Cristian Troncota, fostul rector al Academiei Nationale de Informatii: Intre Elena Udrea si Coldea s-a produs un declin. In Consiliul Director s-a hotarat ceva cu care Maior nu a fost de acord si a plecat

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 februarie 2015, 1:29 Revista Presei | Subiectele Zilei

Cristian Troncota
Foto: Facebook
Cristian Troncota, fostul rector al Academiei Nationale de Informatii, afirma, intr-o declaratie citata de Adevarul.ro, ca in Consiliul Director al SRI s-a luat o hotarare in cazul Elenei Udrea cu care seful de atunci al serviciului, George Maior, "nu a fost de acord" astfel incat acesta a demisionat pentru a evita un "scandal".

"Problema este ca intre Udrea si Coldea s-a produs un declin cu care domnul Maior nu a fost de acord. Pentru a evita un asemenea scandal, Maior a demisionat. Sa stiti ca SRI este condus de un Colegiu Director, in care votul este secret. In cazul Elenei Udrea, Consiliul Director a hotarat ceva cu care domnul Maior nu a fost de acord, iar domnul Maior a plecat", a declarat Troncota, citat de Adevarul.ro.

Fostul rector al institutiei de invatamant a SRI spune ca este o "prostie" declaratia Elenei Udrea potrivit careia "nici Basescu nu a condus Romania, nici sefii guvernelor, ci Coldea".

"Doamna Udrea vine si il ataca acum pe domnul Coldea, dar ne amintim ca, in urma cu ceva timp, l-a elogiat pe acelasi domn Coldea", a adaugat el.

In ceea ce priveste pozele de la Paris in care Elena Udrea apare alaturi de fosta sefa a DIICOT Alina Bica, in prezent in arest preventiv, Troncota a precizat: "Este avocat de meserie si ar fi trebuit sa stie ca SRI are competente pe teritoriul Romaniei. Este o prostie sa acuzi SRI ca a facut filajul de la Paris. SIE are competente in exteriorul Romaniei".

Troncota a facut de-a lungul timpului mai multe declaratii controversate, sustinand, spre exemplu, ca generalul Ion Mihai Paceta a fost agent sovietic.

Tot el a spus ca in asasinarea lui Corneliu Zelea Codreanu a fost implicat Carol al II-lea si ca o influenta in acest eveniment ar fi avut-o si cercurile masonice de la Paris, cu care Carol si Elena Lupescu ar fi tinut legatura.

George Maior si-a dat marti demisia de la sefia SRI, iar presedintele Klaus Iohannis i-a acceptat demisia.

Demisia a venit la o saptamana dupa ce Maior a criticat dur decizia Curtii Constitutionale de a declara neconstitutional proiectul legii securitatii cibernetice si dupa ce presedintele CCR, Augustin Zegrean, a denuntat public presiunile SRI.

George Maior (47 de ani) a fost numit in functia de director SRI in 2006, nominalizarea sa fiind facuta de presedintele Traian Basescu pe principiul numirii de sefi de servicii din randul Opozitiei. Maior era la acea vreme membru PSD. George Maior a fost nominalizat in campania prezidentiala din 2014 de candidatul PSD Victor Ponta drept posibil premier, iar seful SRI nu a dezmintit public niciodata o intelegere cu Ponta pentru sefia guvernului.

Institutia este condusa de atunci de generalul Florian Coldea, prim-adjunctul directorului SRI.

Coldea a fost acuzat recent de Elena Udrea, intr-un interviu acordat HotNews.ro, ca ar fi instrumentat o campania impotriva sa si ca i-ar fi cerut fostului sau sot, Dorin Cocos, sa ii dea 500.000 de euro lui Sebastian Ghita pentru a-i sustine televiziunea Romania TV.




















40604 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    pt ca Udrea era "acoperita" (Miercuri, 4 februarie 2015, 2:01)

    traian [anonim]

    D-aia a aruncat marinarul raportul in sertar cu stampila "secret", nu pt ca s-a ingrozit de potlogariile Elenei. D-aia a putut Elena sa se intalneasca, la cerere, cu Maior si Coldea IMPREUNA.
    D-aia Elenei ii e frica pt siguranta ei pt ca ii e frica de moarte, ii e frica sa nu aiba soarta lui Marta.
    Si d-aia noi ar trebui sa ne luam tara inapoi, altfel martirii revolutiei au fost martiri de pomana.
    Mafia neo-securista a condus tara tot acest timp in frunte cu Iliescu si Basescu, Constantinescu fiind un "accident" patetic, incapabil de reactie.
    In ceasul al 25-lea e timpul sa se schimbe ceva. Inca nu e mult prea tarziu.
    • -6 (10 voturi)    
      nu stiu ce-a fost dna Udrea... (Miercuri, 4 februarie 2015, 7:45)

      lili [anonim] i-a raspuns lui traian

      Dar stiu ca le-a dat o lectie tuturor, adica sa te combini cu astfel de personage de tipul madam Udrea in orice fel de probleme te duce la scandal si la puscarie!
      O muiere de 2 bani, care azi ar fi vandut carnati de Plescoi alaturi de babele din Buzau, daca nu ar fi fost in gratiile fostului Presedinte al Romaniei!
      La puscarie cu hotii, acolo sa le putrezesca osicioarele!!!
  • +7 (9 voturi)    
    Votul, o simpla formalitate! (Miercuri, 4 februarie 2015, 5:30)

    hotnewsfil [utilizator]

    Troncota : ' Sa stiti ca SRI este condus de un Colegiu Director, in care votul este secret'.
    O fi votul secret dar prelucrarile, lobby -ul, punerile de acord, etc., s-au desfasurat temeinic, pe fata, 'de-la-om-la om', anterior votarii, proces secret la care au participat numai 'profesionistii' stabili in institutie, departe de urechile politicianului Maior care ii conducea vremelnic. Maior-i - politicieni intrusi - au mai vazut ei multi in fruntea lor.
    In companii, firme, intreprinderi, ministere, etc., este valabila regula : 'directorii il schimba pe directorul general, respectiv pe ministru', puterea insumata a celor de rangul doi fiind mult mai mare decat a celui care ii conduce.
  • +3 (5 voturi)    
    Doua drumuri (I si B), aceeasi destinatie! (Miercuri, 4 februarie 2015, 6:59)

    hotnewsfil [utilizator]

    In campania electorala, cand se lupta cu Adrian Nastase pentru a ajunge presedintele tarii, Traian Basescu il intreba pe Adrian : 'de ce-o fi blestemata aceasta tara sa fie condusa de comunisti?
    Se stie care era situatia in tara atunci, cand Rodica Stanoiu dicta, impreuna cu Nastase, ce dosare sa mai faca si cui.
    Este interesanta ipoteza:'atunci, in 2004, Adrian Nastase se lupta cu Klaus Iohannis pentru functia de presedinte', si sa se compare doua drumuri care sa fi dus la ceeasi destinatie : drumul "basescu' si drumul "Iohannis'!
    Cum, cu ce 'altfel' de argumente ar fi convins Klaus poporul sa il aleaga, cum (intr-un 'al-fel'), in cazul ca ar fi castigat alegerile, ar fi cazut la pace cu SOV, Voiculescu, Patriciu, cum s-ar fi inteles, pasnic, 'altfel', cu Timofte - fostul sef al SRI -, care isi petrecea concedii impreuna cu SOV, in delta si circula cu masina acestuia?
    Cum, si daca ar fi schimbat Iohannis conducerea DNA - un 'altfel' de Daniel Moraru, o 'altfel' de Codruta Kovesi? Cum si-ar fi asigurat 'altfel' majoritatea parlamentara, ca sa isi poata promova reforme radicale in educatie, sanatate, justitie, etc.? Cum ar fi asigurat 'concordia', unirea in cuget si simtiri, in decizii politice, a intregii suflari politice din ultimii zece ani?
    Cum ar fi stabilizat macroeconimia si finantele tarii, prin ce 'alfel' de masuri eficiente si, totodata blande pentru intregul popor? Ce 'altfel' de sefi ai serviciilor secrete ar fi numit?
    In general, pe ce 'altfel' de drum ar fi mers el, Iohannis, daca ar fi ajuns presedinte in 2004, drum total diferit de cel al lui Basescu, Basecu pe care Klaus il considera un fel de clown care n-a facut nimic altceva decat sa distreze poporul cu glume, cu bancuri, provocand scandaluri politice, dezbinand populatia?
    Unii spun ca Traian Basescu a dezbinat poporul, l-a impartit in doua tabere care se urasc, ca a desfiintat concordia generala de dinaintea lui. Dupa revolutia furata, din '89, intregul popor era unit, avea aceleasi aspiratii?
    • 0 (0 voturi)    
      cu base, sau cu bonbon (Miercuri, 4 februarie 2015, 23:32)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      herr klauz n'ar fi avut vreo sansa.
      termina finala pe locul patru.
  • +2 (4 voturi)    
    Şi atunci cine? (Miercuri, 4 februarie 2015, 7:28)

    Nicu [anonim]

    Şi dacă nu Carol al II-lea a fost cel care a ordonat asasinarea lui Corneliu Zelea Codreanu, atunci cine?
  • -2 (4 voturi)    
    În ce situaţie gravă a ajuns România ! (Miercuri, 4 februarie 2015, 7:53)

    studose2013 [utilizator]

    În securitatea criminală a poporului român sunt selectaţi numai cei cu înclinaţii ereditare de gangsteri şi ucigaşi. Dl Cristian Troncotă, ca şi marele gangster teodor meleşcanu, nu ies din tipare - ne abureşte cu Cine conduce România ! Este de notorietate publică adevărul că România a fost ocupată în dec 1989 de către securitatea criminală a poporului român, sprijinită de cele mai periculoase servicii secrete ale lumii: CIA, Mossad, KGB (acum FSB). Ocupantul României numeşte în funcţii de mari demnitari numai otrepe, precum: Criminalul Ion Ilici Iliescu, Cel Mai Mare Puscariabil din Ro = preş traian ba-secu, Sinistra Elena Udrea, Megaescrocul Teodor Stolojan, etc. Ocupantul conduce România ! Acum cătuşele sunt la Coldea, la Baschetbalista divortata Coldea SRI, la gen Predoiu !
  • +6 (8 voturi)    
    De ce? (Miercuri, 4 februarie 2015, 8:18)

    Andrei [anonim]

    Vorbeste aiurea Troncota? A vorbit aiurea Udrea? E o vorba romaneasca: "nu iese fum fara foc". Maior a fost subtil si si-a dat demisia pentru ca ar fi insemnat sa fie "de paie". "Conducere colectiva" suna ca dracu. Securisti cu vechi state isi fac de cap. Pe ei ii invatam noi ce au de facut? Cum e posibil ca intr-un dosar de la DNA sa se scrie ca "si-a facut campanie electorala". Pai daca e pe d'astea Ponta era de arestat inainte de a fi pus Prim ministru. Pai pentru cate aparitii a avut Ponta ar trebui condamnat pentru subminarea economiei nationale. A plecat si din tara ca sa apara la TV in transmisii sportive. Ar trebui ca toti politicienii care apar la TV, pe care ii vedem aproape zilnic, sa fie actionati in justitie si bagati la mititica. Chiar asa de prosti ne vad astia? Dupa mine deschiderea campaniei prezidentiale a lui Ponta de pe Stadionul National trebuia sa coste peste 1000000 lei numai intrarea spectatorilor nemai vorbind de tot fastul.Romani, dormiti linistiti, ei ne vegheaza somnul!
  • +4 (6 voturi)    
    gala bute (Miercuri, 4 februarie 2015, 8:44)

    CampanMaria [anonim]

    Nu cred ca aceasta gala trebuia umbrita cu ce se vede pe ecranele TV acum. O gala , un festival este destul de greu de facut si ai deaface cu diversi pe care cu greu ii poti contrala. Daca s-a hotarat sa se faca cu bani de la buget aceasta gala de ce se mai comenteaza. D-na Udrea trebuie acuzata de ce se face vinovata cu adevarat dar nu de taoate cate a facut.
    Si apoi nu ea trebuia sa organizeze licitatii , acestea trebuiau facute de cei ce se ocupau cu adevarat de oraganizare acesteia.
  • 0 (4 voturi)    
    Asasinarea Capitanului are lagatura cu masonii? (Miercuri, 4 februarie 2015, 9:41)

    vahul [anonim]

    Prof. Cristian Troncota, are oricum mai multe informatii fata de oricare dintre ziaristi.

    Foarte interesant ce spune hotnews, despre Prof Troncota:
    1. Pacepa a fost si agent sovietic? poate n-o fi asa, dar trebuie vazut.
    2. iar in groaznica asasinarea lui C.Z.Codreanu, au avut o contributie si masonii?...stiut fiind ca masonii erau considerati (si atunci ca si acum), o organizatie satanista (la varf), iar legionari erau crestini practicati.
  • 0 (6 voturi)    
    Strategii anti-mafia (Miercuri, 4 februarie 2015, 9:55)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu cred ca in consiliul director al SRI se planifica numele celor implicati in dosare penale. Poate niste tactici si strategii anti-mafia. Asta da. E altceva.

    Rind pe rind o sa vina vremea tuturor grupurilor infractionale organizate. Fizic nu se poate mai mult deocamdata.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu stiu cum sa isi apere fundul (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:23)

    IonCreanga1 [anonim]

    Mai Troncota dupa cum iti este si numele ce legatura mai are una cu alta dupa cate sau intamplat de atunci , mie mi se pare ca nu iti place sa vezi stirile Apare si el ca in filmele de actiune Mie mi se pare ca le-am dat lovitura de gratie
  • -1 (5 voturi)    
    Maior a condus SRI cu batista pe tambal. (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:46)

    andreesanu [utilizator]

    Raportul SRI care trimite la gropapa si in derizoriu pe Cocos si ai lui luat la mina nu putea sa n-o agate si pe Udrea !!!.
    Cunoscind -o bine Maior pe Udrea a preferat sa plece inainte sa-si dea drumul la gura spurcata si veninoasa mdam . Asa ca gen Coldea s-a trezit fata-n fata cu realitatea din care s-a ridicat in politica pupaza de Plescoi.
    Ce sa-i faci ? nu se preda si demnitatea si bunul simt la scoala din Plescoi !!!
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:38)

    Popescu Ion [anonim]

    Cristian Troncota nu a fost niciodata rectorul Academiei Nationale de Informatii.
    Nu mai dezinformati cititorii
  • +2 (2 voturi)    
    bica si consilierii (Miercuri, 4 februarie 2015, 13:09)

    peti [anonim]

    problema este ca cineva a ajuns general cam rapid si a fost mult timp in prezenta cuiva care era sef peste un stat si care era in prezenta unei femei aparent dezinteresate, de obicei si, care acum zice peste tot ce stie si ce crede, ca sa scape, cica.
  • +3 (3 voturi)    
    tema interviu ...... (Miercuri, 4 februarie 2015, 13:17)

    Mihai K. [anonim]

    ,,Intre Elena Udrea si Coldea s-a produs un declin." ............. DECLIN sau DECLIC ! ................................ INCERCATI SA FITI MAI EXPLICIT !
  • -1 (1 vot)    
    Udrea--Coldea (Miercuri, 4 februarie 2015, 15:03)

    vasile [anonim]

    I-mi permit sa comentez,ca orice om care vede acest circ,care nu se poate numi politic.Consider ca d-na Udrea a divortat de Cocos,pentri ca si-a dat seama ca a intrat in posesia a foarte mari sume de bani din afacerile ilegale atat ale lui Cocos cat si ale sale sub obladuirea d-lui Traian Basescu..Cred ca fara sa-si dea seama d-l Basescu,in intimitatea lor,a facut desvaluirea unor secrete pe care d-na Udrea fata desteapta ,a luat act iar acum cand este in postura de sedusa si abandonata incepe sa faca afirmatii care ii vor face mai mult rau.In ceace priveste relatia cu d-l general Coldea ma gandesc ca poate acest om i-a facut Elenei Udrea o propunere...rusinoasa pe care ca probabil aceasta nu a acceptat-o dorind sa dovedeasca d-lui Traian Basescu fidelitate. D-na Udrea s-a lipit de d-l Basescu inca de cand conduceau primaria capitalei.Aceasta d-na fiind foarte apropiata de primar a inlesnit incheierea contractului pentru parcarile din Bucuresti pentru d-l Cocos.Pe parcurs , tot d-na Udrea a rezolvat si disparitia dosarului cu casa din str. Mihaileanu, Sint multe servicii pe care d-na udrea le-a facut pentr d-l Basescu..Tocmai deaceea ,am observat ca d-l Basescu are obligatii mari fata de aceastacucoana.Acum cred ca si-a dat si el seama sa o abandoneze mai ales ca a devenit bunic,si familia s-a marit..Sant multe de spus ,dar mai bine este sa asteptamhotararea organelor abilitate,sa solutioneze acest caz,care produce numai scarba poporului Roman.
    • +3 (3 voturi)    
      presedintele Basescu (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:10)

      CampanMaria [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Nu cred ca presedintele s-a dedat la aceste lucruri si nu cred ca Udrea este asa vinovata precum pare.
      Vreau sa ma conving ca institutiile DNA si SRI sunt asa cum le-a preamarit presedintele Basescu. Daca nu , vai de noi cu acestea. Nu este prima data cand justitia a lucrat la comanda. Parca suntem blestemati.
  • -1 (1 vot)    
    despre spionita si legile dar si regulamentele ei (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:02)

    Cypress [anonim]

    In Stat sunt doua tipuri de spionita, randuite de Moise, dintre cei 12 spioni pe care i-a ales, sunt spioni cu capul ( ce spioneaza pe Yeshua ), si spioni cu mana ( E-manuel ) Cei din SRI si SIE sunt bolnavi de spionita cu mana, tot felul de dosare, pe care insa le fac la comanda spionilor cu capul din Stat, adica a oamenilor consacrati ca politici. Cei care sunt spioni cu capul au sacerdotiul spionitei pe cele 12 semintii, iar cei care sunt spioni cu mana ( E-manuel ) sunt doar niste functionari administrativi de spionita. Si in Biserica la fel, pentru ca Hoshe'a fiul lui Nun, zis si Iosua fiul lui Navi este spion, deci sunt spioni care au sacerdotiul lui asa-zisului Iosua, si spioni administrativi, pentru ca Statul si Biserica nu sunt altceva decat institutii de spionaj Spionii sacerdotali din Biserica spioneaza preotia sacerdotala, insa prin intermediul spionilor administrativi, care intocmesc documente despre sacerdoti, ca sa fie apoi validate de spionii sacerdotali. Elena Udrea este insa un spion sacerdotal, politic, si nu poate fi judecata de spioni administrativi ca Maior, Troncota si restul. Pe Udrea o poate judeca alt spion sacerdotal care are astfel de competente.