Gandul, reportaj cu camera ascunsa printre primarii PSD: Pai ce, aia de pe suplimentara au venit singuri? Nu vin singuri//Eu vreau duminica sa am 150% prezenta la vot//El da si pachetele, dar dupa

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 14 noiembrie 2014, 10:57 Revista Presei | Subiectele Zilei

Radiografia turismului electoral in judetul Olt - Harta Interactiva
Foto: Hotnews
Gandul a realizat un reportaj incognito in patru comune din judetul Olt, in contextul votului masiv pe listele suplimentare la turul intai al alegerilor prezidentiale. Sub pretextul unei vizite de lucru a unui presupus raportor de la centru, patru primari din Olt au povestit cum vor actiona duminica la alegeri, scrie jurnalistul Attila Biro.

Unul a povestit ca are "un baiat" care a pregatit chiar si pachetele pentru alegatori. Un alt primar a spus ca va mobiliza toata comuna folosind masini mici, nu microbuze. Un alt primar a povestit cum a ajuns medicul din localitate sa fie chemat la Parchet pentru ca s-a inregistrat un numar mare de votanti la urna mobila. "Duminica avem oameni desemnati care se duc din casa in casa si ii cara, ii cara cu masinile", a relatat un primar.

De exemplu, judetul Olt nu este un centru universitar important si nici nu este unul dintre judetele turistice ale Romaniei. Cu toate acestea, 28.542 de voturi au fost inregistrate pe listele suplimentare. Asta inseamna 12,86% din totalul voturilor exprimate, peste media nationala de 10,08%.

Sub pretextul unei verificari de ultima ora din partea partidului, raportorul PSD Marian Penescu a vizitat ieri comunele Leleasca, Barasti, Topana si Fagetelu. Cu un cadou simbolic pentru primari, raportorul a verifcat starea de fapt inainte de alegeri. Raportorul le-a cerut primarilor sa spuna cum se pregatesc pentru ziua de duminca si pe ce cifre mizeaza. Fiecare dintre cei patru a raportat ca va folosi masini, lista suplimentara si urna mobila.

Urmareste pe Gandul.info reportajul cu camera ascunsa

Citeste si: HARTA INTERACTIVA Radiografia in detaliu a turismului electoral cu voturi pe lista suplimentara. Studiu de caz: judetul Olt
























8724 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Tune dracu-n ei de hoți!! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:07)

    eraZnus [utilizator]

    Cine fură azi un ou mâine fură un bou!
    • 0 (0 voturi)    
      cine azi fura un ou, (Duminică, 16 noiembrie 2014, 14:11)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui eraZnus

      miine va vota un bou.
  • +11 (13 voturi)    
    businesul anului : PUSCARII PARTICULARE (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:11)

    mnicku [utilizator]

    astia chiar nu inteleg ce inseamna sa inclaci legea . se pare ca nici puscaria nu-i mai sperie .

    Ramane varianta chinezeasca + factura pt 1 buc de 7,62 mm
    • +7 (9 voturi)    
      . (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:23)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Sau poate ca stiu ca nu o sa intre la puscarie. Poate ca traim deja intr-o democratie mimata ... ca un fel de Matrix asa ...
    • +4 (4 voturi)    
      rock (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:52)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      E pe viatza si moarte.doar impuscati renuntza.
  • +7 (9 voturi)    
    O mizerie (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:13)

    SuperBamse [utilizator]

    Din pacate suntem multi in Romania...multa lume dar foarte putini oameni.

    Mare parte din populatia Romaniei este formata din persoane foarte usor impresionabile, usor de convins, fara scoala, care habar nu au pe ce lume traiesc. Acest lucru este foarte bine inteles si speculat fara scrupule de aceste lichele de baroni locali si oameni de partid. Poate ca suna exagerat ceea ce scriu dar va asigur ca nu este...pentru exeplificare va rog sa cautati pe youtube filmuletele realizate de cei de la VAXPOPULIS ..sunt interviuri cu persoane din mediul rural...intrebari simpe de genul ...in ce tara traim? sau care este capitala Romaniei..sau Cu cine votati? Candideaza si Florin Salam ..il votati? ...raspunsurile va vor smulge lacrimi..initial de ras..apoi de plans.

    Ca suntem asa cum suntem...respectiv multi prosti in aceasta tara e un fapt si nu poate fi schimbat, in definitiv nu este vina acestor oameni ca sunt asa..sau nu neeaprat, dar sa profiti de pe urma acestui lucru mi se pare abominabil, de ultima speta, incalificabil si in mod cert votul meu de cetatean roman va fi IMPOTRIVA acestor fapte! Va invit sa faceti la fel, din respect pentru voi insiva, pedepsindu-i pe cei care va manipuleaza parintii, rudele...hai sa nu le dam posibilitatea de a ne manipula atat de mizerabil si copiii !!!
  • +6 (8 voturi)    
    campania asta a fost oricum viciata (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:21)

    RespectRomania [utilizator]

    Personal nu inteleg de ce nu comenteaza nimeni nimic de toate problemele din campanie. Televiziuni partizane care au raspandit minciuni, utilizarea de fonduri nationale pentur campania unui candidat, abuz de putere, amenintari, implicarea bisericii, decizia de a nu lua masuri cu privire la inlesnirea votului in strainatate. Toate astea sunt ilegale si au drept consecinta alegeri viciate. Am demonstrat ca nu suntem un stat democratic inca.
    • +5 (5 voturi)    
      Da (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:39)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui RespectRomania

      Ciudat ca ne miram tare de cat de mare e frauda, da' nime nu face nimica... sa impiedice treburile astea scarnave.
    • +3 (3 voturi)    
      Supravegheati primarii si pesedistii ! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:55)

      Primula [utilizator] i-a raspuns lui RespectRomania

      Ar trebui instituit control al societatii civile asupra actiunilor ilegale ale primarilor PSD in ziua alegerilor. Sa nu mai poata soma pe sateni sa mearga cu sila sa voteze PSD, sa nu mai scoata fortat oamenii din casa sau sa le controleze voturile. Un grup de cetateni sa supravegheze nonstop fiecare actiune a primarului si a celor din PSD.
  • +4 (4 voturi)    
    Solutie... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 12:13)

    mihai_f [utilizator]

    Ar fi interesant sa trimita "cineva" cateva persoane sa intepe cacuciucurile la toate masinile traseistilor... Sa vezi tragedie pe capul lor
  • +2 (2 voturi)    
    Falsa democratie bazata pe prostie si hotie !! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 12:28)

    andreesanu [utilizator]

    De 25 de ani manipulare ,manipulare din 89 vezi Caramitru pentru Dinescu -Mircea fate ca lucrezi !!!.
    Indiferent in ce barca au trecut derbedeii,haimanalele ajunse in politica au prostit poporul,manipularea prin televiziuni a depasit orce limite.
    Ziaristii s-au impartit in tabere ,isi vind ponturi,joaca strimb pentru putere (politicieni),impart tara in tabere,invrajbesc romanii,ii prostesc.
    Prostirea romanilor este un scop bine motivat !!!-prostii nu pun intrebari !!!,prostii stau cu mina intinsa la pomeni electorale !!!,prostii pot fi mase de manevra !!!.
    prostii pot fi dusi ca oile la strunga la vot si pusi sa voteze chiar cu cel care-i scuipa,cu cel care-l lasa calic,cu cel care-i fura piinea de fiecare zi,or pamintul de sub casa.
  • +2 (2 voturi)    
    Fapte si nu vorbe! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 12:58)

    RazTaz [utilizator]

    Nu inteleg:
    a) de ce nici o institutie responsabila (nu stiu care sunt, dar intuiesc ca Parchetul General) nu s-a autosesizat pentru investigarea suspiciunilor de frauda electorala, mai ales ca aceste probe sunt foarte relevante. Si aceste video-uri facute de Atilla Biro (chapeau, pentru investigatia jurnalistica) si analiza geo-statistica facuta de Hotnews, care arata clar modelul si concentratia listelor suplimentare, abaterile de la media nationala si anomaliile statistice ce nu pot fi explicate decat prin frauda.

    b) in contextul in carenici o institutie publica nu s-a autosesizat, de ce in "Romania lucrului bine facut", ACL-ul lui Iohannis, nu a depus deja plangeri penale pentru toti primarii din comunele evidentiate in analiza geo-statistica facuta de Hotnews.

    c) de ce ACL-ul nu are deja pregatite plingerile penale pentru toti acesti primari de comuna prinsi pe video, gata sa le trimita daca pe16 se confirma infractiunea (prin cifre si observatori, care sa fie trimisi exact in aceste locatii).