VIDEO Arhiepiscopul de Suceava, IPS Pimen: Scoaterea religiei din scoli, atentat la fiinta nationala, la credinta neamului, ofensa adusa maiestatii divine

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 25 decembrie 2014, 17:58 Revista Presei | Subiectele Zilei

Arhiepiscopul Sucevei si Radautilor, IPS Pimen, critica dur, in Pastorala la sarbatoarea Nasterii Domnului, decizia privind eliminarea religiei dintre disciplinele studiate in mod obligatoriu in scolile din sistemul public de educatie, scrie Adevarul. Potrivit lui IPS Pimen, scoaterea religiei din scoli reprezinta "un atentat" la fiinta nationala si la credinta neamului.

"Intentia de a scoate din trunchiul comun al invatamantului romanesc predarea religiei este "un atentat" la fiinta noastra nationala, la credinta neamului nostru romanesc, este o ofensa a maiestatii divine. [...] Predarea religiei in scoala are menirea, intre altele, sa ajute pe elev, viitorul cetatean de seama al tarii, sa inteleaga si sa pretuiasca operele de cultura si arta create sub inspiratia credintei crestine, sa inteleaga faptul ca radacinile culturii si civilizatiei europene sunt cele ale religiei crestine", spune IPS Pimen.





















11870 vizualizari

  • +54 (70 voturi)    
    Regret, insa nu sant de acord. (Joi, 25 decembrie 2014, 18:11)

    mucenic [utilizator]

    Inteleg diferenta intre catolicism, Judaism si musulmani. Nu inteleg ins cu-i ajuta separarea ortodoxiei de catolicism. Nu vreau copii mei sa aiba drept model un preot orthodox modern: nu am incredere in el. Nu este vina ea
    • +32 (40 voturi)    
      Ba nu (Joi, 25 decembrie 2014, 20:14)

      adi_b_razzor [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

      Sunt ortodox, practicant si NU sunt de acord cu ips. Foarte scurt: cand am devenit noi "paznici" ai majestatii divine? (Cred ca Dumnezeu daca Se necajeste , Se descurca si fara "avocati" ca mine) si 2. Daca asta e atntat si persecutie, Dicoletian si Stalin ce au fost??? Ne kk pe noi ca trebuie sa facem cerere? Dar daca era interzis prin lege? Sau daca eram ortodocsi in Siria si sa vina barbosii cu mitraliere peste noi in biserici si scoli??? Pardon, ne-am obisnuit cu "negociatul" pe sub masa, cu cersitul/pomana ...? Hai sa crestem mari!
      • -7 (11 voturi)    
        Dumnezeu loveste in viitorul Romaniei (Vineri, 26 decembrie 2014, 20:55)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

        Oricum Dumnezeul lui Avram este destul de necajit, an de an omoara 400 de copii romani prin cancer, si religia inca se preda in scoli.
        Am impresia ca are ceva cu Romania, pentru ca loveste direct in viitorul ei.
        Sa termine crestinii români catedrala manturii si o sa se mai potoleasca cu omorurile.
    • -29 (45 voturi)    
      Invata... (Joi, 25 decembrie 2014, 21:02)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

      ... sa scrii corect iudaism, ortodox si cui...si pe urma da-ti cu parerea despre separarea dintre ortodoxism si catolicism. Nu ca n-ar fi o discutie de facut pe tema asta, dar nu e cazul la tine.
    • +28 (30 voturi)    
      Copiii au multe de invatat de la Pimen & co. (Vineri, 26 decembrie 2014, 9:52)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

      in primul rand pot invata sa fure calificat si fara rusine in numele lui Dumnezeu, pot invata cum sa-si jefuiasca concetatenii prin minciuni, falsuri si santaj direct de la experti, cum sa-si bata joc de increderea oamenilor necajiti turnandu-i la "organe" si cum se face trafic cu credinta in modul cel mai eficient.

      pe scurt, Pimen este un fost turnator al Securitatii dovedit printr-o sentinta definitiva a ICCJ din 2012 - fapt care nu l-a impiedicat sa ajunga si sa ramana arhiepiscop al Sucevei si Radautiului, nici sa emita astazi judecati morale;

      inainte de campania din 2000 Pimen a obtinut de la Nastase prin ordonanta 95.000 hectare din padurile Sucevei; a considerat "donatia" insuficienta si a cerut 166.000 de hectare de paduri (cam un sfert din suprafata judetului, de 4 ori mai mult decat lovitura pe care o pregatea Hrebenciuc de "numai" 43.000 ha);

      in ultimii 15 ani a santajat toate guvernele Romaniei, inclusiv pe Ponta, ca sa-l sprijine ILEGAL in ticalosia asta cu padurile; circul pare sa se fi incheiat acum 3 saptamani cand ICCJ s-a pronuntat definitiv si irevocabil pe respingerea cererii de "retrocedare".
      • +2 (6 voturi)    
        viitorul Romaniei trebuie sa fie educat (Vineri, 26 decembrie 2014, 21:12)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        Nu inteleg ce legatura are ca preotul asta fura de la romani, cu propunerea de mentinere a invataturilor crestine in scolile din Romania.
        Nu ti se pare mai degraba nesanatos pentru Romania ca viitorul ei, o sa creasca cu frica de Bau Bau, fiindu-le practic aproape imposibil sa actioneze curajos?
        Nu iti este frica ca copii Romaniei o sa simta nevoia in loc sa iti plateasca tie pensia, mai degraba sa construiasca cladiri faraonice dedicate Bau Bau- lui?
      • +3 (3 voturi)    
        raspuns derblauereiter (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 8:17)

        LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui derblauereiter

        Ai perfecta dreptate dar nerusinarea preotimii este mare ceace face ca increderea in biserica sa scadaEu sunt credincios ma rog lui Dumnezeu dar de cand am vazut ce le poate pielea acexstor slujbasi a lui Dumnezeu nu mai intru in biserrica
    • +6 (6 voturi)    
      Comparati cu Papa (Vineri, 26 decembrie 2014, 21:03)

      DinuA [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

      Comparati odajdiile lui Pimen cu modul in care se imbraca Papa Francis care pastoreste 1,2 miliarde credinciosi catolici http://en.wikipedia.org/wiki/Pope_Francis
    • 0 (0 voturi)    
      Pimen ne crede musulmani? (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 11:34)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

      Dupa cum vorbeste Pimen ne crede musulmani,iar el se vede un cleric musulman.Ortodoxia nu a fost niciodata cum spune Pimen.Ciudati clerici mai promoveaza si BOR,mai ciudati decat securistii bagati de Ceausescu in BOR.
  • +44 (54 voturi)    
    Prietenul lui Hayssam vorbeste? (Joi, 25 decembrie 2014, 18:15)

    Alui [utilizator]

    http://adevarul.ro/locale/suceava/omar-hayssam-hayssam-manastiri-ips-pimen-1_51fba113c7b855ff569ad0ef/index.html

    Mafiotului ii e frica ca ramane fara sclavi!
  • +69 (79 voturi)    
    Pimen turnatorul (Joi, 25 decembrie 2014, 18:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Astuia nu-i ajunge cit a turnat? In loc sa se caiasca, isi da cu parerea in probleme de invatamint. Propun ca si asociatiile de soferi sa ceara imperativ sa fie introdus in scoala codul rutier ca materie obligatorie de studiu. Nesimtirea imbuibatilor de la BOR nu mai are limite.
    • +14 (14 voturi)    
      Subscriu (Vineri, 26 decembrie 2014, 14:11)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Acum ca ai adus subiectul in discutie, Codul rutier chiar ar trebui introdus. In plus ce are credinta cu religia? Credinta e buna, dar se poate schimba in timp. Eu cred in mine de exemplu, iar de cand fac asta dorintele mi se indeplinesc mult mai repede. In Belgia stiu ca se inchid bisericile iar in unele cazuri chiar se reamenajeaza in alte scopuri. Numai in Romania se construiesc biserici in nestire in loc sa se faca spitale, scoli si autostrazi. Din banii cui credeti sa se construiesc bisericile astea la fiecare 200m in marile orase?
  • +82 (92 voturi)    
    Ati ratat alegerea lui Ponta... (Joi, 25 decembrie 2014, 18:22)

    Lucky1 [utilizator]

    ...acum suportati consecintele. Aveti ce meritati.
    Biserica nu mai este un cult, este doar o alta politica, nu de dreapta, centru sau stanga, este politica "de sus si de jos" sau a raiului si iadului, inventata de preoti pentru mai usoara manipulare a maselor needucate.
    • +31 (33 voturi)    
      GATA cu statutul cvasi-bugetar al Bisericii ! (Vineri, 26 decembrie 2014, 3:57)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      "Folosirea Bisericii pentru promovarea proiectelor politice populiste este doar o decizie de oportunism politic "!
      Culmea servilismului religios a fost atinsă chiar in regimul comunist, perioadă in care, deşi atacată iniţial de revoluţionarii comunişti, Biserica a sfârşit prin a servi interesele nomenklaturii şi chiar contopi cu aceasta.
      Să nu uităm că Biserica s-a opus din răsputeri abolirii sclaviei -a fost ultima instituţie din Ţările române care a renunţat la robi- precum şi renunţării la alfabetul chirilic.

      Au trecut nişte ani buni de când propagandiştii Bisericii sunt prezenţi in şcoli iar rezultatul in plan etic -acolo unde acţiunea lor pasămite ar avea loc şi finalitate- este nu zero, ci negativ.
      Este evident că aceşti propagandişti in sutană nu au reuşit să transmită setul esenţial de valori creştine tinerilor ce le-au trecut prin mână ani la rând, ci doar o formă stranie de habotnicie.(euNUKE)
      • +23 (27 voturi)    
        Corect, asa arata ghiolbanismul in sutana... (Vineri, 26 decembrie 2014, 8:02)

        MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        Asa zisa ''traditie'' unei religii crestine autohtone, romanesti ( pana acum o suta de ani in limba chirilica sau greaca !!! - o rusine si o tradare a crestinismului), de fapt oculteaza prin ''canoane'', multa cantare si balet in sutana, adevaratul Mesaj, clar, simplu pentru orice muritor, cel scris si vorbit al Domnului Iisus.
        Rezultatele indoctrinarii cu cantari si ''canoane'' omenesti se vad : imbecilizare prin santaj si superstitie, lipsa totala a milosteniei autentice printre clerici, lacomia, toate relele lumesti pe care ei insisi le condamna pe gura doar, mai putin saracia si smerenia, le vedem la ei, ca modele vii...

        Ca si crestin, as dori sa se studieze Crestinismul in scoli, optional, si doar Noul Testament, prin prisma unor analize de text rationale, si nu bazate pe inchipuiri si ''traditii'' manipulatoare promovate habotnic de ghiolbani inculti treziti oratori si cantareti in sutana...
        Periculos, si atentie cler : voi sunteti primii care veti da socoteala pentru ruperea de Hristos a omului simplu, prin atitudinea voastra oculta, ocolitoare a invataturii crestine ... dar interesata de inavutire prin manilpulare si santaj !!! Sa va fie rusine ipocritilor in sutana !!!
        • -10 (10 voturi)    
          Gata, am ghicit (Vineri, 26 decembrie 2014, 9:26)

          Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

          Tu esti unul din aia care urmeaza un profet fals, protestant, corect? Parca tin minte din biblie ca am fost avertizati in legatura cu asta.
          • +13 (13 voturi)    
            ;) ai fost avertizat (Vineri, 26 decembrie 2014, 13:18)

            MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui Gigi-al-mai-tare

            cu lupii in haine de oi
            cu peretele varuit
            dar
            mai ales, ai fost avertizat ca intr-o zi vei putea auzi : ''Nu va cunosc pe voi''... daca ''credinta'' ta este in afara legii, sprijinind minciuna.
            Sunt crestin ortodox, si doresc o Biserica Ortodoxa curata, cu oameni care sa inspire bucuria de a fi crestin, si nu santajul si spaima ca nu ai unde sa-ti ingropi mortii daca nu dai spaga la Popa srl...care a monopolizat pana si dreptul la ingropaciune.
          • +9 (9 voturi)    
            :))) ipocrizia... e una saraca sau bogata ? (Vineri, 26 decembrie 2014, 13:29)

            MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui Gigi-al-mai-tare

            Urmeaza tu linistit un ''profet'' turnator...care nu a auzit de votul saraciei, la ce pretentii (i)mobiliare are (au)...in timp ce sunt familii de romani cu copii care dorm in grajduri fara caldura, fara apa.

            BOR trebuie reformata din temelii daca dorim o Biserica adevarata, ortodoxa, romaneasca !
            O biserica curata fara lupi in haine de oaie.
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 14:08)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

              BOR este construita si administrata de romanii crestini.
              Reformata sau nu, punctele cheie le atinge.
              Face incantatii de natura metafizica, la nastere si moarte.
              Le vrei mai ieftine?
              Cred ca in alte tari crestine e mai scump decat la noi.
    • +13 (13 voturi)    
      exact! (Vineri, 26 decembrie 2014, 11:04)

      Uhm [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      bravo!, subscriu intrutotul la comentariul tau. Personal sunt pregatit sa ies in strada si poate si mai mult pt. a scoate religia din scoala, am un baietel de 4 ani si-mi vine sa innebunesc cand ma gandesc ca guvernantii nostrii I-au rezervat deja scaunul pentru cursul bisericesc de spalare a creierului. Daca altii au alta parere atunci nu trebuie sa mi-o impuna mie, si sa-si trimita copiii la cursul optional de la Biserica nu de la Scoala. Cu totul altceva ar fi fost un curs optional de Istoria Religiilor sustinut de un profesor, insa pt. copii mult mai mari, poate adolescenti. Dar e clar unde se tinteste nu? Am avut ocazia sa lucrez mult p meleaguri straine si la arabi se trimite copilul la varsta frageda la "preot" in acelasi spirit, al indoctrinarii, cand capacitatea micutului de selectie a informatiei este aproape nula, asa ca o ia ca atare si se inregistreaza.
  • +52 (62 voturi)    
    1 god further (Joi, 25 decembrie 2014, 18:24)

    cenzuratul [utilizator]

    Nea Pimen, lasa scoala in pace si bucura-te ca e inca legal sa indobitocesti lumea in templele ignorantei voastre.

    We are all atheists about most of the gods that humanity has ever believed in. Some of us just go one god further. - Richard Dawkins
    • -14 (20 voturi)    
      Dawkins (Joi, 25 decembrie 2014, 19:37)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Whether the ethic of 'speciesism', to use Richard Ryder's term, can be put on a logical footing any more sound than that of 'racism', I do not know. What I do know is that it has no proper basis in evolutionary biology. - Richard Dawkins, The Selfish Gene
      Acuma fa bine si spune-ne: esti vegetarian, esti rasist sau esti ipocrit?
  • +60 (70 voturi)    
    bor e un alt fel de psd (Joi, 25 decembrie 2014, 18:26)

    Encelade [utilizator]

    Asemeni naparcilor din partid, vad ca si fariseii astia inzorzonati, corupti pana in adancurile fiintei, se clatina din toate balamalele si spumega prin toti porii, acum ca domnia lor e la amurg.
    • +22 (26 voturi)    
      asa e (Joi, 25 decembrie 2014, 19:04)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Encelade

      ...dar cu mult mai multi ierarhi turnatori. In numele Domnului, desigur,
  • +92 (100 voturi)    
    Romania nu e mosia BOR (Joi, 25 decembrie 2014, 18:34)

    fane_grija [utilizator]

    Romaia este stat laic. Scrie si in Constitutie. Puterea Romaniei se bazeaza pe umerii intregii sale populatii, indiferent de religie, nationalitate, etc si nu pe nationalismul religios.

    BOR a facut dovata in cei 25 de ani ca nu este altceva decat o masina de facut bani pentru o clasa priviligiata. Oricate biserici exista intr-un sat, numarul celor ce raman saraci, prost educati, neingrijiti o viata intreaga nu scade, in schimb averea bisericii creste neincetat.

    Sa fi un bun roman inseamna sa fi tolerant, sa nu furi, sa te gandesti la nevoile celor din jurul tau, sa-ti respecti familia si statutul de om. Sa fi bun roman nu inseamna sa fi sluga si vaca de muls a BOR.

    Scoala trebuie sa ramana in afara influentei bisericii. Scoala trebuie sa fie locul care aduce lumina in bezna misticismului si a irationalului. Scoala nu trebuie sa ajunga sa livreze inchinatori la icoane si oase, buni platitori de biruri si taxe inventate pentru luxul unor paraziti.
    • +24 (30 voturi)    
      Excelent comentariu (Joi, 25 decembrie 2014, 19:59)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      Subscriu 200%. :-)
      • -24 (30 voturi)    
        nu uita (Vineri, 26 decembrie 2014, 4:18)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        La ce subscrii ma nefericitule,la cuvintele unui ateu j,care uita sa spuna ca daca nu era biserica ortodoxa el nu avea tara astazi.Trebuie stiut ca biserica a tinut acest neam sa nu dispara,de-la ea au plecat invataturile catre popor Inainte de a subscrie la ceva gindeste nu te arunca ca gaina la muci,vorba rostoganului nu fi loza..In privinta preotilor nu trebuie generalizat,nu exista padure fara uscaturi
        • +14 (16 voturi)    
          Biserica ortodoxa trădătoare de neam! (Vineri, 26 decembrie 2014, 10:34)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui tepes

          Vezi scrisoarea semnată de toti marii ierarhi ortodoxi soldaților romani din armata austro-ungară in primul război mondial("marea trădare ortodoxa"). Vezi colaborarea foarte strânsă a BOR cu regimurile legionar si comunist. Vezi participarea arhiepiscopului de Iași la rebeliunea anti-unire din 1863, rebeliune susținuta de ruși, vezi opoziția bisericii ortodoxe fata de folosirea alfabetului latin, fata de tipărirea de cărți in limba romană, vezi afurisirea revoluționarilor de la 1848 de arhimandritul Bucureștiului. Toate mănăstirile împroprietărite de domnitorii fanarioți(greci) erau populate de călugări de neam străin (greci si bulgari). Acele mănăstiri erau închinate muntelui Athos, adică mănăstiri grecești 100%. Acele mănăstiri au detinut sclavi, sclavi răscumpărati pe bani grei de către statul Roman. Ce a secularizat Cuza, a fost averea acelor mănăstiri străine, averea unei religii străine, fapt dovedit cu vârf si îndesat de-a lungul istoriei.
          Eu prefer sa subscriu la ADEVĂR, iar adevarul e cel de mai sus!
        • +11 (13 voturi)    
          dama este ca... (Vineri, 26 decembrie 2014, 12:14)

          minus [utilizator] i-a raspuns lui tepes

          promovarea "uscaturii" catre varful ierarhiei BOR a devenit regula.
          Ce inseamna "nu aveam tara"? Nu aveam o structura statala, nu aveam vecini pe langa casa, nu aveam pasaport pe care sa scrie tara posesorului.... sau poate nu aveam o soborniceasca adunare, gudurata pe langa partidul-stat, care sa se inflameze ca trebuie sa faci o cerere atunci cand vrei sa urmezi, in cadrul scolii, o disciplina optionala?
      • -5 (9 voturi)    
        ipocrizia (Vineri, 26 decembrie 2014, 9:53)

        NoFive [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        iese la suprafata in ultimul paragraf, unde omul pomeneste de scoala. Acolo unde el insusi ar fi trebuit sa invete sa scrie corect "sa fi roman" de exemplu. Altfel stim sa sforaim si sa ii aratam pe altii cu degetul, chiar cind in primul rind ar trebui sa facem ordine in propria ograda. Tipic.
    • -23 (33 voturi)    
      Ateismul si religia (Joi, 25 decembrie 2014, 21:41)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      Ateismul este pentru oameni mediocri. Religia este pentru oameni inteligenti.
      https://www.youtube.com/watch?v=lJl3VrMyFj0
      • +5 (9 voturi)    
        da-mi voie sa-ti raspund (Vineri, 26 decembrie 2014, 0:20)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        https://www.youtube.com/watch?v=lSIqTqI5iA0
        • -13 (17 voturi)    
          De unde vin ateii (Vineri, 26 decembrie 2014, 1:29)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Pai tocmai. Astia sunt parintii ateilor de maine; mediul de recrutare al ateismului.
          • +9 (11 voturi)    
            Incorect (Vineri, 26 decembrie 2014, 9:29)

            Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            Parintii ateilor de miine sint profesorii, cei care educa. Pentru ca educatia e cea care va ucide religia, nu propaganda de orice fel.
            • +1 (3 voturi)    
              Oare (Vineri, 26 decembrie 2014, 20:35)

              Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Gigi-al-mai-tare

              Am auzit asta de la revolutia franceza, cel putin. Pana cand la revolutia bolsevica s-au saturat sa mai tot astepte si s-au gandit ca n-ar fi rau sa propteasca educatia cu ceva mijloace mai eficace.
      • +12 (12 voturi)    
        Hotia si codul penal (Vineri, 26 decembrie 2014, 10:02)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        daca nu ai remarcat asta nu e o dezbatere religie vs. ateism;

        noi discutam despre un sindicat mafiot, format in buna parte fosti turnatori, care a infiltrat toate institutiile statului ca sa ne jefuiasca pe fata si fara rusine - nici ateismul, nici religia nu au legatura cu posvestea asta.
        • +1 (1 vot)    
          Problema (Vineri, 26 decembrie 2014, 23:08)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

          Problema mea e cea remarcata de dl. Sever Voinescu intr-un articol recent.
          "Foarte mulți cititori continuă să opună religia rațiunii, purtînd mai departe ideea că religia e ceva irațional, ca o nebunie, o iluzie, un delir, iar rațiunea este temeiul statornic, senin și indestructibil al unei vieți libere. Religia e ceva obscur, întunecat, o ignoranță cronică, în vreme ce rațiunea este lumina și singura garanție a cunoașterii. Ideea binomului religie - rațiune este destul de veche, dar meritul de a o fi înfipt puternic în convingerile noastre revine propaganei comuniste, ”materialist dialectică și istorică”. Ideea că religia este un fel de deviație explicabilă doar prin prostie ce trebuie mai degrabă evitată se prelungește în afirmația, des întîlnită la comentatorii mei, cum că la școală trebuie studiate doar materiile raționale, științifice." Exact ce se observa in comentariile de fata.
      • +11 (11 voturi)    
        ai copii? (Vineri, 26 decembrie 2014, 14:40)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        prof de religie ii spune ca lumea a fost creata in 6 zile, iar prof de geografie spune altfel. Se va intreba copilul care din cei doi profi il MINTE!!
        Coppi au vazut filme pe tv [National Geographic] sau pe net cu continut "darwinist", iar popa ii spune contrariul. Cine MINTE?
        La sate prof de religie este preoteasa. Realizezi ce nivel de predare apare?
        PS. reincepem aici cu Procesul Maimutelor?
        • +3 (3 voturi)    
          Stiinta si religie (Vineri, 26 decembrie 2014, 23:02)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          Pai vezi? Asta e o problema pentru oameni inteligenti. Cei mediocri se vor multumi cu raspunsurile simple, gen "religia e o minciuna".
      • +1 (1 vot)    
        raspuns Setalcott (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 8:29)

        LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui Setalcott

        Biserica prin lacomia preotimii a produs cele mai multe crime din istoria omenirii cruciadele inchizitia luptele dintre protestanti si catolici etc
        A crede in Dumnezeu nu inseamna sa omori in numele religiei, sa furi sau sa transform lacasul de cult intrun lacas politic asa cum a facut Daniei Patriarhul Biruitorul ( adica creator de biruri) la alegerile din noiembrie
        • 0 (0 voturi)    
          Statistici (Duminică, 28 decembrie 2014, 0:27)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui LiviuDrula

          Si trebuie sa te cred pe cuvand sau ai dovezi stiintifice pentru ceea ce sustii? Adica trebuie sa imi dai numarul tuturor crimelor comise in istorie si numarul tutror crimelor comise de biserica. Indiciu: Cartea neagra a comunismului estimeaza numarul victimelor comunismului la sute de milioane.
    • +18 (22 voturi)    
      Trebuie reactualizata metoda de finantare (Vineri, 26 decembrie 2014, 8:12)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      In tarile democratice si civilizate, religia este sponsorizata EXCLUSIV si OPTIONAL de catre credinciosi, prin declaratie si redirectionare fiscala, ca demers optional legal.
      Astfel, o religie sau biserica autentica, va avea si credinciosi autentici, respectiv sponsori voluntari, si nu obligati de stat sa contribuie obligatoriu pentru ceva ce nu-i reprezinta !
      Iar implicarea bisericii in viata si nevoile imediate ale individului, prin adevarate acte de caritate, se poate constata de catre contribuabilii civili direct !
      BOR a devenit instrument politic si de santaj, monopol al unor retele de spalare de bani la nivelul cel mai inalt. Din pacate, nici preotii ''curati'' nu indraznesc sa darame Minciuna, in numele chiar a religiei lor... Se multumesc cu ''Parohia SRL'' obtinuta si aia prin spagi grase...BOR este o Rusine pentru Crestinism !...
    • -5 (5 voturi)    
      gramatica, ipocrizia si patriotismul sforaitor (Vineri, 26 decembrie 2014, 9:48)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

      sa fii un bun roman inseamna sa fi umblat cu ceva rost si la scoala, unde puteai invata sa scrii corect in limba materna "sa fii roman" in loc de "sa fi roman".
  • -55 (69 voturi)    
    in sfarist... (Joi, 25 decembrie 2014, 18:45)

    TeodorGligor [anonim]

    in sfarsit a inteles si clerul ca va trebui sa iasa la lupta, sa lupte deschis daca e supravetuiasca atacurilor sectantilor ateismului
    • +33 (39 voturi)    
      Au iesit la lupta.... (Joi, 25 decembrie 2014, 19:08)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Alaturi de PSD, colegii lor securisti si au pierdut deja, slava Domnului! Cand ai un presedinte neortdodox ales cu amandoua mainile de popor e cazul s-o lasi mai moale cu "credinta neamului".
    • +27 (29 voturi)    
      Cineva nu preacinsteste ziua domnului (Joi, 25 decembrie 2014, 19:14)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Draga Teo, ce cauti tu la calculator in sfanta zi a nasterii domnului?
    • +21 (27 voturi)    
      smiorc, smiorc (Joi, 25 decembrie 2014, 20:47)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      hai, bagă 2-3 mătănii să îi aduci pe atei „pe calea cea dreaptă”. Să vedem, funţionează? :))
      • +3 (7 voturi)    
        hmmm (Vineri, 26 decembrie 2014, 0:25)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

        depinde... s-ar putea sa "indrepte" vreun ateu gay. :D
        teodor... take one (or more) for the church. Arata ca esti un bun cre s tin. Lupta cu armele nemernicilor.

        PS: se poate incerca si aducerea mea pe calea cea dreapta. 16-20 ani, sa arate bine si sa puna mult suflet crestin in ceea ce face. nu conteaza daca e prea proasta, ca nu o iau de nevasta :))))))
    • -14 (28 voturi)    
      ptr redactie... (Joi, 25 decembrie 2014, 20:50)

      danionescu11 [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      btw redactiei hotnews rusinica ptr ca nu ati trimis si voi macar intr-un titlu o urare romanilor care va citesc gen Craciun Fericit. Inteleg ca toti ateii se aduna pe aici insa ar fi fost crestineste frumos sa faceti o urare.
    • +29 (35 voturi)    
      Vreau invatamant ateu ! (Joi, 25 decembrie 2014, 21:46)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Tu n-ai decat sa crezi in ce vrei dar fa-o la biserica, nu la scoala, si nu ma obliga si pe mine sau copiii mei sa fac asta intr-un loc unde frecventa este obligatorie.

      Exista si credinta fara indoctrinare de la varste fragede. Hai sa ii lasam pe ei sa inteleaga ce e cu Dumnezeu cand vor fi suficient de mari si dupa ce vor fi inteles cate ceva din stiinta, cultura, filosofie.

      Vorba filosofului : "doua feluri oameni urasc mai tare pe lumea asta : cei care nu il cauta pe Dumnezeu si cei care cred ca L-au gasit".

      In mod evident, tu esti unul din categoria a 2-a.
      • +5 (7 voturi)    
        Cred ca vrei sa spui laic (Vineri, 26 decembrie 2014, 9:46)

        idsoc [utilizator] i-a raspuns lui clint

        ....ceea ce si avem. Religia are cuvantul doar la ora de religie care e facultativa. Un invatamant ateu impune lipsa credintei in Dumnezeu ceea ce ar fi incorect fata de cei ce aleg credinta. Am avut asta inainte de '89 si a fost naspa.
    • +2 (2 voturi)    
      un proces? (Vineri, 26 decembrie 2014, 14:42)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Procesul Maimutelor? Cat de ridicol poti fi.!!!
  • +32 (38 voturi)    
    e nervos, saracu (Joi, 25 decembrie 2014, 19:05)

    Humbert [utilizator]

    e nervos ca a pierdut cele 90.000 de hectare de padure pe care i le-a promis Nastase inca de acum 10 ani.
    nu erau ale lui, dar era cat pe ce sa puna gheara pe ele

    vorbim de o suprafata de cateva zeci de ori mai mare decat orasul Suceava.
    • +9 (9 voturi)    
      a cerut 166.000 hectare de padure (Vineri, 26 decembrie 2014, 10:12)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Humbert

      suprafata e aproape un sfert din judetul Suceava (al 2-lea cel mai mare din tara) - prin comparatie judetul Ilfov are 158.000 ha iar Giurgiu vreo 300.000 :)
  • +27 (31 voturi)    
    padureanca (Joi, 25 decembrie 2014, 19:08)

    likurici [utilizator]

    dar cind cereti zeci de mii de Ha de paduri pentru a va alimenta BMW-urile ultimul racnet, nu se atenteaza la credinta si fiinta neamului si nu e o ofensa adusa majestatii divine..? ca bolnavii n-au medicamente si voi construiti monstruozitatea neamului pe bani care ar fii utili salvarii de vieti, nu e atingere adusa moralei crestine ?
  • +25 (29 voturi)    
    Pai... (Joi, 25 decembrie 2014, 19:08)

    minus [utilizator]

    prea-inalte, ai spus asta inainte de 89 cand religia nu era in scoli? Sau erai preocupat de administrarea de laude orale catre Conducator?

    Dupa putina mea cultura, maiestatea divina nu ne-a transmis, niciodata si pe nicio cale, vreaun mesaj despre scoala, poate si din simplul motiv ca sufletul, mai degraba decat mintea, trebuie sa absoarba credinta.
    In doar cateva mii de ani de mesaje scrise, am primit mii de marturii despre cum sa intelegem fiinta divina: cu iubire, dragoste, intelepciune, milostenie, smerenie si credinta.
    Cred ca daca ai fi inteles asta, taceai in Ziua aceastal Nu pot sa neg insa dreptul fiecaruia de a fi gol sufleteste chiar si in ziua Nasterii Domnului.
  • +24 (30 voturi)    
    Cica (Joi, 25 decembrie 2014, 19:09)

    SKLR87 [anonim]

    "radacinile culturii si civilizatiei europene sunt cele ale religiei crestine". Auzi domne, nu stiam ca grecii antici erau crestini. Si io care credeam ca biserica crestina a fost un fel de parazit care a tinut civilizatia in loc din epoca intunecata si pana prin renastere cand a inceput incet incet sa nu prea mai poata sa arda de viu chiar pe oricine avea ea chef. Zilnic inveti ceva nou de la popii astia. Lasati-i domne in scoli sa invete si copiii de la ei, ce dracu.
  • +36 (40 voturi)    
    Biserica ortodoxa, o pacoste! (Joi, 25 decembrie 2014, 19:25)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Da! O pacoste pentru romani, de-a lungul istoriei! Din cauza ei am ramas si suntem asa cum suntem. Mai ales acum. In timpul comunismulu era indesata cu turnatori, dar cel putin nu participa la jefuirea avutiei naionale. O gasesc la fel de toxica precum Latrina 3.
    • +25 (29 voturi)    
      Romania secolului 21 :D (Joi, 25 decembrie 2014, 22:57)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Programele tv cu lalaieli crestine penibile, adulti care ingana cate ceva - parca molfaie, e multa jale si doina, mult Arsenie Boca investigat si explicitat debil pana la refuz, prin magazine e plin de ler etc.
  • +26 (32 voturi)    
    . (Joi, 25 decembrie 2014, 19:31)

    goguleana lugojana [utilizator]

    du-te bah si culca-te. BOR este o mizerie, o infectie in constiinta nationala.
    Sa fie clar, Dumnezeu si biserica sunt 2 chestiuni complet diferite.
    Pe cat de mult cred in Dumnezeu, atat de mult imi este greata de BOR si mizeriile unora dintre reprezentantii sai.
    Am fost recent de 2 ori in biserica (evenimente nefericite din viata fiecaruia) si nu am putut sa nu remarc faptul ca pf daniel era pictat in ambele, la loc de cinste. Va mai amintiti vremurile in care ceausescu era in fiecare sala de clasa, deasupra tablei? vedeti asemanarea?

    sunt de acord cu religia in scoli doar in contextul in care ortodoxismul reprezinta o mica parte din programa, 2-3 ore, si religia este predata de filosofi care prezinta religiile ca o parte a culturii universale. in acest fel grecii vor avea si ei cateva ore, hindusii si budistii la fel, evreii de asemenea, catolicii, protestantii, in aceeasi masura samd.
    pana atunci, BOR este o plaga.
  • -22 (30 voturi)    
    Nu alungati religia din scoala (Joi, 25 decembrie 2014, 19:32)

    Setalcott [utilizator]

    http://www.evz.ro/nu-alungati-religia-din-scoala.html
    http://www.evz.ro/religia-in-scoli-urmare.html
    http://www.dw.de/riscul-unei-noi-intoleran%C5%A3e/a-18136421
  • +19 (25 voturi)    
    Nu secularismul este ofensa (Joi, 25 decembrie 2014, 19:42)

    Skeptical [utilizator]

    Ortodocsii pitici cu barba ai lui Ponta se agita ca ... in caldare de cind au pierdut alegerile.

    Ofensa adusa maiestatii divine este atunci cind o gasca de imbuibati nesimtiti si cinici storc ultimul banut si de pe vaduva si de pe orfan si pretind ca detin monopol pe dumnezeire.

    RUSINE! La munca!
  • +30 (34 voturi)    
    Uitarea lui Pimen (Joi, 25 decembrie 2014, 19:45)

    Mekanee [utilizator]

    Pimen a uitat ca acu ceva timp darama casa unor oameni saraci pentru ca era(zicea el) construita fara autorizatie pe pamantul bisericii . Mie Biserica ce darama casele saracilor nu imi trebuie. Pimen daca Dumnezeu exista nu va avea loc nici in fundul Iadului. Si el ca absolut toti capii Bisericii au facut doar rau omenirii. Si putem dezvolta despre Cruciade, Inchizitie etc. Dar asta e o alta discutie. Regret sincer ca sunt nascut in aceasta religie reprezentata doar de
    lacomi, imbuibati, nesatuli, nesimtiti etc.
    • +13 (15 voturi)    
      Ai uitata sa zici (Vineri, 26 decembrie 2014, 7:22)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Mekanee

      PROSTI. Sunt total inculti. Daca vreti vreodata sa-l umiliti pe un popa, intrebati-l de unde vine numele "Hristos" cand pe Isus il chema numai Isus din Nazaret.
      I-am intrebat pe toti popii pe care i-am intalnit in viata mea si n-a stiut niciunul.(Numele i l-au dat grecii, dupa ce mitul crestin a ajuns la ei si inseamna "pastorul, conducatorul, mai marele, cel dintai, etc)
  • +20 (24 voturi)    
    cand Dumnezeu vrea sa te piarda... (Joi, 25 decembrie 2014, 19:50)

    revo [utilizator]

    te pune sa spui prostii cand oamenii vad rosu in fata ochilor dupa propaganda diavoleasca din campania electorala. Ba, da' voi chiar sunteti rupti de lume. Traiti imbuibabi in manastirile voastre bogate, in bisericile si bisericutele voastre personale, sunteti finantati la greu de Ponta si sleahta lui de hoti si criminali comunisti, va plimbati cururile si burdihanele numai in mertzane, aveti monopolul de stat asupra inmormantarilor, sunteti masina de propaganda a partidului la sate si tot nu va ajunge? Jos labele paroase de pe copii, nu mai suntem in evul mediu, intelegeti odata ca a inceput o noua era; asta daca vreti sa va mai bucurati un timp de privilegiile nefiresti pe care le aveti. Stati in banca voastra, nu mai iesiti in frunte, ca niste paduchi ce sunteti.
  • +4 (14 voturi)    
    Regret, dar IPS Pimen bate la porti deschise! (Joi, 25 decembrie 2014, 19:57)

    GRANDFATHER [anonim]

    Nimeni nu a scos si nu va scoate religia din scoli! In acest context pastorala IPS Pimen este lipsita de scop si finalitate! Religia are in scoala un statut de obiect optional! Din aceasta perspectiva trebuie privita si recenta decizie a CCR ! Fiind vorba de drepturile si libertatile omului si cetateanului prevazute in Constitutie, cu referire directa la libertatea de constiinta si optiune religioasa, decizia CCR stabileste ca in temeiul prevederilor constitutionale si ale "Legii nr. 489/2006 privind libertatea religioasă și regimul general al cultelor", parintii sau tutorii legali ai elevilor minori(de la gradinita si pana la cei din primul ciclul al liceului), precum si elevii majori din ciclul al doilea al liceului, care doresc sa faca obiectul "RELIGIE" in scoala, vor adresa o cerere directiunii scolii! In baza cererilor depuse, directiunile scolilor sunt obligate sa angajeze personalul calificat(profesorii de religie), sa prevada si sa introduca, ca si pana acum, in orarul scolii orele de religie, conform cu CDS(curriculum la dispozitia scolii). Parintii si turorii elevilor minori si elevii majori, care din diferite motive ce tin de libertatea de constiinta si de optiune, nu vor sa faca obiectul RELIGIE in scoala, nu au obligatia sa faca/depuna o cerere in acest sens, urmand sa opteze, eventual, pentru alte "optionale" organizate de scoala in cadrul CDS. Acesta este cadrul legal in care RELIGIA(toate religiile, fara nici o discriminara!), a fost, este si va ramane un obiect de studiu in scolile din invatamantul public(de stat) din Romania! AMIN!
  • +26 (30 voturi)    
    Ce politica au astia in ei ! (Joi, 25 decembrie 2014, 20:06)

    Bold [utilizator]

    Dac va uitati cu atentie,mesajul acestor preoti prea inalti seamana leit cu propaganda comunisata si mai nou antenista. Auzi,interzicerea predarii religiei in scoli este un atentat la "majestatea "divinitatii,la fiinta nationala si la alte bazaconii din capul incoronat al acestui diavol. Pai ce legatura are mai vere fiinta nationala cu aberatia de crestinism pe care o practiica biserica ortodoxa din Romania ? Voi,popii si biserica voastra ortodoxa ati distrus credinta si ati tradat neamul romanesc inchinandu-va mai intai la rusi si apoi la imputitii de comunisti. Voi ati adus moastele in tara orbind poporul ignorant si indemnandu-l sa se inchine la niste mortaciuni in loc sa se inchine Dumnezeului viu.Ce fel de javre sunteti voi care mintiti poporul ca religia trebuie predata in scoli cand adevarul este ca religia trebuie predata in biserici ? Biserica este cea care-si pregateste credinciosi ci nu scoala. Scoala exista strict pentru educatia copiilor in ce priveste cultura generala si ea nu este un mijloc de indoctrinare religioasa,politica sau de alt a natura. Indoctrinarile le fac partidele politice,bisericile si alte organizatii cu interese de grup.Poporul nu este un grup de oameni ci este o tara in care exista grupuri de oameni cu puncte de vedere diverse in orice domeniu nu cu un singur punct de vedere impus de biserica ortodoxa sau de paridul comunist .Astta este ,prea sfintia ta ! Porcule !
    • +7 (7 voturi)    
      "capul incoronat" (Vineri, 26 decembrie 2014, 7:26)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Bold

      a se citi "capul incornorat"
  • +20 (24 voturi)    
    Reformare (Joi, 25 decembrie 2014, 20:16)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Cred ca a sosit timpul ca si religia ortodoxa a plagiatorului sa fie reformata din temelii,ca si catolicismul de catre Martin Luther , Jean Calvin etc.BOR nu se mai satura de bani.nu am vazut nici-o masura deosebita din partea bisericii ortodoxe de a ajuta pe nevoiasii etc... Cine vrea sa studieze religia o va face in familie si nu la scoala...
  • +19 (23 voturi)    
    Deja devin stresanti cu prostia asta (Joi, 25 decembrie 2014, 20:29)

    bigbrother [utilizator]

    Si as spune "periculosi", e suficient sa ma uit la comentarii din acest articol gen "supravetuiasca atacurilor sectantilor ateismului"...nici macar nu vreau sa dau o replica la tampenia asta.

    Nu inteleg de unde incapatanarea asta cu religia in scoli. Sunt generatii intregi care NU au avut religia ca materie de studiu in scoli si n-au probleme in a crede in D-zeu. Sau poate aici e problema, credinta in Dumnezeu nu mai este suficienta daca nu e suplinita de vizite la biserica, de pomeni bisericesti, de donatii si plecaciuni. De parca nu poti crede in D-zeu si fara ajutorul bisericii. Cum era vorba aia: sunt cativa oameni pe care trebuie sa-i vezi cat mai rar, daca se poate deloc: popa, doctorul si avocatul.

    Tot aceste generatii, care azi au copii in scoli, inteleg foarte bine si pretuiesc "operele de cultura si arta create sub inspiratia credintei crestine". Ce nu pretuiesc insa este fariseismul, goana dupa bani si demagogia ideologica pentru slavirea celui care ofera mai mult.

    Deci, inainte de a vorbi de religie si "faptul ca radacinile culturii si civilizatiei europene sunt cele ale religiei crestine", sa ne gandim putin cine promoveaza aceasta religie si modul in care se face asta. Trist este ca si pentru aceasta situatie s-a gasit o "solutie": "sa faci ce zice popa, nu ce face popa". Ce rost mai are popa atunci, ce rost mai au bisericile daca preotul este o masina de facut bani, spune vorbe pe care nici el nu le crede si nu le aplica?

    Biserica trebuie sa se reformeze din temelii, sa isi inteleaga si accepte rolul in societatea de azi. Credinta este o optiune personala, nu impusa sau fortata in scoli sau in viata oamenilor.
  • +13 (17 voturi)    
    parere (Joi, 25 decembrie 2014, 20:31)

    ValentinV [utilizator]

    Sa lupte? Asa cum "lupta" pentru enoriasi ca sa le plateasca de sarbatori cotizatia anuala? Asa cum lupta sa poti folosi doar lumanari si altele doar de la ei? Asa cum unii baga banii credinciosilor in buzunar zicand ca "pentru biserica", fara chitanta, fara nimic?
    Mare pacat de preotii ce au cu adevarat har si fac fapte bune, ajuta copii si batrani insa de cei care ne fura sa nu aud ca vor sa imi impuna ei religia copiiilor mei.
  • +17 (21 voturi)    
    Retro satana! (Joi, 25 decembrie 2014, 20:48)

    alexjecu [utilizator]

    Mergeti si slujiti in spitale, in orfelinate, in puscarii, in ghetouri, in periferii! Chemati-i la biserica, alinati-le suferinta si spaima! Nu la scoala! Scoala-i scoala si biserica-i biserica! Pe vremea prigoanei comuniste nu te-a vazut nimeni protestand! Atunci tara si neamul nu erau in primejdie!
  • -12 (20 voturi)    
    Nu confundati (Joi, 25 decembrie 2014, 20:55)

    idsoc [utilizator]

    ...religia ortodoxa sau greco-catolica cu fetele bisericesti. Sintem romani pentru ca religia ne-a fost sprijin in fata islamismului turcesc, romano-catolicismului sau protestanismului unguresc sau ateismului adus de comunistii rusi. De la Stefan cel Mare si pana la detinutii din inchisorile comuniste gasim exemple de oameni care au gasit putere in religie sa stea drepti si sa lupte pt tara asta. A spune ca nu avem nevoie de religie pt ce fac unii popi e ca si cum ai spune ca nu ai nevoie de Parlament din cauza parlamentarilor.
    • +21 (27 voturi)    
      Ba o confundam (Joi, 25 decembrie 2014, 23:31)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

      Altfel cine reprezintă ortodoxia? Ștefan cel Mare a luptat pentru ca era ortodox? Adică numai ortodocșii lupta pentru țara lor? E interesant cum țările ortodoxe (Grecia, Bulgaria, România) sunt cele mai înapoiate din EU. Nici o țara catolica sau protestanta e la fel de înapoiată. Singurele țări si mai înapoiate din Europa sunt Serbia, Rusia si celelalte țări sovietice. De ce? Pentru ca ortodoxia e nereformată de prin evul mediu. Cele mai dezvoltate tari sunt țările reformate, urmate de tari catolice(reformata totuși mai târziu, de nevoie), ultimele fiind țările ortodoxe. Nici o țara catolica nu e mai dezvoltată decât cea mai săraca țara protestanta, nici o țara ortodoxa nu e mai dezvoltată decât o țara catolica. Cine nu vede legătura între religia majoritara si nivelul de dezvoltare a unei tari, e ignorant.
      • -6 (14 voturi)    
        Avea dreptate Tutea (Vineri, 26 decembrie 2014, 1:08)

        idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Nu Stefan a luptat pt ca era musulman si ridica o biserica dupa fiecare victorie la misto. Si cre'ca si Brancoveanu e o facatura cu stilu' lui cu tot.
        Tari majoritar catolice f avansate: Mexic, Guatemala, Honduras, Nicaragua, Costa Rica, Panama, Columbia, Ecuador......Tari la fel de avansate majoritar protestante: Africa de Sud, Namibia, Zimbabwe....
        Avea dreptate Tutea ca a facut puscarie pt un neam de idioti.
        • +12 (16 voturi)    
          Nu in religie sta o natiune (Vineri, 26 decembrie 2014, 3:43)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

          Civilizatia Vestica adevarata e cea de peste mari si oceane, deoarece acolo au plecat cei temerari, cai care gandesc singuri...nu care au nevoie de niste barbosi cu OCD sa le spuna sa se dea cu capul de podele in vreme ce ei ii ard cu patrafiru'n cap.
          USA, Canada, Australia, Noua Zeelanda....astea-s tari avansate. Exceptia de la regula e Japonia...care, culmea isi trag seva din codul samurailor...nu din Za Bibal...The Most Famous Comic Book.
          • -1 (5 voturi)    
            Depinde de istoria acelei natiuni (Vineri, 26 decembrie 2014, 9:56)

            idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            In cazul nostru a stat. Uita-te la sarbi, croati si bosniaci care vorbesc aceeasi limba, dar sint divizati de religii: ortodoxa, catolica si musulmana. Putea sa ni se intample si noua pt ca am avut si teritorii sub unguri (cum au fost croatii) si turci peste tot. Nu se compara istoria tarilor din Balcani, la granita dintre catolicism si islamism, cu cea a tarilor de emigranti.
            • +1 (3 voturi)    
              Omule, nu ai existat ca natiune (Vineri, 26 decembrie 2014, 17:35)

              Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

              pana in secolul 20. Transilvania si Banatul au fost autonome sau provincii ale Imperiului Habsburgic....nici o legatura cu Romania. Moldoca si Valahia au cedat suveranitatea statala turcilor vreme de secole. Norocul si niste politicieni abili au reusit sa bage Transilvania in Romania la 1918 cand s-au trasat niste granite prin Europa.
              Altfel....tu tot cu capul plecat ai fost.
              • -1 (3 voturi)    
                Aoleu, ma ia cu lesin cand vad ce scrii (Vineri, 26 decembrie 2014, 20:23)

                idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

                Pana si ungurii, cu teoria lui Roesler, au zis ca ne-am format in sudul Dunarii si am migrat imediat dupa invaziile mongole. Asta inseamna ca macar erau romani p-aci in sec XIII. Dar sa spui ca romanii nu existau ca natie pana dupa 1900 e o performanta demna de Viktor Orban corcit cu Jirinovski.
                Papusa, confuzi conceptul de natiune cu cel de stat independent. Explica-le tu la kurzi si basci ca de fapt nu exista...da' vezi ca astia nu stiu multe si ti-au pus bomba sub sezut.
                • 0 (2 voturi)    
                  Valahi, moldavi and company (Vineri, 26 decembrie 2014, 23:51)

                  Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                  se folosea si rumani...dar ca tara, nu exista Romania. S-a facut unirea aia la 1859...dar abia la 1865 a fost recunoscuta international si la 1877 s-a scapat de turci.
                  Cauta istorie scrisa de alte natii nu de comunistii care visau imperii dacice cat juma de Europa si faptul ca noi am fi aparat Europa. Wroooong, razesii moldoveni asediau Viena cu Suleyman Magnificul.
                  • +1 (1 vot)    
                    Persisti in ignoranta (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 13:02)

                    idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

                    1. Continui sa confunzi conceptul de stat cu cel de natie. Prietenii unguri ti-ar putea explica diferentele.
                    2. Sustii ca romanii nu erau formati ca popor in Evul Mediu. Nu doar ca erau, ia o carte de istorie, de unde vrei tu ca nimeni nu sustine contrariul in afara de tine, nici macar ungurii, dar Miron Costin si formalizeaza idea unitatii poporului roman. In De Neamul Moldovenilor, sec xvii, el spune ca acestia sint acelasi neam cu muntenii si romanii din Tara Ungureasca si se trag de la Ram.
                    3. Or fi mistificat comunistii istoria, da' Mircea, Iancu, Stefan, Mihai, Radu de la Afumati sau Ioan Voda chiar au luptat cu turcii. Daca ai tu alte date da-ne sursele. Si sa stii ca in manualele comuniste de istorie se vorbeste despre participarea romanilor la asediul Vienei, nu e o noutate si n-a ascuns nimeni asta. Dar daca iti faci cultura generala la sprit probabil tie ti se pare o noutate; poate daca deschizi o carte in loc sa te uiti la telenovele afli si tu ca e Soliman si nu Sulyman. ;p
        • +4 (6 voturi)    
          stefan cel mare? (Vineri, 26 decembrie 2014, 9:52)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

          adica ala care are nu stiu cate zeci de copii din flori? exact ca-n biblie.

          si omul se referea la tarile europene, tarile unde religia respectiva a fost definita. nu la africa, nu la america centrala, unde religia a fost exportata si este utilizata exact ca si in tarile ortodoxe: element de represiune si control asupra unei populatii indobitocite si mentinute in saracie de conductori mafioti (si aici ii includ si pe capii religiosi).
          • -1 (5 voturi)    
            Fereste-ma Doamne de semidocti... (Vineri, 26 decembrie 2014, 14:31)

            idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

            1. Enumara te rog 10 copii din flori (dintre zecile de copii) facuti de Stefan cel Mare.
            2. Bravo! Cre'ca am fost prea subtil si mersi de ajutor. Pai daca se refera la asta toata postarea lui e 0; de fapt nu exista o corelatie intre catolicism/ protestanism si dezvoltare, ci intre pozitie geografica si dezvoltare.
            3. Exceptand cazul in care imi scapa ceva flagrant, religia ortodoxa nu a fost importata in Romania ca alte religii crestine in coloniile europene, ci dimpotriva, poporul roman s-a format ortodox si a rezistat catolicismului sau islamismului (si chiar formei pravoslavnice a ortodoxiei ruse).
            • +2 (4 voturi)    
              :)) (Vineri, 26 decembrie 2014, 16:01)

              thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

              ce sa fac? sa enumar bastarzii lu' nea fane babanu'? da' ce crezi tu, ca am stat la coada lui sa vad cati a facut si cum i-a botezat ma-sa'? sunt destui scrisi prin carti, desi probabil nu toti. invata si definitia sintagmei "copil din flori" si poate o sa realizezi si ipocrizia acelui "mare si sfant".

              la punctul 3 nu faci decat sa demonstrezi ce zice omul. tarile alea original catolice si protestante sunt bogate si civilizate. astea original ortodoxe sunt sarace si inapoiate.
              • 0 (2 voturi)    
                Daca nu stii... (Vineri, 26 decembrie 2014, 17:29)

                idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                ...de ce vorbesti atunci?

                SI NU, Alui n-a zis asta pt ca altfel aveam antagonismul Europa de Vest vs Est unde 45 de ani de comunism explica mult mai multe decat religia.
                • 0 (2 voturi)    
                  ... (Vineri, 26 decembrie 2014, 18:07)

                  thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                  nu, in afara de petru rares nu stiu pe dinafara nici un nume. si nici nu ma intereseaza. insa o scurta cautare pe google o sa iti mai scoata la lumina inca cel putin 2 3 nume. si am zis scurta, nu o documentare serioasa. restul pana la "zeci" sunt ziceri, zvonuri, povesti, fara dovezi riguroase. cam la fel cu o alta carte, stii tu care.

                  ungaria, cehia, slovacia, polonia, croatia, slovenia. aceiasi 45 de ani de comunism. situatie economica de la ceva mai buna pana la mult mai buna.
                  • -1 (3 voturi)    
                    Istorie invatata la un sprit (Vineri, 26 decembrie 2014, 20:40)

                    idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                    Nu stim exact, da' asta nu ne poate opri sa ne dam cu parerea.
                    Legat de tarile enumerate:
                    1. Parca vorbeam de tari performante; daca e asa bine zi-mi in care e mai bine ca-n Germania, Austria, Franta, Olanda, Belgia, Spania, Italia, Anglia.
                    2. Raportat la Romania, ultima oara cand am verificat sint mai la vest, deci se pastreaza corelatia cu pozitia geografica.
                    3. Probabil stii ca impactul turcilor asupra dezvoltarii tarilor mentionate a fost mult mai mic decat la noi, asa ca asta ti-e explicatia si nu vrajeala cu religia aia progresista care ardea oameni pe rug daca spuneai ca Pamantu' e rotund.
                    • +1 (1 vot)    
                      :) (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 0:23)

                      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                      tu chiar nu stii cand sa te opresti, nu?

                      da, in toate tarile alea e mai bine ca in cele enumerate de mine, exact asa cum in alea e mai bine ca in romania. si da, e perfect adevarat ca religia nu e factorul determinant. dar cand te apuci sa faci clasamentele si sa tragi liniile, in mod surpinzator, omul a facut o observatie corecta. la nivel european, tarile reformate / protestante sunt cele mai bogate si civilizate. urmeaza cele catolice, cele ortodoxe si in final musulmanii. si mai repet o data. nu religia este cea care a determinat situatia fiecareia din tarile astea. sistemele politice resursele economice si umane, vecinii, mentalitatile, toate au avut un rol. exact ca si religia.
                      • +1 (1 vot)    
                        E o corelatie simplista (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 12:03)

                        idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                        ...care nu tine apa. Nu vad cum ar putea stimula progresul o Biserica ce te arde pe rug daca spui ca Pamantul e rotund...si inca multe altele.
                        Realitatea e exact pe dos. Pentru ca au avut liniste si au apucat sa faca acumulare primitiva de capital care a dus la dezvoltarea mijloacelor de productie intreaga societate s-a dezvoltat. Biserica nu e nici mai buna, nici mai rea decat societatea in care s-a grefat. D-aia catolicismul in Guatemala si protestanismul in Zimbabwe au efect 0.
                        • +1 (1 vot)    
                          :) (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 18:52)

                          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                          deci corelatia geografica, absolut evidenta, o consideri este valabila.
                          corelatia culturala, absolut evidenta, o consideri valabila.
                          corelatia politica, absolut evidenta, o consideri valabila.
                          corelatia religioasa, absolut evidenta si ea, nu o consideri valabila. pentru ca nu vrei tu.
                          • -1 (1 vot)    
                            Nu, (Duminică, 28 decembrie 2014, 0:22)

                            idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                            ...pt ca pur si simplu nu exista. V-au vandut-o altii si voi ati muscat-o ca bibanii, fara argumente.
                            • +1 (1 vot)    
                              corelatia nu exista :)) (Duminică, 28 decembrie 2014, 23:55)

                              thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                              adica nordicii in special si germanicii in general nu sunt cei mai bogati din europa si nici nu sunt protestanti / reformati?

                              iar latinii (mai putin romanii) si slavii vestici nu sunt mai bogati decat decat romanii si slavii sudici si estici sau nu sunt catolici?

                              sau romanii si slavii estici/sudici nu sunt ortodocsi?

                              singura vaga exceptie de aici sunt grecii, care sunt ortodocsi si sunt o clasa deasupra noastra. dar aia nu au avut parte de comunism.
                              • +1 (1 vot)    
                                Clar nu intelegi despre ce vorba (Luni, 29 decembrie 2014, 14:46)

                                idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                                ...prietene. Tu daca intri in 2 case de chinezi si vezi ca ambii au acvariu tragi concluzia ca toti chinezii au acvariu in casa si toti cu acvariu sint chinezi. Uita-te la intreaga populatie de protestanti si catolici din lume nu doar la esantionul care-ti convine tie.
                                • +1 (1 vot)    
                                  :)) (Marţi, 30 decembrie 2014, 9:36)

                                  thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                                  pai eu ma uit la TOATA populatia care conteaza. pe unde a fost exportata respectiva religie conteaza foarte putin pentru ca o data cu religia NU au fost exportate si multe alte chestii.

                                  dar chestia asta deja ti-am mai explicat-o o data, deci trag concluzia ca subiectul e epuizat in ce te priveste daca revii la acelasi argument gaunos.
                                  • +1 (1 vot)    
                                    Corect (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 13:23)

                                    idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                                    Deci nu tine de religie ci de alte chestii.
            • +1 (3 voturi)    
              :)))))))))) (Vineri, 26 decembrie 2014, 20:39)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

              S-a format ortodox singurel? Un fel de conceptie imaculata? :)))

              Sa zica popii saru' mana lui Cuza, ca daca nu institutionaliza bor 10 ani mai tarziu dupa ce a secularizat averile manastirilor _inchinate_, erau niste sclavutzi institutionali ai altora, in loc sa faca pe tupeistii infecti. De fapt... poate asta a fost greseala lui Cuza. Dar, atunci ca si acum, conduceai turma prin religie.
              • 0 (2 voturi)    
                Exact (Vineri, 26 decembrie 2014, 22:04)

                idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                Nu ne-am crestinat la comanda ca ungurii sub Stefan. Pur si simplu cand poporul roman a luat nastere, imaculat sau nu, crestinismul era deja prezent in zona. Mai citeste daca nu crezi.
        • +1 (5 voturi)    
          Tutea vorbea de neamul 87% ortodox (Vineri, 26 decembrie 2014, 10:39)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

          Da, avea dreptate.
          • +1 (5 voturi)    
            Nu, Tutea nu vorbea de asta (Vineri, 26 decembrie 2014, 14:38)

            idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Alui

            Tatal lui Tutea a fost preot ortodox, Tutea era un ortodox convins si el vorbea prin prisma experientei in puscariile comuniste. Daca ai vreun citat care sustine ce spui il astept cu interes.Pana atunci:
            „ Fără Dumnezeu omul rămâne un biet animal raţional şi vorbitor, care vine de nicăieri şi merge spre nicăieri. ”
            sau “Nimic nu poate înlocui creştinismul; nici cultura antică precreştină. Eu sunt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, când Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în funcţie de geniul religios al epocii, nu în funcţie de isprăvi politice.” sau “Despre creştinism, Bergson spune că noi îl respirăm. Are materialitatea aerului. Seamănă cu aerul. Noi suntem creştini fără să vrem. ªi când suntem atei suntem creştini: că respirăm creştinismul cum respirăm aerul.” :)
            • +2 (4 voturi)    
              în Evul Mediu, când Dumnezeu umbla din casă în cas (Vineri, 26 decembrie 2014, 16:03)

              thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

              ihim. dumnezeu si ciuma.
            • +5 (7 voturi)    
              Intreaba copiii abandonati cum respira (Vineri, 26 decembrie 2014, 17:37)

              Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

              de atata bunatate crestina ce e prin Romania.
              • 0 (2 voturi)    
                Si tu ce faci concret legat de asta? (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 11:47)

                idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

                Ca de critici si caterinca nu ducem lipsa in tara asta.
                • 0 (2 voturi)    
                  pai e un martir. (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 18:53)

                  thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                  pana una alta face mai mult decat pimen. incearca sa aduca cu picioarele pe pamant macar un om. pe tine!
                  • +1 (1 vot)    
                    Deci vorbe (Duminică, 28 decembrie 2014, 0:24)

                    idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                    ...e plina tara de d-astia ca voi.
                    • 0 (0 voturi)    
                      deci vorbe (Luni, 29 decembrie 2014, 0:00)

                      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                      pai tu esti primul. "CREDE vorbele mele SI NU CERCETA faptele".
                      • 0 (0 voturi)    
                        Nu are sens (Luni, 29 decembrie 2014, 16:49)

                        idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                        ... ce spui. Cre'ca nu stii prea bine romaneste. Imi pierd timpul cu tine. Hai, tu sa fii sanatos!
                        • 0 (2 voturi)    
                          ?!? (Marţi, 30 decembrie 2014, 9:37)

                          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                          si aici ai ramas fara argumente valabile :).
                          • -1 (1 vot)    
                            Cum? :) (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 13:29)

                            idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                            Tu ai ramas! Tocmai ti-am spus ca nu se intelege ce spui. Nu ca nu e logic, nu se intelege in romana pur si simplu. Ca altfel ai tot spus prostii ilogice pana acum. :)
        • +3 (5 voturi)    
          Oups! (Vineri, 26 decembrie 2014, 10:54)

          MonaB [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

          Cred ca ati cam incurcat continentele caci din cate imi dau eu seama, Alui ne da exemple din Europa. Probabil ca va trebui sa discutam si despre ce inseamna colonizare si efectele acesteia daca insistati cu contraargumentele dvs.
          • +1 (3 voturi)    
            Nu, nu vad limitarea la Europa (Vineri, 26 decembrie 2014, 14:48)

            idsoc [utilizator] i-a raspuns lui MonaB

            E o corelatie generala intre anumite religii crestine si dezvoltare. Daca se limiteaza la Europa corelatia dispare si vorbim de fapt de pozitionare geografica...ceea ce e altceva. Cand ai fraierii de romani ortodocsi in est care iti opresc islamul normal ca tu poti da dezvolti linistit in vest. Nu mai vorbesc de ciuma rosie comunista.

            Cred ca pur si simplu pt Alui catolicismul incepe cu Spania si se termina cu Italia, iar protetanismul incepe cu Anglia si se termina cu Suedia. Atat stie. Uite ce zice de Tutea mai sus.

            Cand vrei vorbim si despre colonizare...
            • 0 (2 voturi)    
              romani ortodocsi opresc islamul (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 9:17)

              thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

              care islam l-au oprit romanii ortodocsi? pe ala care a asediat viena de 2 ori sau pe ala care a cucerit peninsula iberica si batea la portile regatului franc?
              • 0 (2 voturi)    
                Cel care a asediat Viena (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 20:28)

                idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                ...pana la urma.
                Ca pe celalalt l-a oprit Carol Martel la Poitiers.
                De ce, credeai ca Mircea, Iancu, Vlad, Stefan, Mihai au luptat cu extraterestrii?
                Ti-ar cam place sa rescrii istoria romanilor, revizionist mic ce esti. :)
                • 0 (2 voturi)    
                  mda (Luni, 29 decembrie 2014, 0:09)

                  thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                  iti raspunsesem si aici da' nu s-a inregistrat. si mi-e lene sa reiau tot.

                  pe scurt, nu poitiers, ci tours. tot in regiunea aia, dar totusi in alt loc.

                  in ce priveste viena, singurii romani prezenti oficial luptau alaturi de turci. deci sabotau sau erau pur si simplu incompetenit?

                  janos hunyadi. si-l asuma vreo 4 popoare.
                  stefan cel mare s-a batut cu matei corvin (o fi fost ruda cu ala de mai sus?) si cu polonezii. niste muslmani...
                  pe mihai viteazu l-au omorat habsburgii.

                  adica toate bataliile astora au fost pur conjuncturale, cu cine ii ameninta in vreun fel sau altul, nu doar cu turcii.

                  si oricum rezultatul majoritatii victoriilor impotriva turcilor a fost plata tributului catre ei. pai sa tot pierzi asa.
                  • +1 (1 vot)    
                    E Poitiers (Luni, 29 decembrie 2014, 11:03)

                    idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                    ...in istoriografia romaneasca, inclusiv manualul de istorie din scoala pe care se presupune ca l-ai studiat. Pe wiki apare Poitiers-Tours, dar asta nu face decat sa arate cam de unde iti faci tu cultura generala. :)
                    Oricum, la cum vorbesti de domnitorii romani mare minune daca n-ai un nume cu accent pe a sau o. Ceea ce ne lamureste si de ce dai asa in ortodoxie: ca esti reformat sau catolic.
                    • 0 (0 voturi)    
                      :))) (Marţi, 30 decembrie 2014, 9:43)

                      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                      da, pentru ca dupa cum am mai demonstrat de x ori, istoria pe care o invata copiii romani respecta cu sfintenie adevarul. NU conteaza ce zice unul sau altul, ci adevarul. iar in cazul asta adevarul e ca batalia a fost in acea regiune (unde e si poitiers si tours) iar majoritatea numeste acea batalie "tours" pentru a o deosebi de "poitiers"-ul care a avut loc mai tarziu.
                      • 0 (0 voturi)    
                        Mda (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 13:33)

                        idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                        Ori asa ori tu habar n-aveai de ea si ai aflat-o de pe wiki. Si ti-ai inventat si explicatie. :)
                    • 0 (0 voturi)    
                      ah (Marţi, 30 decembrie 2014, 9:46)

                      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                      si sunt roman. chiar ortodox daca e sa te iei dupa acte, ca nu m-a intrebat nimeni cand eram mic daca vreau sau nu sa fiu bagat in cazanul ala cu apa rece,

                      si oricum, tu adevarul si faptele le separi prin prisma nationalitatii sau religiei? stii cum se cheama asta?
                      • 0 (0 voturi)    
                        Te cred (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 13:34)

                        idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                        ca si eu mai mint.
  • +27 (29 voturi)    
    Gligore, atei sectanti???? (Joi, 25 decembrie 2014, 21:44)

    Wanheda [utilizator]

    De ce bati campii? Tu crezi ca ateii si agnosticii se aduna in carduri ca voi, zombiile ipochikenului turnator din articol? Hahahaha.
    Ce e curios e ca noi va lasam in pace, voi insa nu conteniti cu amenintarile. Vedeti-va bah de treaba voastra, nu de alta dar o sa ajungeti la cazan in loc de paradis cu floricele...
    • +10 (10 voturi)    
      "La Rai te duci pentru clima, (Vineri, 26 decembrie 2014, 7:32)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      la Iad pentru anturaj" (Mark Twain)
      • +3 (3 voturi)    
        “Now, now my good man, (Vineri, 26 decembrie 2014, 20:43)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        this is no time to be making enemies."

        (Voltaire on his deathbed in response to a priest asking him that he renounce Satan.)”
  • +31 (31 voturi)    
    Daca au chemare .... (Joi, 25 decembrie 2014, 21:59)

    NicolaeA [utilizator]

    de ce nu fac ca si catolicii sau reformatii; faceti cursuri de religie in biserici, duminica, nu la scoala ! Cand biserica ortodoxa va avea activitati sociale (orfelinate, azile, scoli, spitale, etc.) precum catolicii, atunci o sa fiu mandru ca sunt ortodox. Asumativa rolul social sau duceti-va la dracu, pentru ca nu avem nevoie de o administratie financiara divina pe langa ANAF. Daca nu pricepeti asta sunteti terminati !
  • +11 (11 voturi)    
    corectura (Joi, 25 decembrie 2014, 22:15)

    NicolaeA [utilizator]

    Asumati-va
  • +15 (19 voturi)    
    religie (Vineri, 26 decembrie 2014, 0:23)

    DeLeon [anonim]

    si inchizitia a fost o unealta a preotilor.oare asa doreste sa se predea religie in scolile din Romania!? de ce nu sau facut ore de religie la fiecare confesiuni si la bisericile lor !ca... slava domnului !sunt mai multe biserici... ca scoli si spitale ! la un loc !
    • +2 (4 voturi)    
      Ortodocsii romani n-au avut inchizitie (Vineri, 26 decembrie 2014, 14:51)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui DeLeon

      E o institutie a bisericii catolice. Explica-i prietenului Alui de mai sus cum vine asta, ca el e incantat de contributia catolicismului la progres.
      • +1 (3 voturi)    
        corect (Vineri, 26 decembrie 2014, 20:45)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

        avem manuale de religie in care copii sunt calcati de masina daca nu sunt cuminti.
        • 0 (2 voturi)    
          C-are bou' cu tangou'? (Vineri, 26 decembrie 2014, 21:01)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          E vina religiei sau a editurii si ministerului? Avem si manual de istorie cu Esca, inventatoarea stirilor de la ora 5, si Ion Cristoiu "inventatorul" puiului de gaina cu 2 capete. Ori vrei sa scoatem si istoria din scoli acum?
          • 0 (2 voturi)    
            :) (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 0:36)

            thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

            pai puteau sa iasa la tv si sa spuna ca manualul ala e o porcarie sinistra, rezultata in urma coruptiei cvasigeneralizate si ca nu are nici o legatura cu credinta. exact asa cum au iesit profesori de istorie sa critice paginile alea despre esca si cristoiu. dar popii nu numai ca nu au iesit, dar au si folosit mizeriile alea.
            • 0 (2 voturi)    
              Nu inteleg ce insinuezi (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 11:43)

              idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

              Crezi ca pozitia oficiala a Bisericii e ca acel copil din exemplu trebuie calcat de masina? Ai vreo declaratie sau altceva care sa sugereze asta?
              Din cate stiu eu vorbim de un manual scos de o editura privata de prin Iasi si eliminat de minister din lista de manuale aprobate pana la urma.
              Toata lumea a fost unanim de acord ca e o aberatie si vad ca tu te repezi sa legi chestia asta de Biserica desi n-a fost implicata nici in editare, nici in aprobare. Da ma rog, calomniaza, calomniaza, ceva tot ramane.
              • 0 (2 voturi)    
                nu (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 19:01)

                thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                nu am nici o declaratie prin care biserica sa aprobe acele pagini.
                exact cum nu exista nici o declaratie prin care biserica sa le condamne.

                ceea ce ne poate aduce inapoi exact la controversa care a pornit toata povestea asta. nu consideram nimic implicit. ai ceva impotriva ca la inscrierea copilului la scoala TOTI parintii sa isi exprime EXPLICIT optiunea prin DA sau NU orelor de religie? adica daca vrei, te duci si semnezi acolo DA. nu vrei, te duci si semnezi NU. nu te duci sa semnezi, nu il inscrie. si gata, toata lumea e egala, conforom constitutiei alea de care isi bate toata lumea joc.
                • 0 (0 voturi)    
                  Corect (Duminică, 28 decembrie 2014, 0:26)

                  idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                  ...dar eu nu acuzam pe cineva. Ar fi fost calomnie.
          • 0 (2 voturi)    
            are, cand boul nu stie dar danseaza (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 10:09)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

            Toate manualele de "religie" sunt aprobate, cu dijmuirea aferenta, de catre sfantul sinod bor srl bla bla.

            Fa si tu o diferenta intre religie in sine si chestia abjecta numita bor srl. Cat timp n-o faci, nu intelegi 90% din comentariile la care te chinui sa raspunzi.
            • +1 (1 vot)    
              Fac diferenta (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 19:47)

              idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              D-aia ma si duc rar la biserica, iar cand ma duc prefer manastirile, unde imi pare ca exista mai mult har.
              Motivul pt care nu inteleg comentariile e ca sint pline de afirmatii nedocumentate, inexactitati istorice si corelatii insuficient pregatite.
              Unori imi face impresia ca e multa care n-a termenat liceul, dar se grabeste sa comenteze.
      • -1 (1 vot)    
        inchizitie (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 16:57)

        Megara [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

        Ca nu s-a numit Inchizitie, este altceva insa tribunale ecleziastice au existat.
        Primele condamnari ale ereticilor au inceput in Orient, acolo unde au inceput si ereziile.

        Iar la noi, exista doua cazuri faimoase si documentate:
        - In 1574 a fost ars de viu, pentru mare pacat (sodomia), episcopul Gheorghe al Romanului, sub Ioan Voda cel Cumplit (73. Gr. Ureche, Letopisetul tarii Moldovei, Craiova, 1934, p. 154; N. Iorga, Istoria Bisericii Romane, Valenii de Munte, 1908, p. 154).
        - In 1714, calugarita Olimpiada, de la manastirea olteana "Dintr-un lemn", a fost zidita de vie intr-o chilie, pentru farmece, unde a murit, iar doua femei au fost spanzurate (74. Cronica Tarii Romanesti de Radu Popescu, in "Magazin istoric pentru Dacia". Tom. V. Bucuresti. 1847, p. 183)
        • +1 (1 vot)    
          N-are nici o treaba ce spui tu (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 20:51)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Megara

          Ai citit de pe un sait obscur informatia si ai preluat-o ca atare. In primul caz a fost decizia lui Ioan Voda cel Cumplit pt a-i lua averea lui vladica Ghorghie, iar in al 2-lea caz a fost Stefan Canatcuzino ca sa acopere faptul ca Olimpiada si slujnica ar fi aflat de la sotia sa ca a complotat sa-l vanda pe Brancoveanu turcilor si sa ia domnia. In original, pt primul caz, din Letopiset:
          "Ion vodă [...]vrându să ia agonisita tuturora, nu cu alt meșteșug, ci cu vărsare de sânge și din zi în zi izvodiia féliuri de munci noao. Băgat-au în foc de viu pre vlădica Gheorghie, de au arsu, dându-i vină de sodomie, auzind că are strânsură de avuție. Mitropolitul Theofan n-ar fi ieșit intreg de dânsul, de nu ar fi fugit prin munți de groaza lui. Temnițile pline de călugări."
          • 0 (2 voturi)    
            :)) (Duminică, 28 decembrie 2014, 18:20)

            Megara [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

            Ce-mi plac mie cei care atunci cand li se arata ca nici ograda lor nu este asa curata, repete se grabesc sa arunce vina in mana puterii civile.
            Dar cand vine vorba de Inchizitia din Spania, de exemplu, repede infiereaza Biserica Catolica si nu i-au in calcul faptul ca Inchizitia din Spania a scapat de sub autoritatea papala si era aservita Isabelei de Castilia si lui Ferdinand de Aragon. Chiar si istoricii trareaza separat subiectul.

            Inchizitia a inceput in Orient, acolo unde au inceput si ereziile. Primele condamnari s-au dat chiar in conciliile ecumenice.
            Si bineinteles ca sentintele au fost date de puterea civila ca doar bisericii ii era interzis sa omoare.
            Chiar si Inchizitia nu a dat nici o condamnare la moarte. Toate condamnarile sunt date de tribunalele laice dupa ce Inchizitia excomunica "vinovatul" si il lasa in mana puterii civile.

            Apoi nu uitati faptul ca, BC mostenise obiceiul din Imperiul Roman de a nota tot iar noi avem acum ce citi.
            Daca BO nu a notat (multi preoti de la sate fiind analfabeti... a se vedea Iorga - Sate si preoti) asta nu inseamna ca a fost fara de pacat.
            • +1 (1 vot)    
              Pt a 2-a oara, n-are nici o treaba (Duminică, 28 decembrie 2014, 20:06)

              idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Megara

              N-arunc nimic in curtea nimanui. Ti-am citat din Letopisetul pe care tu l-ai dat aiurea ca sursa.
              Pur si simplu esti praf. Ai intrat pe www.profamilia.ro care apare la primele cautari de google si ai dat copy/paste d-acolo ca bibanul (sau mai stim noi cine).
              Pleaca si joaca-te la tine la scara!
              • -1 (1 vot)    
                huh? (Duminică, 28 decembrie 2014, 23:08)

                Megara [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                Poate imi dai si mie link-ul acela de unde ma acuzi ca am dat copy/paste.
                Eu informatia o am dintr-o carte despre Istoria bisericii din Tarile Romane.
                • +1 (1 vot)    
                  Te cred ca si eu mai mint (Luni, 29 decembrie 2014, 11:07)

                  idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Megara

                  Pe http://www.profamilia.ro/istorie.asp?antev=33 iti gasesti paragraful din mareata carte de unde ai dat copy/paste fara sa te obosesti sa citesti Letopisetul sau sa verifici in alta sursa.
  • +12 (18 voturi)    
    Stalin si poporul rus (Vineri, 26 decembrie 2014, 8:04)

    Sani [utilizator]

    Cateva observatii:
    1. Sub pretextul pan-ortodoxismului, rusii s-au erijat in lideri ai bisericilor din est.
    BOR face acest joc murdar de sute de ani (vezi secularizarea lui Cuza si protestele preotolor de atunci)
    2. In timpul lui Stalin (care trebuia sa se faca popa ortodox), imperialusmul rus a inlocuit pan-ortodoxismul cu comunismul.
    Popii ortodoxi au jucat si acum dupa cum li s-a dictat de la Moscova, multi dintre ei devenind turnatori ai securitatii.
    Nu toti evident!
    3. Acum, BOR are pretentia ca Romania sa devina un fel de stat ortodox dups modelul statului islamic!
    Si asta tot la indicatiile rusilor!
    • 0 (8 voturi)    
      Comunistii erau atei (Vineri, 26 decembrie 2014, 10:02)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      ...asa ca la nivel de teorie nu prea are sens ce spui. Lenin a scos religia din scoli, la fel cum pare ca vor multi hate-ari prin comentarii. Cin' s-aseamana s-aduna.
  • +3 (5 voturi)    
    Cre pui bre Ai facut seminaul de mincinosi si (Vineri, 26 decembrie 2014, 9:57)

    ddutz [utilizator]

    Ai ajuns MINCIONOS SEF.
    Ia-te de mana cu Ponta si aruncativa pe garla,
  • +5 (7 voturi)    
    Ei, poftim! (Vineri, 26 decembrie 2014, 10:03)

    TreiClase [utilizator]

    Ma infurie si ma dezgusta pozitia acestor talhari, reprezentanti ai organizatiei mafiote bor.
    Sa fi castigat alegerile sustinatorul si sustinutul acestei organizatii, am fi avut din prima zi o lege care prevedea obligativitatea orelor de indobitocire religioasa, 2-3 pe zi, dar si suplimentarea bugetului organizatiei mafiote, drept rasplata pentru implicares masiva in campania electorala. Desigur, decizis nu este 100% sigura pentr copilul meu, caruia ii pot baga in continuare tot felul de avioane in cap invocand "intalniri cu elevii" nu ore de religie. In disperarea lor vor face campanii agresive in biserici, la slujbe, nunti, botezuri, inmormantari etc. Solutia, desi suna extremista, ar fi excluderea totala din scoli, cu posibilitatea sa predea ore de religie la cerere, poate chiar pe cheltuiala solicitantilor, caci in conditiile actuale, fie ca au sau nu au elevi la aceste ore de indobitocire religioasa, talharii in sutana tot isi vor primi leafa mizerabila din bugetul invatamantului.
  • -6 (10 voturi)    
    Păcat ! (Vineri, 26 decembrie 2014, 12:38)

    MilescuSpatarul [utilizator]

    Faptul că IPS Pimen a fost colaborator al securității este o realitate la fel de tristă ca si acea că Preafericitul Daniel este colaborator al masoneriei, insă aceste lucruri nu au legătură cu credința noastră și nici cu Dumnezeu. Dacă proful de mate este afemeiat nu înseamnă că 2 cu 2 nu este egal cu 4. Din păcate Hotnews a devenit o hazna ateistă iar acest curent nu are nimic in comun cu valorile dreptei. Păcat.
    • +6 (6 voturi)    
      hazna ateista?!? (Vineri, 26 decembrie 2014, 13:08)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui MilescuSpatarul

      faptul ca acesti habotnici, fanatici religiosi si militanti agresivi care incearca nu numai sa ne intoxice zilele cu sfaturile lor inepte si inutile ci si sa ne organizeze si sa ne oblige sa ne traim viata conform credintei lor primesc un raspuns pe masura obrazniciei si pe acelasi ton din partea unor oameni care pana in momnetul ala nu ii deranjasera cu absolut nimic inseamna ca locul unde acesti oameni se aduna e o hazna? adica daca eu nu cred in dumnezeul tau sunt un c**** si orice loc unde ma aflu devine hazna? bai tolerantule, bai milostivule, bai crestinule, ii faci cinste lu' dumnezeu.

      hai cristos a inviat!
  • +7 (7 voturi)    
    DESPRE BISERICILE DIN ROMANIA (Vineri, 26 decembrie 2014, 12:48)

    CosticaSarbu Costica [anonim]

    Acesti popi vor ca tot POPORUL sa contribuie Bunastarea si Fericirea Lor .Dupa 1989 Romania a scos mai multi Preoti si a construit mai multe Biserici ,in loc sa scoata muncitori calificati intr-o meserie si sa construiasca SCOLI. Acum observam si auzim , citim prin presa ca Scolile de Teologie scot mai multi preoti de cat ar avea nevoie enoriasii ,facand in asa fel ca enoriasii sa se invrajbeasca intre EI ,pentru ca Episcopiile trimit Preoti pe care ENORIASII CONTRIBUTORI la acea Biserica nu si-i doresc . PATRIARHIA si EPISCOPIILE sa nu uite caci BISERICILE sant ale Enoriasilor si sa nu incerce sa -i indeparteze de BISERICA unde poate Generatii de-a randul au fost Botezati ,Cununati si inmormantati .
  • +4 (6 voturi)    
    Religia nu este o stiinta (Vineri, 26 decembrie 2014, 13:10)

    hic sunt leones [utilizator]

    copiii pot fi educati in spirit religios de catre parinti.
    Cultele au posibilitatea de a organiza ore de religie in cadrul scolilor lor private, intretinute din proprii bani si cu profesori platiti de ele.

    In rest, formulari bombastice poate emite oricine.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu se invata doar stiinte in scoala... (Vineri, 26 decembrie 2014, 15:00)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Religia e peste tot in jurul nostru. Toti canta colinde si fac daruri, dar am vazut la tv cum nu stia lumea daca de Craciun Isus s-a nascut sau a murit sau ce s-a intamplat de fapt. E cultura generala si de asta trebuie invatata in scoala. Nu-ti place, nu-i problema ca nu-i obligatorie. Plus ca daca nu stii, ai doar iluzia unei alegeri libere.
      • +3 (5 voturi)    
        Am vazut, cata saracie, prostie si brutalitate (Vineri, 26 decembrie 2014, 17:42)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

        genereaza religia in jurul nostru. Lasa-ma mah cu cultura generala, una e istoria religiilor, religie comparata si alta is indoctrinarea si brainwashing-ul practicate de pochi pe la noi.
        Daca te intrebi vreodata de ce au stat voievodatele mai mult decat westul in Dark Ages sau de ce te balacaresti inca in mentalitate medievala...uita-te in jur si numara bisericile si pochii care tin tara in ignoranta si scot din circuitul economic normal sume exorbitante de bani.
        Asta e motivul principal de esti cu 100 de ani in urma civilizatiei.
        • +1 (1 vot)    
          bmw mercedes audi (Vineri, 26 decembrie 2014, 18:10)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          pai popii nu scot banii din circuitul economic normal. doar ca nu platesc taxe si impozite pe ei si in final banii aia ajung in germania.
        • 0 (2 voturi)    
          Ai dreptate cu ignoranta (Vineri, 26 decembrie 2014, 20:47)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          Daca n-ai auzit de Imperiul Otoman si de faptul ca am devenit independenti de el abia la 1877 poti sa crezi si ce spui tu.
          • 0 (2 voturi)    
            Adica pana la 1877 n-ai existat ca tara (Vineri, 26 decembrie 2014, 23:46)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

            Ai fost pasalac.
            • +1 (1 vot)    
              Tarile Romane n-au fost pasalac niciodata (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 11:09)

              idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

              Pasalacul e o subdiviziune a Imperiului Otoman condusa de un pasa. Zi-mi si mie un pasa de Tara Romaneasca, Moldova sau Transilvania.
              Ignoranta nu-i destula pana nu e si fudula.
              • 0 (2 voturi)    
                pasalac (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 17:25)

                Megara [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                Dobrogea a fost pasalac turcesc
                • +1 (1 vot)    
                  Tarile Romane (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 21:13)

                  idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Megara

                  ...sint Tara Romaneasca, Moldova si Transilvania, care nu au fost niciodata pasalac. Despre asta e vorba in propozitie.
                  Tehnic Dobrogea nu a fost pasalac, ci sangeac, pt ca facea parte la acel moment parte din Bulgaria care a devenit ea insasi pasalac dupa ce a fost cucerita de turci.
                  Daca erai pregatit puteai sa zici de Pasalacul Timisoarei, dar cum spuneam, nu intra in definitia de mai sus a Tarilor Romane.
              • 0 (2 voturi)    
                exprimare nefericita (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 19:11)

                thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                nu eram oficial pasalac. in schimb in toate functiile importante, de la domn pana la sefii "politiei", erau numiti oameni de "Sublima Poarta", indiferent ca erau romani, moldoveni, greci, rusi sau cine mai stie ce alte natii. adica numai autonomi si independenti nu erau romanii sub dominatia turceasca.
                • 0 (2 voturi)    
                  Nu eram pasalac (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 21:23)

                  idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                  nici oficial, nici neoficial. Ai dat-o bara si incerci sa dregi aiurea busuiocul. Pasalac inseamna ca esti parte din Imperiul Otoman, se aplica legea musulmana, vin colonisti turci, se construiesc moschei, platesti impozit daca vrei sa ramai crestin (in caz ca nu-ti ia gatu') samd. E diferenta mare fata de zici tu, clar nu stapanesti termenii.
                  PS: Ultima oara cand am verificat romanii si moldovenii erau aceeasi natie, iar fanariotii n-au nici o treaba cu rusii. Esti fugit din Transnistria si vreu sa rescrii istoria sau ce?
                  • 0 (2 voturi)    
                    capacitatea de a intelege un text scris (Duminică, 28 decembrie 2014, 9:53)

                    thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                    nu eu am afirmat ca tarile romane au fost pasalac. am afirmat doar ca omul s-a exprimat nefericit, si ca acestea se aflau sub o dominatie absoluta a turcilor care numeau si dadeau jos domnitorii si dregatorii la bunul plac.

                    si fanarul era un cartier din istanbul, locuit in mare parte de greci. dar asta nu inseamna ca TOTI fanariotii au fost greci, sau ca toti domnitorii din perioada fanariota au fost locuitori ai fanarului.

                    turcii musulmani au practicat libertatea religioasa a popoarelor supuse aproape fara exceptii. aparent romanii ortodocsi nu prea pot sa isi lase proprii conationali in pace daca au alta credinta.

                    ca si mai sus, renunta la partizanatele nationaliste si religioase si ti se vor lumina multe din istorie.
                    • +1 (1 vot)    
                      Ceea ce e gresit (Duminică, 28 decembrie 2014, 20:18)

                      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                      Pasalac e o dominatie absoluta. Tarile Romane au fost "dar-al-ahd", "Casa Pactului", ceea ce nu e o dominatie absoluta.
                      Fanariot definit pe http://dexonline.ro/definitie/fanariot (poti sa cauti si in Dictionarul ilustrat universal al limbii romane sau wikipedia ca e la fel): FANARIÓT, -Ă, fanarioți, -te, s. m. și f., adj. 1. S. m. și f. GREC din păturile înstărite care locuia în cartierul Fanar din Constantinopol; spec. demnitar al Porții Otomane ori dregător sau domn în Țările Române care provenea din această pătură greacă înstărită. ◊ Epoca fanarioților = perioadă din istoria României cuprinsă între anii 1711 (în Moldova) și 1716 (în Țara Românească) și 1821. 2. Adj. Care aparține fanarioților (1), privitor la fanarioți; caracteristic fanarioților; fanariotic.
                      LASA-NE, LASA-NE!
                      • 0 (2 voturi)    
                        ?!? (Luni, 29 decembrie 2014, 0:27)

                        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                        acum o dai in sefeuri.
                        prima defintie care trebuia sa apara acolo este sensul general valabil, adica "locuitor al fanarului" pentru ca acel cartier mai exista si in ziua de azi (fener in turca moderna) si locuitorii lui tot fanarioti (in romana) sunt chiar daca nu sunt greci si nici domnitori in romania. restul sunt secundare, utilizabile doar in context istoric.

                        si nici in rest nimic din definitiile respective nu contrazice ce am zis eu. deci de ce sa te las?!?
                        • +1 (1 vot)    
                          Aoleu, tot tu ala desteptu' (Luni, 29 decembrie 2014, 11:09)

                          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                          ...care stie unde e Tours? Pai eu zic sa vorbesti cu aia de la Academia Romana ca nu-i corect sa nu existe si sensul tau in dictionar. Prumul sa-l bage! ;p
                          • -1 (1 vot)    
                            :)) (Marţi, 30 decembrie 2014, 9:48)

                            thebblack [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

                            iarasi lipsa de argumente.

                            cat e pana acum, 3-0?
                            • 0 (0 voturi)    
                              Ihi, sigur (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 20:05)

                              idsoc [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

                              Faptul ca in Dex fanariot inseamna altceva decat ai spus tu nu e argument. Doar ce spui tu conteaza. Ai 1000-0...in your dreams. :p
      • 0 (0 voturi)    
        Si Harry Potter este peste tot in jurul nostru (Luni, 29 decembrie 2014, 21:14)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

        de ce ar trebui sa se invete in scoala despre academia de vraji?
  • +5 (5 voturi)    
    coruptie (Vineri, 26 decembrie 2014, 13:20)

    mos_teaca [utilizator]

    Coruptia nu este o ofensa adusa maiestatii divine? Dar ..... coruptia nu este pe agenda bisericii (mai precis tace malc).Nu l-am vazut pe acest arhiepiscop sau alti ca el sa lupte impotriva coruptiei.De ce oare? Cred ca raspunsul este evident si daca ar depune legamant de saracie s-ar curata biserica de astfel de indivizi.
    • +4 (4 voturi)    
      Cum e turcul, si pistolul... (Vineri, 26 decembrie 2014, 13:48)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui mos_teaca

      Coruptia e una la varf, care nu sacrifica ierarhii sau maimutzele din parohii, tocmai pentru ca produc, mai mult, banii spalati si apretati de generalii de securitate clienti exclusivisti ai ''afecerilor'' BOR, au acelasi traseu Guv>>>BOR>>>Guv la fel ca pe vremea lui Nastase...Aceeasi mafie la varf in BOR.
      Dar mai multe stie probabil Dl Gheneral Oprea, ca el e oficialul raportor BOR<>GUV...
  • +6 (6 voturi)    
    ips pimen (Vineri, 26 decembrie 2014, 13:53)

    raudegura [utilizator]

    inainte sa se vaicareasca,poate sa explice care sunt legaturile sale si ale ciracilor lui cu Dughin &Co ?
    Poate ips pimen sa explice romanilor desele "excursii de studii in rusia" ale ortacilor lui de prin diversele manastiri din Moldova?
    ia zi ips mai continuam?
  • +5 (5 voturi)    
    Pimen fost securist (Vineri, 26 decembrie 2014, 14:29)

    dorul [utilizator]

    Si vrea sa ramana

    http://m.mediafax.ro/social/ips-pimen-a-colaborat-cu-fosta-securitate-a-decis-definitiv-instanta-suprema-10251651
    • +4 (4 voturi)    
      eh... (Vineri, 26 decembrie 2014, 20:47)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui dorul

      asta a fost si dovedit... aia cu studii prin Elvetia sunt inca activi
  • +8 (8 voturi)    
    Popa prostu' (Vineri, 26 decembrie 2014, 14:53)

    verid [utilizator]

    Securistul asta imputit vrea neaparat ca mafia BOR sa otraveasca in continuare mintile copiilor nostri.Astia nu se satura pana nu ii alergam pe strazi si ii scoatem in a fara legii.
  • +11 (11 voturi)    
    BOR trebuie sa se trezeasca la realitate! (Vineri, 26 decembrie 2014, 15:23)

    Azra [utilizator]

    De mult timp n-am mai vazut atatea comentarii (negative) la adresa unei inalte fete bisericesti , ortodoxe. Acest lucru ar trebui sa dea de gandit foarte serios BOR.Lasand laoparte imaginea profund negativa pe care o are in poporul acestei tari ISP Pimen si, de asemenea, subiectul predarii /sau nu/ a religiei in scoli, aceste comentarii reflecta foarte clar nemultumirea marii majoritati a celor care cred in Dumnezeu, in mod sincer, fata de manifestarile profund mercantile si contrare dogmelor bisericesti si spiritului propavaduit de Isus Hristos, a liderilor bisericii ortodoxe romane si a celor mai multi dintre slujitorii acesteia. Mult prea multa bogatie adunata cu orice pret, prea mult aur si pietre scumpe pe odoarele purtate de IPS Daniel si alti inalti prelati ai BOR (pentru ce oare? Hristos a fost sarac si a propavaduit traiul cumpatat si cinstit!);de ce BOR se judeca cu statul pentru revendicarea a zeci de mii de hectare de paduri din avutia publica, adica a intregului neam romanesc?! Incet, incet, dar sigur si in mod cert vizibil, BOR se transforma intr-un imens SRL pus pe capatuiala, de jos si pana sus, in loc sa se ocupe exclusiv de promovarea in randul crestinilor ortodocsi a preceptelor de viata enuntate si propavaduite de Hristos. BOR se indeparteaza in mod cert de marea masa a crestinilor care si-au pus sperante in biserica dupa inlaturarea totalitarismului comunist si foarte curand, tot mai multi crestini ortodocsi romani vor spune ca nu mai au incredere in biserica, pentru ca aceasta s-a transformat intr-o imensa intreprindere comerciala, care ignora problemele celor saraci si napastuiti.
  • +8 (8 voturi)    
    Sfanta ipocrizie (Vineri, 26 decembrie 2014, 16:04)

    catalin72 [utilizator]

    Înainte de '89, credință si ființa națională chiar erau in pericol,da nu l-am auzit protestând pe tovarășul asta...
  • +6 (6 voturi)    
    dlor preainalti prelati... (Vineri, 26 decembrie 2014, 16:19)

    egroeg5 [utilizator]

    nu credeti ca ar fi mai corect sa va ocupati de colegii si familiile dvs decat sa incercati "sa-i inregimentati pe oameni cu forta?" Probabil ca nu stiti, dar libertate inseamna si libertatea de constiinta si nu aveti niciun drept asupra ei. Istoria a aratat de multe ori ca dogmele bisericesti nu au fost corecte asa ca lasati-i pe muritori sa decida daca au motive si vor sa creada in ceva.
    • +3 (3 voturi)    
      gresit (Vineri, 26 decembrie 2014, 20:50)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui egroeg5

      Pai fix asta face. Se ocupa de colegi si famiglie prin mentinerea turmei votante, ca de cotizat o fac guvernantii pentru voturile ei.
  • +5 (5 voturi)    
    romania este stat laic (Vineri, 26 decembrie 2014, 16:37)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    komunistii care conduc astazi romania au trecut de la ateism la misticism
    sunt farisei
  • +5 (5 voturi)    
    ???????? (Vineri, 26 decembrie 2014, 16:41)

    Paul_ [utilizator]

    Nu inteleg de ce crede IPS ca va fi scoasa religia din scoli! Nu vad care este diferenta fata de situatia de acum 2 luni. Religia era tot materie optionala.

    Puteai opta ca, copilul tau sa nu faca religie. Acum opti opta ca copilul sa faca religie. Cred ca biserica nu prea are incredere in oameni.
    • +5 (5 voturi)    
      Bineinteles ca Pimien nu crede (Vineri, 26 decembrie 2014, 22:26)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      Ca religia va fi scoasa din scoli. E doar un excroc mincinos care incearca sa-i manipuleze pe prosti.
  • +4 (4 voturi)    
    Biserica trebuie... (Vineri, 26 decembrie 2014, 22:28)

    MyGame [utilizator]

    Avem o biserica infatuata, care cere dar nu ofera. Trebuie sa schimbe ceva, altfel ne vor pierde pe multi dintre noi. Vreau sa fiu aproape de biserica dar vreau sa-i simt ca si ei au nevoie de mine! Altfel eu voi avea nevoie de Dumnezeu, dar nu prin ei!
    • 0 (0 voturi)    
      crestinismul este o religie a fricii de moarte (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 14:22)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

      Vrei sa zici ca nu iti ingroapa mortul? Ce ai vrea sa ofere mai mult, ce ti se pare tie ca ar trebui sa mai faca aceasta biserica a unei religii orientate pe frica de moarte?
      Pentru alte activitati, exista spitale, consilieri, magazine, psihologi...
      • 0 (0 voturi)    
        Iar glumesti , nu ?... (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:19)

        MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui kax

        Unde ai vazut tu ca biserica iti ingroapa mortii ? Te referi poate la serviciile impecabile din V, care costa, dar ai si salariul pe masura sa le achiti.
        Aici, prietene '' ignorant '' , tu cumperi locul, tu platesti mormantul, groparii, sicriul si cele de cuviinta, iar bugetarul-popa SRL iti ia meleoanele ca sa-ti citeasca doar...desi asta ar trebui sa o faca gratuit, pentru ca e platit de la buget, adica tot de tine, dar el te usureaza doar pentru cantare cu sute de euro daca nu stii sa negociezi. Cel putin egal cu toate celelalte cheltuieli ale tale.
        Te intreb, unde ai auzit tu ca popa sau biserica iti ingroapa mortii ? Ei doar zornaie si canta...daca nu sari gras, doar cateva strofe, ca e grabit... Hai sa vindem castraveti gradinarilor,.. Acum nu mai pot prosti pe nimeni, si iata de ce fug rumanii la sectanti... iar pentru asta, vor da socoteala chiar preotii BOR, tocmai celui caruia i-au subtilizat crestinismul, adica lui Iisus.(Exact cum Ilici ne-a furat Lovilutia... sunt din acelasi neam de escroci narcisisti, doar pentru grupul lor privilegiat). Pacat ca incerci doar sa vopsesti gardul...
        • 0 (0 voturi)    
          zornaielile costa (Sâmbătă, 3 ianuarie 2015, 10:58)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

          Serviciile de zornait cantat si citit, sunt servicii oferite de biserica pe care romanii crestini doresc sa le foloseasca cand isi ingroapa mortii. Cand romanul crestin isi pune mortul in groapa, doreste neaparat sa plateasca aceste servicii, eu asa am vazut.
          Te plangi ca trebuie sa platesti meleoane pentru niste zornaieli? Te plangi degeaba, biserica nu iti baga pe gat zornaielile cu forta.
          Vrei zornaieli, platesti.
    • +1 (1 vot)    
      oferta (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 14:40)

      likurici [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

      biserica e ca si partidul pe care-l deserveste-cer , promit dar nu ofera nimic util
  • +5 (5 voturi)    
    Popii astia niste sarlatani nesimtiti. (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 5:03)

    MichaelNicula [anonim]

    Nu-i suficient ca prostesc lumea pe fata, nu platesc taxe, primesc pomeni de la oameni, de la stat, sunt inventatorii si sustinatorii spagii absolute, mai presus de legi, isi permit sa se amestece in politica etc etc. DNA-ul nu se leaga de ei, nu inteleg de ce.. vreo 80% din popi ar trebui incarcerati in frunte cu Nesimtirea Sa Pimen, Spagarul de Suceava.
    Le e frica acuma sa nu piarda 'baza' de recoltat spagi. Copiii or sa creasca ne-expusi spalarii de minti si nu vor mai cotiza spagile de rigoare, plus ca doamne fereste or sa aleaga conducatori mai luminati si or sa piarda si imensele sume pe care le primesc anual moka de la stat.

    Stati linistiti inca vreo generatie sau doua. Noii nostri condicatori inca popa poala popii ca niste debili mintali.
    Mi-e teama insa ca generatiile viitoare le vor da popilor ce merita: un mare sut in sfintul dos (ori ceva pirnaie.. ar fi prea frumos..)
  • +2 (2 voturi)    
    comentariu (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 8:12)

    LiviuDrula [anonim]

    Introducerea religiei in scoli este inca o modaloitate nascocita de preotime de a mai castiga niste bani - hraparetii de popi nu mai au nici un Dumnezeu cand se gandesc cum sa mai castige ceva - nu le ajunge ca Ponta le-a alocat mai mult prin buget fata de sanatate educatie pensii etc Nu sunt de acord cu introducerea religiei in scoli mai ales ca invata si copii de alte religii, Nu am vazut nimic umanitar facut de BOR spitale, azile ajutoare materiale etc cum se practica in alte tari
  • +2 (2 voturi)    
    Atentat? (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 10:54)

    gabi777 [utilizator]

    Mesajul parca ar fi scris de Ponta. Religie impusa cu forta in scoli? Pai de ce nu respecti domnule preot "liberul arbitru"? De ce nu ma lasi pe mine sa aleg daca vreau sau nu vreau sa invat religia ortodoxa ? In ce tara civilizata religia este obligatorie in scoala?Suntem in anul 2014, aloooooooo....
    • +1 (1 vot)    
      am auzit eu un popa (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 19:13)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui gabi777

      cica liberul ala arbitru este de origine dumnezeiasca sau de origine satanica.
      la radio zicea, in timpul slujbei.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 11:38)

    kax [utilizator]

    Viitorul cetatean al Romaniei, trebuie sa inteleaga ca "Radacinile culturii civilizatiei europene" sunt cel putin grecesti. Nicidecum ale religiei crestine.
    Preotul asta crestin e foarte rau intentionat.
  • +2 (2 voturi)    
    Si totusi... (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 18:16)

    Gabriela123 [utilizator]

    In loc de Catedrala Mintuirii Neamujlui as vrea sa vad mai multe cantine pentru saraci, centre de ingrijit batrinii, gradinite si altele finantate de catre Biserica Ortodoxa Romana. Si daca fiecare dintre noi plateste cel putin de doua ori in viata taxe preotilor - la botez si la inmormintare, la casatorie, la parastasele facute parintilor (nu mai vorbim de cersitul anual al preotilor de Craciun, Boboteaza si Paste, pe linga taxa anuala), atunci de ce sunt preotii bugetari ? De ce li se mai plateste salariu de la bugetul de stat ? Nu le ajunge cu cat cotizam anual fiecare ? Daca medicii sau profesorii sau alte categorii de bugetari se spune ca maninca bani degeaba din buget, ca sunt hoti, spagari, corupti, nu am vazut pe nimeni protestand ca mai platim cel putin inca 3 bugetari la fiecare biserica nou construita ? (preot, diacon, vanzatoare). De ce nu isi asigura salariile din fondurile proprii ? Ca de impozite pe toate activitatile economice / comerciale sunt scutiti ? Adica nici macar pentru vinul care il vand prin biserici nu platesc impozit sau pentru camerele de hotel inchiriate cu care fac concurenta neloiala celor din industria hoteliera... As vrea sa vad ca scade si numarul preotilor din Ro, nu doar al medicilor si profesorilor. Si daca vor sa aiba acces copii la invatatura religioasa, sa-i plateaqsca ei din venituri proprii pe profesorii respectivi, nu de la buget. Asa avem facultati de teologie cu un numar aberant de mare de studenti... bugetari si ei.
  • -1 (1 vot)    
    Religia si scoala (Duminică, 28 decembrie 2014, 1:21)

    zeceksam [utilizator]

    Dacă nu vom avea subiectul acesta ”RELIGIA ȘI ȘCOALA” vom putea aprofunda în curând subiectul ”bordelul și școala”
    Cu alte cuvinte scoateți popii din școală și băgați curvele!
    E mai șic mai interesant și în ton cu toată mass media.
    • +1 (1 vot)    
      Legea e una pentru toti ! (Duminică, 28 decembrie 2014, 12:27)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui zeceksam

      Si pentru cler, si pentru mireni, si pentru atei !
      Respectati legea, si este suficient, iar religia, sa fie predata in Biserica, la Scoala de Dumineca, autofinantzat, ca pentru asta au scos diplomati pe banda rulanta.
      Scoala e scoala, Istoria religiilor predata la Ora de filosofie ar fi suficienta. Restul la Biserica, cu preoti cu har si iubire crestina, ca nimeni nu i-a impins de la spate sa se faca apostoli ai lui Iisus, daca nu cumva s-au inghesuit doar pentru foloase materiale.
      Nu au nici un merit, preotul are numai datorii si jertfe de indeplinit, de-aia s-a daruit lui Iisus, ca sa fie servitorul tuturor, si exemplu de smerenie si milostenie tuturor ! Dar ei sunt satane in sutana !.Institutie mafiota.
    • +1 (1 vot)    
      Educatia sexuala e necesara in scoala (Duminică, 28 decembrie 2014, 14:12)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui zeceksam

      Cu toate orele de religie in Romania nu s-a redus numarul de avorturi, copii abandonati de 20 de ani. Orele de religie nu-i protejeaza pe adolescentii care fac sex de sarcini nedorite, HIV, sifilis, etc. Orele de educatie sexuala da!
  • +1 (1 vot)    
    Aberatie religioasa (Duminică, 28 decembrie 2014, 15:26)

    basica [utilizator]

    Oare Domnia sa ,in calitate de reprezentant al Bisericii Ortodoxe Romane,prin aceste afirmatii,nu atenteaza la fiinta si la persoana mea ca cetatean al acestei tari,la calitatea mea de parinte,la decizia mea de a alege pentru copilul meu dreptul optional de a studia facultativ sau nu religia la scoala ?

    Oare Domnia sa uita de afacerile financiare bisericesti care nu au legatura cu credinta religioasa dar care le aduc incasari nesimtite?

    De ce institutiile bisericesti au probleme cu Fiscul?

    Cum este posibil ca un slujbaj de inalt rang al Domnului sa aibe avere inimaginabila pentru un cetatean de rand al acestei tari?

    Oare nu ar trebui sa arate smerenie si sa-si ceara scuze public pentru aceste afirmatii?

    Sant convins de faptul ca as mai putea scrie cel putin 50 de fraze pe acest subiect,dar inchei prin ai transmite: Sa-ti fie rusine Patriarhe