Mihai Gadea si Ciuvica, jigniri si limbaj suburban la adresa lui Andrei Plesu

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 martie 2014, 22:48 Revista Presei | Subiectele Zilei

Mihai Gadea l-a acuzat pe Andrei Plesu, marti seara, la emisiunea "Sinteza Zilei" de la Antena 3, ca a fost o "sluga" a tuturor regimurilor de dupa 1989, indiferent daca au fost de dreapta sau de stanga. Mihai Gadea si Mugur Ciuvica au folosit un limbaj suburban la adresa lui Plesu dupa ce omul de cultura a publicat un editorial critic la adresa acestora.

Emisiunea, dedicata aproape in intregime lui Andrei Plesu, vine dupa ce filosoful a scris mai multe texte critice la adresa lui Gadea si a Antenei 3.

Mihai Gadea a afirmat ca exista doar doua personaje in Romania care au fost demnitari ai puterii in toate regimurile de dupa 1989 - Traian Basescu si Andrei Plesu.

Realizatorul Antenei 3 a declarat ca s-a simtit "onorat" sa fie numit "obraznicatura" (referire la un articol publicat de Andrei Plesu recent, in Adevarul), intrebandu-i pe telespectatori: "Daca ati avea de ales intre o obraznicatura si o sluga, ce ati alege?".

Mihai Gadea a prezentat fragmente dintr-un interviu acordat de Andrei Plesu si in care acesta vorbeste pe un ton critic despre fostul presedinte Emil Constantinescu, in timp ce pe burtiera scria: "Cine sunt slugile tuturor presedintilor".

Gadea l-a intrebat pe Ciuvica daca a mai intalnit vreodata un ministru de Externe care "sa-si bata joc" de presedintele sau in acest fel.

"Nu e vorba ca isi bate joc, minte ca un porc", a replicat Mugur Ciuvica, invitat in studio alaturi de Radu Tudor si Adrian Ursu.

Mihai Gadea a completat ulterior ca Andrei Plesu "isi porcaieste presedintele". Mugur Ciuvica a adaugat, putin mai tarziu: "E si prost omul", moment in care Gadea l-a rugat sa nu il jigneasca pe Plesu, dar Ciuvica a precizat ca a citat din Traian Basescu.

In debutul emisiunii, Mihai Gadea a cerut autoritatilor sa ancheteze un caz in care este amenintat cu moartea, dupa ce a sustinut ca un barbat care ar fi membru sau simpatizant al Partidului Noua Republica s-ar fi fotografiat pe Facebook cu "un pistol Beretta, si a spus ca regreta faptul ca lui Mihai Gadea nu i-a trecut un glont prin cap", dupa cum precizeaza site-ul Antena 3.

Radu Tudor a recomandat o plangere penala la parchet pentru amenintare si plangere la "forurile nationale si europene privind respectarea drepturilor omului, un politician din dresura de purici a lui Traian Basescu si-a permis sa ameninte niste ziaristi".

Spre finalul emisiunii, Mihai Gadea a enumerat o serie de greseli gramaticale din textele publicate de-a lungul timpului de Andrei Plesu si i-a cerut acestuia sa nu se mai faca "de ras".

"De 24 de ani va faceti de ras in toate regimurile iar noi va platim", a spus el.


Citeste mai multe despre   



















25247 vizualizari

  • +47 (53 voturi)    
    e greu (Marţi, 11 martie 2014, 23:11)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sa comentezi asa ceva, e incredibil cum niste semidocti, slugile celui mai lacom si josnic oligarh din romania, sa vorbeasca astfel despre oricine, nu doar despre andrei plesu. Iar modul in care raspopitul adventist gidea corecteaza gramatica din scrierile lui andrei plesu este suprarealist, daca nu cumva de-a dreptul halucinant. Poate totusi cineva sau ceva pune capat pina la urma valului de mizerie abjecta care se revarsa in fiecare zi din studioul latrina trei. Poate intrarea varanului la jilava, poate, cine stie, altceva...nu se stie niciodata.
    • -22 (24 voturi)    
      inca o sluga basista (Miercuri, 12 martie 2014, 12:32)

      AIKO100 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Plesu este o sluga basista care nu are nimic de spus.
      • +19 (21 voturi)    
        Încearcă să citeşti (Miercuri, 12 martie 2014, 13:48)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

        Parabolele lui Iisus. Am spus să citeşti nu să faci cornete.
        Mi-e milă de tine dar mi-e milă şi de noi care am ajuns să fim conduşi de oameni ale căror voturi provin de la cei ca tine!
        O, Doamne, unde vom ajunge cu atâta incultură, cu atâţia antenişti care nu reuşesc să ia bac-ul dar votează?
        Bine că mi-a plecat copilul din ţară! La studii nu la furat.
      • +14 (16 voturi)    
        Diferenta de comentarii (Miercuri, 12 martie 2014, 17:27)

        LukeThe Nuke [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

        Stiti ce imi place la aceste comentarii? Cele contra Plesu au o singura linie si se rezuma la foarte complexa propozitie: "Plesu este o sluga basista".
        Celelalte comentarii dezbat in mai multe propozitii si cu demonstratii logice si complexe ce si cum, iar astia raspund simplu "Plesu e o sluga basista".
        Ok, hai sa iti mai aduc un argument. Si toti scriu ceva nou si interesant de fiecare data ca sa raspunda astia de genul - nu, plesu e o sluga basista; altceva ai?
        Ma gandeam si eu sa le spun sa citeasca niste treburi dar apoi dupa bogatia de idei din spatele comentariilor mi-am dat seama ca e degeaba
  • +31 (37 voturi)    
    Hahaha (Marţi, 11 martie 2014, 23:11)

    aiureantramvai [utilizator]

    Si domnul Plesu ar trebui sa aplece urechea la ce spumega /// astia? Ar fi ca si cum ma afecteaza pe mine ca maidanezul din curtea vecinului (maidanez legat langa cusca) latra la mine cand deschid geamul la mansarda
    • +22 (26 voturi)    
      Te rog sa nu jignesti maidanezii (Miercuri, 12 martie 2014, 1:12)

      math [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

      Nu au nimic de a face cu animalele de casa ale Partidului Antena.
      • +16 (18 voturi)    
        animale? (Miercuri, 12 martie 2014, 8:30)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui math

        ...nevertebrate, ca nu au coloana deloc.
        CNA-ul doarme iar in bocancii tarii, cind este vorba de "antene".
  • +40 (44 voturi)    
    pai tov... (Marţi, 11 martie 2014, 23:19)

    mache [utilizator]

    gadea e si obraznicatura si sluga... deci nu prea vad cum as putea sa aleg intre el si el...
    • +21 (27 voturi)    
      gandea o moaca pe siret.... (Marţi, 11 martie 2014, 23:43)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui mache

      de fapt cine-i gadea asta d-le ????????/
    • +24 (26 voturi)    
      Sa nu uitam (Marţi, 11 martie 2014, 23:46)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui mache

      Si sa nu uitam - e si prost. Nu-l jignesc, il citez pe Ciuvica.
    • +26 (28 voturi)    
      Faptul că acuză pe altcineva de slugărnicie... (Marţi, 11 martie 2014, 23:47)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui mache

      ...arată că nici inteligența nu-l dă afară din casă.
    • +26 (28 voturi)    
      Daca v-ati face si voi de ras (Marţi, 11 martie 2014, 23:55)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui mache

      ca Plesu ati merita platiti....asa insa ramaneti sclavi obraznici ai infractorului turnator.
  • +25 (27 voturi)    
    vorba veche (Marţi, 11 martie 2014, 23:26)

    Vuck [utilizator]

    Prostul daca nu-i fudul parca ne e prost destul.
    Mugur Ciuvica, acest purice al culturii romane.
  • +31 (33 voturi)    
    Vai de capul lor (Marţi, 11 martie 2014, 23:28)

    codo [utilizator]

    Jenantii astia nu realizez a ca tocmai ei sunt prototipul slugii? Si inca a unui turnator care va lua si el drumul puscariei cat de curand.
  • +27 (31 voturi)    
    Pastore (Marţi, 11 martie 2014, 23:55)

    nano2k [utilizator]

    Tu esti o sluga obraznica. Greu de ales intre tine si tine, asa cum e greu sa-i deosebesti multiplele personalitati macabre ale plagiatorului.
  • +24 (28 voturi)    
    Hotnews (Miercuri, 12 martie 2014, 0:31)

    RazTaz [utilizator]

    Si voi, la Hotnews, cum credeti ca e gestul vostru de a scrie despre ce a zis Gadea, doar de dragul de a atrage trafic?

    Daca ati avea etica, ati ignora complet tot ce tine de groapa aia de rahat care e televiziunea lui Voiculescu.

    Dupa cum stie toata lumea, nu exista publicitate "negativa". Nu exista m-am uitat la Gadea doar ca sa ma enervez. Sau doar ..de curiozitate.

    Te-ai uitat.

    Asa si cu subiectul asta. Cine da doi bani pe ce a zis alde Gadea?

    Daca ai simt etic in tine, nu te uiti la ei. Si ii ingropi in ignorare. Si nu le dai rating tau, consideratia ta, comentariile tale.

    Ca urmare, voi, la Hotnews, acum castigati bani.

    Va simtiti impacati moral?

    Cum ar fi ziua in care Gadea si ai lui, ar ramane singuri?. Nu s-ar mai uita nimeni la ei. Ar da cu dejectii in cine vor ei si noua, tuturor, ne-ar pasa tot atat de mult cat ne pasa de faptul ca muncitorii din Camobdia au salarii de mizerie?
    • -9 (17 voturi)    
      Ziua in care Gadea si ai lui ar ramane singuri (Miercuri, 12 martie 2014, 6:43)

      Tristul [utilizator] i-a raspuns lui RazTaz

      Asteapta ziua aceea. Insa cand va veni, daca va veni, sa fii f sigur ca acelasi lucru se va intampla si cu Hotnews. Cu intreaga noastra media care, din motive mai mult sau mai putin cunoscute, se lupta orbeste cu sine. Echidistanta - vorba in vant. Obiectul muncii s-a pierdut! Sper ca germenii jurnalismului, care inca exista pe ici pe colo, sa reinvie o presa adevarata. Curajul exista, inteligenta de asemenea. Chiar si la Hotnews.
  • +23 (25 voturi)    
    Dacă aş avea de ales... (Miercuri, 12 martie 2014, 1:01)

    felis_tigris [utilizator]

    L-aș alege pe Pleșu, evident, cu toate bunele şi relele sale.
    Gâdea nu are nici bune, nici rele, el are doar o singură direcție: cea dictată de la centrul de comandă, și-ar înfiera și părinții dacă i s-ar cere asta.
  • +12 (16 voturi)    
    nu e adevarat! (Miercuri, 12 martie 2014, 8:11)

    cimpoesu [utilizator]

    Nu pot sa cred ca niste neica nimeni au ajuns sa vorbeasca asa despre Andrei Plesu. Astia nu meritau atentia unui om de talia dlui Plesu. Aici se potriveste o zicala romaneasca : daca te amesteci in laturi, te mananca porcii.
    • +1 (1 vot)    
      Lupta pt mai bine (Joi, 13 martie 2014, 20:43)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui cimpoesu

      nu se duce numai in turnul de files...dimpotriva!
  • +17 (17 voturi)    
    /// (Miercuri, 12 martie 2014, 9:30)

    Sorrows [utilizator]

    gadea, ciuvica, ursu etc vorbind despre Andrei Plesu. Suprarealist.
  • +15 (15 voturi)    
    pai ma Gadea (Miercuri, 12 martie 2014, 9:45)

    Gobelin [utilizator]

    nici nu e nevoie sa alegem , ca tu esti si sluga si obraznicatura in acelasi timp.
  • +16 (16 voturi)    
    Aceisti ratati (Miercuri, 12 martie 2014, 11:20)

    Bogdan_100 [utilizator]

    umani si profesionali (gadea isi cumpara premii pentru a dovedi ca este ziarist dar nu este in stare decat sa tina predici izolat in studiou; ciuvica nu e in stare sa aiba un serviciu normal si traieste, ca bianca dragusanu, din emisiuni tv de tip manea) nu merita sa fie comentati alaturi de valori intelectuale ale Romaniei. A pune, chiar pe moment, in acelasi plan valorile si deseurile societatii e o mare greseala si poate crea o confuzie de valori in generatiile noi. Consecinte: Romania devine o tara de mana a doua de unde valorile pleca si unde hotia si siretenia guverneaza.
  • +12 (14 voturi)    
    acum am inteles (Miercuri, 12 martie 2014, 11:29)

    Xorciser [utilizator]

    Asta e stilul "crestin" al predicatorului Gadea.

    Asadar 80% din populatia Romaniei ar trebui sa fie profund rusinata si dezgustata ca e "sluga" lui Dumnezeu, o parte chiar in secta pe care o promoveaza Dl Gadea.

    PS: Plesu a facut niste stagii pe la Paltinis pe langa Noica, in conditii care numai de "sluga" nu pot fi numite.
  • -1 (1 vot)    
    pai... (Miercuri, 12 martie 2014, 12:26)

    incomod2 [utilizator]

    Cum se pot interpreta scrisorile astea:
    http://cititordeproza.ning.com/group/cesedezbateinrepublicacititordeproza/forum/topics/scrisorile-lui-andrei-plesu
    Stiu, a trecut ceva vreme, dar omu era destul de matur pe vremea aia... :)
    • +1 (1 vot)    
      Asa, si? (Joi, 13 martie 2014, 20:49)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui incomod2

      Care-i treaba?

      Acopera cu injurii si venin vreo valoare nationala asa cum fac limacsi pe care-i adulezi?
  • +5 (9 voturi)    
    Imposibil (Miercuri, 12 martie 2014, 13:53)

    ellen88 [utilizator]

    Sa rationalizezi ca exista asemenea creaturi. Incerc sa refuz sa accept ca exista o petitie pentru eliberarea lui Gica Popescu, o "valoare" nationala, un "ambasador" cu renume, dar aceste nimicuri, aceste loaze ///, cu un vocabular limitat de fetisurile anti-Basescu, il jignesc pe Andrei Plesu. Acesti mercenari, slugi platite din bani furati, acesti propagandisti care inoata in calomnie, sunt vocea poporului? Sunt ce asculta atata populatie din Romania si de peste hotare? Aceste lepre neobosite in cautarea lor pentru "dreptate". Aceeasi dreptate care nu o sa-i loveasca pe ei in fata, pentru ca e dreptate subiectiva.
    Da, Gadea, ai dreptul la exprimare, dar nu ai dreptul la calomnie. Ii spui lingaului aluia de Ciuvica sa nu-l jigneasca pe Plesu, tocmai tu loaza nefericita? Au englezii o vorba mare: pot calling the kettle black. Hai, ca nu te cheama Cacarau, intelegi engleza de baza. ///
  • -11 (15 voturi)    
    . (Miercuri, 12 martie 2014, 14:24)

    sandra.renetova [utilizator]

    Plesu e sluba basista cu acte. Jongleaza inca de pe vremea comunismului! Sare din barca-n barca dupa cum ii convine. Are dreptate Gadea.
    • +5 (5 voturi)    
      Iar Iliescu, Nastase si Ponta (Miercuri, 12 martie 2014, 22:10)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui sandra.renetova

      nu au avut nici o tangenta cu Partidul Comunist si vor binele poporului...Domnilor, sa nu amagim: pana in '89, ori erai cu puterea, ori erai la beci...cam asa se pune problema...Gadea, ar trebui sa se comporte ca un jurnalist si sa verifice o tampenie din cel putin 3 surse inainte de a deschide gura...Dar e tanar, inocent si nu cunoaste principii de baza ale jurnalismului...Respectele mele, tovarasi!:)
  • -8 (12 voturi)    
    !!! (Miercuri, 12 martie 2014, 17:30)

    Raluca.H [utilizator]

    Pleșu a renunțat de mult la imparțialitate, s-a lăsat cumpărat de către portocalii de multa vreme.
    • +1 (1 vot)    
      Mami vezi ca ti se arde BORSU`! (Joi, 13 martie 2014, 20:53)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Raluca.H

      Sau blinelele...whatever.
  • +3 (3 voturi)    
    Cred ca (Miercuri, 12 martie 2014, 22:06)

    Milka Man [utilizator]

    acum Gadea si Ciuvica isi freaca mainile de bucurie ca au facut rating si isi vor primi osul si luna asta...Evident ca ii doare undeva de comentariile de pe Hotnews.ro si de pe alte site-uri...La urma urmei, la ei se uita o tara intreaga, nu-i asa? Daca-i circ, circ sa fie!!! O sa fie interesant cand o sa-i puna Voiculescu sa se scuipe intre ei in direct:-p Promit sa ma uit si eu...Pana atunci, NG este mai interesant...
  • +3 (3 voturi)    
    Nu ca zic, da'vreau sa spun: (Joi, 13 martie 2014, 6:21)

    TudorPadure [anonim]

    Maestre Andrei Plesu,

    acelasi respect,
    aceeasi pretuire

    aceiasi ...nenorociti,
    aceleasi otrepe
  • 0 (0 voturi)    
    S (Vineri, 14 martie 2014, 3:28)

    clsoffice [utilizator]

    m-am saturat de acest gadea maimutoi si ciuvica sau ciovica cum il cheama.doi pupinc.... sefi la antena/////,dar e ca in faza cu nebunii care nu-si recunosc niciodata boala afirmand ca cei di jurul lor sunt nebuni.doi subliminari care nu fac decat sa otraveasca opinia publica romaneasca in directia dorita de sefii antenelor.
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Duminică, 16 martie 2014, 21:21)

    Raluca.H [utilizator]

    Pleșu a inceput cu un astfel de limbaj, acum sa îndure ceea ce a inceput.