Universitatea Bucureşti l-a concediat pe fostul premier Adrian Nastase - Gandul.info

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 iunie 2013, 20:24 Revista Presei | Subiectele Zilei

Universitatea Bucuresti l-a concediat pe fostul premier Adrian Nastase, deoarece acesta a fost condamnat definitiv pentru coruptie, scrie Gandul.info.

Astfel, Adrian Nastase nu mai preda la Facultatea de Drept, afirma Gandul.info, care adauga ca reprezentantii ai facultatii au precizat ca "nu exista nici o intentie pentru a-l invita pe Nastase sa le conferentieze studentilor".

Universitatea a precizat, pentru cotidianul citat, ca un condamnat definitiv nu poate fi profesor universitar. "Conform legislatiei muncii din Romania, contractul de munca al unei persoane inceteaza atunci cand aceasta este arestata preventiv pentru o perioada mai mare de 30 de zile sau cand sufera o condamnare printr-o sentinta definitiva si irevocabila".

Fostul premier nu a raspuns solicitarilor ziaristilor de la Gandul.

In prezent, Adrian Nastase este eliberat conditionat.

Amintim ca reprezentantii Universitatii din Bucuresti au declarat pentru HotNews.ro in iulie 2012, dupa condamnarea lui Adrian Nastase, ca acesta nu mai este angajat al Universitatii si nici platit de aceasta institutie de invatamant superior. "Nu, nu mai este profesor. Nu, nu mai este platit. Conform Codului Muncii, art. 56, al.1, lit.f, contractul colectiv de munca inceteaza de drept ca urmare a condamnarii la executarea unei pedepse privative de libertate, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti", precizau atunci pentru HotNews.ro reprezentantii Universitatii.  


Citeste mai multe despre   






















6102 vizualizari

  • +46 (48 voturi)    
    Asa arata normalitatea (Miercuri, 5 iunie 2013, 20:33)

    Le Meow [utilizator]

    Salut decizia. Intr-o tara normala, nici n-ar o fi stire.
    • +23 (23 voturi)    
      ai dreptate, însă votanții proști nu te vor crede (Miercuri, 5 iunie 2013, 22:07)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui Le Meow

      mai mult, mircea badea îți va face rău dacă va putea...venirea usl la guvernare înseamnă întoarcerea în sălbăticie a României...
      • -16 (18 voturi)    
        Decamdata (Miercuri, 5 iunie 2013, 23:14)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui visio

        acei votanti prosti cum spui matale au dat de-a berbeleacul scumpele tale guverne basiste si au fost cei care au asigurat castigarea alegerilor.
        Restul e istorie.
        • +13 (13 voturi)    
          completare (Miercuri, 5 iunie 2013, 23:56)

          visio [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          1. prostia votanților proști va fi suportată financiar de cei ca mine; ori noi, avem familie și vrem ce e mai bun pt familiile noastre;
          2. oricând îl prefer pe băsescu, lui dan voiculescu turnătorul; dacă tu simpatizezi cu voiculescu e problema ta; mie nu îmi plac turnătorii; că băsescu are lipsuri, e altă discuție, însă nu le amesteca...atenție, nu vorbești cu vreun votant ppdd sau usl...
    • -8 (12 voturi)    
      Sicane ilegale aplicate de Basescu lui Nastase (Miercuri, 5 iunie 2013, 23:06)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Le Meow

      Conform legislatiei (vezi textul), Adrian Nastase trebuia concediat inca din vara lui 2012 cind a suferit o condamnare definitiva, nu acum la un an distanta.
      Darea sa afara in momentul de fata este tardiva si ilegala deoarece legea permite unui eliberat conditionat sa aiba loc de munca.

      Citat: "Conform legislatiei muncii din Romania, contractul de munca al unei persoane inceteaza atunci cand aceasta este arestata preventiv pentru o perioada mai mare de 30 de zile sau cand sufera o condamnare printr-o sentinta definitiva si irevocabila"
      • +2 (2 voturi)    
        Dumitrica, iti urez sa lucrezi tu ... (Joi, 6 iunie 2013, 10:18)

        JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        ... cu infractori eliberati conditionat.
        Da, din orice domeniu de infractiuni si oricand condamnati.

        Noi ceilalti nu prea vrem a lucra (sau vota - sic!).
  • +35 (37 voturi)    
    chapeau bas! (Miercuri, 5 iunie 2013, 20:39)

    veninusrl [utilizator]

    bravo!
    corecta decizie si tianand cont de situatia politica actuala unde puscariasul minabil si las condamnat pentru coruptie a fost primit ca un erou la congresul coruptilor ( a se citi pesede), curajoasa decizie!
    trebuie salutata si apreciata!
  • +39 (41 voturi)    
    L-am avut profesor in facultate (Miercuri, 5 iunie 2013, 20:44)

    bigbrother [utilizator]

    Pe vremea cand era prim ministru...a venit de 2 ori in tot anul universitar, inconjurat de "gorile". In rest isi trimitea asistenta sa tina seminarii. Deci, mare lucru nu s-a pierdut.

    Felicitari Universitatii Bucuresti ca a avut taria sa-i dea una peste bot, mult rau a mai facut Romaniei parnaiasul asta. Si din pacte, inca nu da semne ca s-ar opri.
    • +1 (3 voturi)    
      foarte probabil ca va preda in privat (Miercuri, 5 iunie 2013, 23:14)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      vom vedea.
  • +15 (17 voturi)    
    CONGO !!! (Miercuri, 5 iunie 2013, 20:57)

    SRA [utilizator]

    Acest individ Adrian NASTASE a avut o escelenta propunere, sa paraseasca ROMANIA si sa aterizeze in CONGO, cel bun, la Kinshasa. Avea posibilitatea sa fie profesor asociat si cu banii lui putea trai domneste. A refuzat fundatia pentru ca dorinta Danei, sotia era sa fie presedintele ROMANIEI !!!

    Si in final ce a ajuns, o bascalie !!!
  • +13 (15 voturi)    
    Incredibil!!! (Miercuri, 5 iunie 2013, 22:27)

    benois [utilizator]

    Cineva trebuie sanctionat pentru lipsa de masuri la UniBuc. De ce s-a asteptat un an pentru asa ceva?? Parca este vorba de un termen de 30 de zile de la decizia definitiva. Nu 300 de zile.

    Asa se creeaza precedente, prin inocularea opiniei conform careia cei puternici au drepturi superioare.
    • +1 (1 vot)    
      greu de crezut (Joi, 6 iunie 2013, 9:52)

      Paranoia [utilizator] i-a raspuns lui benois

      Dragule, contractul individual de munca a incetat de drept de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti, desi ma indoiesc ca iti sunt familiari termenii din moment ce tragi concluzii aiurea doar pentru ca s-au trezit astia sa dea stirea azi si tu sa citesti 3 randuri.
  • +8 (10 voturi)    
    adica acum au aflat universitarii de condamnare? (Miercuri, 5 iunie 2013, 23:22)

    HarryP [utilizator]

    ce bataie de joc! au aflat abea acum cei din conducerea universitatii ca A.N. a fost condamnat definitiv?! La luni de zile dupa executarea pedepsei si eliberarea din penitenciar?! Ar trebui improspatata conducerea asta a universitatii daca ei iau decizii numai post-mortem...
    • +5 (7 voturi)    
      va inchipuiti (Joi, 6 iunie 2013, 0:07)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui HarryP

      ce presiuni au fost pe cei de la universitate dupa ce l-au declarat plagiator pe pm-ul Romaniei? si totusi au avut curajul sa-l dea afara pe Bombonel
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Joi, 6 iunie 2013, 12:57)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui HarryP

      abia acum au aflat ziaristii.