Digi24: Un tanc romanesc participa la exercitii militare in Germania. Bizonul romanesc a invins in lupta Abrams-ul americanilor

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 26 mai 2014, 22:53 Revista Presei | Subiectele Zilei

TR-85M1 Bizonul la parada
Foto: Wikipedia
Pentru prima oara dupa cel de-al doilea Razboi Mondial, o masinarie romaneasca de razboi a iesit din tara, pentru a participa la un exercitiu militar din Germania, la care participa 14 state. Abrams si Bizonul: cel mai puternic tanc din lume fata in fata cu cel romanesc. "Am plecat putin cu emotii, cu emotia romanului ca altii sunt mai buni, dar nu a fost asa. Alaltaieri, camarazii mei cu sase tancuri au doborat opt Abrams-uri din 11. Am vorbit cu un american care era vadit iritat", a declarat un militar roman pentru Digi 24.

Pentru prima oara dupa cel de-al doilea Razboi Mondial, o masinarie romaneasca de razboi a iesit din tara, pentru a participa la un exercitiu militar din Germania, la care participa 14 state. Abrams si Bizonul: cel mai puternic tanc din lume fata in fata cu cel romanesc. Militarii romani admit ca au avut emotii. Stiau insa ca se pot baza pe Bizon. "Am plecat putin cu emotii, cu emotia romanului ca altii sunt mai buni, dar nu a fost asa. Alaltaieri, camarazii mei cu sase tancuri au doborat opt Abrams-uri din 11. Am vorbit cu un american care era vadit iritat", spune un militar roman pentru Digi 24.

Bizonul romanesc, lung de 10 metri si greu de 50 de tone s-a strecurat agil prin padurile din Hohenfles, Germania, cel mai mare loc de antrenament pentru militarii din Europa. Tancurile romanesti, modernizate in perioada anilor 1995-2000, participa pentru prima data la un exercitiu multinational intr-un poligon din strainatate. In acest moment, soldatii simuleaza un atac asupra unui sat aflat la doi kilometri distanta. citeste integral pe digi24.ro

Tancul TR-85 (Tanc Romanesc Model 1985) este un tanc principal de lupta proiectat in Romania, bazat pe sasiul tancului TR-77-580 (succesorul romanesc al lui T-55). Varianta modernizata a acestui tanc, TR-85M1 "Bizonul", este compatibila cu standardele NATO.























22733 vizualizari

  • -6 (24 voturi)    
    da sigur...parca il citati pe Ponta (Luni, 26 mai 2014, 23:01)

    lucadd [utilizator]

    "Bizonul romanesc a invins in lupta Abrams-ul americanilor"
    Chiar credeti tot ce se spune adica o tehnica de anii 60-70 din era sovietica a batut un tank din anii 2000 de productie americana

    Bun atunci si vaca face oua si gaina fata pui
    • +2 (8 voturi)    
      mi-e lene sa verific wikipedia (Luni, 26 mai 2014, 23:23)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      dar parca si m1 e din 70. si parca nu se mai fabrica din 90, doar se canibalizeaza tancuri defecte pentru piese de schimb. si are o turbina de avion, e probabil vizibil de pe orbita cu optica moderna.

      toate tancurile se bazeaza pe modele vechi, mai putin parca leclerc.
      • +1 (3 voturi)    
        bine sa las sa visati (Marţi, 27 mai 2014, 12:20)

        lucadd [utilizator] i-a raspuns lui giigi

        Se pare ca sunteti si mari experti militari si "mandri ca sunteti romani", dar trebuie sa va hotarati ce sunteti pentru ca sunt cam incompatibile starile astea doua.

        Cateva precizari totusi pentru cei care nu sunt gogomani care confunda o traditie militara cu o fabrica de fier vechi care copiaza licente si schimba vopseaua de pe produse ca se le numeasca de productie proprie
        asa cam cum face Romarm

        Tancul model 1985 aka Bizonul este doar un proiect dezvoltat al modelului TR-77 si asta derivat din T-54/55 adica tehnica din anii 50 carpita.

        Ea este bineinteles modernizata cu niste elemente de ochire, ghidaz, senilatie, armament si propulsie -- dar daca nu ar avea ar fi un T-54/55 produs in al doilea razboi mondial.

        Abrahams M1 este un tanc proiectat la sfarsitul anilor 80. Adica nu este un model derivat din dracu si masa ci un proiect nou care raspundea in principal noului armament produs in timpul razboiului rece.

        Nu inseamna sa fii antiroman sau proamericam sa faci o analiza obiectiva a traditiei in tehnica (aia nu produc tancuri de 30 de ani) si traditiei umane (aia nu au o armata profesionita de 10 ani) precum si a realitatii posibile pe campul de lupta.

        Ce au facut acolo a fost o joaca de adulti...
        dar am vazut ca si Ponta recent a declarat ca nu decoreaza mai multe personalitati pentru ca sunt antiromani...o luati razna cu sentimentul asta penibil...adica sa nu mai ai libertatea sa spui obiectiv ce gandesti doar pentru ca ar exista o masa amorfa spalata pe creier ca ea ar fi buricul pamantului?

        Curaj
    • +8 (12 voturi)    
      nu e chiar asa (Luni, 26 mai 2014, 23:27)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      e posibil, nu stim ce scenariu a fost, daca scenariul a fost unul in care avantajele tancului american sa nu fie puse in valoare atunci lupta a fost de la egal la egal sau chiar invers. cand spui ca un tanc e superior altui tanc ca si atunci cand spui ca un om e superior altui om e greu sa spui ca din absolut toate punctele de vedere, in anumite situatii e posibil ca lucrurile sa fie nu chiar asa cum te-ai astepta.
    • +6 (10 voturi)    
      minte oare? (Luni, 26 mai 2014, 23:31)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      Minte oare militarul? Nu știu de ce sunt în stare cele două tancuri însă cu siguranță contează și pe cine pui înăuntru și ce ambiții are.
    • +1 (5 voturi)    
      sa nu facem confuzie..... (Marţi, 27 mai 2014, 7:40)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      ...intre un exercitiu si realitate.
      La exercitiu sunt luate in seama tactica si strategia dar acestea nu garanteaza forta si calitatea armamentului.
      Daca reusesti sa incercuiesti "inamicul", desigur esti in avantaj dar asta nu inseamna ca si castigi lupta.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu inteleg de ce ne place sa ne defaimam armata.. (Marţi, 27 mai 2014, 9:54)

      SanduMihai [anonim] i-a raspuns lui lucadd

      Domnu lucadd,

      asa scurt, AK-47 e tehnica din anii 40. Si inca e folosit. Si al dracu, tot sovietic e. Nu tot ce e 'vechi' e prost si nu tot ce e 'nou' e bun. La fel cu si tot ce e 'sovietic' e prost si vezi doamne ce fac americanii e beton armat. Ne-am invatat prost ca vezi doamne 'daca n-aveau calculatoare pe vremea aia faceau lucruri proaste'. Sau invers, pentru ca azi avem calculatoare performante si lucrurile pe care le producem / inventam sint de mii de ori mai bune decit chestii facute in trecut. Greseala. Conteaza geniul celui care proiecteaza/inventeaza un lucru. O rigla de calcul in mina cui trebuie face de mii de ori mai mult decit un calculator. La fel si un abac. Ca sa nu discutam ca un tanc in mina unei echipe care stie sa il manuiasca si stie sa foloseasca si altceva in avantaj (teren de ex.) poate invinge un 'tanc performant' condus de o echipa care nu si-a folosit toate avantajele.
    • -1 (3 voturi)    
      NENEA HOTNEWS ! (Marţi, 27 mai 2014, 11:10)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      Seamănă cam tare cu lozinca (mult blamată chiar pe acest site) ”Mîndri că sîntem români !”

      NU VI SE PARE ?
  • 0 (16 voturi)    
    pf (Luni, 26 mai 2014, 23:06)

    Soljenitin [utilizator]

    Asta e ca bancul ala cu cele trei tancuri ale Somaliei...
  • +7 (9 voturi)    
    Interesant rezultat. (Luni, 26 mai 2014, 23:22)

    taro [utilizator]

    In cazul asta un tanc mai mic si agil poate are avantajul prin paduri si teren accidentat. Nu stiu car ar fi fost rezultatul daca exercitiul era prin camp deschis sau in desert.

    Tancurile din ziua de azi sunt o combinatie de protectie si viteza. Nu mai sunt bunker pe senile ca si Tiger in al doilea razboi mondial. Au mult blindaj in fata unde trebuie si pe laturi nu mai au prea mult ca altfel nu se mai misca de pe loc.

    Poti sa ai multa armura in fata daca te loveste adversarul in lateral.
  • -3 (15 voturi)    
    Alarma (Marţi, 27 mai 2014, 0:09)

    marius112 [utilizator]

    Ne.a plecat singurul tanc din tara.Deja nu ma mai simt in siguranta. Bine ca mai avem un avion si un vapor..ca altfel eram vulnerabili
  • +7 (11 voturi)    
    sunteţi bine spălaţi pe creier, prieteni (Marţi, 27 mai 2014, 0:20)

    popescu_dtru [utilizator]

    chiar nu puteţi crede că, măcar la anumite manevre, o maşinărie românească poare să fie mai bună ca alta?
  • +3 (5 voturi)    
    te apuca rasul. (Marţi, 27 mai 2014, 0:26)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Chiar sunt curios daca si generatia Leopard1/2, Challenger si Merkava bat Abrams M1A?(cat? 1,2,3 sau 4?).
    • 0 (0 voturi)    
      Nu toate dar foarte posibil majoritatea (Marţi, 27 mai 2014, 19:05)

      Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      Leopard 1 nu mai e activ nicaieri in Europa, Leopard 2 sigur incepind cu versiunea A4;
      Challenger 1 nu mai e activ nicaieri, nici macar in Iran (ultimul utilizator), Challenger 2 l-ar face praf ; Merkava ar avea o sansa doar incepind cu versiunea III; Leclerc sigur incepind cu seria 2 .
      Apropo, toate aceste comparatii le-am facut la ultima versiune de Abrams - A2SEP.
  • +4 (6 voturi)    
    superioritate (Marţi, 27 mai 2014, 0:30)

    nimrod [utilizator]

    Ideea e că românii, la o adică, n-au decât alea şase tancuri foste T-55, în timp ce americanii au, la nevoie, de unsprezece ori câte unsprezece tancuri gata de luptă şi tot atâtea pe linia de montaj, acasă, başca avioanele cu care să le ducă unde e nevoie de ele. Altfel, frumoasă Bavaria, cealaltă Grădină a Maicii Domnului.
  • +3 (9 voturi)    
    I call bullshit (Marţi, 27 mai 2014, 0:53)

    Alelu [utilizator]

    Bizonicul romanesc cu al sau 100mm tun penetreaza cam 450 mm RHA in caz fericit si la distanta f mica.

    Sa imi explice domnu militare cum a penetrat el Abramsu, care are 1000-1500 mm RHA (echivalent, in functie de tipul proiectilului)?!

    I-au citit din directivele lui Oprea? Sau din doctoratul lui Pontica din Dabuleni?
    • +5 (5 voturi)    
      pai jucau si ei laser tag cu tancuri (Marţi, 27 mai 2014, 10:14)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Alelu

      Doar nu iti imaginezi ca trageau unii in altii cu munitie de razboi
  • +1 (11 voturi)    
    Gresit (Marţi, 27 mai 2014, 5:55)

    Patton [utilizator]

    Faptul ca Abrams este tanc american nu-l face automat "cel mai puternic tanc din lume". Mai lasati-o moarta cu exceptionalismul asta american.

    Va dau doar doua exemple care probabil l-ar bate la funduletul gol pe Abrams (si omit intentionat tancurile rusesti): Merkava IV (Israel) sau Leopard 2A6 (Germania)

    La o adica, ce experienta au americanii cu tancurile in confruntari directe?!? Eu nu-mi aduc aminte decat de Iraq 1 si Iraq 2, unde rezistenta a fost inexistenta.
  • +6 (6 voturi)    
    Hai . . . (Marţi, 27 mai 2014, 7:52)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . sa ii dam crezare vajnicului nostru tanchist pentru ca nu am fost acolo, dar eu am inteles foarte bine din ce a declarant ca a batut tancul american la abilitatea de a se strecura prin padure fiind mai usor. Dar si el(tanchistul nostru) sa imi dea dreptul de a pufni in ras. Si rad pentru ca eu am avut dea-face toata viata mea activa cu tanchisti romani si tancurile lor, Ori deviza lor de baza era ca senila sa se miste restul nu conteaza. In ce priveste starea tehnica a armamentului si a aparaturii de bord de zi si mai ales cea de noapte, vai de mama lor. Probabil si nu probabil, cele 6 tancuri romanesti au fost revizuite si para revizuite pentru a face fata exercitiului respective ca cele de acasa . . . . Iar tanchistul ce sa mai vorbim, un tip indolent in ce priveste pregatirea personala si cunoasterea pana la simbioza cu masina sa de lupta, obisnuit cu aceasta perioada de pace lunga care face si el un serviciu de dragul pensiei.
  • +2 (6 voturi)    
    ouch (Marţi, 27 mai 2014, 8:28)

    gechi [utilizator]

    gata, or belit-o americannii, punem bizonul pe ei.
  • +1 (5 voturi)    
    mizerabile comentarii (Marţi, 27 mai 2014, 12:16)

    SebastianToma [anonim]

    mizerabile comentarii. oricum ai da-o, nu e bine. bineinteles, cum sa facem noi romanii ceva [indiferent ca e bazat pe t55]. tre` sa ne inchinam licuriciului. haide, ba.

    si schizofrenicii iar il vad pe ponta pana si aici. concluzia e una: degeaba o fi tancul bun, vai de populatia pe care ar trebui sa o apere.
    • +3 (3 voturi)    
      schizofrenici sunteti voi (Marţi, 27 mai 2014, 13:44)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui SebastianToma

      care ii preluati mesajul fara macar sa va dati seama...adica trebuie sa evacuam discursul critic din gandire doar pentru ca i se pare cuiva ca este antiromanesc?
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo tanchistilor romani! (Marţi, 27 mai 2014, 15:35)

    AntipaterAntipatros [anonim]

    E clar! Mare parte dintre romani sunt masochisti, lipsiti de orice demnitate! Daca facem ceva bun, de ce am facut si cum am facut? Daca nu facem nimic, de ce nu am facut? In plus, foarte multi se pare ca au ramas captivi in retorica filmelor gen "Rambo", unde trupetele american e un zeu pe pamant, nimeni si nimic nefiind in stare sa-i stea in fata! Sentimentul de inferioritate se pare ca este intratabil pentru foarte multi dintre noi! Pacat! Daca asa ar fi gandit si stramosii nostri, demult dispaream din istorie!
    • -1 (1 vot)    
      Bai nene (Marţi, 27 mai 2014, 17:04)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui AntipaterAntipatros

      Bai nene! Nu te da tu la americani ca te rad astia de la Hotnews de pe fata internetului! Ai inteles?
  • +1 (1 vot)    
    laptele de vaca este de negru la culoare (Marţi, 27 mai 2014, 17:04)

    mbembe [utilizator]

    inca o dovada ca sugoii si pOstasii americani nu cred nici militarul roman care a facut praf americanul!
    orice sa faceti- sa injurati, sa calcati in picioare meritele unui roman, sa radeti de tehnica romaneasca dar nu uitati sa pupati in fund americanii!
    Bafta si spor la pupaturi "expertilor"
  • 0 (0 voturi)    
    well (Marţi, 27 mai 2014, 19:03)

    ATAT [utilizator]

    Nu exista nici un " Hohenfles" in Germania. Poate Hohen fels.
    "Masinarii de razboi" romanesti au mai iesit din tara, nu e prima data. In Afganistan si Iraq au fost TABuri.
    Daca un singur tanc a plecat la exercitii cum sa inteleg propozitia asta: "Alaltaieri, camarazii mei cu sase tancuri au doborat opt Abrams-uri din 11"?