Noul insarcinat cu afaceri al Ambasadei SUA la Bucuresti, despre OUG care permite migratia politica a alesilor locali: Nu am avut discutii cu partea romana dupa ce Ambasada SUA si-a facut publica pozitia/ Cea mai buna cale de urmat, o procedura parlamentara transparenta

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 2 septembrie 2014, 21:42 Revista Presei | Subiectele Zilei

Dean Thompson
Foto: Departamentul de Stat
Noul insarcinat cu afaceri al Ambasadei SUA la Bucuresti, Dean Thompson, a declarat intr-un interviu acordat gandul ca ingrijorarea partii americane fata de Ordonanta de urgenta care le permite alesilor locali sa-si schimbe partidul timp de 45 de zile nu tine de substanta actului legislativ ci mai degraba fata de procedura prin care aceasta a fost adoptata, aratand ca "ca o procedura parlamentara transparenta este cea mai buna cale de urmat cand vine vorba de schimbat legi". Intrebat daca autoritatile romanesti responsabile au oferit ambasadei explicatii dupa trimiterea pozitiei sale, Thompson a precizat nu a avut ulterior discutii cu partea romana.

"Cum am spus in declaratia noastra, inainte de miscarea facuta de Guvern, am avut discutii cu toate partiel implicate. Am discutat cu oameni din Guvern, am dicutat cu oameni din afara Guvernului, pe mai multe directii diferite. Si, repet, declaratia noastra nu a luat vreo pozitie pe substanta problemei de fata, referindu-se mai degraba la procedura si la faptul ca noi credem ca o procedura parlamentara transparenta este cea mai buna cale de urmat cand vine vorba de schimbat legi", a declarat Dean Thompson, intrebat daca a fost contactat de premierul Victor Ponta sau vicepremierul Liviu Dragnea cu privire la aceasta Ordonanta.

"Ulterior, nu am avut discutii cu nimeni despre asta",  a adaugat diplomatul american, drept raspuns la intrebarea daca i s-a explicat procedura de catre autoritatile romane dupa ce Ambasada SUA a transmis, saptamana trecuta, pozitia sa referitoare la OUG.

Intrebat de gandul cum isi explica lipsa de reactie a Guvernului, Dean Thompson a replicat, cu referire la ordonanta: "Aceasta este o decizie pe care Guvernul a luat-o pe baza propriilor calcule si a eforturilor sale de a face - imi imaginez - ceea ce crede ca trebuie facut".

Intrebat daca este anti-democratic sa schimbi regulile in timpul jocului, diplomatul american a reiterat faptul ca procedurile trebuie sa fie transparente.

"Nu cred ca este cazul sa incep sa comentez daca ceva este anti-democratic sau nu. Din nou, as reitera ca ce incercam sa facem cu Romania acum este sa cream situatia in care toate procedurile din sistem sunt transparente, deschise si pot fi intelese de toata lumea. In acest moment, Romania vrea sa isi creeze o imagine foarte puternica, in tara si in strainatate, drept un mediu sanatos de afaceri, un partener solid al NATO si al celorlalte institutii din care face parte. Astfel, in aceste institutii, exista anumite asteptari, idei despre cum ar trebui sa se procedeze in anumite situatii. La asta va munci Romania in continuare", a spus Thompson, citat de Mediafax.

Ordonanta de urgenta care le permite alesilor locali sa-si schimbe partidul timp de 45 de zile a fost publicata marti in Monitorul Oficial, dupa ce a fost aprobata de guvern in urma cu cinci zile.

Proiectul de act normativ a starnit reactii negative din partea Ambasadei SUA, a partidelor de Opozitie si a societatii civile.

Ambasada SUA arata intr-o declaratie remisa presei ca "suntem ingrijorati in legatura cu momentul ales" in privinta proiectului de OUG care permite migratia politica a alesilor locali. "Ne-am exprimat in trecut ingrijorarea privind legiferarea unor chestiuni complexe prin ordonante de urgenta", se mai arata in declaratia de presa a Ambasadei SUA.


Citeste mai multe despre   



















1247 vizualizari

  • -4 (14 voturi)    
    Au portar la guvern? (Marţi, 2 septembrie 2014, 21:45)

    newlook [utilizator]

    Au portar la guvern?

    Sa-l trimita la discutii cu acest Thompson...pare cam frustrat, saracul. Vor discuta de la egal la egal, cum se face intre parteneri !
    • +4 (6 voturi)    
      :)) (Marţi, 2 septembrie 2014, 22:51)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Ce discutii de la egal la egal poti sa ai cand il ai ca "partener" pe Samoila:

      S: Sezi, culcat, aport!!
      P: Woof, woof ;-)
      • +3 (3 voturi)    
        acuma depinde (Miercuri, 3 septembrie 2014, 0:55)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        de popor. In ce masura crede el, poporul ca totul se reduce la banii guvernului partidului stat. Si nici societati civile nu avem care sa miste si ele ceva acolo.Opozitia se va revolta!
  • -4 (8 voturi)    
    @ cenzorica (Marţi, 2 septembrie 2014, 21:53)

    newlook [utilizator]

    Nu inteleg de ce nu lasi sa treaca comentariul meu despre vizita lui Boc in China. Am spus ceva gresit cand am afirmat ca Boc al nostru s-a dus acolo sa urmareasca CNN din camera de hotel?
    Pe bune, inteleg ca cenzurezi opiniile, dar cenzurezi si memoria faptelor?
    • -3 (7 voturi)    
      / (Marţi, 2 septembrie 2014, 22:15)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Vezi ca ai comebntat despre vizita lui Boc la alt articol. Ca s-a uitat la CNN... esti bun.
      Ce a rezolvat Boc (din camera de hotel) in vizita aia: investiţiile de la hidrocentrala Tarniţa-Lăpuşteşti, Centura de Sud a Capitalei, podul de la Brăila, investiţiile de la Rovinari şi Turceni, aflate în fază de finalizare, şi un proiect stabilit cu prim-ministrul chinez.
      informeaza-te.
      • -1 (5 voturi)    
        Deci... (Marţi, 2 septembrie 2014, 23:19)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui uzu

        ...cu primul ministru chinez a vorbit prin telepatie, nu-i asa? Din camera de hotel?
      • +3 (7 voturi)    
        Pe bune ?? (Marţi, 2 septembrie 2014, 23:22)

        CICEROnescu [utilizator] i-a raspuns lui uzu

        1. Tarnita-Lapustesti nu are nici macar studiu de fezabilitate.
        2. Centura de sud - Care ? Acelasi drum pe o banda pe sens.
        3. Podul de la Braila ? Care Pod ? Singuele poduri peste Dunare sunt la Cernavoda si Vadu Oii.
        4. Rovinari - Turceni. Chinezii de la Huadian au bagat bani acolo in 2014, pe timpul lui Ponta.

        Tu te-ai informat sau vorbesti din auzite ?
  • +4 (8 voturi)    
    In 2009 tot prin OUG s-au taiat salarii (Marţi, 2 septembrie 2014, 22:07)

    CICEROnescu [utilizator]

    Nu imi aduc aminte ca Ambasada SUA sau oricare asistent de inlocuitor de atasat cu afaceri sa fi avut vre-o pozitie contra.
  • -1 (7 voturi)    
    newlook (Marţi, 2 septembrie 2014, 22:23)

    ctrlm [utilizator]

    al cui new look esti, maica? al mazetei, al lui Dumitrica? al lui Gustav?
    • +2 (6 voturi)    
      Al meu (Marţi, 2 septembrie 2014, 23:19)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ctrlm

      Alte nelamuriri?
    • 0 (0 voturi)    
      Adica rus vopsit (Miercuri, 3 septembrie 2014, 5:44)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui ctrlm

      Sa mai spui si matrafox...e pleonasm deja. Un mujic.
  • -3 (5 voturi)    
    Asta nu stie ce spune, (Miercuri, 3 septembrie 2014, 4:12)

    xrogo [utilizator]

    e numai un amarat de insarcinat cu afaceri,unde mama naibii e ambasadorul,asa tara de lumea a 3-a ne considera Marele Licurici,aliatul de suflet al Marelui Basescu?
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns: DA. (Miercuri, 3 septembrie 2014, 5:45)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Clar?
  • 0 (0 voturi)    
    Cate persoane importante curg din USA si (Miercuri, 3 septembrie 2014, 7:46)

    mbembe [utilizator]

    toate insarcinate ce ajung sa ne invete cum sa traim!
    Nu vad pe HN declaratia Ambasadei USA in legatura cu viitorul presedinte, dar declaratie „Ne aşteptăm ca viitorul preşedinte, indiferent cine va fi, să fie un prieten al Statelor Unite şi un susţinător al dialogului şi parteneriatului nostru strategic” nu ne da mari sperante, deci Ponta!
    Daca Ponta afirma cumva "iubăsc amărâca mă fratilor" atunci sa stiti ca USA e cu el si nimeni nu ne mai scapa!
    Cine e romanul pentru american? NIMENI!
    De cat timp Romania nu este "preafericita" de un ambasador american?
    Romania este un teritoriu pe care se se vor incrucisa şenilele americane cu cele rusesti atata timp cat presedintele/guvernul/parlamentul Romaniei asteapta sa-i fie citit viitorul de o insarcinata de peste ocean, de peste muntii Ural sau Himalaia!
    Cel putin chinezii nu au pretentii teritoriale si nici zone de interes strategic in romanica, deocamdata.
    Daca cineva are aluzii ca americanii sunt salvarea romaniei- nuuu, uitati!
    Nu uitati ca nemtii sunt mai mari aliati USA dar in timpul razboiului rece (primul) tot teritoriul RFG a fost plantat cu focoase nucleare subterane ca sa opreasca invazia "armadelor de tancuri" rusesti... si cine ar fi murit atiunci- normal ca toti germanii&militari rusii (vis etern american) si americanii doar ar fi castigat razboiul!
    Ei, uite ca ne vin iarasi doamne educatoare insarcinate de peste ocean sa ne invete, sa mai planteze cumva niste baze americane- ca nu suficiente rachete rusesti sunt indreptate spre fundul nostru!
    Ce castiga Romania daca "nucile nucleare" rusest sau americane sunt indreptate spre fundul nostru?
    Nimic!

    Deci sa ne pregatim sa mancam orez sec atunci cand vom pupa fundul american sub amenintarea şutului rusesc şi cu administratori straini in tara!
    Avand in vedere raspunsurile evazive ale Persoanei Insarcinate incep sa cred ca Ponta deja a declarat iubire USA si america e cu el, el e cu partidul comunist!
    Viitor luminos tovarasi! Traiasca PCR!
  • 0 (0 voturi)    
    Viorel ne baga-n zidul cel mare si rosu, ca-i doc (Miercuri, 3 septembrie 2014, 9:15)

    Plagarus [utilizator]

    Doct-torul WP a anunţat că Guvernul l'u Dorel Viorel va ceda pachetul majoritar de acţiuni la grupurile 3 şi 4 ale centralei nuclear-electrice de la Cernavodă acelui investitor care va asigura finanţarea proiectului de construcţie a celor două unităţi, arătând că este dispus la o astfel de decizie politică.
    Au fost cateva discutii chiar si in perioada guvernarii Boc, dar toate negocierile s-au blocat in momentul in care chinezii au incercat sa-si impuna conditiile. Una dintre ele, poate cea mai importanta, era utilizarea propriei tehnologii, nu cea candadiana (CANDU), agreata atat de autoritatile romane, cat si de Comisia Europeana.

    RO l'u PSD-elu va vinde Chinei vaci, porci şi cereale. Adică ceea ce vindea şi acum 100 de ani în Occident şi ceea ce dădea în barter în Europa de Est înainte de ‘90. Deocamdată România exportă în China produse agroalimentare de doar 1,2 mil. euro pe an
    .
    Urmeaza sa intre in scena Mirel cu al sau numar de delirium tremens, cu care ne-a obisnuit