Gandul: ANAF a secretizat recuperarea prejudiciului de 60 milioane euro din dosarul lui Dan Voiculescu

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 16:10 Revista Presei | Subiectele Zilei

Opinia publica nu va afla niciodata daca ANAF a recuperat pe deplin prejudiciul de 60 milioane euro din dosarul in care Dan Voiculescu a fost condamnat la zece ani de inchisoare pentru spalare de bani, scrie Gandul.info. Intr-un raspuns oficial la cererea cotidianului, ANAF sustine ca aceasta procedura este secretizata, astfel ca cetatenii obisnuiti nu au voie sa afle daca suma cu care Voiculescu a pagubit statul va fi recuperata.

Gandul a formulat o cerere in baza legii 544/2001 privind accesul la informatii de interes public, in care solicitam ca ANAF sa explice cum decurge procedura de recuperare a prejudiciului din dosarul lui Dan Voiculescu.

Curtea de Apel a stabilit ca statul trebuie sa recupereze 60 de milioane de euro de la Dan Voiculescu si a dispus sechestru pe o serie de bunuri, precum cladirile in care functioneaza Antena 3, Antena Tv Group sau GRIVCO.

"In consecinta, in cererea noastra, am solicitat ANAF sa explice daca, spre exemplu, a incheiat contracte cu aceste entitati pentru inchirierea sediilor care acum au intrat in proprietatea statului. De asemenea, am solicitat sa ni se spuna daca au fost demarate procedurile de evacuare a societatilor care ocupa aceste sedii apartinand statului", scrie Gandul.

In replica, ANAF a transmis intr-un raspuns oficial ca toate aceste detalii sunt secrete, astfel ca presa si opinia publica nu au dreptul sa le afle. "Totodata, cu privire la furnizarea de informatii, altele decat cele publicate pe site-ul ANAF, mentionam ca, potrivit art. 11 alin. (2) din O.G. nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare si pct. 11.1 din H.G. nr. 1050/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonantei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala acestea sunt supuse", se arata in raspunsul ANAF.























9678 vizualizari

  • +65 (65 voturi)    
    Cat se poate de clar ca nu se va recupera (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 16:15)

    ciubex [utilizator]

    Este cat se poate de clar ca o asemenea suma nu va putea fi recuperata niciodata.
    Doar noi prostii platim impozite si taxe la stat.
    Cei care trag tepe nu platesc nimic.
    • -1 (1 vot)    
      O chestie utila ar fi fost sa publice.. (Duminică, 2 noiembrie 2014, 6:44)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui ciubex

      ...in copie raspusul ANAF, procedura obisnuita a Gandului cu alte ocazii. Ultimele ore de campanie?...
      "...astfel că cetăţenii obişnuiţi nu au voie să afle dacă suma cu care Voiculescu a păgubit statul va fi recuperată." - scrie Gandul. Chiar asa scrie in raspunsul ANAF? "...nu au voie..."! Mai sa fie! Citind postarile de mai jos inteleg ce ar putea insemna "spalatul pe creier"... Aloha!
      "Opinia publică nu va afla niciodată dacă ANAF a recuperat pe deplin prejudiciul..." "..nu va afla niciodată..." Atunci ramaneti aici! O sa aflu eu si-o sa va spun si voua...
  • +55 (55 voturi)    
    cine a secretizat? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 16:34)

    stefan2008 [utilizator]

    Sa il dea Monica Macovei in tribunal pentru abuz in serviciu.
  • +55 (55 voturi)    
    daca (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 16:36)

    soloman [utilizator]

    daca va iesi ponta presedinte mai repede aflam cine l-a impuscat pe Kennedy decat daca s-a recuperat prejudiciul."daca"
  • +11 (29 voturi)    
    Un motiv in plus pentru *ulime (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 16:37)

    Bazil [utilizator]

    Ponta presedinte
  • +38 (38 voturi)    
    Ori se infrupta hienele di averea Varanului (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 16:58)

    Wanheda [utilizator]

    ori Soparla Uriasa isi pregateste o revenire triumfala.
    • +38 (40 voturi)    
      Nu se infrupta nici o hiena.. (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:03)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Ii lasa banii varanului. Daca ar fi luat 1 leut de la el, iti dai seama ce-ar fi fost la latrine? Tonta ar fi fost mancat cu fulgi cu tot.
      • +4 (4 voturi)    
        Cica Ghiță controlează firma care numără voturile (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 22:31)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        la alegerile prezidenţiale. http://www.realitatea.net/
  • +47 (49 voturi)    
    ia repede o greva fiscala generala (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 16:59)

    ouyang [utilizator]

    pana se recupereaza toti banii datorati de hoti dovediti si condamnati. cat timp mai platim ca niste boi taxele incompetentilor?
    • +6 (6 voturi)    
      Acesta este adevarul si marea problema: (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 20:09)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Din banii oamenilor cinstiti sunt platiti niste incompetenti care habar nu au pe ce lume traiesc.
      ...
      Mai tineti minte ce spunea bunicuta despre CtrlC/CtrlV cand a ajuns PM? Ca nu stie, ca e tanar si mai face greseli; acum ca are sanse sa ajunga presedinte zicea la fel, e tanar dar invata...
      Da ma, IDIOT,ule da' o face pe banii amaratilor de romani, pe taxele muncii lor.
      Cobai am fost pe vremea comunistilor si se pare ca nu ne'a fost invatatura de minte.
      Stiti ce ma uluieste cel mai mult?
      Faptul ca am rude care au pretentia ca sunt educate (facultate, cursuri...) si argumenteaza la el: este tanar de aia face greseli.
      Greseli cand vorbeste mintind si cand minte vorbind.
      Sa ma mai mir de unul de la tara care, daca'i spune primarul cu cine sa voteze, o face cum i se spune pentru ca el chiar crede ca daca do'n primar a zis asa, asa trebuie sa fie bine!
      Un dobitoc a fost si Brucan, cand a spus ca ne trebuie 20 de ani sa invatam democratia... Ne trebuie 100, si clar ca generatia mea (eu ma apropii de 60) nu o mai prinde.
      ///
  • +54 (54 voturi)    
    adica banii nostrii s-au secretizat? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 17:02)

    dadan [utilizator]

    ce kkt e asta? cum adica se secretizeaza averea statului a poporului - eu unul sunt interesat sa stiu ca bunul public, adica al meu si al celorlalti cetateni se intoarce din ograda infractorilor in bune conditii in folosul statului. e o mizerie ce se intampla aici, adica varanul se obisnuieste el cu gandul pushcariei insa vad ca trage sfori sa ramana cu furaciunea... astia fura si din pushcarie, mizerabilii, azi maine se apuca de metoda accidentul... ANAF sa nu uite ca nu lucreaza in slujba Grivco ci in slujba cetatenilor... DNA fiti pe faza...
    • +3 (3 voturi)    
      sa vedem proiectul de buget ;) (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:16)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      Acela TREBUIE sa fie facut public - ca doar nu l-or secretiza si pe el :P
      Iar acolo... undeva, la "venituri"... trebuie sa apara "recuperari prejudiciu"... samd... >:)

      Sau... nu... >:)
    • +3 (3 voturi)    
      cred ca glumesti (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 19:19)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      Romania inca e condusa de secu
    • +8 (8 voturi)    
      Niște bandiți ! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 20:18)

      DelMa [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      Nu se poate așa ceva. Adică, banul public este trecut la secret pentru ca noi să nu știm ce fac guvernanți/ANAF cu el. Mare măgărie ! Noi să plătim ca proștii și ei să fure. Să ieșim în stradă ! Să le arătam cum gândim, la vot !
  • +8 (10 voturi)    
    Parol mon cher... (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:30)

    atamanu66 [utilizator]

    Asta cu " secretizarea " e o treaba foarte buna. Sa moara mamitzica mongolului...Luni, am sa depun si eu o cerere de secretizare a datoriilor mele catre " fisc " si sa dea mama dracului sa intereseze pe cineva, ce si cum platesc....." Mandru ca sunt roman si ca mi-a venit ideea aceasta ".....
  • +1 (3 voturi)    
    Cainii latra, (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:36)

    xrogo [utilizator]

    caravana trece,cine pricepe bine,cine nu,aloha si n-am cuvinte.
  • +5 (5 voturi)    
    Din ordinul cui ? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:38)

    MarinPuscas [utilizator]

    Anti Ponta , Anti PSD.
    PSD = MAFIA
  • +3 (3 voturi)    
    Nu-i nimic. Un ONG poate cere in instanta (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:45)

    Maniu [utilizator]

    sau putem pune presiune pe Piratment sa desecretizeze!
  • +5 (5 voturi)    
    votați ortodoxul (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:46)

    timp tamp [utilizator]

    Ponta mai face o pomană după Rompetrol și Lukoil, votați-l și ne lasă în cu..ul gol
  • +5 (5 voturi)    
    Pomana (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:47)

    NikosGalis [utilizator]

    Probabil plagiatorul șef s-a gindif ca săracul varanul ramine fără avere si vor trimite in strada (lăsa fără servici) latrinele si fiind un om cu frica de Dumnezeu (vezi pomenile la popi) a zis sa treca de la el. Vaide noi...
    Sa auzim numai de bine!
  • +4 (4 voturi)    
    Banii Varanului = averea diavolului /2014=1990 (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:53)

    Plagarus [utilizator]

    PEAT MARWICK THORNE: “PROIECT 13 CRESCENT” experţii canadieni de la KPMG PeatMarwick Thorne – Toronto,au fost trimişi acasă, fără a-şi încheia misiunea, de Guvernul condus de Petre Roman.
    Jurnalistul Linden Mc Intyre, aflat la Bucureşti, realiza documentarul “Evil’s Fortune / Contractul Sub-Rosa/Secret româno-canadian”. Filmul a fost difuzat de CBS în 1991, cu toate că acelaşi Guvern Petre Roman încercase prin instanţă să obţină interzicerea difuzării.
    Jorg Kistler, avocat elveţian: “Noi am găsit documente referitoare la nişte conturi în Basel, urmând ca ei să ceară oficial o anchetă, dar niciodată nu au iniţiat o astfel de cerere”.
    Linden Mc Intyre: “Au prezentat măcar vreun motiv, o scuză oficială?”
    Jorg Kistler: “Nimic, pur şi simplu nu au trimis informaţia necesară iniţierei anchetei.”

    Linden Mc Intyre: “Iniţial, guvernul PIETRE Roman a creat un comitet birocratic şi l-a investit cu toate puterile extraordinare executive pentru a descoperi banii lui Ceauşescu. Apoi, au transformat comitetul respectiv într-o comisie guvernamentală oficială, cu birouri într-o vilă ce aparţinea armatei. În mod curios, zelul de a găsi banii Ceauşeştilor s-a veştejit, investigatorii iniţiali abordând alte aspecte, iar cei care i-au angajat cu atâta entuziasm sfiindu-se să mai abordeze subiectul.”
    CRESCENT-ul avea ramificatii in Atena si Viena, unde avea reprezentante oficiale. Cea mai puternica reprezentanta era insa cea de la Bucuresti, condusa de Voiculescu, in calitate de director general. In anii ’84 – ’89, surse avizate arata ca cel care dirija la varf afacerile CRESCENT era un anume John Edgington, care isi facea veacul la Viena.
    Cei care l-au cunoscut pe Marin Ceausescu spun ca acesta l-a cautat cu disperare, in ultimele momente ale vietii sale, pe John Edgington, dar nu a reusit sa-l gaseasca,
    Marin Ceausescu, fostul sef al Reprezentantei Comerciale a Romaniei in Austria, fratele ex-dictatorului, a fost vazut, cateva ore inainte de a se sinucide, in localitatea Eisenstadt,
  • +6 (6 voturi)    
    Waw e Super! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:53)

    Ceauceau [utilizator]

    Excelent. deci inca o invatura de minte: (eu am copilarit, am invatat in Romania si nu mai prea am chef sa muncesc aici...) In Romania cine nu are bani sau nu are relatii sau nu se trage dintr-o familie buna pusa la punct are sanse foarte mari sa fie luat de prost de societatea asta ciudata...
    • 0 (0 voturi)    
      Familie "buna" (Duminică, 2 noiembrie 2014, 11:45)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Ceauceau

      vreti sa ziceti: adica neamurili ( :) ) de securisti, activisti... ca doar nu va referiti la boierimea moarta la Sighet si Canal.
  • +5 (5 voturi)    
    Mai are solzi Varanul ! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 19:01)

    Plagarus [utilizator]

    Eisenstadt, din Burgenland, unde se gasea sediul firmei CRESCENT COMMERCIAL MARITIME Ges Mbm,
    14 august 1990, s-a luat Hotararea de Guvern nr. 951 (publicata in M.O. nr 104 din 13.09.1990), act care prin care s-a decis infiintarea unei Comisii Guvernamentale care sa caute si sa recupereze conturile secrete ale Securitatii si familiei Ceausescu. Guvernul Romaniei a considerat ca “Averea Diavolului” poate fi gasita
    S-a constituit si o Comisie Guvernamentala cu misiunea declarata: descoperirea “Averii Diavolului”. Dintre insarcinarile acestei comisii, mentionam: – identificarea si localizarea fondurilor; – initierea procedurilor judiciare pentru recuperarea fondurilor; – investigarea, in limitele legii, a cazurilor de coruptie, abuz si frauda, care au facut posibila deturnarea fondurilor de catre sau in favoarea debitorilor. Primul presedinte al comisiei a fost Ion M. Anghel, trimis la nici doua luni dupa numire, ca ambasador in Olanda. Locul sau a fost preluat de actualul premier Mugur Isarescu, care nu se stie cand a renuntat la aceasta calitate, pentru ca din 1992 nu s-a mai auzit nimic despre activitatea acestei Comisii.
    PEAT MARWICH THORNE a fost impiedicata sa aiba acces la documentele din BRCE, de la SRI sau diverse ministere, invocandu-se secretul bancar si cel de stat. Prin astfel de metode, Guvernul Roman si Comisia lui Isarescu i-au trimis la plimbare pe canadieni, fara sa se fi recuperat un singur dolar din averea “mult cautata”.
    Depistarea averilor acumulate de firma CRESCENT, din afacerile purtate cu firmele Securitatii (ICE Dunarea, ICE Metalimportexport, ICE Vitrocim, Danubiana etc), estimate neoficial la circa 1,5 miliarde de dolari, se pot afla foarte lesne, daca institutiile abilitate i-ar lua la intrebari pe martorii afacerilor Varanului
  • +8 (8 voturi)    
    Abuz din partea ANAF (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 19:13)

    finutza [utilizator]

    Un singur exemplu: in Ordonanta 92 din 2003, la articolul 11, alineatul 2 (primul invocat in raspunsul dat celor de la Gandul), se spune ca informatiile fiscale pot fi transmise si "in alte cazuri prevazute de lege" (la punctul d). Ori, in cererea lor, cei de la Gandul au invocat tocmai o lege, cea cu nr.544 din 2001, care da posibilitatea obtinerii unor astfel de informatii.
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo baieti (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 20:02)

    EuInsumi [utilizator]

    Ne-ati secretizat banii! Ati facut-o si pe asta
  • +22 (22 voturi)    
    cum adica secretizat? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 20:11)

    cristi_an [utilizator]

    vreau sa stiu daca s-a recuperat prejudiciul!
    nu se poate secretiza dupa cum vrea muschiul inculpatului, hotului Felix!
    @Hotnews..se poate ridica in instanta o plangere pentru "secretizarea" aka furtul-continua?
    • +9 (9 voturi)    
      mai exista si legi ;) (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 21:08)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Una din ele zice ca NU se pot clasifica informatii decat din motive justificate ;)
      Foarte bine! sa intrebe cei de la Gandul CARE e justificarea pentru secretizarea informatiilor respective >:)

      Si in paralel: sa-i faca plangere administrativa persoanei care a semnat raspunsul! :P
  • +7 (7 voturi)    
    Secretizare sau tainuire (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 20:22)

    justin puscasu [utilizator]

    "Secretizarea" , adica ascunderea unor informatii care au legatura cu o fapta penala se numeste dupa caz, tainuire, compicitate, sau favorizarea infractorului.
    Cum isi permit nesimtitii astia sa ascunda niste informatii care sunt in mod evident de interes public?
  • +6 (6 voturi)    
    Dar pe Baciu Ion cu evaziunea (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 20:44)

    Nelu-SM [utilizator]

    Dar cand prinde cate un evazionist de ce apare pe toate site-urile ca a fost prins si ca s-a pus sechestru?

    Cum ar putea fi recuperat prejudiciul decat prin vanzare? Dar vanzare din cate stiu trebuie facuta prin licitatie. Cum, vor face licitatie secreta?
  • +13 (13 voturi)    
    NU! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 20:49)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Asta NU trebuie să rămână așa. ANAF, în cazul ăsta este suspect în a fi COMPLICE la delapidare.
    1. Dacă nu a recuperat să ne spună de ce că avea de unde.
    2. Dacă a recuperat să ne spună ce a făcut cu banii.

    D-lor de la ANAF. Nu sunt banii voștrii. Sunt banii STATULUI și vrem transparență.
  • +12 (12 voturi)    
    Vreau si eu (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 21:04)

    nano2k [utilizator]

    Cum trimit o cerere la ANAF pe aceasta tema?
    Ar trebui sa distribuiti modalitatea prin care am putea inunda ANAF-ul cu astfel de cereri!!!

    Nu se poate asa ceva!!!
  • +9 (9 voturi)    
    pe ce motiv?! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 21:50)

    liviu_ [utilizator]

    asta nu face decat sa ridice suspiciouni la adresa corectidundinii si coruptiei institutiilor statului.
    nu e nici un motiv pentru care sa se secretizeze asa ceva!
    una peste alta ... votati victor viorel ponta si vom avea parte de asa ceva multi ani de acum incolo... + nu grupuri mai mari de 4 oameni pe strada , cincinalu in 4 ani etc...
  • +5 (5 voturi)    
    popor de cacao !!! (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 21:58)

    vadin [utilizator]

    sincer nu ma mira deloc. suntem in mina burgheziei comuniste si se vede...
    cu cateva milioane de asistati social si cateva milioane de salariati pe salariul minim pe economie vrem democratie ???!!! niciodata !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    nici daca ne-ar trage-o in popou nu am iesi in strada !!!
    pentru 60 mil ai varanului va agitati ??? de ce nu ne agitam pentru vanzarea petromului ??? (contract secretizat fata de popor), de retrocedarea padurilor !!! (dupa 25 de ani abia acum se vorbeste ceva - mizilic), de imprumutul de 20 mld din 2010 (unde-s banii aia fratilor ???) de cele 400 mil lasate de guvern in 2013 kazahilor ???
    pt o taxa de cativa euro ungurii au si iesit in strada. si au castigat. noi ?????? nu numai ca stam aplecati sa ne-o traga, dar suntem in stare si sa ne intoarcem !!! si sa spunem ca-i buna !!! popor de sugative....
    are dreptate goga. popor bolnav de meningita morala..... suntem incurabili......si va fi si mai rau. asa se intampla cu natiile de curve si slugi !!!
  • +7 (9 voturi)    
    asta e un scuipat (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 22:21)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    de fapt nu e un scuipat, e DITAMAI FLEGMA in fata oamenilor cu bun simt, si rabdatori din tara asta.

    intrebare: daca unu pe strada iti trage un scuipat in fata, ce pateste?
  • +5 (5 voturi)    
    Pentru Nano si ceilalti (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 22:54)

    adrian88000 [utilizator]

    https://www.anaf.ro/anaf/internet/ANAF/info_anaf/Contacte/!ut/p/a1/hY_LDoIwEEW_xQVbOkAkjbv64hFi1ASFbkxJeBlsSanw-1bDQhPF2c3NObkziKIEUc76umSqFpw1z526F9_yXd_GdugF-y2Q1SGIjidsA1gaSDUAP4bAp4_JZql9vIvxSgeeM_oTwJ_-M6JTFd7aGYGJE0NEy0Zkr3dTwjMHl4jKvMhlLs271HGlVNstDDBgGAaTcVaYUhjwja9Ep1DyhqH2FidwnTd9RGYPmTNPzQ!!/dl5/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/
    In acet link gasesti toate posibilitatile de a te dresa cu un protest la ANAF,
    Cred ca ar trebui sa-i inundam cu proteste. Si apoi sa vedem cum continuam, in faza a doua.
    • +4 (4 voturi)    
      ok (Duminică, 2 noiembrie 2014, 8:10)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Hai sa si formulam cererea corect ca sa nu aiba ce comenta sau sa se ascunda in spatele vreunui cuvant posibil confuz.
  • +5 (5 voturi)    
    ANAF a secretizat recuperarea prejudiciului de 60 (Duminică, 2 noiembrie 2014, 5:51)

    PetcuSergiu [anonim]

    Se pare ca ANAF-ul se dovedeste a fi chiar mai servil decat alte institutii aflate la cheremul PSD-ului, iar in acest sens, institutiile romanesti i-si fac de lucru si consuma timp si resurse, din pricina unor subiecte ce sprijina sau protejeaza doar puterea.
    Cetatenii sunt doar o vac buna de muls!
  • +2 (2 voturi)    
    Foarte bine (Duminică, 2 noiembrie 2014, 11:22)

    feisbuk [utilizator]

    Si eu imi continui activitatea de faultare a asa zisului stat mafiot roman, secretizand cat pot de mult din activitatile mele fiscale. Nu doresc si nu cer bon fiscal, factura o iau doar atunci cand este si o garantie in joc, tigarile sunt netimbrate (contrabanda), etc.

    Motto-ul meu - cu cat mai putini bani pe mana lui Ponta, cu atat mai bine pentru aceasta tara.

    Calatoria continua!