VIDEO Preafericitul Ioachim Bacauanul, huiduit dupa ce a venit intr-un sat cu o limuzina Audi A8: Ia spagi! Ne sfideaza cu luxul asta

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 30 mai 2014, 13:05 Revista Presei | Subiectele Zilei

Revolta in satul Cernu
Foto: Captura YouTube
Preasfintitul Ioachim Bacauanul, episcopul vicar al Arhiepiscopiei Romanului si Bacaului, a fost huiduit si apostrofat vineri, dupa ce s-a deplasat la o inmormantare din satul Cernu cu o limuzina A8, scrie cotidianul local de stiri Inainte.eu. Satenii erau nemultumiti ca episcopul vrea sa le schimbe preotul si i-au reprosat acestuia ca a venit sa ia "spaga". In cele din urma, inaltele fete bisericesti au plecat din sat sub protectia politiei.

Oficial, episcopul a venit pentru o slujba la capataiul unei femei de 85 de ani, decedata in urma cu o zi, dar localnicii afirma ca Presfintitul ar fi dorit sa anunte intrega comunitate ca Irinel Andronache, preot la biserica din localitate de 13 ani, nu mai este duhovnicul localnicilor si ca in lacasul religios va urma sa slujeasca un alt preot, potrivit sursei citate.

"Noi nu avem nici ce manca, suntem niste oameni saraci. De unde are Ioachim atatia bani pentru o asemenea masina? Ia spagi! Ne sfideaza cu luxul asta!", i-a strigat o localnica in varsta de 68 de ani.

In urma cu doua luni, preotul Irinel Andronache a primit o hartie de la Arhiepiscopia Romanului si Bacaului prin care era instiintat ca nu va mai avea voie sa slujeasca, precizeaza inainte.eu.

"Nu mi s-a adus la cunostinta motivul pentru care trebuie sa parasesc aceasta biserica. Nu exista niciun argument pentru decizia inmanata de Arhiepiscopie. Vreau sa stiu si eu motivul pentru care trebuie sa plec, cu ce am deranjat", a declarat preotul.

Oamenii par sa il sustina: "De cand a venit in satul nostru, nu a stiut decat sa munceasca. El a refacut biserica si la orice ora aveam nevoie de el, preotul era prezent", "Este preotul nostru si nu va pleca niciodata de aici. Noi nu il lasam sa ne paraseasca. Nu primim pe nimeni in loc", "Un om corect! Foarte corect! Nu ne cerea bani, asa cum am auzit ca fac alti preoti. Intra cu smerenie si bun simt in casele noastre", "E un preot bun, cu har. Sa spuna Ioachim unde a gresit! De ce sa-l schimbe?".

Potrivit sursei citate, pe langa mai multe masini de lux inmatriculate pe Arhiepiscopie, Presfintitul detine pe numele sau personal, Ilie Giosanu, un jeep Dodge, un Wolkswagen Transporter si un Citroen Xantia.










Citeste mai multe despre   























24668 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    eh (Vineri, 30 mai 2014, 13:11)

    ampersand [utilizator]

    Omu' e Prefericit :D
    • +11 (11 voturi)    
      ... (Vineri, 30 mai 2014, 15:14)

      muzule [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ma gandesc serios sa-mi deschid o biserica...
      • +3 (3 voturi)    
        o sa ramai cu gindul (Vineri, 30 mai 2014, 21:42)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui muzule

        crezi ca-s prosti popii sa-ti dea liber la cascaval ??
      • 0 (0 voturi)    
        ha ha (Duminică, 1 iunie 2014, 0:32)

        I [utilizator] i-a raspuns lui muzule

        esti pe drumul cel bun. Printre metodele cele mai des intalnite prin care se imbogatesc oamenii in SUA este si asta: si-a deschis o biserica.
  • +13 (13 voturi)    
    ha ha (Vineri, 30 mai 2014, 13:11)

    Snitzelvienez [utilizator]

    stai sa vezi ,ca-s mana mana cu politicul..
    pe cei mai vehementi dintre localnici ii vor racola si ii vor face parlamentari..
  • +27 (27 voturi)    
    de unde si pina unde "Preasfintit" (Vineri, 30 mai 2014, 13:11)

    outside_the_wall [utilizator]

    e un cocalar interlop
    • +28 (28 voturi)    
      (Vineri, 30 mai 2014, 13:46)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      E sfidător sa vii cu mașina de 150.000 de Euro in fata unor oameni pentru care 100 de lei este o suma mare.
      Rușine sa va fie , BOR SRL!

      Iar poporul are ceea ce merita, Bacăul votează PSD la greu, tocmai aia care se fac ca guvernează și care cotizează la BOR SRL din greu.
      • +1 (1 vot)    
        eh (Duminică, 1 iunie 2014, 0:33)

        I [utilizator] i-a raspuns lui 404.8

        asa au ramas setati: pe religie si construit manastiri.
  • +35 (35 voturi)    
    Preașpăgarii (Vineri, 30 mai 2014, 13:24)

    CititorulComentator [utilizator]

    La ce mafie e în BOR, nu mă miră.

    Ce mă miră este prostia oamenilor, daca vrei sa te rogi la Dumnezeu nu-ți trebuie toată hoarda de preafericiți și biserici nenumărate.

    Credința e în sufletul omului și manifestată prin acțiunile din viața de zi cu zi în raport cu tine însuți cât și cu cei din jur.
    • +9 (9 voturi)    
      o concluzie de bun simt... (Vineri, 30 mai 2014, 14:08)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      insa ce fac prea-spagarii aia de acolo, nu e doar o ofensa la adresa prostimii (care cotizeaza de sute de ani la biserica) dar si la adresa colegilor lor, care chiar au un dar si o inclinare naturala catre d-zeu si care din putinul lor ii ajuta si pe aia mai oropsiti de soarta. Sunt sigur ca mai sunt si preoti decenti, carora li se face scarba de astfel de specimene.

      dar daca romanul de rand nu vrea sa se implice... normal, stam ca fraierii si ne mira ca s-a etalat ala cu audi a8. Pai daca nu facem nimic..

      un ateu
    • -7 (15 voturi)    
      stati usor nu va infierbantati (Vineri, 30 mai 2014, 15:04)

      SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      ar trebui mai multa decenta si ratiune cand sunt prezentate astfel de lucruri. Cei mai multi preoti sunt ok, si nu prezinta nimeni articole la ziar pt faptele lor de credinta. Cum apare cate un anticrist din asta in A8, cum sar hoardele de latratori impotriva intregii biserici. Dar asta nu e ceva nou, e de 2000 de ani and counting.

      Atentie! Oamenii nu sunt revoltati impotriva bisericii, ci fix impotriva acelui episcop. Ei nu vor sa renunte la biserica cum bateti toba aici, ci isi vor preotul lor pe care il apreciaza. Daca toata lumea ar proceda la fel acesti prea-nefericiti ar disparea de la sine. Dimpotriva, ei se inmultesc pe masura ce necredinta maselor creste.

      Cine spune ca nu e nevoie de biserica si preoti si ca-l ai pe Dumnezeu in suflet, spune minciuni, si dupa 2-3 fraze iti dai seama ca nu crede deloc in Dumnezeu, chiar daca mimeaza asta la inceput. Sigur ca Dumnezeu e peste tot, dar in biserica e sursa, izvorul.
      Vapori de apa sunt peste tot in atmosfera, si totusi, cand ti-e sete mergi la izvor ;)
      • +1 (3 voturi)    
        ce-a fost mai intai (Vineri, 30 mai 2014, 16:18)

        ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui SergiuAnghel000

        credinta in zei (in cazul de fata Dumnezeu) sau templul si "saracii" slujitori (in cazul de fata, BOR si popimea lafaindu-se-n lux)? Ce dilema, of of.
      • +3 (3 voturi)    
        Te inseli in ambele cazuri (Vineri, 30 mai 2014, 20:24)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui SergiuAnghel000

        1. Cand spui ca cei ca prea-multe masini ala sunt exceptia,ca cei mai multi preoti sunt ok. Nu a facut nimeni o statistica, de fapt, nu se poate face asa ceva, asa ca ce spui tu e mai mult cum ai vrea tu sa fie lucrurile, nu o informatie obiectiva.
        Dimpotriva, o scurta comparatie cu alte institutii ne arata ca nu doar numarul de cazuri de derapare de la norme DESCOPERITE ne arata sanatatea unei institutii, pentru ca, in functie de existenta sau puterea/sustinerea organismelor de control, e posibil ca acelea sa nu fie foarte multe.
        Ca exemplu, sunt multe mii de politicieni in tara, in diverse functii in aparatul de stat si/sau structuri de partid. Avand in vedere ca sunt mii, zecile de parlamentari / primari etc anchetati sunt un procent relativ mic. Dar faptul ca ei raman in partidele respective si in functii pana in ultimul moment etc. ne arata cat de extinsa e coruptia,
        2. Faptul ca doar cei care nu cred injura biserica - nu e adevarat. Eu nu cred, dar am intalnit oameni care au fost botezati si crescuti ca ortodoxi, nu au de gand sa se converteasca, cred in continuare in dumnezeu si care, totusi, injura biserica (mama mea e unul dintre ei),
        Ei cred, dar nu in maniera pe care tu o consideri corecta - din punctul tau de vedere, pot fi numiti eretici. Multi dintre ei inca se identifica drept ortodoxi, au de gand sa-si boteze copiii etc. (eu nu as face-o, de pilda, chiar nu cred in dumnezeu si nu o sa particip la nicio ceremonie, nici eu, nici viitorii mei copii (daca o sa am); si asta desi stiu ca as intra in conflict cu mama :D) .
        Asadar, ei cred in dumnezeu, sunt atasati de idea de ortodoxie, dar injura BOR SRL la greu. Din punctul lor de vedere, ei sunt adevaratii ortodoxi, iar BOR este o banda de hoti care au furat religia si indobitocesc oamenii cu ea, ca sa-i fure mai bine, impreuna cu politicienii.
  • +18 (20 voturi)    
    Of of (Vineri, 30 mai 2014, 13:24)

    _CK_ [utilizator]

    Poate ar trebui sa se trezeasca toti cei de la tara si sa vada cat fura bisericile. Poate toti ar trebui sa se trezeasca si sa vada ca bisericile nu au legatura cu credinta. Dumnezeu nu este gasit in Biserica si la Popi, ci in fiecare dintre noi. Biserica ar trebui desfiintata
  • +24 (24 voturi)    
    amin (Vineri, 30 mai 2014, 13:28)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    Aşa grait-a dumnezeu, inmultiti-va maşinile
  • +26 (26 voturi)    
    cam tarzii semnele reformei religioase in RO (Vineri, 30 mai 2014, 13:29)

    lucadd [utilizator]

    In vest Reforma asta a fost prin secolol 16 cu revolte populare si razboie religiose.

    Daca motivele azi nu mai sunt aceleasi pentru ca acum predica ortodoxa si biblia nu sunt in latina ci in romaneste, raman destule motive legate de apucaturile lumesti ale clerului.

    Dar vorba aia niciodata nu e prea tarziu sa se ridice prostimea contra luxului si coruptiei din Biserica ortodoxa.

    Auzi tu prostie crasa... sa te duci tu popa (indiferent de rangul bisericesc ) vorba aia facand parte dintr un ordin social care predica umilinta, cu Audi A8 la amarastenii din deal care nu au poate ce pune pe masa.

    Dar culmea prostiei este greu de atins trebuie multa desavarsire.
    • +5 (5 voturi)    
      Lasă că i-a reformat Securitatea (Vineri, 30 mai 2014, 15:15)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      din 47 pînă în 89. Ia făcut turnători pe toți înalții ierarhi. Daniel Ciobotea era așa un element de "încredere" pentru regim încît a fost trimis în misiune peste hotare în țările capitalismului putred și retrograd:
      - lector la Institul Ecumenic de la Bossey – Elveția (în perioada 1986-1988 fiind și director adjunct), fiind și profesor asociat la Geneva și Fribourg (Elveția). A participat la numeroase întruniri pentru promovarea ecumenismului peste hotare: al treilea Congres ortodox al Europei Occidentale de la Amiens, lângă Paris (1977), Colocviul despre Filioque de la Klingenthal Franța (1978 și 1979), Conferința studenților creștini de la Wellesley - S.U.A. (1979) și la Conferința ecumenică de la Cambridge Boston, S.U.A. (1979), ambele cu tema “Credința, știința, viitorul", Reuniunea ecumenică asupra spiritualității creștine de azi de la mănăstirea Valamo -Finlanda (1981), Reuniunea ecumenică "Iisus Hristos – Viața lumii" de la Niederaltaich - Germania (1982); Reuniunea ecumenică asupra rugăciunii pentru unitatea creștinilor de la Veneția (1982), a VI-a Adunare generală a Consiliului Ecumenic al Bisericilor de la Vancouver (1983) etc.
      Asta în perioada în care nici un absolvent de teologie nu visa să iasă din țară altundeva decât la institutele teologice din Moscova sau Leningrad.
  • +12 (12 voturi)    
    " Ia spagi! Ne sfideaza cu luxul asta!" (Vineri, 30 mai 2014, 13:30)

    thebblack [utilizator]

    nooo, nu mai ziceti... sigur?
  • +23 (27 voturi)    
    Nu zau? (Vineri, 30 mai 2014, 13:36)

    Andradda [utilizator]

    Azi protesteaza ca popa are limuzina, iar Dumnica viitoare , aceiasi protestatari se duc la slujba, cad in genunchi, fac 15 matanii si apoi se intrec unii pe altii in donatii catre biserica!
    - Cat ai dat?
    - Numa' 20 ca inca nu mi-a venit pensia.
    - Oooo, eu am dat 35 ca prea frumos a vorbit Parintele!
  • +13 (13 voturi)    
    cu un A8 oricine din satenii aia ar fi fericit (Vineri, 30 mai 2014, 13:40)

    mbembe [utilizator]

    ba chiar ar fi Preafericiti cu totii!
    • +3 (3 voturi)    
      Poate dac-ar (Vineri, 30 mai 2014, 17:30)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      socoti in cite damigene(sau butoaie)se poate transforma un Audi A8. Pentru ca in realitate n-ar putea nici macar sa ii faca schimbul de ulei la motor!
  • +25 (25 voturi)    
    babe (Vineri, 30 mai 2014, 13:40)

    nimrod [utilizator]

    Sincer, mă tăvălesc de râs. Dacă Ioachim Băcăoanul pierde sprijinul babelor bigote din Arhiepiscopie, pe care le cară de colo colo cu autocarul să-l ovaţioneze, e pierdut. Poa' să se urce în Audi şi s-o taie înapoi în Franţa. Păcat de prietenia cu Gheorghe Zamfir.
    Altfel, preoţi cu Audi, vorba poetului naţionale, câtă frunză, câtă iarbă... Fraieri românii, de nu se poate!
  • +9 (11 voturi)    
    pacat... (Vineri, 30 mai 2014, 13:50)

    Alalalt [utilizator]

    Criza asta de PR a BOR le va fi... crucea :) cu lucrurile astea "lumesti" gonesc oamenii din biserici
    cel putin generatiile tinere nu prea mai au chemare spre biserica, o sa ramana BOR fara credinciosi in 50 de ani. Toate bisericile astea noi, vom ajunge sa le inchidem cum fac de altfel si altii...

    http://www.gatestoneinstitute.org/2761/converting-churches-into-mosques
    • +3 (5 voturi)    
      nu-i problema... (Vineri, 30 mai 2014, 14:54)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Alalalt

      ...le facem muzee ale prostiei popolare.
      • +2 (2 voturi)    
        muzee, ai? (Vineri, 30 mai 2014, 21:20)

        hatru [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Ati auzit despre educatia religioasa in scoli? Popii de acum se ingrijesc ca si generatiile viitoare de popi sa manance o paine alba.
  • +7 (9 voturi)    
    smerenia unde e? (Vineri, 30 mai 2014, 14:08)

    vodatepes [utilizator]

    Acum 3 ani in urma biserica ortodoxa romana raporta un beneficiu net de 100 milioane de euro. Deci diferenta dintre venituri si cheltuieli este de 100 de milioane de euro. Acesta suma era necesara acum tot 3 ani in vederea finalizarii unui spital pentru copii din Bucuresti. Cat credeti ca a donat biserica ortodoxa romana pentru acel spital de copii? Zero lei si zero euro. Alo tov Daniel aici e poporul roman care te someaza sa incetezi sa inspiri spiritual de SRL in biserica. Veniti cu picioarele pe pamint. IIsus cand a fost printer muritorii nu a avut atatea podoabe si bijuterii cat au popi acum . Cruci din aur masiv, haine din material scumpe, acestea nu le a purtat Iisus din contra a fost smerit si a umblat modest imbracat. Tov Daniel daca nu opresti dezmatul acesta al bogatiei cand in Romania majoritatea traiesc da azi pe miine nu cred ca vei mai avea 70 % increderea in randul romanilor. Nu vedeti ca pe an ce trece increderea romanilor scade in biserica ortodoxa?
    • +4 (4 voturi)    
      smerenia? (Vineri, 30 mai 2014, 15:23)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      in portbagaj. toti 374 de litri.
    • +2 (2 voturi)    
      top firme (Vineri, 30 mai 2014, 15:51)

      boromir [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Imi aduc si eu aminte ca am vazut acum vreo 4-5 ani topul firmelor din jud. Iasi in functie de profit si Mitropolia Moldovei si Bucovinei era pe locul 4 :)
  • +11 (11 voturi)    
    Asa trebuie huiduiti sarlatanii (Vineri, 30 mai 2014, 14:15)

    Matrafirefox [utilizator]

    Cu banii pe care statul ii da Bisericii, hai sa construim scoli prin sate sau clinici, spitale, dispensare, ceva. Sau si mai bine, hai sa dam banii DNA-ului sa angajeze mai multi oameni sa-i curete mai repede pe corupti, asa vom economisi milioane de euro pierdute din cauza coruptiei.
  • +9 (9 voturi)    
    asta se intampla... (Vineri, 30 mai 2014, 14:23)

    liviu_ [utilizator]

    cand banii sunt neimpozabili...
    poti fura linistit si nu are fiscu ce sa-ti zica...
    minunata egalitate bor...
  • +8 (10 voturi)    
    Asteptam (Vineri, 30 mai 2014, 14:30)

    nano2k [utilizator]

    Asteptam demult desteptarea pulimii. Sper sa fie numai un inceput.
    • +6 (6 voturi)    
      dA (Vineri, 30 mai 2014, 14:52)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Pai daca locuitorii din satul asta din Moldova (unde stiti voi...) se desteapta.... sunt semne bune.
    • +4 (6 voturi)    
      nu-i "un inceput" (Vineri, 30 mai 2014, 14:55)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      e doar o scinteie care se va stinge de la sine. prostia e omniprezenta.
  • +2 (6 voturi)    
    mazeta si altii? (Vineri, 30 mai 2014, 14:40)

    ctrlm [utilizator]

    Si asta el al lui base? De ce nu comentați nimic?
    • -4 (6 voturi)    
      nu e a lui (Vineri, 30 mai 2014, 16:00)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui ctrlm

      Base ci e Base insusi.....
    • +3 (5 voturi)    
      Mazetăria (Sâmbătă, 31 mai 2014, 0:50)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui ctrlm

      Nu a fost plătită de BOR să posteze, că n-au bani...
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 31 mai 2014, 8:23)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Imi amintesc, acum circa patru ani, stând de vorbă cu starețul unei mănăstiri, la un moment dat, cu multă tristețe, mi-a zis:

    „Din nefericire, Biserica noastră, d-le, a eșuat. Cel puțin din punct de vedere administrativ.”

    Așa este. Biserica a eșuat și a părăsit, în mare parte, drumul stabilit ei de Iisus Hristos și apostolii Săi.

    Ea nu va puttea fi pusă pe Cale decât printr-o reformă profundă.

    Numai că acest lucru trebuie stabilit prin Lege și momentan, în România nu există nici o forță politică, care să se fi gândit la asta.

    Din punctul meu de vedere reformarea Bisericii este esențială, întrucât, vrem nu vrem, ea a avut, are și va avea mereu o contribuție însemnată la educația poporului.

    Ori în acest moment, această educație de tip spiritual (nu religios) este la pământ sau lipsește cu desăvârșire.

    Faptul că oameni ai Bisericii ajung în situații de tipul celei prezentate este foarte grav. Acest incident arată gradul de decădere actuală a Instituției numită Biserică în România.

    Și acest lucru, repet, este foarte, foarte grav. Din multe puncte de vedere, pe care însă nu le dezvolt aici. Nu aș avea spațiul necesar.
  • -1 (1 vot)    
    manipulare (Sâmbătă, 31 mai 2014, 12:28)

    escupresedinte [utilizator]

    Articolul dezinformeaza si manipuleaza. Iata cateva detalii de esenta:
    1. o parte din oameni erau revoltati pt ca a fost schimbat preotul din localitate, prins ca vindea lumanari si isi baga banii in buzunar, iar stirea e realizata invers, ca si cum oamenii ar huidui deranjati de masinile de lux. Fals
    2. masinile apartin institutiei, NU clerului si costa maxim 20.000 de euro. Sunt masinile corpului diplomatic, deoarece arhiereii au rang de secretar de stat.
    3. preotul schimbat a amutit multimile spre ceilalti preoti si va fi exclus, cu siguranta pt atitudine.
    4. erau doar cateva persoane care vociferau, probabil fanatici de-ai preotului exclus.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt.Biserica Ortodoxa Romana (Duminică, 1 iunie 2014, 17:27)

    soringusar [utilizator]

    Practicati SMERENIA ., IERTAREA , PROIECTELE SOCIALE .
    Sunt atatia orfani , oameni necajiti si batrani abandonati.
    Atunci enoriasii vor reveni cu drag si incredere la biserica.
    Nu deveniti mercantili.
    Va dau 2 exemple opuse din vestul tarii :
    -la Timisoara , episcopul numit de sus si nedorit de timisoreni a inlocuit treptele Catedralei , unde s-a murit in Decembrie 1989 .Noile trepte au costat 100.000 euro. Se aude la DNA ?
    -precedentul Patriarh sârb , acum răposat , Pavle se deplasa in Belgrad cu tramvaiul , in semn de respect pentru oamenii din popor.