Victor Ponta, catre ministrul Apelor: Tu ce faci fa, Doina, aicea? Aveai chef de niste inundatii?

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 23 aprilie 2014, 2:04 Revista Presei | Subiectele Zilei

Victor Ponta si Doina Pana
Foto: Captura YouTube
Premierul Victor Ponta a interpelat-o cu apelativul "fa" pe ministrul Apelor, Doina Pana, in timp ce vizitau cu barca penumatica localitatile inundate din judetul Teleorman.

"Tu ce faci, fa, Doina, aicea? Aveai chef de niste inundatii?", a intrebat-o Victor Ponta pe Doina Pana, care tocmai se urca in barca.

"Pai nu aveam chef, dar...", a raspuns Doina Pana, potrivit imaginilor video difuzate de Stirile ProTV.

In dialogul cu satenii, un localnic intreaba: "Ce facem pana se construieste digul?", la care Victor Ponta raspunde: "Crezi ca pot sa opresc eu ploaia sau o opresti tu?'

Imaginile pot fi vazute aici.



La un moment dat, primul ministru se adreseaza ziaristilor: "Stati cu camerele, ca ma intorc imediat, ho!".























44570 vizualizari

  • +51 (57 voturi)    
    fals (Miercuri, 23 aprilie 2014, 2:10)

    liviusmaximus [utilizator]

    Nu cred fa daciano ca barbatu'tau se coboara atat de mult pt cateva voturi...e o facatura. Sau o fi deochiat ? Ca frumos mai e in geaca aia de la tovarasu' iliescu...
    • +9 (11 voturi)    
      geaca de hidrolog (Miercuri, 23 aprilie 2014, 9:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

      si Liber cugetator in devenire !
  • +64 (66 voturi)    
    Asta e nivelui oricarui dottore pe lumea asta (Miercuri, 23 aprilie 2014, 2:16)

    Wanheda [utilizator]

    si Michi Maus nu face exceptie. Limbaj colorat de golanas de scara de bloc, propozitii scurte presarate cu interjectii si onomatopee.
    Inca odata, cum a ajuns asta premier?
    • +45 (47 voturi)    
      Da' de remarcat si faptul.. (Miercuri, 23 aprilie 2014, 5:29)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      ..ca doamna Ministru nu este deranjata de felul in care i se adreseaza Poanta, ca la piata. Probabil ca se simte bine. Daca era mama cred ca-i tragea si una peste ochi.

      Iti spun eu cum a ajuns asta premier: uita-te la comentariul aluia ce vede "progres". Si nu orice "progres", ci unul "enorm". Uita-te si cum gandeste: "autorul articolului vrea sa-l puna in lumina proasta pe Poanta". Nu Poanta se pune singur in lumina proasta, ci autorul articolului. Ei, cam asa a ajuns asta PM.
  • +51 (53 voturi)    
    cata nesimtire (Miercuri, 23 aprilie 2014, 2:18)

    un_comentator [utilizator]

    Nenorocitul asta de dragnea nu o facut un dig de la inundatiile din 2005 (9 ani!) la el in judet dar lui ii trebuie autostrada catre nicaieri. Si interesant ca niciun sinistrat nu ii reproseaza asta.

    Pacat ca nu au trecut apele si pe la guvern.
    • +35 (37 voturi)    
      eh (Miercuri, 23 aprilie 2014, 4:28)

      I [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      totusi a fost un om care a protestat. Macar atat. Eu le-as fi rasturnat barca. Ori ati venit la munca ori inapoi la Bucuresti!
    • +18 (20 voturi)    
      . (Miercuri, 23 aprilie 2014, 8:23)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      Nu protesteaza pentru ca le e frica sa nu-i lase balta de tot. Cine stie cati au asigurarile alea "obligatorii".
  • +45 (47 voturi)    
    astia isi merita.. (Miercuri, 23 aprilie 2014, 2:27)

    exilatul [utilizator]

    soarta..sa lasi un escroc plagiator sa ti intre in curte....intr o barca impins de jandarmi...iar ma apuca greata...
    • +4 (6 voturi)    
      Din pacate (Miercuri, 23 aprilie 2014, 17:45)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      acesti oameni nu stiu ce inseamna cuvantul <<Plagiat >> si ca sunt excroci amindoi nici atat ! Pe acesti oameni ii cumperi cu ujn kil. de zahar si fasole.......
  • -49 (57 voturi)    
    acesta (Miercuri, 23 aprilie 2014, 3:44)

    evoque [utilizator]

    "fa" face parte din apelativele limbii romane, oricum este un progres enorm de la mult, mult mai clasicul "tiganca împuțită" care este de rang prezidential.
    Pentru autorul articolului, doamna sau domn RM, daca tot vreți sa puteți intr-o lumină proasta premierul, deși sunt convinsa ca din punct de vedere deontologic nu este așa, cautati mai cu atenție, așa este slăbuț. :))
    • +46 (48 voturi)    
      Se putea sa nu apara.. (Miercuri, 23 aprilie 2014, 5:13)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ...aparatorul hotilor si scursurilor? Da, "fa" face parte din apelativele limbii romane. "Tiganca" si "Imputita" fac parte din vocabularul limbii romane.

      Si intr-adevar, este un "progres" enorm de la expresia "tigaca imputita", spusa unei "ziariste" intr-un moment tensionat, intr-un cadru privat (e ca si cum eu ti-as pune microfon in casa si ti-as publica toate injuraturile pe care le scoti zilnic prin gurita ta), la apelativul "fa", spus in public, in fata televiziunilor si adresat unui Ministru, unei femei mult mai invarsta decat PM.. Este .. un progres in ochii lui nea evoque, pentru care "fa" este apelativul cu care isi striga mamica. In public.

      Cat priveste "indemnul " la adresa autorului acestui articol, acelasi .. specimen care a facut indemnul poate sa dea o cautare pe net si sa vada ca acesta intamplare este "subiectul zilei" in aproape toata presa care nu este controlata inca de PSD-isti.

      Dar omu' a ramas cu parantezele, punctele.. se amuza de unul singur de tampeniile pe care le emite in "spatiu". Asa alegator, asa PM si hoti in parlament avem. Ei cica au vrut sa scape de Basescu, pe care il vad mitocan, mincinos, hot etc.. si l-au ales pe Poanta. Dupa care incep si-l spala si-l curata, doar-doar se poate vedea ceva bun la el. Poanta = progresul. Asta e mintea "romanului".
      • +28 (30 voturi)    
        Progres! (Miercuri, 23 aprilie 2014, 7:57)

        karula [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Chiar este un progres! de la :" ba animalule" adresat de Iliescu..la "fa"...ne-a ametit evolutia.
        • +1 (5 voturi)    
          corectie (Miercuri, 23 aprilie 2014, 11:49)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui karula

          Poate am memorie scurta, da' nu era "Mai animalule!" ?
      • +18 (20 voturi)    
        /// (Miercuri, 23 aprilie 2014, 9:35)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Nu este ''nea'' evoque, este o ea.
        este ''tzatza'' evoque.
    • +24 (30 voturi)    
      evident (Miercuri, 23 aprilie 2014, 6:51)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      chiar ma intrebam cand o sa vina vreun cercopitec sa spuna ceva despre "tiganca imputita", adica sa compare discutiile PRIVATE ale lui basescu cu nevasta-sa cu maniera de a se adresa a unui PM cu un ministru femeie mai in varsta decat el.
      • -7 (15 voturi)    
        Privat (Miercuri, 23 aprilie 2014, 8:44)

        miss saloane [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Ce-i drept. Asa cum cadrul era privat, tot asa era si telefonul, tot privat. Seful statului a luat un telefon privat al cuiva. Da, just, moment de nervi, absolut, dar tot privat era.

        Am fost demult la o conferinta; Mugur Isarescu avea o prezentare si calculatorul de prezentari era foarte vechi si mi-a spus: "eu vreau sa tin prezentarea de pe acel calculator" si mi-a aratat calculatorul cu degetul (unul nou - nout) si i-am spus si eu: "acel calculator este al meu, privat, si nu vi-l dau".

        Deci: nu-i mai scoateti pe unii mai albi decat pe altii. Clasa noastra politica este toate o apa si un pamant.
        • -2 (4 voturi)    
          Corect. (Miercuri, 23 aprilie 2014, 13:07)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

          Just nepermis si a platit pentru asta. Totusi, Totusi, comparatia aici era intre "tiganca imputita" si "fa", nu era intre "a luat telefonul" si "fa"

          Singurul albit aici este Poanta.
        • +7 (7 voturi)    
          o apa sh'un pamant (Miercuri, 23 aprilie 2014, 13:27)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui miss saloane

          deci, asa fiind, banuiesc ca dama s'a si bucurat pentru bagare in seama.
          ca unul este primul copilot zburator al natziei !

          la cta, von mazare s'a dat cu zmaul, la beiu, dottore s'a dat in barci. nu singur !
          cu fa doino si ba liviu !
          adevart...pasti rosu.

          sper ca, dupa intai de mai, nu se vor mai da cu nimic, ci vor da niscai declaratii pe la dna.
          la multi ani baieti !
      • +6 (6 voturi)    
        evoque (Miercuri, 23 aprilie 2014, 13:48)

        FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        evoque este un postac pesedist ///. Chiar, cat i-o fi tariful, si l-a actualizat sau presteaza la cursul vechi ?
    • +10 (12 voturi)    
      daca ii spunea dottore (Miercuri, 23 aprilie 2014, 9:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      mamei tale erai banuiesc foarte Incantat !
    • +19 (21 voturi)    
      /// (Miercuri, 23 aprilie 2014, 9:34)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Deci ''fa'' evoque, esti o ea, am tot crezut ca esti un el.
      Acum m-am prins , sa-i zic asa. Este idolul tau ca barbat, de-aia sari in apararea derbedeului tot timpul. Hala idol, halal personaj esti si tu.
      Dar nu-i nimic ''fa'', asta este. Poate tie ca femeie, iti place, esti obisnuita sa fi interpelata astfel.
      Bravo ''fa''.
    • +12 (14 voturi)    
      "fa" evoque, (Miercuri, 23 aprilie 2014, 10:21)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Daca tie ti se pare normal si firesc ca la nivelul guvernului Romaniei un prim ministru sa se adreseze in acest fel unor subalterni, ministri si totodata colegi de echipa, inseamna ca n-ai toate tiglele pe casa!
      Daca eu ti-as raspunde la comentarii pe forumurile HN cu acest apelativ sau daca m-as adresa mamei tale in felul asta, s-ar putea sa te superi!
      Daca eu ca sef m-as adresa colegelor sau subalternelor mele cu "fa", chiar si femeii de servici, as fi dat afara in secunda doi!

      Mai grav este insa altceva: din lipsa de reactie a doamnei ministru rezulta ca in sedintele de guvern si in cele de partid asemenea limbaj este folosit frecvent de catre palgiatorul Ponta, a devenit o obisnuinta pentru toti subalternii acestuia. Asta arata cam ce derbedeu a ajuns sa conduca tara asta!

      PS: daca tot ne-ai dezvaluit ca esti femeie si daca tot ai marturisit ca nu te deranjeaza apelativul "fa", ba chiar iti face o deosebita placere, te anunt ca de acum incolo toate raspunsurile mele la comentariile tale vor incepe cu formularea "fa, evoque"!
      • +7 (7 voturi)    
        fa evoque (Miercuri, 23 aprilie 2014, 13:49)

        FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

        Asta e buna, subscriu si eu. Fa, evoque, hai fa la interes, fa evoque.
    • +3 (3 voturi)    
      Fa evoque (Miercuri, 23 aprilie 2014, 19:37)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Vezi ca s-a schimbat directia: Ponta spune ca n-a spus niciodata "fa" si este sustinut de doamna Ministru in aceasta declaratie.
      Cu alte cuvinte trebuie sa spui ca nu am auzit bine, inregistrarea este deformata, deastea.
  • +18 (20 voturi)    
    Voi i-ati pus, voi sa-i dati jos, (Miercuri, 23 aprilie 2014, 3:57)

    andreesanu [utilizator]

    Sa ramie citi am botezat eu in palament !!! si un guvern din citi am cununat ,abia atunci are veleat tara.
    Cu sleahtelele astea de derbedei de pungasi de maidanezi se duce tara de ripa.
  • +22 (24 voturi)    
    în fața camerelor (Miercuri, 23 aprilie 2014, 3:58)

    slashroot [utilizator]

    Dacă nea ăsta (față de care am din ce în ce mai puțin respect) nu se poate cenzura nici când e ProTV-ul de față, ce pretenții să am de la el ca om de stat? Care o fi prestația lui când conduce o țară (pentru Antenişti: da, Guvernul conduce țara), dacă în public și într-un context dificil e atât de vulgar?
  • +21 (23 voturi)    
    nu le pasa (Miercuri, 23 aprilie 2014, 4:24)

    marz [utilizator]

    Au iesit sa nu zica lumea ca nu ii intereseaza, dar de fapt nu le pasa, cum nu i-a pasat lui ponta nici cand era in restaurant si a fost accidentul din Apuseni sau cand era la baschet si drumurile erau blocate. Doar că atunci credea ca nu va stii nimeni.
    Acum probabil ca nici nu aveau chef de munca sau de stat la birou si au organizat o excursie.
  • +17 (19 voturi)    
    PonTABULA ,pelican cu gusa mare, bate apa-n piua (Miercuri, 23 aprilie 2014, 5:58)

    Plagarus [utilizator]

    Specialiştii în comunicare ar spune, poate, că politicienii români (altminteri, bucşiţi de consilieri de imagine) nu ştiu să comunice în condiţii de criză. Dar mi se pare prea complicat să apelăm la asemenea savantlâcuri când vorbim despre nişte politicieni înfundaţi în mediocritate şi şmecherie. Cred că “se solidarizează” pentru că n-au încotro (fiind legaţi pe dedesubt unii de alţii de fire invizibile) şi pentru că s-au obişnuit cu ideea că “merge şi-aşa”, e suficient să apari la televiziunile prietene şi poporul va înghiţi găluşcă după găluşcă, aşa cum a făcut-o până acum
    " Doctorul " habar nu are ce-i aia guvernare dar la cat poate el intelege , tot Basescu poarta vinile ca nu-l lasa sa se zbenguie dupa pofta inimii sale.
    Anti-basismul e o boala, ar putea fi usor asociata sindromului Munchausen...bolnavul/bolnava mimeaza simptome imaginare, mincinoase, exagereaza o simptomatologie reala, adesea autoprovocata, altereaza probele de laborator, etc. ....adica Basescu trebuie sa fi bagat apa prin Teleorman si ala e aproape rece si unii inca il vad dusmanul principal. ???
  • +16 (18 voturi)    
    din pacate (Miercuri, 23 aprilie 2014, 8:12)

    Anti A1 A2 A3 si A4 [utilizator]

    Din pacate pentru noi acest specimen, impreuna cu ceilalti din barca, a fost votat la vremea respectiva de majoritatea locuitorilor, probabil inclusiv de cei inundati acum. Iar ca PM a fost numit chiar de Basescu, nu de altcineva. Avem mereu impresia ca alegem, dar alegem din ce scursuri ne propun ei. Fiecare popor are conducatorii pe care si-i merita...
  • +19 (21 voturi)    
    ce "taran" (Miercuri, 23 aprilie 2014, 8:26)

    Captain Obvious [utilizator]

    Viorel, iti lipseau semintele
    • +9 (11 voturi)    
      le a consumat cu Dragnea dupa... (Miercuri, 23 aprilie 2014, 9:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      cu gandul ce vor face cu 15 mil..pe un dig...ce gluma Buna !
  • +11 (13 voturi)    
    daca mai stai... (Miercuri, 23 aprilie 2014, 8:49)

    pita [utilizator]

    mult p.m. cred ca ne imbraci pe toti in salopete , spune drept e imprumutata, sau e cadou de la nepotii lui MAO !
  • -16 (20 voturi)    
    atentie (Miercuri, 23 aprilie 2014, 9:08)

    demaGOGU [utilizator]

    "fa" este folosit in mod curent in Teleorman ( in sudul extrem al Romaniei, in general) si nu are nicio conotatie peiorativa!

    o singura referinta: cantecul "fa, dadica" al Floarei Calota originara din Beuca, TR( zona inundata, btw)

    stanga+dreapta caviar impreuna cu bobos/hipsterii bu-curesteni sunt la ani-lumina de Romania reala
    • -8 (10 voturi)    
      AICI CRED (Miercuri, 23 aprilie 2014, 10:13)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ca hotmews asta care nu va iesi ca presadecat dupa basescu ...face o mare cretinatate
      nu cred ca a spus ..saua vb cam asa! cred ca se exagereaza! si oricumdecat mafiot mai bine roman neaos! sa lamurim! nu se dodamna cineva pt un cuvant! care ..comun totusi!
      • +6 (8 voturi)    
        Ponta e mafiot (Miercuri, 23 aprilie 2014, 12:00)

        Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui sabo

        Ponta facea trafic de influenta de la el din birou la comanda lui Duicu, daca asta nu-l face mafiot... De-asta s-a si mutat Ponta cu biroul la MApN, ca sa poata face trafic de influenta in voie. Stiu ca unii au zis ca Ponta s-a mutat la MApN de las ce e; si asta e posibil.
    • +7 (9 voturi)    
      /// (Miercuri, 23 aprilie 2014, 10:47)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Bati campii ''bre'' . Sa folosesc alt apelativ placut auzului electoratului vostru.
      Gogule-gogule, ce mai sareai in sus /// daca era Base in locul derbedeului.
      Asa-i ???
      Dar cum este doar terche-berghea de pm, trebuie sa-l aperi.
      Te intelegem.
    • +8 (10 voturi)    
      Nu (Miercuri, 23 aprilie 2014, 11:33)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Tu esti la ani lumina de bunul simt si de o Romanie moderna, civilizata. Si imi dau seama de asta pentru ca ai folosit sintagma "Romania reala" - asta e exact punctul de vedere al P$D-ului care crede ca toti romanii sunt nescoliti si deconectati de la ce se intampla in jurul lor, P$D-ul crede ca romanii sunt o piedica in calea inavutirii politrucilor de stanga si de-asta Romania are atatea probleme, din cauza stapanilor tai P$D-isti.
    • +8 (8 voturi)    
      Corecta observatia! (Miercuri, 23 aprilie 2014, 13:13)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Deci daca se ducea intr-un zona ..populata cu tigani, Poanta i se adresa doamnei Ministru cu "tiganca imputita", ii tragea un cap in gura si-i fura banii. E simplu, in gandirea incalcita" a lu' fa nea gogu: te adresezi persoanei de langa tine in functie de mediul in care te afli. Daca se afla in Anglia, probabil Poanta ii spunea "My Lady".

      Este o ... observatie cat se poate de inteligenta pentru un sustinator uselist.
    • +2 (2 voturi)    
      Fa demaGOGU (Miercuri, 23 aprilie 2014, 19:39)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Dupa cum i-am atras atentia si lui Evoque:
      Ponta a spus ca nu i-a spus niciodata "fa" doamnei ministru.
      Ce dreaq ma? Ati primit instructiuni gresite? Fuga la partid sa luati foaia corecta.
  • +16 (18 voturi)    
    ponta..un golan (Miercuri, 23 aprilie 2014, 9:48)

    akillies [utilizator]

    evoque, agent kgb, vorbitor de limba romana, pregatit pt. a provoca dezbinare in randul romanilor..
    orice roman cu 7 ani de-acasa stie ca ponta a fost nesimtit in acest episod..
  • -10 (12 voturi)    
    psd (Miercuri, 23 aprilie 2014, 11:12)

    CiutaRazvan Ionut [anonim]

    Dupa ce a preluat de la Basescu modul cameleonic de a face politica, dupa ce s-a aliat cu Oprea si Hunor, partenerii fideli ai lui Basescu, dupa ce a numit impreuna cu presedintele procurori si si-au impartit sferele de influenta din justitie, iata ca in incercarea disperat de a ajunge la Cotroceni, Ponta apreluat de la Basescu si felul de a se exprima. Dupa 10 ani in care Basescu a intoxicat spatiul public cu apelative jignitoare, Romania are nevoie de un presedinte care sa-i respecte pe romani.
  • +6 (6 voturi)    
    Jignitor (Miercuri, 23 aprilie 2014, 15:15)

    DramFlav [utilizator]

    Ponta daca nu erau acei pompieri pe care sa ii umileasca sunt convins ca ar fi luat 2-3 copii la impins barca. Rusinos limbajul dar sa nu mai vorbesc de acest gest de nesimtire !!!
  • +4 (4 voturi)    
    "În curte nu mai aveți apă..." (Joi, 24 aprilie 2014, 2:00)

    Mihail_AD [utilizator]

    Păi ce faceți, dom'le?
    Ori facem inundație, ori nu mai facem!
  • +1 (1 vot)    
    plangere penala impotriva lui PONTA (Joi, 24 aprilie 2014, 13:42)

    misa2002_2006 [utilizator]

    oameni buni trebuie sa facem o plangere penala impotriva prim-ministrului, care nu stie cum sa vorbeasca..jigneste presedintele in dorinta lui de a arata lumii ca acela e vinovat de toate ce se intampla in tara asta, foloseste vocabular de tara, cotat fiind prim-ministru..este obraznic si nu se dezice de la nimic pentru a-si atinge telurile lui si ale baronilor!
    sa facem o plangere penala si sa o semnam cu totii!
    ca el a dat primul cu pixul pe plangerea lui Firea, de parca el era cel in cauza, sau cel putin judecatorul care decidea gravitatea faptelor.
    nu trebuie sa mai lasam acesti bufoni sa isi bata joc de natie! AJUNGE! am suferit destul! de ce nu iesiti in strada???