Oana Pellea, la RFI: Decizia Curtii Constitutionale privind eutanasierea cainilor fara stapan este o rusine!

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 septembrie 2013, 13:38 Revista Presei | Subiectele Zilei

Decizia Curtii Constitutionale privind eutanasierea cainilor fara stapan este o rusine. Declaratia a fost facuta, la RFI, de actrita Oana Pellea. Ea a semnat recent alaturi de trei sute de personalitati o petitie trimisa magistratilor Curtii.

In opinia Oanei Pellea, "Curtea sa-si asume responsabilitatea pana la capat. Cainii nu sunt pe strada din greseala lor. Mi se parea de bun simt ca greseala sa fie indreptata, sa se gaseasca o solutie tot de partea umana. Niciodata o crima nu a fost o solutie. Niciodata in istoria umanitatii o crima nu este egala cu o solutie. Nu s-a vrut a se gasi o solutie pana in clipa de astazi. Se invoca imposibilitatea de a se gasi o solutie si atunci apelam la crima. E o rusine decizia Curtii Constitutionale de astazi!".

Actrita considera ca "este absolut o decizie politica. S-au castigat bani pana acum din nerezolvarea problemei cainilor comunitari. De acum incolo se vor castiga bani din eutanasiere si asa o s-o tot ducem. Eu nu pot pune niciodata inaintea unei vieti umane o viata de caine, dar cred ca fiecare fiinta de pe pamantul asta care contine viata are dreptul de a trai (...). Atata timp cat un popor nu stie sa-si respecte animalele, ca sa nu discutam de oameni, are foarte multe de invatat. Imi e rusine de decizia Curtii Constitutionale de astazi!".

Continuarea pe www.rfi.ro.























1296 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    oana, tu esti o rusine (Miercuri, 25 septembrie 2013, 13:42)

    qwerasdf [utilizator]

    incapabila de empatie, care are impresia e cool sa se dea cu catelele
    • +1 (3 voturi)    
      Vorba aia (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:32)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Cine se aseamănă, se adună.
  • +10 (16 voturi)    
    Cine ce drepturi mai are? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 13:43)

    BEDE [utilizator]

    Poate au dreptul de a trai si bacteriile, nu? Atunci, ia sa interzicem antibioticele.
    Daca cainii de pe strada sunt foarte numerosi si musca oameni, atunci ce sa faci ca sa scapi de ei mai repede?
    • +6 (8 voturi)    
      Iata solutii! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:20)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Fara sa intentionez sa fiu cinic, sunt curios daca dna Oana Pelea este vegetariana. De ce sa discriminam intre animale? Sa sacrifici oaia, vaca, porcul, calul sau gaina nu este o crima in aceeasi masura? Sau puii acestor animale...

      Iubitorii de animale vorbesc de responsabilitate. Si-ar asuma responsabilitatea de a nu mai manca nici un fel de carne? Tot ei vorbesc de solutii. Iata solutia pentru a evita uciderea a MILIOANE de animale anual, care altfel ar ajunge in stomacul lor! Nu vorbim de zeci de mii de caini, ci de milioane de animale din crescatorii. Voi va dati seama de dimensiuni aici?

      Priviti lucrurile asa: hotararea de azi e o ocazie pentru iubitorii de animale de a salva mii de caini de la chinul de a sta in strada, adoptandu-i. Nu intinzandu-se pe jos pe strada sa protesteze, ci facand ceva concret si cu adevarat responsabil pentru a salva animalele alea. Ei au vazut cum se chinuie cainii iarna, la minus 20 de grade afara, in strada? Ar vrea sa-i lase asa?

      Daca nu puteti acasa, poate locuiti la bloc, adoptati macar cainii de la distanta si platiti-le intretinerea in adaposturi pe toata durata vietii, aratati ca tineti la ei! Poate asta e solutia de finantare, nu banii de la stat! Si atata timp cat veti plati cainii aia vor trai, si asta in conditii mult mai bune decat pe strada.
  • +14 (18 voturi)    
    Curtea Constituțională (Miercuri, 25 septembrie 2013, 13:46)

    Tescovin [utilizator]

    CC nu are în atribuții a se pronunța despre o lege sau alta dacă e bună / rea / morală / umană / de bun simț / cu frică de Dumnezeu etc. CC trebuie doar să spună dacă o lege este sau nu constituțională. Adică dacă respectă sau nu COnstituția României - asta care e în vigoare, bună, rea, cum e. Cum în Constituție nu se vorbește de drepturile câinilor, era absurd ca CC să constate că legea e neconstituțională. În egală măsură ar fi fost constituțională și o lege care să prevadă că cotarlele maidaneze trebuie hrănite, spălate, uscate și parfumate de 3 ori pe zi. Judecătorii CC nici nu ucid câini și nici nu îi apără cu prețul vieții. Degeaba se smiorcăie unii care habar n-au cu ce se mănâncă instituțiile statului.
    • -2 (2 voturi)    
      pai nu asta e "rusinea" (dpdv al meu) (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:58)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      "Rusinea" e ca in trecut au zis ca legea e NEconstitutionala - iar acum zic ca E constitutionala!

      Cum adica? O data e, o data nu e??
  • 0 (10 voturi)    
    draga oana (Miercuri, 25 septembrie 2013, 13:50)

    MihneaR [utilizator]

    poate vrei sa spui sa le fie rusine celor ce au inaintat legea in parlament sau a celor ce au votat-o.
  • +12 (14 voturi)    
    ma intreb totusi... (Miercuri, 25 septembrie 2013, 13:50)

    rz_ [utilizator]

    Daca si sobolanii ar trebui respectati? As propune primariei sa nu-i deratizeze prin zona unde locuieste vreo 2 ani, sa vedem cum ii mai piere din revolta impotriva omorarii animalelor.

    Porcii sunt foarte inteligenti, comparabil cu cainele. Deci argumentul cu inteligenta nu tine.

    Cu un lucru sunt de acord totusi: omorarea cainilor fara stapan nu este suficienta fara obligatia sterilizarii tuturor cainilor cu stapan in afara de cei cu valoare chinologica, si la oras, si la tara. Altfel o luam de la capat peste cativa ani.
  • +12 (12 voturi)    
    Cine incalca prevederile Constitutionale ? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 13:53)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ARTICOLUL 22
    (1) Dreptul la viaţă, precum şi dreptul la integritate fizică şi psihică ale persoanei sunt garantate.

    Vecinii iubitori de caini maidanezi, Primaria, Guvernul, Parlamentul...?

    Acest drept este incalcat zilnic si nimeni nu plateste.

    Adoptati, fratilor, caini de pe strada, ca e superoferta ! La 3 pe degeaba se da si unul gratis !

    Dar sa nu-i mai vad pe strada !!!
  • +6 (12 voturi)    
    Sustin amiba (Miercuri, 25 septembrie 2013, 13:58)

    benicio [utilizator]

    Sa semnam o petitie pentru salvarea vietii amibelor. Spuneti nu eutanasierii amibelor!
  • +8 (10 voturi)    
    Strazile (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:02)

    Kepler [utilizator]

    Romaniei nu sint maidane unde viata trecatorilor si a copiilor este pusa in pericol! Nu sintem in jungla sau in padurile din virful muntilor.

    Probabil ca pe Oana Pellea nu a muscat-o inca un maidanez, sau mai multi, ca sa prinda frica!
  • +6 (12 voturi)    
    Unii tin morits sa de faca de ris... (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:03)

    bogdan1477 [utilizator]

    O mare rusine e ca madama asta isi da cu parerea despre ceea ce nu cunoaste...
    1. Nu CCR a propus/votat legea, ci parlamentul.
    2. Alternativa, ca sa nu mai moara si alti copii, ar fi sa aduni toti ciinii in padocuri. Ceea ce costa enorm, nu asigura ciinilor decit conditii de subzistenta, iar banii respectivi ar putea fi utilizati cu azile de batrini, case de copii, copiii strazii, pe care nu-i aduna nimeni sa le dea de mincare, ca doar nu-s ciini si nu musca, sau eventuial sa subventionam citeva operatii din alea de zeci de mii de euro, nesubventionate de casa de asigurari, fara de careunii copii mor sau raman infirmi. Stiti voi, din alea cu donati 5 lei pentru ionut ca sa se poata opera la clinica din Viena...

    Penibila reactie...
  • +6 (10 voturi)    
    Nu-i nici o suparare (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:07)

    danbaloiu [utilizator]

    daca Oana (alaturi de cele trei sute de personalitati+ toti "iubitorii" disperati de legea asta), îi adopta PE TOTI.
    GRATIS!!!
  • +4 (4 voturi)    
    contradictie (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:10)

    georgeb [utilizator]

    Oana Pellea spune: ""Atata timp cat un popor nu stie sa-si respecte animalele, ca sa nu discutam de oameni, are foarte multe de invatat."

    Cateva randuri mai sus: "Eu nu pot pune niciodata inaintea unei vieti umane o viata de caine"

    Ei bine, Oana Pellea, tocmai ai pus inaintea unei vieti umane viata unor caini. Un popor trebuie sa isi respecte oamenii inainte sa isi respecte animalele, nu invers.
    • -1 (5 voturi)    
      Nicio contradictie (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:30)

      Euge [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      Nu, Oana Pellea nu a pus inaintea unei vieti umane viata unor caini. A spus doar ca exista si alte solutii. De ce oare v-a intrat in cap ca scapam de maidanezi doar daca ii omoram? Vrem razbunare sau solutii la o problema pe care tot noi am creat-o?
      • 0 (0 voturi)    
        Tu ai citit cele doua citate? (Joi, 26 septembrie 2013, 13:04)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Euge

        Mai ales pe primul?

        Citeste inca o data. Poate te prinzi pana maine.
  • +6 (6 voturi)    
    Pai nu s-a schimbat nimic (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:17)

    _oxigen [utilizator]

    Eutanasierea e din OUG 155/2001 si legea 227 din 2002, nu s-a schimbat nimic!!!
  • +4 (4 voturi)    
    dezamagire (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:19)

    pragmatism [utilizator]

    Oana Pellea m-a dezamagit pt ca in loc sa-i reproseze lui Oprescu si ONG-urilor ca n-au fost in stare sa rezolve problema in baza fostei legi care presupunea doar sterilizarea si intoarcerea lor din nou pe strazi ... condamna CC.
  • -6 (8 voturi)    
    Felicitari, Oana Pellea! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:22)

    Euge [utilizator]

    Tot respectul pentru Oana Pellea. In isteria actuala, cand toata lumea alege intre caini si oameni, de parca nu tot oamenii sunt de vina ca s-a ajuns aici, Oana Pellea are in sfarsit o pozitie rationala.
    • +5 (7 voturi)    
      Si care-i pozitia cea rationala? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:38)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Euge

      Sa spuna ca decizia CCR e o rusine? Scrie undeva in constitutie ca n-ai voie sa omori ciini?

      Voi, astia iubitori de ciini, sunteti atit de rationali incit nici macar nu stiti impotriva cui sa va indreptati ura. Mai sicea azi o somitate din tabara voastra ca vrea sa conteste decizia CCR la forurile internationale. Rational pina la ridicol.

      Pentru informarea ta, legile in tara asta sunt aprobate de PARLAMENT. Nu de CCR. Se pare ca iubirea prea mare de ciini afecteaza IQ-ul.
      • -3 (3 voturi)    
        Pozitia rationala (Miercuri, 25 septembrie 2013, 16:00)

        Euge [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Domnule Bogdan, cititi, va rog, postarea mea si apoi pe a dumneavoastra. Vedeti, va rog, in care este vorba de ura. Am zis eu ceva de "voi, astia" sau ca va afecteaza IQ-ul? Pentru informarea dumneavoastra, controlul de constitutionalitate nu se refera doar la Constitutia Romaniei, ci si la legislatia si recomandarile europene. De ce nu va linistiti si apoi incercati sa aveti un dialog rational, fara emotii si ura? Respectati parerile altora, maine o sa va spuna si dumneavoastra cineva, cu o opinie majoritara, ca aveti probleme de IQ...
        • +3 (3 voturi)    
          Concret, ce-i rational (Miercuri, 25 septembrie 2013, 17:00)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Euge

          Deci sa inteleg ca-i rational sa spui ca decizia CCR cum ca nu-i neconstitutional sa eutanasiezi ciini? Imi explici si mie care-i ratiunea (logica). Care prevedere din constitutie e incalcata flagrant de decizia CCR, astfel incit decizia sa fie o rusine?

          Cit despre respectat parerile, le respect pe alea argumentate si rezonabile. Pe alea care bat cimpii n-am cum le respecta. Ori, nici la coana Pelea nici la tine n-am vazut argumente rezonabile. De exemplu, sice coana "cred ca fiecare fiinta de pe pamantul asta care contine viata are dreptul de a trai". Ce ne facem atunci cu tintarii, cu ciorile, cu sobolanii, cu gindacii de bucatarie, cu furnicile. le lasam pe toate sa convietuiasca cot la cot cu noi? Le facem padocuri? Cind apar pareri din astea, mi-e cam greu sa le respect....
  • +4 (6 voturi)    
    nu este o rusine. (Miercuri, 25 septembrie 2013, 14:32)

    CristiRu [utilizator]

    este o necesitate.
  • 0 (2 voturi)    
    sa lase ursii in pace!! (Miercuri, 25 septembrie 2013, 15:01)

    Codruta N [utilizator]

    E o RUSINE ca, LEGAL, pot fi vanati ursi, lupi, rasi, caprioare samd... - specii pe cale de disparitie, care n-au NICI O VINA ca li se taie padurile si nu mai au unde sa isi desfasoare o viata normala!!
  • +2 (2 voturi)    
    eh. (Miercuri, 25 septembrie 2013, 19:18)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nu e singura doamna cu o viata sexuala nesatisfacatoare, se pare ca sint destul de multe ''doamne'' in situatia asta.
    Pina la urma parerea ei nu are nici o importanta, si ''vedetele'' gen dragusanu sau cum le-o mai fi chemind au pareri despre orice. Ei, si?