Victor Ponta la B1 Tv: Prin reducerea TVA si celelalte masuri avem sansa sa avem un sir de 8 ani de crestere economica. / Nu am o relatie tocmai buna cu Florian Coldea. Cu George Maior sunt prieten

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 18 februarie 2015, 22:07 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Premierul Victor Ponta a declarat, miercuri seara, intr-o interventie telefonica la B1 Tv, ca "Prin reducerea TVA, care e cea mai dificila, si celelalte masuri, avem sansa sa avem un sir de 8 ani de crestere economica, cum a fost din 2000, de la Guvernul Isarescu, pana in ultimul an al Guvernului Tariceanu." Primul ministru a mai spus, in contextul retinerii cumnatului sau de catre DNA, ca "Le-am spus colegilor din PSD in fiecare zi ca am mandatul pe masa. Daca prezenta mea prejudiciaza, eu fac imediat pasul inapoi."

Chestionat si in legatura cu o eventuala implicare a serviciilor secrete in campanie, primul ministru a raspuns ca "eu zic ca nu comentez". Intrebat de moderatori, Ponta a spus ca "Nu am o relatie tocmai buna cu Florian Coldea. Am o relatie institutionala, nu suntem prieteni". El a confirmat, in schimb, relatia de prietenie cu George Maior: "Cu George Maior sunt prieten."

Ponta a sustinut ca, de cand este premier, cumnatul sau nu a participat la nicio licitatie pentru contracte din bani publici, iar contractul de la Comarnic, anchetat de DNA, a fost incheiat pe 13 ianuarie 2012: " Habar n-am avut de el și nu m-a consultat."

Ponta a comentat si "campania" PNL in vederea schimbarii majoritatii parlamentare, catalogand-o drept "un hei-rup al unor grupuri care au iluzii".

Victor Ponta a acuzat PNL ca "este contra la orice" si a mai afirmat, in emisiune, ca "domnul Adrian Sarbu spunea <domne', facem tot ce trebuie sa piarda Ponta, ca sa scap cu evaziunea>. Realitatea zice sa nu mai fie Ponta, sa scapam. Lucrurile astea nu se mai schimba, chiar daca vine PNL-ul trebuie platite.




















2719 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    ca prim-sinistru (Miercuri, 18 februarie 2015, 22:12)

    IancuJianu [utilizator]

    esti seful lui si e de ajuns.
    • +6 (6 voturi)    
      "Cu Maior sunt prieten" (Joi, 19 februarie 2015, 1:52)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Normal, si impreuna sunteti prieteni cu Ghita si deturnati bani. Tineti aproape, veti fi prieteni si la beci in pijamale.
  • +8 (8 voturi)    
    BRAVO S.R.I (Miercuri, 18 februarie 2015, 22:16)

    Interlop [anonim]

    Pai cum sa aibe o relatie buna cu Coldea?? Nu SRI-ul a furnizat informatii in legatura cu cumnatul sau/ si pb. cu familia sa!!! E ca Nutzy.... SRI/ Coldea e devina fiindca stie ce a furat Cocos, si se pare ca a luat si ea spaga. Ea e sfanta. E mancat si Ponta, oricum a fost un oportunist. Sper sa dispara si nu mai auzim de el

    Uite aici http://www.pna.ro/faces/comunicat.xhtml?id=5956 În cauză, procurorii beneficiază de sprijin de specialitate din partea Serviciului Român de Informații și din partea Brigăzii Speciale de Intervenție a Jandarmeriei. Au castigat respectul meu de cand il infunda pe protejatul/acoperitul Ghitza
  • +8 (8 voturi)    
    "nu suntem prieteni" spuse dr. Ponta, (Miercuri, 18 februarie 2015, 22:25)

    ofCAER [utilizator]

    "Nu am o relatie tocmai buna cu Florian Coldea".
    Deci sefii tuturor institutiilor din Romania trebuie sa fie prieteni cu doctoru', pt ca prim-ministrul sa aiba "relatii bune" cu acestia!?
  • +8 (8 voturi)    
    Ponta minte (Miercuri, 18 februarie 2015, 22:39)

    OmulNou [utilizator]

    cat mai poate, ca nu mai rezista mult.
  • +10 (10 voturi)    
    Nedumerire (Miercuri, 18 februarie 2015, 23:45)

    marki [utilizator]

    Și de ce, mă rog, ar fi trebuit ca domnul Coldea să vă fie prieten? Ah, de fapt, uitasem cum se „încuscresc”și se întrepătrund... toate interesele în politica de pe malul Dâmboviței. Să recapitulăm?
    -Șeful SRI-nașul premierului
    -Ghiță, prietenul de afaceri dubioase al premierului, controleaza daca SRI-ul îsi face treaba (ce glumă proastă!)
    -Ministrul Justiției- R. Cazanciuc, prietenul și vărul lui Ponta.
    -Procurorul general-Tiberiu Nițu, fost coleg și prieten bun al premierului
    -Internele? „Eternul” personaj de incredere (și bun la toate) Oprea.
    -SIE?- Meleșcanu (până mai ieri), om de casă al PSD
    Am uitat ceva, pe cineva? :)
    • 0 (0 voturi)    
      ... reloaded & counter-attack - ul p m (Vineri, 20 februarie 2015, 10:19)

      ViR [utilizator] i-a raspuns lui marki

      "...avem sansa sa avem un sir de 8 ani de crestere economica, cum a fost din 2000, de la Guvernul Isarescu, pana in ultimul an al Guvernului Tariceanu." mai ales ca gov v p este cel mai cinstit din ultimele 25 de veacuri !
      Sa ne spuna chiar acum cat va fi impozitul si tva in 2055 si sa se duca !
      oare va trebui sa-l suportam pe perioada a doua mandate de presedinte ? ca sa vedem unde va conduce tara cu tupeul sau ordinar si care vor fi pozitiile pe care se vor situa cei din ... click a cilea , care nu au furat ci au contribuit la bunastarea lor - adica nu au stat ca fraierii cu fundul pe capacul sipetului de stat !
  • +9 (9 voturi)    
    cu coldea am o relatie nu prea buna (Joi, 19 februarie 2015, 0:35)

    nash pandelica [utilizator]

    cu maior sunt prieten.
    ...............
    udrea spunea ca generalul are o relatie proasta cu dottore, care e ruda prin alianta si prieten cu maior.
    ba, atat de prieten, ca maior ii era de mare sprijin.
    lucru confirmat si de marean.
    tot udrea mai spunea ca dr. tonta, p.m. al ro, pe vremea catindaturii la cotrocesti, l'ar fi amenintat pe coldea cu demiterea, in caz ca ar ajunge la cotrocesti.
    si a intarit: asta ti'o spun acum, inainte de alegeri.

    daca un prim ministru are relatii de neprietenie,sau de prietenie, cu mai marii sri, arata niscai interactiuni cu acestia. o relatie institutionala nu este nici mai buna, nici mai putin buna. dottore nu trebuia decat sa primeasca niste informatii, de la sri la cancelaria primului ministru. atat.
    deci, si el, pe langa udrea, bica, marean si altii, lasa a se intelege ca generalul si maiorul si'au cam bagat coada prin politichia romaneasca.

    iar varul cazacioc a incalcat constitutia, avand un consilier ofiter sri. n'a catadicsit sa dea explicatii.

    re. ce spune dottore ca base a numit magistratii, sa nu uitam ca a fost o simpla formalitate, matistratii fiind nominalizati de ministrul justitiei, adica varu' cazacioc, si aprobati de csm.
    presedintele numai semneaza numirea.
    pana mai ieri se lauda ca justitia lucreaza bine pt. ca el i'a propus pe nitu si kovesi, in functii.
    asa ca, nimic, nou, a prins din nou coaja.

    demisia, catzaoane !

    jos mafia, jos secoritatea !
  • +6 (6 voturi)    
    Viorele via Albania ! (Joi, 19 februarie 2015, 5:03)

    Plagarus [utilizator]

    Ponta micul procuror + administrator al SC SIECO SRL, până în 2002, conform informațiilor parvenite de la Registrul Comerțului.
    A ocupat concomitent mai multe funcții în statul român, în paralel cu cea de administrator al unei companii private.
    Procuror și administraror de firmă între 1998 și 2002 (n.r. conform profilului său de pe cdep.ro, între 1998 și 2002, Ponta a fost procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Curtea Supremă de Justiție, secția Anticorupție, Urmărire Penală și Criminalistică. Între 2000 și 2001 a ocupat funcția de coordonator al Biroului de Combatere a Spălării Banilor), sau șef al corpului de control al premierului Năstase (numit pe 4 aprilie 2001) și administrator de firmă abonata la bani publici (până în aprilie 2002).

    Legea nr. 92/1992, Art. 112. – Magistraţilor le este interzisă exercitarea, direct sau prin persoane interpuse, a activităţilor de comerţ, participarea la conducerea unor societăţi comerciale sau civile. De asemenea, le este interzisă participarea la administrarea unor asemenea societăţi
    Portofoliul de lucrări cu WcP la butoane :
    1)Fondul Proprietatii de Stat Focșani,
    2)Fondul Proprietatii de Stat Stavropoleos,
    3)Fondul Proprietatii de Stat Vulcan,
    4)Fondul Proprietatii de Stat Industriilor,
    5)Fondul Proprietatii de Stat Grivitei,
    6)BANCOREX Drobeta Turnu Severin,
    7)R.E.N.E.L. Turnu Severin etc.