Aproximativ 1.200 de primari in incompatibilitate, 80% sunt din USL. Radu Mazare: E proasta legea 161/2003. In locul lui Ponta, l-as fi schimbat pe Cazanciuc

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 11 august 2013, 14:40 Revista Presei | Subiectele Zilei

Aproximativ 1200 de primari se afla in situatie de incompatibilitate, din cauza prezentei in conducerea societatilor comerciale aflate in subordinea lor, a anuntat, pentru "Gandul", Mariana Gaju, prim-vicepresedintele Asociatiei Comunelor din tara, ea mentionand ca 80% dintre acestia ar fi de la USL, citeaza Mediafax.

Gaju, primar in comuna Cumpana din judetul Constanta, se afla si ea in situatie de incompatibilitate din cauza prezentei in SC RAJA Constanta, noteaza "Gandul".

Potrivit acesteia, 80% dintre primarii incompatibili ar fi de la USL, iar 658 sunt incompatibili din cauza prezentei in societatile de Apa si Canal. Gaju a dezvaluit pentru "Gandul" ca, in pofida avizului negativ dat de Ministerul Justitiei pentru modificarea legii 161/2003 care reglementeaza situatia incompatibililor, vicepremierul Liviu Dragnea a inaintat Ministerului Justitiei o noua forma a actului normativ.

Reprezentantii Asociatiei Comunelor din Romania vor veni la Guvern in 20 august sa protesteze pentru modificarea legii, in prima faza sub forma unei delegatii care sa prezinte premierului si ministrului Justitiei un Protest semnat de 2.800 de primari. Gaju a precizat pentru "Gandul" ca se poate ajunge si la proteste in strada, daca Guvernul nu va tine cont de problemele alesilor locali.

Premierul Ponta a recunoscut ca exista o problema majora cu alesii locali declarati incompabitili de ANI si ca se poate ajunge la alegeri partiale in jumatate dintre localitatile tarii. Primul-ministru a subliniat ca va incerca sa gaseasca o solutie.

ANI a anuntat ca pana in prezent a gasit incompatibili aproximativ 100 de primari si presedinti de Consilii Judetene, dar verificarile sunt in curs de desfasurare.

Primarul municipiului Constanta, Radu Mazare, a declarat pentru "Gandul" ca legea este proasta si ca cei de la Ministerului Justitiei au fost "niste cacaciosi" pentru ca au dat aviz negativ actului normativ, avansat de vicepremierul Dragnea, pentru modificarea legii 161/2003.

"Pe mine m-a verificat ANI daca am casa in Brazilia. Nu mi-au spus pana acum daca au gasit ceva, pentru ca raspunsul este negativ. E proasta legea 161/2003. Niste cacaciosi aia de la Ministerul Justitiei, le este frica. Nu stiu cine a vizat, dar sunt niste cacaciosi, in sensul de fricosi. Lucrurile trebuie sa fie de bun simt, in general in viata lucrurile trebuie sa fie de bun simt. Daca un primar reprezinta Consiliul Local conform legii in fata tertilor atunci e normal si firesc ca acel primar sa reprezinte comunitatea si in cadrul societatii de Apa, Canal. Nu le poate reprezentat un sofer", a declarat pentru "Gandul" Radu Mazare.

In calitate de presedinte al PSD Constanta, Mazare a spus ca va ridica problema la viitorul Comitet Executiv al PSD.

"Eu nu sunt prim-ministru, dar trebuie sa transam problema la partid, in Comitetul Executiv. O sa propun modificarea legii. Daca eram prim-ministru luam o decizie. Daca eram premier si imi dadea Ministerul Justitiei in cazul acesta aviz negativ il schimbam pe cel care dadea avizul. Ce e asa complicat?", a spus pentru "Gandul" Mazare.


In judetul Constanta 37 de primari si presedintele Consiliului Judetean Nicusor Constantinescu ar fi in incompatibilitate din cauza prezentei in RAJA Constanta. Pe locul doi la nivel national se situeaza judetul Brasov, al carui presedinte de Consiliu Judetean a fost declarat incompatibil de ANI.

"Consideram ca nu suntem in incompatibilitate. Vicepremierul Dragnea a avut interventie si a inaintatea Ministerului Justitiei modificarea legislativa ca aici nu este vorba de incompatibilitate. Nu facem altceva in conformitate cu legile europene, noi alesii locali sa urmarim cum este gestionat patrimoniul comunei care a fost dat in exploatare RAJA Constanta. Prim-vicepremierul Dragnea a inteles despre ce este vorba si de aceea a revenit cu documentatia de modificare a legii spre Ministerul Justitiei. Desi am primit aviz negativ s-a revenit inca o data cu documentatia pentru Ministerul Justitiei", a spus pentru "Gandul" Gaju.


Citeste mai multe:
























5176 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    Guvernul Nastase e responsabil de legea din 2003 (Duminică, 11 august 2013, 15:07)

    Gryphus [utilizator]

    In 2003 Ion Iliescu (USL) era presedintele Romaniei iar Adrian Nastase (PSD) era prim ministru cu majoritatea parlamentara a PSD.

    E ridicol ca astazi unii slujitori ai USL de la Antena 3 si Realitatea TV dau vina pe ANI pt ca aplica o LEGE votata si promulgata de PSD in 2003.
    • +3 (3 voturi)    
      care lege? (Luni, 12 august 2013, 11:22)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      legea fost BUNA pana cand a vrut USL sa o calce in picioare, adica ACUM!!
    • +2 (2 voturi)    
      si la fel (Luni, 12 august 2013, 11:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      de ridicola e atitudinea de mici smenari a primarilor. pana la aparitia actualei "puteri", datatoare de unda verde la furat cu ambele maini, nu-i mai deranja tanti ani.
      acum, ca e "libertate", oracaie din toti bojocii.
  • +23 (27 voturi)    
    Incompatibilitati (Duminică, 11 august 2013, 15:15)

    Grasul [utilizator]

    Parca prin anii '50 s-au modificat regulile ortografice si ortoepice ca sa corespunda cu modul in care vorbeau inaltii functionari comunisti care erau prea batrani ca sa mai poata invata regulile instituite de Academia Romana. Probabil ca se doreste o modificare a legii ANI in asa fel incat inaltii functionari USL-isti sa scape de problemele cu incompatibilitatile.
    Pe cand o lege care sa dezincrimineze mita?
  • +19 (21 voturi)    
    Probleme alesilor locali.. (Duminică, 11 august 2013, 15:19)

    kinn2 [utilizator]

    Auzi in pusca mea, Guvernul sa rezolve *problemele alesilor locali*, ca altfel se ajunge la proteste de strada... Problemele oamenilor stau nerezolvate, dar acuma sa rezolvam problemele alesilor, ca si ei e oameni, nu...

    Nu-i da ma careva una peste bot dihaniei astea de Gaju, ca si-asa are o moaca ca peria mea de frecat oale.
  • +22 (22 voturi)    
    Legea 161/2003 my ass (Duminică, 11 august 2013, 15:30)

    Clop [utilizator]

    Sper sa vina vremea cand unul ca Mazare sa fie doar paiata la vreun carnaval si nu politician sau primar.

    Mai sper ca dupa vacanta torida, in care guvernatii fac tot felul de giumbuslucuri cu beneficiu de partid si in contul viitoarelor alegeri de la care spera la fel de mult, Romania sa se trezeasca din toropeala.
  • +23 (23 voturi)    
    Hai, că puteți mai mult...! (Duminică, 11 august 2013, 15:32)

    marki [utilizator]

    „O sa propun modificarea legii. Daca eram prim-ministru luam o decizie. Daca eram premier si imi dadea Ministerul Justitiei în cazul acesta aviz negativ il schimbam pe cel care dadea avizul. Ce e asa complicat?" (Mazăre)

    Așa, fraților! Nu ne dezamăgiți! Tăiați și spânzurați, în jungla numită România, croiți-vă legi, una și una, după chipul și asemănarea voastră: hâde, strâmbe, cocoșate...
    Ce JUSTIȚIE? Ce ANI? Afaceri grase, licitații cu dedicații, comisioanele să curgă!
    Jefuiți, jefuiți, mâine s-ar putea să nu mai fiți!
  • +1 (13 voturi)    
    nu este corect (Duminică, 11 august 2013, 16:40)

    evoque [utilizator]

    ca un functionar public sa fie in consiliile de administratie a unei societati fie chiar si subordonata.
    La Constanta povestea are insa o culoare destul de aparte si in special foarte rosie.
    Acum ceva timp am pregatit un proiect de extindere a unei retele de apa si canalizare intr-o comuna al carui primar era pdl-ist. Am avizat primarul ca o sa avem probleme cu raja, din motive politice, insa am mers inainte si am intocmit proiectul, dupa care am obtinut toate avizele mai putin cel de la raja. Cand am incercat sa aflu de ce,raspunsul "neoficial" a fost cam asa "cand primarul isi va schimba culoarea tricoului". Normal ca omul nu a facut acest lucru iar comuna a ramas fara acel proiect. Cum a fost luata decizia raja de a nu aviza proiectul? simplu apartenenta politica.
    Sa nu mai aud latrai postaci pe aici ca sunt doar contra pdl sau basescu, sunt contra a tot ce este anormal.
    Nu, primarii si orice functionar public nu au ce cauta in consilii de administratie sau implicati in firme pana la rude de gradul 7. Acesta ar fi un inceput bun, iar ANI ar trebui sa verifice aceste lucruri privind incompatibilitatea in momentul in care persoana isi anunta intentia de a candida, astfel scapam de a mai avea functionari incompatibili dar astfel ANI nu mai poate fi contestata pentru ca face jocuri politice cum se intampla acum.
    • +4 (8 voturi)    
      @ (Duminică, 11 august 2013, 23:44)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Tot nu te lasi. Incerci o manipulare de doi lei!
    • +3 (3 voturi)    
      Hei, domnu' inginer! (Luni, 12 august 2013, 10:13)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Ma scuzi, dar din postarile matale, vantul bate dintr-o singura directie...

      Ma rog, daca modelul tau de succes este Mazare, Iliescu, Ponta, Antonescu, da-mi voie sa cred ca ai facut ingineria la ff.

      semnat,
      Alt inginer

      PS: L-ai auzit pe Mazare cand a spus ca "curvasaraiu' a stat la baza cresterii Babilonului....care era mai important decat New York-ul de astazi...".
      Faini baieti astia din USL. Si culti. Si civilizati! Si destepti! Si saraci si cinstiti....Ca Iliescu!
      Numa' buni pentru inginerul din tine.
  • +20 (20 voturi)    
    Da, ma! (Duminică, 11 august 2013, 17:32)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Asa este!
    Delirium Tremens, declara!
    Cine sa/l creada pe pacaliciul asta, decat rahatii uslasi!
    cat de prost sa fii sa votezi un clown drept primar?!
  • +13 (15 voturi)    
    Sa vezi ce baie de multime face Dottorel (Duminică, 11 august 2013, 17:41)

    Wanheda [utilizator]

    baie de penali; o sa fie de vis, prima lege care o sa puna in rand cu lumea pe hotomani.
  • +14 (14 voturi)    
    Legi cu dedicatie (Duminică, 11 august 2013, 19:28)

    catalin72 [utilizator]

    Prevad c-o sa pateasca ca-n 2004 cind Bombo si-a aranjat postul de presedinte pe gustul lui si i l-a luat altul ! :)
  • +13 (13 voturi)    
    ce-mi (Duminică, 11 august 2013, 21:39)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    place cum ii da lectii baronul mazare prim ministrului ponta, ce simplu ar fi rezolvat el problema si ce incapabil e ponta. Sa vedem daca ponta are tinere de minte si cojones, mi-e teama ca n-are nici una nici alta.
  • -10 (10 voturi)    
    de ce ? (Luni, 12 august 2013, 1:52)

    rollotoma [utilizator]

    Sa-mi explice cineva care e ratiunea pentru care ar fi incompatibila functia de primar cu functia de membru al CA al unei SC sau RA subordonate primariei. In cazul in care e in conducerea unei SC care face afaceri cu primaria, pot sa inteleg motivul, dar cand e o societate care se afla pe aceeasi parte a baricadei - nu.
  • 0 (0 voturi)    
    mazare (Luni, 12 august 2013, 9:41)

    MARTORUL [utilizator]

    Mazare este pe plaja. Si acolo, la firmele comunitatii este tot activtate comercial. Primarul are o functie administrativa, sa-si vada de comunitate, mai ales ca acum pot si localitatile sa intre in faliment!!! Chiar nu realizeaza ca suntem in UE si ca ne-am asumat niste standarde!!! Mai bine ar fi un referndum, daca ramanem sau nu in UE!!
  • +2 (2 voturi)    
    A facut pe el de atata mazare! (Luni, 12 august 2013, 10:10)

    seek4fun [utilizator]

    Angajez circar pe plaja la Mamaia! Vreo recomandare?Stimati incompatibili, va spunem la revedere!
  • +6 (6 voturi)    
    umilitor (Luni, 12 august 2013, 10:21)

    victor L [utilizator]

    teribil de umilitor trebuie sa fie pentru primarii uslamisti ca, ajunsi la putere, legea sa te ia la intrebari.
    Adica, si acum?
    Hai sa schimbam legea, ca doar sintem la "putere".
  • +2 (2 voturi)    
    inca se poate... (Luni, 12 august 2013, 13:46)

    mari123 [utilizator]

    Inca mai sunt institutii si functionari care au ramas neclintite/neclintiti in fata politicului, dar vor fi din ce in ce mai putini. Are grija politicul, Guvernul si presa ca functionarii de buna credinta sa dispara, incet incet (vezi reorganizari de fatada, reduceri de posturi simulate etc, ca sa fie aduse persoanele care trebuie si eliminate cele incomode)...
    Asa ca domnule Mazare, mai bine cacacios decat hot.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu pot sa cred ce citesc! (Luni, 12 august 2013, 19:49)

    Ellias [utilizator]

    Acest mazare crede ca e pe mosia ma-sii? Adica sfchimba legile dupa cum fura 'mnealui si cei "alesi"..tocmai din buzunarele alegatorilor? Pai nenica aceste legi nu le faci tu si nici "adunatura" ta de cooo-rve de pe litoral. Unde te trezesti tu? Da legile si constitutia se schimba dupa cum "doresc" cei ce fura? Bravo ANI. I-ai si ascunde-i pe toti..poate ca se curata tara asta de mafi-hoti si redusi mintal, ca alde mazare si dragnea si toata sleahta de hoti la drumu mare , care ne conduc tara.
  • 0 (0 voturi)    
    primari (Marţi, 13 august 2013, 23:04)

    akarki [utilizator]

    seful ANI a obosit spunind ca sunt doar 100 de primari incompatibili...spunind ca sunt 1000 usele doar vrea sa motiveze coruperea legii ca sa poata fura in liniste.
  • 0 (0 voturi)    
    Teme de campanie (Miercuri, 14 august 2013, 14:37)

    I.Stefanovici [utilizator]

    In mod complet “surprinzator”, doamna Macovei a subliniat la RFI ca in aceasta perioada temele vitale de discutie pentru Romania sunt: incompatibilitatile descoperite de ANI si tortionarul-comandant al fostei inchisori de la Ramnicu Sarat - http://ionstefanovici.wordpress.com/