Adriana Saftoiu - Traian Basescu se mira: Cum Dumnezeu femeia rroma poate tine 5-6 copii, iar romanca nu? Uluitoare naivitate!

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 19 iunie 2013, 11:50 Revista Presei | Subiectele Zilei

Adriana Saftoiu
Foto: Agerpres
Adriana Saftoiu, purtator de cuvant al PDL, critica dur, intr-un articol postat pe blogul ei gazduit de cotidianul Adevarul, indemnul presedintelui Traian Basescu adresat femeilor din Romania de a face mai multi copii, in contextul ratei puternice de natalitate a minoritatii roma.

"Presedintele Romaniei se mira: 'Cum Dumnezeu femeia rroma poate tine 5-6 copii, iar romanca nu? (...). Uluitoare naivitate! Adica, despre 'tinut' e vorba si nu despre crescut, in conditii de demnitate umana. Acesta e verbul: 'sa tii' un copil, nu sa il cresti.

Intr-adevar, pentru 'a-l tine' e suficient sa fii asistat social. Pentru a-l creste, ai nevoie de mult mai mul
t", spune Adriana Saftoiu, in articolul intitulat "Tarii, cat mai multi copii! Despre 'a tine' si 'a creste'".

Aceasta se intreaba cati dintre romani s-au gandit "sa faca copii din sentiment patriotic": 'Bifati raspunsul - 'act patriotic' - daca subconstientul constient v-a determinat sa va cuplati - (alt verb cu valoare predicativa si nu copulativa nu am gasit la indemana limbajului pudic) - pentru a spori natalitatea, cu spaima ca 'nationalitatile conlocuitoare' ne vor cotropi".

"Indemnul de a face copii - 'maritate sau nemaritate'- cu gandul la patrie suna straniu cand doar acum ceva timp reprosul era ca suntem 'o tara de mamicute'", adauga fosta purtatoare de cuvant a presedintelui Traian Basescu.

In opinia sa, problema este de ce nu mai fac romanii copii, iar raspunsul tine de "lipsa de incredere in viitor, in capacitatea tarii de a oferi cadrul sanatos de a creste copilul cum se cuvine si nu la intamplare".

"Dupa ce vor fi rezolvate toate aceste probleme, merita sa indemni cetatenii sa aiba incredere ca au cum si unde sa isi creasca copiii si nu sa ii 'tina'", concluzioneaza Adriana Saftoiu.




















12273 vizualizari

  • +3 (33 voturi)    
    mda... (Miercuri, 19 iunie 2013, 11:54)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    de dat basescu cu muci in fasole, a dat ...

    dar fsn-ista asta , de ce deschide gura?
    cand se muta prin partide, cum se muta unele din tir in tir... probabil pt acelasi motiv ... MONEY!MONEY!MONEY!
    • -1 (11 voturi)    
      Pai tu nu vezi.... (Miercuri, 19 iunie 2013, 13:05)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Ca oricine din pleiada securisto-comunista isi da cu parerea?
      Ce te miri?
      Avem dreapta=stanga=ex-securisti,etc,dovediti/nedovediti..
  • +7 (23 voturi)    
    adevarat (Miercuri, 19 iunie 2013, 11:56)

    jcao [utilizator]

    corect.
  • +2 (20 voturi)    
    S-ar putea sa fie prea taziu (Miercuri, 19 iunie 2013, 12:14)

    pedepsitorul [utilizator]

    Consider ca atat timp cat in tara asta exista reprezentari politice si administrative pe criteriu etnic, este moral sa faci clasificari etnice si pe alte subiecte, cum este natalitatea !

    Indemnul de natalitte al Presediteleui nu fost impotriva cuiva, ci in comparatie cu !

    Adriana, te rog a fii cerebrala, si sa inteleg ca pana va ajunge prosperitatea promisa de USL, nu va mai fi nevoie...pt ca noua majoritate poate trai fricita si in cort, si fara scoala!

    Oicum un semnal de alarma pentru neamul romanesc trebuia tras, pacat ca e inteles gresit chiar de romanii autentici!

    Nu e nimic mai frumos decat o famile mare,si sincer, de foame nu a murit nimeni in Romania, nici macar tiganii !
  • -6 (18 voturi)    
    In cazul lui Basescu (Miercuri, 19 iunie 2013, 12:15)

    jackalphonse [utilizator]

    nu putem vorbi de naivitate. rea intentie sau prostie. acum descoperim ca sustinea o intreaga mafie ""electrica"" prin ajutoare consistente de la stat. putem spune ca este prostie sau naivitate? nu, este doar rea intentie
  • +1 (15 voturi)    
    Are dreptate (Miercuri, 19 iunie 2013, 12:16)

    Alex007 [utilizator]

    Nu o pot contrazice aici.Calitate vs cantitate.
  • 0 (14 voturi)    
    CATA NAIVITATE LA ADRIANA SAFTOIU, (Miercuri, 19 iunie 2013, 12:20)

    dbdb [utilizator]

    daca-si inchipuie ca Basescu a facut comentariul dintr-o "uluitoare naivitate"!

    Basescu se transforma in "bunicuta", ma rog, poate fiindca postul asta e luat deja de Iliescu, in "bunel" si ne da, iar si iar, sfaturi contrarii in ansamblul lor, cand de fapt ar fi trebuit sa faca, inspire sau coordoneze, fapte clare si congruente de imbunatatire a nivelului de trai din Romania, in asa fel incat sa poti sa cresti copiii pe care ii faci. Sa poti sa-i tii in viata, sa-i hranesti, imbraci, porti pe la scoli, oferi variante de dezvoltare, etc. Cu salariul minim pe economie (f. mic de altfel)si cu somaj, cu desfiintari de spitale si cu evaziune fiscala generalizata sprijinita politic, cu taieri de salarii si pana la urma cu toate nenorocirile pe care le-a patronat de cand e presedinte, nu ai cum sa cresti copii si Basescu stie. Dar Basescu a spus tot timpul ce "trebuie", ce exista deja in constiinta oamenilor ca fiind necesar, si cu asta si-a facut nenumarati adepti - am fost si eu printre ei - numai ca in fapte, a facut pe dos. A spune ca Basescu "are naivitati" de genul asta e echivalent cu a spune ca Basescu nu gandeste, ori asta ar fi o insulta nefondata.
    • +5 (17 voturi)    
      base se vaita pentru viitor. (Miercuri, 19 iunie 2013, 12:59)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

      dupa cum spui, dupa plecarea lui base vor dispare toate necazurile pe care le'a adus si va incepe o nou era.
      dupa dottore,, ar fi trebuit sa inceapa, candva, in secunda doi...

      totusi, imi pun toata increderea si nadejdea ca cel mai cinstit govern, cu sprijinul popular afara din cale, pe care'l are, va indrepta rapid situatia, si ca dupa 2014 femeile vor incepe sa nasca pe intrecute.

      si vom trai fericiti pana la sfarsitul timpului....
      • 0 (4 voturi)    
        ESTI COERENT IN CE SPUI (Miercuri, 19 iunie 2013, 15:17)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        adica si titlul si comentariul sunt la fel de iincongruente atat cu articolul la care postam cat si cu realitatea.
        • +1 (5 voturi)    
          pai tama asta (Miercuri, 19 iunie 2013, 17:41)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

          este, nu vad congruenta intre base si impotenta romanilor.

          si cum v'am prezis, dupa 2014 va fi numai bine.

          toate nenorocirile pe care le reclami, au fost inlaturate de dottore.
          v'a dat banii inapoi, nu ?
          ca asta este singura realizare cu care se lauda pe la posturi si latrine.
          el nu pare ingrijorat de reducerea populatiei.
          ba din contra, e chiar vessel.
          isi adduce bona din filipine, si'a tras si el 4 case, ca bujetar, coane fanica, aaaa ?

          mai draga, dar de puhoiul care pleaca, mai ales tinerii, guvernul n'are nimic a zice ?
          sau, tot base ?!
  • +8 (14 voturi)    
    bine, bine (Miercuri, 19 iunie 2013, 12:21)

    nash pandelica [utilizator]

    stim ca ai polite de platit lui base, dar mai interesti am fi sa auzim cum a fost vizita in tzara prietena, din extremul orient, a delegatiei de partid.
    ptiu, era sa zic de sta si de partid. de stat pe vine.
    cum este cu idealurile commune, daca si dumneaei impartaseste aceiasi impartasanie cu vasalie vamesu'.

    ca e saracie, stie tot omul.
    si normal, base e de vina.
    sau, clasa politica, ca tot este si clasa politica.:)

    un lucru sa nu uite Adriana, ca este si ea o piesa din aceasta piesa. a facut si face parte din acea clasa politica pe care o descrie si incrimineaza...

    si apropos, am urmarit fragmentul mult discutat.
    nu prea am vazut indemn, ba a si recunoscut ca natalitatea a scazut din cauza traiului bun, dar totusi, exista motive de ingrijorare.
    desi, sincer sa fiu, cam 15 milioane era si cand era exploatarea omului de catre om, inainte de zorii noi ai comunismului, adica la sfarsitul razbelului.

    singurul lucru in deazacord cu base, cred ca scaderea natalitatii nu este singurul factor.
    se pleaca, inca, pe capete. si perspectiva este de crestere a fugii din tzara.
    • -3 (5 voturi)    
      Sa-ti iei ochelari (Miercuri, 19 iunie 2013, 13:11)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      daca 'nu ai prea vazut indemnul", zic ca e singura solutie, stai rau cu vederea!
  • +10 (20 voturi)    
    Doamna Saftoiu nu are dreptate (Miercuri, 19 iunie 2013, 12:57)

    v_sile [utilizator]

    Sau nu total.

    Romanii nu mai fac copii de lene. Asta e realitatea. Cu cat veniturile sunt mai ridicate, cu atat scade numarul de copii. Eu cunosc o gramada de cupluri foarte bine asezate financiar care au un singur copil. Si asa li se pare ca e prea mult. Prea mult stress, prea multa bataie de cap, ne ramane prea putin timp pentru noi, bla-bla.

    Asta e lene. Si dedulcire la trai dulce, fara batai de cap.

    Cine crede ca e greu sa isi faca un calcul: cati frati a avut si cum au luptat parintii sa ii creasca. Apoi sa mearga si mai departe, la bunici. Cati copii au avut si cum au crescut acei copii.

    Daca pe veriga asta cineva gandea cam cum gandim noi astazi, unii dintre noi nu eram pe aici sa scriem prostii.

    Si, nu, nu suntem singurii in situatia asta: in toata Europa sporul demographic e negativ. Cele mai rele cifre sunt prin Elvetia, adica acolo unde nivelul de trai este printre cele mai ridicate din lume.
    • +5 (9 voturi)    
      voi, cei harnici (Miercuri, 19 iunie 2013, 15:04)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

      ce pacat ca sunteti inconjurati de noi, lenesii. banuiesc ca voi si famiile voastre nu intra in categoria lenesi. nu? mai ales basscu, pt ca el v-a bagat in cap ca sunteti saraci din cauza lenesilor, nu din cauza coruptiei si dezinteresului celor ce va conduc. adicatelea, natalitatea este in scadere pentru ca ""am trait bine""?? :)))
      • +2 (4 voturi)    
        mai draga (Miercuri, 19 iunie 2013, 17:29)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        este si,si.
        adica si coruptia, dar si lene, manele si gratarele

        nu numai lenea, ci viata dezmatata, cu amante, divorturi. este mai peste mana sa ai copii, ca uite ce patira columbenii. :)
        multi nu vor sa ajunga la chestia aia cu: copilul tau si copilul meu l'au batut pe copilul nostru.

        personal, prefer sa fim aratati ca natie de lenesi, decat una de ...impotenti. :)

        si ca ultima opinie, vasile nu vorbeste de lenea la munca, ci de lenea in casa, de dedulcirea la folosirea cu...folos (hahaha !) a timpului liber.
        un catzel este mai usror de crescut. nu ?!
        eventual un porc vietnamez sau o gaina.
        • 0 (2 voturi)    
          hahaha ce inseamna? (Joi, 20 iunie 2013, 10:44)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          nu am inteles partea cu hahaha.
          stii cum este sa ai 600 ron salariul si sa vina intretinerea 500 pe iarna? dar sa aiba febra un copil si sa fii plantat intr-un spital pe peretii caruia merg gandaci si sa nu te bage nimeni in seama pana nu dai 100 de ron? stii cum este sa nu ai masina si sa nu poti intra intr-un mijloc de transport cu copilul, pentru ca stam cu totii lipiti ca gogosile si copilul are febra sau vomita? trebuie luat un taxi, care costa suplimentar (daca te ia unul in starea asta). toate astea, daca ai un singur copil, nu doi sau cinci.
          hahaha ce veseli suntem cand baxsescu vorbeste prostii nemaiintalnite la alti presedinti (nici macar la un primar de comuna).
    • 0 (4 voturi)    
      V_SILE, cati copii ai? Esti casatorit? (Miercuri, 19 iunie 2013, 15:19)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

      cati frati ai? cine i-a crescut?
  • +6 (12 voturi)    
    In ziua de azi.... (Miercuri, 19 iunie 2013, 13:23)

    Atcika [utilizator]

    In ziua de azi, un copil este atit de rasfatat si de impopotonat, incit este lesne de spus-" nu avem cu ce sa crestem mai multi, abia daca crestem unul...". Sint de-a dreptul uluita cit de mult li se cauta in coarne acestor copii unici, daca cineva respira, din greseala, prea aproape de " odor" iese un scandal monstruos...Am o virsta destul de matura incit sa pot afirma -cu astfel de rasfaturi este greu sa continuam neamul romanesc...Nu spun -hai sa facem citi copii ne da Domnul, si vedem noi cum i-om creste. Dar nici asa-unul, si ala unul sa stie ca lumea incepe cu el....
    • 0 (4 voturi)    
      nu ai nici urma de maturitate. (Miercuri, 19 iunie 2013, 18:26)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

      probabil nu ai nici copii, ca altfel ai sti cat de greu este sa cresti unul intr-o tara ca asta (cel mai mic salariu din EU, marlaneala maxima, nesiguranta, sanatate si invatamant nule, justitie de fatada).
      nu stiu ce-i mai convine lui base: cand ai copii esti asistat social, cand nu ai esti lenes si fitos.
  • +2 (8 voturi)    
    despre Băsescu și ipocrizie (Miercuri, 19 iunie 2013, 13:36)

    visio [utilizator]

    ne-am lămurit demult cum e băsescu; dela Adriana Săftoiu aveam pretenții; înainte de a comenta zisele lui Băse, era bine să ne spună cum a redus chelutuielile pdl-ul, vorbesc de cheltuielile referitoare la familie...revenim la proverbul românesc referitor la capra vecinului...iar eu plătesc asemenea imbecili; am mai spus pe aici, veau să fac concedii civilizate și să îmi pun bani deoparte la fiecare salariu; pentru a face chestia asta, trebuie să scap de acești politicieni...
  • 0 (10 voturi)    
    Eu tot nu ... (Miercuri, 19 iunie 2013, 13:37)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... eu tot nu am inteles de ce trebuie sa fim mai multi? Din ce in ce mai multi? Si asa am facut planeta asta praf. Nu mai bine mai putini?

    E cumva o bula a natalitatii care tocmai se sparge?

    Similara bulei imobiliare?
    • +1 (1 vot)    
      Bula e in Asia (Miercuri, 19 iunie 2013, 21:46)

      max# [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Problema e ca indianul nu cotizeaza la fondul de pensii din Romania, nici chinezul....fiecare tara trebuie sa aiba propriul echilibru pentru a rezista economic.
  • +4 (8 voturi)    
    Basescu vrea decretei (Miercuri, 19 iunie 2013, 14:05)

    M.aura [utilizator]

    Mai intii sa fim in stare sa avem grija de cei care s-au nascut deja:

    România se menține pe primul loc în Uniunea Europeana în ceea ce privește mortalitatea infantilă, înregistrând în continuare cea mai mare rată din tot spațiul european, respectiv 9,4 la 1000 de copii născuți vii în 2011, conform studiului "Starea mamelor din întreaga lume" ("State of the World's Mothers") , realizat de Save the Children International.

    In România mor anual, în medie, 1.900 de bebeluși, adică unul la fiecare cinci ore!
  • -1 (3 voturi)    
    gramatica ieftina (Miercuri, 19 iunie 2013, 14:36)

    igorashu [utilizator]

    contraexemplu: "Parintii m-au tinut in facultate."
  • 0 (8 voturi)    
    Ceausescu macar a facut ceva (Miercuri, 19 iunie 2013, 15:14)

    alex1234 [utilizator]

    Ceausescu macar a facut ceva

    Cand a aflat in 1965 cf. unui studiu al Academiei care spunea ca in 75-100 de ani tiganii vor deveni majoritari la noi oin Tara (asta e adevaratul motiv al deciziilor lui Ceausescu lucru care nimeni nu-l spune)

    Ceausescu a interzis avorturile
    (masura poate fi controversata sau nu:
    dar sa omori un fat viu in burta tot crima e)

    A marit alocatiile pentru mamele cu mai multi copiii

    A infiintat ordinul de mama eroina care avea si facilitati banesti

    A marit banii pe care-i primea o mama la nasterea unui copil

    A infiintat mii de crese, gradinite si scoli in Romania

    A dat ordine clare de urmarire medicala a nou-nascutilor (cine isi mai aminteste la fiecare nastere suna un medic la usa apartamentului si vizita pentru consult periodic si gratuit copilul nou nascut la parinti acasa)

    A infiintat dispensare medicale in fiecare cresa , gradinita si scoala.

    Practic a urmat o explozie demografica de pe urma careia inca se mai pot plati pensiile astazi....asa cum se pot plati

    Peste 50 de ani, Basescu a dat din gura ca de obicei ...si-atat....si ne-a spus ca pseudo-sef de stat ca prin 2030 nu va mai fi cine sa plateasca pensiile...caci vor fi numai batrani
    • -2 (8 voturi)    
      Basescu a facut chiar pe dos (Miercuri, 19 iunie 2013, 15:27)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Basescu a facut chiar pe dos

      A desfiintat mii de scoli

      A inchis zeci de spitale si a desfiintat mii de paturi de spital

      A redus ajutorul banesc pentru mame

      A vrut sa privatizeze la asiguratori privati straini asistenta medicala ca cei saraci sa nu mai poata accesa operatiile costisitoare -- privatizare care va fi continuata de Plagiator....si inclusa in noul acord cu FMI-ul
    • 0 (0 voturi)    
      da (Miercuri, 19 iunie 2013, 23:57)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      ma ceausistule, ceausescu a facut ceva, a ucis zeci de mii de femei si a bagat alte cite mii in puscarie, asta a facut ceausescul tau, ma.
  • +4 (6 voturi)    
    Natalitate (Miercuri, 19 iunie 2013, 15:52)

    lizardking [utilizator]

    Francezii își propun și foarte mulți chiar reușesc să facă trei copii. Francezii chiar își iubesc țara și consideră un act patriotic să asigure viitor țării lor. În ciuda a ceea ce ar putea crede unii, francezii trăiesc cumpătat, unii ar spune chiar modest, iar în ce privește proprietatea asupra locuințelor, sunt mult, mult în urma României. Germanii stau și mai rău, sunt pe ultimele locuri la aspectul locuință proprietate personală. Doamna Săftoiu are o insatisfacție personală în raport cu Băsescu, din păcate este lipsită de bun simț să-și asume treaba asta și să și-o consume în privat. Ideea că mai întâi trebuie să fii „bazat” și apoi să faci copii este de o stupizenie colosală și puternic imorală. Copiii îți conferă sens și îți dau puterea să te lupți, nu pot fi toți oamenii atât de îndoctrinați ca Iliescu să lupte pentru avantajele altora. Când iubești pe cineva, e normal să-ți dorești să poți privi în ochi rodul iubirii, prin urmare este insuportabilă amânarea unei asemenea dorințe. Cine este obișnuit cu trai bun, cu concedii exotice, este mai puțin atras de ideea de a avea copii și amână cât poate evenimentul, prin urmare, raționamentul dnei Săftoiu este greșit. eu am doi copii, unul de 14 și altul de 2 și 10 luni, cel de-al doilea sosind într-o perioadă extrem de dificilă financiar. Nu ne-a trecut nicio clipă prin cap să fim „realiști”. Pe de altă parte, dna Săftoiu este om politic și această poziție zeflemitoare la adresa patriotismului o descalifică total, ca atare solicit PDL-ului concedierea grabnică din poziția de purtător de cuvânt.
    • +1 (3 voturi)    
      uf ! (Miercuri, 19 iunie 2013, 17:45)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui lizardking

      le ceri prea mult.
      sa gandeasca, sa planifice viitorul, sa simta.
      prea mult, zau !
      ce le spui matale, sunte desuete pentru multi romani, contemporani.
      a aparut romanul recent, in locul omului nou.
  • +2 (4 voturi)    
    pt. doamna Saftoiu...o intrebare (Miercuri, 19 iunie 2013, 16:18)

    oximoron [utilizator]

    de eca ti considerat doamna ca trebuie dumneavoastra (tocmia dumneavoastra? ) sa-i raspundeti presedintelui?
    Poate ca Basescu s-a descalificat cu indemnul lui (desi in cazul lui..e justificat- omul are 2 copii, e ok)...totusi, tocmai dumneavoastra v-at i gandit sa-i raspundeti??? cand sunteti deja sub aripa domnului Blaga si a PDL-ului, PDL care tocmai a iesit de la guvernare si nu face absolut nimic constructiv...nici pentru drepta, nici pentru opozitie.

    Deci??? Whta's the point???
    • 0 (4 voturi)    
      hei ! (Miercuri, 19 iunie 2013, 17:31)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui oximoron

      mai usor cu doamna !
      tocmai s'a intors din china, lasati'o sa'si revina. :))
  • +1 (1 vot)    
    Basescu: misogin, rasist, nationalist (Joi, 20 iunie 2013, 9:57)

    Metec [utilizator]

    Domnul Basescu s-a decis sa nu ne lase sa-i ducem dorul domnului Becali. I-a luat locul acestuia si a indemnat romancele sa se puna pe produs copii, ca ne covarsesc tiganii! O astfel de declaratie, din partea presedintelui unei tari membre UE, e de natura sa uimeasca. Ea s-ar fi potrivit mai degraba unui lider tip Vadim Tudor sau Ceausescu. In contextul actualei corectitudini politice, e sigur ca declaratiile acestea vor fi drastic amendate.