                      a te lega de ceea ce e omul ala (doctor/profesor/politist etc) e alta. Tu poti de maine sa te declari anti basescu si nu-ti are nimeni treaba. Doctorul ramane doctor si dupa ce Basescu il face spagar ca sa nu-l compatimeasca nimeni pentru ca lucreaza pe castane.
                      • +3 (3 voturi)    
                        ce spun eu si ce debitezi tu... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 12:01)

                        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                        arata-mi te rog declaratia lui base in care a facut doctorii spagari. unde dumnezeu s-a legat de doctori? ca a spus ca este coruptie in spitale? pai nu stim toti asta? tu crezi ca oprescu a facut bani pe care-i are din salariu de doctor?
                        sunt stiri aproape in fiecare saptamana cand doctorii refuza sa primeasca un pacient sau gresesc tratamente operatii etc. basescu a pus degetul pe rana. noi in loc sa vedem ce solutii gasim ca sa stopam coruptia din spitale, sarim la base pt ca saracii doctori s-au speriat si nu mai pot lucra. o sa-si revina Romania cand vom cauta solutii, nu cand stam sa gasim nod in papura unuia care ne arata problemele.
                        cautati tot felul de motive sa va justificati votul pt becali.
                        • -1 (1 vot)    
                          am votat eu cu Becali ? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 14:35)

                          Colonel [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                          Eu caut motive pentru "votul pt Becali" ? Bea un ceai calmant ca vorbesti aiurea. Lasa frustrarile deoparte cand porti o discutie pe o anumita tema.
          • +13 (17 voturi)    
            ponta/antonescu (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:15)

            mihail nica [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

            stai sa vezi ce urmeaza - si - le vei da dreptate
          • +5 (17 voturi)    
            dragi usl-isti (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:40)

            nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

            nu trebuie sa va rusinati din cauza comparatiei. Este modul de viata ales de catre poporul roman.Dupa ce secole au trait impreuna,intr-o suta de ani am reusit sa curatam tara de evrei, de sasi, de slovaci si dupa ce o vom curata si de unguri laptele si mierea vor curge.....
          • +17 (21 voturi)    
            nu pe dracu (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:43)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

            d-aia suntem facuti basisti si pupiinbasiti zi de zi... ca nu vor sa dezbine.
            daca usl a castigat pe ura pentru un singur om inseamna ca alegatorii au o problema.
            daca dupa 7 luni de guvernare dezastruasa voi inca mai aveti ura fata de base atunci ura voastra este cronica.
            asta a facut si hitler. le-a canalizat ura impotriva unei nationalitati desi nu exista un motiv concret. ceea ce s-a intamplat la noi.
            daca te uiti cine se cearta cu base gasesti numai certati cu legea. sa ajungi la nivelul in care base este vinovat de orice dar sa votezi niste posibili infractori este total deranjant.
            asta au facut si nemtii, au votat un desaxat din cauza urii lor.
          • +14 (16 voturi)    
            daca ai fi normal, ti-ar fi fost rusine .. (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:32)

            Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

            sa insiri asemenea mizerii pe un forum stilat ..
            Dar nu esti normal!!! Si nici nu ai habar ce inseamna normalitate .. In opinia mea asemenea ..autisti prefacuti ca tine, sunt mai periculosi decat bietii fara dinti , care stau si beau otravuri prin carciumi si asteapta marele partid sa-i.. salveze
            • +5 (9 voturi)    
              autistii nu au nici o vina (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:28)

              ravenka [anonim] i-a raspuns lui Inna100

              ca s-au nascut asa. prostia insa ne-a aruncat in lumea a treia.
              • +8 (8 voturi)    
                Imi cer scuze pentru confuzie .. (Marţi, 11 decembrie 2012, 16:39)

                Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui ravenka

                insa nici o clipa nu am desconsiderat persoanele care sufera de autism sau de alte probleme. Din contra, ii apreciez si ii admir pentru demnitatea cu care lupta zilnic cu viata si cu mentalitatea societatii . Si deasemenea, ii apreciez si pe cei apropiati lor, care ii ajuta.
                Insa pentru falsi autisti ca si asa zisul colonel ..de mai sus , da.. am un dinte, mai multi chiar
          • +8 (8 voturi)    
            Stiu ca pe adevar nu dati doi bani (Marţi, 11 decembrie 2012, 16:46)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

            Amintesc doar de Boc, Udrea, Anastase, Videanu, pedelisti, portocalii, etc. Nu ati avut niciodata dovezi, doar vorbe. Daca ati fi avut dovezi le prezentati la DNA, nu la tv.
            Ati stirnit si ati canalizat ura. Culmea inpotriva unor oameni care au facut ce trebuie, cind a trebuit. Crezi ca in tara noastra va mai avea curajul vreun politician sa faca cea ce trebuie, cind prin vot a fost avizata MAREA MINCIUNA NATIONALA?
            • -5 (5 voturi)    
              hai sa-ti explic (Marţi, 11 decembrie 2012, 18:57)

              Colonel [utilizator] i-a raspuns lui ty

              Eu nu am nici o treaba cu DNA-ul si cu dovezile sau prezentarea la TV. Tu ai impresia ca de cate ori vorbesti cu un vontant anti-basescu vorbesti de fapt cu marele dusman al poporului care manipuleaza cu televizorul ? Imi mare rau sa te dezamagesc, dar mi-ai raspuns mie, care nu am nici o treaba cu dovezi/vorbe la tv. Nu sunt implicat in lucrurile astea. Stiu doar atat: oamenii care merita respect pentru efortul depus (profesori, medici, doctoranzi) sunt cu totii bagati la un loc din cauza ca Basescu si-a construit puterea atacand aceste clase sociale. Acest lucru trebuie corectat, iar asta nu se face cu declaratii gen "medicii iau spaga, doctoranzii plagiaza si profesorii muncesc putin si vor bani multi".
        • +36 (38 voturi)    
          . (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:37)

          AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui tolok

          Deci printre viitorii parlamentari nu se afla colaboratori ai Securitatii, condamnaţi pentru spălare de bani, escorci şi trişori?
        • +26 (34 voturi)    
          !!! (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:40)

          titiacs [utilizator] i-a raspuns lui tolok

          ... si nu a avut dreptate cu plagiatul ? Toa'su treci la "impartialul " jurnal national a lu' felix !
        • -13 (17 voturi)    
          asa este (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:18)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui tolok

          Basescu si ARD-ul au fost sprijiniti de Angela Merkel dintr-un singur motiv: fac parte din acelasi partid european, si anume al popularilor. Angela Merkel nici macar nu stia ce se intampla in Rom, o tinea sus si tare ca il sustine pe Basescu.
          Acest ziar este un ziar conservator, popular, normal ca o pupa in fund pe Angela Merkel.
          Si la ei presa canta ce spune stapanul, asta nu e numai la noi.
        • +9 (13 voturi)    
          Chiaburii astia occidentali, nu? (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:27)

          Mariusica.a [utilizator] i-a raspuns lui tolok

          NOI NU NE VINDEM TARA!

          PS: Tine tare, o sa aduni roadele alegerii in curand ;)
          (bine, cand iti scriu asta, iau in calcul ca pana in momentul ala, tu vei renunta la visul de a iesi din tara doar cu buletinul pentru ca, NOI NU NE VINDEM TARA)

          cum ar zice un amic de-al meu din breasla ta, esti "terminated"
        • +10 (14 voturi)    
          Re:un ziar conservator populist (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:48)

          cco [utilizator] i-a raspuns lui tolok

          cand o sa existe in romania un ziar de talia FAZ mai vorbim, o.k.?

          pe de alta parte crezi ca "Die Zeit" sau "Süddeutsche Zeitung" au o opinie mai buna??

          o sa urmaresc si iti spun, bine?
        • +7 (9 voturi)    
          zau (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:09)

          cotora [utilizator] i-a raspuns lui tolok

          zau, tu compari cotidianul german cu trustul intact ?
      • -6 (6 voturi)    
        Schwarz ăsta este mai negru ]n cerul gurii... (Marţi, 11 decembrie 2012, 15:25)

        Radu Humor [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

        decât Monica Macovei pe dedesubt !
        La dictarea ei a mai adpugat-o şi pe asta cu Hitler ( ca tot iluminatul : nu se lasă pţnă nu scormoneşte până la fund kktul ).
        Numai că fără să vrea aduce îl aduce în discuţie pe fuhrerul chiomb, dictachiorul român, care dacă ar avea puterea lui Hitler l-ar şi întrece.
        Dar unde era pistruiatul îsta de Schwarz când reuşea Băsescu să acapareze toată puterea în stat, de care nici acum nu duce lipsă prin toate serviciile şi principalele instituţii ale statului aflate la dispoziţia sa . La fel ca şi banii publici din care-şi permire să plătească asemenea mercenari.
        Cu asemenea ziarişti reînvie tot mi mult vechea
        "Minte ca o gazetă americană !" , mai nou ...israeliană ;) )!
    • +33 (35 voturi)    
      partial adevarat (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:38)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

      deci pdl-ul a pierdut pe mana propriilor corupti, si usl-ul a casitgat cu coruptii din partid. ceva nu se leaga. nu ca pdl-ul nu are corupti, sa-mi numeasca mie cineva un partid din lumea asta fara corupti. politica corupe peste tot.
      la usl coruptia este omandrie deja si totusi au fost votati. ma uit cum bucurestenii au votat cu frenezie pe becali in sectorul 6. despre becalii stie si copilul din spatele blocului ca a furat. ce dracu vorbim aici...?
      • +28 (28 voturi)    
        . (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:47)

        AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Ideea e ca o buna parte din cei care au votat USL nu au facut-o pentru ca aveau o simpatie pentru canditul USL ci o antipatie pentru PDL
      • -11 (33 voturi)    
        raspunsul (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:55)

        TraianBrătucu1309443934592 [anonim] i-a raspuns lui sucaa

        Prietene, de ce iti bati capul degeaba? Romanii nu au votat pentru USL, au votat IMPOTRIVA LUI BASESCU, si tot ce reprezinta el (ARD, PDL etc). VINA pentru victoria USL ii apartine in CEA MAI MARE MASURA lui Bashinescu si a modului in care a inteles sa fie el presedinte.
        • +7 (13 voturi)    
          "prietene" (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:19)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui TraianBrătucu1309443934592

          vina apartine in mare masura celor ce au inteles gresit ce inseamna sa fie presedinte.
          a celor ce au inteles ca un presedinte votat TREBUIE sa faca ce spune premierul numit de el si nu invers.
          apartine celor ce au inteles gresit ca un turnator de familie detine adevarul despre presedinte.
          a celor ce-l acuza de dictatura cand nu au nicio dovada.
          a celor ce in lipsa unor dovezi nu stiu decat sa jigneasca in ideea ca asa isi impun punctul de vedere.
          macar intr-un punct ai dreptate, ca-mi bat capul. da, eu imi bat capul si ma informez din surse care nu sunt controlate de fosti securisti sau informatori.
          ati votat pe becali impotriva lui base... ce sa spun dovada clara de inteligenta :)
        • +5 (9 voturi)    
          paradoxal ai dreptate (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:23)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui TraianBrătucu1309443934592

          si la mine la birou tot asa spune lumea: am votat contra, sa vina cine o veni, numai sa plece astia de acum;
          Vina este insa nu numai a lui Basescu, cat si a celorlalti baroni din PDL: Elena Udrea, Videanu, Berceanu, Boureanu.
          Lui Blaga si MRU nu le gasesci vina, dar sunt prea mici in comparatie cu ceilalti.
        • +11 (15 voturi)    
          ba, de da-ma! (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:03)

          Reshape [utilizator] i-a raspuns lui TraianBrătucu1309443934592

          De vreo citeva zile se tot vintura ideea asta, cum ca romanii nu au votat pentru USL ci impotriva lu' Basescu. Asta seamana izbitor de mult cu atitudinea USL-ului din ultimele 7 luni cind, desi se afla la putere, declaratiile erau tot cele de pe vremea cind erau in opozitie.
          Aceasta ipoteza e usor ilogica. De ce n-au votat atunci cu PPDD? Sau cu UDMR? De ce s-au mai dus la vot, ca doar nu votau pentru alegerea presedintelui? Sa inteleg ca undeva in laboratoarele USL se pregateste o noua suspendare? Si se incearca acreditarea ideii ca "uite, dom'le, astia multi NU au votat pentru USL ci impotriva lu' Basescu, deci ar fi si pacat sa nu profitam, cind sintem atit de multi". Ati fi in stare.
          Deci nu. Atit tot incercat sa dati vina pe Basescu pentru orice: inundatii, canicula, plagiatul lu' Ponta, taierea salariilor etc. De data asta vina e a poporului pentru care, asa cum spune si Schwarz, valorile europene sint straine. Daca un popor a fost in stare sa voteze cu Gigi Becali, in 2012, nu are decit 3 sanse:
          - ori isi da seama de eroare, se trezeste si se apuca de munca;
          - ori se becalizeaza si moare (in ziua de azi prostia ucide);
          - ori reuseste sa becalizeze toata Europa si atunci mai are o sansa de supravietuire (asta e SF).
        • +4 (6 voturi)    
          zici tu ca este vina lui?? (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:17)

          Ponta [utilizator] i-a raspuns lui TraianBrătucu1309443934592

          Daca este vina lui atunci inseamna ca vei fi fericit cu noua oranduire.
          Vreau sa te vad cum vei comenta in cazul in care noua oranduire te va tine cu nasul in rahat. Presupun ca vei striga din toti rarunchi ca tu ai fost de dreapta de mic copil, nu??
          Succesuri.
      • -7 (11 voturi)    
        Cand mi-am dat votul (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:44)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        am considerat ca USL nu e ipocrit deoarece se mandreste cu coruptii lui, iar PDL e ipocrit deoarece una zice si alta face.
        • +2 (6 voturi)    
          ce spui tu (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:07)

          mihaica [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          .. se traduce cu lipsa de inteligenta. Si se pare ca asta ii caracterizeaza pe majoritatea romanilor.
          • -3 (5 voturi)    
            Nu suport ipocrizia, (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:40)

            Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui mihaica

            cand o intalnesc logica mea o ia razna. Dovada suprema de ipocrizie a PDL a fost cand ne-a strans noua cureaua si i-a largit-o lui Basescu.
    • +4 (6 voturi)    
      Rusia vs. NATO 3-0 (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:39)

      C.T.C [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

      Scor de neprezentare (la vot). Europa de Est (Lituanuia, Ucraina, Moldova, Romania, Ungaria, Bulgaria, Serbia) nu este altceva decat o alta zona de state sovietice sau sovietizate. Cand te gandesti ca ieri a fost activat si agentul kgb il Padrino Berlusconi, provocand o criza de proportii in Italia, ce viitor mai poti prevedea Europei decat unul in pozitia culcat in fata ursului de la Rasarit?
    • -1 (7 voturi)    
      Exact, Schwarz e doar fan Basescu (fan platit). (Marţi, 11 decembrie 2012, 15:31)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

      Nu e greu de gasit nici macar la nemti un asemenea individ care, contra cost, sa faca ceea ce face. Pana acum am observat ca aproape toate articolele de acest tip din presa germana erau semnate de acest individ.
  • +29 (33 voturi)    
    Pazea! (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:10)

    vonwest13 [utilizator]

    Si asta nu e decat inceputul...
    • -17 (29 voturi)    
      Ziare de dreapta (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:21)

      Alex__M [utilizator] i-a raspuns lui vonwest13

      Fiti totusi un pic atenti pentru ca Frankfurter Allgemeine Zeitung sau le Figaro (din care s-a citat din plin intr-un articol ieri) sunt clar ziare de dreapta. Puteti gasi mai multe informatii pe Wiki (in engleza) sau va puteti convinge daca aveti curiozitatea sa le cititi articolele.
    • +10 (14 voturi)    
      abia astept... (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:03)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui vonwest13

      sa vad cand se taie fondurile europene, de unde o sa dea USL mierea si laptele promise...
      • +1 (1 vot)    
        ...o sa dea USL-ul, romanilor, (Miercuri, 12 decembrie 2012, 20:09)

        Cucucveaua [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        ouale numarate ale lui Bombonel.... dar nu chiar asa pe mokka... le mai baga niste taxe, niscaiva impozite... deja au inceput cu ele...
        iar locuri de munca... nu in Europa, ci la taica Putin in Siberia!!!!! ca nu dgeaba inchid rusnacii combinatele achizitionate in Romania.. muta totul la ei, asa cum au facut si dupa ultimul razboi...poate-l muta acolo si pe felix cu trusturile lui... n-ar fi rau... numai ca acolo daca guitza impotriva lui taica Putin, ala ii da peste botic, de nu se vede...
  • -16 (34 voturi)    
    fantasticV (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:23)

    fantasticV [utilizator]

    Ar fi bine ca nemtii sa-si vada de treaba lor sa nu mai compare pe x,y,z cu Hitler al lor ca e fortat. Trebuia sa le cerem parerea lor cu cine votam?
    • -17 (29 voturi)    
      atat le spun nemtilor: Logan !!! (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:30)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui fantasticV

      cand a aparut Logan, ei au urlat cel mai tare ca-i sar rotile in curbe, dar acum Dacia se vinde in Germania in draci !! Stau nemtii la rand pentru un Duster !!!

      acum se tem cumva ca lasam scandalurile si ne apucam de treaba si export de le luam mau' la vinuri, grau, lapte si produse lactate, mobila, sa nu pun industria grea ca n-avem deocamdata...

      si ei, si ue au facut tot ce-au putut sa restrictioneze dezvoltarea industriala autohtona in Romania, poate e timpul sa-si vada de ale lor ...
      • +17 (27 voturi)    
        ??? (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:44)

        titiacs [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

        ... asta cu " acum se tem cumva ca lasam scandalurile si ne apucam de treaba " ( atentie am citat ! ) m-a dat pe spate ! La munca tovarasi !? Pai eu am auzit ca ne da kakarau si baronul ponthausen tot ce avem nevoie , incepind de la BAC pina la pensionare la 35 de ani !
        • -4 (6 voturi)    
          poate o sa va dea, poate nu ;) (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:04)

          MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui titiacs

          eu am plecat deja, ramaneti voi cu ei daca trot ia-ti indragit cu 60% :)))
          ziceam doar ca vnemtii sunt duplicitari si f invidiosi, dar ai inteles ce ai vrut...
          • 0 (6 voturi)    
            asteapta (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:14)

            ladrone [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

            Stai bre, unde pleci? Mai e pana la culesul capsunilor.
      • +6 (10 voturi)    
        ma (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:59)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

        Pentru logan sa multumesti intai francezilor, tu n-ai nici un cuvant de spus in politica de export a loganului.
        Sa zici si tu mersi ca germanul .
      • +2 (8 voturi)    
        fa-le o vizita (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:22)

        dumil [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

        prietene, eu cred ca tu nu ai fost pe acolo.
        du-te in germania stai o saptamana si numara daciile pe care le vezi pe strada, si sa vad apoi daca mai vii cu aberatii din astea de "diletant patriot".
        • -1 (5 voturi)    
          stau ''acolo' in Germania'... (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:53)

          MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui dumil

          numai pe strada mea numar vreo 3...vrei foto?
          un Duster, doua Logan break, am vazut trecand Sandero o gramada!
          orice mecanic de service german iti spune ca oferta calitate-pret e buna spre f buna
          e francez dar made in Romania, dati cu minusuri toti ca nu sunt basist, nici uslamist :)))
      • +2 (8 voturi)    
        ATÎTA PROSTIE NU AM AUZIT DECÎT (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:10)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

        din gura lui Ponta și Ceaușescu ! Păi Logan nu e mașină FRANȚUZEASCĂ ? Franța nu e în UE ? Cum rămîne cu fabricile Logan din Maroc și de pe alte meridiane ?

        Băi fraților ! Patriotismul ăsta de hrubă ne dinamitează creierii. Nu-i de mirare cum ați votat !
      • +2 (4 voturi)    
        Poate ne spui cum obtinem fonduri.. (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:39)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

        .. pentru investitiile alea: de la EU canci ca vor sa verifice cum le folosesti, de la banci nici atat ca imprumuta guvernul pentru deficitul de la pensii si salarii. Nu cred ca-i deranjau pe investitori ca se injurau politicienii daca se aplicau niste legi corect in tara asta! Iar Loganu' saracu vad ca merge cu tot scandalul!
        • 0 (2 voturi)    
          intai munca/producti/export (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:02)

          MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

          daca stai cu mana intinsa la fonduri...asteapta mult si bine, pe barba lui CopyPaste, KKrau si Chioru cel vesnic Norocos, atata stiti toti, sa vi se dea, sa apucati, sa avetzi la dispozitie.
          De legi coerente, munca, productie, export, transparenta licitatiilor vi se rupe, ca e prea complicat...
          mai usor sa rulezi bani gata incalziti de la buget sau ue!!! de-aia ramaneti in bezna, de lacomi si fuduli ce sunteti, toti!
      • 0 (0 voturi)    
        LOGAN???? (Miercuri, 12 decembrie 2012, 20:30)

        Cucucveaua [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

        in primul rind, mai draga, asta e masina franceza, in al doilea rind, nu poti baga mina in foc, ca in curind francezii nu vor muta Dacia cu totul in Africa de Nord, in fotele lor colonii si atunci sa te vad cu ce te vei mai lauda, iar in al treilea rind, uita-te la statisctici, privind calittea autovehiculelor de pe piata si ai sa constati ca masina ieftina, ramine o masina ieftina chiar daca are o calitate ceva mai evoluata, decit erau asteptarile initiale...rahatul poate fi mai moale sau mai virtos... dar tot rahat este...
    • +1 (5 voturi)    
      Da de unde, (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:18)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui fantasticV

      Ei sa-ti dea numai banii moca pt.ca esti un romanas destept, frumos si jmecher.
    • 0 (0 voturi)    
      Romania (Miercuri, 12 decembrie 2012, 20:23)

      Cucucveaua [utilizator] i-a raspuns lui fantasticV

      a fost creata ca stat modern de catre regi nemti, nicidecum de vreun roman... in perioada guvernarii acestor regi nemti in Romaina, tara asta era nu numai compatibila cu cele mai dezvoltate tari europene ci chiar invidiata. Leul romanesc a fost cotat la bursele europene inaintea multor altor valute occidentale. dar ca sa stiti astea sa nu-l intrebati pe kakarau ca a chiulit de la scoala... intrebati niste istorici seriosi..
      aspectul si dezvoltarea Ardealului, net superioara restului Romaniei, s-a realizat de-a lungul secolelor tot datorita influentei germane. Cei mai renumiti romani tot de etnie germana au u fost sau sint: Herman Oberth - parintele zborurilor in spatiu - sau laureata premiului Nobel Hertha Mueller. celebrul "Tarzan" - Johnny Weissmueller e mai cunoscut in lume decit oricare roman.. asa ca nu va mai dati atita de "lebede" in fata nemtilor... da' tot vorba romanului: prostu' daca nu-i fudul...
  • +29 (29 voturi)    
    Mda... (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:29)

    cerber1972 [utilizator]

    Desi ma enerveaza sa spun asta, ne cam meritam soarta. Partea ciudata este ca soarta mea este decisa de o clasa sociala fara pic de intelegere a fenomenului infractional, fara pic de intelegere asupra mecanismelor democratice, fara pic de intelegere asupra valorilor reale ci nu inchipuite, ghidata doar de golul din burti si creier.
    Ceea ce nu s-a vazut inca in Germania, este faptul ca nici pana acum Parlamentul Romaniei nu a fost plin de ingerasi. Sunt tot ei, cei dintotdeauna, numai ca astazi nitel mai spalati pe dinti, dinti cu care ne vor sfarteca incet-incet.
    Ma-ntreb de ce cu ani in urma, atunci cand cineva a spus "M-am saturat de Romania" toti am privit oripilati spre autor, condamnandu-l inainte de a-l intelege.
    O sa ajungem sa ne rugam copiii sa ne ierte...
  • +5 (29 voturi)    
    Hitler si-a consolidat puterea (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:29)

    Con_stan_tin [utilizator]

    punandu-si poporul la munca, construind. As fi incantat daca si USL ar proceda la fel.
    • +6 (8 voturi)    
      Dream on! (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:05)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Cand PSD si-a pus poporul la munca? NU! Ajutoare sociale, pensia pentru rezervisti, spagi, tot ce tine de alegatori...
      • -2 (2 voturi)    
        Nu ne pune la munca (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:16)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        pateste ce-a patit PDL! Nu e suficient sa sustii munca trebuie s-o si pui in valoare.
        Munca irosita are aceiasi valoare cu furtul irosit.
    • +5 (5 voturi)    
      Pe cine sa puna la munca? (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:40)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      .. pe pensionari sau pe "revolutionarii" lui tata Iliescu care n-au muncit in viata lor?
      • +1 (3 voturi)    
        Pe muncitori, pe cine altcineva? (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:05)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        Doar n-o sa repete greseala PDL sa incerce sa-i puna la munca pe hoti.
    • +5 (5 voturi)    
      nu credeam (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:52)

      paolalaan [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      usl va da bani lesilor usl vz incuraja hotia usl ne va scoate din ue care nu se va mai uita la noi decat ca la un popor de tampiyi care ne complacem in furt ,minciuna ,nerespectarea cuvantului dat mincinosi ,niste oameni de nimic asa suntem vazuti si se vede ca o meritam ,nu credeam ca romanii sunt atyat de prosti si needucati sincer
      • -1 (1 vot)    
        Ai invatat totusi un lucru despre mine! (Marţi, 11 decembrie 2012, 18:23)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui paolalaan

        Daca te iei de prostia, lenea si hotia mea, adica daca ma calci pe coada, ma infurii si dau cu tine de pamant.
  • +12 (18 voturi)    
    aceiasi (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:36)

    ivasile [utilizator]

    "printre viitorii parlamentari se află foşti colaboratori ai Securităţii, condamnaţi pentru spălare de bani, escorci şi trişori"
    Hai numai spune.... parca pana acum au fost numai oameni corecti. Sunt aceiasi politicieni care de peste 20 ani isi tot schimba partidul dupa cum le spune buzunarul.e.
    • +19 (21 voturi)    
      . (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:48)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui ivasile

      Si tocmai de asta noteaza ca "Valorile promovate de Uniunea Europeană nu au niciun ecou în România, care a devenit membră a UE în anul 2007".
      • -2 (6 voturi)    
        si ce ecou voiai sa aiba? (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:01)

        TraianBrătucu1309443934592 [anonim] i-a raspuns lui AdiSun

        Cand variantele de vot erau: votez cu securisti sau cu... securisti? Votez cu hoti sau cu... hoti? Stii ce a facut romanul? A zis: "macar scap de Basescu"... si a votat cu "aia care nu erau ai lui".
    • +1 (1 vot)    
      hai nu mai spune (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:14)

      greenforest [utilizator] i-a raspuns lui ivasile

      Pana acum banuiam ca o parte din alesi sunt fosti colaboratori, condamnati, corupti, etc.

      Acum suntem siguri de asta. De fapt diferenta cea mare e ca cineva s-a apucat sa ii caute de "sanatate" pe alesii nostrii.
  • +7 (19 voturi)    
    Comentariile (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:48)

    Mao2 [utilizator]

    sunt de prisos... asa ne vede un stat puternic si probabil ca este foarte aproape de adevar...nici un stat nu devine puternic cocolosindu-si cetatenii, ci pe sacrificiul acestora (vezi Japonia, Germania, Coreea)...probabil ca nici nu avem pretentii in sensul acesta...poate daca am fi fost un stat bogat ne permiteam sa alegem USL-ul dar ca stat sarac ne transformam in Mexicul Europei...
    • -2 (4 voturi)    
      uau! (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:02)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mao2

      Si CE rost mai are un stat care-si "sacrifica cetatenii"? Cetatenii fac "state" ca sa fie OCROTITI, nu "sacrificati" - ca asa... "sacrifica" si dushmanu'...

      Sa se sacrifice intai "reprezentantii", daca-i p'asha: Presedintele... prim-ministrul... parlamentarii... in ordinea asta... >:)
      • +1 (1 vot)    
        Codruta (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:52)

        Mao2 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        nu poti sa ceri banii inainte chiar peste tot... intai trebuie sa muncesti si dupa sa ai...cel putin asa era candva...presedintele si premierul se pot sacrifica da-s numai doi pe cand noi ceilalti suntem multi....sacrificul lor nu s-ar vedea din multime...
  • -8 (26 voturi)    
    ramane cum am stabilit (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:49)

    Horea [utilizator]

    M-am lamurit cu omul de la FAZ, ala nu e neamt e austriac.

    In Germania de azi e tabu sa vorbesti despre Hitler si mai ales sa compari ce a facut el cu orice altceva sau altcineva.
    Articolul e un fel de "Senzational! N-o sa-ti vina sa crezi! Angelei i-a picat fata cand a auzit ca Basescu a pierdut!"
    • +4 (4 voturi)    
      loool (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:10)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Horea

      nu e neamt, e austriac...

      tu habar nu ai despre ce vorbesti.
      Austrieci sunt mai stricti si mai corecti decat nemtii.

      si la faza i-a picat fata Angelei, ai dreptate, i-a picat cand a vazut cata prostie si mizerie e in Romania.

      lasa ca o sa taie si fonduri si ajutoare sa vedem atunci, de unde tu si familia ta o sa iti iei punga de malai si faina si dreptul de a zice ceva contra puterii.

      o sa iti faca bine, putin comunism ca sa apreciezi ceva ce va fi tot mai departe de tine si anume Europa.
  • +13 (25 voturi)    
    Dezinformare si indolenta (Marţi, 11 decembrie 2012, 11:55)

    marvio [utilizator]

    Este oarecum firesc rezultatul zdrobitor al USL: 55% din populatie se afla in zonele rurale, majoritatea fiind din zone mai defavorizate iar 75% din populatie este de provenienta rurala.

    Majoritatea lor sunt oameni neinformati sau dezinformati - de Antene si presa de stanga. Populatie fara elementare notiuni juridice si macroeconomice.

    Trebuie sa remarcam ca nici populatia informata si instruita nu a fost deloc atenta la aceste alegeri. Multi au preferat sa stea acasa la caldurica, in dulcea indolenta romaneasca, in loc sa gandeasca ca acum este momentul sa iasa la vot, altfel maine le va fi mai rau.

    Nu mai punem la socoteala erorile economice ale guvernarii PDL si campania anti-Basescu bine tintita, care a prins la populatia debusolata.
    • +11 (11 voturi)    
      nu dati vina pe oamenii de la tara (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:36)

      furioasa [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      uitati-va nu mai departe decat in Bucuresti .USL-ul este la putere in toate sectoarele. Parintii mei sunt de la tara si destul de varstnici , traiesc cu o pensie modesta dar nu au votat niciodata PSD, USL sau alti comunisti . Si nu pentru ca le-as fi zis eu cum sa voteze. Sunt oameni intelepti si la tara, asa cum sunt destui neinstruiti pe la oras.
      • +3 (3 voturi)    
        Analiza (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:37)

        marvio [utilizator] i-a raspuns lui furioasa

        De acord cu dumneavoastra. Nu vreau sa generalizez. Insa, cel putin din sondaje, rezulta ca majoritatea votantilor USL o constituie populatia defavorizata, mai ales din zonele rurale. Pe urma vin pensionarii si probabil, bugetarii afectati de scaderile salariale din 2010.

        Asta in vreme ce multi romani care lucreaza in zona privata, desi au fost chiar mai afectati de criza decat bugetarii, nu si-au pus problema sa voteze cu USL.

        Vom avea o analiza oficiala a votului, in zilele urmatoare.
        • +1 (1 vot)    
          Cunosc bugetari (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:58)

          furioasa [utilizator] i-a raspuns lui marvio

          care nu au votat USL, asa cum cunosc lucratori in privat ,care au votat USL. Tine de educatie ,principii de viata, capacitatea de a intelege ce se intampla in jur. Reminiscentele comuniste sunt inca prezente in constiinta multora. Pana nu vor disparea fizic cei care asteapta sa li se dea , care "se descurca", pentru care scoala nu este importanta , nu vor disparea nici politicienii care sa-i amageasca cu promisiuni mincinoase. Vor mai trece ani dar, pana atunci ,noi , cei de azi, trebuie sa "supravietuim" .
  • -2 (6 voturi)    
    groaznic! (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:04)

    Codruta N [utilizator]

    Asa ziceau si mayasii: ca in 21 decembrie vine sfarsitul lumii... >:

    Saracu' Schwartz! N-o mai fi avand cine sa-l plateasca din fondurile pentru "promovarea Romaniei"? Offff... pai, chiar ca pentru el e "catastrofa" :P
  • -2 (4 voturi)    
    corect! (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:34)

    corvus coraX [utilizator]

    De data asta e un noroc că nu suntem nemţi
  • +1 (5 voturi)    
    adio UE (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:35)

    visio [utilizator]

    si isi vor lua fabricile, ne vor inchide granitele iar prostii de romani vor fi foarte fericiti...sa vezi somaj, sa vezi tulburari sociale....credeti ca usl va fi interesata de chestiile astea? pana mai ieri o facea de 2 bani pe merkel...insa, daca asta vor prostii de romani asta vor avea...intr-o lume tulburata economic si social, romanii stau acasa de ziua votului; 65% dintre romani au stat acasa....mai mult de atat nu se poate spune...
  • +3 (5 voturi)    
    Noi, romanii, nu stim ce vrem (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:36)

    bigbrother [utilizator]

    Eu asa cred. Vrem sa ne fie bine, dar nu stim de fapt ce este acel "bine", e o notiune abstracta. Vrem sa avem bani, dar nu conteaza cum ii facem. Vrem sa muncim, dar bagam banii in Bingo ca poate dam un tun. Il injuram pe "Dorel" ca nu munceste, dar de la distanta, sa nu cumva sa ne auda. Si lista poate continua...

    Nu e de mirare ca ne merge rau.
  • -4 (6 voturi)    
    catastrofa (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:37)

    eusiel [utilizator]

    Daca acest ziar crede ca ca e o catastrofa pentru UE,sa ibe curajul sa spuna UE sa ne de-e afara de acolo.Pai el nu stie ca suntem membrii cu drepturi deplina in UE?
    • +2 (2 voturi)    
      Exact! (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:33)

      catali [utilizator] i-a raspuns lui eusiel

      Tocmai faptul ca Romania este membru cu drepturi depline in UE constituie o catastrofa pentru UE!
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:38)

    Crisabela [utilizator]

    Ma intreb unde sunt cei 7.500.000 de romani care au votat impotriva presedintelui la referendum ? Oricum ai face socotelile nu ies ...Dupa cum se vede 4.000.000 de romani au hotarat viitorul pentru urmatorii 4 ani ai celorlalti 14.000.000 . E aiurea , dar ne meritam soarta . O sa vedem ce mare branza o sa faca USL . In orice caz bine nu le va fi daca nu isi vor onora promisiunile ...28 % din romani au votat USL ... Halal dorinta de schimbare au vrut romanii . Halal victorie . Multi vad , putini pricep .
    • 0 (0 voturi)    
      Matematica (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:24)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Crisabela

      4 milioane din 18 nu inseamna 28% ci vreo 22%. Daca scazi frauda ramin cel mult 20%.
  • +6 (6 voturi)    
    transparenta... (Marţi, 11 decembrie 2012, 12:53)

    nedumeritul [utilizator]

    daca usl va continua sa demonteze elementele care asigura transparenta si trasabilitatea si vor lansa in continuare fumigene si diversiuni, noi vom fi obligati in continuare sa "biscuim" iar Romania va fi in mare dificultate deoarece in mod cert tarile din UE si SUA vor lua atitudine
  • -3 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:16)

    vitan.sandu [utilizator]

    Mai dle autor:
    1. Nu are nimeni nevoie de ieratrea dtale. Asa ca nu ne ierta oentru ca am votat cum am vrut.
    2. Valorile europene pe care am crezut ca le vom castiga intrand in UE nu au nimic de a face cu dictatul comisarilor UE. Noi suntem satui de comisarii URSS, nu aveam nevoie de comisarii UE.
    3. Si asupra presedintelui Basescu (pa care il laudati) planeaza suspiciune de colaborator al securitatii. Numai cei din USL sunt de neiertat?
    4. In privinta "catastrofei" pentru Romania, cred ca acea mai mare catastrofa am trait-o deja, in ultimii ani. S-a distrus ce este mai important: speranta si demnitatea noastra.
    • +2 (4 voturi)    
      Pe puncte (Marţi, 11 decembrie 2012, 15:00)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Nene, sa le luam pe puncte:
      1. ok, aici ai dreptate, fiecare doareme asa cum isi asterne.

      2. Dumitale ti se pare acelasi lucru? "Comisarii" UE nu au venit aici cu tancurile, ca rusii. Presiunile majore au fost pe justitiie si afaceri interne, pe achizitii publice si alte cele. Adica au asteptat de la noi sa muncim mai bine, sa furam mai putin, sa ne pedepsim hotii, sa nu risipim banii publici (sa nu ii furam mai exact). PLus au adus banii pt fonduri europene, am avut la dispozitie cateva zeci de miliarde de euro sa ii folosim in ultimii 8 ani. Nu va convine? Nu-i problema. O sa plece si cei de la UE si o sa furam ca si pana acum. E o figura de stil "o sa furam". O sa fure..

      3. Era vorba de DECIZII DEFINITIVE ALE JUSTITIEI. Faceti diferenta? Voiculescu are o decizie definitiva si irevocabila de colaborator secu. Si e pe liste. Micky Spaga are o decizie definitiva si irevocabila la ICCJ pe probleme de CORUPTIE. Si a fost pus pe listele USL. Da, numai cei din USL au facut asta. Ba nu, si PPDD a mai facut asta.

      4. CE vorbe mari. Ce speranta ti-a distrus nene PDL-ul? Uite ca vine acum USL-ul si o sa iti repereze speranta. Plus demnitatea. Voiculescu, Sorin Rosca Stanescu, Becali, Banias, Micky Spaga, secretarea lui Dragnea, cine mai vrei dumneata. O sa iti redea demnitatea.

      Victorie!
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Marţi, 11 decembrie 2012, 20:03)

        vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

        2. Da, ai dreptate, si seful tau Basescu credea ca e mai bine cu licuriciul cel mare.
        4. Stii ce demn ma simteam cu Nuti, Igas, Olteanu, Anastase, Eba, Monica Macovei?!? Iar Micky parca era in barca marinarului, nu?
        Concluzie: toti basistii considera flota mult mai putin valoroasca decat afisele lu Nastase. Vad paiul la altii si nu barna la ei. Asa ca, ciocul mic! (de unde era aia cu ciocul mic? cumva de la pdl?)
  • -3 (5 voturi)    
    Hahaha ! Tocmai de la Herrr Merkel astfel de idei? (Marţi, 11 decembrie 2012, 13:22)

    hahahaha [utilizator]

    Vai ce naspa. Se prabuseste popularismul european care a amplificat criza Europei? S-a dat semnalul in Franta , a continuat mi se pare in Lituania si apoi la Bucuresti? Foarte bine . Sa se prabusesca esafodajul facut de Merkel ca duce pa pauperizare popoarelor si la imbogatirea bogatilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Acum se vor imbogati si saracii, nu? (Marţi, 11 decembrie 2012, 15:02)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui hahahaha

      Ia pune mana si citeste ce face ala in Franta. A venit cu banii de acasa si i-a dat poporului? Sau reduce in continuare deficitul? Nasol, nu?

      Bai, voi chiar credeti ca e vreun politician nebun sa taie banii si voturile daca ar avea bani? Ar zice simplu: popor, ia colea 80% din bani si voteaza-ma. 20% iau eu, sa aiba copii copiilor mei cu ce trai.

      Dar nu se mai poate, deficitele sunt prea mari. NU SUNT BANI. Nu-i bai, o sa aflati asta in curand.
  • 0 (2 voturi)    
    excelent (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:32)

    ampersand [utilizator]

    Incep sa iubesc ziarul asta, devine pentru uslam acelasi cosmar mediatic ce erau Europa Libera, VoA sau DW pentru comunisti.
  • +2 (2 voturi)    
    din nefericire au dreptate (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:40)

    paolalaan [utilizator]

    romanii au facut cea mai mare greseala politica posibila ,o sa vedeti euro va creste incredibil de mult europa ne va evita si marginaliza ne va privi ca pe niste tampiti care nu merita sa traiasca printre popoarele civilizate o turma de trogloditi neo comunisti care se comporta agresiv si care snt neaveniti in ue ;europa vede ca politica hotilor e paguboasa pt popor nu are alta solutie dacat sa ne ignore si sa se disperseze de noi aia rupti in cur da scortosi nevoie mare
  • +4 (4 voturi)    
    Este cinic (Marţi, 11 decembrie 2012, 14:42)

    ticbis [utilizator]

    Hitler si partidul nazist a obtinut puterea absoluta, pe baza votului unanim al poporului german in 1933. Dictatura si teroarea rezultata declansarii unui razboi mondial cumplit, care a avut ca rezultat cateva milioane de morti, a fost pretul platit votului popular exprimat de catre germani in 1933.

    Pe de alta parte, dupa infrangerea nazistilor de catre fortele aliate in 1945, intreaga Germanie era distrusa in proportie de 80%, politic, social, ideologic, material sau economic.
    Interesant este ca, dupa doar vreo cinci-sase ani de reconstructie si viata sociala si politica democratica, incepand cu anul 1955, Germania a inceput sa fie motorul economic principal al Europei, iar nostalgicii nazisti mai reprezentau atunci doar vreo 5%, iar acum, in 2012 au mai ramas maximum 1% din optiunile germanilor.

    Spre deosebire de nemti, dupa 45 de ani de dictatura comunista si inca 23 de ani de "democratie", romanii inca ii voteaza in proportie de 75% pe comunistii si securistii care i-au codus si inca ii conduc, de aproape un secol!

    Suntem un popor blestemat; niciodata nu vom face parte cinstit, demn si respectabil din Uniunea Europeana!
    Suntem doar o tara de oameni primitivi, lenesi si cersetori, care ne credem smecheri si isteti foc, dar care nu suntem competitivi in zona civilizata a Europei!
    Exceptiile sunt deja plecate de mult de pe mirificile plaiuri mioritice ale patriei noastre iubite!

    Sa va traiasca noii reprezentanti de seama ai poporului roman: Nastase (un puscarias ordinar), Ponta (un mitoman si un plagiator demn de mila oricarui simplu intelectual), Voiculescu (un reprezentant al politiei politice dintr-o perioada de trista amintire); Gigi Becali (un oier semi-analfabet); Antonescu (un profesoras de tara, repetent in facultate si chiulangiu notoriu, incepand cu serviciul sau de la o scoala generala prapadita de la tara si terminand cu functia de sef al senatului); Sorin Rosca Stanescu (aici chiar ca nu pot sa aleg epitetele, sunt cateva sute); etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Bai nu am cuvinte (Marţi, 11 decembrie 2012, 20:55)

    Mariusica.a [utilizator]

    Apreciez cultura rusa....dar sa ne indreptam spre stilul lor de viata? hai frateee, ce nu era atat de clar, sunt eu sociolog, mai observ, bine bine, dar chiar atat de chioara este populatia? :|
  • +1 (1 vot)    
    felicitari ! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 8:58)

    omoni [utilizator]

    Felicitari romani, am dovedit Europei si tarilor civilizate ca exista " democratie" , ca cei " alesi" sunt din popor, asemeni lui, ca " ce se naste din pisica, soareci mananca" ! Petre Tutea, cata dreptate aveai!

    Ati votat, ati " castigat' , de acum vom contoriza castigul.
    Pregatiti-va camarile, ati votat " cornul abundentei" . Ati dat ultimul vostru vot pentru ca cei alesi se vor multiplica intre ei, se vor clona fara ajutorul vostru.
  • +1 (1 vot)    
    nu conteaza (Miercuri, 12 decembrie 2012, 11:58)

    Ruhe [utilizator]

    cum comenteaza Ponta sau USL-istii acest articol, sau cum ii pun ei la punct pe nemti. Conteaza informatia care aunge la cititori, la europeni. Dupa ce i-a facut Herta Muller stalinisti, acum acest articol nu face decat sa confirme spusele ei. Cititorii de FAZ sau de Guardianraman cu ce-au citit, nu se uita la Antena3, ca sa vada ca de fapt Basescu e de vina.